Drogi wspinaczkowe skale trudności

Drogi wspinaczkowe skale trudności

Skala trudności dróg wspinaczkowych w dużej mierze ustalana jest ustalana na podstawie wyczucia. Nie ma bowiem urządzenia do pomiaru trudności. Co jednak oznaczają poszczególne stopnie na drogach skalnych? Jakie skale możemy na nich spotkać? Czemu służy układanie skal trudności dróg wspinaczkowych i jak ono przebiega?

Czym jest skala trudności dróg wspinaczkowych?

Skala trudności stanowi wskazówkę dla osób uprawiających wspinaczkę skalną. Co więcej, jest ona układana również przez czynnych sportowców tej dyscypliny. Jak przebiega ustalanie skali trudności dróg w skałach? Otóż zwykle jest to propozycja pierwszej osoby, która pokona określoną drogę. Następni wspinacze mają szansę zweryfikować tę ocenę i ewentualnie ją skorygować. Logiczne wydaje się więc to, że ocena najtrudniejszych dróg wspinaczkowych może być niepewna ze względu na małą liczbę przejść. W przypadku dróg najłatwiejszych – zwykle wycena jest zgodna ze stanem faktycznym. Należy jednak pamiętać, że istnieje wiele rodzajów skal trudności dróg wspinaczkowych.

Określenie skali trudności dróg w skałach nie jest jednak stałe. Może się zmieniać pod względem warunków na niej panujących np. erozji skał.

Rodzaje skal trudności dróg wspinaczkowych
skale trudności wspinaczka

Znaczna część skal trudności dróg w skałach obowiązuje lokalnie. Oznacza to, że zwykle obowiązują na obszarze danego rejonu wspinaczkowego bądź w obrębie konkretnego kraju. Dlaczego? Istnieje wiele rodzajów skał i wiele z nich jest charakterystyczne jedynie dla określonego obszaru. Możemy wyróżnić jednak uniwersalną skalę trudności. Została ona stworzona przez Union Internationale des Associations d’Alpinisme. Stosuje się ją przede wszystkim podczas opisu dróg w wysokich górach, takich jak np. Alpy czy Tatry.

Czytaj też: Trening chwytów wspinaczkowych

Kolejną skalą dla oceny dróg skalnych jest Yosemite Decimal System, czyli skala amerykańska. Służy do oceny wyjątkowo trudnych i wymagających dróg na terenie Sierra Nevady. Jej charakterystyczną cechą jest duża szczegółowość.

Jakie skale trudności dróg wspinaczkowych stosuje się w Polsce?
drogi wspinaczkowe

W naszym kraju używa się przynajmniej cztery skale trudności dróg skalnych. Pierwszą z nich jest oczywiście skala UIAA. Podobną funkcję do niej ma skala tatrzańska. Zgodnie z nazwą – opisuje się nią głównie drogi skalne w Tatrach. Mamy również skalę krakowską – stosuje się ją szczególnie w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W obrębie tej skali mieszczą się krótkie drogi na skałach wapiennych. W Polsce obowiązuje także skala saksońska (dla obszaru Gór Stołowych). Tą opisuje się drogi na terenie całej Europy Środkowej. Elementem, który wyróżnia tę skalę spośród innych jest to, że zawiera ona – poza oceną trudności – również ocenę skoków. W skałach piaskowcowych bowiem w trakcie wspinania konieczne jest niekiedy oddanie skoku z jednej skały na drugą.

Zobacz: Rodzaje chwytów wspinaczkowych

Skale trudności w boulderingu

Bouldering jest określeniem na krótkie, lecz wyjątkowo trudne drogi zlokalizowane na samym dole skał lub większych kamieniach. Jednymi z najpopularniejszych skal do opisu takich odcinków są skale Fontainbleau oraz Frankenjury. Najtrudniejsze drogi boulderowe sięgają stopnia 8C+. Dla porównania – najtrudniejsza droga sportowa nosi stopień 9b+.

