Dyskopatia – jak sobie z nią radzić?

Dyskopatia – jak sobie z nią radzić?

We współczesnym świecie dolegliwości kręgosłupa są chorobą cywilizacyjną. Bardzo często ludzie cierpią na dyskopatię. Jej główną przyczyną jest siedzący tryb życia i niedobór ruchu. Na czym polega dyskopatia? Jak się ją leczy i ile czasu to zajmuje? Do kogo zgłosić się po pomoc?

Co to jest dyskopatia?

Kręgosłup składa się z kręgów, między którymi znajdują się krążki międzykręgowe (tzw. dyski). Uszkodzenie któregoś z nich powoduje jego wysunięcie się i nacisk na struktury nerwowe. Dyskopatia jest więc określeniem na chorobę krążka międzykręgowego. W wyniku uszkodzeń zmniejsza się jego elastyczność, dysk się uwypukla i pojawiają się szczeliny i pęknięcia. Najczęstszą formą tego schorzenia jest dyskopatia lędźwiowa. Zwykle uszkodzenia powstają między czwartym i piątym kręgiem lędźwiowym bądź piątym kręgiem a kością krzyżową. Objawiają się bólem w dolnej części pleców.

Przyczyny dyskopatii lędźwiowej
dyskopatia sposoby leczenie

Dyskopatia lędźwiowa jest schorzeniem, które dotyczy niemal połowy Polaków. Zwykle pojawia się u osób po 40 roku życia. Może mieć swoje przyczyny w przeciążeniach kręgosłupa, uwarunkowaniach genetycznych, małej ilości ruchusiedzącym trybie życia czy nawet paleniu tytoniu. Przeciążenia kręgosłupa mogą powstawać m.in. przez nieprawidłowe wykonywanie ćwiczeń fizycznych, otyłość, nieumiejętne przesuwanie przedmiotów czy wady postawy np. skoliozę.

Dyskopatia lędźwiowa – objawy

Jak już wspomnieliśmy, głównym objawem dyskopatii lędźwiowej jest ból w dole pleców. Pojawia się również uczucie mrowienia w miejscu uszkodzonego nerwu i drętwienie nogi. Chorzy mogą odczuwać również ból promieniujący do nogi czy zaburzenia czucia w ich obrębie. Ból pogłębia się podczas wykonywania skłonów.

Dyskopatia lędźwiowa – do kogo zgłosić się po pomoc?
masaż na dyskopatię

Metoda leczenia dyskopatii zależy od stopnia zaawansowania schorzenia. Silne dolegliwości bólowe wymagają konsultacji lekarskiej i odpowiedniego postępowania leczniczego. Zwykle wspomagająco stosuje się również manualne zabiegi fizjoterapeutyczne. Niewielkie bóle pleców można natomiast załagodzić przy pomocy środków przeciwbólowych czy maści. W przypadku gdy choroba nie ustępuje – należy się zgłosić do ortopedy lub neurochirurga. Dyskopatię wykrywa się poprzez takie badania jak RTG kręgosłupa, rezonans magnetyczny kręgosłupa i tomografię komputerową kręgosłupa.

W niektórych przypadkach dyskopatii leczenie polega na wykonaniu zabiegu chirurgicznego lub przeprowadzeniu operacji.

Fizjoterapia/rehabilitacja – leczenie dyskopatii lędźwiowej

W większości przypadków leczenie dyskopatii lędźwiowej polega na stosowaniu zabiegów fizjoterapeutycznych. Ważne jest wyeliminowanie przyczyny dolegliwości, wprowadzenie regularnych ćwiczeń fizycznych czy pozbycie się ewentualnej nadwagi. W fizjoterapii przywiązuje się wagę do leczenia poprzez ruch i techniki manualne. Specjalista bada szczegółowo przyczyny pojawienia się dolegliwości. Następnie ocenia stopień zaawansowania dyskopatii. Jeśli jest to wymagane – kieruje pacjenta do neurochirurga. Przy mniejszych stopniach schorzenia kręgosłupa natomiast wystarczą konsultacje ortopedyczne. Każde leczenie jest indywidualnie dostosowane do pacjenta. Dzięki technikom manualnym fizjoterapeuci są w stanie zmniejszyć napięcia skóry i mięśni. Tym samym niwelują przykurcze mięśniowe. Zwiększają również ruchomość stawów. Co więcej, pacjenci mają szansę nauczyć się ćwiczeń wzmacniających i rozciągających. W przypadkach początkującej dyskopatii oraz w celu zapobieganiu jej - warto zapisać się na zajęcia zdrowy kręgosłup

