Depresja sportowca, czyli jak przeciwdziałać wypaleniu treningowemu

Depresja sportowca, czyli jak przeciwdziałać wypaleniu treningowemu

Choroba czy zmęczenie nie jest przypisane do żadnego konkretnego sportu. Spotyka wszystkich – kolarzy, pływaków, biegaczy… Zobacz, dlaczego sportowcy zapadają na depresję. Poznaj sposoby na skuteczne zapobieganie wypaleniu treningowemu.

Depresja w świecie sportu

Wielu sławnych sportowców od dłuższego czasu zmaga się z depresją. Podczas zawodów czy w telewizji i internecie widać jednak same uśmiechnięte twarze. Znaczna część osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że niektóre zwycięstwa są okupione wielką determinacją w walce z chorobą. Zdaniem psychologów sportu depresja nie dotyka ludzi słabych. Zapadają na nią ludzie bez względu na pozycję społeczną. O podatności na depresję decyduje po prostu czynnik osobowościowy. Wielu sportowców m.in. amerykańska narciarka Lindsay Vonn, zmaga się z depresją w momencie najwyższego szczytu formy. Amerykanka zdobywała kolejne tytuły mistrzyni świata czy złoto na Olimpiadzie, choć od kilku lat chorowała na depresję.

Przyczyny zachorowań na depresję u sportowców

wypalenie treningowe przetrenowanie objawy

Wszystkie przypadki zachorowań na depresję w świecie sportu wiążą się z indywidualnymi osobami. Nie powinno się uogólniać ani doszukiwać charakterystycznych przyczyn zapadania na depresję wśród sportowców. Bez względu na zawód, każdą z osób może dotknąć ta przykra choroba. Niektórzy sportowcy zmagają się z problemami rodzinnymi, inni nie wytrzymują presji otoczenia lub nie potrafią sobie poradzić z niepowodzeniami. Wielu sportowców, którzy mogli stać się gwiazdami sportu już dawno nie ma – z powodu najgorszego ze skutków depresji.

Wypalenie treningowe – jak się objawia i skąd się bierze?

Syndrom wypalenia (ang. burn-out syndrome) jest określeniem na stan fizyczny i psychiczny, który następuje zaraz po wcześniejszym silnym zaangażowaniu w daną czynność. Początkowo ten stan odnoszono jedynie do zawodów, które opierają się na pomaganiu innym (np. lekarzy). Z czasem zaczęto również dostrzegać objawy wypalenia w wielu innych zawodach, m.in. w sporcie. Ten problem dotknął na przykład niemieckiego skoczka narciarskiego Svena Hannawalda.

Objawy wypalenia treningowego:

- poczucie zmęczenia zarówno fizycznego, jak i psychicznego;

- spadek motywacji do ćwiczeń oraz zmniejszenie osiągnięć w sporcie;

- poczucie wstydu związanego z własnymi osiągnięciami;

- spadek poczucia własnej wartości.

Często wypalenie treningowe wiąże się z przetrenowaniem organizmu. Sportowcy doprowadzają do przetrenowania poprzez zbyt dużą ilość treningów czy maksymalną intensywność ćwiczeń. Ogólne zmęczenie organizmu wywołuje spadek motywacji trenującego. Przyczyną tzw. depresji treningowej może być również niewyznaczenie lub złe wyznaczenie sobie konkretnego celu ćwiczeń. Ponadto, stan psychiczny sportowców (przygotowanie mentalne) zależy również od niesportowych czynników. Sytuacja osobista, problemy finansowe czy rodzinne – to także mogą być przyczyny wypalenia treningowego lub przetrenowania organizmu.

Przetrenowanie – jeden z powodów wypalenia treningowego

Przetrenowanie jest chronicznym osłabieniem całego organizmu. Najczęstszymi powodami takiego stanu są:

- złe dobranie proporcji objętości treningu do jego intensywności;

- niedobór regeneracji tj. brak właściwego odpoczynku po obciążających treningach;

- zła dieta.

