Dlaczego opłaca się ćwiczyć z trenerem personalnym

Dlaczego opłaca się ćwiczyć z trenerem personalnym

Każdy trenuje z innych powodów, jedni chcą schudnąć inni przeciwnie zbudować masę mięśniową. Jedni trenują, aby być lepszymi w określonym sporcie lub aktywności, inni po prostu chcą miło spędzić czas na ćwiczeniach i mieć więcej energii na co dzień. Jednak niezależnie od celów stojących za treningami warto jest się wspomóc doświadczeniem i wiedzą trenera. Dlaczego?

Niezależnie od celów które stoją za aktywnością fizyczną jedno jest pewne, zdecydowana większość osób ćwiczy wydajniej i szybciej osiąga rezultaty jeżeli jest prowadzona przez trenera. Doskonale widać to po drużynach sportowych w piłce nożnej. Nawet najlepszy zespół nie zagra na maksimum swoich możliwości bez dobrego trenera. Podobnie w przypadku sportowców indywidualnych – skoczków narciarskich, bokserów, kulturystów czy pływaków oni również przeważnie korzystają z opieki trenerów osobistych.

Dlaczego trener jest tak pomocny?

Z wielu powodów, dobry trener personalny zajmuje się nie tylko układaniem planów treningowych, doborem metod treningu czy układaniem planów dietetycznych. On przede wszystkim motywuje do wysiłku. Było już wiele badań nad dopingiem i motywacją ze strony trenerów. Jedno z najciekawszych opracowań branżowych pochodzi z dziennika Jurnal of Sports Sciences z 2003 roku "The coach-athlete relationship: a motivational model" czyli "Relacja trener-atleta: model motywacyjny" – link do źródła.

Motywacja - główne zadanie trenera

Opieka trenera nad sportowcem jest kluczowa, aby sportowiec mógł osiągać dobre wyniki w trenowanym sporcie. Wynika to z funkcjonowania samej psychiki człowieka, większość jednostek jest skłonna do większego wysiłku i poświęcenia kiedy wie, że ktoś liczy na jej sukces, że jeszcze komuś zależy na jej celach.

Taka jest właśnie rola trenera personalnego – jemu też będzie zależało, aby jego podopieczni robili postępy i osiągali swoje cele.

Zadaniem trenera personalnego jest też przeciwdziałanie de-motywacji – stanu którego doświadczają nawet najlepsi sportowcy. Każdy ma przecież momenty kiedy mu się zwyczajnie nie chce i woli usiąść, nie robić nic. Jeżeli więc zdecydujesz się na treningi z instruktorem on będzie pilnował, abyś przestrzegał planu treningowego. Bo dobry trener planuje ćwiczenia naprzód. Często jest tak, że nie wszystkie zaplanowane treningi będziesz wykonywał razem z trenerem. Może się zdarzyć, że Twój osobisty trener zleci Ci wykonanie części treningów samodzielnie. Możesz być jednak pewien, że jeżeli wybrałeś dobrego trenera to będzie Cię rozliczał także z tych indywidualnych treningów. Ja kiedy ćwiczyłem ze swoim trenerem często miałem od niego zaplanowane dodatkowe treningi do zrobienia samemu. Zazwyczaj było to bieganie, lub trening na siłowni jednak zawsze mój trener wypytywał czy wykonałem ten trening, jak się czułem, jaki maiłem czas na trasie, czy ile serii wykonałem. W trakcie tych samodzielnych treningów wiedziałem, że tak naprawdę nie ćwiczę sam, a mój instruktor liczy na to, że przyłożę się do treningu równie mocno.

Wiedza trenera a plan treningowy

Dodatkową zaletą treningów – szczególnie dla osób początkujących i średnio zaawansowanych jest to, że dzięki opiece trenera personalnego „nauczą” się ćwiczyć. Po tym jak ustalisz z trenerem jakie są Twoje cele treningowe i co chcesz osiągnąć, przychodzi czas na ułożenie planu działania. Taka dokładna rozpiska treningów jest trudna do opracowania dla osoby bez doświadczenia. Bazowanie na gotowych planach treningowych jest wyjściem na które decyduje się wiele osób trenujących samodzielnie, jednak nie jest to optymalne rozwiązanie. Gotowy plan treningowy ściąganięty z internetu jest zazwyczaj dostosowany do osoby która go opracowywała. Dlatego też taki szablonowy plan treningowy nie sprawdzi się w każdym wypadku. Warto też pamiętać, że często nawet doświadczone w sporcie osoby konsultują swoje plany treningowe z trenerami. Zaletą rozpisania planu poza tym, że szybciej osiaga się rezultaty ćwiczeń i ukierunkowuje trening na konkretny cel. Bo ludzie nie lubią robić czegoś bez sensu. Plan treningów nadaje całemu wysiłkowi włożonemu w ćwiczenia pewne określone ramy. Wiesz jakie są poszczególne etapy ćwiczeń i czego się po nich spodziewać.

