Dyskopatia – jak sobie z nią radzić?

Dyskopatia – jak sobie z nią radzić?

We współczesnym świecie dolegliwości kręgosłupa są chorobą cywilizacyjną. Bardzo często ludzie cierpią na dyskopatię. Jej główną przyczyną jest siedzący tryb życia i niedobór ruchu. Na czym polega dyskopatia? Jak się ją leczy i ile czasu to zajmuje? Do kogo zgłosić się po pomoc?

Co to jest dyskopatia?

Kręgosłup składa się z kręgów, między którymi znajdują się krążki międzykręgowe (tzw. dyski). Uszkodzenie któregoś z nich powoduje jego wysunięcie się i nacisk na struktury nerwowe. Dyskopatia jest więc określeniem na chorobę krążka międzykręgowego. W wyniku uszkodzeń zmniejsza się jego elastyczność, dysk się uwypukla i pojawiają się szczeliny i pęknięcia. Najczęstszą formą tego schorzenia jest dyskopatia lędźwiowa. Zwykle uszkodzenia powstają między czwartym i piątym kręgiem lędźwiowym bądź piątym kręgiem a kością krzyżową. Objawiają się bólem w dolnej części pleców.

Przyczyny dyskopatii lędźwiowej
dyskopatia sposoby leczenie

Dyskopatia lędźwiowa jest schorzeniem, które dotyczy niemal połowy Polaków. Zwykle pojawia się u osób po 40 roku życia. Może mieć swoje przyczyny w przeciążeniach kręgosłupa, uwarunkowaniach genetycznych, małej ilości ruchusiedzącym trybie życia czy nawet paleniu tytoniu. Przeciążenia kręgosłupa mogą powstawać m.in. przez nieprawidłowe wykonywanie ćwiczeń fizycznych, otyłość, nieumiejętne przesuwanie przedmiotów czy wady postawy np. skoliozę.

Dyskopatia lędźwiowa – objawy

Jak już wspomnieliśmy, głównym objawem dyskopatii lędźwiowej jest ból w dole pleców. Pojawia się również uczucie mrowienia w miejscu uszkodzonego nerwu i drętwienie nogi. Chorzy mogą odczuwać również ból promieniujący do nogi czy zaburzenia czucia w ich obrębie. Ból pogłębia się podczas wykonywania skłonów.

Dyskopatia lędźwiowa – do kogo zgłosić się po pomoc?
masaż na dyskopatię

Metoda leczenia dyskopatii zależy od stopnia zaawansowania schorzenia. Silne dolegliwości bólowe wymagają konsultacji lekarskiej i odpowiedniego postępowania leczniczego. Zwykle wspomagająco stosuje się również manualne zabiegi fizjoterapeutyczne. Niewielkie bóle pleców można natomiast załagodzić przy pomocy środków przeciwbólowych czy maści. W przypadku gdy choroba nie ustępuje – należy się zgłosić do ortopedy lub neurochirurga. Dyskopatię wykrywa się poprzez takie badania jak RTG kręgosłupa, rezonans magnetyczny kręgosłupa i tomografię komputerową kręgosłupa.

W niektórych przypadkach dyskopatii leczenie polega na wykonaniu zabiegu chirurgicznego lub przeprowadzeniu operacji.

Fizjoterapia/rehabilitacja – leczenie dyskopatii lędźwiowej

W większości przypadków leczenie dyskopatii lędźwiowej polega na stosowaniu zabiegów fizjoterapeutycznych. Ważne jest wyeliminowanie przyczyny dolegliwości, wprowadzenie regularnych ćwiczeń fizycznych czy pozbycie się ewentualnej nadwagi. W fizjoterapii przywiązuje się wagę do leczenia poprzez ruch i techniki manualne. Specjalista bada szczegółowo przyczyny pojawienia się dolegliwości. Następnie ocenia stopień zaawansowania dyskopatii. Jeśli jest to wymagane – kieruje pacjenta do neurochirurga. Przy mniejszych stopniach schorzenia kręgosłupa natomiast wystarczą konsultacje ortopedyczne. Każde leczenie jest indywidualnie dostosowane do pacjenta. Dzięki technikom manualnym fizjoterapeuci są w stanie zmniejszyć napięcia skóry i mięśni. Tym samym niwelują przykurcze mięśniowe. Zwiększają również ruchomość stawów. Co więcej, pacjenci mają szansę nauczyć się ćwiczeń wzmacniających i rozciągających. W przypadkach początkującej dyskopatii oraz w celu zapobieganiu jej - warto zapisać się na zajęcia zdrowy kręgosłup

Rehabilitacja natomiast jest środkiem pośrednim przed zabiegiem neurochirurgicznym. Dzięki niej można zwiększyć ruchomość w stawach oraz wzmocnić mięśnie.