Oznaczenia dróg wspinaczkowych – skala francuska

Stworzona na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego wieku. Służy do opisu obitych dróg. Aktualnie należy do najpopularniejszych skal na świecie w zakresie oceny dróg sportowych. Do zapisu używane są cyfry arabskie uzupełnione przy pomocy liter (a, b, c) lub plusa. Pierwsze trzy stopnie oddają tę samą trudność drogi, co w skali UIAA. Następnie dodawane są litery. Od 6a natomiast skala zostaje poszerzona o plus. Kończy się na 9b+.

Skalę francuską stosuje się przede wszystkim we Francji, Włoszech czy w Hiszpanii.

Oznaczenia dróg wspiaczkowych – skala UIAA

Powstała w latach 70. ubiegłego wieku. Skala UIAA powstawała z myślą o uniwersalnej i otwartej ocenie trudności dróg w skałach. Zadanie nie mogło jednak zostać zrealizowane z prostych przyczyn. Ta skala zyskała jednak na popularności podczas oceny dróg górskich. W zapisie obowiązują cyfry rzymskie od I do XI. Wprowadzone są również znaki plusa i minusa na określenie górnej i dolnej granicy danego stopnia trudności.

Oznaczenia dróg w skałach – skala amerykańska

Powstała w latach 30. ubiegłego wieku. Ta skala przyjęła się w Ameryce Północnej oraz niektórych państwach Ameryki Południowej. Skala amerykańska dzieli drogi skalne na klasy. Początkowo wyróżniano ich jedynie pięć. Obecnie do zapisu wykorzystywane są cyfry arabskie, litery (a, b, c, d). Czasem można spotkać również dodanie plusa. Najtrudniejszym stopniem w tej skali jest aktualnie 5.15b.

Oznaczenia dróg skalnych – skala tatrzańska

Jak już wspomnieliśmy, wykorzystywana głównie dla opisu dróg w Tatrach. Dla oceny trudności stosuje się cyfry rzymskie oraz oznaczenia przymiotnikowe, a także znak plusa i minusa.

Rozszyfrować znaki – co oznaczają liczby na szlakach?

Pomimo, że skale znacznie różnią się między sobą – można znaleźć kilka im wspólnych cech. Arabska bądź rzymska cyfra jeden jest stosowana na oznaczenie łatwych dróg wspinaczkowych. Zwykle możliwe jest wspinanie się na nich bez użycia lin. Dwójką określa się drogi o niewielkim stopniu trudności. Mogą tam pojawić się wąskie granie lub szczeliny. Na drogach oznaczonych trójką wymagana jest już wspinaczka z asekuracją. W przypadku czwórki – na te drogi skalne powinny udawać się jedynie osoby mające doświadczenie we wspinaczce. Są one bowiem wymagające. Konieczne jest również zakładanie stanowisk. Podobnie jest w przypadku piątki. Z tą różnicą, że wspinaczka na takiej drodze jest znacznie trudniejsza i dłuższa. Szóstka służy określeniu dróg lodowych o ekstremalnym, stromym i pionowym charakterze. W przypadku siódemki mówi się o drogach lodowych z częściowym przewieszeniem oraz o wspinaczce w ścianie.

admin 0 25 marca 2019  < 1000

Dodaj komentarz

Artykuły z kategorii: Ciekawostki

jak-szukac-silowni-w-internecie

Jak szukać siłowni w internecie?

Chcesz zacząć ćwiczyć i szukasz siłowni lub klubu fitness? Pewnie w tym celu korzystasz z internetu. Jak jednak przedrzeć się przez gąszcz ofert i wybrać tę właściwą? Podpowiadamy czym się kierować przy wyborze siłowni.

masz-wolne-3-minuty-wystaw-opinie-swojemu-trenerowi-lub-silowni

Masz wolne 3 minuty? Wystaw opinię swojemu trenerowi lub siłowni!

