Dzień Zmarłych

Dzień Zmarłych

Dzień Wszystkich Świętych w Polsce obchodzony jest w sposób tradycyjny i nostalgiczny, dopiero niedawno popularność nad Wisłą zdobywa Halloween. A jak przedstawiają się inne światowe tradycje? I jak bardzo odbiegają tych nam znanych?

Dzień Wszystkich Świętych w Polsce obchodzony jest w sposób tradycyjny i nostalgiczny, dopiero od kilku lat stopniowo adaptujemy amerykańskie wzorce. Obecnie wizyty przy grobach zmarłych przyjmują bardziej radosną formę, zaś my sami przebieramy się za straszne stwory w Halloween. Oczywiście przebieranki nie są wyłącznie domeną dzieci… można wręcz zauważyć, że równie chętnie przebierają się dorośli.

Meksyk - Dia de los Muertos

meksyk

W Meksyku Dni Zmarłych obchodzone są od 21 października do 2 listopada. W tym czasie konieczne jest umieszczenie w domach ołtarzyków zrobionych z kwiatów i świec. Wystawia się także ulubione posiłki zmarłych oraz miskę z ręcznikiem, by Ci mogli obmyć ręce przed świąteczną ucztą. Ostatni dzień obchodów to wizyta na cmentarzu i… piknik!

Niemieckie noże na dzień zmarłych - Totensonntag

Nasi zachodni sąsiedzi obchodzą katolickie święta podobnie jak Polacy, dość ponuro. Święto Totensonntag czyli niedziela żałoby i śmierci lub „cichy dzień”, w tym dniu zabronione jest organizowanie imprez i koncertów, a w niektórych miastach nawet nie gra muzyka w restauracjach czy pubach.

ton

Niepowtarzalnym zwyczajem jest, że w okresie od 30 października do 8 listopada Niemcy chowają wszystkie noże w domu. Dlaczego? To tradycja by w ten sposób uchronić siebie i zmarłych przed krzywdą.

Japońskie lampiony – święto zmarłych Obon (お盆 lub - bon)

Święto zmarłych zwane jest również Festiwalem Latarni – ze względu na popularną tradycję puszczania lampionów chōchin.

obon

Pomimo faktu, że kultura Japonii została wzbogacona o amerykańskie zapożyczenia (Halloween) to nadal silne pozostają wielopokoleniowe tradycje. W czasie Obon Japończycy – podobnie jak w innych kulturach – odwiedzają groby przodków i składają dla nich ofiary. Wierzą, że w okresie Obon duchy mogą chodzić po ziemi. Tradycja japońska dzieli duchy na 3 kategorie: dusze zmarłych przodków – czyli duchy opiekuńcze, nowe duchy oraz dusze głodne - gaki, będące duchami złośliwymi i często należące do osób zmarłych gwałtowną śmiercią.

obonobon2

Straszliwa Transylwania – Rumunia święto zmarłych: Radonita

Czy ktokolwiek wyobrażał sobie lepsze miejsce na świętowanie Halloween niż Transylwania, czyli dom Włada Palownika. Ta XV – wieczna postać to inspiracja dla książkowych i filmowych twórców, dzięki którym powstał hrabia Dracula. Nie powinno zatem nikogo dziwić, że w mieście Sighisoara (będącym miejscem urodzenia słynnego wampira) odbywa się wielka impreza. Jakich atrakcji możemy się spodziewać? Przede wszystkim odgrywania procesów wiedźm i palenia na stosie. W programie również wróżby, mroczna muzyka oraz bal kostiumowy. Obowiązkowo!

dradrfa

Opera w Singapurze – Chiński Qingmingjie

Według mitologi chińskiej, po śmierci dusze mają takie same potrzeby jak żywi ludzie. Odczuwają głód, zimno i pragnienie. Te trudności „życia” pozagrobowego można jednak im złagodzić poprzez odpowiednie rytuały. W zamian duchy przodków oferują pomyślność żyjącym potomkom.

