Dobry trener, a zły trener personalny

Dobry trener, a zły trener personalny

Trener, trenerowi nierówny. Po czym można rozróżnić dobrego trenera osobistego z którym warto ćwiczyć, od takiego na którego tylko wydasz niepotrzebnie pieniądze? Zobaczcie wskazówki od ekspertów z LepszyTrener.pl po których rozpoznasz z jakim trenerem bądź instruktorem sportowym masz do czynienia.

Obiektywna ocena trenera

Nawet jeżeli nie znasz się na treningu i metodyce ćwiczeń to możesz samodzielnie ocenić trenera. Pamiętaj, że najważniejszym kryterium oceny jest, czy dany trener jest wstanie Ci pomóc w osiągnięciu Twoich celów treningowych.

Pierwsze wrażenie o trenerze

Mówi się że najważniejsze jest pierwsze wrażenie. Jest w tym dużo prawdy. Kiedy poznajesz trenera personalnego ważne jest to jak się prezentuje. Jak wygląda jego sylwetka, jak się porusza, czy jest pewny/na siebie, w jaki sposób jest ubrany. Dobry trener musi umieć podejść do klienta i od razu zrobić wrażenie osoby znającej się na rzeczy, profesjonalnej i przygotowanej do pracy. Jakie zachowania oceniać? Tutaj ważne są gesty i mowa niewerbalna. Jeżeli trener w trakcie rozmowy patrzy Ci w oczy, sprawia wrażenie osoby otwartej i sympatycznej to najprawdopodobniej ma doświadczenie w pracy z ludźmi. Jeżeli unika kontaktu wzrokowego, mówi cicho i niewyraźnie lub jest „nieobecny” to może być sygnał, że brakuje mu kwalifikacji i doświadczenia lub chechuje go introwertyzm.

Warsztat pracy trenera personalnego

Po pierwszym wrażeniu przychodzi pora na konkrety. Tutaj ważne jest to jakich informacji udzieli Ci o sobie trener. Nie bój się go pytać instruktora o jego doświadczenie i wykształcenie. Jesteś klientem i masz prawo oczekiwać, że osoba która będzie pomagała Ci w treningach jest do tego w pełni przygotowana. Ważne informacje to w czym specjalizuje się trener, czy są to treningi kulturystyczne, crossfit czy sztuki walki, a może pole dance? Jak wyglądają jego/jej treningi? Według jakich metod dobiera ćwiczenia i plan treningowy? Czy układa plany dietetyczne lub świadczy jakieś dodatkowe usługi jak np. masaż sportowy. Z odpowiedzi na te pytania dowiesz się jak wyglądają programy trenerskie dzięki którym klienci osiągają zamierzone cele.

Zainteresowanie trenera Twoimi celami

Już od pierwszego kontaktu z trenerem warto zwrócić uwagę czy jest on zainteresowany Twoimi celami treningowymi. Tym po co przyszedłeś na siłownię. Jeżeli trener dopytuje cię co? jak? dlaczego? i faktycznie słucha odpowiedzi to bardzo dobrze. Trafiłeś na osobę która faktycznie chce Ci pomóc. Jeżeli jednak trener nie zdradza zainteresowania i bardziej mówi o sobie oraz swoich osiągnięciach to uważaj. Możliwe, że nawet jeżeli dana osoba jest dobra w tym co robi to nie znaczy, że zrozumie i przyjmie do wiadomości to czego od niej oczekujesz. Może się więc zdarzyć, że ktoś kto przychodzi na trening by wyleczyć się z bólu kręgosłupa w wyniku nie dogadania się z trenerem zamiast fizjoterapii będzie robił trening kulturystyczny...

Pierwszy trening z trenerem personalnym

Po wstępnym poznaniu trenera, jego kompetencji i ustaleniu wstępnego planu działania, przychodzi czas na pierwszy trening personalny. To ostateczny test trenera. Jeżeli wszystkie poprzednie wypadły pomyślnie to na 90% z pierwszym treningiem personalnym nie powinno być problemów. Należy pamiętać, że to jak wygląda pierwszy trening zależy bardzo mocno od Twoich celów treningowych. Inaczej będzie wyglądał trening dla osoby chcącej schudnąć, inaczej dla osoby przechodzącej fizjoterapię, a jeszcze inaczej dla kogoś kto przygotowuje się do startu z zawodach sztuk walki...

Na co zwrócić uwagę podczas treningu?

Czy trener działa według jakiegoś planu? Czy też wymyśla trening „z głowy”. Dobrze jeżeli trener personalny zapisuje ćwiczenia które robisz. To oznacza że będzie mógł kontrolować Twoje postępy i pozna Twoją aktualną formę. Pozwoli mu to na opracowanie dokładnego i skutecznego planu treningowego.