Przetrenowanie objawia się podwyższonym tętnem spoczynkowym oraz zwiększonym zapotrzebowaniem na tlen w trakcie ćwiczeń. Często pojawiają się również kontuzje czy stany zapalne układu ruchu. Sportowiec może również cierpieć na bóle i zawroty głowy, mieć problemy ze snem czy apetytem a także odczuwać dreszcze. Lekceważenie powyższych czynników może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Sposoby na zapobieganie wypaleniu treningowemu

zapobieganie sposoby na wypalenie i depresję

1. Każde zmęczenie i zniechęcenie do ćwiczeń nie może zostać zignorowane. Ważne jest, by znaleźć również czas na odpoczynek po treningu. Częścią planu treningowego jest regeneracja. Jeśli sportowiec zrezygnuje z odpowiedniego czasu odpoczynku, może przestać zauważać postępy w swojej pracy. Takie odczucia bardzo często prowadzą do spadku motywacji, a następnie do wypalenia treningowego. Dobrym wyjściem jest także urlop treningowy. Dzięki temu sportowiec będzie mógł odpocząć oraz zyska większą motywację. Tęsknota za sportem sprawi, że z radością powróci do treningów;

2. Warto wprowadzić różnorodność do treningów. Trudne jest ciągłe powtarzanie tych samych czynności i ćwiczeń. Sportowcy-amatorzy mogą urozmaicić swoje treningi np. pływaniem czy jogą. Ze względu na to, że są to dyscypliny ogólnorozwojowe, pomogą w utrzymaniu dobrej formy. Doskonale sprawdza się to wśród osób trenujących sporty szczególnie obciążające jedną ze stron ciała np. tenis. Innym sposobem na zerwanie z monotonią może być zmiana miejsca treningów. Skorzystanie z usług nowej siłowni lub klubu fitness, treningi w parkach lub zupełnie inny zestaw ćwiczeń będą dużym urozmaiceniem. Można także poszukać osób trenujących ten sam sport. Praca w grupie jest dodatkową motywacją;

3. Czasem zdarza się, że sport, który trenujemy nie sprawia nam radości. Włożyliśmy już dużo pracy w ćwiczenia, więc nie chcemy rezygnować. Ważne jest, by nie zmuszać się do ćwiczeń w żadnej z dyscyplin. Każdy sport powinien być pasją dla danej osoby. Trudno o motywację do treningu, jeśli nie lubimy tej dyscypliny. W takiej sytuacji warto zmienić dziedzinę, jeśli jest to możliwe. Dotychczasowe osiągnięcia nie pójdą na marne. Kondycja, wytrzymałość czy siła doskonale sprawdzą się w innych sportach;

4. Mniejsze skupienie na efektach treningu – większe na korzyściach. Zazwyczaj głównym celem rozpoczynania aktywności fizycznej jest osiągnięcie określonego kształtu swojego ciała. Niektórzy skupiają się na rozbudowaniu masy mięśniowej, zwiększeniu wydolności organizmu czy redukcji tkanki tłuszczowej. Są to ważne cele, jednak ciągłe wieszanie ich nad swoją głową może rodzić frustrację. Warto zwrócić szczególną uwagę na to, co trening daje sportowcowi. Wszystkie korzyści, takie jak sprawność, poprawa kondycji i zdrowia czy zwiększenie pewności siebie są kluczem do czerpania przyjemności z treningu.

5. Niekiedy wypalenie treningowe jest spowodowane stałym powtarzaniem sobie, że wciąż nie ma się żadnych osiągnięć. By do tego nie doprowadzić, każde, nawet małe zwycięstwo powinno zostać właściwie uczczone. W tym kontekście pod pojęciem ‘zwycięstwo’ kryją się także dobre wyniki podczas treningów czy ukończenie planu treningowego. Nawet minuta dziennie poświęcona na celebrowanie własnych osiągnięć skutecznie poprawi samopoczucie i dowartościuje sportowca.

