Dzieci i konie - zalety jazdy konnej dla dzieci

Dzieci i konie - zalety jazdy konnej dla dzieci

Jazda konna to coś więcej niż zwyczajne siedzenie na koniu. Jeździec czerpie z jazdy wiele przyjemności oraz rozwija się fizycznie, psychicznie i emocjonalnie. Z tego powodu jazda konna to doskonała aktywność dla każdego dziecka. Oto zalety jazdy konnej.

Rozwój fizyczny dziecka

Jazda konna dla dzieci to skuteczny rozwój fizyczny. Maluchy pracują nad utrzymywaniem równowagi i nad koordynacją ruchową, dzięki czemu stają się coraz bardziej świadome swojego ciała. Trening jazdy konnej angażuje do pracy praktycznie całe ciało, zwłaszcza mięśnie nóg, brzucha, pleców i ramion. Co więcej, jazda konna stymuluje również organy wewnętrzne. Jazda stepem pobudza do pracy wątrobę i wspomaga proces trawienia. Trening jazdy konnej dla dzieci, które spędzają dużo czasu w domu jest sposobem na spalenie kalorii i poprawę przemiany materii. Koniec z otyłością i ospałością! Dziecko stanie się bardziej energiczne i chętne do działania.

Poprawa zdrowia dziecka

Jak wiadomo, kontakt z koniem ma bardzo korzystny wpływ na psychikę i ciało człowieka. Hipoterapia, czyli sposób rehabilitacji psychoruchowej, która polega na przebywaniu w towarzystwie koni, wykorzystywana jest w leczeniu na przykład mózgowego porażenia dziecięcego, wad postawy, chorób mięśni, cukrzycy i opóźnień psychoruchowych. Kontakt z koniem potrafi złagodzić nawet bardzo ciężkie dolegliwości.

Poznanie samego siebie

Choć wydaje się to nieprawdopodobne, konie pozwalają dzieciom poznać swoje mocne i słabe strony. Koń nie dba o nasz wygląd, a jedynie o to jakimi jesteśmy ludźmi. Nie ma dla niego znaczenia czy jesteśmy biedni lub bogaci, brzydcy lub piękni. Obcowanie z koniem uczy konsekwencji oraz pokory. Na treningu nie ma miejsca na samolubstwo. Konie pomagają dzieciom nabrać pewności siebie i nauczyć jasnego przekazywania informacji. To ogromna zaleta jazdy konnej, ponieważ dzieci zdobywają cenną wiedzę, której nie nabędą w szkole lub w domu.

Pokonywanie słabości

Jazda konna dla dzieci jest sposobem na pokonanie własnych słabości i barier. Już samo wejście na konia dla niektórych może okazać się wyzwaniem. Po przełamaniu tej bariery pojawia się ogromna satysfakcja, dzięki czemu dziecko staje się bardziej odważne i samodzielne. Jazda konna zawsze stawia przed jeźdźcem nowe wyzwania, dlatego zapewnia mu stały rozwój. Nauka jazdy konnej pobudza mózg i sprawia, że dzieci osiągają sukcesy w szkole.

Zdobywanie pewności siebie

Jazda konna to pokonywanie słabości i przekraczanie własnych barier. Dzieci uczą się stawiać czoła wyzwaniom i są świadome swoich mocnych stron. Regularne treningi to ciężka praca, która uczy dziecko pokory i wytrwałości. Jazda konna dla dzieci jest przyspieszonym kursem dojrzewania, dzięki któremu dziecko staje się bardziej odpowiedzialne, nabiera szacunku do innych oraz do samego siebie, a także nie boi się przełamywania własnych lęków. Statystyki wskazują, że osoby uprawiające jazdę konną są bardziej opiekuńcze i chętnie angażują się w pomoc wolontariacką. Co ważne, nauka jazdy konnej dla dzieci to również sposób na poznanie nowych osób o podobnych zainteresowaniach. Dzieci nawiązują znajomości, które często pozostają na długie lata.

