Droga Wojownika

Droga Wojownika

Poszukaj własnej drogi do rozwoju osobistego. Przezwycięż własne słabości, wygraj najtrudniejszą walkę. Walkę ze samym sobą.

Jest siła która pozwala mimo przeciwności iść dalej, osiągać wyznaczone cele. Siła która nie wyraża się w jednostkach fizycznych, kilotonach trotylu czy obwodzie bicepsa. Tą siłą jest motywacja. A nic nie motywuje jak przezwyciężanie swoich słabości. Właśnie na tym skupiają sztuki walki.

Sztuka czy sporty walki?

Czy wiecie, że sztuki walki są często błędnie utożsamiane ze sportami bądź systemami walki? Pojęcia są zbliżone do siebie, co spowodowało, że klasyfikacja rodzajów walki do konkretnej kategorii stała się punktem sporym. Obecnie jednym z najważniejszych wyróżników jest sam cel treningu. Priorytetem w sztukach walki (jak Kung Fu, Karate) jest rozwój zawodnika w aspekcie duchowym i osobowościowym. Natomiast sporty (Kickboxing, MMA) i systemy walki (Krav Maga) skupiają się na elemencie technicznym, stawiają na rywalizację.

Droga wojownika

Sztuki walki to nie tylko sposób na samoobronę, lecz sposób na życie. W związku z tym istotne jest poszukiwanie własnej drogi, równowagi pomiędzy duchowością i fizycznością. Słowo „droga” zostało użyte nieprzypadkowo, ponieważ zgodnie z językiem chińskim „do” odznacza właśnie drogę. Co więcej, wyraz występuje równie często w nazwach poszczególnych dyscyplin sportowych, np. aikido, taekwondo czy kendo. Sztuki walki to umiejętność podążania właściwą drogą do rozwoju własnego „ja”.

Jak mówi chińskie przysłowie:

 

                                           „Jeśli podążasz drogą wojownika inne drogi są niepotrzebne.”

                                                                                                                                                        Sun Tsu

sporty walki szanowanie przeciwnika

Poszanowanie dla przeciwnika

Pierwszą czynnością po przekroczeniu sali treningowej jest ukłon czy inny gest wyrażający szacunek dla trenera. Przed rozpoczęciem ćwiczeń, partnerzy również wykonują ukłon oznaczający równość pomiędzy zawodnikami, wynikającą z filozofii wschodniej.

Ta tradycja wywodzi się ze starych chińskich szkół wojskowych gdzie dużą uwagę poświęcano docenieniu przeciwnika. Pisał o tym Sun Tsu w Sztuce wojny – Jeśli jesteś silny, działaj tak aby nieprzyjaciel stwierdził że siły cię opuszczają i stajesz się słaby. Wynika to z faktu, że wróg który by zdawał się słabszy zawsze może czyś zaskoczyć i tym samym zwyciężyć silniejszego. Dlatego tak ważne jest nie popadanie w pychę i unikanie lekceważenia przeciwnika. Dokładnie temu przeciw działa nauczanie szacunku w treningach sztuk walki.

Cierpliwość, cierpliwość i jeszcze raz, cierpliwość

Sztuka walki to sztuka cierpliwości. Każdy trening to wypracowanie precyzji ruchu, dokładności jego kierunku i wyznaczonej siły. Tutaj istotna jest powtarzalność, dlatego czasem ruch należy wykonać kilka tysięcy raz, by osiągnąć poziom mistrzowski. Osoba wykonująca ruchy musi robić je automatycznie, ciało po odpowiednim treningu reaguje samo. Dzięki temu refleksy są szybsze a ciosy i kopnięcia efektywniejsze.

 

Nie obawiam się kogoś, kto trenuje 10000 kopnięć, ale tego,

który 10000 razy trenował jedno kopnięcie.”

                                                                     Bruce Lee

 

Oczywiście istnieje przekonanie, że trening sztuk walki to jedynie wyraz nagromadzonej agresji, która szuka ujścia. A jak faktycznie przedstawia się korelacja agresji z treningiem tak wymagających dyscyplin?

