Dowiedz się, do kogo należą rekordy świata w nurkowaniu!

Nurkowanie jest formą spędzania wolnego czasu, ale także sportem ekstremalnym. Nurkowanie to przebywanie pod powierzchnią wody dłuższy czas, ze specjalnym sprzętem albo bez niego. Wyróżnia się kilka rodzajów nurkowania, a nurkowie potrzebują do tego specjalnego sprzętu. Co roku odbywają się zawody w nurkowaniu, a poniżej poznasz wszystkie rekordy świata w tym sporcie.
Rekord świata w nurkowaniu głębinowym
Jarek Macedoński to nazwisko, które zostanie zapamiętane na zawsze w świecie nurkowania. 10 października 2018 roku udało mu się ustanowić nowy rekord świata w najgłębszym nurkowaniu w obiegu zamkniętym.
Czytaj: Nurkowanie dla początkujących
Zszedł na głębokość 316 metrów we Włoszech w Jeziorze Garda. Miesiąc wcześniej, Krzysztof Starnawski zszedł w tym samym miejscu na głębokość 303 metrów. Jarkowi Macedońskiemu pobicie światowego rekordu zajęło 10 godzin. Na 140 metrach nurek zaczął zauważać u siebie pierwsze objawy zespołu wysokiego ciśnienia (ang. high pressure nervous syndrome). Jarek Macedoński chciał udowodnić, że nurkowanie na takiej głębokościach jest możliwe również dzięki skuterowi nurkowemu Seacraft.
Nurkowanie w obiegu otwartym | Rekordy
Jeżeli chodzi o nurkowanie w obiegu otwartym, to rekord należy do Ahmeda Gabra, który ustanowił go w roku 2014. Egipcjanin dokonał tego 18 września na Morzu Czerwonym, schodząc na głębokość 332,35 m. Nurek był do tego bardzo profesjonalnie przygotowany, ponieważ jego ekipa składała się aż 30 profesjonalistów.
Z początkiem Egipcjanin zakładał, że zejdzie aż do metra 350, jednak musiał przerwać na 332, ponieważ doznawał pierwszych objawów zespołu neurologicznego wysokich ciśnień. Ahmedowi pobicie tego rekordu zajęło niemalże 14 godzin. Ustanowił tym samym dwa rekordy wpisane do księgi Guinessa: najgłębsze nurkowanie w morzu oraz najgłębsze nurkowanie mężczyzn.
Zobacz też: Pierwsze lekcje nurkowania
Warto również wspomnieć o osobie Nuno Gomesa, który 10 czerwca 2005 roku na Morzu Czerwonym pokonał dystans 318,25 metrów w głąb.
Rekord świata w nurkowaniu bez butli

W 2017 roku na Bahamach ustanowiono nowy rekord świata w nurkowaniu na wstrzymanym oddechu i stałym balaście w płetwach. Tego czynu dokonał Aleksiej Mołczanow z Rosji. Ustanowienie rekordu zajęło mu niecałe 4 minuty.
Jeżeli chodzi o kobietę, to ten sam rekord został ustanowiony przez włoszkę Alessię Zecchini, która w 2017 roku pokonała 104 m na Bahamach.
Zobacz: Rosyjska kobieta-delfin
Rekord w nurkowanie na wstrzymanym oddechu ze stałym balastem bez płetw ustanowił William Trubridge w 2016 roku również na Bahamach, płynąc w głąb na 102 m.
Rekord świata w nurkowaniu bez tlenu w stałym balecie bez płetw u kobiet wynosi 72 m i został ustanowiony przez Sayuri Kinoshita 2016 roku.
Rekord świata w nurkowaniu jaskiniowym
Rekord świata w nurkowaniu jaskiniowym został ustanowiony przez Polaka Krzysztofa Starnawskiego. Polak dokonał tego w 2015 roku, w jaskini Viroid w Albanii, schodząc na 278 m. Wraz ze swoją 8-osobową drużyną miał na celu zbadanie i eksploatację tejże jaskini.
Jak mówił sam nurek, temperatura wody miejscami wynosiła zaledwie 12 stopni Celsjusza, a silny prąd uniemożliwiał swobodne poruszanie się. Sprzęt oddechowy, którego używano w misji to Rebreathery. Korzystano również ze specjalnego oświetlenia.
W tym miejscu warto również wspomnieć o osobie Leszka Czarneckiego. 9 października 2009 roku Polak spędził niemalże 10 godzin, nurkując pod wodą. Nurkował w Meksyku na Półwyspie Jukatan korytarzami jaskini Dos Jos, odbywając podróż ponad 17 km. Krzysztof Starnawski również znajdował się podczas tej wyprawy, towarzysząc Panu Leszkowi. Co więcej, Leszek Czarnecki w 2003 roku zszedł na głębokość 194 m w jaskini Boesmansgat w Republice Południowej Afryki.
Jak widać, nurkowanie jest bardzo wymagającym sportem ekstremalnym, do którego należy być bardzo dobrze przygotowanym, a treningi należy odbywać regularnie. Tylko wyjątkowym śmiałkom udaje się pokonać tak wymagające i niemalże niemożliwe dystanse, w bardzo niebezpiecznych i ekstremalnych wodach świata.
Dziękujemy za dodanie opini!