Ekstremalne przygotowania do biegów z przeszkodami!

Start w Runmageddonie czy Survival Race to prawdziwa szkoła przetrwania. O ile na najlżejszych dystansach nie trzeba mieć specjalnego przygotowania, o tyle w cięższych konkurencjach jest ono konieczne. I to nie lada przygotowanie. Jak wyglądają treningi przed startem w biegu z przeszkodami?
Biegi survivalowe – dlaczego tak ważne jest przygotowanie?
Biegi z przeszkodami odbywają się z podziałem na konkurencje m.in. pod kątem trudności. Zmienia się więc długość trasy wyścigu oraz liczba przeszkód. Jeśli chcemy pokonać całość dystansu w jednym kawałku – musimy przygotować swój organizm na niemal morderczy wysiłek. Przy trudniejszych biegach – warto o treningach pomyśleć kilka miesięcy przed biegiem. To przecież nasza forma fizyczna określa to, w jakiej konkurencji wystartujemy. Niemniej, w przypadku osób, które są na bakier z aktywnością fizyczną, pokonanie nawet najkrótszych tras może być problemem. I skończyć się kontuzją. Nieprzygotowane na wysiłek ciało, nierozciągnięte mięśnie – i o urazy nietrudno. A kiedy zacząć przygotowania do startu? Oczywiście, jak najwcześniej się da. Przykładowo, osoby, które są w stanie pokonać 10 kilometrów biegiem bez zatrzymywania się – mogą zacząć treningi do biegu z przeszkodami na 3-6 miesięcy przed startem. Jeśli chodzi o osoby mniej wysportowane, znacznie lepiej zacząć treningi nawet na rok przed zawodami. Początkowo wystarczy standardowa rekreacyjna aktywność fizyczna. Z czasem warto wprowadzić indywidualny plan treningowy. Następnie specjalistyczne przygotowanie pod biegi z przeszkodami. Najlepiej z trenerem. W ten sposób mamy szansę na maksymalizację możliwości własnego ciała.
Jak się zabrać za przygotowania do biegu z przeszkodami?

Docelowy charakter treningu zależy głównie od rodzaju biegu survivalowego, w którym startujemy. W grę wchodzi również motywacja, trasa czy liczba przeszkód do pokonania. Co więcej, trzeba pamiętać o tym, że biegi z przeszkodami to dość wymagająca dyscyplina. Tym samym konieczne jest specjalistyczne przygotowanie organizmu do startu. Nie jest to przecież zwykły bieg. Podczas zawodów wykorzystuje się także wiele innych cech motorycznych, takich jak m.in. siłę czy skoczność. Podczas przygotowań powinno się więc postawić na treningi ogólnorozwojowe. Częstotliwość? Minimum cztery sesje treningowe w miesiącu. Dwa z nich to biegi, pozostałe dwa – sesje sprawnościowe. Sprawdzą się metody ćwiczeń rodem z crossfitu, kalisteniki czy gimnastyki.
Prawidłowa dieta – dobre wyniki w zawodach
Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że dopasowana dieta jest podstawą wszystkich treningów. Konieczne jest więc trzymanie się określonego planu żywieniowego także podczas przygotowań do startu w biegu z przeszkodami. Oczywiście, najlepiej jeśli jest on ułożony przez dietetyka. Jest wtedy dopasowany idealnie do możliwości i potrzeb organizmu. Niemniej, jeśli stratujesz w biegu raczej rekreacyjnie – trzymaj się podstawowych zasad zdrowego stylu odżywiania się. Warto więc zrezygnować z żywności przetworzonej i jeść większe ilości warzyw i owoców. Co więcej, konieczne jest prawidłowe nawadnianie organizmu. Jeśli brakuje ci składników odżywczych bądź chcesz zmaksymalizować efekty ćwiczeń – poradź się trenera odnośnie suplementacji.
Nie można zapominać o stałym ryzyku przetrenowania. Podczas przygotowań do ekstremalnych biegów nie jest to zbyt trudne. Pamiętaj więc o odpowiedniej intensywności ćwiczeń, liczbie powtórzeń w seriach, długości treningu i odpoczynku między sesjami treningowymi. Na rozluźnienie mięśni sprawdzą się np. masaże. Możesz skorzystać z usług masażysty bądź przeprowadzić samodzielny masaż rolerem.
Przygotowanie do biegu z przeszkodami – porady

- Pracuj nad ogólną sprawnością organizmu. Nie zapomnij o treningu mięśni głębokich.
- Zadbaj, by w planie treningowym znalazły się ćwiczenia na siłę biegową.
- Twoje treningi powinny odbywać się na różnych podłożach. Dzięki temu bardziej przyzwyczajasz się do nierówności terenu, która czeka cię podczas zawodów.
- Pamiętaj o ćwiczeniach na koordynację.
- Zapoznaj się z rodzajem przeszkód, które będą rozłożone na trasie, którą zamierzasz pokonać na zawodach. Dzięki temu możesz wybrać odpowiednie ćwiczenia. Docelowo ułatwią ci one ukończenie biegu.
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!