Dyscyplina: gry komputerowe. Zobacz, na czym polega e-sport!

Nawet jeśli wydaje ci się, że komputeryzacja nie tknie wszystkich dziedzin życia, możesz mieć pewność, że ze sportem ma już do czynienia od lat. E-sport jest tego świetnym przykładem. To nie tylko platformy do gier komputerowych online, ale też prawdziwa sportowa rywalizacja. Czym jest tajemniczy e-sport, jak wyglądają turnieje i czy planowanie mistrzostw w tej dziedzinie nie jest przesadą?
Czym jest e-sport i na czym polega: zasady w pigułce
Sport elektroniczny, bo tym właśnie jest e-sport, to swoista forma rywalizacji, w której przedmiotem działań są gry komputerowe, a zawodnicy występują indywidualnie bądź pod sztandarem drużynowym na danej platformie. Pasjonaci gier komputerowych poprzez organizację kolejnych turniejów w swoich rozgrywkach sprawili, że e-sport urósł do rangi dyscypliny - i choć nie ma w sobie znamion sportu jako takiego, to poziom rywalizacji jest w zasadzie ten sam. Nawet, jeśli jest to sprzeczne ze znaną nam definicją sportu - w końcu wielogodzinne przesiadywanie przed komputerem jest przeciwieństwem aktywnego trybu życia i zdrowia, które daje sport jako taki - to na e-sport składa się kilka czynników definiujących tę prawdziwą, sportową gałąź. To przede wszystkim wysoki poziom rywalizacji, rzesza kibiców, logując się do platformy, aby tylko obserwować poczynania zawodników i wreszcie nagrody za zwycięstwa!
Najpopularniejsze gry e-sport: poznaj przeżycia na platformie!
FIFA znana jest każdemu. To jedna z najlepszych i najsłynniejszych gier sportowych typu symulacyjnych gier sportowych. Najpopularniejsze gry e-sport można pogrupować w kilka kategorii, przede wszystkim strzelanki FPS (first-person shooter), wieloosobowe rozgrywki MOBA (multiplayer online battle arena), strategia RTS (real-time strategy), sportowe i bijatyki. Dostępne są też gry karciane i wieloosobowe gry akcji. I tak prym popularności pośród gier FPS wiodą Counter-Strike, Overwatch i Call of Duty. Za najlepsze gry MOBA w e-sporcie uchodzą League of Legends, Dota i Dota 2, Heroes of the Storm i Smite, a e-sport w kategorii RTS podbił StarCraft i StarCraft II. Obok FIFA, sportowe szaleństwo w grach e-sport zapewnia także Rocket League i Street Fighter, gra o charakterze bijatyki ulicznej.
Kariera w e-sporcie: kiedy i jak zacząć swoją przygodę?

Mogłoby się wydawać, że łupanie w klawiaturę to prosta sprawa i każdy może sobie na to pozwolić. Nie ma tak dobrze - nie można z marszu zostać pro-gamerem i brać udział w turniejach. Ważne jest samodzielne szlifowanie umiejętności w konkretnej grze, występowanie raczej w roli indywidualnego gracza. Aby zwrócić na siebie uwagę organizacji e-sportowych, konieczne jest posiadanie wysoko rozwiniętych umiejętności w poszczególnych grach, przydatny będzie także ogromny potencjał marketingowy. Jeśli planujesz karierę w e-sporcie, warto pomyśleć o uruchomieniu swojego kanału na platformie streamingowej i udostępnianie tam swoich poczynań na różnych poziomach zaawansowania w poszczególnych grach. Na trening warto poświęcić ok. 6-8 h dziennie - w końcu to rodzaj zawodowej pracy, która może się opłacić. Mało kto wie, że prawdziwi e-sportowcy podpisują profesjonalne kontrakty i zarabiają spore sumy podczas mistrzostw. Polski zespół Kinguin za zajęcie II miejsca podczas turnieju w CS GO zgarnęli czek na 400 tys. USD!
Czytaj: Więcej o e-sporcie
Czy e-sport jest w ogóle bezpieczny?
W zasadzie trudno wskazać jakiekolwiek niebezpieczeństwo, które mogłoby czyhać za rogiem na kolejnych poszczególnych platformach gamingowych. E-sport jest co do zasady jedną z najbezpieczniejszych form sportu, skoro możemy tak nazwać udział w turniejach gier komputerowych. Jak wszędzie, również tutaj ważny jest umiar - to kluczowa umiejętność, która pozwoli zachować dystans pomiędzy światem rzeczywistym i tym wykreowanym w ekranie komputera. Na tę chwilę jedynym minusem może być brak stabilności, zwłaszcza w zakresie czasu i przestrzeni. Rozgrywki i turnieje mają miejsce o różnych porach dnia i nocy. Warto też mieć plan B, na wypadek, gdyby e-sport okazał się być nie do końca trafionym pomysłem.
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!