Drogi wspinaczkowe skale trudności

Drogi wspinaczkowe skale trudności

Skala trudności dróg wspinaczkowych w dużej mierze ustalana jest ustalana na podstawie wyczucia. Nie ma bowiem urządzenia do pomiaru trudności. Co jednak oznaczają poszczególne stopnie na drogach skalnych? Jakie skale możemy na nich spotkać? Czemu służy układanie skal trudności dróg wspinaczkowych i jak ono przebiega?

Czym jest skala trudności dróg wspinaczkowych?

Skala trudności stanowi wskazówkę dla osób uprawiających wspinaczkę skalną. Co więcej, jest ona układana również przez czynnych sportowców tej dyscypliny. Jak przebiega ustalanie skali trudności dróg w skałach? Otóż zwykle jest to propozycja pierwszej osoby, która pokona określoną drogę. Następni wspinacze mają szansę zweryfikować tę ocenę i ewentualnie ją skorygować. Logiczne wydaje się więc to, że ocena najtrudniejszych dróg wspinaczkowych może być niepewna ze względu na małą liczbę przejść. W przypadku dróg najłatwiejszych – zwykle wycena jest zgodna ze stanem faktycznym. Należy jednak pamiętać, że istnieje wiele rodzajów skal trudności dróg wspinaczkowych.

Określenie skali trudności dróg w skałach nie jest jednak stałe. Może się zmieniać pod względem warunków na niej panujących np. erozji skał.

Rodzaje skal trudności dróg wspinaczkowych
skale trudności wspinaczka

Znaczna część skal trudności dróg w skałach obowiązuje lokalnie. Oznacza to, że zwykle obowiązują na obszarze danego rejonu wspinaczkowego bądź w obrębie konkretnego kraju. Dlaczego? Istnieje wiele rodzajów skał i wiele z nich jest charakterystyczne jedynie dla określonego obszaru. Możemy wyróżnić jednak uniwersalną skalę trudności. Została ona stworzona przez Union Internationale des Associations d’Alpinisme. Stosuje się ją przede wszystkim podczas opisu dróg w wysokich górach, takich jak np. Alpy czy Tatry.

Czytaj też: Trening chwytów wspinaczkowych

Kolejną skalą dla oceny dróg skalnych jest Yosemite Decimal System, czyli skala amerykańska. Służy do oceny wyjątkowo trudnych i wymagających dróg na terenie Sierra Nevady. Jej charakterystyczną cechą jest duża szczegółowość.

Jakie skale trudności dróg wspinaczkowych stosuje się w Polsce?
drogi wspinaczkowe

W naszym kraju używa się przynajmniej cztery skale trudności dróg skalnych. Pierwszą z nich jest oczywiście skala UIAA. Podobną funkcję do niej ma skala tatrzańska. Zgodnie z nazwą – opisuje się nią głównie drogi skalne w Tatrach. Mamy również skalę krakowską – stosuje się ją szczególnie w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W obrębie tej skali mieszczą się krótkie drogi na skałach wapiennych. W Polsce obowiązuje także skala saksońska (dla obszaru Gór Stołowych). Tą opisuje się drogi na terenie całej Europy Środkowej. Elementem, który wyróżnia tę skalę spośród innych jest to, że zawiera ona – poza oceną trudności – również ocenę skoków. W skałach piaskowcowych bowiem w trakcie wspinania konieczne jest niekiedy oddanie skoku z jednej skały na drugą.

Zobacz: Rodzaje chwytów wspinaczkowych

Skale trudności w boulderingu

Bouldering jest określeniem na krótkie, lecz wyjątkowo trudne drogi zlokalizowane na samym dole skał lub większych kamieniach. Jednymi z najpopularniejszych skal do opisu takich odcinków są skale Fontainbleau oraz Frankenjury. Najtrudniejsze drogi boulderowe sięgają stopnia 8C+. Dla porównania – najtrudniejsza droga sportowa nosi stopień 9b+.

Oznaczenia dróg wspinaczkowych – skala francuska

Stworzona na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego wieku. Służy do opisu obitych dróg. Aktualnie należy do najpopularniejszych skal na świecie w zakresie oceny dróg sportowych. Do zapisu używane są cyfry arabskie uzupełnione przy pomocy liter (a, b, c) lub plusa. Pierwsze trzy stopnie oddają tę samą trudność drogi, co w skali UIAA. Następnie dodawane są litery. Od 6a natomiast skala zostaje poszerzona o plus. Kończy się na 9b+.