Konie dostarczają dzieciom inspiracji

jazda konna dla dzieci i młodzieży stajnia

Jazda konna jest również inspiracją. Dzieci, które spędzają czas w towarzystwie koni, są bardziej kreatywne i wrażliwe na piękno. Nie bez powodu widok galopujących koni wielu artystom przyniósł skojarzenie z wolnością i poczuciem niezależności, które zaowocowało stworzeniem dzieła literackiego lub malarskiego. Konie są piękne z natury i samą swoją obecnością wywołują wzruszenie.

Jazda konna dla dzieci to zabawa

To co najbardziej zachęca dzieci do jazdy konnej to towarzysząca jej zabawa! Jazda konna odciąga dzieci sprzed telewizorów i motywuje do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Mając na uwadze wszystkie wyżej wymienione korzyści płynące z jazdy konnej żaden rodzic nie powinien mieć wątpliwości co do treningu jazdy konnej dla dzieci. Nie czekaj, tylko zapisz swojego malucha na pierwsze zajęcia! Stajnie znajdują się w Warszawie, w Krakowie, w Trójmieście, w Katowicach i okolicy, we Wrocławiu oraz w wielu innych miejscowościach, również małych wsiach.

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Karolina Szweda 2 27 września 2016  5112

Dodaj komentarz

  • Wod
    29 września 2016
    diva - jaka niewola? Dobre! Konie od tysięcy lat towarzyszą ludziom - jest udowodnione że dobrze traktowane zwierzęta w tym konie lubią przebywać z człowiekiem. A tym bardziej dziećmi. I dzieci też lubią konie, szczególnie kucyki. Nie widzę tu żadnego problemu.
  • diva
    29 września 2016
    Moim zdaniem wykorzystywanie koni do pracy z dziećmi to okrucieństwo. Te zwierzęta są naprawdę inteligentne i męczą się będąc w niewoli u człowieka.

Artykuły z kategorii: Dzieci i sport

poranna-gimnastyka-dla-dzieci-dlaczego-warto-wprowadzic-ja-w-zycie

Poranna gimnastyka dla dzieci – dlaczego warto wprowadzić ją w życie?

Aktywność fizyczna jest ważna w życiu każdego człowieka – tego małego i tego starszego. Regularne ćwiczenia poprawiają wydolność organizmu, sprawiają, że czujesz się lepiej i masz więcej energii. Poranna gimnastyka to rewelacyjne rozwiązanie zwłaszcza dla dzieci, rozrusza zastane mięśnie i da kopniaka na nadchodzący dzień.

worek-bokserski-dla-dzieci-dowiedz-sie-ktory-bedzie-najodpowiedniejszy

Worek bokserski dla dzieci - dowiedz się, który będzie najodpowiedniejszy

Twoje dziecko jest fanem sztuk walki, a Ty pragniesz dogodzić mu najlepiej jak się da i chcesz zamontować w swoim domu lub mieszkaniu worek bokserski, dzięki któremu będzie miało możliwość codziennego treningu? Z całą pewnością zastanawiasz się który worek bokserski spełni oczekiwania dziecka i będzie najlepiej do niego przystosowany. Jak można się domyślić jest również kilka wersji i rodzajów worków treningowych, zatem który sprawdzi się najlepiej?

trening-dla-dzieci-na-hali-wybierz-najlepsza-dyscypline-dla-swojego-mlodzika

Trening dla dzieci na hali - wybierz najlepszą dyscyplinę dla swojego młodzika

Aktywność fizyczna to ważny element codziennego życia. Połączona ze zdrowym odżywianiem stanowi integralną część stylu życia propagowanego m.in. przez WHO. Nie zawsze możemy jednak zagwarantować swoim pociechom ruch na świeżym powietrzu - idealną alternatywą będzie trening dla dzieci na hali. Jakie są najpopularniejsze dyscypliny?

zapasy-w-wersji-junior-trening-dla-dzieci-ktory-naprawde-sie-oplaca

Zapasy w wersji junior - trening dla dzieci, który naprawdę się opłaca

Rutyna treningowa podczas zajęć WF często nie zadowala wszystkich uczniów. Aktywność często ukierunkowana jest na pojedyncze dyscypliny, przez co nasze dzieci nie są do końca przekonane do ruchu w ogóle. Remedium może być trening zapasów dla dzieci. Sprawdź, jak to wygląda i czy twoje dziecko może się zaangażować w trening zapasów w wersji junior.

tenis-stolowy-dla-dzieci-zobacz-jak-wyglada-trening-maluchow

Tenis stołowy dla dzieci - zobacz, jak wygląda trening maluchów!