Pierwszy trening powinien być też odpowiednio zbalansowany do twoich możliwości. Dobry trening to taki który sprawi, że będziesz czuł że ćwiczyłeś, ale nie będzie aż tak intensywny, że po jego zakończeniu będziesz czuł że prawie umarłeś z wysiłku. Zabójcze tempo jest czasem stosowane jako metoda treningowa, ale tylko kiedy jest to zamierzona i przemyślana metoda do której się odpowiednio przygotujesz, a nie przypadek.

Trener który za każdym razem każe Ci robić na maksa jest trenerem tylko z nazwy i prędzej przyczyni się do jakiejś kontuzji niż Ci pomoże. Oczywiście złym sygnałem jest też to, że pierwszy trening był zbyt lekki bo praktycznie cały czas rozmawialiście i żartowaliście zamiast ćwiczyć. Wiadomo, że ludzie mają różne charaktery i są osoby bardziej i mniej towarzyskie, jednak dobry trener potrafi tak pokierować treningiem, że nawet osoba bardzo rozmowna będzie ćwiczyła zamiast gadać. Trener musi być skutecznym motywatorem do ćwiczeń, a nie tylko Twoim kolegą, nie płacisz za rozmowę, ale za efektywny trening.

Szybkie porady – jak rozpoznać dobrego trenera?

- Jego praca przekłada się na wygląd. Wysportowane ciało trenera bądź trenerki mówi nam o skuteczności ćwiczeń, które sami wykonują.

- Wysokie kwalifikacje. Szkolenia, kursy i specjalizacje trenerów mówią nam o ich ambicjach. Jeśli wciąż się rozwijają i poszerzają własne możliwości – to jesteśmy w dobrych rękach.

- Widoczne zamiłowanie do sportu. Jeśli trener nie zarazi nas pasją do sportu, to trudno o zachowanie motywacji do dalszych ćwiczeń. W zawodzie trenera personalnego ważne jest, nazwijmy to „powołanie”.

- Dobry trener personalny nie ma zajęć przez 10 godzin dziennie. Efektywność i skuteczność zajęć wymaga odpoczynku. Omijajmy trenerów, którzy zapracowują się na śmierć. W ich przypadku trudno o pełne skupienie i zaangażowanie przy takim nakładzie pracy.

- Umie zmotywować. Jeśli czujesz, że treningi są zbyt ciężkie, a ty wcale nie robisz postępów – lepiej zmień trenera. Ważne jest stałe monitorowanie progresu, dobieranie odpowiednich ćwiczeń do osoby czy lekkość relacji z trenerem.

- Ma holistyczne podejście do klienta. Trener personalny powinien łączyć w sobie cechy dietetyka, psychologa i fizjoterapeuty.

Jak rozpoznać złego trenera personalnego?

- Nie notuje podczas treningów

- Nie ma wysportowanego ciała

- Zamiast trenować, cały czas gada

- Zaleca zbyt intensywne ćwiczenia

- Nie przeprowadza szczegółowego wywiadu

 

Więcej informacji o trenerach i instruktorach znajdziecie w artykułach:

Typy trenerów personalnych

Dlaczego warto ćwiczyć z trenerem personalnym

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Marta Sikora 4 3 czerwca 2016  6464

Dodaj komentarz

 • 16 sierpnia 2017
  Zgadzam się z wami wszystkimi choć ja trenuje Sztuki walki wiem coś o tym na treningach trzeba się znać motywować grube stać cię jednością chcesz wiedzieć więcej zobacz
 • Kamil
  20 lipca 2017
  Ja na swojego trenera nie mam co narzekać. Trenera też trzeba wychować :)
 • 20 lipca 2017
  Na trenerach też trzeba się znać. Ale najważniejsze jest pierwsze wrażenie
 • jurek
  18 czerwca 2016
  początek to dobry wywiad zdrowotno- żywieniowy, wyszukiwanie wad postawy( prawie każdy je ma), ocena mobilnosci, stabilnosci, trener powinien znalezc jak najwięcej słabych punktów i dysfunckji. To priorytet , a dopiero pózniej ustosunkować sie do celów podopiecznego i obrać odpowiedni plan treningowy . Najpierw zdrowie i sprawność, a nie tylko płaski brzuch czy duże bicepsy...

Artykuły z kategorii: Trening Personalny

trening-obwodowy-na-miesnie-brzucha

Trening obwodowy na mięśnie brzucha

Z uwagi na to, że mięśnie brzucha są stosunkowo małą partią mięśniową wymagają intensywnych ćwiczeń wykonywanych w izolacji. Efekty w postaci zwiększenia masy i wytrzymałości mięśni brzucha można uzyskać dzięki treningowi obwodowemu. Zobacz gotowy plan ćwiczeń!

praca-jako-trener-personalny

Praca jako trener personalny

W zdrowym ciele zdrowy duch – głosi dobrze wszystkim znane powiedzenie. I racja - im więcej aktywności fizycznej, tym lepsza kondycja i jednocześnie lepsze samopoczucie. Nie każdy trening można jednak robić samodzielnie (a przynajmniej nie na początku). W tajniki sportu, a szczególnie ćwiczeń na siłowni czy bieganie powinien wprowadzić nas kompetentny trener personalny.

trener-personalny-online-czy-taka-wspolpraca-ma-w-ogole-sens

Trener personalny online - czy taka współpraca ma w ogóle sens?