Dlaczego warto? Dzięki Twojej opinii wybór trenera, siłowni czy klubu fitness staje się łatwiejszy dla innych. Dzieląc się swoim doświadczeniem ze współpracy – budujesz prawdziwy i niezakłamany obraz danej usługi. Poświęć kilka minut na przeczytanie artykułu i dowiedz się, dlaczego warto podzielić się swoją opinią z innymi!

starozytne-igrzyska-olimpijskie-podstawowe-informacje

Starożytne Igrzyska Olimpijskie - podstawowe informacje

Starożytne Igrzyska Olimpijskie to jeden z najsłynniejszych sposobów oddawania czci bogom. Uczestnicy olimpiady rywalizowali w różnych konkurencjach. Przygotowania sportowców do uroczystości były przypieczętowane przysięgą. Skąd tak wielki hołd oddawany igrzyskom?

opuszczone-obiekty-sportowe-w-polsce

Opuszczone obiekty sportowe w Polsce

W czasach świetności ośrodki życia sportowego, obecnie - ruiny. Zobacz obiekty sportowe w naszym kraju, które przestały pełnić swoją funkcję.

najlepiej-zarabiajacy-sportowcy-swiata-2018

Najlepiej zarabiający sportowcy świata 2018

Na wysokim szczeblu kariera w sporcie wiąże się często z wysokimi zarobkami. W Polsce i na świecie pojawiły się jednak zmiany, jeśli chodzi o listy najlepiej zarabiających sportowców. Zobacz, kto zarobił najwięcej pieniędzy w 2018 roku!

jak-rozszyfrowac-oznaczenia-szlakow-turystycznych

Jak rozszyfrować oznaczenia szlaków turystycznych?

Wędrówki – pieszo bądź nie – po wyznaczonych trasach wymagają znajomości oznaczeń szlaków turystycznych. Co oznaczają poszczególne kolory? Jakie mamy szlaki turystyczne? Gdzie umieszcza się takie informacje? Odpowiedzi na te – i inne pytania – w poniższym artykule!

jak-lepiej-wygladac-w-sylwestra-rady-na-ostatnia-chwile

Jak lepiej wyglądać w Sylwestra? Rady na ostatnią chwilę!

Sylwester już jutro. Zostało niewiele czasu na ostateczne przygotowania. A wiadomo, że każdy chce wyglądać olśniewająco w sylwestrową noc. Przygotowaliśmy rady dla zapracowanych. Jak lepiej wyglądać w Sylwestra? Oto szybkie sposoby.

postanowienia-noworoczne-2019-jakie-sa-najbardziej-popularne-wybory

Postanowienia noworoczne 2019 – jakie są najbardziej popularne wybory?

Postanowienia noworoczne to już długa tradycja. Nowy Rok to kolejny okres, w którym możemy coś zmienić, zaplanować, mamy wobec niego jakieś oczekiwania. Jakie wybory postanowień noworocznych pojawiają się najczęściej? Zobaczcie postanowienia noworoczne dla dziewczyn oraz dla nastolatków. Może też macie podobne postanowienie?

zarobki-sportowcow-w-polsce-ile-zarabiaja-sportowcy

Zarobki sportowców w Polsce – ile zarabiają sportowcy?

Zajmowanie się sportem zawodowo może przynieść bardzo duże korzyści finansowe. W którym sporcie płacą lepiej? Ile zarabiają gimnastycy, koszykarze czy kolarze? Zobacz, jakie benefity poza podstawowym wynagrodzeniem przysługują zawodowym sportowcom! Oto najwyższe zarobki sportowców!

jak-szukac-silowni-w-internecie

Jak szukać siłowni w internecie?

