Dawne i dziwne dyscypliny sportu wycofane z Igrzysk Olimpijskich

Dawne i dziwne dyscypliny sportu wycofane z Igrzysk Olimpijskich

Dawne konkurencje olimpijskie których już nie zobaczycie na Igrzyskach. Czyli sporty które wycofano z Igrzysk olimpijskich. Zobaczcie mało znaną historię Letnich i Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

Formuła Igrzysk olimpijskich ciągle się zmienia. Jedne dyscypliny sportowe są dodawane inne wycofywane. W przeszłości było wiele dziwnych i nietypowych dyscyplin które pojawiały się na Igrzyskach letnich oraz zimowych, ale z różnych przyczyn były później wycofywane. Zobaczcie 17 najdziwniejszych dyscyplin sportowych których już nie pokazują na Igrzyskach.

Dawne dyscypliny sportowe wycofane z programu Igrzysk

 

Gimnastyka: Ćwiczenia z maczugami

wycofane z igrzysk ćwiczenia z maczugami

Ćwiczenia z maczugami pojawiły się na Igrzyskach w Saint Louis w 1904 roku

Pokazy sprawności w używaniu maczug z pewnością mają długą historię, sięgającą jeszcze epoki kamienia łupanego. Maczugi zaliczane były do konkurencji gimnastycznych. Dzisiaj maczugi są jednym z przyrządów innej dyscypliny olimpijskiej – Gimnastyki artystycznej ćwiczonej przez kobiety.

 

Pływanie na 200 metrów z przeszkodami

pływanie z przeszkodami igrzyska olimpijskie

Dyscyplina która pojawiła się tylko na letnich igrzyskach w Paryżu w 1900 roku. Podczas rywalizacji pływackich w basenie zawodnicy musieli pokonać 3 rodzaje przeszkód: słup przy basenie, przebiec po rzędzie łodzi oraz przepłynąć pod kolejnym rzędem łodzi. Zwycięzca pokonał ten tor przeszkód płynąc w nieco ponad 2 i pół minuty.

 

Skok wzwyż z miejsca

skok wzwyż z miejsca igrzyska wycofane

Kolejna prawie zapomniana dyscyplina olimpijska. Ta konkurencja lekkoatletyczna pojawiła się trzykrotnie na Igrzyskach letnich w latach 1900-1912.

 

Wspinaczka po linie

wspinaczka po linie igrzyska olimpijskie

Coś co praktykuje się w dzisiejszym crossfit. Dawniej była to jedna z ośmiu konkurencji gimnastycznych na Igrzyskach Olimpijskich w 1896 roku w Atenach. Zadaniem zawodników było wspięcie się po linie na wysoki na 14 metrów słup. Zawody w tej nietypowej dyscyplinie były rozgrywane kilkukrotnie w latach 1896, 1904, 1906, 1924 i 1932. Podczas Igrzysk w Atenach na szczyt słupa po linie dotarło tylko dwóch zawodników – obaj reprezentowali Grecję.

Czytaj więcej: Crossfit vs kulturystyka

 

Strzelanie do żywych gołębi Paryż 1900 rok

strzelanie do gołębi Igrzyska

Strzelanie jest stałą konkurencją Igrzysk Olimpijskich. Jednak podczas Igrzysk Olimpijskich w 1900 roku wymyślono konkurencję polegającą na strzelaniu do żywych gołębi. Ptaki były wypuszczane 27 metrów przed strzelcem, którego zadaniem było zestrzelić zwierzę ze strzelby. Podobno podczas Igrzysk zabito ok 300 ptaków. Najskuteczniejszy w tej konkurencji był Belg Leon de Lunden który trafił 21 ptaków pod rząd. Po zakończeniu zmagań komisja MKOL zadecydowała by konkurencje strzelania do żywych ptaków wykreślić z programu Igrzysk.

Zimowe konkurencje sportowe wycofane z Igrzysk Olimpijskich

 

Patrol wojskowy

patrol wojskowy igrzyska olimpijskie 1936

Zimowa dyscyplina sportu, łączyła biegi narciarskie ze strzelectwem. Patrol wojskowy jest pierwowzorem biathlonu. Konkurencja odbywała się pomiędzy reprezentacjami krajowymi (głównie państwa skandynawskie oraz Włochy, Francja, Polska i Niemcy) oraz reprezentacjami jednostek wojskowych. Podczas patrolu wojskowego zawodnicy w drużynach 4 osobowych strzelali na 15 i 25 metrów oraz wykonywali bieg narciarski, wszystko z plecakiem o wadze 24 kg. Patrol wojskowy pojawił się na Igrzyskach w roku 1928, 1936 oraz 1948.

