Dzień Zmarłych

Dzień Zmarłych

Dzień Wszystkich Świętych w Polsce obchodzony jest w sposób tradycyjny i nostalgiczny, dopiero niedawno popularność nad Wisłą zdobywa Halloween. A jak przedstawiają się inne światowe tradycje? I jak bardzo odbiegają tych nam znanych?

Dzień Wszystkich Świętych w Polsce obchodzony jest w sposób tradycyjny i nostalgiczny, dopiero od kilku lat stopniowo adaptujemy amerykańskie wzorce. Obecnie wizyty przy grobach zmarłych przyjmują bardziej radosną formę, zaś my sami przebieramy się za straszne stwory w Halloween. Oczywiście przebieranki nie są wyłącznie domeną dzieci… można wręcz zauważyć, że równie chętnie przebierają się dorośli.

Meksyk - Dia de los Muertos

meksyk

W Meksyku Dni Zmarłych obchodzone są od 21 października do 2 listopada. W tym czasie konieczne jest umieszczenie w domach ołtarzyków zrobionych z kwiatów i świec. Wystawia się także ulubione posiłki zmarłych oraz miskę z ręcznikiem, by Ci mogli obmyć ręce przed świąteczną ucztą. Ostatni dzień obchodów to wizyta na cmentarzu i… piknik!

Niemieckie noże na dzień zmarłych - Totensonntag

Nasi zachodni sąsiedzi obchodzą katolickie święta podobnie jak Polacy, dość ponuro. Święto Totensonntag czyli niedziela żałoby i śmierci lub „cichy dzień”, w tym dniu zabronione jest organizowanie imprez i koncertów, a w niektórych miastach nawet nie gra muzyka w restauracjach czy pubach.

ton

Niepowtarzalnym zwyczajem jest, że w okresie od 30 października do 8 listopada Niemcy chowają wszystkie noże w domu. Dlaczego? To tradycja by w ten sposób uchronić siebie i zmarłych przed krzywdą.

Japońskie lampiony – święto zmarłych Obon (お盆 lub - bon)

Święto zmarłych zwane jest również Festiwalem Latarni – ze względu na popularną tradycję puszczania lampionów chōchin.

obon

Pomimo faktu, że kultura Japonii została wzbogacona o amerykańskie zapożyczenia (Halloween) to nadal silne pozostają wielopokoleniowe tradycje. W czasie Obon Japończycy – podobnie jak w innych kulturach – odwiedzają groby przodków i składają dla nich ofiary. Wierzą, że w okresie Obon duchy mogą chodzić po ziemi. Tradycja japońska dzieli duchy na 3 kategorie: dusze zmarłych przodków – czyli duchy opiekuńcze, nowe duchy oraz dusze głodne - gaki, będące duchami złośliwymi i często należące do osób zmarłych gwałtowną śmiercią.

obonobon2

Straszliwa Transylwania – Rumunia święto zmarłych: Radonita

Czy ktokolwiek wyobrażał sobie lepsze miejsce na świętowanie Halloween niż Transylwania, czyli dom Włada Palownika. Ta XV – wieczna postać to inspiracja dla książkowych i filmowych twórców, dzięki którym powstał hrabia Dracula. Nie powinno zatem nikogo dziwić, że w mieście Sighisoara (będącym miejscem urodzenia słynnego wampira) odbywa się wielka impreza. Jakich atrakcji możemy się spodziewać? Przede wszystkim odgrywania procesów wiedźm i palenia na stosie. W programie również wróżby, mroczna muzyka oraz bal kostiumowy. Obowiązkowo!

dradrfa

Opera w Singapurze – Chiński Qingmingjie

Według mitologi chińskiej, po śmierci dusze mają takie same potrzeby jak żywi ludzie. Odczuwają głód, zimno i pragnienie. Te trudności „życia” pozagrobowego można jednak im złagodzić poprzez odpowiednie rytuały. W zamian duchy przodków oferują pomyślność żyjącym potomkom.

