Dobry trener, a zły trener personalny

Dobry trener, a zły trener personalny

Trener, trenerowi nierówny. Po czym można rozróżnić dobrego trenera osobistego z którym warto ćwiczyć, od takiego na którego tylko wydasz niepotrzebnie pieniądze? Zobaczcie wskazówki od ekspertów z LepszyTrener.pl po których rozpoznasz z jakim trenerem bądź instruktorem sportowym masz do czynienia.

Obiektywna ocena trenera

Nawet jeżeli nie znasz się na treningu i metodyce ćwiczeń to możesz samodzielnie ocenić trenera. Pamiętaj, że najważniejszym kryterium oceny jest, czy dany trener jest wstanie Ci pomóc w osiągnięciu Twoich celów treningowych.

Pierwsze wrażenie o trenerze

Mówi się że najważniejsze jest pierwsze wrażenie. Jest w tym dużo prawdy. Kiedy poznajesz trenera personalnego ważne jest to jak się prezentuje. Jak wygląda jego sylwetka, jak się porusza, czy jest pewny/na siebie, w jaki sposób jest ubrany. Dobry trener musi umieć podejść do klienta i od razu zrobić wrażenie osoby znającej się na rzeczy, profesjonalnej i przygotowanej do pracy. Jakie zachowania oceniać? Tutaj ważne są gesty i mowa niewerbalna. Jeżeli trener w trakcie rozmowy patrzy Ci w oczy, sprawia wrażenie osoby otwartej i sympatycznej to najprawdopodobniej ma doświadczenie w pracy z ludźmi. Jeżeli unika kontaktu wzrokowego, mówi cicho i niewyraźnie lub jest „nieobecny” to może być sygnał, że brakuje mu kwalifikacji i doświadczenia lub chechuje go introwertyzm.

Warsztat pracy trenera personalnego

Po pierwszym wrażeniu przychodzi pora na konkrety. Tutaj ważne jest to jakich informacji udzieli Ci o sobie trener. Nie bój się go pytać instruktora o jego doświadczenie i wykształcenie. Jesteś klientem i masz prawo oczekiwać, że osoba która będzie pomagała Ci w treningach jest do tego w pełni przygotowana. Ważne informacje to w czym specjalizuje się trener, czy są to treningi kulturystyczne, crossfit czy sztuki walki, a może pole dance? Jak wyglądają jego/jej treningi? Według jakich metod dobiera ćwiczenia i plan treningowy? Czy układa plany dietetyczne lub świadczy jakieś dodatkowe usługi jak np. masaż sportowy. Z odpowiedzi na te pytania dowiesz się jak wyglądają programy trenerskie dzięki którym klienci osiągają zamierzone cele.

Zainteresowanie trenera Twoimi celami

Już od pierwszego kontaktu z trenerem warto zwrócić uwagę czy jest on zainteresowany Twoimi celami treningowymi. Tym po co przyszedłeś na siłownię. Jeżeli trener dopytuje cię co? jak? dlaczego? i faktycznie słucha odpowiedzi to bardzo dobrze. Trafiłeś na osobę która faktycznie chce Ci pomóc. Jeżeli jednak trener nie zdradza zainteresowania i bardziej mówi o sobie oraz swoich osiągnięciach to uważaj. Możliwe, że nawet jeżeli dana osoba jest dobra w tym co robi to nie znaczy, że zrozumie i przyjmie do wiadomości to czego od niej oczekujesz. Może się więc zdarzyć, że ktoś kto przychodzi na trening by wyleczyć się z bólu kręgosłupa w wyniku nie dogadania się z trenerem zamiast fizjoterapii będzie robił trening kulturystyczny...

Pierwszy trening z trenerem personalnym

Po wstępnym poznaniu trenera, jego kompetencji i ustaleniu wstępnego planu działania, przychodzi czas na pierwszy trening personalny. To ostateczny test trenera. Jeżeli wszystkie poprzednie wypadły pomyślnie to na 90% z pierwszym treningiem personalnym nie powinno być problemów. Należy pamiętać, że to jak wygląda pierwszy trening zależy bardzo mocno od Twoich celów treningowych. Inaczej będzie wyglądał trening dla osoby chcącej schudnąć, inaczej dla osoby przechodzącej fizjoterapię, a jeszcze inaczej dla kogoś kto przygotowuje się do startu z zawodach sztuk walki...

Na co zwrócić uwagę podczas treningu?

