Dynamiczne konkurencje strzeleckie

Dynamiczne konkurencje strzeleckie

Do naszego kraju strzelanie dynamiczne przybyło z Niemiec. Jest ono strzelaniem sportowym, a co za tym idzie – dzieli się na różne konkurencje. Zobacz, czym charakteryzuje się strzelanie bojowe i poznaj jego konkurencje.

Czym jest strzelanie dynamiczne?

Strzelanie dynamiczne (zwane także praktycznym) określa dyscyplinę sportową o dynamicznym przebiegu. Przepisy odnośnie tej formy strzelectwa określa IPSC - Międzynarodowa Federacja Strzelectwa Praktycznego oraz Międzynarodowy Związek Pistoletu Obronnego. Strzelania dynamiczne charakteryzują się m.in. wykorzystaniem tarcz o jednolitym kolorze. Takie tarcze są pozbawione wyraźnego zaznaczenia punktu maksymalnego rażenia. Dzięki temu osoby przechodzące szkolenie strzelania dynamicznego mają szansę nauczyć się tzw. ostrzeliwania plamy. Oznacza ono celowanie w korpus człowieka – w to miejsce najłatwiej trafić, a tym samym wyeliminować zagrożenie. W strzelaniu dynamicznym wykorzystuje się również tarcze „no shoot”, czyli nieprzeznaczone do strzelania. Imitują one obiekty, do których strzelać nie należy (jak np. osoby cywilne, przeszkody).

Jakiej broni używa się w strzelectwie dynamicznym

W tym typie strzelania używa się głównie broni centralnego zapłonu. Konkurencje strzelectwa dynamicznego podzielone są na kategorie, podstawowe to pistolet, karabin i strzelba. Większość broni stosowanych w konkurencjach IPSC to jednostki o mocnych kalibrach – standardowy sprzęt bojowy. Uprawianie tej dyscypliny polega na jak najszybszym prawidłowym ostrzelaniu celu. Często wymagane jest wcześniejsze przyjęcie określonej pozycji strzeleckiej. Dobry wynik na torze strzeleckim zależy także od wykonania określonego zadania strzeleckiego. Strzelanie dynamiczne może być formą treningu dla osób przechodzących szkolenie bojowe. Dzięki niemu powstaje symulacja stytuacji taktycznej – nieoceniona w realnych warunkach. Podczas zawodów sportowych ze strzelectwa dynamicznego zawodnicy walczą o zwycięstwo, strzelcy bojowi – walczą o życie.

Konkurencje w strzelaniu dynamicznym.

dynamiczne bojowe strzelectwo sportowe pistolet

 

W zależności od charakteru zawodów wyróżnia się określone konkurencje. Dzielą się przede wszystkim pod kątem używanej broni. Prześledźmy najciekawsze z nich.

Konkurencja dynamiczna – Pistolet Policyjny 2 (PP2)

Podczas tej konkurencji wykorzystywana jest zwykle broń o kalibrze od 7,62 mm do 11,43 mm. Zawodnik ma do dyspozycji 24 naboje. Konkurencja może wyglądać następująco:

- Zawodnik ładuje 6 naboi do magazynka lub bębna. Oddaje 6 strzałów do lewej tarczy (odległość 25 metrów). Czas: 15 sekund.

- Zawodnik ładuje 6 naboi do magazynka lub bębna. Oddaje 6 strzałów – po 3 strzały do każdej tarczy (odległość 20 metrów). Czas: 10 sekund.

- Zawodnik ładuje 6 naboi do magazynka lub bębna. Oddaje 6 strzałów do prawej tarczy

w 3 dubletach. Czas: 3 sekundy na 2 strzały, 5-7 sekund przerwy między dubletami. Tarcza znajduje się w odległości 15 metrów.

- Zawodnik ładuje 6 naboi do magazynka lub bębna. Oddaje 6 strzałów – po 3 strzały do każdej tarczy. Czas: 6 sekund. Tarcza znajduje się w odległości 10 metrów.

