Dlaczego opłaca się ćwiczyć z trenerem personalnym

Dlaczego opłaca się ćwiczyć z trenerem personalnym

Każdy trenuje z innych powodów, jedni chcą schudnąć inni przeciwnie zbudować masę mięśniową. Jedni trenują, aby być lepszymi w określonym sporcie lub aktywności, inni po prostu chcą miło spędzić czas na ćwiczeniach i mieć więcej energii na co dzień. Jednak niezależnie od celów stojących za treningami warto jest się wspomóc doświadczeniem i wiedzą trenera. Dlaczego?

Niezależnie od celów które stoją za aktywnością fizyczną jedno jest pewne, zdecydowana większość osób ćwiczy wydajniej i szybciej osiąga rezultaty jeżeli jest prowadzona przez trenera. Doskonale widać to po drużynach sportowych w piłce nożnej. Nawet najlepszy zespół nie zagra na maksimum swoich możliwości bez dobrego trenera. Podobnie w przypadku sportowców indywidualnych – skoczków narciarskich, bokserów, kulturystów czy pływaków oni również przeważnie korzystają z opieki trenerów osobistych.

Dlaczego trener jest tak pomocny?

Z wielu powodów, dobry trener personalny zajmuje się nie tylko układaniem planów treningowych, doborem metod treningu czy układaniem planów dietetycznych. On przede wszystkim motywuje do wysiłku. Było już wiele badań nad dopingiem i motywacją ze strony trenerów. Jedno z najciekawszych opracowań branżowych pochodzi z dziennika Jurnal of Sports Sciences z 2003 roku "The coach-athlete relationship: a motivational model" czyli "Relacja trener-atleta: model motywacyjny" – link do źródła.

Motywacja - główne zadanie trenera

Opieka trenera nad sportowcem jest kluczowa, aby sportowiec mógł osiągać dobre wyniki w trenowanym sporcie. Wynika to z funkcjonowania samej psychiki człowieka, większość jednostek jest skłonna do większego wysiłku i poświęcenia kiedy wie, że ktoś liczy na jej sukces, że jeszcze komuś zależy na jej celach.

Taka jest właśnie rola trenera personalnego – jemu też będzie zależało, aby jego podopieczni robili postępy i osiągali swoje cele.

Zadaniem trenera personalnego jest też przeciwdziałanie de-motywacji – stanu którego doświadczają nawet najlepsi sportowcy. Każdy ma przecież momenty kiedy mu się zwyczajnie nie chce i woli usiąść, nie robić nic. Jeżeli więc zdecydujesz się na treningi z instruktorem on będzie pilnował, abyś przestrzegał planu treningowego. Bo dobry trener planuje ćwiczenia naprzód. Często jest tak, że nie wszystkie zaplanowane treningi będziesz wykonywał razem z trenerem. Może się zdarzyć, że Twój osobisty trener zleci Ci wykonanie części treningów samodzielnie. Możesz być jednak pewien, że jeżeli wybrałeś dobrego trenera to będzie Cię rozliczał także z tych indywidualnych treningów. Ja kiedy ćwiczyłem ze swoim trenerem często miałem od niego zaplanowane dodatkowe treningi do zrobienia samemu. Zazwyczaj było to bieganie, lub trening na siłowni jednak zawsze mój trener wypytywał czy wykonałem ten trening, jak się czułem, jaki maiłem czas na trasie, czy ile serii wykonałem. W trakcie tych samodzielnych treningów wiedziałem, że tak naprawdę nie ćwiczę sam, a mój instruktor liczy na to, że przyłożę się do treningu równie mocno.