Kiedy w latach 80. XIX wieku powstał w Anglii tenis stołowy, nikt nie przypuszczał, że gra rozwinie się do stopnia, w którym obserwujemy ja po dziś dzień. Nikt nie zakładał także, że stanie się ona przedmiotem zainteresowań najmłodszych graczy. Zobacz, jak wygląda trening tenisa stołowego dla dzieci i jak się przygotować, by twoje dziecko sukcesywnie rozwijało swoje umiejętności.

pierwsza-jazda-konna

Pierwsza jazda konna

Jeździectwo to wspaniały sport, wymagający cierpliwości, kondycji. Jeżeli lubisz zwierzęta, jesteś opanowany i umiesz współpracować z innymi jazda konna jest dla Ciebie. W tym artykule o tym jak przygotować się do pierwszej jazdy.

czego-uczy-jazda-konna

Czego uczy jazda konna?

Konie są jednymi z najbardziej oddanych człowiekowi stworzeń. Dzisiaj umiejętność jazdy konnej nie jest tak popularna jak kiedyś, jednak nadal warto się nią zainteresować. Nie ma bowiem lepszego środka transportu w terenie niż koń. Jakie korzyści są z jeździectwa, czego może ono nauczyć nowoczesnego człowieka? Zobacz powody dla których jazda konna jest korzystna dla Ciebie.

nauka-jazdy-konnej-praktyczne-informacje

Nauka jazdy konnej - praktyczne informacje

Rozpoczynając lekcje jazdy konnej warto się przygotować, aby uniknąć częsty błędów i przyjemniej spędzić pierwsze lekcje. Zobaczcie czego można się spodziewać podczas nauki jeździectwa od podstaw.

teoria-jazdy-konnej-chody-konia

Teoria Jazdy konnej: Chody konia

Wybierając się na naukę jazdy konnej warto znać podstawy teorii jeździectwa. Zobaczcie 4 podstawowe chody konia: step, kłus, galop i cwał. Warto je znać przed pierwszą jazdą na koniu. Ten tekst przygotuje Cię merytorycznie do nauki kierowania koniem.

typy-instruktorow-jazdy-konnej

Typy instruktorów jazdy konnej

Chcesz rozpocząć naukę jazdy konnej, zobacz 8 najpopularniejszych typów instruktorów jeździectwa. Uprawiasz jeździectwo? Zobacz jakim typem instruktora jest twój trener jazdy konnej!

poranna-gimnastyka-dla-dzieci-dlaczego-warto-wprowadzic-ja-w-zycie

Poranna gimnastyka dla dzieci – dlaczego warto wprowadzić ją w życie?

Aktywność fizyczna jest ważna w życiu każdego człowieka – tego małego i tego starszego. Regularne ćwiczenia poprawiają wydolność organizmu, sprawiają, że czujesz się lepiej i masz więcej energii. Poranna gimnastyka to rewelacyjne rozwiązanie zwłaszcza dla dzieci, rozrusza zastane mięśnie i da kopniaka na nadchodzący dzień.

worek-bokserski-dla-dzieci-dowiedz-sie-ktory-bedzie-najodpowiedniejszy

Worek bokserski dla dzieci - dowiedz się, który będzie najodpowiedniejszy

Twoje dziecko jest fanem sztuk walki, a Ty pragniesz dogodzić mu najlepiej jak się da i chcesz zamontować w swoim domu lub mieszkaniu worek bokserski, dzięki któremu będzie miało możliwość codziennego treningu? Z całą pewnością zastanawiasz się który worek bokserski spełni oczekiwania dziecka i będzie najlepiej do niego przystosowany. Jak można się domyślić jest również kilka wersji i rodzajów worków treningowych, zatem który sprawdzi się najlepiej?