Konkurencja strzelecka dynamiczna służb mundurowych

1. Początkiem konkurencji była symulowana walka z przeciwnikiem. Zawodnik miał za zadanie wykonać 15 uderzeń w tarczę bokserską, a następnie 15 przysiadów – całość w ciągu 15 sekund. Po zakończeniu tej części mógł rozpocząć strzelanie. Bronią jest PM Glauberyt, z którego oddaje się 5 strzałów do metalowych tarcz oraz pistolet Glock – strzały do tarcz IPSC na torze dynamicznym. Czas trwania całej konkurencji: 45 sekund.

2. Strzelanie z broni długiej (np. karabinek M4 lub AK). Po zakończeniu tego strzelania zawodnik rozpoczyna strzelanie z broni krótkiej. Ta konkurencja także jest przeprowadzana na torze dynamicznym oraz ma ograniczenie w postaci limitu czasowego.

Konkurencja sportowa – pistolet dynamiczny

Bronią używaną w tej konkurencji są pistolety lub rewolwery centralnego zapłonu o kalibrze minimum 9 mm. Zawodnicy strzelają do metalowych tarcz i/lub celów umieszczonych na torze (rozmieszczenie w zależności od konkretnych zawodów). Różnorodne rozmieszczenie celów wymaga od zawodnika różne postawy oraz pozycje strzeleckie, a także przeładowanie broni. Na wynik składa się z podzielenia sumy zdobytych punktów na tarczach przez czas poświęcony na wykonanie konkurencji. Tory mogą być krótkie (do 9 strzałów), średnie (10-16 strzałów) oraz długie (17-32 strzały).

Co jeśli nie ma się pozwolenia na broń?

pistolet pozwolenie na broń zawody dynamiczne sportowe

Do uczestniczneia w szkoleniach strzeleckich w tym do strzelania dynamicznego i bojowego nie potrzeba zezwolenia. Osoby takie po przejściu szkolenia mogą brać udział w zawodach strzleckich bez zezwolenia. Natomiast osoby chcące posiadać własną broń palną muszą zapisać się do klubu strzeleckiego i uzyskać pozwolenie policji. 

Konkurencja – pneumatyczny pistolet dynamiczny ASG

"Bronią" używaną w tej konkurencji są pistolety i rewolwery pneumatyczne. Amunicja: plastikowe i metalowe kulki o średnicy 6 mm. Zawodnicy strzelają do tarcz i celów umieszczonych na torze. Takie strzelanie dynamiczne jest dużo tańsze, a pistolety ASG na krótkich dystansach 10 do 20 metrów są równie celne. Przebieg konkurencji jest podobny do zasad np. w pistolet dynamiczny.

Strzelanie dynamiczne – pozostałe konkurencje

Niemiecki Związek Strzelców Wojskowych i Policyjnych wymienia następujące konkurencje dynamiczne (strzelanie bojowe): Pistolet Policyjny 1 (PP1), Pistolet Policyjny 2 (PP2), Wielodystans 48 (WD48) oraz Seria czasowa 25 (SC25).

