Czy trzeba mieć patent żeglarski, żeby wynająć motorówkę?

Czy trzeba mieć patent żeglarski, żeby wynająć motorówkę?

Jesteś miłośnikiem sportów wodnych ale nie masz uprawnień do kierowania łodzią? Nic straconego – nie we wszystkich przypadkach są one wymagane! Zobacz, co należy zrobić, żeby wynająć motorówkę i ile to kosztuje.

Co określa się mianem jachtu motorowego?

Jachtem motorowym nazywa się statki napędzane mechanicznie. Służą one zarówno do pływania sportowego, jak i rekreacyjnego. Tą nazwą określa się także łodzie pneumatyczne, poduszkowce i skutery wodne.

Patent żeglarski do kierowania motorówką?
wynajęcie motorówki

W przypadku motorówek i jachtów motorowych obowiązują patenty motorowodne, a w tym patent sternika motorowodnego oraz patent starszego sternika motorowodnego. Do prowadzenia motorówek o mocy silnika poniżej 10kW, czyli około 13 km nie są wymagane żadne uprawnienia. Dla przypomnienia, w przypadku jachtów żaglowych potrzebny jest patent żeglarski do kierowania jednostek powyżej 7,5 metra długości. Jachty spacerowe natomiast rozwijające maksymalną prędkość do 15 km/h także nie wymagają żadnych uprawnień żeglarskich.

Jeśli motorówka ma służyć jako napęd dla narciarzy wodnych lub obiektów latających (np. do parasailingu) konieczne jest posiadania dodatkowych licencji.

Czytaj: Aktywny wypoczynek nad rzeką

Jakie uprawnienia daje patent motorowodny?
motorówka

STERNIK MOTOROWODNY ma prawo:

- prowadzić jacht motorowy o mocy silnika nieprzekraczającej 60 kW po wodach śródlądowych

- prowadzić jacht motorowy o mocy silnika nieprzekraczającej 60 kW po wodach morskich (do 2 metrów od brzegu w porze dziennej)

- osoby poniżej 16 roku życia mające patent sternika motorowodnego mogą kierować łodzią pod okiem osoby dorosłej

STARSZY STERNIK MOTOROWODNY ma prawo:

- prowadzić jachty motorowe po wodach śródlądowych

- prowadzić jachty motorowe o długości do 12 metrów po wodach morskich Bałtyku i pozostałych zamkniętych mórz

Wynajęcie motorówki nie takie proste

Bardzo często zdarza się, że wynajęcie jednostki pływającej – częściej jachtów, ale także motorówek – jest uzależnione od posiadania patentu żeglarskiego przynajmniej przez jednego członka załogi. Takie zachowania armatorów nie są zgodne z przepisami prawa. Mimo to, ze względu na udostępnianie własnego sprzętu – mogą oni określić indywidualne zasady wynajmowania łodzi. Te ustalenia wynikają z obawy przed uszkodzeniem wypożyczonego mienia. Nie da się ukryć, że wraz z obecnością żeglarza z uprawnieniami zwiększa się bezpieczeństwo rejsu.

Niektóre wypożyczalnie sprzętu wodnego – w tym motorówek – umożliwiają wynajęcie także sternika z patentem żeglarskim. Ta usługa szczególnie przydaje się, gdy w załodze nie ma nikogo z uprawnieniami, a wynajmujemy motorówkę o mocy silnika wymagającej obecności certyfikowanego żeglarza.

Zobacz: Atrakcje nad polskim morzem

Jakie są wymagania do wynajęcia motorówki?
patent żeglarski

Jak już wspomnieliśmy, w zakresie wynajmowania motorówek obowiązują pewne ograniczenia. Nie każdy może jednak wypożyczyć motorówkę niewymagającą patentu motorowodnego. Pomijając indywidualne ustalenia armatorów (wymaganie odnośnie uprawnień jednego z członków załogi), osoba chcąca wynająć motorówkę musi mieć ukończone 18 lat. Osoby niepełnoletnie mogą jednak sterować łodzią motorową. Muszą być jednak pod opieką dorosłego, który bierze odpowiedzialność za ewentualne straty.

Podpisanie umowy najmu jest równoznaczne z wypożyczeniem motorówki.