Wszystko o agresji w sporcie i sztukach walki

Liczne opinie korelują treningi sportów walki ze wzrostem poziomu agresji. By rozwiać wątpliwości zostały przeprowadzone szeregi badań. Jednym z ich inicjatorów był Tadeusz Gruszka. Pierwotnym założeniem analizy było stwierdzenie jakoby dało się obniżyć poziom agresji u chłopców niedostosowanych w wieku ok 18 lat pod wpływem zajęć kick – boxingu. W ten sposób przygotowano dwie grupy wychowanków, u których dokonano oceny poziomu agresywności. Wobec pierwszej grupy zastosowano półroczny cykl treningowy składający się z 2-3 zajęć tygodniowo w dwugodzinnych sesjach, zaś u drugiej regularnie mierzono poziom agresji bez dodatkowych zajęć. Z początkowych badań wynikało, że poziom agresji oscylował na poziomie 70%. W grupie nie trenującej nie stwierdzono zmiany poziomu agresji, zaś w grupie eksperymentalnej agresja uległa znacznemu obniżeniu, wzrósł również poziom współpracy członków grupy.

 

Równie interesujące badanie zorganizował Eligiusz Madejski – trener hapkido (znowu „do” - przyp. autor), który przeprowadził ankietę wśród rodziców młodych adeptów uczęszczających na jego zajęcia. Analiza była ukierunkowana na zaobserwowane zmiany w nauce, samodzielności, sposobie rozwiązywania problemów i samodyscyplinie. Okazało się, że regularne treningi zaowocowały szeregiem pozytywnych zmian w osobowościach młodych sportowców.

sztuki walki trening umysłu

Wschodni trening dla umysłu - największej broni wojownika

Dostrzegamy więcej, jesteśmy uważniejsi, poszerzamy pole swojej percepcji – takie zdania najczęściej padają po zakończonych treningach sztuk walki. Jak to możliwe, że sport, którego podstawą jest walka niesie za sobą tyle spokoju? Odpowiedź ponownie niesie Bruce Lee:

 

Trening zajmuje się nie obiektem, ale duchem człowieka i emocjami człowieka.”

 

W tym zdaniu kryje się niejedno ziarenko prawdy. Regularny trening to poszerzenie perspektywy, uspokojenie rozbieganych myśli oraz nauka koncentracji na jednej rzeczy. Wtedy odrzucamy problemy przeszłości, przyszłe wizje, zaczynamy żyć tu i teraz. Smakujemy doświadczenia, a przy tym właściwie odczytujemy sygnały wysyłane przez nasze ciało. Osiągamy wewnętrzny spokój, który jest konsekwencją treningu cierpliwości oraz kontroli własnych emocji. Co więcej, przeprowadzone badania udowodniły, że sztuki walki to dyscypliny poprawiające pamięć i zwiększające zdolność do koncentracji!

Korzyści dla ciała z treningu sztuk walki

Wschodnie sztuki walki stanowią przedmiot licznych badań. Część z nich została przeprowadzona przez naukowców z uczelni Emory University w Atlancie. Na podstawie przeprowadzonych analiz wykazano, że uprawianie sztuk walki przez osoby w podeszłym wieku zdecydowanie zwiększało ruchowość organizmu, a tym samym zmniejszało zaburzeń równowagi o połowę! Badacze z kalifornijskiej uczelni dodatkowo udowodnili, że regularne treningi to gwarancja poprawy pracy układu odpornościowego. A poza tym? Uśmierzenie stanów bólowych, wzmocnienie narządów ruchu, zwiększenie siły mięśniowej oraz wypracowanie większej elastyczności w stawach.

Jak wybrać odpowiednią dyscyplinę walki dla siebie?

Poszukaj własnej drogi. Nie ma bowiem jednej najlepszej drogi wojownika. Zanim zdecydujesz się na zapisanie się do konkretnej szkoły sztuk walki, zastanów się, co chcesz osiągnąć. Następnie zbierz opinie o szkole, praktykujących w niej instruktorach i sztukach walki, które reprezentują. Początki bywają trudne, lecz satysfakcja i korzyści rekompensują wszelkie trudności.

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Damian Gradowski 2 18 września 2015  2785

Dodaj komentarz

  • Piko
    20 lipca 2017
    Myślę o ju jitsu. czy ktoś trenuje? Może ktoś mi opowie jak wyglądają treningi?
  • 20 lipca 2017
    Sztuki walki są podszyte taką fajną historią i rozwojem duchowym. Nic dziwnego, że nie zostały wymyślone u nas, gdzie ludzie to prostaccy Janusze

Artykuły z kategorii: Sztuki i Sporty Walki

wing-tsun-kung-fu-uderzenia-lancuchowe

Wing Tsun Kung Fu – uderzenia łańcuchowe

Techniki łańcuchowe są jedną z najbardziej charakterystycznych cech Wing Tsun Kung Fu. Dzięki nim walka staje się znacznie bardziej skuteczna. Oto najpopularniejsze ciosy łańcuchowe oraz uderzenia za pomocą łokci w tej sztuce walki.

zespolowe-sporty-walki-czy-taka-forma-w-ogole-istnieje

Zespołowe sporty walki? Czy taka forma w ogóle istnieje?