Skalę francuską stosuje się przede wszystkim we Francji, Włoszech czy w Hiszpanii.

Oznaczenia dróg wspiaczkowych – skala UIAA

Powstała w latach 70. ubiegłego wieku. Skala UIAA powstawała z myślą o uniwersalnej i otwartej ocenie trudności dróg w skałach. Zadanie nie mogło jednak zostać zrealizowane z prostych przyczyn. Ta skala zyskała jednak na popularności podczas oceny dróg górskich. W zapisie obowiązują cyfry rzymskie od I do XI. Wprowadzone są również znaki plusa i minusa na określenie górnej i dolnej granicy danego stopnia trudności.

Oznaczenia dróg w skałach – skala amerykańska

Powstała w latach 30. ubiegłego wieku. Ta skala przyjęła się w Ameryce Północnej oraz niektórych państwach Ameryki Południowej. Skala amerykańska dzieli drogi skalne na klasy. Początkowo wyróżniano ich jedynie pięć. Obecnie do zapisu wykorzystywane są cyfry arabskie, litery (a, b, c, d). Czasem można spotkać również dodanie plusa. Najtrudniejszym stopniem w tej skali jest aktualnie 5.15b.

Oznaczenia dróg skalnych – skala tatrzańska

Jak już wspomnieliśmy, wykorzystywana głównie dla opisu dróg w Tatrach. Dla oceny trudności stosuje się cyfry rzymskie oraz oznaczenia przymiotnikowe, a także znak plusa i minusa.

Rozszyfrować znaki – co oznaczają liczby na szlakach?

Pomimo, że skale znacznie różnią się między sobą – można znaleźć kilka im wspólnych cech. Arabska bądź rzymska cyfra jeden jest stosowana na oznaczenie łatwych dróg wspinaczkowych. Zwykle możliwe jest wspinanie się na nich bez użycia lin. Dwójką określa się drogi o niewielkim stopniu trudności. Mogą tam pojawić się wąskie granie lub szczeliny. Na drogach oznaczonych trójką wymagana jest już wspinaczka z asekuracją. W przypadku czwórki – na te drogi skalne powinny udawać się jedynie osoby mające doświadczenie we wspinaczce. Są one bowiem wymagające. Konieczne jest również zakładanie stanowisk. Podobnie jest w przypadku piątki. Z tą różnicą, że wspinaczka na takiej drodze jest znacznie trudniejsza i dłuższa. Szóstka służy określeniu dróg lodowych o ekstremalnym, stromym i pionowym charakterze. W przypadku siódemki mówi się o drogach lodowych z częściowym przewieszeniem oraz o wspinaczce w ścianie.

admin 0 25 marca 2019  < 1000

Dodaj komentarz

Artykuły z kategorii: Ciekawostki

typy-sylwetki-kobiecej-jak-rozpoznac-ktorym-typem-jestes

Typy sylwetki kobiecej - jak rozpoznać, którym typem jesteś?

Istnieje kilka typów sylwetki kobiecej różniących się od siebie szerokością ud, ramion czy talii. Wiedza o własnej budowie ciała pozwala nie tylko na pracę nad niedoskonałościami, lecz także dopasowanie odpowiednich ubrań. Sprawdź, jak rozpoznać, który typ sylwetki posiadasz i co może Ci w tym pomóc.

co-nieco-o-tempowkach-wacie-i-piramidzie-poznaj-ciekawostki-o-triathlonie

Co nieco o tempówkach, wacie i piramidzie. Poznaj ciekawostki o triathlonie!

Jeśli myślisz, że triathlon to 3 dyscypliny połączone w jeden wyścig, jesteś w błędzie. Triathlon to nie tylko pływanie, bieganie i rower, ale przede wszystkim hektolitry wylanego na treningach potu i całe mnóstwo wyrzeczeń. To jedyny taki sport, który wymaga naprawdę mocnej zaprawy. Poznaj ciekawostki na temat triathlonu i zobacz, czego jeszcze nie wiesz o tych zawodach.

ciekawostki-survivalowe-czy-wiesz-juz-wszystko-w-tej-dziedzinie

Ciekawostki survivalowe - czy wiesz już wszystko w tej dziedzinie?