Wiele czarterów jachtów i łodzi motorowych oferuje wynajęcie różnorodnych jednostek pływających. Dzięki temu każdy miłośnik sportów wodnych może wybrać łódź w zależności od własnych preferencji. Jeśli chodzi o motorówki niewymagające uprawnień – istnieje ich wiele typów. Między innymi można wypożyczyć jednostki o różnej mocy silnika.

Wynajęcie motorówki – ile to kosztuje?

Cena wynajęcia motorówki zależy od jej rodzaju. Przykładowo godzinne wypożyczenie łodzi motorowej typu open mieszczącej 6-7 osób z silnikiem 10 KM, manetką, kierownicą i wstecznym biegiem kosztuje średnio 100-200 złotych. Bardzo często do tej ceny należy doliczyć kaucję. Jej wartość także jest uzależniona od rodzaju łodzi. Wynajęcie motorówki na dłuższy okres wiąże się ze zmniejszaniem ceny najmu. Najczęściej jednostki pływające wypożycza się na dzień.

Wypożyczenie motorówek o większej sile silnika, a więc wymagających patentu motorowodnego kosztuje znacznie więcej. Przykładowo, wynajęcie łodzi motorowej 150 KM mieszczącej na pokładzie 7 osób (w tym 3+2 miejsca sypialniane) kosztuje około 350 złotych za godzinę/700 złotych za dzień. Jej prowadzenie wymaga jednak uprawnień starszego sternika motorowodnego.

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Anna Jarosz 0 23 lipca 2020  1698

Dodaj komentarz

Artykuły z kategorii: Sporty Wodne

jak-wybrac-odpowiednia-deske-do-windsurfingu

Jak wybrać odpowiednią deskę do windsurfingu?

Jeżeli lubisz spędzać swój czas wolny na wodzie i potrzebujesz nowych doznań i zastrzyku adrenaliny, to windsurfing może okazać się sportem dla Ciebie. Jednak warto przygotować się do tego rodzaju aktywności fizycznej i zaopatrzyć przynajmniej w odpowiednią deskę do windsurfingu.

gdzie-najlepiej-trenowac-kitesurfing

Gdzie najlepiej trenować kitesurfing?

Od lat fascynuje Cię kitesurfing? Chciałbyś nauczyć się tego sportu, ale wydaje Ci się, że jest niebezpieczny i cały czas masz obiekcje? Wbrew pozorom kitesurfing jest bardzo bezpiecznym sportem, który nie ma praktycznie żadnych ograniczeń. Musisz mieć jedynie ukończone 12 lat i ważyć ponad 40 kg, by cieszyć się wspaniałą zabawą i dostarczyć sobie adrenaliny. Dowiedz się wszystkiego na temat kitesurfingu i poznaj szkoły, które oferują profesjonalne kursy.

przezyj-niesamowita-przygode-i-ciesz-sie-niezapomnianym-urlopem-stand-up-paddling

Przeżyj niesamowitą przygodę i ciesz się niezapomnianym urlopem - Stand Up Paddling

Zrelaksuj się i odpręż w towarzystwie wody i lekkiego sportu, który przyniesie Ci wiele satysfakcji. Stand up paddle to pływanie stojąc na desce leżącej na wodzie i wiosłowanie. Wbrew pozorom nie jest to prosty sport, ponieważ wymaga odpowiedniej koordynacji ruchowej i zachowanie równowagi. Jednak jeżeli zdecydujesz się na lekcje, to możesz liczyć na niezapomniane wrażenia i frajdę podczas urlopu. Dowiedz się, dla kogo jest stand up paddle i gdzie najlepiej go uprawiać.

poznaj-5-fantastycznych-sportow-wodnych-ktore-mozesz-uprawiac-nad-morzem

Poznaj 5 fantastycznych sportów wodnych, które możesz uprawiać nad morzem!