 

Skijöring

Skijöring igrzyska olimpijskie wycofana konkurecnja

Kolejna dawna dyscyplina olimpijska wycofana ze współczesnych igrzysk. Skijöring nazwa dyscypliny pochodzi z języka norweskiego, połączenia słów ski – narty oraz kjöre – powozić. Ta zimowa dyscyplina polega na wyścigu narciarzy ciągniętych przez zwierzęta: psy lub konie albo współcześnie skuter śnieżny. Skijöring pojawił się tylko raz jako dyscyplina pokazowa na Zimowych Igrzyskach w St. Moritz w 1928 roku. Co ciekawe ten sport jest nadal popularny w Kanadzie oraz Norwegii.

 

Bandy

Bandy igrzyska olimpijskie wycofana konkurencja

Bandy jest sportem zespołowym podobnym do hokeja, wywodzi się z średniowiecznej niderlandzkiej zimowej gry. W sumie wszystko tutaj wygląda jak w hokeju. Zawodnicy uderzają w piłkę za pomocą zakrzywionych kijów jeżdżąc po lodowisku na łyżwach. Bandy było konkurencją Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Oslo w 1952 roku. Co ciekawe co dwa lata odbywają się Mistrzostwa Świata w bandy, oczywiście dominują w nich kraje skandynawskie i Rosja oraz Kanada.

 

Narciarstwo szybkie

narciarstwo szybkie wycofane z igrzysk zimowych

Jeden z najszybszych sportów bez użycia napędu motorowego. Narciarstwo szybkie pojawiło się w roku 1992 na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Albertville. Powodem wycofania tej konkurencji z programu Igrzysk była śmierć jednego z zawodników. 27 letni Szwajcar Nicolas Bochatay zginął podczas treningu. Po tym wypadku komisja igrzysk stwierdziła, że konkurencja narciarstwo szybkie jest zbyt niebezpieczne dla zawodników.

Drużynowe sporty usunięte z Igrzysk Olimpijskich

 

Przeciąganie liny

przeciąganie liny wycofane z igrzysk olimpijskich

Jedna z najstarszych dyscyplin sportu. Przeciąganie liny rozgrywano na igrzyskach olimpijskich w latach 1900-1920 pięciokrotnie. Jako sport drużynowy przeciąganie liny było początkowo traktowane jako konkurencja lekkoatletyczna, a od 1912 roku wyodrębniono ją do osobnej dyscypliny sportu.

 

Jazda konna: Polo

polo jazda konna igrzyska olimpijskie

Konna gra zespołowa wywodząca się z Indii. Polegająca na odbijaniu piłki na trawiastym boisku za pomocą długich kijów z grzbietu konia. Polo pojawiło się na igrzyskach czterokrotnie pierwszy raz w 1908 ostatni w 1936 roku.

 

Jeu de paume

Jeu de paume igrzyska olimpijskie gra

Stara gra sportowa pochodząca z Francji. Paume polega na przerzucaniu piłki przez siatkę przy pomocy rakietki. Ten sport pojawił się na igrzyskach tylko jeden raz w 1908 roku w Londynie.

 

Pływanie synchroniczne solo

pływanie synchronicznie solo

O ile pływanie z przeszkodami jest całkiem logiczną konkurencją o tyle pływanie synchroniczne solo wydaje się abstrakcyjnie, bo gdzie tutaj znaleźć synchronizację? Jednak pływanie synchroniczne solo jest oficjalną konkurencją rozgrywaną na zawodach pływania synchronicznego. Jako konkurencja olimpijska pojawiła się raz w 1992 roku w Barcelonie.

 

Baskijska pelota

Baskijska pelota igrzyska olimpijskie dawne

Kolejna dziwna dla Europejczyków gra rakietowa wycofana z Igrzyska olimpijskich. Ta gra podobna do tenisa polega na odbijaniu piłki od ściany przy pomocy rakiet z wikliny. Pelota była oficjalną dyscyplina igrzyska w 1900 roku w Paryżu oraz w latach 1924, 1968 oraz 1992 roku jako dyscyplina pokazowa.

 

Roque

Roque dawne igrzyska olimpijskie wycofane

Roque jest współcześnie prawie zapomnianą amerykańską odmiana krokieta.

Tak krokieta, ale nie takiego co dostajesz na talerzu. Takiego z piłką i młotkiem.

