Czym jest kompleks sztangowy? | redukcja, plan, trening | AKTUALIZACJA 2020

Czym jest kompleks sztangowy? | redukcja, plan, trening | AKTUALIZACJA 2020

Kompleks sztangowy – przebojem zdobywająca popularność metoda ćwiczeń rodem z treningu crossfit. Zobacz, na czym polega ten rodzaj treningu. Poznaj przykładowe zestawy ćwiczeń. Kto skorzysta najbardziej na włączeniu kompleksu sztangowego do własnego planu? Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację.

Kompleks sztangowy plan – trening z kompleksami?

Nazwa może być myląca, bo nie o takie kompleksy chodzi w tej metodzie ćwiczeń. Kompleks sztangowy polega na dynamicznym wykonywaniu ćwiczeń siłowych bez przerw między nimi. Inną nazwą tego rodzaju treningu są kompleksy metaboliczne. Całość kompleksu sztangowego wykonuje się na zasadach ćwiczeń obwodowych. Między poszczególnymi ćwiczeniami w obwodzie nie ma miejsca na jakąkolwiek przerwę. Wykonanie danego ćwiczenia z obciążeniem wymaga więc przełożenia tego ciężaru podczas robienia ostatniego powtórzenia w miejsce, w którym będzie on potrzebny w następnym ćwiczeniu. I tak do zakończenia danego obwodu. Jedną z głównych zasad kompleksów sztangowych jest bowiem wykonanie całego zestawu ćwiczeń w jednym miejscu z wykorzystaniem jednego sprzętu treningowego.

Czym charakteryzują się kompleksy sztangowe?

1. Kompleksy sztangowe można wykorzystać w przypadku ograniczonego miejsca do treningów. Sprawdzą się również, jeśli mamy mało czasu na ćwiczenia. Zrezygnowanie z przerw znacznie skraca czas trwania treningu.

2. Kompleksy sztangowe funkcjonują jako aktywność aerobowa (kompleks sztangowy sprawdzi się na redukcję). Doskonale kształtują wydolność i ogólną sprawność ćwiczącego.

3. Zasadą tej metody treningowej jest umiejętne łączenie następujących po sobie ćwiczeń. Między nimi trzeba zachować płynne przejścia – zakończenie jednego ćwiczenia powinno być początkiem kolejnego.

4. Cały kompleks sztangowy obejmuje jedną wartość obciążenia treningowego. Ważne jest więc takie układanie obwodu, by nie były zaangażowane słabsze partie mięśniowe (przy dużych ciężarach).

5. Jeśli konieczne jest poprawienie ciężaru bądź zmiana chwytu – należy to zrobić bez szkód dla płynności i dynamiki ruchu.

6. Przez cały czas trwania danego obwodu nie można odłożyć sztangi. Jeden kompleks sztangowy powinien trwać około 3 minuty. Seria składa się zwykle z 3-5 ćwiczeń. Zaleca się co najmniej trzykrotne powtórzenie danego kompleksu. Przerwa między kolejnymi kompleksami wynosi zazwyczaj 1-3 minuty (w zależności od poziomu zaawansowania w ćwiczeniach).

Jakie są efekty stosowania kompleksów sztangowych?
kompleks sztangowy redukcja

- redukcja tkanki tłuszczowej

- budowanie siły i wytrzymałości mięśniowej

- rzeźbienie sylwetki

- poprawa szybkości

- zmniejszenie ryzyka utraty masy mięśniowej

- potreningowe spalanie kalorii – jak np. w przypadku treningu HIIT

- przesuwanie własnych granic treningowych

Dla kogo są kompleksy sztangowe?

Ta metoda treningowa jest przeznaczona dla osób bardziej zaawansowanych w treningach siłowych czy treningach crossfit. Z kompleksów sztangowych mogą korzystać osoby chcące zaoszczędzić czas spędzany na siłowni. Trening całego ciała tą techniką nie powinien zajęć więcej niż pół godziny. Kompleksy sztangowe są również dobrym rozwiązaniem dla osób pracujących nad spaleniem tkanki tłuszczowej. Co więcej, sprawdzą się w przypadku doskonalenia wydolności zarówno tlenowej, jak i beztlenowej. Tym samym są doskonałym treningiem dla biegaczy, sportowców walki czy pływaków.