Choć survival każdy rozumie na swój sposób, w dużej mierze jest to przede wszystkim gotowość do działania w nowej rzeczywistości i przewidywanie kolejnych zdarzeń. Taka wyprawa jest sama w sobie dużym doświadczeniem, a im go więcej, tym lepszy survival. Zobacz nasze ciekawostki survivalowe - być może będą pomocne przy najbliższej wyprawie lub podsuną super pomysł na urlop!

ciekawostki-o-crossficie-czego-nie-wiesz-o-tym-modnym-sporcie

Ciekawostki o crossficie - czego nie wiesz o tym modnym sporcie?

Crossfit w ostatnim czasie cieszy się ogromną popularnością i staje się on jednym z typowo ,,modnych” sportów. Poznaj ciekawostki na temat tej aktywności fizycznej, o których nie miałeś pojęcia.

typy-sylwetki-meskiej-jak-sprawdzic-ktorym-typem-jestes

Typy sylwetki męskiej - jak sprawdzić, którym typem jesteś?

Nie tylko kobiety mogą klasyfikować kształt swojego ciała jako konkretny typ sylwetki. Takie rozróżnienie istnieje również w przypadku mężczyzn. W jaki sposób sprawdzić, którym typem sylwetki jesteś?

ciekawostki-o-fizjoterapii-czego-nie-wiesz-o-fizjoterapii

Ciekawostki o fizjoterapii - czego nie wiesz o fizjoterapii?

Fizjoterapia nie kojarzy się z jakimikolwiek ciekawostkami, ale w tym temacie również istnieją informacje, o których prawdopodobnie nie miałeś pojęcia. Poznaj kilka ciekawostek o fizjoterapii będących w stanie zainteresować nie tylko sportowców i fizjoterapeutów.

ciekawostki-o-fitnessie-poznaj-nietypowe-informacje-o-tej-popularnej-aktywnosci

Ciekawostki o fitnessie - poznaj nietypowe informacje o tej popularnej aktywności

Fitness to aktywność fizyczna praktykowana przez coraz więcej osób. Istnieją informacje na jej temat, które nie są być może zbyt istotne, ale powinny zainteresować miłośników takich ćwiczeń. Poznaj kilka nietypowych ciekawostek o fitnessie, o których prawdopodobnie nie miałeś pojęcia.

e-sport-co-to-takiego-i-na-czym-polega

E-sport - co to takiego i na czym polega?

E-sport nie ma zbyt wiele wspólnego ze standardową aktywnością fizyczną wymagającą wyjścia z domu i spalenia wielu kalorii. Na czym więc polega e-sport i z myślą o kim został on stworzony?

ciekawostki-o-bieganiu-czego-nie-wiesz-o-tym-popularnym-sporcie

Ciekawostki o bieganiu - czego nie wiesz o tym popularnym sporcie?

Bieganie to jedna z najpopularniejszych aktywności realizowanych przez osoby w każdym wieku i każdej płci. Poznaj ciekawostki na temat tego sportu, o których możesz nie mieć najmniejszego pojęcia.

10-najbardziej-niebezpiecznych-sportow-swiata-aktualizacja-2020

10 najbardziej niebezpiecznych sportów świata | AKTUALIZACJA 2020

Sport to zdrowie. Wiele sportów charakteryzuje się jednak dużym niebezpieczeństwem i dostarcza adrenaliny. Oto 10 najbardziej niebezpiecznych sportów świata. Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację 2020.

typy-sylwetki-kobiecej-jak-rozpoznac-ktorym-typem-jestes

Typy sylwetki kobiecej - jak rozpoznać, którym typem jesteś?

Istnieje kilka typów sylwetki kobiecej różniących się od siebie szerokością ud, ramion czy talii. Wiedza o własnej budowie ciała pozwala nie tylko na pracę nad niedoskonałościami, lecz także dopasowanie odpowiednich ubrań. Sprawdź, jak rozpoznać, który typ sylwetki posiadasz i co może Ci w tym pomóc.

co-nieco-o-tempowkach-wacie-i-piramidzie-poznaj-ciekawostki-o-triathlonie

Co nieco o tempówkach, wacie i piramidzie. Poznaj ciekawostki o triathlonie!