Ta dyscyplina była pokazana raz, na Igrzyskach letnich w St. Louis w 1904 roku. Roque to gra na ubitym polu, w którym umieszcza się małe bramki. Gracze grają piłką uderzaną młotkami (krótszymi od tych z krokieta z główkami wykonanymi z kamienia.

 

Baseball

baseball igrzyska olimpijskie pekin

Sport narodowy z USA. Pierwszy raz pojawił się na Igrzyskach jako dyscyplina pokazowa w 1904 roku W St. Louis. Później nikt się nim nie interesował aż do 1992 roku kiedy Amerykanie przekonali Komisję Igrzysk aby dołączyć Baseball do stałego programu Igrzysk. I tak base ball pojawiał się na igrzyskach aż do Igrzysk w Pekinie w 2008 roku. Od tego czasu Baseball wycofano z programu Igrzysk z powodu małego zainteresowania tym sportem i dużych kosztów budowy boisk, co zresztą dobrze widać na zdjęciu z Pekinu.

Podobno baseball wraca na Igrzyskach w 2020 w Japonii, Tokio

Japończycy są jedynym dużym państwem poza USA w którym powszechnie lubi się grać w baseball. Reszta świata raczej jest za piłką nożną :)

 

Krokiet

krokiet dawne igrzyska olimpijskie 1900 rok

Tak krokiet, ale nie taki co się dostaje na talerzu. Taki krokiet z piłką i młotkiem.

Krokiet jest grą wycofaną z programu Igrzysk i prawie zapomnianą. Polega na przetaczaniu piłki przy pomocy drewnianego młotka z jednego końca trawiastego boiska na drugi. Krokiet pojawił się tylko raz w 1900 roku w Paryżu i został od razu wycofany.

 

Lacrosse

Lacrosse igrzyska olimpijskie gra wycofana

Sport narodowy Kanady – gra zespołowa będąca pierwowzorem hokeja na lodzie. Lacrosse jest grą pochodzącą od rdzennych Indian amerykańskich. Rozgrywana jest na trawiastym boisku, polega na umieszczeniu piłki w bramce przeciwnej drużyny za pomocą trójkątnej rakiety. Lacrosse jest obecnie wycofane z Igrzysk, na których pojawiło się w latach 1904, 1908 oraz 1928 i 1932 jako dyscyplina pokazowa.

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Marcin Lemański 4 19 sierpnia 2016  74697

Dodaj komentarz

 • nik
  2 września 2016
  Jeszcze były - pojedynki na pistolety. Była to chyba dyscyplina pokazowa na igrzyskach w paryzu. strzelano do siebie z woskowych kul stosując śmieszne hełmy na głowie
 • Gneral
  21 sierpnia 2016
  Czyli Najwięcej dziwnych dyscyplin było na Igrzyskach w Paryzu. Coś mnie to nie dziwi Francuzi zawsze kombinowali
 • borys
  21 sierpnia 2016
  Na jednych igrzyskach były też pojedynki pistoletowe, zawodnicy strzelali do siebie z woskowych kul :P kiedyś to mieli fantazję.
 • Bardzo lubię krokiety
  21 sierpnia 2016
  Krokiet nie jest dyscypliną sportową;)
  Roque jest współcześnie prawie zapomnianą amerykańską odmiana krokieta.
  Krokiet jest grą wycofaną z programu Igrzysk

Artykuły z kategorii: Sport

dowiedz-sie-w-jaki-sposob-aktywnosc-fizyczna-wplywa-na-organizm-czlowieka

Dowiedz się, w jaki sposób aktywność fizyczna wpływa na organizm człowieka

Chcesz cieszyć się zdrowiem przez długie lata? Postaw na poprawne odżywianie oraz aktywność fizyczną. Są dwa najważniejsze i nieodłączne elementy na to by czuć się zdrowo we własnym ciele na długie lata. Regularne ćwiczenia fizyczne przyczyniają się do poprawy warunków zdrowotnych każdej osoby. Odłóż w kąt telefon, weź rower, ubierz wygodne buty i wyjdź na dwór.

wakacje-w-gorach-poznaj-ciekawe-pomysly-na-spedzenie-czasu-wolnego

Wakacje w górach? Poznaj ciekawe pomysły na spędzenie czasu wolnego

Wybierając się na urlop w góry, na pewno zastanawiasz się, co będziesz tam robił. Jednak, jeżeli zależy Ci na aktywnym spędzaniu czasu wolnego, to znajdziesz wiele form aktywnego wypoczynku. Urlop to nie tylko leżenie i opalanie się, jednak coraz częściej aktywność fizyczna. Jeżeli Twoim planem wakacyjnym są polskie góry, to dowiedz się jak ciekawie wypełnić wolny czas po brzegi.

sport-dla-osob-po-40-roku-zycia-sprawdz-co-i-jak-cwiczyc-by-czuc-sie-jeszcze-lepiej

Sport dla osób po 40 roku życia: sprawdź, co i jak ćwiczyć, by czuć się jeszcze lepiej!