Wiedza trenera a plan treningowy

Dodatkową zaletą treningów – szczególnie dla osób początkujących i średnio zaawansowanych jest to, że dzięki opiece trenera personalnego „nauczą” się ćwiczyć. Po tym jak ustalisz z trenerem jakie są Twoje cele treningowe i co chcesz osiągnąć, przychodzi czas na ułożenie planu działania. Taka dokładna rozpiska treningów jest trudna do opracowania dla osoby bez doświadczenia. Bazowanie na gotowych planach treningowych jest wyjściem na które decyduje się wiele osób trenujących samodzielnie, jednak nie jest to optymalne rozwiązanie. Gotowy plan treningowy ściąganięty z internetu jest zazwyczaj dostosowany do osoby która go opracowywała. Dlatego też taki szablonowy plan treningowy nie sprawdzi się w każdym wypadku. Warto też pamiętać, że często nawet doświadczone w sporcie osoby konsultują swoje plany treningowe z trenerami. Zaletą rozpisania planu poza tym, że szybciej osiaga się rezultaty ćwiczeń i ukierunkowuje trening na konkretny cel. Bo ludzie nie lubią robić czegoś bez sensu. Plan treningów nadaje całemu wysiłkowi włożonemu w ćwiczenia pewne określone ramy. Wiesz jakie są poszczególne etapy ćwiczeń i czego się po nich spodziewać.

Bezpieczeństwo podczas ćwiczeń

Wiele osób wykonuje ćwiczenia nieprawidłowo nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Tak wykonywane ćwiczenia w najlepszym wypadku nie będą prowadziły do osiągnięcia celów treningowych, a w najgorszym skończą się kontuzją i rehabilitacją. Dlatego jeżeli możesz sobie pozwolić na usługi trenera, to warto abyś to zrobił. Trener upewni się, że ćwiczysz prawidłowo, poprawi Twoje błędy i przekaże ci wiedzę, jak trenować w najefektywniejszy sposób. Z tą wiedzą później będziesz mógł ćwiczyć samodzielnie bez obaw, że zrobisz sobie krzywdę.

Kwestia finansowa - koszt treningu personalnego

Wiadomo, ze żaden trener nie będzie pracował za darmo. Jednak kalkulując koszty treningu warto wziąć pod uwagę całokształt tematu jaki jest osiągniecie przez Ciebie Twoich celów. Jeżeli jesteś osobą bez doświadczenia i wiedzy o ćwiczeniach, metodach treningowych, dietetyce i odżywianiu. A zdecydujesz się ćwiczyć bez trenera to i tak jeżeli będziesz chciał ćwiczyć skutecznie musisz nadrobić konieczne podstawy merytoryczne. Teraz czas który poświęcisz na zdobywanie tej wiedzy tak naprawdę też jest kosztem – w końcu czas jest bardziej wartościowy od pieniędzy. Z drugiej strony korzystając z wiedzy i wieloletniego doświadczenia trenera możesz nauczyć się podstaw dużo szybciej. Oszczędzasz w ten sposób swój najbardziej wartościowy zasób -czas.

Dodatkowo ćwicząc samemu będziesz miał niższą motywację niż podczas wspólnych treningów i popełnisz dużo więcej błędów. Znowu tracąc swój czas.

Z jednej strony wkładasz więc pieniądze w trening, ale z drugiej oszczędzasz swój czas który też jest bardzo wartościowy. Dodatkowo płacąc za trening inwestujesz w swoje zdrowie które też ma swoją cenę. Będąc w lepszej kondycji zdrowotnej oszczędzisz na lekach oraz utraconym przez okres choroby zarobku. Dopiero tak kalkulując koszty usług trenera personalnego masz pełen obraz na sprawę treningu z trenerem osobistym.

Cena treningu personalnego

Ceny treningów personalnych są bardzo zróżnicowane. Wysokośc ceny za godzinny trening zależy głownie od:

  • miejsca wykonywania sesji treningowych - godzinny koszt treningu jest niższy w mniejszych miastach i na prowincji niż np. w Warszawie czy Krakowie,
  • doświadczenia trenera,
  • charakteru i długości współpracy.

Przeciętnie ceny treningu personalnego w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku i Wrocławiu wahają się od 50zł do 200zł. Przy czym średnia cena godziny treningu personalnego to ok 100 zł. 

T.K. 0 1 kwietnia 2016  1249

Dodaj komentarz

Artykuły z kategorii: Trening personalny

zawod-trener-personalny-gdynia-podstawowe-informacje

Zawód: Trener Personalny Gdynia – podstawowe informacje

Trener personalny to bardzo popularny zawód w Gdyni. Klienci mają podzielone opinie o usługach trenerów personalnych w nadmorskich miastach. Dowiedz się, jak naprawdę wygląda praca trenera personalnego w Gdyni i okolicach.

dobry-trener-personalny-czestochowa-jak-wybrac

Dobry trener personalny - Częstochowa | Jak wybrać?

