Dieta wegetariańska a budowanie masy w sportach siłowych

Dieta wegetariańska a budowanie masy w sportach siłowych

Dieta wegetariańska i kulturystyka. Osoby trenujące sporty siłowe wymagają dużego zapotrzebowania kalorycznego, w szczególności bogatego w białko. Jak połączyć wegetarianizm ze sportami siłowymi i sylwetkowymi?

Wegetarianizm nie jest przeszkodą podczas treningów na bodybuilding

Sportowcy trenujący sporty siłowe, wymagający odpowiednich źródeł energii oraz zmuszeni dostarczać jak największe ilości białka do organizmu nie muszą pozyskiwać tych wartości odżywczych z produktów zwierzęcych. Dieta wegetariańska jest dobrym źródłem węglowodanów, „dobrych” tłuszczów oraz białka. Bodybuilding nie jest sportem jedynie dla jedzących mięso, ćwiczenia nie różnią się znacznie od ćwiczeń stosowanych przez niewegetarian. Najważniejsze, by odpowiednio dobierać produkty i tworzyć z nich wartościowe posiłki, a treningi wykonywać zgodnie z zaleceniami i możliwościami organizmu.

Wpływ diety wegetariańskiej na sporty siłowe

Osoby trenujące sporty siłowe wymagają dużego zapotrzebowania kalorycznego. By zbudować mięśnie do organizmu musi zostać dostarczona odpowiednia ilość białka. Bodybuilding dodatkowo wymaga ćwiczeń fizycznych z obciążeniem, które maksymalnie redukują tkankę tłuszczową, by podkreślić mięśnie. Jak zatem prezentuje się dieta wegetariańska u sportowców rozbudowujących swoją masę mięśniową?

Wartościowe białko nie tylko w mięsie

Ze względu na duże zapotrzebowanie białkowe w kulturystyce i bodybuilding najlepszą dietą jest dieta bogata w białko pochodzenia zwierzęcego. Osoby jedzące białko odzwierzęce szybciej nabywają masy mięśniowej.

Nie oznacza to jednak, że wegetarianie nie mogą odnosić sukcesów w kulturystyce. 

kulturysta wegetarianin mięśnie białko dieta bez mięsa

Dieta wegetariańska również może być bogata w białko. Są to białka roślinne pochodzące z roślin strączkowych, zbóż czy nasion w zupełności są w stanie zastąpić białka zwierzęce. Jedyną zmianą w diecie wegetariańskiej jest to, by dostarczać organizmowi więcej składników odżywczych, czyli po prostu jeść więcej. Naukowcy z American Diet Association podają ponadto, że każdy posiłek nie musi się składać z komplementarnych białek. Najważniejsze jest, by w ciągu całego dnia dostarczyć organizmowi potrzebną ilość różnych aminokwasów.

Zalety diety wegetariańskiej w sportach siłowych

Dietetyka zakłada, że dieta wegetariańska dostarcza wszystkich potrzebnych składników odżywczych w takich ilościach, by wypełnić zapotrzebowanie osób trenujących sporty siłowe. Bill Prolux (Appalachian State University, North Carolina) twierdzi nawet, że przy stosowaniu diety wegetariańskiej dostarcza się organizmowi składniki odżywcze lepszej jakości (poza żelazem i cynkiem) niż przy stosowaniu diet niewegetariańskich. Ponadto duże znaczenie ma wybór rodzaju diety wegetariańskiej. Jego zdaniem dieta laktoowowegetariańska dostarcza więcej białka, wapnia i fosforu jeśli porównać ją z dietą wegańską.

Wegetarianie trenujący bodybuilding otrzymują zatem odpowiednie ilości składników odżywczych potrzebnych do prawidłowej budowy mięśni. Niewegetarianie natomiast mogą pozyskać z diety zwiększone ilości białek pochodzenia zwierzęcego, dzięki czemu zwiększy się również ich muskulatura. Istnieje jednak ryzyko, że niewegetarianie pozyskają nadmierne ilości białka zwierzęcego, co może skutkować przerostem mięśni w wyniku treningu siłowego.

Ponadto stosowanie diety wegetariańskiej niesie dodatkowe korzyści zdrowotne, jakimi są: zmniejszenie ryzyka nadciśnienia i otyłości, zmniejszenie zapadalności na choroby układu krążenia i cukrzycę, a także udowodniono, że dieta wegetariańska wydłuża życie.