Rehabilitacja natomiast jest środkiem pośrednim przed zabiegiem neurochirurgicznym. Dzięki niej można zwiększyć ruchomość w stawach oraz wzmocnić mięśnie.

Dyskopatia lędźwiowa – jak długo trwa leczenie?
jak leczyć dyskopatię

Trudno dokładnie określić czas potrzebny na leczenie dyskopatii. Zdarza się, że zaliczone dolegliwości – powracają. Zwykle całość leczenia trwa więc od miesiąca do pół roku. Nie jest to jednak regułą. Mogą pojawić się dyskopatie wymagające dłuższego czasu rehabilitacji bądź leczenia. Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie. Dlatego jeśli cierpisz na bóle pleców – zgłoś się do specjalisty.

Aktywność fizyczna – profilaktyka czy leczenie?

Jako że dyskopatia ma swoje przyczyny w braku aktywności fizycznej warto zmienić własny styl życia. Dolegliwości kręgosłupa są problematyczne i bolesne. Dobrym wyjściem jest więc rozpoczęcie regularnych treningów. Rodzaj sportu ma mniejsze znaczenie – bardziej liczy się poprawa ogólnego stanu zdrowia i sprawności fizycznej. W przypadku osób mających problemy z kręgosłupem doskonałym wsparciem będzie fizjoterapia. Sprawdzą się także ćwiczenia ogólnorozwojowe, ćwiczenia na lędźwiowy odcinek kręgosłupa czy wysiłek w odciążeniu. Niektórzy wybierają np. jogę. Warto jednak takie ćwiczenia wykonywać pod okiem doświadczonego trenera. Sprawdź naszą bazę trenerów i instruktorów. Znajdziesz tam specjalistów, których potrzebujesz!

admin 1 21 września 2018  < 1000

Dodaj komentarz

  • Anna
    21 września 2018
    Moja mama miala dyskopatie, jak jej wypadal dysk to koniec, nic nie mozna bylo zrobic

Artykuły z kategorii: Fizjoterapia i Masaż

wady-postawy-jak-cwiczyc-przy-kifozie-aktualizacja-2020

Wady postawy – jak ćwiczyć przy kifozie? | AKTUALIZACJA 2020

Kifoza, czyli tzw. okrągłe plecy jest bardzo częstą przypadłością. Odpowiednie ćwiczenia na kifozę (szyjną, piersiową) mogą jednak zniwelować tę wadę postawy. Zobacz, jak wygląda trening dla osób z kifozą. Nadmierna kifoza piersiowa ćwiczenia, kifoza szyjna ćwiczenia - jak wygląda taki trening? Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację.

lordoza-ledzwiowa-i-szyjna-a-silownia-cwiczenia-aktualizacja-2020

Lordoza lędźwiowa i szyjna a siłownia – ćwiczenia | AKTUALIZACJA 2020

Pozycja siedząca zdominowała życie współczesnego człowieka. Coraz więcej ludzi boryka się z problemami prawidłowej postawy kręgosłupa. Popularną wadą jest nadmierne wygięcie kręgosłupa w dolnej części pleców – lordoza. Nieleczona lordoza może prowadzić do wystąpienia wielu poważnych powikłań. Warto wykonywać ćwiczenia na lordozę na siłowni. Dowiedz się, na czym polega leczenie lordozy szyjnej i lędźwiowej. Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację.

przeszywajacy-bol-plecow-co-zrobic-gdy-kregoslup-bije-na-alarm

Przeszywający ból pleców - co zrobić, gdy kręgosłup bije na alarm?