Czy trener działa według jakiegoś planu? Czy też wymyśla trening „z głowy”. Dobrze jeżeli trener personalny zapisuje ćwiczenia które robisz. To oznacza że będzie mógł kontrolować Twoje postępy i pozna Twoją aktualną formę. Pozwoli mu to na opracowanie dokładnego i skutecznego planu treningowego.

Pierwszy trening powinien być też odpowiednio zbalansowany do twoich możliwości. Dobry trening to taki który sprawi, że będziesz czuł że ćwiczyłeś, ale nie będzie aż tak intensywny, że po jego zakończeniu będziesz czuł że prawie umarłeś z wysiłku. Zabójcze tempo jest czasem stosowane jako metoda treningowa, ale tylko kiedy jest to zamierzona i przemyślana metoda do której się odpowiednio przygotujesz, a nie przypadek.

Trener który za każdym razem każe Ci robić na maksa jest trenerem tylko z nazwy i prędzej przyczyni się do jakiejś kontuzji niż Ci pomoże. Oczywiście złym sygnałem jest też to, że pierwszy trening był zbyt lekki bo praktycznie cały czas rozmawialiście i żartowaliście zamiast ćwiczyć. Wiadomo, że ludzie mają różne charaktery i są osoby bardziej i mniej towarzyskie, jednak dobry trener potrafi tak pokierować treningiem, że nawet osoba bardzo rozmowna będzie ćwiczyła zamiast gadać. Trener musi być skutecznym motywatorem do ćwiczeń, a nie tylko Twoim kolegą, nie płacisz za rozmowę, ale za efektywny trening.

Szybkie porady – jak rozpoznać dobrego trenera?

- Jego praca przekłada się na wygląd. Wysportowane ciało trenera bądź trenerki mówi nam o skuteczności ćwiczeń, które sami wykonują.

- Wysokie kwalifikacje. Szkolenia, kursy i specjalizacje trenerów mówią nam o ich ambicjach. Jeśli wciąż się rozwijają i poszerzają własne możliwości – to jesteśmy w dobrych rękach.

- Widoczne zamiłowanie do sportu. Jeśli trener nie zarazi nas pasją do sportu, to trudno o zachowanie motywacji do dalszych ćwiczeń. W zawodzie trenera personalnego ważne jest, nazwijmy to „powołanie”.

- Dobry trener personalny nie ma zajęć przez 10 godzin dziennie. Efektywność i skuteczność zajęć wymaga odpoczynku. Omijajmy trenerów, którzy zapracowują się na śmierć. W ich przypadku trudno o pełne skupienie i zaangażowanie przy takim nakładzie pracy.

- Umie zmotywować. Jeśli czujesz, że treningi są zbyt ciężkie, a ty wcale nie robisz postępów – lepiej zmień trenera. Ważne jest stałe monitorowanie progresu, dobieranie odpowiednich ćwiczeń do osoby czy lekkość relacji z trenerem.

- Ma holistyczne podejście do klienta. Trener personalny powinien łączyć w sobie cechy dietetyka, psychologa i fizjoterapeuty.

Jak rozpoznać złego trenera personalnego?

- Nie notuje podczas treningów

- Nie ma wysportowanego ciała

- Zamiast trenować, cały czas gada

- Zaleca zbyt intensywne ćwiczenia

- Nie przeprowadza szczegółowego wywiadu

 

Więcej informacji o trenerach i instruktorach znajdziecie w artykułach:

Typy trenerów personalnych

Dlaczego warto ćwiczyć z trenerem personalnym

Marta Sikora 4 3 czerwca 2016  5229

Dodaj komentarz

 • 16 sierpnia 2017
  Zgadzam się z wami wszystkimi choć ja trenuje Sztuki walki wiem coś o tym na treningach trzeba się znać motywować grube stać cię jednością chcesz wiedzieć więcej zobacz
 • Kamil
  20 lipca 2017
  Ja na swojego trenera nie mam co narzekać. Trenera też trzeba wychować :)
 • 20 lipca 2017
  Na trenerach też trzeba się znać. Ale najważniejsze jest pierwsze wrażenie
 • jurek
  18 czerwca 2016
  początek to dobry wywiad zdrowotno- żywieniowy, wyszukiwanie wad postawy( prawie każdy je ma), ocena mobilnosci, stabilnosci, trener powinien znalezc jak najwięcej słabych punktów i dysfunckji. To priorytet , a dopiero pózniej ustosunkować sie do celów podopiecznego i obrać odpowiedni plan treningowy . Najpierw zdrowie i sprawność, a nie tylko płaski brzuch czy duże bicepsy...