Sporty zespołowe zwykle kojarzą się z piłką nożną, piłką ręczną, koszykówką… Bardzo trudno o postrzeganie w tym kontekście sportów walki – w końcu starcie odbywa się zwykle jeden na jednego. A co jeśli naprawdę istnieje coś takiego jak zespołowe sporty walki?

boks-birmanski-czyli-ekstremalny-sport-walki-o-ktorym-wiedza-nieliczni

Boks birmański, czyli ekstremalny sport walki, o którym wiedzą nieliczni

Boks birmański nie jest tak znanym sportem walki jak karate, kick-boxing czy nawet krav maga. Jak wygląda historia tego sportu i czy jest on dostępny w Polsce?

wschodnie-sztuki-walki-poznaj-ich-rodzaje-i-sprawdz-na-czym-polegaja

Wschodnie sztuki walki - poznaj ich rodzaje i sprawdź, na czym polegają

Legendarne kung fu, medytacyjne tai chi, judo, aikido i karate. Do tego klasyczne już taekwondo i coraz bardziej modne muay thai. Wszystkie te wschodnie sztuki walki wywodzą się ze starożytnej filozofii Dalekiego Wschodu. Na czym polegają i czym różnią się od sportów walki uprawianych współcześnie?

aikido-karate-i-judo-poznaj-japonskie-sztuki-walki-i-ich-tradycyjna-filozofie

Aikido, karate i judo - poznaj japońskie sztuki walki i ich tradycyjną filozofię

Starożytne filozofie Dalekiego Wschodu to punkt wyjścia dla wielu dziedzin życia. Również japońskie sztuki walki czerpią właśnie z nauk wielkich myślicieli wschodnich. Na czym polega technika poszczególnych walk i jak podejść do przeciwnika w myśl aikido, judo i karate?

swiatowe-sztuki-walki-istota-sama-w-sobie-poznaj-ich-rodzaje

Światowe sztuki walki - istota sama w sobie. Poznaj ich rodzaje!

Cały świat zachwyca się boksem i czerpie ogromną przyjemność ze sportowego widowiska. Sporty walki to jednak komercja. Tu ważne jest przede wszystkim, kto zwycięży, a kto przegra. Czym więc są sztuki walki i jak się mają ich rodzaje do popularnych sportów?

ile-czasu-potrzeba-aby-opanowac-podstawy-boksu

Ile czasu potrzeba aby opanować podstawy boksu?

Zastanawiasz się czy warto zacząć trenować boks? Brakuje Ci motywacji, bo opanowanie techniki wydaje Ci się zbyt odległe? Zobacz na ile trudne i czasochłonne jest opanowanie boksowania. Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację 2020.

brazylijskie-jiu-jitsu-warszawa-jak-wybrac-klub

Brazylijskie Jiu Jitsu Warszawa – jak wybrać klub?

Nie ma co ukrywać – kluby BJJ Warszawa aż się biją o klienta. W stolicy oferta treningów sportów walki jest wyjątkowo szeroka. Jak zdecydować się na klub BJJ w Warszawie? Na czym właściwie polega Brazylijskie Jiu Jitsu? BJJ Warszawa treningi dla każdego. Ju Jitsu Warszawa - przewiń artykuł!

combat-56-system-walki-polskich-oddzialow-specjalnych

Combat 56 – system walki polskich oddziałów specjalnych

W latach 80. i 90. eksperymentalnie poszukiwano technik walki, które sprawdziłyby się w siłach zbrojnych. Dzięki majorowi Arkadiuszowi Kupsowi powstał system Combat 56. Zobacz, na czym on polega, oraz do czego jest przeznaczony.

boks-krakow-dla-poczatkujacych-jak-zaczac-trenowac-boks

Boks Kraków dla początkujących – jak zacząć trenować boks?

