Deska – ćwiczenie o wielu zastosowaniach | Aktualizacja 2020

Deska – ćwiczenie o wielu zastosowaniach | Aktualizacja 2020

Deska (ang. plank) należy do ćwiczeń ogólnorozwojowych, które sprawdzają się w wielu dyscyplinach sportowych. Podczas wykonywania tego ćwiczenia pracuje dużo grup mięśniowych. Zobacz, co można zyskać robiąc deskę! Deska ćwiczenie plan - podejmiesz wyzwanie?

Deska lekiem na całe zło! Poznaj idealne ćwiczenie na mocny brzuch!

Marzy ci się mocny brzuch z widocznymi mięśniami, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Koniec z cudownymi herbatkami i ciągłym bieganiem. Postaw na jedno proste ćwiczenie i regularnie wykonuj deskę! Dzięki niej zaangażujesz brzuch w pracę nad wyrzeźbioną sylwetką i kompleksowo wzmocnisz całe ciało. Sprawdź, jak to działa!

Kto może skorzystać na wykonywaniu deski?

deska pracujące mięśnie wzmacnianie ciała

Deska ćwiczenie jest doskonałym uzupełnieniem treningu biegowego. Dzięki niej biegacze mają szansę poprawić wytrzymałość i tempo. Co więcej, wprowadzenie tego ćwiczenia do planu treningowego zmniejsza ryzyko kontuzji. Ze względu na duże bezpieczeństwo wykonywania deski, jest ona polecana kobietom po porodzie. Odbudowanie mięśni brzucha u takich kobiet jest powolnym procesem. Należy również zadbać o wzmocnienie mięśni głębokich (core) oraz mięśni dna miednicy. Deska ćwiczenie na brzuch sprawdza się doskonale. Jest to możliwe właśnie przy pomocy planka. W tym przypadku można również dodać trening ogólnorozwojowy.

deska ćwiczenie z piłka fitness ball facet

Deska ćwiczenie ma również wpływ na niwelowanie bólów kręgosłupa. Podczas jej wykonywania pracują przecież zarówno mięśnie brzucha, jak i pleców. Wzmocnienie mięśni przykręgosłupowych pomoże w przywróceniu prawidłowej postawy ciała. Co więcej, zwiększy stabilizację pleców. Efektem wykonywania deski będzie pozbycie się bólu kręgosłupa.

Przeciwwskazania do wykonywania  treningu deski

Plank to ćwiczenie opierające się na znacznych napięciach mięśni. Z tego powodu nie jest polecany kobietom spodziewającym się dziecka. W ich przypadku zdecydowanie lepiej sprawdzą się treningi aerobowe oraz wzmacniające (np. joga czy pilates). W przypadku osób cierpiących na dyskopatię lub skrzywienia kręgosłupa warto udać się po poradę lekarską przed włączeniem tego ćwiczenia do treningu. Deska ćwiczenie może bowiem w niektórych przypadkach wpłynąć na pogorszenie stanu zdrowia ćwiczącego. To ćwiczenie mogą wykonywać osoby w każdym wieku. Zdarza się jednak, że seniorzy odczuwają dyskomfort w trakcie robienia deski. W tym przypadku warto poradzić się lekarza.

Ćwiczenie deska: jak działa i jak ją poprawnie wykonać?

Doskonała dla ćwiczących na każdym poziomie zaangażowania treningowego, niezależnie od wieku czy płci. Gwarantuje nie tylko dobrą zabawę, ale również mocne mięśnie brzucha. Świetnie wzmacnia nasze barki i mm. klatki piersiowej, a poprzez mocne zaangażowanie tylnych aktonów mm. naramiennych i mm. prostowników grzbietu dobrze się sprawdzi w ramach korekty wad postawy. Wykonanie ćwiczenia deska zaczynamy od przyjęcia pozycji jak do klasycznej pompki - podpieramy ciało na przedramionach i unosimy je w taki sposób, aby głowa, barki, brzuch, miednica, kolana i kostki znalazły się w jednej pozycji. Całą sylwetkę utrzymuj w wyprostowanej pozycji, napinając mocno mm. brzucha. Ważne jest samo oddychanie, choć z uwagi na skurcz izometryczny wykonywany podczas tego ćwiczenia nie wymagana jest konkretna technika oddechu. Napięcie mm. brzucha powinno umożliwiać ci swobodną wentylację organizmu, tak aby wytrwać w przyjętej pozycji możliwie jak najdłużej w zależności od twoich celów. Jak je określić?