trening-dla-dzieci-na-hali-wybierz-najlepsza-dyscypline-dla-swojego-mlodzika

Trening dla dzieci na hali - wybierz najlepszą dyscyplinę dla swojego młodzika

Aktywność fizyczna to ważny element codziennego życia. Połączona ze zdrowym odżywianiem stanowi integralną część stylu życia propagowanego m.in. przez WHO. Nie zawsze możemy jednak zagwarantować swoim pociechom ruch na świeżym powietrzu - idealną alternatywą będzie trening dla dzieci na hali. Jakie są najpopularniejsze dyscypliny?

zapasy-w-wersji-junior-trening-dla-dzieci-ktory-naprawde-sie-oplaca

Zapasy w wersji junior - trening dla dzieci, który naprawdę się opłaca

Rutyna treningowa podczas zajęć WF często nie zadowala wszystkich uczniów. Aktywność często ukierunkowana jest na pojedyncze dyscypliny, przez co nasze dzieci nie są do końca przekonane do ruchu w ogóle. Remedium może być trening zapasów dla dzieci. Sprawdź, jak to wygląda i czy twoje dziecko może się zaangażować w trening zapasów w wersji junior.

tenis-stolowy-dla-dzieci-zobacz-jak-wyglada-trening-maluchow

Tenis stołowy dla dzieci - zobacz, jak wygląda trening maluchów!

Kiedy w latach 80. XIX wieku powstał w Anglii tenis stołowy, nikt nie przypuszczał, że gra rozwinie się do stopnia, w którym obserwujemy ja po dziś dzień. Nikt nie zakładał także, że stanie się ona przedmiotem zainteresowań najmłodszych graczy. Zobacz, jak wygląda trening tenisa stołowego dla dzieci i jak się przygotować, by twoje dziecko sukcesywnie rozwijało swoje umiejętności.

pierwsza-jazda-konna

Pierwsza jazda konna

Jeździectwo to wspaniały sport, wymagający cierpliwości, kondycji. Jeżeli lubisz zwierzęta, jesteś opanowany i umiesz współpracować z innymi jazda konna jest dla Ciebie. W tym artykule o tym jak przygotować się do pierwszej jazdy.

czego-uczy-jazda-konna

Czego uczy jazda konna?

Konie są jednymi z najbardziej oddanych człowiekowi stworzeń. Dzisiaj umiejętność jazdy konnej nie jest tak popularna jak kiedyś, jednak nadal warto się nią zainteresować. Nie ma bowiem lepszego środka transportu w terenie niż koń. Jakie korzyści są z jeździectwa, czego może ono nauczyć nowoczesnego człowieka? Zobacz powody dla których jazda konna jest korzystna dla Ciebie.

nauka-jazdy-konnej-praktyczne-informacje

Nauka jazdy konnej - praktyczne informacje

Rozpoczynając lekcje jazdy konnej warto się przygotować, aby uniknąć częsty błędów i przyjemniej spędzić pierwsze lekcje. Zobaczcie czego można się spodziewać podczas nauki jeździectwa od podstaw.

teoria-jazdy-konnej-chody-konia

Teoria Jazdy konnej: Chody konia

Wybierając się na naukę jazdy konnej warto znać podstawy teorii jeździectwa. Zobaczcie 4 podstawowe chody konia: step, kłus, galop i cwał. Warto je znać przed pierwszą jazdą na koniu. Ten tekst przygotuje Cię merytorycznie do nauki kierowania koniem.

typy-instruktorow-jazdy-konnej

Typy instruktorów jazdy konnej

Chcesz rozpocząć naukę jazdy konnej, zobacz 8 najpopularniejszych typów instruktorów jeździectwa. Uprawiasz jeździectwo? Zobacz jakim typem instruktora jest twój trener jazdy konnej!