święto zmarłych chiny

Tradycją w Państwie Środka jest odgrywanie chińskiej opery. Jest to forma sztuki, która składa się z elementów śpiewu, pantomimy, recytacji, a nawet kung – fu! Takie artystyczne podejście do święta zmarłych symbolizuje otwarcie wrót piekła i uwolnienie znajdujących się tam dusz.

q1q2

Włoska fasola zmarłych - giorno dei Morti

Tradycje we Włoszech oczywiście muszą być oparte na jedzeniu. Dlatego w tym przypadku nie mogło być inaczej. Na Półwyspie Apenińskim Święto Zmarłych to przede wszystkim uczta złożona z ulubionych dań zmarłego. Co w 90 procent domów oznacza jakąś formę spaghetti... Suto zastawiony stół zostaje przygotowany, zaś rodzina w tym czasie wychodzi do kościoła i zostawia otwarte drzwi, by dusze zmarłych mogły swobodnie się częstować. Jednym z najważniejszych dań jest ciasto, zwane „fasolą zmarłych”.

g

Kambodżański wyścig – na Dzień Śmierci

W Kambodży w czasie świąt są organizowane wyścigi na zwierzętach… koniach, świniach, krowach... słowem wszystkim co da się ujeżdżać. Co jest formą igrania ze śmiercią w jej święto.

Kambodża święto zmarłych

 

cambodia

Dodatkowo w czasie świąt przygotowuje się dużo potraw w tym kleisty ryż z fasolą, który następnie jest zawijany w liście bananowca. Smakołyk zanosi się do świątyni podczas święta P’chum Ben, będącego częścią Festiwalu Zmarłych. Potem następuje celebracja, słuchanie muzyki i przemowy mnichów, by w ten sposób przywołać duchy zmarłych.

Filipińskie kolędowanie na dzień zmarłych - Day On Kuollut

Polskie skojarzenia związane z kolędowaniem prowadzą do świąt Bożego Narodzenia, zaś mieszkańcy Filipin śpiewanie pieśni religijnych wiążą z kompletnie innymi okolicznościami. W dzień Wszystkich Świętych grupy osób chodzą od domu do domu śpiewając pieśni za dusze znajdujące się w czyśćcu. Obchody nazywają się Pangangaluluwa i w ostatnich latach zanikają, wypierane przez standardowe „cukierek albo psikus”.

hel

 

Martyna Paprocka 3 28 października 2015  3171

Dodaj komentarz

 • Firas
  20 lipca 2017
  Te lampiony w Japonii są piękne!
 • Ufo
  20 lipca 2017
  Co kraj - to obyczaj
 • 20 lipca 2017
  Bardzo ciekawy artykuł

Artykuły z kategorii: Ciekawostki

najwiekszy-kulturysta-swiata-zestawienie-rekordow-z-zakresu-kulturystyki

Największy kulturysta świata - zestawienie rekordów z zakresu kulturystyki

Kulturystyka ma, co prawda, wielu zwolenników i przeciwników, jednak na całym świecie pojawiają się osoby uzyskujące rezultaty godne zainteresowania. Kim są najwięksi kulturyści świata, ile ważą i co osiągają?

przejdz-aktywnie-przez-nowy-rok-i-badz-smart-czyli-jak-dotrzymac-postanowien

Przejdź aktywnie przez nowy rok i bądź SMART, czyli jak dotrzymać postanowień

Listy noworocznych postanowień powoli się zapełniają. I choć plany na 2020 rok każdy dobiera wyjątkowo ambitne, warto już teraz pomyśleć, które z tych rzeczy uda się nam zrealizować, by dotrzymać swoich postanowień. Podpowiadamy fajną technikę i kilka trików.

najpopularniejsze-postanowienia-noworoczne-czyli-rewolucja-od-1-stycznia

Najpopularniejsze postanowienia noworoczne, czyli rewolucja od 1 stycznia

Nowy rok, nowy ja - wszyscy dobrze znamy ten powtarzany od lat tekst. Co niektórym udało się wytrwać i co zamierzyli, to zrobili! Najczęściej nasze plany na nowy rok dotyczą sfery fizycznej i zdrowotnej, choć zdarza się, że sięgamy w nich również po nowe oferty pracy czy rychłe zawarcie związku małżeńskiego. Jakie są najpopularniejsze noworoczne postanowienia i czy da się je wszystkie zrealizować?

dowiedz-sie-do-kogo-naleza-rekordy-swiata-w-nurkowaniu

Dowiedz się, do kogo należą rekordy świata w nurkowaniu!

