Czy trzeba mieć patent żeglarski, żeby wynająć motorówkę?

Jesteś miłośnikiem sportów wodnych ale nie masz uprawnień do kierowania łodzią? Nic straconego – nie we wszystkich przypadkach są one wymagane! Zobacz, co należy zrobić, żeby wynająć motorówkę i ile to kosztuje.
Co określa się mianem jachtu motorowego?
Jachtem motorowym nazywa się statki napędzane mechanicznie. Służą one zarówno do pływania sportowego, jak i rekreacyjnego. Tą nazwą określa się także łodzie pneumatyczne, poduszkowce i skutery wodne.
Patent żeglarski do kierowania motorówką?

W przypadku motorówek i jachtów motorowych obowiązują patenty motorowodne, a w tym patent sternika motorowodnego oraz patent starszego sternika motorowodnego. Do prowadzenia motorówek o mocy silnika poniżej 10kW, czyli około 13 km nie są wymagane żadne uprawnienia. Dla przypomnienia, w przypadku jachtów żaglowych potrzebny jest patent żeglarski do kierowania jednostek powyżej 7,5 metra długości. Jachty spacerowe natomiast rozwijające maksymalną prędkość do 15 km/h także nie wymagają żadnych uprawnień żeglarskich.
Jeśli motorówka ma służyć jako napęd dla narciarzy wodnych lub obiektów latających (np. do parasailingu) konieczne jest posiadania dodatkowych licencji.
Czytaj: Aktywny wypoczynek nad rzeką
Jakie uprawnienia daje patent motorowodny?

STERNIK MOTOROWODNY ma prawo:
- prowadzić jacht motorowy o mocy silnika nieprzekraczającej 60 kW po wodach śródlądowych
- prowadzić jacht motorowy o mocy silnika nieprzekraczającej 60 kW po wodach morskich (do 2 metrów od brzegu w porze dziennej)
- osoby poniżej 16 roku życia mające patent sternika motorowodnego mogą kierować łodzią pod okiem osoby dorosłej
STARSZY STERNIK MOTOROWODNY ma prawo:
- prowadzić jachty motorowe po wodach śródlądowych
- prowadzić jachty motorowe o długości do 12 metrów po wodach morskich Bałtyku i pozostałych zamkniętych mórz
Wynajęcie motorówki nie takie proste
Bardzo często zdarza się, że wynajęcie jednostki pływającej – częściej jachtów, ale także motorówek – jest uzależnione od posiadania patentu żeglarskiego przynajmniej przez jednego członka załogi. Takie zachowania armatorów nie są zgodne z przepisami prawa. Mimo to, ze względu na udostępnianie własnego sprzętu – mogą oni określić indywidualne zasady wynajmowania łodzi. Te ustalenia wynikają z obawy przed uszkodzeniem wypożyczonego mienia. Nie da się ukryć, że wraz z obecnością żeglarza z uprawnieniami zwiększa się bezpieczeństwo rejsu.
Niektóre wypożyczalnie sprzętu wodnego – w tym motorówek – umożliwiają wynajęcie także sternika z patentem żeglarskim. Ta usługa szczególnie przydaje się, gdy w załodze nie ma nikogo z uprawnieniami, a wynajmujemy motorówkę o mocy silnika wymagającej obecności certyfikowanego żeglarza.
Zobacz: Atrakcje nad polskim morzem
Jakie są wymagania do wynajęcia motorówki?

Jak już wspomnieliśmy, w zakresie wynajmowania motorówek obowiązują pewne ograniczenia. Nie każdy może jednak wypożyczyć motorówkę niewymagającą patentu motorowodnego. Pomijając indywidualne ustalenia armatorów (wymaganie odnośnie uprawnień jednego z członków załogi), osoba chcąca wynająć motorówkę musi mieć ukończone 18 lat. Osoby niepełnoletnie mogą jednak sterować łodzią motorową. Muszą być jednak pod opieką dorosłego, który bierze odpowiedzialność za ewentualne straty.
Podpisanie umowy najmu jest równoznaczne z wypożyczeniem motorówki.
Wiele czarterów jachtów i łodzi motorowych oferuje wynajęcie różnorodnych jednostek pływających. Dzięki temu każdy miłośnik sportów wodnych może wybrać łódź w zależności od własnych preferencji. Jeśli chodzi o motorówki niewymagające uprawnień – istnieje ich wiele typów. Między innymi można wypożyczyć jednostki o różnej mocy silnika.
Wynajęcie motorówki – ile to kosztuje?
Cena wynajęcia motorówki zależy od jej rodzaju. Przykładowo godzinne wypożyczenie łodzi motorowej typu open mieszczącej 6-7 osób z silnikiem 10 KM, manetką, kierownicą i wstecznym biegiem kosztuje średnio 100-200 złotych. Bardzo często do tej ceny należy doliczyć kaucję. Jej wartość także jest uzależniona od rodzaju łodzi. Wynajęcie motorówki na dłuższy okres wiąże się ze zmniejszaniem ceny najmu. Najczęściej jednostki pływające wypożycza się na dzień.
Wypożyczenie motorówek o większej sile silnika, a więc wymagających patentu motorowodnego kosztuje znacznie więcej. Przykładowo, wynajęcie łodzi motorowej 150 KM mieszczącej na pokładzie 7 osób (w tym 3+2 miejsca sypialniane) kosztuje około 350 złotych za godzinę/700 złotych za dzień. Jej prowadzenie wymaga jednak uprawnień starszego sternika motorowodnego.
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!