Plan na ćwiczenie deska challenge: sięgnij po kompleksowe efekty!

Choć wykonania deski nie wygląda na skomplikowane i po kilku ćwiczeniach wiesz, że wcale nie jest to nic trudnego, gwarantuje naprawdę imponujące efekty i kompleksowe wzmocnienie całego ciała. W zależności od przyjętego celu treningowego, ćwiczenie deska może się świetnie sprawdzić nie tylko podczas redukcji tkanki tłuszczowej, ale również w okresie budowania masy mięśniowej czy wzmacniania mm. głębokich brzucha. Tak jak w każdym treningu istotny jest przemyślany plan działania, tak i ćwiczenie deski warto rozłożyć w czasie, planując konkretne postępy. W sieci popularne są tzw. deska challenge, które zakładają utrzymanie planków od 30 sekund do nawet 5-6 minut w jednym podejściu. Jak w każdym treningu, tak i tutaj ważna jest poprawna technika, dlatego pamiętaj o niej we wszystkich dniach deskowego wyzwania. Z naszej strony rekomendujemy ćwiczenie deska challenge z progresem +15 sek z każdym kolejnym dniem, zakładając dodatkowy dzień na regenerację po 3 dniach ćwiczenia z rzędu. W takim układzie zakończysz 30. dzień swojego plank challenge z wynikiem 6 minut deski. To naprawdę imponujące osiągnięcie!

Czytaj też: Yoga Challenge

Deska ćwiczenie plan - korzyści

Deska ćwiczenie znajduje wiele zastosowań. Dzięki niej możemy m.in. wyrzeźbić i wysmuklić sylwetkę czy wzmocnić wiele partii mięśniowych. Istotne jest to, że wykonywanie deski angażuje do pracy mięśnie głębokie. To one są odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej postawy ciała. W ten sposób jednym prostym ćwiczeniem (deską) możemy doskonale poprawić własne zdrowie.

deska z trx taśmami w zawieszeniu trening siłownia

Wystarczy miesiąc ćwiczeń deski, by przekonać się o skuteczności i efektach planka. Ciało staje się wzmocnione, wysmuklone i wyrzeźbione. Mocna tkanka mięśniowa chroni szkielet przed kontuzjami. Co więcej, wzmocnienie mięśni głębokich pozwala na ochronę narządów wewnętrznych.

Plank sprawdza się również jako dodatek do codziennych treningów. Osoby aktywne fizycznie mają dzięki niej szansę na poprawę ogólnej kondycji organizmu oraz siły mięśniowej.

Deska jako ćwiczenie ogólnorozwojowe

Deska jest doskonałym ćwiczeniem podczas treningu z taśmami TRX czy fitballem.

Jak prawidłowo wykonywać deskę ćwiczenie?

Wydaje się, że plank nie jest skomplikowanym technicznie ćwiczeniem. Prawdą jest jednak, że prawidłowe jego wykonanie może sprawiać wiele trudności. Pozycją wyjściową powinno być leżenie przodem. W ten sposób dużo prościej jest osiągnąć bezbłędny podpór przodem na przedramionach. Przedramiona i ramiona powinny być ustawione pod kątem prostym. Barki muszą znajdować się idealnie nad stawami łokciowymi. Tak wygląda prawidłowe ustawienie ciała podczas wykonywania deski. Następnie należy odbić się od podłoża na palcach, podnieść tułów oraz napiąć mięśnie brzucha. Ponadto, pośladki nie mogą być uniesione zbyt wysoko. W trakcie deski powinno się również uważać na wyginanie lędźwi w dół. Zgodnie z nazwą ćwiczenia – należy zostać wyprostowanym.