Kompleksy sztangowe można również traktować jako sposób na urozmaicenie klasycznych treningów aerobowych i interwałowych. Kompleks sztangowy to doskonały pomysł na redukcję masy ciała.

Dla kogo nie są kompleksy sztangowe?
kompleks sztangowy plan

Kompleksów sztangowych nie poleca się osobom początkującym na siłowni. Ta metoda zakłada bowiem dynamiczne wykonanie wielu bojów bez przerw. Istotna jest więc znajomość prawidłowej techniki każdego z nich. Nie jest to również sposób na budowanie masy mięśniowej.

Stosowanie kompleksów odradza się także sportowcom bez zbudowanej bazy wytrzymałościowej i siłowej (zwykle pracuje się nad nią poprzez kilka tygodni treningów).

Przykładowe kompleksy sztangowe | Kompleks sztangowy plan

1. Wyciskanie żołnierskie w staniu; Przysiad ze sztangą z przodu; Wiosłowanie sztangą w opadzie tułowia, Martwy ciąg. Każde ćwiczenie należy wykonać 1-3 razy (praca nad siłą) lub 10-15 razy (redukcja tkanki tłuszczowej). Całość obwodu powinno się powtórzyć 2-4 razy.

2. Przysiad klasyczny; Martwy ciąg; Wyciskanie w staniu; Wiosłowanie podchwytem; Wyciskanie sztangi w leżeniu. Każde ćwiczenie należy powtórzyć 6 razy. Całość – cztery razy. Przerwa między obwodami – 90 sekund.

Kompleksowa pomoc w kompleksach sztangowych
kompleks sztangowy

Kompleksy sztangowe są stosunkowo trudną metodą ćwiczeń. Ich wykonywanie wymaga znajomości prawidłowej techniki wielu ćwiczeń z dodatkowym obciążeniem. Co więcej, ważny jest wybór właściwego ciężaru do określonych ćwiczeń w danym kompleksie. Z uwagi na to, że podczas kompleksów sztangowych nie można odłożyć ciężaru – przydatna może być asekuracja. We wszystkich powyższych kwestiach może nam pomóc trener personalny.

AKTUALIZACJA 2020
kompleksy sztangowe

Kompleksy sztangowe - twój patent na wytrzymałość bez kręcenia kardio

Zależnie od obranego celu treningowego, ćwiczenia wytrzymałościowe, i mogą zwiększyć wiele parametrów organizmu, i poprawić wydolność tlenową. Jeśli mimo wszystko nie po drodze ci do strefy z maszynami kardio, możesz innego rozwiązania. Znasz kompleksy sztangowe?

Na czym to polega: kompleksy sztangowe od A do Z

Intensywność ćwiczeń wcale nie musi iść w parze z długością trwania pojedynczego treningu. Mało tego, samo budowanie wytrzymałości mięśniowej i wydolności tlenowej nie musi ograniczać się do ćwiczeń w strefie kardio. Napędzanie metabolizmu można zorganizować, wykorzystując tzw. kompleksy sztangowe, a więc ćwiczenia podstawowe wielostawowe z wykorzystaniem sztangi, które wprowadzą wysoką intensywność pracy i tym samym zwiększą poziom metabolizmu. Jeśli decydujesz się na wykonywanie treningu z kompleksami sztangowymi, musisz przede wszystkim zdefiniować swój cel treningowy, a dzięki dobraniu odpowiednich parametrów możesz bezpośrednio kształtować poszczególne cechy treningowe:

Parametr

Siła mięśniowa

Dynamika mięśni

Masa mięśniowa

Wytrzymałość

Liczba ćwiczeń

od 3 do 5

od 3 do 5

od 3 do 6

od 3 do 9

Liczba powtórzeń

od 1 do max 5

od 1 do max 3

od 5 do 8

od 8 do 20

Liczba kompleksów

od 4 do 8

od 4 do 8

od 3 do 6

od 3 do 8

Długość przerw

1,5 - 3 minuty

1 - 3 minuty

45 sek - 2 minuty

30 sek - 3 minuty

Kompleksy sztangowe wtajemniczenie: podstawowe ćwiczenia

Nawet najbardziej skomplikowany plan treningowy sprowadza się tak naprawdę do wielostawowych ćwiczeń ułożonych w konkretny układ. Kompleksy sztangowe opierają się o podstawowe ruchy z wykorzystaniem sztangi w takich ćwiczeniach, jak przysiady, zarzuty i rwania, wyciskanie na klatkę i barki, wiosłowanie i martwe ciągi czy wykroki. Wszystkimi tymi ćwiczeniami można dowolnie rotować, układając z nich dowolne kombinacje. Ważne jest to, aby w możliwie każdym kompleksie sztangowym działanie ćwiczeń było wszechstronne i angażowało jak najwięcej grup mięśniowych. Takie podejście do treningu sprawi, że całe twoje ciało będzie poddawane intensywnemu wysiłkowi, a rozwój poszczególnych parametrów będzie przebiegał całościowo i równomiernie.

Przykładowy zestaw ćwiczeń: kompleksy sztangowe plan treningowy
kompleks sztangowy

Chyba najbardziej popularnym kompleksem sztangowym jest tzw. Bear Complex, który składa się z zarzutu sztangi na barki, przysiadu frontalnego, ćwiczenia push press i opuszczenie sztangi na kar, przysiadu ze sztangą na karku i ponownie push press z opuszczeniem sztangi na barki i odłożeniem sztangi na podłoże. Pojedyncza seria trwa 7 obwodów, a całość wykonuje się aż 5 razy. Przerwa pomiędzy kolejnymi seriami powinna trwać mniej więcej tyle samo, ile zajęło ci wykonanie całego kompleksu sztangowego, a najlepiej połowę tego czasu, tak by intensywność była jak najwyższa. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby skorzystać z innego układu ćwiczeń. Najlepiej wykonać je w układzie po 6-8 powtórzeń.
Przykładowy zestaw na kompleks sztangowy: wiosłowanie sztangą w opadzie, zarzut, przysiad frontalny, wyciskanie żołnierskie, przysiad ze sztangą na barkach, wykroki w przód. Całość wykonaj w 3 lub 4 obwodach. Nie powinno ci to zająć dużo czasu - pamiętaj, aby dobrać ciężar w taki sposób, by bez konieczności zmiany wykonać wszystkie ćwiczenia.

Efekty pracy: co osiągniesz, stosując kompleksy sztangowe?

Wysoka intensywność treningu i wykonywanie dużej pracy w krótkim czasie bezpośrednio wpływa na zwiększone wydzielanie m.in. hormonu wzrostu i adrenaliny. Zwiększony wyrzut testosteronowy bezpośrednio wpływa na budowę mięśni w okresie nadwyżki kalorycznej, a w przypadku deficytu świetnie redukuje. Nieprzerwana praca to zwiększona wytrzymałość siłowa, tlenowa i beztlenowa, a tym samym zwiększone spalanie tkanki tłuszczowej. Jak widać kompleksy sztangowe to nie tylko skutecznie zwiększona intensywność treningu. Jednocześnie takie rozwiązanie to spora oszczędność czasu, bo sam trening może odbywać się już od 2-3 razy w tygodniu przy zachowaniu naprawdę wysokiej intensywności i sukcesywnym zwiększaniu poszczególnych parametrów funkcjonowania całego układu ruchu.

~ Aleks Dorosiński

admin 2 6 kwietnia 2020  1040

Dodaj komentarz

  • Mikolaj
    22 grudnia 2018
    Ja słyszałem, ale jeszcze nie stosowalem kompleksów sztangowych
  • AntekP
    22 grudnia 2018
    Pierwszy raz słyszę tę nazwę, swoją drogą bardzo fajna metoda :)

Artykuły z kategorii: Trening Siłowy

trening-silowy-efektywne-cwiczenia-na-przedramiona-aktualizacja-2020

Trening siłowy – efektywne ćwiczenia na przedramiona | AKTUALIZACJA 2020

Ćwiczenia na przedramiona to dla jednych ważny element treningu, dla drugich – wypadkowa ćwiczeń na inne partie ciała. Trening mięśni przedramion jednak zapobiega dysproporcjom ciała. Poznaj skuteczne ćwiczenia na przedramiona.