Bezpieczeństwo podczas ćwiczeń

Wiele osób wykonuje ćwiczenia nieprawidłowo nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Tak wykonywane ćwiczenia w najlepszym wypadku nie będą prowadziły do osiągnięcia celów treningowych, a w najgorszym skończą się kontuzją i rehabilitacją. Dlatego jeżeli możesz sobie pozwolić na usługi trenera, to warto abyś to zrobił. Trener upewni się, że ćwiczysz prawidłowo, poprawi Twoje błędy i przekaże ci wiedzę, jak trenować w najefektywniejszy sposób. Z tą wiedzą później będziesz mógł ćwiczyć samodzielnie bez obaw, że zrobisz sobie krzywdę.

Kwestia finansowa - koszt treningu personalnego

Wiadomo, ze żaden trener nie będzie pracował za darmo. Jednak kalkulując koszty treningu warto wziąć pod uwagę całokształt tematu jaki jest osiągniecie przez Ciebie Twoich celów. Jeżeli jesteś osobą bez doświadczenia i wiedzy o ćwiczeniach, metodach treningowych, dietetyce i odżywianiu. A zdecydujesz się ćwiczyć bez trenera to i tak jeżeli będziesz chciał ćwiczyć skutecznie musisz nadrobić konieczne podstawy merytoryczne. Teraz czas który poświęcisz na zdobywanie tej wiedzy tak naprawdę też jest kosztem – w końcu czas jest bardziej wartościowy od pieniędzy. Z drugiej strony korzystając z wiedzy i wieloletniego doświadczenia trenera możesz nauczyć się podstaw dużo szybciej. Oszczędzasz w ten sposób swój najbardziej wartościowy zasób -czas.

Dodatkowo ćwicząc samemu będziesz miał niższą motywację niż podczas wspólnych treningów i popełnisz dużo więcej błędów. Znowu tracąc swój czas.

Z jednej strony wkładasz więc pieniądze w trening, ale z drugiej oszczędzasz swój czas który też jest bardzo wartościowy. Dodatkowo płacąc za trening inwestujesz w swoje zdrowie które też ma swoją cenę. Będąc w lepszej kondycji zdrowotnej oszczędzisz na lekach oraz utraconym przez okres choroby zarobku. Dopiero tak kalkulując koszty usług trenera personalnego masz pełen obraz na sprawę treningu z trenerem osobistym.

Cena treningu personalnego

Ceny treningów personalnych są bardzo zróżnicowane. Wysokośc ceny za godzinny trening zależy głownie od:

  • miejsca wykonywania sesji treningowych - godzinny koszt treningu jest niższy w mniejszych miastach i na prowincji niż np. w Warszawie czy Krakowie,
  • doświadczenia trenera,
  • charakteru i długości współpracy.

Przeciętnie ceny treningu personalnego w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku i Wrocławiu wahają się od 50zł do 200zł. Przy czym średnia cena godziny treningu personalnego to ok 100 zł. 

Chcesz przeczytać cały artykuł?

T.K. 0 1 kwietnia 2016  2124

Dodaj komentarz

Artykuły z kategorii: Trening Personalny

trening-obwodowy-na-miesnie-brzucha

Trening obwodowy na mięśnie brzucha

Z uwagi na to, że mięśnie brzucha są stosunkowo małą partią mięśniową wymagają intensywnych ćwiczeń wykonywanych w izolacji. Efekty w postaci zwiększenia masy i wytrzymałości mięśni brzucha można uzyskać dzięki treningowi obwodowemu. Zobacz gotowy plan ćwiczeń!

praca-jako-trener-personalny

Praca jako trener personalny

W zdrowym ciele zdrowy duch – głosi dobrze wszystkim znane powiedzenie. I racja - im więcej aktywności fizycznej, tym lepsza kondycja i jednocześnie lepsze samopoczucie. Nie każdy trening można jednak robić samodzielnie (a przynajmniej nie na początku). W tajniki sportu, a szczególnie ćwiczeń na siłowni czy bieganie powinien wprowadzić nas kompetentny trener personalny.

trener-personalny-online-czy-taka-wspolpraca-ma-w-ogole-sens

Trener personalny online - czy taka współpraca ma w ogóle sens?