Trening z deską dla początkujących – zasady

deska na macie jogi trening

Osoby początkujące powinny zacząć wykonywanie deski przez 15-30 sekund. Jak widać – jest to dosłownie chwila, a efekty mogą być zadziwiające. Popularne są wyzwania z plankiem. Wystarczy przez miesiąc każdego dnia robić deskę. Można jednak wyznaczyć sobie kilka dni w miesiącu na odpoczynek. Przykładowym planem treningowym dla początkujących może być wystartowanie z 15 sekundami. Przez pierwsze 6 dni należy codziennie zwiększać czas ćwiczenia kolejno o 5, 10, 10, 5 i 5 sekund. Jeden dzień przerwy. Kolejny tydzień rozpoczynamy z deską trwającą minutę. Czas zwiększamy codziennie o 15 sekund (do 14 dnia wyzwania). Znów dzień odpoczynku. Następnego dnia wykonujemy deskę przez 2 minuty i 30 sekund. Do 21 dnia treningu zwiększamy czas o 15 sekund. Dzień przerwy. Kolejnego dnia mamy 3 minuty 45 sekund. Do 26 dnia włącznie zwiększamy czas o 15 sekund. Dzień odpoczynku. Zwiększamy czas o 15 sekund, a 30 dnia cyklu treningowego osiągamy całe 5 minut trwania ćwiczenia!

Deska ćwiczenie – zapewnij sobie czas na regenerację

Chociaż można podjąć się 30-dniowego wyzwania z deską bez czasu na regenerację – nie dla wszystkich jest ono odpowiednie. Od wielu osób usłyszymy, że mięśnie brzucha regenerują się najszybciej i można je trenować codziennie. Ta zasada jest jednak bardzo płynna. W niektórych przypadkach codzienne wykonywanie deski może przynieść odwrotne skutki. Wrogiem jest przetrenowanie. Wtedy też uszkodzeniu ulega tkanka mięśniowa, organizm się osłabia a ryzyko urazu rośnie. Co więcej, taki stan mięśni stopuje ich rozwój. Warto więc zadbać o właściwą regenerację organizmu. To, ile dni potrzebujesz na odpoczynek zależy m.in. od twoich możliwości, typu i intensywności ćwiczeń czy celu treningowego.

Zróżnicowane stopnie trudności: ćwiczenie deska w kilku wydaniach

Nie tylko w treningu siłowym można modyfikować stopień trudności, zmieniając chociażby kąt nachylenia ciała do podłoża. Również ćwiczenie deski posiada zróżnicowane stopnie trudności. Sam czas utrzymania pozycji wyjściowej jest kryterium różnicującym. U osób początkujących skurcz izometryczny powinien trwać do 30 sekund w jednej serii deski, a kolejne powinny oscylować wokół tego wyniku. Na poziomie średniozaawansowanym ćwiczenie deski trwa już od 30 do 60 sekund w pojedynczej serii. Osoby zaawansowane w deskowych przebojach mogą trzymać plank od 60 do 90 sekund w jednej serii. Jeśli ćwiczymy w kilku seriach jednocześnie, warto pamiętać, aby nie przekraczać pułapu półtorej minuty ze względu na mocne obciążenie mięśni międzyżebrowych.

Ćwiczenie deska: osobny trening czy część większej całości?

Popularny plank to nie tylko podpór przodem. To również ćwiczenie deski bokiem w podporze na jednym ramieniu połączone z odwodzeniem drugiego ramienia w górę. Niezależnie od tego, jaki wariant ćwiczenia wykonujesz, możesz zarezerwować na nie osobny dzień treningu w ramach plank challenge, możliwe jest też włączenie deski do planu treningowego na brzuch lub inne partie mięśniowe. Kompleksowe działanie deski oraz różne stopnie trudności to dobry pomysł na urozmaicenie treningu klatki piersiowej, grzbietu czy ramion. Jaki sposób na deskę wybierasz?

Wyzwanie z deską dla zaawansowanych

Trening deski na miesiąc dla osób startujących od wykonywania ćwiczenia przez 5 minut. Przedstawiony zestaw ćwiczeń należy wykonywać codziennie przez 5 dni, 6 dzień na regenerację i całość powtarzamy od nowa:

 1. Plank z wyprostowanymi rękami przez minutę.
 2. Plank na ugiętych rękach przez 30 sekund
 3. Plank na ugiętych rękach z uniesioną nogą przez minutę (po pół minuty na nogę)
 4. Deska boczna przez minutę (na obie strony po 30 sekund)
 5. Plank z wyprostowanymi rękami przez 30 sekund
 6. Deska na ugiętych rękach przez minutę

Deska ćwiczenie niejedno ma imię

Wykonywanie deski nie musi być monotonne. Istnieje wiele odmian tego ćwiczenia. Mamy do wyboru wersję podstawową, czyli plank na wyprostowanych rękach. Trudniejsza – choć najbardziej popularna – jest deska na przedramionach. Kolejną wariacją tego ćwiczenia jest deska odwrócona (ang. reverse plank). Do tego możemy dołożyć unoszenie jednej nogi (ang. reverse plank leg raise). Co więcej, można również wykonywać deskę boczną z podnoszeniem bioder (ang. side plank pulses). Modyfikacją tego ćwiczenia jest deska boczna z rotacją (ang. side plank rotation). Dodatkowo, możemy również w pozycji bocznego planka zginać kolana (ang. plank side leg).