Grzbiet człowieka pełni kluczowe funkcje w codziennym funkcjonowaniu organizmu. To tutaj znajdują się mięśnie najszersze grzbietu, prostowniki i kompleks mięśni wspomagających barki, które razem z mięśniami brzucha stabilizują naszą sylwetkę w pionie i chronią kręgosłup przed uszkodzeniami. Co zrobić, gdy przeszywający ból pleców skutecznie utrudnia nam codzienne życie?

fizjoterapeuta-sportowy-kielce-gdzie-warto-sie-udac

Fizjoterapeuta sportowy Kielce - gdzie warto się udać

Praca fizjoterapeuty jest zbawieniem dla każdego sportowca, który doświadczył poważnej kontuzji. Jak wybrać odpowiedniego fizjoterapeutę sportowego na terenie Kielc?

rwa-udowa-czym-jest-i-jak-ja-leczyc

Rwa udowa – czym jest i jak ją leczyć?

Wbrew nazwie, rwa udowa objawia się nie tylko bólem w przedniej części uda, lecz także w lędźwiach, łydkach i pośladkach. Bezpośrednią przyczyną tej dolegliwości jest stan zapalny w obrębie kręgosłupa. Czym właściwie jest rwa udowa i jakie są jej objawy? Na czym polega leczenie i rehabilitacja tej dolegliwości?

bol-miesni-po-masazu-dlaczego-sie-pojawia

Ból mięśni po masażu – dlaczego się pojawia?

Masaże mają na celu rozluźnienie, ukrwienie i odżywienie mięśni. Po takim zabiegu powinno się odczuwać odprężenie i relaks – mamy prawidłowo rozmasowane mięśnie. Czasem jednak pojawia się ból po masażu pleców, kręgosłupa a nawet po masażu leczniczym. Czy oznacza to, że został on przeprowadzony nieprawidłowo? A może to dobrze, że boli po masażu?

artroza-czym-jest-i-jak-jej-zapobiegac

Artroza – czym jest i jak jej zapobiegać?

Choroba zwyrodnieniowa stawów objawia się głównie bólem w ich obrębie oraz ograniczeniem ich ruchomości. Pełne wyleczenie artrozy niestety jest niemożliwe. Na czym właściwie polega ta dolegliwość? Kto jest najbardziej narażony na pojawienie się artrozy? Co należy zrobić w przypadku jej wystąpienia?

ciesn-nadgarstka-test-i-cwiczenia-terapeutyczne

Cieśń nadgarstka - test i ćwiczenia terapeutyczne

Zespół cieśni nadgarstka nazywamy uczucie mrowienia, osłabienia a nawet bólu oraz innych problemów dłoni powstałych w wyniku nacisku na nerw pośrodkowy w nadgarstku. Zobacz jak wyleczyć tą dolegliwość domowymi sposobami.

wy-roluj-sie-na-zdrowie-czyli-masaz-rolerem

(Wy)roluj się na zdrowie – czyli masaż rolerem

Tzw. rolowaniem określa się automasaż mięśniowo-powięziowy. Wykonuje się go za pomocą rolera. Kiedy ten typ rozciągania mięśni jest najskuteczniejszy? Powinno się go wykonywać przed treningiem czy po jego zakończeniu? Jakie są efekty rolowania? Na te – i wiele więcej pytań – znajdziecie odpowiedź w poniższym artykule!

wady-postawy-jak-cwiczyc-przy-kifozie-aktualizacja-2020

Wady postawy – jak ćwiczyć przy kifozie? | AKTUALIZACJA 2020

Kifoza, czyli tzw. okrągłe plecy jest bardzo częstą przypadłością. Odpowiednie ćwiczenia na kifozę (szyjną, piersiową) mogą jednak zniwelować tę wadę postawy. Zobacz, jak wygląda trening dla osób z kifozą. Nadmierna kifoza piersiowa ćwiczenia, kifoza szyjna ćwiczenia - jak wygląda taki trening? Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację.