Gdy brakuje Ci motywacji do podjęcia ćwiczeń, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. Twój przyszły trener personalny czeka na Ciebie w Twoim mieście! Skąd masz wiedzieć, który trener personalny będzie dla Ciebie odpowiedni? Czym powinien się wyróżniać. Ile kosztuje trener personalny w Częstochowie ? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w tym artykule.

trener-personalny-gdansk-cena-opinie-praca-kurs

Trener personalny Gdańsk | cena, opinie, praca, kurs

Co to znaczy dobry trener personalny w Gdańsku? Jak szukać trenera osobistego w Trójmieście? Podpowiadamy, jak wybierać specjalistę, i na co zwracać uwagę. Z tą wiedzą znajdziesz dobrego trenera personalnego w Gdańsku.

dobry-trener-personalny-bialystok-gdzie-go-znalezc

Dobry trener personalny Białystok – gdzie go znaleźć?

Poszukiwanie trenera personalnego w Białymstoku może stwarzać nieco problemów. Jak zabrać się za szukanie trenera osobistego w Białymstoku? Podpowiadamy, kim jest dobry trener personalny. Oto nasze opinie i wskazówki dla mieszkańców Białegostoku!

ile-kosztuje-trener-personalny-lublin-opinie-cena-praca-kurs

Ile kosztuje trener personalny Lublin? | opinie, cena, praca, kurs

Jak znaleźć trenera personalnego w Lublinie? Kim jest dobry trener personalny? Jaka jest cena treningu personalnego w Lublinie? O tym w poniższym artykule!

oferty-pracy-trener-personalny-katowice-znajdz-swoich-klientow

Oferty pracy trener personalny Katowice | Znajdź swoich klientów!

Szukasz klientów jako trener personalny w Katowicach? Już nie musisz! Dołącz do największej bazy trenerów i instruktorów sportowych w Polsce. Dlaczego warto? Zobacz, co mamy do zaoferowania trenerom personalnym nie tylko z Katowic!

dobry-trener-personalny-poznan-trenerka-personalna-jak-wybrac

Dobry trener personalny Poznań | Trenerka personalna – jak wybrać?

Szukanie trenera personalnego lub trenerki personalnej może przysporzyć nieco kłopotów. Skąd jednak będziemy wiedzieć, że ten trener to dobry trener personalny? Jakie powinien mieć kursy. Ile kosztuje trener personalny Poznań? O kwestiach wyboru trenera w Poznaniu przeczytacie niżej!

dobry-trener-personalny-bydgoszcz-jak-go-znalezc-i-ile-kosztuje

Dobry trener personalny Bydgoszcz – jak go znaleźć i ile kosztuje?

O dobrego trenera personalnego w Bydgoszczy nietrudno. Trzeba jedynie wiedzieć, jak go znaleźć. Ile kosztuje usługa trenera osobistego w Bydgoszczy? Jak weryfikować opinie o trenerze? To – i wiele więcej – na przykładzie bydgoskiego rynku trenerów w naszym artykule!

dietetyk-i-trener-personalny-lodz-jak-ich-wybrac

Dietetyk i trener personalny Łódź | Jak ich wybrać?

Szukasz trenera personalnego albo dietetyka w Łodzi? Kim jest dobry trener personalny Łódź? Podpowiadamy, na jakie aspekty pracy trenera personalnego i dietetyka należy zwracać uwagę. Zobacz, ile kosztuje trener personalny Łódź.

ile-kosztuje-trener-personalny-krakow-jak-go-wybrac

Ile kosztuje trener personalny Kraków – jak go wybrać?

Dobry trener personalny Kraków? To cel wielu osób. Trzeba go jednak jakoś znaleźć. Kim jest dobry trener personalny w Krakowie? Jak znaleźć trenerkę personalną w stolicy Małopolski? Ile kosztuje usługa trenera personalnego w Krakowie? To, i wiele więcej poniżej!

zawod-trener-personalny-gdynia-podstawowe-informacje

Zawód: Trener Personalny Gdynia – podstawowe informacje

Trener personalny to bardzo popularny zawód w Gdyni. Klienci mają podzielone opinie o usługach trenerów personalnych w nadmorskich miastach. Dowiedz się, jak naprawdę wygląda praca trenera personalnego w Gdyni i okolicach.

dobry-trener-personalny-czestochowa-jak-wybrac

Dobry trener personalny - Częstochowa | Jak wybrać?