Artykuły z kategorii: Trening Personalny

kompleksowo-w-stolicy-sprawdz-naszych-trenerow-personalnych-i-fizjoterapeutow

Kompleksowo w stolicy: sprawdź naszych trenerów personalnych i fizjoterapeutów

Życie w ciągłym biegu, stres, praca w pozycji siedzącej i wieczne niedospanie. Stołeczna gonitwa za sukcesem może doprowadzić nasze ciało do alertu RCB! Z pomocą przyjdzie dobry trener personalny, niezbędna może być również opieka fizjoterapeuty. Jak znaleźć dobrych specjalistów w Warszawie?

aerial-joga-krakow-czym-tak-wlasciwie-jest

Aerial joga Kraków - czym tak właściwie jest?

Aerial joga to sport znany niewielu osobom, pomimo, że jej wygląd może robić wrażenie. Czym dokładnie jest aerial joga i gdzie ją trenować na terenie Krakowa?

znajdz-swojego-trenera-personalnego-specjalistyczna-opieka-w-boleslawcu

Znajdź swojego trenera personalnego - specjalistyczna opieka w Bolesławcu

Klata, plecy, barki. Stop. Ręce, nogi. Stop. Jeśli Twój trening stał się monotonny i nie przynosi już oczekiwanych efektów, sięgnij po pomoc trenera personalnego. W Bolesławcu znajdziesz specjalistę dla siebie! Kim jest i jakie usługi oferuje?

lubuskie-trenuje-na-pro-trener-personalny-zielona-gora

Lubuskie trenuje na pro! Trener personalny Zielona Góra

Widoczne mięśnie brzucha, jędrne nogi i pośladki, dobrze zbudowane ramiona - słowem świetna sylwetka na miarę XXI wieku. Niejednokrotnie nasza motywacja spada do minimum, a wszelkie próby pracy nad wymarzonym ciałem kończą się fiaskiem. Z pomocą przyjdzie trener personalny! W jakich klubach i za jakie pieniądze szukać wsparcia w Zielonej Górze?

dobry-trener-personalny-bialystok-gdzie-go-znalezc

Dobry trener personalny Białystok – gdzie go znaleźć?

Poszukiwanie trenera personalnego w Białymstoku może stwarzać nieco problemów. Jak zabrać się za szukanie trenera osobistego w Białymstoku? Podpowiadamy, kim jest dobry trener personalny. Oto nasze opinie i wskazówki dla mieszkańców Białegostoku!

zawod-trener-personalny-gdynia-podstawowe-informacje

Zawód: Trener Personalny Gdynia – podstawowe informacje

Trener personalny to bardzo popularny zawód w Gdyni. Klienci mają podzielone opinie o usługach trenerów personalnych w nadmorskich miastach. Dowiedz się, jak naprawdę wygląda praca trenera personalnego w Gdyni i okolicach.

dobry-trener-personalny-czestochowa-jak-wybrac

Dobry trener personalny - Częstochowa | Jak wybrać?

Gdy brakuje Ci motywacji do podjęcia ćwiczeń, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. Twój przyszły trener personalny czeka na Ciebie w Twoim mieście! Skąd masz wiedzieć, który trener personalny będzie dla Ciebie odpowiedni? Czym powinien się wyróżniać. Ile kosztuje trener personalny w Częstochowie ? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w tym artykule.

trener-personalny-gdansk-cena-opinie-praca-kurs

Trener personalny Gdańsk | cena, opinie, praca, kurs

Co to znaczy dobry trener personalny w Gdańsku? Jak szukać trenera osobistego w Trójmieście? Podpowiadamy, jak wybierać specjalistę, i na co zwracać uwagę. Z tą wiedzą znajdziesz dobrego trenera personalnego w Gdańsku.

ile-kosztuje-trener-personalny-lublin-opinie-cena-praca-kurs

Ile kosztuje trener personalny Lublin? | opinie, cena, praca, kurs

Jak znaleźć trenera personalnego w Lublinie? Kim jest dobry trener personalny? Jaka jest cena treningu personalnego w Lublinie? O tym w poniższym artykule!

oferty-pracy-trener-personalny-katowice-znajdz-swoich-klientow

Oferty pracy trener personalny Katowice | Znajdź swoich klientów!