Chociaż sport atakuje nas z każdej strony, wiele osób nie może się przełamać, by regularnie uprawiać aktywność fizyczną. Tymczasem sport to samo zdrowie, a trening uprawiany przez cały życie może mieć naprawdę dobry wpływ na nasze ciało i procesy zachodzące w organizmie. Kiedy proponować sport dla osób po 40 roku życia i jakie formy treningu będą najlepsze?

zaklady-bukmacherskie-sponsoruja-polski-sport

Zakłady bukmacherskie sponsorują polski sport

Oglądając mecz piłki nożnej na bandach wokół boiska, możemy zauważyć loga najpopularniejszych polskich bukmacherów. Dzięki temu marki bukmacherów wystawione są na większą ekspozycję, co pozytywnie wpływa na ich rozpoznawalność.

oboz-sportowy-dla-doroslych-postaw-na-kondycje-i-podkrec-swoj-urlop

Obóz sportowy dla dorosłych - postaw na kondycję i podkręć swój urlop!

Mimo ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa, organizatorzy wyjazdów kondycyjnych nawet na chwilę nie zwalniają tempa. Przygotowaną wcześniej ofertę dopasowują do aktualnych wytycznych sanitarnych. Jeśli nie masz pomysłu na urlop, postaw na obóz sportowy dla dorosłych!

kask-na-hulajnoge-jaki-wybrac

Kask na hulajnogę - jaki wybrać?

Hulajnogi to coraz popularniejszy środek transportu pozwalający na przemieszczanie się po dużych miastach. W związku z tym warto zadbać o swoje bezpieczeństwo i wyposażyć się w odpowiedni kask na hulajnogę. Jaki model jest najlepszy?

mecz-polska-izrael-obronilismy-tytul-lidera-grupy

Mecz Polska - Izrael. Obroniliśmy tytuł lidera grupy!

Mecz Polska - Izrael odbył się 10 Czerwca na murawie Stadionu Narodowego. Był to czwarty mecz grupowy naszych biało-czerwonych orłów. W piękny sposób obronili miano lidera grupy G w eliminacjach do Euro 2020. Po pierwszym golu w wykonaniu Krzysztofa Piątka, szala zwycięstwa przesuwała się w stronę reprezentacji naszego kraju. Na dzień dzisiejszy mamy 12 punktów.

skad-sie-wziela-popularnosc-lacrosse

Skąd się wzięła popularność lacrosse?

Popularność lacrosse wciąż rośnie. Nie tylko w innych krajach, lecz także i w Polsce pojawia się coraz więcej osób uprawiających ten sport. Skąd się jednak wzięła popularność lacrosse?

sposoby-na-aktywnie-spedzony-czas-na-plazy

Sposoby na aktywnie spędzony czas na plaży!

Wypad nad morze, ocean czy jezioro nie musi wiązać się z jednostajnym i nudnym leżeniem na plaży. Zbiorniki wodne dają nam wiele możliwości. Możemy wybrać się na kitesurfing, windsurfing czy pograć w plażówkę. Zobacz, jakie aktywności wybrać i dlaczego!

astma-a-sport-co-powinienes-wiedziec

Astma a sport – co powinieneś wiedzieć?

Astma jest obecnie jedną z najczęściej występujących chorób przewlekłych. Wielu sportowców zmaga się z tą dolegliwością. Czy można uprawiać sport chorując na astmę? Jak wyglądają treningi astmatyków?

dowiedz-sie-w-jaki-sposob-aktywnosc-fizyczna-wplywa-na-organizm-czlowieka

Dowiedz się, w jaki sposób aktywność fizyczna wpływa na organizm człowieka

Chcesz cieszyć się zdrowiem przez długie lata? Postaw na poprawne odżywianie oraz aktywność fizyczną. Są dwa najważniejsze i nieodłączne elementy na to by czuć się zdrowo we własnym ciele na długie lata. Regularne ćwiczenia fizyczne przyczyniają się do poprawy warunków zdrowotnych każdej osoby. Odłóż w kąt telefon, weź rower, ubierz wygodne buty i wyjdź na dwór.

