Czym jest trening Push Pull Legs?

Czym jest trening Push Pull Legs?

Trening Push Pull Legs, czyli pchaj i ciągnij jest jedną z odmian treningu dzielonego. Ta metoda ćwiczeń pozwala na zapewnienie odpowiedniego czasu na regenerację mięśni. Czym jednak właściwie charakteryzuje się trening Push Pull Legs?

Skąd wziął się trening Push Pull Legs?

Trening Push Pull Legs jest odmianą treningu dzielonego. Czym jednak wyróżnia się w odniesieniu do klasycznego splitu? Zawodowi kulturyści trenują każdą partię mięśniową 3 razy w tygodniu. Mniejsze grupy mięśniowe natomiast – codziennie. Taki plan treningowy nie pozwala jednak na właściwą regenerację mięśni. Uszkodzenia w ich zakresie są więc głównym czynnikiem ograniczającym stosowanie klasycznego splitu przez osoby trenujące na niższym poziomie. Trening Push Pull Legs jest zatem odpowiedzią na potrzeby ćwiczących. Założenia treningu pozwalają na trenowanie jednej partii mięśniowej jednego dnia. Pozostałe grupy mięśni w tym czasie się regenerują.

Podstawowe założenia treningu Push Pull Legs

Trening Push Pull Legs jest metodą treningową wykorzystywaną w treningu kulturystycznym. Do ćwiczeń potrzebny jest sprzęt treningowy, taki jak m.in. hantle. Z tego powodu tę metodę stosuje się podczas sesji na siłowni. Ćwiczenia są przeznaczone zarówno dla początkujących, jak i dla zaawansowanych. Trening Push Pull Legs składa się z trzech elementów, które odpowiadają każdemu z dni treningu. Trenowane grupy mięśniowe są podzielone na poszczególne dni. Mamy więc Push, czyli odpychanie. Zawierają się tutaj wszystkie ćwiczenia oparte na ruchu odpychającym (wypychanie obciążenia od siebie). W tym dniu pracuje klatka piersiowa, barki oraz triceps. Kolejnym elementem jest Pull, czyli przyciąganie. Analogicznie – oznacza ono wszystkie ćwiczenia oparte na ruchu przyciągającym. Do pracy zaangażowane są przedramiona, biceps, plecy oraz tylne aktony mięśni naramiennych. Ostatnim elementem są nogi (Legs) – ćwiczymy więc łydki, uda i pośladki.

Trening Push Pull Legs 3 dni – o co właściwie chodzi?

W tej metodzie treningowej każda partia mięśniowa pracuje podczas trzech dni i jednocześnie ma trzy dni na regenerację. Podział trenowanych partii mięśniowych opiera się na fazach ruchu.

W jednym dniu treningowym trenujemy więc mięśnie, w których ruch opiera się na zginaniu (plecy, biceps, przedramiona, tylne aktony mięśni naramiennych). Kolejny dzień to natomiast ćwiczenie mięśni, w których ruch opiera się na prostowaniu (klatka piersiowa, przednie i boczne aktony mięśni naramiennych, triceps). Każdą sesję treningową należy rozpocząć od ćwiczeń na największe grupy mięśniowe, a zakończyć ćwiczeniami na te najmniejsze. Niekoniecznie trzeba wybrać Trening Push Pull Legs 3 dni. Istnieją warianty 4, a nawet 5 dniowe.

Trening Push Pull Legs – dla kogo?
trening push pull legs 3 dni

Jak już wspomnieliśmy, trening Push Pull Legs mogą wykorzystywać ćwiczący na różnym poziomie zaawansowania. Osoby początkujące szczególnie skorzystają na niej w momencie przejścia między standardowym treningiem dzielonym a Full Body Workout. W przypadku osób zaawansowanych i średnio zaawansowanych – możliwe jest osiągnięcie lepszych efektów treningowych niż podczas klasycznego treningu dzielonego.

Trening Push Pull Legs jest doskonałym sposobem na redukcję masy ciała, poprawę siły czy zwiększenie masy mięśniowej. Tak szerokie zastosowanie ćwiczeń czyni ten trening wyjątkowo uniwersalnym.

Trening Push Pull Legs 3 dni – ćwiczenia

Każdy z dni treningowych oznacza osobne zestawy ćwiczeń. Podczas Push wykorzystuje się m.in. wspięcia, przysiady, prostowanie nóg na maszynie czy wyciskanie hantli. Do ćwiczeń Pull zaliczamy natomiast m.in. wiosłowanie, podciąganie czy uginanie ramion ze sztangą. Ćwiczenia na nogi to m.in. spięcia na palcach na maszynie siedząc, wykroki z hantlami czy martwy ciąg na prostych nogach.

Jak wspominaliśmy wcześniej, zwykle trening Push Pull to 3 dni treningowe i jeden dzień na regenerację. Można go jednak modyfikować w razie potrzeby dłuższego czasu na odpoczynek. Zazwyczaj także trening nóg jest przeprowadzany między treningiem Push i Pull. Można również dodać czwarty dzień treningu – na biceps i triceps. Ponadto, niektórzy ćwiczący rezygnują z osobnego treningu na nogi i włączają go w ćwiczenia Push i Pull.