Szukasz klientów jako trener personalny w Katowicach? Już nie musisz! Dołącz do największej bazy trenerów i instruktorów sportowych w Polsce. Dlaczego warto? Zobacz, co mamy do zaoferowania trenerom personalnym nie tylko z Katowic!

kompleksowo-w-stolicy-sprawdz-naszych-trenerow-personalnych-i-fizjoterapeutow

Kompleksowo w stolicy: sprawdź naszych trenerów personalnych i fizjoterapeutów

Życie w ciągłym biegu, stres, praca w pozycji siedzącej i wieczne niedospanie. Stołeczna gonitwa za sukcesem może doprowadzić nasze ciało do alertu RCB! Z pomocą przyjdzie dobry trener personalny, niezbędna może być również opieka fizjoterapeuty. Jak znaleźć dobrych specjalistów w Warszawie?

aerial-joga-krakow-czym-tak-wlasciwie-jest

Aerial joga Kraków - czym tak właściwie jest?

Aerial joga to sport znany niewielu osobom, pomimo, że jej wygląd może robić wrażenie. Czym dokładnie jest aerial joga i gdzie ją trenować na terenie Krakowa?

znajdz-swojego-trenera-personalnego-specjalistyczna-opieka-w-boleslawcu

Znajdź swojego trenera personalnego - specjalistyczna opieka w Bolesławcu

Klata, plecy, barki. Stop. Ręce, nogi. Stop. Jeśli Twój trening stał się monotonny i nie przynosi już oczekiwanych efektów, sięgnij po pomoc trenera personalnego. W Bolesławcu znajdziesz specjalistę dla siebie! Kim jest i jakie usługi oferuje?

lubuskie-trenuje-na-pro-trener-personalny-zielona-gora

Lubuskie trenuje na pro! Trener personalny Zielona Góra

Widoczne mięśnie brzucha, jędrne nogi i pośladki, dobrze zbudowane ramiona - słowem świetna sylwetka na miarę XXI wieku. Niejednokrotnie nasza motywacja spada do minimum, a wszelkie próby pracy nad wymarzonym ciałem kończą się fiaskiem. Z pomocą przyjdzie trener personalny! W jakich klubach i za jakie pieniądze szukać wsparcia w Zielonej Górze?

dobry-trener-personalny-bialystok-gdzie-go-znalezc

Dobry trener personalny Białystok – gdzie go znaleźć?

Poszukiwanie trenera personalnego w Białymstoku może stwarzać nieco problemów. Jak zabrać się za szukanie trenera osobistego w Białymstoku? Podpowiadamy, kim jest dobry trener personalny. Oto nasze opinie i wskazówki dla mieszkańców Białegostoku!

zawod-trener-personalny-gdynia-podstawowe-informacje

Zawód: Trener Personalny Gdynia – podstawowe informacje

Trener personalny to bardzo popularny zawód w Gdyni. Klienci mają podzielone opinie o usługach trenerów personalnych w nadmorskich miastach. Dowiedz się, jak naprawdę wygląda praca trenera personalnego w Gdyni i okolicach.

dobry-trener-personalny-czestochowa-jak-wybrac

Dobry trener personalny - Częstochowa | Jak wybrać?

Gdy brakuje Ci motywacji do podjęcia ćwiczeń, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. Twój przyszły trener personalny czeka na Ciebie w Twoim mieście! Skąd masz wiedzieć, który trener personalny będzie dla Ciebie odpowiedni? Czym powinien się wyróżniać. Ile kosztuje trener personalny w Częstochowie ? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w tym artykule.

trener-personalny-gdansk-cena-opinie-praca-kurs

Trener personalny Gdańsk | cena, opinie, praca, kurs

Co to znaczy dobry trener personalny w Gdańsku? Jak szukać trenera osobistego w Trójmieście? Podpowiadamy, jak wybierać specjalistę, i na co zwracać uwagę. Z tą wiedzą znajdziesz dobrego trenera personalnego w Gdańsku.

ile-kosztuje-trener-personalny-lublin-opinie-cena-praca-kurs

Ile kosztuje trener personalny Lublin? | opinie, cena, praca, kurs

Jak znaleźć trenera personalnego w Lublinie? Kim jest dobry trener personalny? Jaka jest cena treningu personalnego w Lublinie? O tym w poniższym artykule!

oferty-pracy-trener-personalny-katowice-znajdz-swoich-klientow

Oferty pracy trener personalny Katowice | Znajdź swoich klientów!

Szukasz klientów jako trener personalny w Katowicach? Już nie musisz! Dołącz do największej bazy trenerów i instruktorów sportowych w Polsce. Dlaczego warto? Zobacz, co mamy do zaoferowania trenerom personalnym nie tylko z Katowic!