wakacje-w-gorach-poznaj-ciekawe-pomysly-na-spedzenie-czasu-wolnego

Wakacje w górach? Poznaj ciekawe pomysły na spędzenie czasu wolnego

Wybierając się na urlop w góry, na pewno zastanawiasz się, co będziesz tam robił. Jednak, jeżeli zależy Ci na aktywnym spędzaniu czasu wolnego, to znajdziesz wiele form aktywnego wypoczynku. Urlop to nie tylko leżenie i opalanie się, jednak coraz częściej aktywność fizyczna. Jeżeli Twoim planem wakacyjnym są polskie góry, to dowiedz się jak ciekawie wypełnić wolny czas po brzegi.

sport-dla-osob-po-40-roku-zycia-sprawdz-co-i-jak-cwiczyc-by-czuc-sie-jeszcze-lepiej

Sport dla osób po 40 roku życia: sprawdź, co i jak ćwiczyć, by czuć się jeszcze lepiej!

Chociaż sport atakuje nas z każdej strony, wiele osób nie może się przełamać, by regularnie uprawiać aktywność fizyczną. Tymczasem sport to samo zdrowie, a trening uprawiany przez cały życie może mieć naprawdę dobry wpływ na nasze ciało i procesy zachodzące w organizmie. Kiedy proponować sport dla osób po 40 roku życia i jakie formy treningu będą najlepsze?

zaklady-bukmacherskie-sponsoruja-polski-sport

Zakłady bukmacherskie sponsorują polski sport

Oglądając mecz piłki nożnej na bandach wokół boiska, możemy zauważyć loga najpopularniejszych polskich bukmacherów. Dzięki temu marki bukmacherów wystawione są na większą ekspozycję, co pozytywnie wpływa na ich rozpoznawalność.

oboz-sportowy-dla-doroslych-postaw-na-kondycje-i-podkrec-swoj-urlop

Obóz sportowy dla dorosłych - postaw na kondycję i podkręć swój urlop!

Mimo ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa, organizatorzy wyjazdów kondycyjnych nawet na chwilę nie zwalniają tempa. Przygotowaną wcześniej ofertę dopasowują do aktualnych wytycznych sanitarnych. Jeśli nie masz pomysłu na urlop, postaw na obóz sportowy dla dorosłych!

kask-na-hulajnoge-jaki-wybrac

Kask na hulajnogę - jaki wybrać?

Hulajnogi to coraz popularniejszy środek transportu pozwalający na przemieszczanie się po dużych miastach. W związku z tym warto zadbać o swoje bezpieczeństwo i wyposażyć się w odpowiedni kask na hulajnogę. Jaki model jest najlepszy?

mecz-polska-izrael-obronilismy-tytul-lidera-grupy

Mecz Polska - Izrael. Obroniliśmy tytuł lidera grupy!

Mecz Polska - Izrael odbył się 10 Czerwca na murawie Stadionu Narodowego. Był to czwarty mecz grupowy naszych biało-czerwonych orłów. W piękny sposób obronili miano lidera grupy G w eliminacjach do Euro 2020. Po pierwszym golu w wykonaniu Krzysztofa Piątka, szala zwycięstwa przesuwała się w stronę reprezentacji naszego kraju. Na dzień dzisiejszy mamy 12 punktów.

skad-sie-wziela-popularnosc-lacrosse

Skąd się wzięła popularność lacrosse?

Popularność lacrosse wciąż rośnie. Nie tylko w innych krajach, lecz także i w Polsce pojawia się coraz więcej osób uprawiających ten sport. Skąd się jednak wzięła popularność lacrosse?

sposoby-na-aktywnie-spedzony-czas-na-plazy

Sposoby na aktywnie spędzony czas na plaży!

Wypad nad morze, ocean czy jezioro nie musi wiązać się z jednostajnym i nudnym leżeniem na plaży. Zbiorniki wodne dają nam wiele możliwości. Możemy wybrać się na kitesurfing, windsurfing czy pograć w plażówkę. Zobacz, jakie aktywności wybrać i dlaczego!

astma-a-sport-co-powinienes-wiedziec

Astma a sport – co powinieneś wiedzieć?

Astma jest obecnie jedną z najczęściej występujących chorób przewlekłych. Wielu sportowców zmaga się z tą dolegliwością. Czy można uprawiać sport chorując na astmę? Jak wyglądają treningi astmatyków?