Aktywność fizyczna stała się bardzo modna w ciągu ostatnich lat, to bardzo dobrze świadczy o osobach, którą ją uprawiają. Regularna aktywność fizyczna może wpłynąć na nas bardzo pozytywnie, poprawiając kondycję, ciało i samopoczucie. Zbliżający się okres wakacyjny przywodzi na myśl pytanie, jakie sporty można uprawiać nad polskim morzem? Poniższy artykuł da Ci wartościową wiedzę na ten temat.

pomysl-na-urlop-kajakiem-nad-polskie-jeziora

Pomysł na urlop – kajakiem nad polskie jeziora

Marzy Ci się aktywny urlop spędzony w gronie rodzinnym, jednak totalnie nie masz na niego pomysłu? A może przekonasz się do kajaków? Jeżeli lubisz pływać i przebywać na łonie natury, to ta aktywność będzie idealna dla Ciebie. Dzięki nam poznasz ciekawe miejsca, w które możesz wybrać się nawet na pierwszą wyprawę z dziećmi.

zeglarstwo-srodladowe-slonce-i-wiatr

Żeglarstwo śródlądowe - słońce i wiatr

Złap wiatr w żagle, chwyć za ster i wypłyń na jeziora. Na wodzie można zapomnieć o pracy, stresie, codziennym zmaganiu się z obowiązkami. Jest tylko łódka, woda i Twoja załoga. Pływanie jest dostępne dla każdego, kto opanuje podstawy manewrowania jachtem żaglowym. Zobaczcie, jak ten temat wygląda w praktyce.

kurs-zeglarski-czego-sie-naucze

Kurs żeglarski – czego się nauczę?

Sprawdzona recepta na aktywny urlop nad wodą w Polsce lub za granicą? Wyjazd na żagle! Coraz więcej osób decyduje się wynająć łódkę na Mazurach i spędzić na niej kilka dni. Zanim jednak zdecydujecie się samodzielnie sterować jachtem, warto liznąć nieco wiedzy na temat żeglugi, najlepiej na kursie żeglarskim. Zobaczcie, jakich manewrów nauczycie się podczas kursu na żeglarza jachtowego oraz jak zdobyć patent, który uprawnia do wynajmu większych łodzi.

sekrety-zeglarstwa-rozne-warianty-cumowania-do-brzegu

Sekrety żeglarstwa – różne warianty cumowania do brzegu

Miejsce, w którym żeglujemy często samo podpowiada nam gdzie najlepiej cumować. Oto zestawienie najczęstszych miejsc, w których można cumować.

sekrety-zeglarstwa-jak-zlozyc-wzniesc-maszt-na-jachcie

Sekrety żeglarstwa – jak złożyć/wznieść maszt na jachcie

Żeglarstwo. W okresie wakacyjnym rodzice z dziećmi, młodzież, osoby starsze wybierają się pod żagle. Zobaczcie procedurę składania masztu na małym jachcie żaglowym.

sekrety-zeglarstwa-kursy-wzgledem-wiatru

Sekrety żeglarstwa – kursy względem wiatru

Siłą napędową łodzi żaglowych jest wiatr. Ważne jest, by właściwie wykorzystać siłę oraz kierunek wiatru podczas żeglowania. Oto opis poszczególnych kursów względem wiatru, o których warto wiedzieć podczas żeglowania na wodzie.

jak-wybrac-odpowiednia-deske-do-windsurfingu

Jak wybrać odpowiednią deskę do windsurfingu?

Jeżeli lubisz spędzać swój czas wolny na wodzie i potrzebujesz nowych doznań i zastrzyku adrenaliny, to windsurfing może okazać się sportem dla Ciebie. Jednak warto przygotować się do tego rodzaju aktywności fizycznej i zaopatrzyć przynajmniej w odpowiednią deskę do windsurfingu.

gdzie-najlepiej-trenowac-kitesurfing

Gdzie najlepiej trenować kitesurfing?

Od lat fascynuje Cię kitesurfing? Chciałbyś nauczyć się tego sportu, ale wydaje Ci się, że jest niebezpieczny i cały czas masz obiekcje? Wbrew pozorom kitesurfing jest bardzo bezpiecznym sportem, który nie ma praktycznie żadnych ograniczeń. Musisz mieć jedynie ukończone 12 lat i ważyć ponad 40 kg, by cieszyć się wspaniałą zabawą i dostarczyć sobie adrenaliny. Dowiedz się wszystkiego na temat kitesurfingu i poznaj szkoły, które oferują profesjonalne kursy.

przezyj-niesamowita-przygode-i-ciesz-sie-niezapomnianym-urlopem-stand-up-paddling