trening-push-pull-legs-poznaj-skuteczny-plan-dla-pasjonatow-zelastwa-aktualizacja

Trening PUSH PULL LEGS - poznaj skuteczny plan dla pasjonatów żelastwa | AKTUALIZACJA

Obok treningu obwodowego i FBW, split cieszy się sporym zainteresowaniem ze względu na mocne oddziaływanie na poszczególne partie mięśniowe. Specyficzną odmianą treningu dzielonego jest PUSH PULL LEGS, który zakłada podział całego ciała na 3 części i ćwiczenie każdej z nich na osobnym treningu. Jak działa i jak powinien wyglądać trening w takim wydaniu?

jak-laczyc-partie-miesni-ile-razy-w-tygodniu-trenowac-jedna-partie-aktualizacja-2020

Jak łączyć partie mięśni – ile razy w tygodniu trenować jedną partię? | AKTUALIZACJA 2020

Zbyt częste treningi siłowe nie dadzą wymiernych efektów. Podobnie rzecz ma się ze zbyt rzadkimi sesjami treningowymi. Jednak co metoda treningowa, to inna częstotliwość trenowania danych partii mięśniowych. Ile razy w tygodniu można ćwiczyć jedną partię mięśni? Jak łączyć partie mięśni? Jakie partie mięśni ćwiczyć razem? Trening na wszystkie partie mięśni.

top-najpopularniejszych-cwiczen-na-drazku-aktualizacja-2020

Top najpopularniejszych ćwiczeń na drążku | AKTUALIZACJA 2020

Drążek jest przyrządem, który znalazł szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach sportu m.in. street workoucie, kalistenice, treningach siłowych czy gimnastyce. Oto zestawienie najczęściej wykonywanych ćwiczeń na drążku dla początkujących i nie tylko. Zobacz, jak je prawidłowo wykonywać oraz co można dzięki nim osiągnąć.

ktora-kreatyna-dostepna-na-rynku-jest-najlepsza-na-mase

Która kreatyna dostępna na rynku jest najlepsza na masę?

Kreatyna to jeden z suplementów pozwalających na przyspieszenie przyrostu masy mięśniowej. Która ogólnodostępna kreatyna jest najlepsza i umożliwia osiągnięcie najbardziej zadowalających efektów?

idealne-cwiczenie-na-szerokie-bary-podciaganie-sztangi-do-brody-w-pigulce

Idealne ćwiczenie na szerokie bary! Podciąganie sztangi do brody w pigułce

Każdemu z nas trening barków kojarzy się z dobrym dopompowaniem wszystkich aktonów mięśni naramiennych, w szczególności części bocznych. Dobry trening barków to tony przerzuconego żelastwa i w efekcie maksymalizacja ukrwienia komórek. Jak zapewnić sobie możliwie największe ukrwienie barków i jednocześnie rozbudować kaptury? Warto sięgnąć po podciąganie sztangi do brody.

armwrestling-podstawowe-informacje-o-silowaniu-na-reke-aktualizacja-2020

Armwrestling – podstawowe informacje o siłowaniu na rękę | Aktualizacja 2020

Zobaczcie zasady obowiązujące w siłowaniu na rękę. Armwrestling nie jest tak oczywisty na jaki wygląda. Ten sport siłowy wymaga dobrego przygotowania i przemyślanej taktyki.

przykladowy-trening-fbw-jak-go-wykonac

Przykładowy trening FBW – jak go wykonać?

Trening Full Body Workout to jedna z bardziej uniwersalnych aktywności fizycznych trafiająca w gusta wielu osób posiadających różne cele. Jak poprawnie ćwiczyć FBW i o czym warto pamiętać?

wyciskanie-hantli-lezac-technika-wzmacniania-miesni

Wyciskanie hantli leżąc | technika wzmacniania mięśni

Wyciskanie hantli leżąc to jedna z popularniejszych metod na wzmocnienie mięśni znajdujących się na długości całych rąk i klatki piersiowej. Jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia tego typu?

trening-silowy-efektywne-cwiczenia-na-przedramiona-aktualizacja-2020

Trening siłowy – efektywne ćwiczenia na przedramiona | AKTUALIZACJA 2020

Ćwiczenia na przedramiona to dla jednych ważny element treningu, dla drugich – wypadkowa ćwiczeń na inne partie ciała. Trening mięśni przedramion jednak zapobiega dysproporcjom ciała. Poznaj skuteczne ćwiczenia na przedramiona.