Produkty, które mogą zastąpić białko zwierzęce

ciecierzyca wegetariańska dla kulturysty białko

Najlepszym źródłem białka roślinnego jest ciecierzyca i rośliny strączkowe. Są dodatkowo niskotłuszczowym źródłem węglowodanów, przez co mogą być idealną przekąską przed treningiem siłowym. Częstym dodatkiem do posiłków w diecie wegetariańskiej jest brązowy ryż, powinno się go jednak zamienić na komosę ryżowa, która jest kombinacją brązowego ryżu i owsianki, a smakuje podobnie do tego pierwszego. Komosa ryżowa jest aktualnie najlepszym źródłem białka w przeciwieństwie do brązowego ryżu. Białko roślinne znaleźć można również w tofu, soczewicy, czarnej fasoli, orzechach, orzeszkach ziemnych oraz w przetworzonej wegańskiej żywności (np. hamburgerach wegańskich czy wegańskiej wędlinie). Należy pamiętać, że białko odgrywa najważniejszą rolę w procesie budowania mięśni.

Węglowodany w diecie wegetariańskiej

Są niejako podstawowym źródłem paliwa energetycznego, które buduje masę mięśniową. Ponadto węglowodany powinny wypełnić zapotrzebowanie kaloryczne podczas treningu siłowego. Źródłem najbardziej wartościowych węglowodanów są zboża, rośliny strączkowe, brokuły, szpinak, jagody, pomidory oraz soja.

Tłuszcz - czyli paliwo kulturysty

Najważniejsze w bodybuilding jest dostarczanie organizmowi „dobrego” tłuszczu, zamiast makroskładników, które nie cieszą się dobrą reputacją. Około dwudziestu procent dziennego zapotrzebowania na tłuszcz w diecie wegetariańskiej powinno pochodzić właśnie ze źródeł „dobrego” tłuszczu.

oliwa z oliwek i mleczko kokosowe tłuszcz kulturysta

Zawierają go m. in. awokado, orzechy, nasiona, oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia oraz mleczko kokosowe. Tłuszcze pochodzące z tych produktów dostarczają dużo energii, która jest niezwykle potrzebna przy treningach bodybuilding. Dieta niewegetariańska dostarcza również tłuszczy trans oraz tłuszczy nasyconych, które przyczyniają się do chorób serca i innych powikłań zdrowotnych. Dieta wegetariańska natomiast jest bogata w kwasy omega-3, które mają wiele korzyści zdrowotnych.

Zrównoważona dieta wegetariańska kluczem do efektywnego treningu siłowego

Największym błędem większości wegetarian jest przywiązywanie się do ciężkich przetworzonych posiłków. Zawierają one bardzo dużo węglowodanów, z którymi nie można przesadzać w diecie wegetariańskiej. Najważniejsze jest by jeść zdrowo i przygotowywać posiłki ze świeżych produktów. Przede wszystkim dieta wegetariańska powinna zawierać ziarna, warzywa, owoce oraz orzechy. Tak zbilansowana dieta wegetariańska dostarcza wszystkich składników odżywczych potrzebnych przy praktykowaniu bodybuilding. Należy pamiętać, że sportowcy, a w szczególności trenujący sporty siłowe, powinni uważnie planować posiłki, aby nie doprowadzić do niedoborów, które mogą zagrażać ich zdrowiu, a nawet życiu.

Jak ćwiczyć, by osiągnąć najlepsze efekty w budowaniu masy ciała?

Wegetarianie powinni odbywać krótkie, ale intensywne treningi. Takie układanie treningów zapobiega utracie masy ciała, a ciało, które opiera się przede wszystkim na białku, może w lepszy sposób „przejść” przez ciężkie ćwiczenia. Długie treningi natomiast sprawiają, że organizm zwiększa zapotrzebowanie na białko, a przy stosowaniu diety wegetariańskiej wysokie potrzeby białkowe mogą być trudne do zaspokojenia.

Treningi siłowe osób na diecie wegetariańskiej nie różnią się znacząco od treningów osób na diecie niewegetariańskiej. Zbudowanie masy ciała oraz siły jest najbardziej efektywne przy złożonych ćwiczeniach, które pobudzają do pracy rożne grupy mięśni. Przykładem takich ćwiczeń są przysiady, wyciskanie na ławce, martwe ciągi, czy podciąganie na drążku.