6. Skuteczne wyznaczenie celu dziennego. Jednym ze sposobów jest ustalenie długookresowego celu treningowego. Nie jest to błąd, ale jeśli efekty nie przyjdą we właściwym momencie, pojawi się zbędny stres, a motywacja zacznie spadać. Krótkoterminowe cele są łatwiejsze do osiągnięcia i bardziej przewidywalne. Warto skupić się więc na mniejszych procesach, które połączone doprowadzą do celu treningowego. Dzięki temu pojawią się także kolejne osiągnięcia do świętowania.

7. W momencie spadku motywacji i pojawieniu się nieoczekiwanych problemów, warto poprosić o wsparcie inne osoby. Podzielenie się swoimi przeżyciami i kłopotami jest sposobem na zdystansowanie się do nich. Warto dotrzeć do grup wsparcia. Rozmowy z kolegami z treningów, trenerami i instruktorami pomogą w poprawie nastroju. Dzięki nim zniknie także poczucie osamotnienia w problemie.

 

Strona 2: Wypalenie treningowe ->

Dominika Górska 4 19 października 2016  2640

Dodaj komentarz

 • Warlo
  24 października 2016
  Aż smutno się czyta, ale w sporcie są też te ciemne strony...
 • Elżbieta
  21 października 2016
  Mój mąż przechodził przez wypalenie sportowe. Naprawdę trudny okres w naszym życiu. Weźcie sobie do serca te rady i nie pozwólcie, żeby wam się to przydarzyło. Sport jest cudowny, ale trzeba umieć go uprawiać.
 • TRX
  20 października 2016
  Chyba muszę sobie wziąć krótki urlop od sportu, bo powiem szczerze, że czuję się ostatnio mocno przemęczona. Po przeczytaniu tego artykułu na pewno nie zignoruję nawet najmniejszych objawów. Trzeba walczyć.
 • Paweł190
  20 października 2016
  Trenuję kolarstwo i doskonale wiem, co znaczy depresja w świecie sportu. Mój dobry przyjaciel cierpiał na nią wiele lat. Mimo to, dawał radę. Na szczęście po długiej farmakoterapii i terapii udało mu się szczęśliwie wrócić do normalnego życia. Dlatego trzymam sztamę ze wszystkimi sportowcami z tą przeklętą chorobą! Nie dajcie się !

Artykuły z kategorii: Trening siłowy

plecy-jak-lotnisko-najlepsze-cwiczenia-na-silownie-na-mocne-i-szerokie-plecy

Plecy jak lotnisko - najlepsze ćwiczenia na siłownię na mocne i szerokie plecy

Grzbiet to strategiczna partia mięśniowa. Szerokie plecy kojarzą się z siłą, wzmacniają nasz kręgosłup i chronią go przed urazami, a razem z mięśniami brzucha skutecznie stabilizują całą naszą sylwetkę. Podpowiadamy, które ćwiczenia na plecy wybrać, by trening na siłowni przynosił oczekiwane efekty.

challenge-na-silna-klate-jak-zrobic-100-pompek-w-serii

Challenge na silną klatę - jak zrobić 100 pompek w serii?

Pompki to jedno z popularniejszych ćwiczeń siłowych. Są przedmiotem chłopięcych rywalizacji w szkolnych latach. Pompki to też solidna podstawa do rozbudowy muskularnej i silnej klatki piersiowej i barków oraz wzmocnienia mięśni tułowia. Tylko jak zrobić 100 pompek w serii i czy to w ogóle możliwe?

trening-silowy-twoj-plan-na-dobra-forme

Trening siłowy - twój plan na dobrą formę

Trening siłowy jest na tyle uniwersalny, że sprawdza się jako forma aktywności w wielu sportowych dyscyplinach. W zależności od zastosowanej metody i bieżącego celu treningowego może przynieść rozbudowę mięśni lub redukcję. Jak zorganizować trening siłowy i w jakiej formie go przeprowadzić?

ile-bialka-po-treningu-oblicz-sam-swoje-zapotrzebowanie

Ile białka po treningu? Oblicz sam swoje zapotrzebowanie!