Gdy brakuje Ci motywacji do podjęcia ćwiczeń, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. Twój przyszły trener personalny czeka na Ciebie w Twoim mieście! Skąd masz wiedzieć, który trener personalny będzie dla Ciebie odpowiedni? Czym powinien się wyróżniać. Ile kosztuje trener personalny w Częstochowie ? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w tym artykule.

trener-personalny-gdansk-cena-opinie-praca-kurs

Trener personalny Gdańsk | cena, opinie, praca, kurs

Co to znaczy dobry trener personalny w Gdańsku? Jak szukać trenera osobistego w Trójmieście? Podpowiadamy, jak wybierać specjalistę, i na co zwracać uwagę. Z tą wiedzą znajdziesz dobrego trenera personalnego w Gdańsku.

dobry-trener-personalny-bialystok-gdzie-go-znalezc

Dobry trener personalny Białystok – gdzie go znaleźć?

Poszukiwanie trenera personalnego w Białymstoku może stwarzać nieco problemów. Jak zabrać się za szukanie trenera osobistego w Białymstoku? Podpowiadamy, kim jest dobry trener personalny. Oto nasze opinie i wskazówki dla mieszkańców Białegostoku!

ile-kosztuje-trener-personalny-lublin-opinie-cena-praca-kurs

Ile kosztuje trener personalny Lublin? | opinie, cena, praca, kurs

Jak znaleźć trenera personalnego w Lublinie? Kim jest dobry trener personalny? Jaka jest cena treningu personalnego w Lublinie? O tym w poniższym artykule!

oferty-pracy-trener-personalny-katowice-znajdz-swoich-klientow

Oferty pracy trener personalny Katowice | Znajdź swoich klientów!

Szukasz klientów jako trener personalny w Katowicach? Już nie musisz! Dołącz do największej bazy trenerów i instruktorów sportowych w Polsce. Dlaczego warto? Zobacz, co mamy do zaoferowania trenerom personalnym nie tylko z Katowic!

dobry-trener-personalny-poznan-trenerka-personalna-jak-wybrac

Dobry trener personalny Poznań | Trenerka personalna – jak wybrać?

Szukanie trenera personalnego lub trenerki personalnej może przysporzyć nieco kłopotów. Skąd jednak będziemy wiedzieć, że ten trener to dobry trener personalny? Jakie powinien mieć kursy. Ile kosztuje trener personalny Poznań? O kwestiach wyboru trenera w Poznaniu przeczytacie niżej!

dobry-trener-personalny-bydgoszcz-jak-go-znalezc-i-ile-kosztuje

Dobry trener personalny Bydgoszcz – jak go znaleźć i ile kosztuje?

O dobrego trenera personalnego w Bydgoszczy nietrudno. Trzeba jedynie wiedzieć, jak go znaleźć. Ile kosztuje usługa trenera osobistego w Bydgoszczy? Jak weryfikować opinie o trenerze? To – i wiele więcej – na przykładzie bydgoskiego rynku trenerów w naszym artykule!

dietetyk-i-trener-personalny-lodz-jak-ich-wybrac

Dietetyk i trener personalny Łódź | Jak ich wybrać?

Szukasz trenera personalnego albo dietetyka w Łodzi? Kim jest dobry trener personalny Łódź? Podpowiadamy, na jakie aspekty pracy trenera personalnego i dietetyka należy zwracać uwagę. Zobacz, ile kosztuje trener personalny Łódź.

ile-kosztuje-trener-personalny-krakow-jak-go-wybrac

Ile kosztuje trener personalny Kraków – jak go wybrać?

Dobry trener personalny Kraków? To cel wielu osób. Trzeba go jednak jakoś znaleźć. Kim jest dobry trener personalny w Krakowie? Jak znaleźć trenerkę personalną w stolicy Małopolski? Ile kosztuje usługa trenera personalnego w Krakowie? To, i wiele więcej poniżej!