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Dominika Górska 4 5 września 2016  5960

Dodaj komentarz

 • raf
  22 października 2016
  kalorycznosc i vialka? kaorie sa potrzebne do budowania sily a wiec wegle. bialko nie musi miec wyliczonej kalorycznosci bo budowanie samych miesni to objetosc bialek a nawet aminokwasow. wiec co ma kalorycznosc?? nieprawda ze trzeba wiecej jesc. bialka roslinne wymagaja mniej energii na rozbicie lancuchow na amino. mnie nigdy tak szybko nienrosly miesnie jak wlasnie na roslinach. a objadanie sie tez jest glupie. bo zbyt duza ilosc pokarmu to dodatkowe obciążenia energetyczne. nie jem..a duzo straczkowych e sasadzie ogranicza sie to do soczewicy czaem fasoli ale zadko. bo konserwowa jest do dupy. malo cukru dużo zielonego. i wegle. a dodam..e nientrenuje na mase. a same rosna
 • Inek
  20 października 2016
  Jestem wegetarianinem i trenuję sporty siłowe. Prawdą jest, że trzeba jeść więcej, ale nie jest to żadną przeszkodą w sporcie :)
 • Diana
  13 października 2016
  A ja będę bronić. Białko serwatkowe = pochodzenie odzwierzęce (z mleka krowiego); białko ryżowe = pochodzenie roślinne. Albo jestem głupia, albo nie potrafisz rozpoznać szerszych kategorii znaczeniowych.
 • Anna
  9 września 2016
  W przeprowadzanych badaniach nie ma żadnej różnicy w szybkości rozbudowywania mięśni przy białku roślinnym i odzwierzęcym (w badaniach brano pod uwagę białko ryżowe (!) i serwatkowe).

Artykuły z kategorii: Zdrowie i Odżywianie

dowiedz-sie-jak-wplywa-jedzenie-poznymi-wieczorami-na-odchudzanie

Dowiedz się, jak wpływa jedzenie późnymi wieczorami na odchudzanie

Komu choć raz, nie zdarzyło się podjadać późnym wieczorem? Chyba każdy miał lub ma chwile słabości, mimo że mówi się o niepodjadaniu wieczornym. Dlaczego lodówka przyciąga jak magnes zwłaszcza wieczorem? Co się dzieje z organizmem, kiedy podjesz ulubioną czekoladę późną nocą? Jak powstrzymać nocne eskapady do kuchni?

japonska-dieta-wodna-czy-samym-piciem-wody-poprawimy-swoje-zdrowie

Japońska dieta wodna – czy samym piciem wody poprawimy swoje zdrowie?

Każda dorosła i świadoma osoba wie, jak ważne jest picie wody w codziennej diecie. Zarówno małe dzieci, jak i dorosłe i starsze osoby powinny pić przynajmniej 30 ml na kilogram masy ciała każdego dnia.

dieta-trzustkowa-najlepsza-w-chorobach-trzustki

Dieta trzustkowa – najlepsza w chorobach trzustki!

Dieta trzustkowa jest ważnym elementem codzienności dla osób, które mają problem z tym narządem. Dzięki diecie trzustkowej można znacznie poprawić jakość swojego życia oraz odciążyć ów organ, sprawiając, że będziemy czuli się zdrowiej i lepiej. Dowiedz się na czym polega dieta trzustkowa? Które produkty są polecane podczas tej diety? Co należy wykluczyć z codziennych posiłków?

poznaj-najwazniejsze-antyoksydanty-i-koniecznie-siegnij-po-te-produkty-w-diecie

Poznaj najważniejsze antyoksydanty i koniecznie sięgnij po te produkty w diecie

Na pewno nieraz pojawiało się pojęcie antyoksydanty. Zastanawiasz się, czym one są? Są czymś dobrym czy czymś złym? Co robią dla naszego ciała? Z poniższego artykułu dowiesz się wszystkiego, co konieczne, na temat antyoksydantów, które pozytywnie wpływają na poprawę zdrowia.

skad-bierze-sie-bialko-w-diecie-weganskiej

Skąd bierze się białko w diecie wegańskiej?