święto zmarłych chiny

Tradycją w Państwie Środka jest odgrywanie chińskiej opery. Jest to forma sztuki, która składa się z elementów śpiewu, pantomimy, recytacji, a nawet kung – fu! Takie artystyczne podejście do święta zmarłych symbolizuje otwarcie wrót piekła i uwolnienie znajdujących się tam dusz.

q1q2

Włoska fasola zmarłych - giorno dei Morti

Tradycje we Włoszech oczywiście muszą być oparte na jedzeniu. Dlatego w tym przypadku nie mogło być inaczej. Na Półwyspie Apenińskim Święto Zmarłych to przede wszystkim uczta złożona z ulubionych dań zmarłego. Co w 90 procent domów oznacza jakąś formę spaghetti... Suto zastawiony stół zostaje przygotowany, zaś rodzina w tym czasie wychodzi do kościoła i zostawia otwarte drzwi, by dusze zmarłych mogły swobodnie się częstować. Jednym z najważniejszych dań jest ciasto, zwane „fasolą zmarłych”.

g

Kambodżański wyścig – na Dzień Śmierci

W Kambodży w czasie świąt są organizowane wyścigi na zwierzętach… koniach, świniach, krowach... słowem wszystkim co da się ujeżdżać. Co jest formą igrania ze śmiercią w jej święto.

Kambodża święto zmarłych

 

cambodia

Dodatkowo w czasie świąt przygotowuje się dużo potraw w tym kleisty ryż z fasolą, który następnie jest zawijany w liście bananowca. Smakołyk zanosi się do świątyni podczas święta P’chum Ben, będącego częścią Festiwalu Zmarłych. Potem następuje celebracja, słuchanie muzyki i przemowy mnichów, by w ten sposób przywołać duchy zmarłych.

Filipińskie kolędowanie na dzień zmarłych - Day On Kuollut

Polskie skojarzenia związane z kolędowaniem prowadzą do świąt Bożego Narodzenia, zaś mieszkańcy Filipin śpiewanie pieśni religijnych wiążą z kompletnie innymi okolicznościami. W dzień Wszystkich Świętych grupy osób chodzą od domu do domu śpiewając pieśni za dusze znajdujące się w czyśćcu. Obchody nazywają się Pangangaluluwa i w ostatnich latach zanikają, wypierane przez standardowe „cukierek albo psikus”.

hel

 

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Martyna Paprocka 3 28 października 2015  3448

Dodaj komentarz

 • Firas
  20 lipca 2017
  Te lampiony w Japonii są piękne!
 • Ufo
  20 lipca 2017
  Co kraj - to obyczaj
 • 20 lipca 2017
  Bardzo ciekawy artykuł

Artykuły z kategorii: Ciekawostki

rakieta-w-ruch-poznaj-najlepsze-ciekawostki-o-sportach-rakietowych

Rakieta w ruch! Poznaj najlepsze ciekawostki o sportach rakietowych

Tenis ziemny i stołowy, gra w kometkę oraz dynamiczny squash. Sporty rakietowe cieszą się dużą popularnością od dziesiątek lat. To świetny sposób na ćwiczenie koncentracji oraz wyrobienie coraz lepszej kondycji. Można też świetnie odreagować stres związany chociażby z pracą zawodową. Zobacz nasze ciekawostki o sportach rakietowych i dowiedz się, jak grają najlepsi!

ciekawostki-o-pole-dance-poznaj-najlepsze-fakty-dot-tanca-na-rurce

Ciekawostki o pole dance: poznaj najlepsze fakty dot. tańca na rurce

Co prawda coraz rzadziej słyszy się porównania tańca na rurze do jego erotycznego odpowiednia z klubów nocnych. Niestety konotacje tego typu nadal występują. Nie uda nam się rozprawić z nimi raz na zawsze, dlatego w to miejsce chcemy przedstawić najlepsze ciekawostki o pole dance. Skąd wziął się ten taniec, jak bardzo trzeba się przygotować do pierwszego wjazdu na rurkę i czy ćwiczyć mogą tylko kobiety?

ciekawe-fakty-o-plywaniu-czy-wiesz-jak-to-jest

Ciekawe fakty o pływaniu: czy wiesz, jak to jest?

