DIETA DUKANA - o co w niej chodzi?

Dieta tzw. Dukana to wysokoproteinowa dieta, której autorem jest Dr Pierre Dukan, francuski lekarz, neurolog. Nazwa diety pochodzi od nazwiska autora.
Metoda Dukana jest oparta na sześciu zasadach:
- będąc na diecie można korzystać ze 100 produktów spożywczych, 72 pochodzenia zwierzęcego i 28 pochodzenia roślinnego,
- 100 produktów można jeść codziennie, bez żadnych ograniczeń ilościowych,
- kuracja odchudzająca składa się z 4 faz, następujących kolejno po sobie, z fazy IV, ostatniej można korzystać do końca życia,
- najważniejsze są: faza III i IV,
- wskazana jest codzienna aktywność fizyczna, w postaci marszu,
- pacjent jest prowadzony każdego dnia przez dietetyka, dietetyk codziennie rano daje pacjentowi wskazówki na cały dzień kuracji, wieczorem osoba stosująca dietę, jest zobowiązana przesłać dietetykowi sprawozdanie zwrotne.
Dieta Dr Dukana składa się z 4 kolejno po sobie następujących faz:

1/ Faza I Diety Dukana
Jest to tzw. faza ataku. Na tym etapie pacjent powinien spożywać tylko i wyłącznie chude produkty białkowe tj.: chude mięso, głownie drobiowe (można także spożywać cielęcinę, chudą wołowinę, koninę, poza łatą ), chude wędliny drobiowe, podroby, chudy nabiał (mleko, ser, kefiry, jogurty, maślanka), białe ryby (zarówno pieczone, duszone, gotowane, wędzone), owoce morza, jajka (w ograniczonej ilości, ze względu na dużą zawartość cholesterolu). Poza produktami białkowymi, można dodatkowo spożywać: cytrynę, sól, ocet, ogórki korniszony, chili, musztardę. W pierwszej fazie diety, należy codziennie wypijać co najmniej 1,5 l wody. Ilość produktów, częstość i pora ich spożywania są całkowicie dowolne. Czas trwania pierwszej fazy diety dr Dukana jest zależny od zaawansowania otyłości i może trwać od 2 do 10 dni. Faza ataku jest najbardziej motywująca, z uwagi na duży ubytek masy ciała, nawet do 5 kg w ciągu 10 dni – dla osób mających 30 – 40 kg nadwagi.
Czytaj też: Dlaczego warto pić dużo wody?
2/ Faza II Diety Dukana
Faza równomiernego rytmu, inaczej zwana fazą naprzemienną. Powinna trwać, aż do uzyskania pożądanej masy ciała. Charakterystyczną cechą drugiej fazy diety, jest wprowadzenie do jadłospisu warzyw, które pacjent powinien spożywać na przemian z produktami białkowymi. Faza naprzemienna, polega na stosowaniu produktów z pierwszego etapu diety (same produkty proteinowe) na zmianę z produktami II fazy - urozmaiconej (produkty białkowe i warzywa ). Najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie się do schematu: najpierw jeden dzień proteinowy, następnie jeden dzień proteinowo – warzywny i tak na zmianę do osiągnięcia pożądanej masy ciała. Podobnie jak w fazie ataku, ilość, pora posiłków oraz sposób łączenia produktów są całkowicie dowolne.
3/ Faza III Diety Dukana

Faza utrwalania, to najważniejszy etap diety Dr Dukana, pozwala bowiem utrzymać osiągnięta masę ciała, zapobiega tzw. efektowi jo-jo poprzez utrwalanie dobrych nawyków żywieniowych. III etap pozwala na wprowadzenie do diety produktów tj.: jeden wybrany owoc dziennie (unikać należy jedynie winogron, bananów i czereśni), 2 kromki pełnoziarnistego chleba, 40 g żółtego sera, 2 porcje produktów zawierających skrobię tygodniowo. W czasie fazy utrwalania można spożyć dwa tzw. królewskie posiłki tygodniowo (przystawka, drugie danie i kieliszek czerwonego wina), raz w tygodniu należy stosować dzień proteinowy (dokładnie tak jak w fazie uderzeniowej) - jest to tzw. proteinowy czwartek. Czas trwania trzeciej fazy diety, zależy od szybkości spadku masy ciała. 10 dni, na każdy utracony kilogram, np.: jeśli pacjent schudł 5 kg – fazę utrwalania powinien stosować 50 dni (5 kg x 10 dni).
4/ Faza IV Diety Dukana
Faza ostatecznej stabilizacji, to ostatni etap diety Dr Dukana, który powinien być stosowany do końca życia. Opiera się on na kilku założeniach z których nie można rezygnować:
- raz w tygodniu należy stosować jadłospis z fazy uderzeniowej, a więc jeść tylko i wyłącznie produkty białkowe;
- należy zrezygnować z windy i starać się codziennie przez 20 mi spacerować szybkim krokiem;
- codziennie należy spożywać 3 łyżki otrąb owsianych.
Czytaj też: Dieta redukcyjna
Dieta Dr Dukana pomyślana została jako całość. Każda faza ma przynieść konkretne efekty i nie może być stosowana w oderwaniu od trzech pozostałych. Dietetycy jak i lekarze mają bardzo różne poglądy na temat tego, czy dieta Dukana jest w 100 % zdrowa. Omawiana dieta, podobnie jak inne diety odchudzające ma zarówno swoje zalety jak i wady. Zaletą diety jest przede wszystkim fakt, że nie ma w niej ograniczeń ilościowych, osoby stosujące tą dietę, mogą do woli jeść chude produkty białkowe, co sprawia że dieta nie jest zbyt rygorystyczna pod względem ilości spożywanych produktów . Dieta ta warunkuje również bardzo szybki ubytek masy ciała, co mobilizuje pacjentów do dalszego odchudzania – jest to jednak złudne, gdyż szybka utrata masy ciała, może spowodować pojawienie się efektu jo-jo.
Wady diety to niewątpliwie monotonia spożywanych posiłków, brak warzyw i owoców w pierwszej fazie diety, co wiąże się z niedostarczaniem organizmowi odpowiednich ilości witamin i minerałów. Wiele osób stosujących dietę białkową wskazuje na złe samopoczucie, osłabienie, bóle głowy. Produkty stosowane w diecie dukana są dość drogie i nie dla wszystkich łatwodostępne.
Autor:
dietetyk, specjalista zdrowia publicznego
Dziękujemy za dodanie opini!