Rodzaje wykonywania deski

Deska klasyczna – pozycja podstawowa, ćwiczący oparty na ramionach

Planck jacks – czyli pajacyki podczas wykonywania deski

Planck mountain climbers – w pozycji deski przyciąganie na przemian nóg do klatki piersiowej

Plank z uniesioną nogą – w pozycji deski unoszenie na zmianę jednej nogi w górę i utrzymywanie jej przez kilka sekund

Side plank – czyli deska boczna, tylko jedna strona ciała ma kontakt z podłożem

Side plank plus -  pozycja deski bocznej, unoszenie i opuszczanie bioder

Side plank z uniesioną nogą – pozycja deski bocznej i unoszenie nogi, która nie ma kontaktu z podłożem

Piłka gimnastyczna - lepszy plank

Z badań wynika, że piłka gimnastyczna znacznie bardziej aktywuje mięśnie głębokie niż ćwiczenia wykonywane bez niej. Zgodnie z powyższym, żeby uzyskać lepsze wyniki dzięki plankowi – warto sięgnąć po ten sprzęt fitness. Wystarczy wtedy oprzeć nogi na piłce zamiast na podłożu. W takiej pozycji nasze ciało wykonuje więcej pracy przy stabilizowaniu ciała. Warto pamiętać, że to właśnie deska (też deska boczna) jest jednym z najlepszych ćwiczeń na wszystkie mięśnie brzucha. Ale to nie wszystko, w końcu podczas robienia planka pracują też mięśnie naramienne, najszersze grzbietu, czworogłowe ud…

Deska ćwiczenie rekord - Ile czasu trwał najdłuższy plank?

Dla niektórych wytrzymanie 30 sekund deski jest sporym wyzwaniem. Co powiecie jednak na wykonywanie deski przez 5 godzin 15 minut i 15 sekund? Tak! Z takim wynikiem robienie planka zakończył George Hood, emerytowany amerykański żołnierz marines. Jego dokonanie zostało wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa. Nasz bohater potrzebował 9 miesięcy treningów po 6 godzin dziennie, by uzyskać taki rekord wykonywania deski. Co ciekawe, sportowiec ma na swoim koncie jeszcze dwa rekordy. Najdłuższą jazdę na rowerku stacjonarnym – 222 godziny 22 minuty i 22 sekundy oraz najdłuższe skakanie na skakance – 13 godzin 12 minut i 11 sekund.

Czy teraz 5 minut planka wciąż wydaje się niemożliwe do osiągnięcia? Idziesz z deską na rekord? Trzymamy kciuki!

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Dominika Górska 2 14 stycznia 2020  8059

Dodaj komentarz

 • Marta457
  10 lutego 2017
  Niby proste, a jednak deska jest morderczym ćwiczeniem :)
 • frania
  9 lutego 2017
  Ja robię deskę przez 5 minut i kończę potwornie zmęczona, a ten pan był w stanie wytrzymać ponad 5 godzin. Szacun!

Artykuły z kategorii: Trening

silownia-w-domu-chwilowa-zmiana-czy-nowy-nawyk

Siłownia w domu - chwilowa zmiana czy nowy nawyk?

Definicja aktywności fizycznej zdecydowanie zmieniła swój wymiar w ostatnim roku. Definicją, autentycznego zaangażowania w trening stała się codzienna indywidualna determinacja. Wypad na siłownię przestał być zwykłym elementem dnia, a zajęcia fitness w grupie są wręcz dobrem luksusowym.

trening-silowo-wytrzymalosciowy-jak-go-dobrze-zaplanowac

Trening siłowo-wytrzymałościowy - jak go dobrze zaplanować?