Dominika Górska 6 1 grudnia 2016  6324

Dodaj komentarz

 • B.Ż
  15 lutego 2017
  Krisss oj błysnąłeś....tak jak ten co uczył francuzów jadać widelcem...
  Bohdan Żyła
 • Krisss
  15 lutego 2017
  "Do naszego kraju strzelanie dynamiczne przybyło z Niemiec."
  Aż się prosi żeby sprecyzować że we wrześniu 1939 roku.
 • B.Ż.
  26 stycznia 2017
  Istotnie konkurencje „PP-1” i „PP-2” „przybyły” z Niemiec za sprawą Janusza Michalika, obywatela niemieckiego, wcześniej mieszkającego na Śląsku. Za Jego sprawą strzelectwo dynamiczne wkroczyło do Polski uwalniając nas w końcu z żelaznych pistoletowych dystansów 25m i 50m z „jednej reki”.
  W 1996 roku w Kołobrzegu zarejestrowano stowarzyszenie kultury fizycznej pod nazwą ZWIĄZEK STRZELECTWA PRAKTYCZNEGO, który od 1997 roku przez 5 lat miał siedzibę w Zabrzu. W 1997 roku Polska została przyjęta do federacji IPSC, a pierwszych dwóch zawodników wystartowało w Międzynarodowych Mistrzostwach Niemiec IPSC rozegranych w Berlinie. Późniejsze losy zarówno działaczy jak i strzelectwa dynamicznego w Polsce wymagały by odrębnego omówienia.

  Federacja IPSC zawsze unikała konotacji militarnych i łączenie tzw „strzelectwa praktycznego” ze „strzelectwem bojowym” jest nadużyciem.
  Owszem,pewne elementy treningowe można śmiało wykorzystać w szkoleniu służbowym,ale niewiedza oraz niechęć decydentów jest od lat taka sama i szkoleniowcy z branży mundurowej wciąż wyważają otwarte drzwi. Warto jednak zauważyć, że zmiana dystansów na realne,używanie okularów i ochronników słuchu,strzelanie do celów metalowych,stosowanie innych wzorów tarcz,posługiwanie się TIMERAMI—wszystko to zawdzięcza się wejściu do Polski strzelectwa dynamicznego, a zwłaszcza IPSC.

  Konkurencje PP-1 i PP2 są dzisiaj sporadycznie strzelane w Polsce, o ile się nie myślę raczej na Śląsku, ale udział w nich strzelców mundurowych jest znikomy. Wynika to jak sądzę z pewnego stopnia skomplikowania owych strzelań (musi ktoś umieć to poprowadzić) i z banalnego jak mi się wydaje niestety powodu, że wymagane limity amunicji przekraczają możliwości służb. Taka jest prawda. Tak było od lat i pomimo postępów rzeczywistość nadal skrzeczy.
  Warto w tym miejscu zauważyć,że w lutym 2003 roku opracowano kompleksowo przepisy strzelań dynamicznych (innych niż IPSC i IDPA) i można z nich korzystać do dzisiaj,ale zapewne mało kto wie,że takie opracowanie istnieje.
  Opracowano wówczas regulaminy konkurencji:
  Pistolet praktyczny 1
  Pistolet praktyczny 2
  Wielodystans 1
  Seria czasowa 25
  „Shoot-off” – pojedynek strzelecki
  Strzelba praktyczna 24
  Strzelba praktyczna 48
  Karabin praktyczny centralnego zapłonu 24
  Karabin praktyczny centralnego zapłonu 48

  Opracowując w tamtym czasie te regulaminy, zmodyfikowane zostały nazwy dwóch pierwszych konkurencji właśnie po to by zbliżyć je do strzelań o charakterze sportowym, a nie bojowym.
  Przepisy opracował zespół w składzie:Mariusz Głowacki,Tadeusz Gołąb,śp Janusz Michałowski,Tomasz Świderski,Robert Wrona i Bohdan Żyła.

  Zainteresowanym służę tym opracowaniem .

  Bohdan Żyła
 • Damian
  5 grudnia 2016
  Teraz to raczej nie ma sezonu, bo większość zawodów odbywa się na zewnątrz. No a wiadomo, śnieg, mróz...
 • Renata
  1 grudnia 2016
  Chciałabym zobaczyć takie zawody dla mundurowych. Ktoś ma jakieś informacje może na temat takich zawodów w najbliższym czasie?
 • Marek
  1 grudnia 2016
  Ciekawe są strzelania dynamiczne służb mundurowych (mam na myśli zawody). Przechodzenie wszystkich konkurencji wymaga dużych umiejętności, więc wiadomo, że jesteśmy bezpieczni w naszym kraju :)

Artykuły z kategorii: Strzelectwo i survival

czy-da-sie-rozpalic-ognisko-z-mokrego-drewna

Czy da się rozpalić ognisko z mokrego drewna?