Dyskopatia lędźwiowa – jak długo trwa leczenie?
jak leczyć dyskopatię

Trudno dokładnie określić czas potrzebny na leczenie dyskopatii. Zdarza się, że zaliczone dolegliwości – powracają. Zwykle całość leczenia trwa więc od miesiąca do pół roku. Nie jest to jednak regułą. Mogą pojawić się dyskopatie wymagające dłuższego czasu rehabilitacji bądź leczenia. Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie. Dlatego jeśli cierpisz na bóle pleców – zgłoś się do specjalisty.

Aktywność fizyczna – profilaktyka czy leczenie?

Jako że dyskopatia ma swoje przyczyny w braku aktywności fizycznej warto zmienić własny styl życia. Dolegliwości kręgosłupa są problematyczne i bolesne. Dobrym wyjściem jest więc rozpoczęcie regularnych treningów. Rodzaj sportu ma mniejsze znaczenie – bardziej liczy się poprawa ogólnego stanu zdrowia i sprawności fizycznej. W przypadku osób mających problemy z kręgosłupem doskonałym wsparciem będzie fizjoterapia. Sprawdzą się także ćwiczenia ogólnorozwojowe, ćwiczenia na lędźwiowy odcinek kręgosłupa czy wysiłek w odciążeniu. Niektórzy wybierają np. jogę. Warto jednak takie ćwiczenia wykonywać pod okiem doświadczonego trenera. Sprawdź naszą bazę trenerów i instruktorów. Znajdziesz tam specjalistów, których potrzebujesz!

Chcesz przeczytać cały artykuł?

admin 1 21 września 2018  1227

Dodaj komentarz

  • Anna
    21 września 2018
    Moja mama miala dyskopatie, jak jej wypadal dysk to koniec, nic nie mozna bylo zrobic

Artykuły z kategorii: Fizjoterapia i Masaż

prosty-masaz-plecow-i-twarzy-zobacz-jakie-to-latwe

Prosty masaż pleców i twarzy - zobacz, jakie to łatwe!

XXI wiek to dla wielu z nas ciągły pęd. Goniące terminy jeszcze bardziej wpychają nas w wyścigową spiralę, co szybko może się odbić na naszym zdrowiu. Rozwiązaniem, które pozwoli nam znaleźć chwilę odprężenia może być prosty masaż. Może to być także sposób na zwalczenie bólu, który występuje głównie w okolicach kręgosłupa lędźwiowego i szyjnego. Jak wykonać prosty masaż i ile to kosztuje?

masaz-balijski-poznaj-jego-tajemnice-i-odprez-swoje-cialo-i-umysl

Masaż balijski - poznaj jego tajemnice i odpręż swoje ciało i umysł

Relaksujące masaże dalekowschodnie cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Masaż balijski łączy w sobie zarówno refleksoterapię i aromaterapię z akupresurą. Wszystkie te zabiegi stosowane bezpośrednio na skórę dają świetne efekty wpływające kompleksowo na organizm. Czym jest tajemniczy masaż balijski?

relaksujacy-masaz-swieca-aromatyczna-daj-sobie-czas-na-ukojenie

Relaksujący masaż świecą aromatyczną - daj sobie czas na ukojenie

Pracujemy dużo i dążymy do absolutnej perfekcji. Bierzemy na swoje bardzo często więcej niż możemy udźwignąć, dlatego z pełną stanowczością zasługujemy na odrobinę relaksu. Odprężający masaż świecą aromatyczną dostępny jest w ofercie wielu studiów SPA i gabinetów medycyny estetycznej. Na czym polega ten zabieg, jak wpływa na nasze ciało i zmysły i co najważniejsze: ile to kosztuje?

zakres-ruchu-w-stawach-zobacz-czy-wszystko-u-ciebie-w-porzadku

Zakres ruchu w stawach - zobacz, czy wszystko u ciebie w porządku!

Być może pomyślisz, że to banał, ale odpowiednia mobilność stawów pozwoli ci na wykonywanie codziennych czynności bez ograniczeń. Zobacz, czy twój zakres ruchu w stawach jest wystarczający. Jeśli zauważysz nieprawidłowości, spróbuj wykonać ćwiczenia na zwiększenie mobilności. Powinny pomóc!

gdy-bol-nie-daje-ci-funkcjonowac-jaki-masaz-przy-rwie-kulszowej

Gdy ból nie daje ci funkcjonować - jaki masaż przy rwie kulszowej?