W dobie szeroko pojętej telekomunikacji, webinarów i wideokonferencji instytucja trenera personalnego przechodzi swego rodzaju restrukturyzację. Stacjonarny kontakt z klientem nie jest już wystarczający, a obecna sytuacja w kraju i na świecie związana z koronawirusem dodatkowo utrudnia współpracę face to face. Jak pracuje trener personalny online, gdzie go szukać i jak wybrać tego najlepszego?

poradnik-jak-szukac-trenera-personalnego-w-internecie

Poradnik: Jak szukać trenera personalnego w internecie?

W dzisiejszych czasach coraz więcej ofert przeglądamy w sieci. Tak dzieje się też z usługami trenerów personalnych. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru trenera osobistego? Jak analizować dostępne oferty w internecie? O tym poniżej.

dobry-trener-personalny-bialystok-gdzie-go-znalezc

Dobry trener personalny Białystok – gdzie go znaleźć?

Poszukiwanie trenera personalnego w Białymstoku może stwarzać nieco problemów. Jak zabrać się za szukanie trenera osobistego w Białymstoku? Podpowiadamy, kim jest dobry trener personalny. Oto nasze opinie i wskazówki dla mieszkańców Białegostoku!

trener-personalny-gliwice-postaw-na-indywidualne-podejscie-i-dzialaj

Trener personalny Gliwice - postaw na indywidualne podejście i działaj!

Jeśli twój trening nie przynosi oczekiwanych efektów, to bardziej niż prawdopodobne, że coś robisz nie tak. Za mało jesz? Za dużo ćwiczysz? A może dobierasz niewłaściwy zestaw ćwiczeń? W takiej sytuacji warto zasięgnąć porady specjalisty - trener personalny z Gliwic i okolic to twoja szansa!

trening-wysokich-lotow-znajdz-swojego-trenera-personalnego-w-bydgoszczy

Trening wysokich lotów - znajdź swojego trenera personalnego w Bydgoszczy

Dobrze skonstruowany zestaw ćwiczeń to podstawa sukcesu w całym procesie treningowym. Z czasem może się jednak okazać, że nawet najbardziej różnorodne ćwiczenia i rotowanie posiłkami na nic się nie zda, a ty odbijesz się od ściany. Z pomocą może ci przyjść trener personalny. Z kim współpracować w Bydgoszczy i okolicach?

trener-personalny-szczecin-twoja-przepustka-do-dobrej-formy

Trener personalny Szczecin - twoja przepustka do dobrej formy

Kiedy niemiecki gigant zaczął podbijać polski rynek fitness, nikt nie sądził, że sieć siłowni nr 1 w Europie dotrze do Szczecina. Tymczasem coraz lepiej funkcjonuje, a świadomość klientów znad Dąbia w zakresie zdrowego stylu życia cały czas rośnie. W tym momencie do gry wkracza trener personalny - co może zaoferować aktywnym ze Szczecina?

oferty-pracy-trener-personalny-katowice-znajdz-swoich-klientow

Oferty pracy trener personalny Katowice - Znajdź swoich klientów!

Szukasz klientów jako trener personalny w Katowicach? Już nie musisz! Dołącz do największej bazy trenerów i instruktorów sportowych w Polsce. Dlaczego warto? Zobacz, co mamy do zaoferowania trenerom personalnym nie tylko z Katowic! Przewiń artykuł, by przejść do aktualizacji dla szukających trenera.

twoj-trener-personalny-w-sosnowcu-zlote-punkty-na-mapie-slaska

Twój trener personalny w Sosnowcu - złote punkty na mapie Śląska

Z każdym dniem coraz większy nacisk kładzie się na kulturę fizyczną, dbając o tężyznę własnego ciała. Niezależnie od aktualnego celu treningowego, na pewno posiadamy opracowany i przemyślany plan żywieniowy oraz zestaw ćwiczeń. Wszystko za sprawą prężnie działających trenerów personalnych. Jak wygląda sytuacja rynkowa w Sosnowcu i okolicach?

trening-obwodowy-na-miesnie-brzucha

Trening obwodowy na mięśnie brzucha

Z uwagi na to, że mięśnie brzucha są stosunkowo małą partią mięśniową wymagają intensywnych ćwiczeń wykonywanych w izolacji. Efekty w postaci zwiększenia masy i wytrzymałości mięśni brzucha można uzyskać dzięki treningowi obwodowemu. Zobacz gotowy plan ćwiczeń!