Deszczowa lub zimowa pogoda może skutecznie utrudnić survivalowe przygody. Szczególnie pod względem możliwości rozpalenia ogniska. Przebywając w lesie mamy przecież do dyspozycji drzewo, niestety – przeważnie mokre. Jak rozpalić ognisko z takiego materiału?

gdzie-w-warszawie-strzelac-z-wiatrowki

Gdzie w Warszawie strzelać z wiatrówki?

Strzelanie z wiatrówki staje się coraz bardziej popularne. Najłatwiej jest oczywiście wybrać się na strzelnicę. Na wiatrówkę jednak nie trzeba mieć pozwolenia. A to oznacza, że można z niej strzelać także poza strzelnicami. Gdzie wybrać się w Warszawie, żeby postrzelać z wiatrówki?

miejsca-do-gry-w-asg-i-paintball-warszawa-i-okolice

Miejsca do gry w ASG i paintball – Warszawa i okolice

Zobacz gdzie są organizowane gry ASG i Paintball. Sprawdź nasze propozycje miejsc w województwie mazowieckim, w których zagrasz w ASG i paintball. Emocje gwarantowane!

asg-vs-paintball

ASG vs Paintball

Strzelectwo sportowe z replik broni asg i markerów paintball. Czym różni się rozgrywka? Zobacz połączenie treningu strzeleckiego z taktycznymi grami terenowymi.

mity-na-temat-przetrwania-survival-praktyczny

Mity na temat przetrwania - survival praktyczny

Co zrobić, aby przeżyć spotkanie z niedźwiedziem lub rekinem? Jak znaleźć północ bez korzystania z kompasu? Co zrobić, gdy ukąsi cię wąż? Jak się zachować, gdy zaskoczy nas prąd lub zawirowanie wodne? Jak długo jesteśmy w stanie żyć bez jedzenia? Odpowiedz na te pytania znajdziesz w poniższym poradniku obalającym mity a temat przetrwania.

rodzaje-wiatrowek-i-miejsca-w-ktorych-mozna-strzelac

Rodzaje wiatrówek i miejsca, w których można strzelać

Strzelanie z wiatrówki może być zarówno sportem, jak i rozrywką. Ważne jest jednak wybranie odpowiedniej broni oraz właściwego miejsca, w którym można bezpiecznie postrzelać. Oto kilka podpowiedzi w zakresie strzelania z wiatrówki w Polsce.

strzelnice-w-polsce-gdzie-pojsc-postrzelac

Strzelnice w Polsce – gdzie pójść postrzelać?

Gdzie postrzelać z pistoletu, karabinu lub strzelby w Polsce? Zobaczcie lokalizację i ofertę strzelnic w większości polskich miast. Sprawdź mały przegląd strzelnic w największych polskich miastach.

lucznictwo-strzelanie-z-luku-dla-poczatkujacych

Łucznictwo – strzelanie z łuku dla początkujących

Strzelanie z łuku to dyscyplina sięgająca swymi korzeniami do ery paleozoicznej. Na przestrzeni wieków strzelectwo rozwinęło się i ulepszyło. Obserwując turnieje łucznicze można pomyśleć, że łucznictwo nie jest wymagającą dyscypliną, choć jest to mylne wrażenie. Jak zatem nauczyć się strzelania z łuku?

sztuka-survivalu-czyli-jak-przezyc-w-trudnych-warunkach

Sztuka survivalu, czyli jak przeżyć w trudnych warunkach

Pustynne słońce, syberyjski mróz, bezpieczna jaskinia, rozbitek na morzu. Warto mieć plan na przeżycie w ekstremalnej sytuacji. 4 scenariusze survivalowe.

czy-da-sie-rozpalic-ognisko-z-mokrego-drewna

Czy da się rozpalić ognisko z mokrego drewna?