W dobie szeroko pojętej telekomunikacji, webinarów i wideokonferencji instytucja trenera personalnego przechodzi swego rodzaju restrukturyzację. Stacjonarny kontakt z klientem nie jest już wystarczający, a obecna sytuacja w kraju i na świecie związana z koronawirusem dodatkowo utrudnia współpracę face to face. Jak pracuje trener personalny online, gdzie go szukać i jak wybrać tego najlepszego?

poradnik-jak-szukac-trenera-personalnego-w-internecie

Poradnik: Jak szukać trenera personalnego w internecie?

W dzisiejszych czasach coraz więcej ofert przeglądamy w sieci. Tak dzieje się też z usługami trenerów personalnych. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru trenera osobistego? Jak analizować dostępne oferty w internecie? O tym poniżej.

dobry-trener-personalny-bialystok-gdzie-go-znalezc

Dobry trener personalny Białystok – gdzie go znaleźć?

Poszukiwanie trenera personalnego w Białymstoku może stwarzać nieco problemów. Jak zabrać się za szukanie trenera osobistego w Białymstoku? Podpowiadamy, kim jest dobry trener personalny. Oto nasze opinie i wskazówki dla mieszkańców Białegostoku!

trener-personalny-gliwice-postaw-na-indywidualne-podejscie-i-dzialaj

Trener personalny Gliwice - postaw na indywidualne podejście i działaj!

Jeśli twój trening nie przynosi oczekiwanych efektów, to bardziej niż prawdopodobne, że coś robisz nie tak. Za mało jesz? Za dużo ćwiczysz? A może dobierasz niewłaściwy zestaw ćwiczeń? W takiej sytuacji warto zasięgnąć porady specjalisty - trener personalny z Gliwic i okolic to twoja szansa!

trening-wysokich-lotow-znajdz-swojego-trenera-personalnego-w-bydgoszczy

Trening wysokich lotów - znajdź swojego trenera personalnego w Bydgoszczy

Dobrze skonstruowany zestaw ćwiczeń to podstawa sukcesu w całym procesie treningowym. Z czasem może się jednak okazać, że nawet najbardziej różnorodne ćwiczenia i rotowanie posiłkami na nic się nie zda, a ty odbijesz się od ściany. Z pomocą może ci przyjść trener personalny. Z kim współpracować w Bydgoszczy i okolicach?

trener-personalny-szczecin-twoja-przepustka-do-dobrej-formy

Trener personalny Szczecin - twoja przepustka do dobrej formy

Kiedy niemiecki gigant zaczął podbijać polski rynek fitness, nikt nie sądził, że sieć siłowni nr 1 w Europie dotrze do Szczecina. Tymczasem coraz lepiej funkcjonuje, a świadomość klientów znad Dąbia w zakresie zdrowego stylu życia cały czas rośnie. W tym momencie do gry wkracza trener personalny - co może zaoferować aktywnym ze Szczecina?

oferty-pracy-trener-personalny-katowice-znajdz-swoich-klientow

Oferty pracy trener personalny Katowice - Znajdź swoich klientów!

Szukasz klientów jako trener personalny w Katowicach? Już nie musisz! Dołącz do największej bazy trenerów i instruktorów sportowych w Polsce. Dlaczego warto? Zobacz, co mamy do zaoferowania trenerom personalnym nie tylko z Katowic! Przewiń artykuł, by przejść do aktualizacji dla szukających trenera.

twoj-trener-personalny-w-sosnowcu-zlote-punkty-na-mapie-slaska

Twój trener personalny w Sosnowcu - złote punkty na mapie Śląska

Z każdym dniem coraz większy nacisk kładzie się na kulturę fizyczną, dbając o tężyznę własnego ciała. Niezależnie od aktualnego celu treningowego, na pewno posiadamy opracowany i przemyślany plan żywieniowy oraz zestaw ćwiczeń. Wszystko za sprawą prężnie działających trenerów personalnych. Jak wygląda sytuacja rynkowa w Sosnowcu i okolicach?

trening-obwodowy-na-miesnie-brzucha

Trening obwodowy na mięśnie brzucha

Z uwagi na to, że mięśnie brzucha są stosunkowo małą partią mięśniową wymagają intensywnych ćwiczeń wykonywanych w izolacji. Efekty w postaci zwiększenia masy i wytrzymałości mięśni brzucha można uzyskać dzięki treningowi obwodowemu. Zobacz gotowy plan ćwiczeń!

praca-jako-trener-personalny

Praca jako trener personalny

W zdrowym ciele zdrowy duch – głosi dobrze wszystkim znane powiedzenie. I racja - im więcej aktywności fizycznej, tym lepsza kondycja i jednocześnie lepsze samopoczucie. Nie każdy trening można jednak robić samodzielnie (a przynajmniej nie na początku). W tajniki sportu, a szczególnie ćwiczeń na siłowni czy bieganie powinien wprowadzić nas kompetentny trener personalny.

trener-personalny-online-czy-taka-wspolpraca-ma-w-ogole-sens

Trener personalny online - czy taka współpraca ma w ogóle sens?

