Dlaczego doping w sporcie jest zakazany?

Dlaczego doping w sporcie jest zakazany?

Aktualnie częściej mówi się o dopingowaniu jako nielegalnym wspomaganiu zawodnika niż jako o kibicowaniu. A doping przecież dotyczy obu tych zjawisk. Dlaczego substancje dopingujące są zakazane? Jakie jest ich działanie?

Środki dopingujące, czyli jakie?

środki dopingowe w sporcie doping

Substancje sztucznie podnoszące wydolność fizyczną i psychiczną sportowca określa się mianem dopingu. Dzięki środkom dopingującym zawodnik może osiągnąć lepsze wyniki niż podczas zwykłego treningu. Niektóre substancje pozwalają także na szybszą regenerację po wysiłku czy zmniejszenie lub zwiększenie masy ciała. Co więcej, takie substancje uważa się za szkodliwe dla zdrowia. Są także oficjalnie zabronione przez Światową Agencję Antydopingową. Problemem jest jednak wykrycie niektórych rodzajów dopingu u sportowca. Część substancji o działaniu wspomagającym wciąż nie weszła na listę środków zabronionych. W każdych kolejnych latach wciąż się ona jednak poszerza.

Skąd się wzięła popularność dopingu?

Dawniej część medykamentów, które mają wpływ na wyniki sportowca, nie była zabroniona. Sportowcy chętnie je stosowali, ponieważ w prosty sposób mogli osiągnąć dobre rezultaty. Producenci substancji o charakterze dopingującym znaleźli dobre źródło dochodów. Tym samym, wzrosła konkurencja w tej branży, a więc i reklama.

Sport z założenia opiera się na rywalizacji. Sporo zawodników jednak dążyło i dąży wyłącznie do zwycięstwa. W tym właśnie pomagają im środki dopingowe. Znaczna część sportowców wierzy, że stosowanie „dodatku” pozwala na zmniejszenie nakładu pracy podczas treningu. Usilna chęć wygrania zawodów zwyciężyła nad odwieczną zasadą rywalizacji i równych sił.

W jakich sportach najczęściej trafia się na doping?

Stosowanie środków dopingujących nie jest przypisane do żadnej konkretnej dyscypliny. Zwykle sięganie po takie substancje jest kwestią indywidualną. Notuje się jednak większe narażenie na stosowanie dopingu w sportach wytrzymałościowych, takich jak kolarstwo, biegi narciarskie czy biathlon. Często sięgają po niego także osoby uprawiające sporty ekstremalne. W tym przypadku jednak zwykle występuje inny rodzaj dopingu – na przykład za pomocą marihuany czy haszyszu. Te substancje mają m.in. duży wpływ na obniżenie lęku u sportowca.

Dlaczego stosowanie dopingu w sporcie jest zabronione?

Wiele środków dopingujących wywołuje szkodliwe efekty dla zdrowia. Stosowanie niektórych z nich może nawet doprowadzić do śmierci lub kalectwa. Istnieją także substancje, które nie powodują skutków ubocznych podczas trwania treningów. Są także bardzo trudne do wykrycia. Mogą jednak dać o sobie znać już po zakończeniu ćwiczeń.

Szkodliwe skutki zażywania sterydów dla zdrowia sportowca są głównym powodem, który skłonił różne organizacje na przestrzeni lat do walki z dopingiem. W niektórych krajach jednak stosowanie takich środków w sporcie rekreacyjnym czy zawodowym nie jest zabronione. W przypadku międzynarodowych imprez sportowych jednak zazwyczaj obowiązuje zakaz stosowania dopingu. Tak jest na przykład na Igrzyskach Olimpijskich. Początkowo zawodnicy mieli obowiązek podpisania oświadczenia o niestosowaniu środków. Od wielu lat tę formę walki z dopingiem zamieniono na bardziej wiarygodne (wyrywkowe) testy antydopingowe.

Niektóre skutki uboczne stosowania substancji dopingujących i sterydów

- bezpłodność;

- feminizacja, defeminizacja;

- zaburzenie pracy jąder lub ich zanik;

- przerost prostaty;

- zanikanie miesiączki i owulacji;

- pojawienie się cech męskich u kobiet;

- nowotwory;

- zwiększenie poziomu cholesterolu;

- nadciśnienie;

- rozstępy;

- wymioty, biegunki.

Na dopingu to nie zwycięstwo

Wykrycie u zawodnika substancji dopingujących jest równoznaczne z odebraniem mu zdobytego tytułu, medalu lub miejsca. Zakaz używania takich środków wynika również z podejścia do sportu jako takiego. Sztuczne wspomaganie własnych umiejętności przez sportowca jest odbierane jako łamanie zasad etycznych i moralnych. Uważa się, że zawodnicy sięgający po środki dopingujące nadszarpują reputację sportowca. Jest to równoznaczne także ze złamaniem podstawowych zasad zdrowej rywalizacji, a więc zasad moralnych i etycznych, na których opiera się sport.

Jakie środki są zabronione w sporcie?