Woda z każdej strony i tylko jeden cel: dopłynąć do końca. Być może brzmi to jak jedna z bardziej dramatycznych scen z Titanica, to tak naprawdę rzecz tyczy się zawodowych pływaków. Jak wygląda ich codzienny trening, kiedy zorganizowano pierwsze zawody i o co chodzi z czuciem wody? Poznaj najlepsze ciekawostki o pływaniu i zaskocz znajomych wiedzą nie z tej ziemi!

ciekawostki-motywujace-w-sporcie-zobacz-co-robic-aby-osiagac-jak-najwiecej

Ciekawostki motywujące w sporcie: zobacz, co robić, aby osiągać jak najwięcej!

Motywacja w sporcie to ważny aspekt, nie tylko dla osób, które chcą coś zmienić w swoim życiu. Również zawodowi sportowcy potrzebują stałej motywacji, która jest inna na różnym etapie swojej kariery. Poznaj największe ciekawostki z zakresu motywacji w sporcie i postaw na najlepsze narzędzia. Być może i twoje działanie potrzebuje dodatkowej siły napędowej?

treningowe-ciekawostki-o-odzywianiu-jak-jesc-by-nie-zwariowac

Treningowe ciekawostki o odżywianiu - jak jeść, by nie zwariować?

Jesteś tym co jesz - i właśnie dlatego nie chcesz jeść byle czego. Tylko czy wszystkie te żywieniowe porady, które pchają się drzwiami i oknami i wyskakują z lodówki są wiarygodne? Ile prawdy jest w tym, że oleje roślinne są lepsze, cukier to puste kalorie, a od tłustego jedzenia tylko przytyjesz? Sprawdź nasze ciekawostki o odżywianiu i wspólnie rozprawmy się z mitami na ten temat.

ciekawostki-o-zeglarstwie-poznaj-najlepsze-fakty-o-tym-sporcie

Ciekawostki o żeglarstwie - poznaj najlepsze fakty o tym sporcie!

Jeśli myślisz, że żeglarstwo to tylko regaty i okręty, jesteś w błędzie. Wiele jest jeszcze do odkrycia, a najciekawsze fakty mamy zebrane w jednym miejscu. Poznaj najlepsze ciekawostki o żeglarstwie, znajdź więcej na temat najtrudniejszych tras i dowiedz się, czym jest kurwimierz i kingston.

ciekawostki-o-sportach-wodnych-sprawdz-swoja-wiedze-na-ten-temat

Ciekawostki o sportach wodnych - sprawdź swoją wiedzę na ten temat!

Jak długa jest historia świata, sport towarzyszy nam od wieków. Ciekawą odmianą rywalizacji i działań rekreacyjnych są sporty wodne. To nie tylko pływanie czy żeglarstwo, ale też sporty drużynowe i duży poziom adrenaliny w ekstremalnych dyscyplinach. Poznaj ciekawostki o sportach wodnych i zobacz, czego jeszcze nie wiesz na ten temat.

podpowiadamy-jak-czesto-chodzic-na-solarium-by-utrzymac-piekna-opalenizne

Podpowiadamy: jak często chodzić na solarium, by utrzymać piękną opaleniznę?

Apetyczny koloryt opalonej skóry to marzenie każdego z nas. Tym bardziej trudno o piękną opaleniznę, jeśli możliwości urlopowe są ograniczone, a wyjazd w cieplejsze miejsca graniczy z mrzonką. Z pomocą mogą przyjść profesjonalne studia do opalania lampami UV i metodą natryskową. Pozostaje tylko pytanie, jak często chodzić na solarium, nie tylko ze względów estetycznych. Czy to zdrowe dla naszej skóry?

nieslychane-fakty-i-ciekawostki-o-zdrowiu-ktore-dadza-ci-do-myslenia

Niesłychane fakty i ciekawostki o zdrowiu, które dadzą ci do myślenia!