lordoza-ledzwiowa-i-szyjna-a-silownia-cwiczenia-aktualizacja-2020

Lordoza lędźwiowa i szyjna a siłownia – ćwiczenia | AKTUALIZACJA 2020

Pozycja siedząca zdominowała życie współczesnego człowieka. Coraz więcej ludzi boryka się z problemami prawidłowej postawy kręgosłupa. Popularną wadą jest nadmierne wygięcie kręgosłupa w dolnej części pleców – lordoza. Nieleczona lordoza może prowadzić do wystąpienia wielu poważnych powikłań. Warto wykonywać ćwiczenia na lordozę na siłowni. Dowiedz się, na czym polega leczenie lordozy szyjnej i lędźwiowej. Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację.

przeszywajacy-bol-plecow-co-zrobic-gdy-kregoslup-bije-na-alarm

Przeszywający ból pleców - co zrobić, gdy kręgosłup bije na alarm?

Grzbiet człowieka pełni kluczowe funkcje w codziennym funkcjonowaniu organizmu. To tutaj znajdują się mięśnie najszersze grzbietu, prostowniki i kompleks mięśni wspomagających barki, które razem z mięśniami brzucha stabilizują naszą sylwetkę w pionie i chronią kręgosłup przed uszkodzeniami. Co zrobić, gdy przeszywający ból pleców skutecznie utrudnia nam codzienne życie?

fizjoterapeuta-sportowy-kielce-gdzie-warto-sie-udac

Fizjoterapeuta sportowy Kielce - gdzie warto się udać

Praca fizjoterapeuty jest zbawieniem dla każdego sportowca, który doświadczył poważnej kontuzji. Jak wybrać odpowiedniego fizjoterapeutę sportowego na terenie Kielc?

rwa-udowa-czym-jest-i-jak-ja-leczyc

Rwa udowa – czym jest i jak ją leczyć?

Wbrew nazwie, rwa udowa objawia się nie tylko bólem w przedniej części uda, lecz także w lędźwiach, łydkach i pośladkach. Bezpośrednią przyczyną tej dolegliwości jest stan zapalny w obrębie kręgosłupa. Czym właściwie jest rwa udowa i jakie są jej objawy? Na czym polega leczenie i rehabilitacja tej dolegliwości?

bol-miesni-po-masazu-dlaczego-sie-pojawia

Ból mięśni po masażu – dlaczego się pojawia?

Masaże mają na celu rozluźnienie, ukrwienie i odżywienie mięśni. Po takim zabiegu powinno się odczuwać odprężenie i relaks – mamy prawidłowo rozmasowane mięśnie. Czasem jednak pojawia się ból po masażu pleców, kręgosłupa a nawet po masażu leczniczym. Czy oznacza to, że został on przeprowadzony nieprawidłowo? A może to dobrze, że boli po masażu?

artroza-czym-jest-i-jak-jej-zapobiegac

Artroza – czym jest i jak jej zapobiegać?

Choroba zwyrodnieniowa stawów objawia się głównie bólem w ich obrębie oraz ograniczeniem ich ruchomości. Pełne wyleczenie artrozy niestety jest niemożliwe. Na czym właściwie polega ta dolegliwość? Kto jest najbardziej narażony na pojawienie się artrozy? Co należy zrobić w przypadku jej wystąpienia?

ciesn-nadgarstka-test-i-cwiczenia-terapeutyczne

Cieśń nadgarstka - test i ćwiczenia terapeutyczne

Zespół cieśni nadgarstka nazywamy uczucie mrowienia, osłabienia a nawet bólu oraz innych problemów dłoni powstałych w wyniku nacisku na nerw pośrodkowy w nadgarstku. Zobacz jak wyleczyć tą dolegliwość domowymi sposobami.

wy-roluj-sie-na-zdrowie-czyli-masaz-rolerem

(Wy)roluj się na zdrowie – czyli masaż rolerem

Tzw. rolowaniem określa się automasaż mięśniowo-powięziowy. Wykonuje się go za pomocą rolera. Kiedy ten typ rozciągania mięśni jest najskuteczniejszy? Powinno się go wykonywać przed treningiem czy po jego zakończeniu? Jakie są efekty rolowania? Na te – i wiele więcej pytań – znajdziecie odpowiedź w poniższym artykule!