Nurkowanie jest formą spędzania wolnego czasu, ale także sportem ekstremalnym. Nurkowanie to przebywanie pod powierzchnią wody dłuższy czas, ze specjalnym sprzętem albo bez niego. Wyróżnia się kilka rodzajów nurkowania, a nurkowie potrzebują do tego specjalnego sprzętu. Co roku odbywają się zawody w nurkowaniu, a poniżej poznasz wszystkie rekordy świata w tym sporcie.

czym-sa-jednodniowe-wyscigi-kolarskie

Czym są jednodniowe wyścigi kolarskie?

Jednodniowy wyścig kolarski nazywamy inaczej klasykiem. Jest to wyścig szosowy, który zazwyczaj odbywa się w ciągu 24 godzin. Kto może wziąć udział w jednodniowym wyścigu kolarskim, poznaj sławy tego sportu oraz dowiedz się, ile rodzajów takich wyścigów istnieje!

jak-szukac-silowni-w-internecie

Jak szukać siłowni w internecie?

Chcesz zacząć ćwiczyć i szukasz siłowni lub klubu fitness? Pewnie w tym celu korzystasz z internetu. Jak jednak przedrzeć się przez gąszcz ofert i wybrać tę właściwą? Podpowiadamy czym się kierować przy wyborze siłowni.

masz-wolne-3-minuty-wystaw-opinie-swojemu-trenerowi-lub-silowni

Masz wolne 3 minuty? Wystaw opinię swojemu trenerowi lub siłowni!

Dlaczego warto? Dzięki Twojej opinii wybór trenera, siłowni czy klubu fitness staje się łatwiejszy dla innych. Dzieląc się swoim doświadczeniem ze współpracy – budujesz prawdziwy i niezakłamany obraz danej usługi. Poświęć kilka minut na przeczytanie artykułu i dowiedz się, dlaczego warto podzielić się swoją opinią z innymi!

starozytne-igrzyska-olimpijskie-podstawowe-informacje

Starożytne Igrzyska Olimpijskie - podstawowe informacje

Starożytne Igrzyska Olimpijskie to jeden z najsłynniejszych sposobów oddawania czci bogom. Uczestnicy olimpiady rywalizowali w różnych konkurencjach. Przygotowania sportowców do uroczystości były przypieczętowane przysięgą. Skąd tak wielki hołd oddawany igrzyskom?

opuszczone-obiekty-sportowe-w-polsce

Opuszczone obiekty sportowe w Polsce

W czasach świetności ośrodki życia sportowego, obecnie - ruiny. Zobacz obiekty sportowe w naszym kraju, które przestały pełnić swoją funkcję.

najlepiej-zarabiajacy-sportowcy-swiata-2018

Najlepiej zarabiający sportowcy świata 2018

Na wysokim szczeblu kariera w sporcie wiąże się często z wysokimi zarobkami. W Polsce i na świecie pojawiły się jednak zmiany, jeśli chodzi o listy najlepiej zarabiających sportowców. Zobacz, kto zarobił najwięcej pieniędzy w 2018 roku!

najwiekszy-kulturysta-swiata-zestawienie-rekordow-z-zakresu-kulturystyki

Największy kulturysta świata - zestawienie rekordów z zakresu kulturystyki

Kulturystyka ma, co prawda, wielu zwolenników i przeciwników, jednak na całym świecie pojawiają się osoby uzyskujące rezultaty godne zainteresowania. Kim są najwięksi kulturyści świata, ile ważą i co osiągają?

przejdz-aktywnie-przez-nowy-rok-i-badz-smart-czyli-jak-dotrzymac-postanowien

Przejdź aktywnie przez nowy rok i bądź SMART, czyli jak dotrzymać postanowień

Listy noworocznych postanowień powoli się zapełniają. I choć plany na 2020 rok każdy dobiera wyjątkowo ambitne, warto już teraz pomyśleć, które z tych rzeczy uda się nam zrealizować, by dotrzymać swoich postanowień. Podpowiadamy fajną technikę i kilka trików.