Dieta wegańska i wegetariańska stały się niezwykle popularne w ostatnich latach. Obie te diety całkowicie wykluczają z jadłospisu mięso. Wszystkie niezbędne składniki odżywcze dostarczane są z warzyw, ale nie tylko. Czy jest możliwe zapewnienie organizmowi odpowiedniego doboru wszystkich witamin, ale przede wszystkim białka?

wylecz-niedoczynnosc-tarczycy-dieta

Wylecz niedoczynność tarczycy dietą!

Niestety coraz więcej kobiet cierpi z powodu niedoczynności tarczycy. Schorzenie to staje się dość powszechne. Życie z tą chorobą przysparza wielu problemów i trudno ją wyleczyć. Jednak pamiętajmy, że jedząc prawidłowo i odpowiednio można wspomóc leczenie wielu dolegliwości. Przekonaj się sama i zacznij przyglądać się temu co jesz!

skuteczna-dieta-na-obnizenie-cholesterolu

Skuteczna dieta na obniżenie cholesterolu!

W dzisiejszych czasach otyłość powoli staje się chorobą cywilizacyjną. Bardzo często osoby z nadwagą i otyłością mają podwyższony cholesterol LDL. Ale nie tylko te osoby to grupa ryzyka. Co raz częściej zdarza się, że osoby młode i na pierwszy rzut oka zdrowa, również mają wysoki cholesterol. Od czego zależy jego zbyt wysoki poziom i jak go skutecznie obniżyć?

jedz-wszystko-na-co-masz-ochote-i-chudnij-jak-dziala-dieta-3d-chili

Jedz wszystko na co masz ochotę i chudnij! Jak działa dieta 3D chili?

Czy słyszeliście już o zbawiennym działaniu diety 3D chili? Jeżeli nie, to może warto się nią zainteresować? Fenomen diety 3D chili opiera się na stosowaniu przypraw. Jak to działa? Jakie przyprawy stosować? Czy szybko można schudnąć na tej diecie?

dieta-hashimoto-jak-podejsc-do-zywienia-w-tak-trudnym-przypadku

Dieta Hashimoto: jak podejść do żywienia w tak trudnym przypadku?

Stosowanie dietoterapii w jednostkach chorobowych to ważny krok w całym procesie. Choroby tarczycy to temat szczególnie trudny, a choroba Hashimoto jest co do zasady przypadkiem najtrudniejszym. Nie oznacza to jednak, że dieta w Hashimoto nie poprawi jakości naszego życia. Czym jest ta choroba, jak podejść do diety w takim przypadku i jakich efektów można się spodziewać?

zdrowe-zamienniki-dla-niezdrowych-przekasek-czyli-jak-przetrwac-redukcje

Zdrowe zamienniki dla niezdrowych przekąsek, czyli jak przetrwać redukcję?

Odchudzanie to dość trudny okres w całym procesie treningowym. Nie tylko brakuje nam energii, ale też coraz więcej jest pokus ciągnących nas w stronę podjadania. I nie ma w tym nic dziwnego - to naturalna reakcja organizmu! Podpowiadamy, jakie są zdrowe zamienniki dla niezdrowych przekąsek, aby bez wyrzutów sumienia móc skubnąć co i raz małe co nieco, gdy nikt nie patrzy.

dowiedz-sie-jak-wplywa-jedzenie-poznymi-wieczorami-na-odchudzanie

Dowiedz się, jak wpływa jedzenie późnymi wieczorami na odchudzanie

Komu choć raz, nie zdarzyło się podjadać późnym wieczorem? Chyba każdy miał lub ma chwile słabości, mimo że mówi się o niepodjadaniu wieczornym. Dlaczego lodówka przyciąga jak magnes zwłaszcza wieczorem? Co się dzieje z organizmem, kiedy podjesz ulubioną czekoladę późną nocą? Jak powstrzymać nocne eskapady do kuchni?

japonska-dieta-wodna-czy-samym-piciem-wody-poprawimy-swoje-zdrowie

Japońska dieta wodna – czy samym piciem wody poprawimy swoje zdrowie?

Każda dorosła i świadoma osoba wie, jak ważne jest picie wody w codziennej diecie. Zarówno małe dzieci, jak i dorosłe i starsze osoby powinny pić przynajmniej 30 ml na kilogram masy ciała każdego dnia.

dieta-trzustkowa-najlepsza-w-chorobach-trzustki

Dieta trzustkowa – najlepsza w chorobach trzustki!