Trening Push Pull Legs 3 dni – korzyści

Dzięki tej metodzie treningowej możliwa jest prawidłowa regeneracja mięśni. Co więcej, ćwiczenia nie są skomplikowane – może je wykonać każdy. Trening Push Pull Legs zapewnia również szybkie efekty ćwiczeń. W ten sposób można również łatwo zbudować symetryczną sylwetkę. W zależności od potrzeb można modyfikować zawartość planu treningowego. Inaczej bowiem będzie on wyglądał ukierunkowany na redukcję masy ciała, a inaczej – na zwiększenie siły. Skuteczny plan treningowy to połowa sukcesu. Warto więc wykorzystywać trening Push Pull Legs pod okiem doświadczonego trenera. Zobacz naszą bazę trenerów i instruktorów – znajdziesz tam specjalistów od treningu kulturystycznego!

admin 2 8 listopada 2018  < 1000

Dodaj komentarz

  • Radek
    23 listopada 2018
    Uważam podobnie. No bo jak, z otwartym artykułem ćwiczyć? Ja bez pomocy trenerki to bym zginął
  • Dario
    9 listopada 2018
    Fajne porady, ale jednak ciężko to przełożyć tak na własny trening

Artykuły z kategorii: Trening siłowy

silownia-dla-dzieci-czy-posylac-dziecko-na-silownie

Siłownia dla dzieci – czy posyłać dziecko na siłownię?

Treningi siłowe dla dzieci i młodzieży zawsze budzą kontrowersje. Czy siłownia dla dzieci jest dobrym pomysłem? Czy ćwiczenia nie wpłyną na rozwój dziecka? O wadach i zaletach chodzenia na siłownię przez dzieci i młodzież w dzisiejszym materiale!

na-czym-polega-wzmocnienie-fazowe

Na czym polega wzmocnienie fazowe?

To oczywiste, że sportowcy starają się wykorzystać każdą metodę, by poprawić własne wyniki. Takiemu celowi służy właśnie wzmocnienie fazowe. Najprościej rzecz ujmując – jest to podział cyklu treningowego na fazy. Czym jednak charakteryzuje się wzmocnienie fazowe i jak wprowadzić je we własnym treningu?

kulturystyka-witaminy-i-mineraly-jakie-suplementy-do-treningu

Kulturystyka witaminy i minerały – jakie suplementy do treningu?

Uprawianie kulturystyki wiąże się z dużym wysiłkiem fizycznym. Spożywanie węglowodanów, białek i tłuszczy nie wystarczy do zbudowania doskonałej muskulatury. Do prawidłowego funkcjonowania komórek mięśniowych niezbędne są także witaminy. Zobacz, dlaczego kulturyści sięgają po suplementy witaminowe. Trening siłowy jakie witaminy stosować? W jakich produktach można znaleźć witaminy dla kulturystów?

czym-jest-kompleks-sztangowy-redukcja-plan-trening

Czym jest kompleks sztangowy? | redukcja, plan, trening

Kompleks sztangowy – przebojem zdobywająca popularność metoda ćwiczeń rodem z treningu crossfit. Zobacz, na czym polega ten rodzaj treningu. Poznaj przykładowe zestawy ćwiczeń. Kto skorzysta najbardziej na włączeniu kompleksu sztangowego do własnego planu?

cwiczenia-na-miesnie-klatki-piersiowej-oto-najlepsze-z-nich

Ćwiczenia na mięśnie klatki piersiowej – oto najlepsze z nich!

Doskonale rozbudowana klatka piersiowa jest marzeniem wielu ćwiczących na siłowni. Taki efekt można osiągnąć dzięki ćwiczeniom opartym na właściwych skurczach i rozkurczach mięśni. Co więcej, duże znaczenie ma wykorzystanie ćwiczeń izolowanych. Poznaj najlepsze ćwiczenia na klatkę piersiową.

jak-laczyc-partie-miesni-ile-razy-w-tygodniu-trenowac-jedna-partie

Jak łączyć partie mięśni – ile razy w tygodniu trenować jedną partię?

Zbyt częste treningi siłowe nie dadzą wymiernych efektów. Podobnie rzecz ma się ze zbyt rzadkimi sesjami treningowymi. Jednak co metoda treningowa, to inna częstotliwość trenowania danych partii mięśniowych. Ile razy w tygodniu można ćwiczyć jedną partię mięśni? Jak łączyć partie mięśni? Jakie partie mięśni ćwiczyć razem? Trening na wszystkie partie mięśni.

trening-silowy-dla-dzieci-i-mlodziezy

Trening siłowy dla dzieci i młodzieży?

Panuje przekonanie, że trening siłowy jest zbyt dużym obciążeniem dla układu mięśniowo-szkieletowego dziecka. Czy jednak jest ono uzasadnione? Jak wygląda bezpieczny trening siłowy dla dzieci i młodzieży?

czy-silownie-w-duzych-miastach-sa-drozsze

Czy siłownie w dużych miastach są droższe?