“Szlachetne zdrowie”, pisał poeta. Jak to jest, że zaczynamy doceniać nasze największe bogactwo dopiero wtedy, gdy zaczyna nam ono uciekać? Zdrowie to najcenniejszy dar i trzeba o nie dbać. I nie chodzi tylko o zdrowe nawyki, prawidłową dietę i dużo ruchu na co dzień. Co jeszcze można poprawić? Poznaj miażdżące ciekawostki o zdrowiu i zadbaj o siebie, póki nie jest za późno!

typy-sylwetki-kobiecej-jak-rozpoznac-ktorym-typem-jestes

Typy sylwetki kobiecej - jak rozpoznać, którym typem jesteś?

Istnieje kilka typów sylwetki kobiecej różniących się od siebie szerokością ud, ramion czy talii. Wiedza o własnej budowie ciała pozwala nie tylko na pracę nad niedoskonałościami, lecz także dopasowanie odpowiednich ubrań. Sprawdź, jak rozpoznać, który typ sylwetki posiadasz i co może Ci w tym pomóc.

rakieta-w-ruch-poznaj-najlepsze-ciekawostki-o-sportach-rakietowych

Rakieta w ruch! Poznaj najlepsze ciekawostki o sportach rakietowych

Tenis ziemny i stołowy, gra w kometkę oraz dynamiczny squash. Sporty rakietowe cieszą się dużą popularnością od dziesiątek lat. To świetny sposób na ćwiczenie koncentracji oraz wyrobienie coraz lepszej kondycji. Można też świetnie odreagować stres związany chociażby z pracą zawodową. Zobacz nasze ciekawostki o sportach rakietowych i dowiedz się, jak grają najlepsi!

ciekawostki-o-pole-dance-poznaj-najlepsze-fakty-dot-tanca-na-rurce

Ciekawostki o pole dance: poznaj najlepsze fakty dot. tańca na rurce

Co prawda coraz rzadziej słyszy się porównania tańca na rurze do jego erotycznego odpowiednia z klubów nocnych. Niestety konotacje tego typu nadal występują. Nie uda nam się rozprawić z nimi raz na zawsze, dlatego w to miejsce chcemy przedstawić najlepsze ciekawostki o pole dance. Skąd wziął się ten taniec, jak bardzo trzeba się przygotować do pierwszego wjazdu na rurkę i czy ćwiczyć mogą tylko kobiety?

ciekawe-fakty-o-plywaniu-czy-wiesz-jak-to-jest

Ciekawe fakty o pływaniu: czy wiesz, jak to jest?

Woda z każdej strony i tylko jeden cel: dopłynąć do końca. Być może brzmi to jak jedna z bardziej dramatycznych scen z Titanica, to tak naprawdę rzecz tyczy się zawodowych pływaków. Jak wygląda ich codzienny trening, kiedy zorganizowano pierwsze zawody i o co chodzi z czuciem wody? Poznaj najlepsze ciekawostki o pływaniu i zaskocz znajomych wiedzą nie z tej ziemi!

ciekawostki-motywujace-w-sporcie-zobacz-co-robic-aby-osiagac-jak-najwiecej

Ciekawostki motywujące w sporcie: zobacz, co robić, aby osiągać jak najwięcej!

Motywacja w sporcie to ważny aspekt, nie tylko dla osób, które chcą coś zmienić w swoim życiu. Również zawodowi sportowcy potrzebują stałej motywacji, która jest inna na różnym etapie swojej kariery. Poznaj największe ciekawostki z zakresu motywacji w sporcie i postaw na najlepsze narzędzia. Być może i twoje działanie potrzebuje dodatkowej siły napędowej?

treningowe-ciekawostki-o-odzywianiu-jak-jesc-by-nie-zwariowac

Treningowe ciekawostki o odżywianiu - jak jeść, by nie zwariować?