Nagły ból w okolicach lędźwi, uczucie osłabienia i drętwienie mięśni zespołu tylnej taśmy. Właśnie w taki sposób objawia się schorzenie zwane potocznie jako rwa kulszowa. Ból może narastać nawet podczas leżenia na plecach. Czym jest rwa kulszowa i jaki masaż może pomóc przetrwać ten trudny moment?

masaz-biurowy-korpo-wymysly-czy-dobry-sposob-na-ulge-od-biurka

Masaż biurowy - korpo wymysły czy dobry sposób na ulgę od biurka?

Co do zasady masaż kojarzy się nam z gabinetem fizjoterapeutycznym z dużym łóżkiem. Wiele zabiegów można jednak wykonać bez konieczności rozkładania całego kramu - masaż biurowy należy właśnie do tej grupy. Na czym polega jego fenomen i czy może wyprzeć kartę sportową z benefitów pracowniczych?

co-to-jest-fizjoterapia-poznaj-roznorodne-kierunki-dzialania-w-rehabilitacji

Co to jest fizjoterapia - poznaj różnorodne kierunki działania w rehabilitacji

Fizjoterapia, jaką znamy z opowieści czy własnych doświadczeń, to najpewniej tylko część większego procesu. Okazuje się, że tak jak medycyna, również i ona ma swoje odłamy czy specjalizacje. Poznaj różnorodne kierunki fizjoterapii: ambulatoryjną i kliniczną, a także dedykowaną kobietom fizjoterapię uroginekologiczną . Czy są skuteczne?

najpopularniejsze-zabiegi-z-fizjoterapii-sprawdz-ktore-sa-najskuteczniejsze

Najpopularniejsze zabiegi z fizjoterapii - sprawdź, które są najskuteczniejsze!

Dbałość o zdrowie i odpowiednią kondycję naszego kręgosłupa to podstawa higieny układu ruchu. Nieuniknione są urazy i kontuzje, zwłaszcza te, na które nie mamy wpływu. Leczenie i późniejsza rehabilitacja to ważny krok w przywróceniu sprawności sprzed wypadku. Z pomocą przyjdzie fizjoterapia i zabiegi na poszczególne kończyny. Które są najlepsze?

rehabilitacja-domowa-nfz-czyli-kiedy-przysluguje-ci-wizyta-fizjoterapeuty-w-twoim-domu

Rehabilitacja domowa NFZ, czyli kiedy przysługuje Ci wizyta fizjoterapeuty w Twoim domu

Rehabilitacja domowa NFZ to rozwiązanie zarezerwowane jedynie dla osób, które wymagają profesjonalnej pomocy fizjoterapeuty, jednak nie mogą dostać się samodzielnie do wybranej placówki. Komu dokładnie przysługuje taki proces i jak on przebiega?

naderwanie-sciegna-achillesa-zobacz-jak-sobie-poradzic-z-ta-dolegliwoscia

Naderwanie ścięgna Achillesa - zobacz, jak sobie poradzić z tą dolegliwością!

Choć od mitycznej wojny trojańskiej minęło już ponad 3 tysiące lat, jej bohaterowie żyją w naszej pamięci do dziś. Jeden z nich jest z nami na co dzień w postaci ścięgna łączącego mięśnie łydki z piętą. Naderwanie ścięgna Achillesa może oznaczać poważne kłopoty w życiu codziennym - jak sobie z tym poradzić?

prosty-masaz-plecow-i-twarzy-zobacz-jakie-to-latwe

Prosty masaż pleców i twarzy - zobacz, jakie to łatwe!

XXI wiek to dla wielu z nas ciągły pęd. Goniące terminy jeszcze bardziej wpychają nas w wyścigową spiralę, co szybko może się odbić na naszym zdrowiu. Rozwiązaniem, które pozwoli nam znaleźć chwilę odprężenia może być prosty masaż. Może to być także sposób na zwalczenie bólu, który występuje głównie w okolicach kręgosłupa lędźwiowego i szyjnego. Jak wykonać prosty masaż i ile to kosztuje?

masaz-balijski-poznaj-jego-tajemnice-i-odprez-swoje-cialo-i-umysl

Masaż balijski - poznaj jego tajemnice i odpręż swoje ciało i umysł

Relaksujące masaże dalekowschodnie cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Masaż balijski łączy w sobie zarówno refleksoterapię i aromaterapię z akupresurą. Wszystkie te zabiegi stosowane bezpośrednio na skórę dają świetne efekty wpływające kompleksowo na organizm. Czym jest tajemniczy masaż balijski?

relaksujacy-masaz-swieca-aromatyczna-daj-sobie-czas-na-ukojenie

Relaksujący masaż świecą aromatyczną - daj sobie czas na ukojenie

Pracujemy dużo i dążymy do absolutnej perfekcji. Bierzemy na swoje bardzo często więcej niż możemy udźwignąć, dlatego z pełną stanowczością zasługujemy na odrobinę relaksu. Odprężający masaż świecą aromatyczną dostępny jest w ofercie wielu studiów SPA i gabinetów medycyny estetycznej. Na czym polega ten zabieg, jak wpływa na nasze ciało i zmysły i co najważniejsze: ile to kosztuje?

zakres-ruchu-w-stawach-zobacz-czy-wszystko-u-ciebie-w-porzadku

Zakres ruchu w stawach - zobacz, czy wszystko u ciebie w porządku!