Deszczowa lub zimowa pogoda może skutecznie utrudnić survivalowe przygody. Szczególnie pod względem możliwości rozpalenia ogniska. Przebywając w lesie mamy przecież do dyspozycji drzewo, niestety – przeważnie mokre. Jak rozpalić ognisko z takiego materiału?

gdzie-w-warszawie-strzelac-z-wiatrowki

Gdzie w Warszawie strzelać z wiatrówki?

Strzelanie z wiatrówki staje się coraz bardziej popularne. Najłatwiej jest oczywiście wybrać się na strzelnicę. Na wiatrówkę jednak nie trzeba mieć pozwolenia. A to oznacza, że można z niej strzelać także poza strzelnicami. Gdzie wybrać się w Warszawie, żeby postrzelać z wiatrówki?

miejsca-do-gry-w-asg-i-paintball-warszawa-i-okolice

Miejsca do gry w ASG i paintball – Warszawa i okolice

Zobacz gdzie są organizowane gry ASG i Paintball. Sprawdź nasze propozycje miejsc w województwie mazowieckim, w których zagrasz w ASG i paintball. Emocje gwarantowane!

asg-vs-paintball

ASG vs Paintball

Strzelectwo sportowe z replik broni asg i markerów paintball. Czym różni się rozgrywka? Zobacz połączenie treningu strzeleckiego z taktycznymi grami terenowymi.

mity-na-temat-przetrwania-survival-praktyczny

Mity na temat przetrwania - survival praktyczny

Co zrobić, aby przeżyć spotkanie z niedźwiedziem lub rekinem? Jak znaleźć północ bez korzystania z kompasu? Co zrobić, gdy ukąsi cię wąż? Jak się zachować, gdy zaskoczy nas prąd lub zawirowanie wodne? Jak długo jesteśmy w stanie żyć bez jedzenia? Odpowiedz na te pytania znajdziesz w poniższym poradniku obalającym mity a temat przetrwania.

rodzaje-wiatrowek-i-miejsca-w-ktorych-mozna-strzelac

Rodzaje wiatrówek i miejsca, w których można strzelać

Strzelanie z wiatrówki może być zarówno sportem, jak i rozrywką. Ważne jest jednak wybranie odpowiedniej broni oraz właściwego miejsca, w którym można bezpiecznie postrzelać. Oto kilka podpowiedzi w zakresie strzelania z wiatrówki w Polsce.

strzelnice-w-polsce-gdzie-pojsc-postrzelac

Strzelnice w Polsce – gdzie pójść postrzelać?

Gdzie postrzelać z pistoletu, karabinu lub strzelby w Polsce? Zobaczcie lokalizację i ofertę strzelnic w większości polskich miast. Sprawdź mały przegląd strzelnic w największych polskich miastach.

lucznictwo-strzelanie-z-luku-dla-poczatkujacych

Łucznictwo – strzelanie z łuku dla początkujących

Strzelanie z łuku to dyscyplina sięgająca swymi korzeniami do ery paleozoicznej. Na przestrzeni wieków strzelectwo rozwinęło się i ulepszyło. Obserwując turnieje łucznicze można pomyśleć, że łucznictwo nie jest wymagającą dyscypliną, choć jest to mylne wrażenie. Jak zatem nauczyć się strzelania z łuku?

sztuka-survivalu-czyli-jak-przezyc-w-trudnych-warunkach

Sztuka survivalu, czyli jak przeżyć w trudnych warunkach

Pustynne słońce, syberyjski mróz, bezpieczna jaskinia, rozbitek na morzu. Warto mieć plan na przeżycie w ekstremalnej sytuacji. 4 scenariusze survivalowe.