Jesteś tym co jesz - i właśnie dlatego nie chcesz jeść byle czego. Tylko czy wszystkie te żywieniowe porady, które pchają się drzwiami i oknami i wyskakują z lodówki są wiarygodne? Ile prawdy jest w tym, że oleje roślinne są lepsze, cukier to puste kalorie, a od tłustego jedzenia tylko przytyjesz? Sprawdź nasze ciekawostki o odżywianiu i wspólnie rozprawmy się z mitami na ten temat.

ciekawostki-o-zeglarstwie-poznaj-najlepsze-fakty-o-tym-sporcie

Ciekawostki o żeglarstwie - poznaj najlepsze fakty o tym sporcie!

Jeśli myślisz, że żeglarstwo to tylko regaty i okręty, jesteś w błędzie. Wiele jest jeszcze do odkrycia, a najciekawsze fakty mamy zebrane w jednym miejscu. Poznaj najlepsze ciekawostki o żeglarstwie, znajdź więcej na temat najtrudniejszych tras i dowiedz się, czym jest kurwimierz i kingston.

ciekawostki-o-sportach-wodnych-sprawdz-swoja-wiedze-na-ten-temat

Ciekawostki o sportach wodnych - sprawdź swoją wiedzę na ten temat!

Jak długa jest historia świata, sport towarzyszy nam od wieków. Ciekawą odmianą rywalizacji i działań rekreacyjnych są sporty wodne. To nie tylko pływanie czy żeglarstwo, ale też sporty drużynowe i duży poziom adrenaliny w ekstremalnych dyscyplinach. Poznaj ciekawostki o sportach wodnych i zobacz, czego jeszcze nie wiesz na ten temat.

podpowiadamy-jak-czesto-chodzic-na-solarium-by-utrzymac-piekna-opalenizne

Podpowiadamy: jak często chodzić na solarium, by utrzymać piękną opaleniznę?

Apetyczny koloryt opalonej skóry to marzenie każdego z nas. Tym bardziej trudno o piękną opaleniznę, jeśli możliwości urlopowe są ograniczone, a wyjazd w cieplejsze miejsca graniczy z mrzonką. Z pomocą mogą przyjść profesjonalne studia do opalania lampami UV i metodą natryskową. Pozostaje tylko pytanie, jak często chodzić na solarium, nie tylko ze względów estetycznych. Czy to zdrowe dla naszej skóry?

nieslychane-fakty-i-ciekawostki-o-zdrowiu-ktore-dadza-ci-do-myslenia

Niesłychane fakty i ciekawostki o zdrowiu, które dadzą ci do myślenia!

“Szlachetne zdrowie”, pisał poeta. Jak to jest, że zaczynamy doceniać nasze największe bogactwo dopiero wtedy, gdy zaczyna nam ono uciekać? Zdrowie to najcenniejszy dar i trzeba o nie dbać. I nie chodzi tylko o zdrowe nawyki, prawidłową dietę i dużo ruchu na co dzień. Co jeszcze można poprawić? Poznaj miażdżące ciekawostki o zdrowiu i zadbaj o siebie, póki nie jest za późno!

typy-sylwetki-kobiecej-jak-rozpoznac-ktorym-typem-jestes

Typy sylwetki kobiecej - jak rozpoznać, którym typem jesteś?

Istnieje kilka typów sylwetki kobiecej różniących się od siebie szerokością ud, ramion czy talii. Wiedza o własnej budowie ciała pozwala nie tylko na pracę nad niedoskonałościami, lecz także dopasowanie odpowiednich ubrań. Sprawdź, jak rozpoznać, który typ sylwetki posiadasz i co może Ci w tym pomóc.