Wielu sportowców zastanawia się, jaka ilość białka jest wskazana po konkretnym treningu. Ile dokładnie białka należy spożywać po aktywności fizycznej, aby zbudować mięśnie?

cardio-po-treningu-silowym-czy-warto

Cardio po treningu siłowym - czy warto?

Zdania na temat cardio po treningu siłowym są podzielone, jednak nie ulega wątpliwości, że jest on nieodzownym elementem całej sesji. Kiedy robić ćwiczenia cardio i w jakim celu?

pas-treningowy-twoj-sprzymierzeniec-w-drodze-na-szczyt

Pas treningowy - Twój sprzymierzeniec w drodze na szczyt

W wielu ćwiczeniach siłowych nasz pas lędźwiowy poddawany jest mocnym przeciążeniom. Wielostawowe boje na siłowni mogą wywierać duży nacisk na nasz kręgosłup. By choć w niewielkim stopniu odciążyć nasz grzbiet i zwiększyć efektywność, warto sięgnąć po kulturystyczny pas treningowy. Czym tak naprawdę jest i jak go używać?

trening-na-drazku-czy-warto-go-robic

Trening na drążku - czy warto go robić?

Trening na drążku może mieć imponujące efekty, a powtarzany regularnie pozwala na kształtowanie różnych obszarów mięśni. Jak poprawnie wykonywać trening na drążku?

zapoznaj-sie-z-miejscami-do-cwiczen-silowych-w-gdansku

Zapoznaj się z miejscami do ćwiczeń siłowych w Gdańsku

Jesteś mieszkańcem Trójmiasta? Chciałbyś konkretniej poćwiczyć w Gdańsku lub w jego okolicach, ale nie wiesz, która siłownia jest najlepsza i która najbardziej będzie spełniała twoje wszystkie oczekiwania? My ci pomożemy. Poniżej przedstawiamy zestawienie najlepszych i sprawdzonych siłowni w Gdańsku.

rozciaganie-po-treningu-silowym-dlaczego-jest-tak-wazne

Rozciąganie po treningu siłowym - dlaczego jest tak ważne?

Ćwiczenia rozciągające po treningu mogą mieć ogromne znaczenie niezależnie od stopnia zaawansowania danej osoby. Jakie ćwiczenia na rozciąganie warto wykonywać? Czym grozi ich pominięcie?

wariacje-klasycznego-martwego-ciagu-pracujace-miesnie-i-inne-przydatne-informacje

Wariacje klasycznego martwego ciągu – pracujące mięśnie i inne przydatne informacje

Martwy ciąg jest chętnie wykonywanym ćwiczeniem przez większość ludzi trenujących na siłowni. Klasyczny martwy ciąg można wykonywać w różnych wariacjach np. na jednej nodze. Ćwiczenie niesamowicie angażuje do pracy większość mięśni ciała. Poznaj przydatne informacje o różnych wariacjach na temat martwego ciągu!

plecy-jak-lotnisko-najlepsze-cwiczenia-na-silownie-na-mocne-i-szerokie-plecy

Plecy jak lotnisko - najlepsze ćwiczenia na siłownię na mocne i szerokie plecy

Grzbiet to strategiczna partia mięśniowa. Szerokie plecy kojarzą się z siłą, wzmacniają nasz kręgosłup i chronią go przed urazami, a razem z mięśniami brzucha skutecznie stabilizują całą naszą sylwetkę. Podpowiadamy, które ćwiczenia na plecy wybrać, by trening na siłowni przynosił oczekiwane efekty.

challenge-na-silna-klate-jak-zrobic-100-pompek-w-serii

Challenge na silną klatę - jak zrobić 100 pompek w serii?