Chcesz zacząć ćwiczyć i szukasz siłowni lub klubu fitness? Pewnie w tym celu korzystasz z internetu. Jak jednak przedrzeć się przez gąszcz ofert i wybrać tę właściwą? Podpowiadamy czym się kierować przy wyborze siłowni.

masz-wolne-3-minuty-wystaw-opinie-swojemu-trenerowi-lub-silowni

Masz wolne 3 minuty? Wystaw opinię swojemu trenerowi lub siłowni!

Dlaczego warto? Dzięki Twojej opinii wybór trenera, siłowni czy klubu fitness staje się łatwiejszy dla innych. Dzieląc się swoim doświadczeniem ze współpracy – budujesz prawdziwy i niezakłamany obraz danej usługi. Poświęć kilka minut na przeczytanie artykułu i dowiedz się, dlaczego warto podzielić się swoją opinią z innymi!

starozytne-igrzyska-olimpijskie-podstawowe-informacje

Starożytne Igrzyska Olimpijskie - podstawowe informacje

Starożytne Igrzyska Olimpijskie to jeden z najsłynniejszych sposobów oddawania czci bogom. Uczestnicy olimpiady rywalizowali w różnych konkurencjach. Przygotowania sportowców do uroczystości były przypieczętowane przysięgą. Skąd tak wielki hołd oddawany igrzyskom?

opuszczone-obiekty-sportowe-w-polsce

Opuszczone obiekty sportowe w Polsce

W czasach świetności ośrodki życia sportowego, obecnie - ruiny. Zobacz obiekty sportowe w naszym kraju, które przestały pełnić swoją funkcję.

najlepiej-zarabiajacy-sportowcy-swiata-2018

Najlepiej zarabiający sportowcy świata 2018

Na wysokim szczeblu kariera w sporcie wiąże się często z wysokimi zarobkami. W Polsce i na świecie pojawiły się jednak zmiany, jeśli chodzi o listy najlepiej zarabiających sportowców. Zobacz, kto zarobił najwięcej pieniędzy w 2018 roku!

jak-rozszyfrowac-oznaczenia-szlakow-turystycznych

Jak rozszyfrować oznaczenia szlaków turystycznych?

Wędrówki – pieszo bądź nie – po wyznaczonych trasach wymagają znajomości oznaczeń szlaków turystycznych. Co oznaczają poszczególne kolory? Jakie mamy szlaki turystyczne? Gdzie umieszcza się takie informacje? Odpowiedzi na te – i inne pytania – w poniższym artykule!

jak-lepiej-wygladac-w-sylwestra-rady-na-ostatnia-chwile

Jak lepiej wyglądać w Sylwestra? Rady na ostatnią chwilę!

Sylwester już jutro. Zostało niewiele czasu na ostateczne przygotowania. A wiadomo, że każdy chce wyglądać olśniewająco w sylwestrową noc. Przygotowaliśmy rady dla zapracowanych. Jak lepiej wyglądać w Sylwestra? Oto szybkie sposoby.

postanowienia-noworoczne-2019-jakie-sa-najbardziej-popularne-wybory

Postanowienia noworoczne 2019 – jakie są najbardziej popularne wybory?

Postanowienia noworoczne to już długa tradycja. Nowy Rok to kolejny okres, w którym możemy coś zmienić, zaplanować, mamy wobec niego jakieś oczekiwania. Jakie wybory postanowień noworocznych pojawiają się najczęściej? Zobaczcie postanowienia noworoczne dla dziewczyn oraz dla nastolatków. Może też macie podobne postanowienie?

zarobki-sportowcow-w-polsce-ile-zarabiaja-sportowcy

Zarobki sportowców w Polsce – ile zarabiają sportowcy?

Zajmowanie się sportem zawodowo może przynieść bardzo duże korzyści finansowe. W którym sporcie płacą lepiej? Ile zarabiają gimnastycy, koszykarze czy kolarze? Zobacz, jakie benefity poza podstawowym wynagrodzeniem przysługują zawodowym sportowcom! Oto najwyższe zarobki sportowców!