Siłowy trening w klubie fitness albo jego bliźniacza wersja do wykonania w domu z czasem przestanie przynosić wymierne efekty. Coś będzie się dziać, ale nie do końca będzie wiadomo, czy to nadal droga do przodu. Z pomocą przyjdzie trening siłowo-wytrzymałościowy. Co to takiego?

bezpieczenstwo-i-higiena-w-pigulce-jak-zadbac-o-swoje-stawy-podczas-treningow

Bezpieczeństwo i higiena w pigułce: jak zadbać o swoje stawy podczas treningów?

Choć w istocie stawy to ruchome połączenia kości, należy pamiętać, że nadmierny wysiłek może szybko doprowadzić do stanów zapalnych czy kontuzji. Ważne jest odpowiednie podejście do wysiłku i diety, aby cały proces treningowy był jak najbardziej optymalny. Zobacz, jak zadbać o swoje stawy podczas treningów i nie martw się o swoją kondycję za kilka lat.

jak-powinno-sie-trenowac-przy-nadcisnieniu

Jak powinno się trenować przy nadciśnieniu?

Choroby układu krążenia i serca są nam nieobce w dzisiejszej rzeczywistości. To, że regularna aktywność fizyczna może im zapobiec jest jasne. Jak jednak powinno się trenować, jeśli już cierpi się na nadciśnienie? Zobacz, jakie sporty są bezpieczne przy tej chorobie serca.

odwodnienie-czyli-najwiekszy-wrog-sportowca-jak-go-pokonac

Odwodnienie, czyli największy wróg sportowca. Jak go pokonać?

Podczas intensywnego treningu metabolizm przyspiesza nawet dwudziestokrotnie. Zwiększa się temperatura ciała, a tym samym wypacanie wody i soli mineralnych z organizmu. Odwodnienie może prowadzić do znacznego osłabienia organizmu, a nawet zagrożenia życia. Zobacz, jak skutecznie nawadniać organizm, by ustrzec się skutków odwodnienia.

nowe-dyscypliny-fitness

Nowe dyscypliny Fitness

Jak we wszystkich dziedzinach życia tak w fitnessie, aby nie zostać w tyle trzeba się rozwijać. Dlatego ciągle powstają nowe typy zajęć, metody treningowe i korzystające z nowego sprzętu treningowego. W tym artykule przyjrzymy się najpopularniejszym nowym treningom.

ciekawe-gadzety-fitness-dostepne-od-2016-roku

Ciekawe gadżety fitness dostępne od 2016 roku

Nowy rok przynosi kilka nowości na rynku akcesorii fitness. Zobaczcie listę 7 gadżetów dla aktywnych. Nowoczesny sprzęt dostarczy szczegółowych danych o treningu, zagra muzykę pod wodą lub oszczędzi miejsce w torbie na siłownię!

jak-wybrac-silownie-lub-klub-fitness-krok-po-kroku

Jak wybrać siłownię lub klub fitness, krok po kroku

Klamka zapadła! Postanawiamy chodzić na siłownię, aby zrzucić kilka kilogramów, wysmuklić sylwetkę bądź zbudować mięśnie. Mamy przed sobą cel, widzimy siebie po półrocznych regularnych treningach i już chcemy zmotywowani podjąć się wyzwania. Ale jak wybrać siłownię na nasz plac boju o lepsze ciało? Podpowiadamy krok po kroku.

abecadlo-fitnessu

Abecadło fitnessu

W tym materiale rozszyfrujemy skróty ABS, ABT, ATC, TRX, TBC oraz Tae Bo. Wszystkie te skróty odnoszą się do zajęć typu fitness czyli treningów kształtujących sylwetkę i poprawiających kondycję organizmu.

najsprawniejsza-babcia-na-swiecie-80-letnia-kulturystka-trenujaca-fitness-ernestine-shepherd

Najsprawniejsza babcia na świecie – 80 letnia kulturystka trenująca fitness Ernestine Shepherd

Najstarsza bodybuilderka, kulturystka i zawodniczka fitness. Kondycja i siła tej babki może zaskoczyć. Mimo 80 lat wygląda jak wysportowana 40 latka. Poznajcie Ernestine Shepherd.

silownia-w-domu-chwilowa-zmiana-czy-nowy-nawyk

Siłownia w domu - chwilowa zmiana czy nowy nawyk?

Definicja aktywności fizycznej zdecydowanie zmieniła swój wymiar w ostatnim roku. Definicją, autentycznego zaangażowania w trening stała się codzienna indywidualna determinacja. Wypad na siłownię przestał być zwykłym elementem dnia, a zajęcia fitness w grupie są wręcz dobrem luksusowym.

trening-silowo-wytrzymalosciowy-jak-go-dobrze-zaplanowac

Trening siłowo-wytrzymałościowy - jak go dobrze zaplanować?