najpopularniejsze-postanowienia-noworoczne-czyli-rewolucja-od-1-stycznia

Najpopularniejsze postanowienia noworoczne, czyli rewolucja od 1 stycznia

Nowy rok, nowy ja - wszyscy dobrze znamy ten powtarzany od lat tekst. Co niektórym udało się wytrwać i co zamierzyli, to zrobili! Najczęściej nasze plany na nowy rok dotyczą sfery fizycznej i zdrowotnej, choć zdarza się, że sięgamy w nich również po nowe oferty pracy czy rychłe zawarcie związku małżeńskiego. Jakie są najpopularniejsze noworoczne postanowienia i czy da się je wszystkie zrealizować?

dowiedz-sie-do-kogo-naleza-rekordy-swiata-w-nurkowaniu

Dowiedz się, do kogo należą rekordy świata w nurkowaniu!

Nurkowanie jest formą spędzania wolnego czasu, ale także sportem ekstremalnym. Nurkowanie to przebywanie pod powierzchnią wody dłuższy czas, ze specjalnym sprzętem albo bez niego. Wyróżnia się kilka rodzajów nurkowania, a nurkowie potrzebują do tego specjalnego sprzętu. Co roku odbywają się zawody w nurkowaniu, a poniżej poznasz wszystkie rekordy świata w tym sporcie.

czym-sa-jednodniowe-wyscigi-kolarskie

Czym są jednodniowe wyścigi kolarskie?

Jednodniowy wyścig kolarski nazywamy inaczej klasykiem. Jest to wyścig szosowy, który zazwyczaj odbywa się w ciągu 24 godzin. Kto może wziąć udział w jednodniowym wyścigu kolarskim, poznaj sławy tego sportu oraz dowiedz się, ile rodzajów takich wyścigów istnieje!

jak-szukac-silowni-w-internecie

Jak szukać siłowni w internecie?

Chcesz zacząć ćwiczyć i szukasz siłowni lub klubu fitness? Pewnie w tym celu korzystasz z internetu. Jak jednak przedrzeć się przez gąszcz ofert i wybrać tę właściwą? Podpowiadamy czym się kierować przy wyborze siłowni.

masz-wolne-3-minuty-wystaw-opinie-swojemu-trenerowi-lub-silowni

Masz wolne 3 minuty? Wystaw opinię swojemu trenerowi lub siłowni!

Dlaczego warto? Dzięki Twojej opinii wybór trenera, siłowni czy klubu fitness staje się łatwiejszy dla innych. Dzieląc się swoim doświadczeniem ze współpracy – budujesz prawdziwy i niezakłamany obraz danej usługi. Poświęć kilka minut na przeczytanie artykułu i dowiedz się, dlaczego warto podzielić się swoją opinią z innymi!

starozytne-igrzyska-olimpijskie-podstawowe-informacje

Starożytne Igrzyska Olimpijskie - podstawowe informacje

Starożytne Igrzyska Olimpijskie to jeden z najsłynniejszych sposobów oddawania czci bogom. Uczestnicy olimpiady rywalizowali w różnych konkurencjach. Przygotowania sportowców do uroczystości były przypieczętowane przysięgą. Skąd tak wielki hołd oddawany igrzyskom?

opuszczone-obiekty-sportowe-w-polsce

Opuszczone obiekty sportowe w Polsce

W czasach świetności ośrodki życia sportowego, obecnie - ruiny. Zobacz obiekty sportowe w naszym kraju, które przestały pełnić swoją funkcję.

najlepiej-zarabiajacy-sportowcy-swiata-2018

Najlepiej zarabiający sportowcy świata 2018

Na wysokim szczeblu kariera w sporcie wiąże się często z wysokimi zarobkami. W Polsce i na świecie pojawiły się jednak zmiany, jeśli chodzi o listy najlepiej zarabiających sportowców. Zobacz, kto zarobił najwięcej pieniędzy w 2018 roku!