Jeśli myślisz, że triathlon to 3 dyscypliny połączone w jeden wyścig, jesteś w błędzie. Triathlon to nie tylko pływanie, bieganie i rower, ale przede wszystkim hektolitry wylanego na treningach potu i całe mnóstwo wyrzeczeń. To jedyny taki sport, który wymaga naprawdę mocnej zaprawy. Poznaj ciekawostki na temat triathlonu i zobacz, czego jeszcze nie wiesz o tych zawodach.

ciekawostki-survivalowe-czy-wiesz-juz-wszystko-w-tej-dziedzinie

Ciekawostki survivalowe - czy wiesz już wszystko w tej dziedzinie?

Choć survival każdy rozumie na swój sposób, w dużej mierze jest to przede wszystkim gotowość do działania w nowej rzeczywistości i przewidywanie kolejnych zdarzeń. Taka wyprawa jest sama w sobie dużym doświadczeniem, a im go więcej, tym lepszy survival. Zobacz nasze ciekawostki survivalowe - być może będą pomocne przy najbliższej wyprawie lub podsuną super pomysł na urlop!

ciekawostki-o-crossficie-czego-nie-wiesz-o-tym-modnym-sporcie

Ciekawostki o crossficie - czego nie wiesz o tym modnym sporcie?

Crossfit w ostatnim czasie cieszy się ogromną popularnością i staje się on jednym z typowo ,,modnych” sportów. Poznaj ciekawostki na temat tej aktywności fizycznej, o których nie miałeś pojęcia.

typy-sylwetki-meskiej-jak-sprawdzic-ktorym-typem-jestes

Typy sylwetki męskiej - jak sprawdzić, którym typem jesteś?

Nie tylko kobiety mogą klasyfikować kształt swojego ciała jako konkretny typ sylwetki. Takie rozróżnienie istnieje również w przypadku mężczyzn. W jaki sposób sprawdzić, którym typem sylwetki jesteś?

ciekawostki-o-fizjoterapii-czego-nie-wiesz-o-fizjoterapii

Ciekawostki o fizjoterapii - czego nie wiesz o fizjoterapii?

Fizjoterapia nie kojarzy się z jakimikolwiek ciekawostkami, ale w tym temacie również istnieją informacje, o których prawdopodobnie nie miałeś pojęcia. Poznaj kilka ciekawostek o fizjoterapii będących w stanie zainteresować nie tylko sportowców i fizjoterapeutów.

ciekawostki-o-fitnessie-poznaj-nietypowe-informacje-o-tej-popularnej-aktywnosci

Ciekawostki o fitnessie - poznaj nietypowe informacje o tej popularnej aktywności

Fitness to aktywność fizyczna praktykowana przez coraz więcej osób. Istnieją informacje na jej temat, które nie są być może zbyt istotne, ale powinny zainteresować miłośników takich ćwiczeń. Poznaj kilka nietypowych ciekawostek o fitnessie, o których prawdopodobnie nie miałeś pojęcia.

e-sport-co-to-takiego-i-na-czym-polega

E-sport - co to takiego i na czym polega?

E-sport nie ma zbyt wiele wspólnego ze standardową aktywnością fizyczną wymagającą wyjścia z domu i spalenia wielu kalorii. Na czym więc polega e-sport i z myślą o kim został on stworzony?

ciekawostki-o-bieganiu-czego-nie-wiesz-o-tym-popularnym-sporcie

Ciekawostki o bieganiu - czego nie wiesz o tym popularnym sporcie?

Bieganie to jedna z najpopularniejszych aktywności realizowanych przez osoby w każdym wieku i każdej płci. Poznaj ciekawostki na temat tego sportu, o których możesz nie mieć najmniejszego pojęcia.

10-najbardziej-niebezpiecznych-sportow-swiata-aktualizacja-2020

10 najbardziej niebezpiecznych sportów świata | AKTUALIZACJA 2020

Sport to zdrowie. Wiele sportów charakteryzuje się jednak dużym niebezpieczeństwem i dostarcza adrenaliny. Oto 10 najbardziej niebezpiecznych sportów świata. Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację 2020.