Przeżyj niesamowitą przygodę i ciesz się niezapomnianym urlopem - Stand Up Paddling

Zrelaksuj się i odpręż w towarzystwie wody i lekkiego sportu, który przyniesie Ci wiele satysfakcji. Stand up paddle to pływanie stojąc na desce leżącej na wodzie i wiosłowanie. Wbrew pozorom nie jest to prosty sport, ponieważ wymaga odpowiedniej koordynacji ruchowej i zachowanie równowagi. Jednak jeżeli zdecydujesz się na lekcje, to możesz liczyć na niezapomniane wrażenia i frajdę podczas urlopu. Dowiedz się, dla kogo jest stand up paddle i gdzie najlepiej go uprawiać.

poznaj-5-fantastycznych-sportow-wodnych-ktore-mozesz-uprawiac-nad-morzem

Poznaj 5 fantastycznych sportów wodnych, które możesz uprawiać nad morzem!

Aktywność fizyczna stała się bardzo modna w ciągu ostatnich lat, to bardzo dobrze świadczy o osobach, którą ją uprawiają. Regularna aktywność fizyczna może wpłynąć na nas bardzo pozytywnie, poprawiając kondycję, ciało i samopoczucie. Zbliżający się okres wakacyjny przywodzi na myśl pytanie, jakie sporty można uprawiać nad polskim morzem? Poniższy artykuł da Ci wartościową wiedzę na ten temat.

pomysl-na-urlop-kajakiem-nad-polskie-jeziora

Pomysł na urlop – kajakiem nad polskie jeziora

Marzy Ci się aktywny urlop spędzony w gronie rodzinnym, jednak totalnie nie masz na niego pomysłu? A może przekonasz się do kajaków? Jeżeli lubisz pływać i przebywać na łonie natury, to ta aktywność będzie idealna dla Ciebie. Dzięki nam poznasz ciekawe miejsca, w które możesz wybrać się nawet na pierwszą wyprawę z dziećmi.

zeglarstwo-srodladowe-slonce-i-wiatr

Żeglarstwo śródlądowe - słońce i wiatr

Złap wiatr w żagle, chwyć za ster i wypłyń na jeziora. Na wodzie można zapomnieć o pracy, stresie, codziennym zmaganiu się z obowiązkami. Jest tylko łódka, woda i Twoja załoga. Pływanie jest dostępne dla każdego, kto opanuje podstawy manewrowania jachtem żaglowym. Zobaczcie, jak ten temat wygląda w praktyce.

kurs-zeglarski-czego-sie-naucze

Kurs żeglarski – czego się nauczę?

Sprawdzona recepta na aktywny urlop nad wodą w Polsce lub za granicą? Wyjazd na żagle! Coraz więcej osób decyduje się wynająć łódkę na Mazurach i spędzić na niej kilka dni. Zanim jednak zdecydujecie się samodzielnie sterować jachtem, warto liznąć nieco wiedzy na temat żeglugi, najlepiej na kursie żeglarskim. Zobaczcie, jakich manewrów nauczycie się podczas kursu na żeglarza jachtowego oraz jak zdobyć patent, który uprawnia do wynajmu większych łodzi.

sekrety-zeglarstwa-rozne-warianty-cumowania-do-brzegu

Sekrety żeglarstwa – różne warianty cumowania do brzegu

Miejsce, w którym żeglujemy często samo podpowiada nam gdzie najlepiej cumować. Oto zestawienie najczęstszych miejsc, w których można cumować.

sekrety-zeglarstwa-jak-zlozyc-wzniesc-maszt-na-jachcie

Sekrety żeglarstwa – jak złożyć/wznieść maszt na jachcie

Żeglarstwo. W okresie wakacyjnym rodzice z dziećmi, młodzież, osoby starsze wybierają się pod żagle. Zobaczcie procedurę składania masztu na małym jachcie żaglowym.

sekrety-zeglarstwa-kursy-wzgledem-wiatru

Sekrety żeglarstwa – kursy względem wiatru

Siłą napędową łodzi żaglowych jest wiatr. Ważne jest, by właściwie wykorzystać siłę oraz kierunek wiatru podczas żeglowania. Oto opis poszczególnych kursów względem wiatru, o których warto wiedzieć podczas żeglowania na wodzie.