Dieta trzustkowa – najlepsza w chorobach trzustki!

Dieta trzustkowa jest ważnym elementem codzienności dla osób, które mają problem z tym narządem. Dzięki diecie trzustkowej można znacznie poprawić jakość swojego życia oraz odciążyć ów organ, sprawiając, że będziemy czuli się zdrowiej i lepiej. Dowiedz się na czym polega dieta trzustkowa? Które produkty są polecane podczas tej diety? Co należy wykluczyć z codziennych posiłków?
Czym jest dieta trzustkowa?
Trzustka jest to niewielki, ale znaczący organ w naszym organizmie, pełniący dwie funkcje. Dzięki niej do jelita cienkiego dostarczane są enzymy - białka, węglowodany i tłuszcze - umożliwiające trawienie. Drugą ważną funkcją trzustki jest wytwarzanie hormonów regulujących poziom glukozy. Do najczęstszych schorzeń trzustki można zaliczyć jej przewlekłe lub ostre zapalenie. Na zapalenie trzustki najczęściej chorują osoby po 40 roku życia i znacznie częściej są to mężczyźni.
Przyczyny zapalenia trzustki
Warto poznać przyczyny zapalenia trzustki, wśród których można wymienić:
-
spożywanie zbyt tłustych posiłków
-
spożywanie nadmiaru pożywienia
-
mechaniczne uszkodzenie jamy brzusznej
-
nadużywanie alkoholu
-
choroby wirusowe
Cierpiąc z powodu zapalenia trzustki najczęściej odczuwalny jest ból w górnej części brzucha. Może być bardzo silny i promieniować na różne części ciała, najczęściej tył pleców. Jeżeli zapalenie trzustki spowodowane jest nadmiernym piciem alkoholu, to latami może nie dawać o sobie znać, powodując ogromny ból niespodziewanego dnia. Bardzo często osoby chore na przewlekłe zapalenie trzustki cierpią z powodu częstych wymiotów lub biegunek. W związku z tym mogą się odwodnić lub przyczynić do rozwinięcia cukrzycy.
Dieta na zapalenie trzustki
W związku z chorobą chorzy na zapalenie trzustki powinni stosować się do restrykcyjnej diety, która jest w stanie poprawić ich stan zdrowia. Jej podstawą jest przede wszystkim rezygnacja z alkoholu oraz ograniczenie tłustych i ciężkich potraw. Jeżeli jednak pacjent bardzo szybko traci na wadze i musi przytyć to specjaliści polecają jedzenie jakościowych produktów bogatych w węglowodany oraz dobrej jakości białko.
Na diecie trzustkowej zakazane są:
-
tłuste i smażone mięsa
-
śmietana
-
słodycze
-
alkohol
-
majonez
-
napoje gazowane
-
jedzenie typu fast food
-
mocna kawa i herbata
-
rośliny strączkowe powodujące wzdęcia

Przestrzeganie tak restrykcyjnej diety i stosowanie się do zaleceń specjalisty pozwala na powolny powrót to dawnych nawyków żywieniowych, jednak na początku trzeba przywrócić równowagę swojego organizmu.
Osoby na tej diecie powinny unikać produktów, które mają wysoką zawartość błonnika, a należą do nich razowe pieczywo czy grube kasze i makarony. Należy zapomnieć o tłustych mlekach oraz przetworach z nabiału z dużą zawartością tłuszczu. Niekorzystnie wpływają także śliwki, gruszki, papryka, kapusta, cebula czy nawet rzodkiewki.
Produkty, które polecane są w diecie trzustkowej to przede wszystkim drobne kasze, ryż i makarony oraz pieczywo jasne bez dodatku ziaren. Przetwory mleczne z niską zawartością tłuszczu, chudy drób, cielęcina i wołowina oraz chude ryby, tłuszcze roślinne w niewielkich ilościach, miód, owoce i warzywa.
Przewlekłe zapalenie trzustki - dieta
Tutaj konieczne jest radykalne ograniczenie tłuszczu oraz tłustych potraw. Z początkiem diety zazwyczaj jest to ilość 50 g na dobę. Z biegiem czasu można stopniowo ponosić gramaturę do 80 g na dobę i bacznie obserwować swój organizm. Dieta na przewlekłe zapalenie trzustki przede wszystkim powinna być lekkostrawna, bogata w drobne makarony, chude mięso, jasne pieczywo oraz niewzdymające warzywa i owoce. Osoby będące na tej diecie powinny sobie rozłożyć posiłki na 5 lub 6 każdego dnia. Zawsze warto obserwować swój organizm i dostosowywać najlepsze produkty pod jego preferencje. Ważna jest obserwacja i stopniowe wprowadzanie zmian w swoje życie, aby wyleczyć objawy raz na zawsze.
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!