trening-push-pull-legs-poznaj-skuteczny-plan-dla-pasjonatow-zelastwa-aktualizacja

Trening PUSH PULL LEGS - poznaj skuteczny plan dla pasjonatów żelastwa | AKTUALIZACJA

Obok treningu obwodowego i FBW, split cieszy się sporym zainteresowaniem ze względu na mocne oddziaływanie na poszczególne partie mięśniowe. Specyficzną odmianą treningu dzielonego jest PUSH PULL LEGS, który zakłada podział całego ciała na 3 części i ćwiczenie każdej z nich na osobnym treningu. Jak działa i jak powinien wyglądać trening w takim wydaniu?

jak-laczyc-partie-miesni-ile-razy-w-tygodniu-trenowac-jedna-partie-aktualizacja-2020

Jak łączyć partie mięśni – ile razy w tygodniu trenować jedną partię? | AKTUALIZACJA 2020

Zbyt częste treningi siłowe nie dadzą wymiernych efektów. Podobnie rzecz ma się ze zbyt rzadkimi sesjami treningowymi. Jednak co metoda treningowa, to inna częstotliwość trenowania danych partii mięśniowych. Ile razy w tygodniu można ćwiczyć jedną partię mięśni? Jak łączyć partie mięśni? Jakie partie mięśni ćwiczyć razem? Trening na wszystkie partie mięśni.

top-najpopularniejszych-cwiczen-na-drazku-aktualizacja-2020

Top najpopularniejszych ćwiczeń na drążku | AKTUALIZACJA 2020

Drążek jest przyrządem, który znalazł szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach sportu m.in. street workoucie, kalistenice, treningach siłowych czy gimnastyce. Oto zestawienie najczęściej wykonywanych ćwiczeń na drążku dla początkujących i nie tylko. Zobacz, jak je prawidłowo wykonywać oraz co można dzięki nim osiągnąć.

ktora-kreatyna-dostepna-na-rynku-jest-najlepsza-na-mase

Która kreatyna dostępna na rynku jest najlepsza na masę?

Kreatyna to jeden z suplementów pozwalających na przyspieszenie przyrostu masy mięśniowej. Która ogólnodostępna kreatyna jest najlepsza i umożliwia osiągnięcie najbardziej zadowalających efektów?

idealne-cwiczenie-na-szerokie-bary-podciaganie-sztangi-do-brody-w-pigulce

Idealne ćwiczenie na szerokie bary! Podciąganie sztangi do brody w pigułce

Każdemu z nas trening barków kojarzy się z dobrym dopompowaniem wszystkich aktonów mięśni naramiennych, w szczególności części bocznych. Dobry trening barków to tony przerzuconego żelastwa i w efekcie maksymalizacja ukrwienia komórek. Jak zapewnić sobie możliwie największe ukrwienie barków i jednocześnie rozbudować kaptury? Warto sięgnąć po podciąganie sztangi do brody.

armwrestling-podstawowe-informacje-o-silowaniu-na-reke-aktualizacja-2020

Armwrestling – podstawowe informacje o siłowaniu na rękę | Aktualizacja 2020

Zobaczcie zasady obowiązujące w siłowaniu na rękę. Armwrestling nie jest tak oczywisty na jaki wygląda. Ten sport siłowy wymaga dobrego przygotowania i przemyślanej taktyki.

przykladowy-trening-fbw-jak-go-wykonac

Przykładowy trening FBW – jak go wykonać?

Trening Full Body Workout to jedna z bardziej uniwersalnych aktywności fizycznych trafiająca w gusta wielu osób posiadających różne cele. Jak poprawnie ćwiczyć FBW i o czym warto pamiętać?

wyciskanie-hantli-lezac-technika-wzmacniania-miesni

Wyciskanie hantli leżąc | technika wzmacniania mięśni

Wyciskanie hantli leżąc to jedna z popularniejszych metod na wzmocnienie mięśni znajdujących się na długości całych rąk i klatki piersiowej. Jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia tego typu?