Czym jest power joga?

Zajęcia z power jogi znajdziemy w niemal każdym większym klubie fitness. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które wolą bardziej dynamiczne treningi. Na czym jednak polega power joga? Jak wyglądają ćwiczenia? Dla kogo przeznaczony jest ten typ treningu?
Power joga niejedno ma imię
Power jogą można określić kilka metod treningowych. Wspólne dla nich wszystkich jest jednak wykorzystywanie technik zaczerpniętych z jogi klasycznej. Pod tym pojęciem możemy więc spotkać treningi składające się z połączenia jogi i pilatesu czy dynamiczną ashtangę. Jak sama nazwa wskazuje, power joga jest treningiem wykorzystującym dynamiczne metody ćwiczeń. Wywodzi się z połączenia treningu fitness oraz ashtanga jogi. W dużej mierze przypomina również metody stosowane w vinyasa jodze.
Historia energetycznej jogi
Powstanie tej metody treningowej zawdzięczamy głównie dwóm nauczycielom ze Stanów Zjednoczonych. Pobierali oni nauki u mistrza ashtangi. W toku własnych ćwiczeń jogi zrodził się pomysł rozwinięcia tej metody. To w oczywisty sposób doprowadziło do stworzenia zupełnie nowego stylu – power jogi. Od tego czasu amerykańscy nauczyciele szerzyli popularność treningu poprzez zakładanie szkół czy pisanie książek.
Określenie power joga pojawiło się stosunkowo niedawno, bo pod koniec lat 80. ubiegłego wieku. Dzięki popularności energetycznej wersji jogi, na znaczeniu zyskiwała również mało znana dotychczas ashtanga.
Ashtanga joga a power joga
Bardzo często między tymi dwoma rodzajami jogi stawia się znak równości. Owszem, stosowane techniki w tych obu treningach są podobne. Nie są jednak takie same. W odróżnieniu od ashtangi – power joga rezygnuje z zestawu określonych pozycji. Dopuszczalna jest więc większa swoboda treningowa. Mają jednak wiele cech wspólnych. Między innymi celem obu typów treningu jest wzmocnienie ciała oraz zwiększenie jego elastyczności.
Na czym polega power joga?
Trening power jogi zakłada płynne przechodzenie między kolejnymi pozycjami. Dużą rolę odgrywają tutaj także ćwiczenia oddechowe. To rytm wdechu i wydechu określa bowiem całość treningu. Power joga zakłada zwiększone tempo i intensywność ćwiczeń. Jeśli klasyczna ashtanga wyznacza czas trwania pozycji na 5 oddechów – w przypadku power jogi kolejne asany następują niemal natychmiast po sobie. W przeciwieństwie do jogi klasycznej, ten styl nie skupia się głównie na rozwijaniu elastyczności ciała czy doskonaleniu technik medytacji. Głównym założeniem power jogi jest natomiast poprawianie wytrzymałości i kondycji. Większość asanów wymaga wykorzystywania własnego ciężaru ciała.
Sama nazwa ma także kolejne znaczenie. Nie odnosi się jedynie do charakteru ćwiczeń. Po zakończonej sesji ćwiczący wychodzą naładowani energią. W przypadku klasycznych zajęć jogi jest to raczej spokój i relaksacja.
Zajęcia power jogi są prowadzone przez nauczyciela. Zadaniem ćwiczących jest powtarzanie pokazywanych przez niego ruchów czy pozycji.
Dla kogo przeznaczone są zajęcia power jogi?
Nie ma przeciwwskazań, by na zajęcia power jogi zapisał się każdy. Nie każdy jednak jest w stanie wytrzymać zwiększoną dynamikę treningu. Z tego powodu power jogę poleca się osobom mającym doświadczenie w technikach jogi klasycznej. Dlaczego? Samo wykonywanie asan wymaga dostatecznych umiejętności. Power joga natomiast nadaje im jeszcze dużo szybsze tempo.
Takie zajęcia poleca się również osobom zainteresowanym jogą, ale chcącym osiągnąć większe korzyści fizyczne. Power joga pozwala bowiem na rozwijanie wytrzymałości, wzmocnienie mięśni, poprawę koordynacji czy spalenie tkanki tłuszczowej. Takie zajęcia są również wyjątkowo męczące i energetyzujące. Prawdopodobnie nie spodobają się osobom oczekującym od treningu relaksacji czy odprężenia.
Przed zapisaniem się na zajęcia warto porozmawiać z nauczycielem power jogi. Pomoże on ocenić, czy będziesz w stanie poradzić sobie z intensywnością ćwiczeń.
Power joga – przykładowe ćwiczenie
Przyjmij pozycję podporu na dłoniach i palcach stóp (ręce i nogi wyprostowane, stopy złączone). Następnie przenieś ciężar ciała na prawą dłoń i zewnętrzną część prawej stopy. Lewą rękę unieś w górę i w takiej pozycji pozostań na 10 sekund. Wykonaj ćwiczenie na drugą stronę ciała.
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!