praca-jako-trener-personalny

Praca jako trener personalny

W zdrowym ciele zdrowy duch – głosi dobrze wszystkim znane powiedzenie. I racja - im więcej aktywności fizycznej, tym lepsza kondycja i jednocześnie lepsze samopoczucie. Nie każdy trening można jednak robić samodzielnie (a przynajmniej nie na początku). W tajniki sportu, a szczególnie ćwiczeń na siłowni czy bieganie powinien wprowadzić nas kompetentny trener personalny.

trener-personalny-online-czy-taka-wspolpraca-ma-w-ogole-sens

Trener personalny online - czy taka współpraca ma w ogóle sens?

W dobie szeroko pojętej telekomunikacji, webinarów i wideokonferencji instytucja trenera personalnego przechodzi swego rodzaju restrukturyzację. Stacjonarny kontakt z klientem nie jest już wystarczający, a obecna sytuacja w kraju i na świecie związana z koronawirusem dodatkowo utrudnia współpracę face to face. Jak pracuje trener personalny online, gdzie go szukać i jak wybrać tego najlepszego?

poradnik-jak-szukac-trenera-personalnego-w-internecie

Poradnik: Jak szukać trenera personalnego w internecie?

W dzisiejszych czasach coraz więcej ofert przeglądamy w sieci. Tak dzieje się też z usługami trenerów personalnych. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru trenera osobistego? Jak analizować dostępne oferty w internecie? O tym poniżej.

dobry-trener-personalny-bialystok-gdzie-go-znalezc

Dobry trener personalny Białystok – gdzie go znaleźć?

Poszukiwanie trenera personalnego w Białymstoku może stwarzać nieco problemów. Jak zabrać się za szukanie trenera osobistego w Białymstoku? Podpowiadamy, kim jest dobry trener personalny. Oto nasze opinie i wskazówki dla mieszkańców Białegostoku!

trener-personalny-gliwice-postaw-na-indywidualne-podejscie-i-dzialaj

Trener personalny Gliwice - postaw na indywidualne podejście i działaj!

Jeśli twój trening nie przynosi oczekiwanych efektów, to bardziej niż prawdopodobne, że coś robisz nie tak. Za mało jesz? Za dużo ćwiczysz? A może dobierasz niewłaściwy zestaw ćwiczeń? W takiej sytuacji warto zasięgnąć porady specjalisty - trener personalny z Gliwic i okolic to twoja szansa!

trening-wysokich-lotow-znajdz-swojego-trenera-personalnego-w-bydgoszczy

Trening wysokich lotów - znajdź swojego trenera personalnego w Bydgoszczy

Dobrze skonstruowany zestaw ćwiczeń to podstawa sukcesu w całym procesie treningowym. Z czasem może się jednak okazać, że nawet najbardziej różnorodne ćwiczenia i rotowanie posiłkami na nic się nie zda, a ty odbijesz się od ściany. Z pomocą może ci przyjść trener personalny. Z kim współpracować w Bydgoszczy i okolicach?

trener-personalny-szczecin-twoja-przepustka-do-dobrej-formy

Trener personalny Szczecin - twoja przepustka do dobrej formy

Kiedy niemiecki gigant zaczął podbijać polski rynek fitness, nikt nie sądził, że sieć siłowni nr 1 w Europie dotrze do Szczecina. Tymczasem coraz lepiej funkcjonuje, a świadomość klientów znad Dąbia w zakresie zdrowego stylu życia cały czas rośnie. W tym momencie do gry wkracza trener personalny - co może zaoferować aktywnym ze Szczecina?

oferty-pracy-trener-personalny-katowice-znajdz-swoich-klientow

Oferty pracy trener personalny Katowice - Znajdź swoich klientów!

Szukasz klientów jako trener personalny w Katowicach? Już nie musisz! Dołącz do największej bazy trenerów i instruktorów sportowych w Polsce. Dlaczego warto? Zobacz, co mamy do zaoferowania trenerom personalnym nie tylko z Katowic! Przewiń artykuł, by przejść do aktualizacji dla szukających trenera.

twoj-trener-personalny-w-sosnowcu-zlote-punkty-na-mapie-slaska

Twój trener personalny w Sosnowcu - złote punkty na mapie Śląska

Z każdym dniem coraz większy nacisk kładzie się na kulturę fizyczną, dbając o tężyznę własnego ciała. Niezależnie od aktualnego celu treningowego, na pewno posiadamy opracowany i przemyślany plan żywieniowy oraz zestaw ćwiczeń. Wszystko za sprawą prężnie działających trenerów personalnych. Jak wygląda sytuacja rynkowa w Sosnowcu i okolicach?