Być może pomyślisz, że to banał, ale odpowiednia mobilność stawów pozwoli ci na wykonywanie codziennych czynności bez ograniczeń. Zobacz, czy twój zakres ruchu w stawach jest wystarczający. Jeśli zauważysz nieprawidłowości, spróbuj wykonać ćwiczenia na zwiększenie mobilności. Powinny pomóc!

gdy-bol-nie-daje-ci-funkcjonowac-jaki-masaz-przy-rwie-kulszowej

Gdy ból nie daje ci funkcjonować - jaki masaż przy rwie kulszowej?

Nagły ból w okolicach lędźwi, uczucie osłabienia i drętwienie mięśni zespołu tylnej taśmy. Właśnie w taki sposób objawia się schorzenie zwane potocznie jako rwa kulszowa. Ból może narastać nawet podczas leżenia na plecach. Czym jest rwa kulszowa i jaki masaż może pomóc przetrwać ten trudny moment?

masaz-biurowy-korpo-wymysly-czy-dobry-sposob-na-ulge-od-biurka

Masaż biurowy - korpo wymysły czy dobry sposób na ulgę od biurka?

Co do zasady masaż kojarzy się nam z gabinetem fizjoterapeutycznym z dużym łóżkiem. Wiele zabiegów można jednak wykonać bez konieczności rozkładania całego kramu - masaż biurowy należy właśnie do tej grupy. Na czym polega jego fenomen i czy może wyprzeć kartę sportową z benefitów pracowniczych?

co-to-jest-fizjoterapia-poznaj-roznorodne-kierunki-dzialania-w-rehabilitacji

Co to jest fizjoterapia - poznaj różnorodne kierunki działania w rehabilitacji

Fizjoterapia, jaką znamy z opowieści czy własnych doświadczeń, to najpewniej tylko część większego procesu. Okazuje się, że tak jak medycyna, również i ona ma swoje odłamy czy specjalizacje. Poznaj różnorodne kierunki fizjoterapii: ambulatoryjną i kliniczną, a także dedykowaną kobietom fizjoterapię uroginekologiczną . Czy są skuteczne?

najpopularniejsze-zabiegi-z-fizjoterapii-sprawdz-ktore-sa-najskuteczniejsze

Najpopularniejsze zabiegi z fizjoterapii - sprawdź, które są najskuteczniejsze!

Dbałość o zdrowie i odpowiednią kondycję naszego kręgosłupa to podstawa higieny układu ruchu. Nieuniknione są urazy i kontuzje, zwłaszcza te, na które nie mamy wpływu. Leczenie i późniejsza rehabilitacja to ważny krok w przywróceniu sprawności sprzed wypadku. Z pomocą przyjdzie fizjoterapia i zabiegi na poszczególne kończyny. Które są najlepsze?

rehabilitacja-domowa-nfz-czyli-kiedy-przysluguje-ci-wizyta-fizjoterapeuty-w-twoim-domu

Rehabilitacja domowa NFZ, czyli kiedy przysługuje Ci wizyta fizjoterapeuty w Twoim domu

Rehabilitacja domowa NFZ to rozwiązanie zarezerwowane jedynie dla osób, które wymagają profesjonalnej pomocy fizjoterapeuty, jednak nie mogą dostać się samodzielnie do wybranej placówki. Komu dokładnie przysługuje taki proces i jak on przebiega?

naderwanie-sciegna-achillesa-zobacz-jak-sobie-poradzic-z-ta-dolegliwoscia

Naderwanie ścięgna Achillesa - zobacz, jak sobie poradzić z tą dolegliwością!

Choć od mitycznej wojny trojańskiej minęło już ponad 3 tysiące lat, jej bohaterowie żyją w naszej pamięci do dziś. Jeden z nich jest z nami na co dzień w postaci ścięgna łączącego mięśnie łydki z piętą. Naderwanie ścięgna Achillesa może oznaczać poważne kłopoty w życiu codziennym - jak sobie z tym poradzić?