Siłowy trening w klubie fitness albo jego bliźniacza wersja do wykonania w domu z czasem przestanie przynosić wymierne efekty. Coś będzie się dziać, ale nie do końca będzie wiadomo, czy to nadal droga do przodu. Z pomocą przyjdzie trening siłowo-wytrzymałościowy. Co to takiego?

bezpieczenstwo-i-higiena-w-pigulce-jak-zadbac-o-swoje-stawy-podczas-treningow

Bezpieczeństwo i higiena w pigułce: jak zadbać o swoje stawy podczas treningów?

Choć w istocie stawy to ruchome połączenia kości, należy pamiętać, że nadmierny wysiłek może szybko doprowadzić do stanów zapalnych czy kontuzji. Ważne jest odpowiednie podejście do wysiłku i diety, aby cały proces treningowy był jak najbardziej optymalny. Zobacz, jak zadbać o swoje stawy podczas treningów i nie martw się o swoją kondycję za kilka lat.

jak-powinno-sie-trenowac-przy-nadcisnieniu

Jak powinno się trenować przy nadciśnieniu?

Choroby układu krążenia i serca są nam nieobce w dzisiejszej rzeczywistości. To, że regularna aktywność fizyczna może im zapobiec jest jasne. Jak jednak powinno się trenować, jeśli już cierpi się na nadciśnienie? Zobacz, jakie sporty są bezpieczne przy tej chorobie serca.

odwodnienie-czyli-najwiekszy-wrog-sportowca-jak-go-pokonac

Odwodnienie, czyli największy wróg sportowca. Jak go pokonać?

Podczas intensywnego treningu metabolizm przyspiesza nawet dwudziestokrotnie. Zwiększa się temperatura ciała, a tym samym wypacanie wody i soli mineralnych z organizmu. Odwodnienie może prowadzić do znacznego osłabienia organizmu, a nawet zagrożenia życia. Zobacz, jak skutecznie nawadniać organizm, by ustrzec się skutków odwodnienia.

nowe-dyscypliny-fitness

Nowe dyscypliny Fitness

Jak we wszystkich dziedzinach życia tak w fitnessie, aby nie zostać w tyle trzeba się rozwijać. Dlatego ciągle powstają nowe typy zajęć, metody treningowe i korzystające z nowego sprzętu treningowego. W tym artykule przyjrzymy się najpopularniejszym nowym treningom.

ciekawe-gadzety-fitness-dostepne-od-2016-roku

Ciekawe gadżety fitness dostępne od 2016 roku

Nowy rok przynosi kilka nowości na rynku akcesorii fitness. Zobaczcie listę 7 gadżetów dla aktywnych. Nowoczesny sprzęt dostarczy szczegółowych danych o treningu, zagra muzykę pod wodą lub oszczędzi miejsce w torbie na siłownię!

jak-wybrac-silownie-lub-klub-fitness-krok-po-kroku

Jak wybrać siłownię lub klub fitness, krok po kroku

Klamka zapadła! Postanawiamy chodzić na siłownię, aby zrzucić kilka kilogramów, wysmuklić sylwetkę bądź zbudować mięśnie. Mamy przed sobą cel, widzimy siebie po półrocznych regularnych treningach i już chcemy zmotywowani podjąć się wyzwania. Ale jak wybrać siłownię na nasz plac boju o lepsze ciało? Podpowiadamy krok po kroku.

abecadlo-fitnessu

Abecadło fitnessu

W tym materiale rozszyfrujemy skróty ABS, ABT, ATC, TRX, TBC oraz Tae Bo. Wszystkie te skróty odnoszą się do zajęć typu fitness czyli treningów kształtujących sylwetkę i poprawiających kondycję organizmu.

najsprawniejsza-babcia-na-swiecie-80-letnia-kulturystka-trenujaca-fitness-ernestine-shepherd

Najsprawniejsza babcia na świecie – 80 letnia kulturystka trenująca fitness Ernestine Shepherd

Najstarsza bodybuilderka, kulturystka i zawodniczka fitness. Kondycja i siła tej babki może zaskoczyć. Mimo 80 lat wygląda jak wysportowana 40 latka. Poznajcie Ernestine Shepherd.