Pompki to jedno z popularniejszych ćwiczeń siłowych. Są przedmiotem chłopięcych rywalizacji w szkolnych latach. Pompki to też solidna podstawa do rozbudowy muskularnej i silnej klatki piersiowej i barków oraz wzmocnienia mięśni tułowia. Tylko jak zrobić 100 pompek w serii i czy to w ogóle możliwe?

trening-silowy-twoj-plan-na-dobra-forme

Trening siłowy - twój plan na dobrą formę

Trening siłowy jest na tyle uniwersalny, że sprawdza się jako forma aktywności w wielu sportowych dyscyplinach. W zależności od zastosowanej metody i bieżącego celu treningowego może przynieść rozbudowę mięśni lub redukcję. Jak zorganizować trening siłowy i w jakiej formie go przeprowadzić?

ile-bialka-po-treningu-oblicz-sam-swoje-zapotrzebowanie

Ile białka po treningu? Oblicz sam swoje zapotrzebowanie!

Wielu sportowców zastanawia się, jaka ilość białka jest wskazana po konkretnym treningu. Ile dokładnie białka należy spożywać po aktywności fizycznej, aby zbudować mięśnie?

cardio-po-treningu-silowym-czy-warto

Cardio po treningu siłowym - czy warto?

Zdania na temat cardio po treningu siłowym są podzielone, jednak nie ulega wątpliwości, że jest on nieodzownym elementem całej sesji. Kiedy robić ćwiczenia cardio i w jakim celu?

pas-treningowy-twoj-sprzymierzeniec-w-drodze-na-szczyt

Pas treningowy - Twój sprzymierzeniec w drodze na szczyt

W wielu ćwiczeniach siłowych nasz pas lędźwiowy poddawany jest mocnym przeciążeniom. Wielostawowe boje na siłowni mogą wywierać duży nacisk na nasz kręgosłup. By choć w niewielkim stopniu odciążyć nasz grzbiet i zwiększyć efektywność, warto sięgnąć po kulturystyczny pas treningowy. Czym tak naprawdę jest i jak go używać?

trening-na-drazku-czy-warto-go-robic

Trening na drążku - czy warto go robić?

Trening na drążku może mieć imponujące efekty, a powtarzany regularnie pozwala na kształtowanie różnych obszarów mięśni. Jak poprawnie wykonywać trening na drążku?

zapoznaj-sie-z-miejscami-do-cwiczen-silowych-w-gdansku

Zapoznaj się z miejscami do ćwiczeń siłowych w Gdańsku

Jesteś mieszkańcem Trójmiasta? Chciałbyś konkretniej poćwiczyć w Gdańsku lub w jego okolicach, ale nie wiesz, która siłownia jest najlepsza i która najbardziej będzie spełniała twoje wszystkie oczekiwania? My ci pomożemy. Poniżej przedstawiamy zestawienie najlepszych i sprawdzonych siłowni w Gdańsku.

rozciaganie-po-treningu-silowym-dlaczego-jest-tak-wazne

Rozciąganie po treningu siłowym - dlaczego jest tak ważne?

Ćwiczenia rozciągające po treningu mogą mieć ogromne znaczenie niezależnie od stopnia zaawansowania danej osoby. Jakie ćwiczenia na rozciąganie warto wykonywać? Czym grozi ich pominięcie?

wariacje-klasycznego-martwego-ciagu-pracujace-miesnie-i-inne-przydatne-informacje

Wariacje klasycznego martwego ciągu – pracujące mięśnie i inne przydatne informacje

Martwy ciąg jest chętnie wykonywanym ćwiczeniem przez większość ludzi trenujących na siłowni. Klasyczny martwy ciąg można wykonywać w różnych wariacjach np. na jednej nodze. Ćwiczenie niesamowicie angażuje do pracy większość mięśni ciała. Poznaj przydatne informacje o różnych wariacjach na temat martwego ciągu!