- stymulanty, czyli środki pobudzające;

- narkotyki, czyli narkotyczne substancje przeciwbólowe;

- anaboliki;

- diuretyki, czyli substancje moczopędne;

- alkohol;

- hormony;

- kortykosteroidy;

- marihuana;

- substancje powodujące znieczulenie miejscowe (w niektórych dyscyplinach sportowych).

Dominika Górska 6 17 lutego 2017  3160

Dodaj komentarz

 • Jula45
  27 lutego 2017
  Ludzie i tak ciągle szukają nowych wspomagaczy. I ciągle trzeba aktualizować - już długą -listę zakazanych używek
 • Rak
  24 lutego 2017
  I ja jestem przeciwnikiem jakichkolwiek supli i wspomagaczy i odżywek
 • Teresa76
  21 lutego 2017
  Jak się bierze doping, to może się to nawet zakończyć śmiercią, to trzeba nie mieć oleju w głowie...
 • Jadwinia
  20 lutego 2017
  Palenie marihuany a potem skok na bungee? No nieźle, nieźle...
 • Mia
  20 lutego 2017
  Suplementacja w sporcie jest okej. Trzeba tylko pamiętać o tym, żeby przyjmować NIEZBĘDNE składniki odżywcze, które nie są uznane za środki dopingujące. To one są potrzebne dla organizmu. Innym - stanowcze NIE
 • Kacper987
  17 lutego 2017
  I bardzo dobrze, że walczy się z dopingiem. Każdy powinien postawić na własne możliwości

Artykuły z kategorii: Zdrowie i Odżywianie

dieta-1000-kalorii-dla-kogo-po-co-i-na-czym-polega

Dieta 1000 kalorii - dla kogo, po co i na czym polega

Dieta 1000 kalorii to dosyć rygorystyczny sposób żywienia mający na celu szybkie zrzucenie zbędnych kilogramów. Czym dokładnie cechuje się taka dieta i z myślą o kim została ona stworzona?

przyprawy-w-diecie-czym-przyprawiac-potrawy-w-konkretnych-dietach

Przyprawy w diecie - czym przyprawiać potrawy w konkretnych dietach?

Przyprawy to obowiązkowy element każdego dania, bez którego staje się ono mdłe i niesmaczne. Niektórych z nich nie powinno się jednak stosować w przypadku konkretnych problemów zdrowotnych. W jaki sposób przyprawiać potrawy zgodnie z zasadami danej diety?

buraki-rodzaje-wlasciwosci-zdrowotne-i-przepisy

Buraki - rodzaje, właściwości zdrowotne i przepisy

Buraki stanowią jedno z popularniejszych warzyw, które z powodzeniem możemy uprawiać w przydomowym ogródku. Są one bogatym źródłem wielu wartości odżywczych, dzięki czemu zaleca się je w różnych dietach. Sprawdź, czym skutkuje regularne spożywanie tych purpurowych warzyw i jak można je przyrządzić.

szparagi-wlasciwosci-odzywcze-i-zastosowanie

Szparagi - właściwości odżywcze i zastosowanie

Szparagi to mało popularne warzywo pełne wielu wartości odżywczych wpływających pozytywnie na ludzki organizm. Jakie potrawy można wykonać z jego udziałem i czym jeszcze charakteryzują się szparagi?

jedz-truskawki-wartosci-zdrowotne-i-wlasciwosci-odzywcze

Jedz truskawki! Wartości zdrowotne i właściwości odżywcze

Truskawki to element bardzo wielu słodkich potraw oraz wyjątkowo popularne owoce w sezonie letnim. Jakie wartości odżywcze mają truskawki i w jaki sposób wpływają na Twoje zdrowie?

redukcyjna-kolacja-kulturysty-przepisy-aktualizacja-2020

Redukcyjna kolacja kulturysty – przepisy | AKTUALIZACJA 2020

Redukcja w kulturystyce jest procesem, który prowadzi do pozbycia się tkanki tłuszczowej z organizmu, a dzięki temu – uwidoczniają się mięśnie. Poznaj przepisy na kolacje, które są doskonałym źródłem energii podczas diety redukcyjnej. Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację.

piwo-po-treningu-wskazane-czy-nie-aktualizacja-2020

Piwo po treningu - wskazane czy nie? | AKTUALIZACJA 2020

Przyjrzyjmy się popularnemu ostatnimi czasy mitowi: Piwo jest dobre po treningu. Według tego mitu spożycie jednego piwa (500 ml) po treningu przyśpiesza regenerację, dostarcza wartości odżywczych i minerałów, przeciwdziała zakwasom, a nawet nawadnia organizm. Jak jest naprawdę?

jak-odzywiac-sie-w-sposob-zdrowy

Jak odżywiać się w sposób zdrowy?

Zdrowe odżywianie w ostatnim czasie cieszy się ogromna popularnością. Sprawdź, jak samodzielnie przygotowywać poszczególne posiłki w sposób zbilansowany.

olej-palmowy-czym-jest-do-czego-sluzy-i-czy-rzeczywiscie-nalezy-go-unikac

Olej palmowy - czym jest, do czego służy i czy rzeczywiście należy go unikać?