Zastanawiasz się nad rozpoczęciem zajęć boksu w Krakowie? Mamy dla Ciebie poradnik! Boks Kraków dla początkujących, młodzieży, dziewczyn… Każdy może zacząć trenować boks z trenerem personalnym bądź w klubie w Krakowie!

wing-tsun-kung-fu-uderzenia-lancuchowe

Wing Tsun Kung Fu – uderzenia łańcuchowe

Techniki łańcuchowe są jedną z najbardziej charakterystycznych cech Wing Tsun Kung Fu. Dzięki nim walka staje się znacznie bardziej skuteczna. Oto najpopularniejsze ciosy łańcuchowe oraz uderzenia za pomocą łokci w tej sztuce walki.

zespolowe-sporty-walki-czy-taka-forma-w-ogole-istnieje

Zespołowe sporty walki? Czy taka forma w ogóle istnieje?

Sporty zespołowe zwykle kojarzą się z piłką nożną, piłką ręczną, koszykówką… Bardzo trudno o postrzeganie w tym kontekście sportów walki – w końcu starcie odbywa się zwykle jeden na jednego. A co jeśli naprawdę istnieje coś takiego jak zespołowe sporty walki?

boks-birmanski-czyli-ekstremalny-sport-walki-o-ktorym-wiedza-nieliczni

Boks birmański, czyli ekstremalny sport walki, o którym wiedzą nieliczni

Boks birmański nie jest tak znanym sportem walki jak karate, kick-boxing czy nawet krav maga. Jak wygląda historia tego sportu i czy jest on dostępny w Polsce?

wschodnie-sztuki-walki-poznaj-ich-rodzaje-i-sprawdz-na-czym-polegaja

Wschodnie sztuki walki - poznaj ich rodzaje i sprawdź, na czym polegają

Legendarne kung fu, medytacyjne tai chi, judo, aikido i karate. Do tego klasyczne już taekwondo i coraz bardziej modne muay thai. Wszystkie te wschodnie sztuki walki wywodzą się ze starożytnej filozofii Dalekiego Wschodu. Na czym polegają i czym różnią się od sportów walki uprawianych współcześnie?

aikido-karate-i-judo-poznaj-japonskie-sztuki-walki-i-ich-tradycyjna-filozofie

Aikido, karate i judo - poznaj japońskie sztuki walki i ich tradycyjną filozofię

Starożytne filozofie Dalekiego Wschodu to punkt wyjścia dla wielu dziedzin życia. Również japońskie sztuki walki czerpią właśnie z nauk wielkich myślicieli wschodnich. Na czym polega technika poszczególnych walk i jak podejść do przeciwnika w myśl aikido, judo i karate?

swiatowe-sztuki-walki-istota-sama-w-sobie-poznaj-ich-rodzaje

Światowe sztuki walki - istota sama w sobie. Poznaj ich rodzaje!

Cały świat zachwyca się boksem i czerpie ogromną przyjemność ze sportowego widowiska. Sporty walki to jednak komercja. Tu ważne jest przede wszystkim, kto zwycięży, a kto przegra. Czym więc są sztuki walki i jak się mają ich rodzaje do popularnych sportów?

ile-czasu-potrzeba-aby-opanowac-podstawy-boksu

Ile czasu potrzeba aby opanować podstawy boksu?

Zastanawiasz się czy warto zacząć trenować boks? Brakuje Ci motywacji, bo opanowanie techniki wydaje Ci się zbyt odległe? Zobacz na ile trudne i czasochłonne jest opanowanie boksowania. Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację 2020.

brazylijskie-jiu-jitsu-warszawa-jak-wybrac-klub

Brazylijskie Jiu Jitsu Warszawa – jak wybrać klub?

Nie ma co ukrywać – kluby BJJ Warszawa aż się biją o klienta. W stolicy oferta treningów sportów walki jest wyjątkowo szeroka. Jak zdecydować się na klub BJJ w Warszawie? Na czym właściwie polega Brazylijskie Jiu Jitsu? BJJ Warszawa treningi dla każdego. Ju Jitsu Warszawa - przewiń artykuł!

combat-56-system-walki-polskich-oddzialow-specjalnych

Combat 56 – system walki polskich oddziałów specjalnych

W latach 80. i 90. eksperymentalnie poszukiwano technik walki, które sprawdziłyby się w siłach zbrojnych. Dzięki majorowi Arkadiuszowi Kupsowi powstał system Combat 56. Zobacz, na czym on polega, oraz do czego jest przeznaczony.

boks-krakow-dla-poczatkujacych-jak-zaczac-trenowac-boks

Boks Kraków dla początkujących – jak zacząć trenować boks?

Zastanawiasz się nad rozpoczęciem zajęć boksu w Krakowie? Mamy dla Ciebie poradnik! Boks Kraków dla początkujących, młodzieży, dziewczyn… Każdy może zacząć trenować boks z trenerem personalnym bądź w klubie w Krakowie!