W dobie szeroko pojętej telekomunikacji, webinarów i wideokonferencji instytucja trenera personalnego przechodzi swego rodzaju restrukturyzację. Stacjonarny kontakt z klientem nie jest już wystarczający, a obecna sytuacja w kraju i na świecie związana z koronawirusem dodatkowo utrudnia współpracę face to face. Jak pracuje trener personalny online, gdzie go szukać i jak wybrać tego najlepszego?

poradnik-jak-szukac-trenera-personalnego-w-internecie

Poradnik: Jak szukać trenera personalnego w internecie?

W dzisiejszych czasach coraz więcej ofert przeglądamy w sieci. Tak dzieje się też z usługami trenerów personalnych. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru trenera osobistego? Jak analizować dostępne oferty w internecie? O tym poniżej.

dobry-trener-personalny-bialystok-gdzie-go-znalezc

Dobry trener personalny Białystok – gdzie go znaleźć?

Poszukiwanie trenera personalnego w Białymstoku może stwarzać nieco problemów. Jak zabrać się za szukanie trenera osobistego w Białymstoku? Podpowiadamy, kim jest dobry trener personalny. Oto nasze opinie i wskazówki dla mieszkańców Białegostoku!

trener-personalny-gliwice-postaw-na-indywidualne-podejscie-i-dzialaj

Trener personalny Gliwice - postaw na indywidualne podejście i działaj!

Jeśli twój trening nie przynosi oczekiwanych efektów, to bardziej niż prawdopodobne, że coś robisz nie tak. Za mało jesz? Za dużo ćwiczysz? A może dobierasz niewłaściwy zestaw ćwiczeń? W takiej sytuacji warto zasięgnąć porady specjalisty - trener personalny z Gliwic i okolic to twoja szansa!

trening-wysokich-lotow-znajdz-swojego-trenera-personalnego-w-bydgoszczy

Trening wysokich lotów - znajdź swojego trenera personalnego w Bydgoszczy

Dobrze skonstruowany zestaw ćwiczeń to podstawa sukcesu w całym procesie treningowym. Z czasem może się jednak okazać, że nawet najbardziej różnorodne ćwiczenia i rotowanie posiłkami na nic się nie zda, a ty odbijesz się od ściany. Z pomocą może ci przyjść trener personalny. Z kim współpracować w Bydgoszczy i okolicach?

trener-personalny-szczecin-twoja-przepustka-do-dobrej-formy

Trener personalny Szczecin - twoja przepustka do dobrej formy

Kiedy niemiecki gigant zaczął podbijać polski rynek fitness, nikt nie sądził, że sieć siłowni nr 1 w Europie dotrze do Szczecina. Tymczasem coraz lepiej funkcjonuje, a świadomość klientów znad Dąbia w zakresie zdrowego stylu życia cały czas rośnie. W tym momencie do gry wkracza trener personalny - co może zaoferować aktywnym ze Szczecina?

oferty-pracy-trener-personalny-katowice-znajdz-swoich-klientow

Oferty pracy trener personalny Katowice - Znajdź swoich klientów!

Szukasz klientów jako trener personalny w Katowicach? Już nie musisz! Dołącz do największej bazy trenerów i instruktorów sportowych w Polsce. Dlaczego warto? Zobacz, co mamy do zaoferowania trenerom personalnym nie tylko z Katowic! Przewiń artykuł, by przejść do aktualizacji dla szukających trenera.

twoj-trener-personalny-w-sosnowcu-zlote-punkty-na-mapie-slaska

Twój trener personalny w Sosnowcu - złote punkty na mapie Śląska

Z każdym dniem coraz większy nacisk kładzie się na kulturę fizyczną, dbając o tężyznę własnego ciała. Niezależnie od aktualnego celu treningowego, na pewno posiadamy opracowany i przemyślany plan żywieniowy oraz zestaw ćwiczeń. Wszystko za sprawą prężnie działających trenerów personalnych. Jak wygląda sytuacja rynkowa w Sosnowcu i okolicach?