Olej palmowy to składnik wielu produktów, od żywności, aż po popularne kosmetyki. Wiąże się on jednak z wieloma kontrowersjami. W jaki sposób jest pozyskiwany olej palmowy i czy jest on zdrowy?

ostre-przyprawy-jakie-maja-zalety-i-czy-sa-dla-kazdego

Ostre przyprawy - jakie mają zalety i czy są dla każdego?

Regularne spożywanie potraw doprawionych ostrymi przyprawami może nieść za sobą bardzo ciekawe skutki. Jak tego typu składniki wpływają na organizm i czy rzeczywiście pozwalają schudnąć bez zbędnego wysiłku?

dieta-1000-kalorii-dla-kogo-po-co-i-na-czym-polega

Dieta 1000 kalorii - dla kogo, po co i na czym polega

Dieta 1000 kalorii to dosyć rygorystyczny sposób żywienia mający na celu szybkie zrzucenie zbędnych kilogramów. Czym dokładnie cechuje się taka dieta i z myślą o kim została ona stworzona?

przyprawy-w-diecie-czym-przyprawiac-potrawy-w-konkretnych-dietach

Przyprawy w diecie - czym przyprawiać potrawy w konkretnych dietach?

Przyprawy to obowiązkowy element każdego dania, bez którego staje się ono mdłe i niesmaczne. Niektórych z nich nie powinno się jednak stosować w przypadku konkretnych problemów zdrowotnych. W jaki sposób przyprawiać potrawy zgodnie z zasadami danej diety?

buraki-rodzaje-wlasciwosci-zdrowotne-i-przepisy

Buraki - rodzaje, właściwości zdrowotne i przepisy

Buraki stanowią jedno z popularniejszych warzyw, które z powodzeniem możemy uprawiać w przydomowym ogródku. Są one bogatym źródłem wielu wartości odżywczych, dzięki czemu zaleca się je w różnych dietach. Sprawdź, czym skutkuje regularne spożywanie tych purpurowych warzyw i jak można je przyrządzić.

szparagi-wlasciwosci-odzywcze-i-zastosowanie

Szparagi - właściwości odżywcze i zastosowanie

Szparagi to mało popularne warzywo pełne wielu wartości odżywczych wpływających pozytywnie na ludzki organizm. Jakie potrawy można wykonać z jego udziałem i czym jeszcze charakteryzują się szparagi?

jedz-truskawki-wartosci-zdrowotne-i-wlasciwosci-odzywcze

Jedz truskawki! Wartości zdrowotne i właściwości odżywcze

Truskawki to element bardzo wielu słodkich potraw oraz wyjątkowo popularne owoce w sezonie letnim. Jakie wartości odżywcze mają truskawki i w jaki sposób wpływają na Twoje zdrowie?

redukcyjna-kolacja-kulturysty-przepisy-aktualizacja-2020

Redukcyjna kolacja kulturysty – przepisy | AKTUALIZACJA 2020

Redukcja w kulturystyce jest procesem, który prowadzi do pozbycia się tkanki tłuszczowej z organizmu, a dzięki temu – uwidoczniają się mięśnie. Poznaj przepisy na kolacje, które są doskonałym źródłem energii podczas diety redukcyjnej. Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację.

piwo-po-treningu-wskazane-czy-nie-aktualizacja-2020

Piwo po treningu - wskazane czy nie? | AKTUALIZACJA 2020

Przyjrzyjmy się popularnemu ostatnimi czasy mitowi: Piwo jest dobre po treningu. Według tego mitu spożycie jednego piwa (500 ml) po treningu przyśpiesza regenerację, dostarcza wartości odżywczych i minerałów, przeciwdziała zakwasom, a nawet nawadnia organizm. Jak jest naprawdę?

jak-odzywiac-sie-w-sposob-zdrowy

Jak odżywiać się w sposób zdrowy?

Zdrowe odżywianie w ostatnim czasie cieszy się ogromna popularnością. Sprawdź, jak samodzielnie przygotowywać poszczególne posiłki w sposób zbilansowany.

olej-palmowy-czym-jest-do-czego-sluzy-i-czy-rzeczywiscie-nalezy-go-unikac

Olej palmowy - czym jest, do czego służy i czy rzeczywiście należy go unikać?

Olej palmowy to składnik wielu produktów, od żywności, aż po popularne kosmetyki. Wiąże się on jednak z wieloma kontrowersjami. W jaki sposób jest pozyskiwany olej palmowy i czy jest on zdrowy?

ostre-przyprawy-jakie-maja-zalety-i-czy-sa-dla-kazdego

Ostre przyprawy - jakie mają zalety i czy są dla każdego?

Regularne spożywanie potraw doprawionych ostrymi przyprawami może nieść za sobą bardzo ciekawe skutki. Jak tego typu składniki wpływają na organizm i czy rzeczywiście pozwalają schudnąć bez zbędnego wysiłku?