Dieta trzustkowa jest ważnym elementem codzienności dla osób, które mają problem z tym narządem. Dzięki diecie trzustkowej można znacznie poprawić jakość swojego życia oraz odciążyć ów organ, sprawiając, że będziemy czuli się zdrowiej i lepiej. Dowiedz się na czym polega dieta trzustkowa? Które produkty są polecane podczas tej diety? Co należy wykluczyć z codziennych posiłków?

poznaj-najwazniejsze-antyoksydanty-i-koniecznie-siegnij-po-te-produkty-w-diecie

Poznaj najważniejsze antyoksydanty i koniecznie sięgnij po te produkty w diecie

Na pewno nieraz pojawiało się pojęcie antyoksydanty. Zastanawiasz się, czym one są? Są czymś dobrym czy czymś złym? Co robią dla naszego ciała? Z poniższego artykułu dowiesz się wszystkiego, co konieczne, na temat antyoksydantów, które pozytywnie wpływają na poprawę zdrowia.

skad-bierze-sie-bialko-w-diecie-weganskiej

Skąd bierze się białko w diecie wegańskiej?

Dieta wegańska i wegetariańska stały się niezwykle popularne w ostatnich latach. Obie te diety całkowicie wykluczają z jadłospisu mięso. Wszystkie niezbędne składniki odżywcze dostarczane są z warzyw, ale nie tylko. Czy jest możliwe zapewnienie organizmowi odpowiedniego doboru wszystkich witamin, ale przede wszystkim białka?

wylecz-niedoczynnosc-tarczycy-dieta

Wylecz niedoczynność tarczycy dietą!

Niestety coraz więcej kobiet cierpi z powodu niedoczynności tarczycy. Schorzenie to staje się dość powszechne. Życie z tą chorobą przysparza wielu problemów i trudno ją wyleczyć. Jednak pamiętajmy, że jedząc prawidłowo i odpowiednio można wspomóc leczenie wielu dolegliwości. Przekonaj się sama i zacznij przyglądać się temu co jesz!

skuteczna-dieta-na-obnizenie-cholesterolu

Skuteczna dieta na obniżenie cholesterolu!

W dzisiejszych czasach otyłość powoli staje się chorobą cywilizacyjną. Bardzo często osoby z nadwagą i otyłością mają podwyższony cholesterol LDL. Ale nie tylko te osoby to grupa ryzyka. Co raz częściej zdarza się, że osoby młode i na pierwszy rzut oka zdrowa, również mają wysoki cholesterol. Od czego zależy jego zbyt wysoki poziom i jak go skutecznie obniżyć?

jedz-wszystko-na-co-masz-ochote-i-chudnij-jak-dziala-dieta-3d-chili

Jedz wszystko na co masz ochotę i chudnij! Jak działa dieta 3D chili?

Czy słyszeliście już o zbawiennym działaniu diety 3D chili? Jeżeli nie, to może warto się nią zainteresować? Fenomen diety 3D chili opiera się na stosowaniu przypraw. Jak to działa? Jakie przyprawy stosować? Czy szybko można schudnąć na tej diecie?

dieta-hashimoto-jak-podejsc-do-zywienia-w-tak-trudnym-przypadku

Dieta Hashimoto: jak podejść do żywienia w tak trudnym przypadku?

Stosowanie dietoterapii w jednostkach chorobowych to ważny krok w całym procesie. Choroby tarczycy to temat szczególnie trudny, a choroba Hashimoto jest co do zasady przypadkiem najtrudniejszym. Nie oznacza to jednak, że dieta w Hashimoto nie poprawi jakości naszego życia. Czym jest ta choroba, jak podejść do diety w takim przypadku i jakich efektów można się spodziewać?

zdrowe-zamienniki-dla-niezdrowych-przekasek-czyli-jak-przetrwac-redukcje

Zdrowe zamienniki dla niezdrowych przekąsek, czyli jak przetrwać redukcję?

Odchudzanie to dość trudny okres w całym procesie treningowym. Nie tylko brakuje nam energii, ale też coraz więcej jest pokus ciągnących nas w stronę podjadania. I nie ma w tym nic dziwnego - to naturalna reakcja organizmu! Podpowiadamy, jakie są zdrowe zamienniki dla niezdrowych przekąsek, aby bez wyrzutów sumienia móc skubnąć co i raz małe co nieco, gdy nikt nie patrzy.