Treningi na siłowni stanowią nieodłączny element aktywnego życia. Chodzimy także na zajęcia fitness, zumbę, pilates czy jogę. Korzystanie z takich usług wiąże się z kosztami. Czy w dużych miastach zapłacimy więcej za karnet na siłownię?

rola-testosteronu-w-treningu-silowym

Rola testosteronu w treningu siłowym

Testosteron jest odpowiedzialny za budowanie masy mięśniowej, rozwój kości czy stabilizowanie nastroju u mężczyzn. Podnoszenie jego poziomu jest możliwe również podczas treningów siłowych. Zobacz, jaką rolę odgrywa ten hormon w typowo męskich treningach na siłowni.

silownia-dla-dzieci-czy-posylac-dziecko-na-silownie

Siłownia dla dzieci – czy posyłać dziecko na siłownię?

Treningi siłowe dla dzieci i młodzieży zawsze budzą kontrowersje. Czy siłownia dla dzieci jest dobrym pomysłem? Czy ćwiczenia nie wpłyną na rozwój dziecka? O wadach i zaletach chodzenia na siłownię przez dzieci i młodzież w dzisiejszym materiale!

na-czym-polega-wzmocnienie-fazowe

Na czym polega wzmocnienie fazowe?

To oczywiste, że sportowcy starają się wykorzystać każdą metodę, by poprawić własne wyniki. Takiemu celowi służy właśnie wzmocnienie fazowe. Najprościej rzecz ujmując – jest to podział cyklu treningowego na fazy. Czym jednak charakteryzuje się wzmocnienie fazowe i jak wprowadzić je we własnym treningu?

kulturystyka-witaminy-i-mineraly-jakie-suplementy-do-treningu

Kulturystyka witaminy i minerały – jakie suplementy do treningu?

Uprawianie kulturystyki wiąże się z dużym wysiłkiem fizycznym. Spożywanie węglowodanów, białek i tłuszczy nie wystarczy do zbudowania doskonałej muskulatury. Do prawidłowego funkcjonowania komórek mięśniowych niezbędne są także witaminy. Zobacz, dlaczego kulturyści sięgają po suplementy witaminowe. Trening siłowy jakie witaminy stosować? W jakich produktach można znaleźć witaminy dla kulturystów?

czym-jest-kompleks-sztangowy-redukcja-plan-trening

Czym jest kompleks sztangowy? | redukcja, plan, trening

Kompleks sztangowy – przebojem zdobywająca popularność metoda ćwiczeń rodem z treningu crossfit. Zobacz, na czym polega ten rodzaj treningu. Poznaj przykładowe zestawy ćwiczeń. Kto skorzysta najbardziej na włączeniu kompleksu sztangowego do własnego planu?

cwiczenia-na-miesnie-klatki-piersiowej-oto-najlepsze-z-nich

Ćwiczenia na mięśnie klatki piersiowej – oto najlepsze z nich!

Doskonale rozbudowana klatka piersiowa jest marzeniem wielu ćwiczących na siłowni. Taki efekt można osiągnąć dzięki ćwiczeniom opartym na właściwych skurczach i rozkurczach mięśni. Co więcej, duże znaczenie ma wykorzystanie ćwiczeń izolowanych. Poznaj najlepsze ćwiczenia na klatkę piersiową.

jak-laczyc-partie-miesni-ile-razy-w-tygodniu-trenowac-jedna-partie

Jak łączyć partie mięśni – ile razy w tygodniu trenować jedną partię?

Zbyt częste treningi siłowe nie dadzą wymiernych efektów. Podobnie rzecz ma się ze zbyt rzadkimi sesjami treningowymi. Jednak co metoda treningowa, to inna częstotliwość trenowania danych partii mięśniowych. Ile razy w tygodniu można ćwiczyć jedną partię mięśni? Jak łączyć partie mięśni? Jakie partie mięśni ćwiczyć razem? Trening na wszystkie partie mięśni.

trening-silowy-dla-dzieci-i-mlodziezy

Trening siłowy dla dzieci i młodzieży?

Panuje przekonanie, że trening siłowy jest zbyt dużym obciążeniem dla układu mięśniowo-szkieletowego dziecka. Czy jednak jest ono uzasadnione? Jak wygląda bezpieczny trening siłowy dla dzieci i młodzieży?

czy-silownie-w-duzych-miastach-sa-drozsze

Czy siłownie w dużych miastach są droższe?

Treningi na siłowni stanowią nieodłączny element aktywnego życia. Chodzimy także na zajęcia fitness, zumbę, pilates czy jogę. Korzystanie z takich usług wiąże się z kosztami. Czy w dużych miastach zapłacimy więcej za karnet na siłownię?

rola-testosteronu-w-treningu-silowym

Rola testosteronu w treningu siłowym

Testosteron jest odpowiedzialny za budowanie masy mięśniowej, rozwój kości czy stabilizowanie nastroju u mężczyzn. Podnoszenie jego poziomu jest możliwe również podczas treningów siłowych. Zobacz, jaką rolę odgrywa ten hormon w typowo męskich treningach na siłowni.