Dlaczego doping w sporcie jest zakazany?

Aktualnie częściej mówi się o dopingowaniu jako nielegalnym wspomaganiu zawodnika niż jako o kibicowaniu. A doping przecież dotyczy obu tych zjawisk. Dlaczego substancje dopingujące są zakazane? Jakie jest ich działanie?
Środki dopingujące, czyli jakie?
Substancje sztucznie podnoszące wydolność fizyczną i psychiczną sportowca określa się mianem dopingu. Dzięki środkom dopingującym zawodnik może osiągnąć lepsze wyniki niż podczas zwykłego treningu. Niektóre substancje pozwalają także na szybszą regenerację po wysiłku czy zmniejszenie lub zwiększenie masy ciała. Co więcej, takie substancje uważa się za szkodliwe dla zdrowia. Są także oficjalnie zabronione przez Światową Agencję Antydopingową. Problemem jest jednak wykrycie niektórych rodzajów dopingu u sportowca. Część substancji o działaniu wspomagającym wciąż nie weszła na listę środków zabronionych. W każdych kolejnych latach wciąż się ona jednak poszerza.
Skąd się wzięła popularność dopingu?
Dawniej część medykamentów, które mają wpływ na wyniki sportowca, nie była zabroniona. Sportowcy chętnie je stosowali, ponieważ w prosty sposób mogli osiągnąć dobre rezultaty. Producenci substancji o charakterze dopingującym znaleźli dobre źródło dochodów. Tym samym, wzrosła konkurencja w tej branży, a więc i reklama.
Sport z założenia opiera się na rywalizacji. Sporo zawodników jednak dążyło i dąży wyłącznie do zwycięstwa. W tym właśnie pomagają im środki dopingowe. Znaczna część sportowców wierzy, że stosowanie „dodatku” pozwala na zmniejszenie nakładu pracy podczas treningu. Usilna chęć wygrania zawodów zwyciężyła nad odwieczną zasadą rywalizacji i równych sił.
W jakich sportach najczęściej trafia się na doping?
Stosowanie środków dopingujących nie jest przypisane do żadnej konkretnej dyscypliny. Zwykle sięganie po takie substancje jest kwestią indywidualną. Notuje się jednak większe narażenie na stosowanie dopingu w sportach wytrzymałościowych, takich jak kolarstwo, biegi narciarskie czy biathlon. Często sięgają po niego także osoby uprawiające sporty ekstremalne. W tym przypadku jednak zwykle występuje inny rodzaj dopingu – na przykład za pomocą marihuany czy haszyszu. Te substancje mają m.in. duży wpływ na obniżenie lęku u sportowca.
Dlaczego stosowanie dopingu w sporcie jest zabronione?
Wiele środków dopingujących wywołuje szkodliwe efekty dla zdrowia. Stosowanie niektórych z nich może nawet doprowadzić do śmierci lub kalectwa. Istnieją także substancje, które nie powodują skutków ubocznych podczas trwania treningów. Są także bardzo trudne do wykrycia. Mogą jednak dać o sobie znać już po zakończeniu ćwiczeń.
Szkodliwe skutki zażywania sterydów dla zdrowia sportowca są głównym powodem, który skłonił różne organizacje na przestrzeni lat do walki z dopingiem. W niektórych krajach jednak stosowanie takich środków w sporcie rekreacyjnym czy zawodowym nie jest zabronione. W przypadku międzynarodowych imprez sportowych jednak zazwyczaj obowiązuje zakaz stosowania dopingu. Tak jest na przykład na Igrzyskach Olimpijskich. Początkowo zawodnicy mieli obowiązek podpisania oświadczenia o niestosowaniu środków. Od wielu lat tę formę walki z dopingiem zamieniono na bardziej wiarygodne (wyrywkowe) testy antydopingowe.
Niektóre skutki uboczne stosowania substancji dopingujących i sterydów
- bezpłodność;
- feminizacja, defeminizacja;
- zaburzenie pracy jąder lub ich zanik;
- przerost prostaty;
- zanikanie miesiączki i owulacji;
- pojawienie się cech męskich u kobiet;
- nowotwory;
- zwiększenie poziomu cholesterolu;
- nadciśnienie;
- rozstępy;
- wymioty, biegunki.
Na dopingu to nie zwycięstwo
Wykrycie u zawodnika substancji dopingujących jest równoznaczne z odebraniem mu zdobytego tytułu, medalu lub miejsca. Zakaz używania takich środków wynika również z podejścia do sportu jako takiego. Sztuczne wspomaganie własnych umiejętności przez sportowca jest odbierane jako łamanie zasad etycznych i moralnych. Uważa się, że zawodnicy sięgający po środki dopingujące nadszarpują reputację sportowca. Jest to równoznaczne także ze złamaniem podstawowych zasad zdrowej rywalizacji, a więc zasad moralnych i etycznych, na których opiera się sport.
Jakie środki są zabronione w sporcie?
- stymulanty, czyli środki pobudzające;
- narkotyki, czyli narkotyczne substancje przeciwbólowe;
- anaboliki;
- diuretyki, czyli substancje moczopędne;
- alkohol;
- hormony;
- kortykosteroidy;
- marihuana;
- substancje powodujące znieczulenie miejscowe (w niektórych dyscyplinach sportowych).
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!