Czy pływanie w rzece jest niebezpieczne?

Pływanie wpław w rzekach niesie ze sobą dużo niebezpieczeństw. Nie jest jednak zakazane – przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa może stanowić doskonałą formę aktywnego wypoczynku. Zobacz, jakie zagrożenia niesie ze sobą pływanie w rzece.
Niebezpieczne polskie rzeki
Pływanie w rzece wiąże się z dużo większym ryzykiem niż na przykład w morzu czy jeziorze. Rzeki są bardziej nieprzewidywalne – występują silne prądy czy skoki terenu tzw. przykosy (zazwyczaj występują na łuku rzeki). Rzeki same układają sobie dno, dlatego trudno jest je przewidzieć.
W Polsce największa liczba kąpielisk rzecznych jest położona na Mazowszu oraz w Małopolsce. Jednocześnie na tych terenach (oraz na Śląsku) występuje najwięcej zakazanych kąpielisk. W większości przypadków pływanie w rzece jest zakazane ze względu na obecność bakterii coli. Przenoszą się one wraz ze ściekami kanalizacyjnymi czy nawozami sztucznymi (wadliwa infrastruktura rzek). Rekreacją wodną cieszą się także mieszkańcy Podlasia – tam woda rzeczna należy do najczystszych w naszym kraju.
Czytaj też: Aktywny wypoczynek nad rzeką
Rzeki w Polsce, w których nie należy pływać
- Stobrawa; kąpielisko w Starym Oleśnie
- Brennica; kąpielisko w Brennie, Górkach Wielkich
- Wisła; kąpielisko w Ustroniu
- Soła; kąpielisko w Węgierskiej Górce
- Koszarowa; kąpielisko w Świnnej Żywcu
- Meresznica; kąpieliska w Kobylej Górze
- Wieprz; kąpielisko w Zwierzyńcu
- Wilga; kąpielisko w Garwolinie
Główne przyczyny utonięć w rzekach

1. Słabe umiejętności pływackie. Umiejętność pływania w rzece obejmuje odpowiedni sposób zachowania się w stosunku do określonych warunków. Pływakowi nie powinna być straszna zła pogoda, pływanie daleko od brzegu czy niska temperatura wody w rzece. Należy jednak pamiętać o dużym ryzyku zagrożenia podczas pływania w rzekach. Sytuacje krytyczne często wywołują stres i niekontrolowane reakcje – warto być nawet przesadnie ostrożnym.
2. Alkohol. Nawet niewielkie jego ilości mają wpływ na funkcjonowanie organizmu. Wchodzenie do rzeki po spożyciu alkoholu może skutkować utrata równowagi, doznaniem szoku termicznego czy spadek sił. Co więcej, nietrzeźwi mają problem z oceną sytuacji – zwiększa się więc ryzyko jakiegokolwiek niebezpieczeństwa.
3. Szok termiczny. Pojawia się podczas nagłej zmiany temperatury otoczenia. Może mieć miejsce na przykład po wejściu do wody chwilę po długim opalaniu się. Co ważne, nie trzeba się całkowicie zamoczyć w wodzie, by doznać szoku. Warto zatem stopniowo oswajać się z nowym otoczeniem poprzez ochlapywanie karku, brzucha czy klatki piersiowej wodą.
4. Ochłodzenie organizmu. Powoduje je długotrwałe przebywanie w zimnej wodzie lub na chłodnym powietrzu. Dopuszczenie do takiej sytuacji będąc w rzece może prowadzić do niedotlenienia mózgu, omdlenia, a w konsekwencji – utonięcia.
5. Choroby. Warto odstąpić od pływania w rzece, jeśli ma się problemy z sercem, równowagą lub niedawno zakończyło się leczenie. Ignorowanie własnych schorzeń może prowadzić do omdleń, zaburzeń orientacji, a nawet utonięć.
6. Skurcze. Mogą mieć swoją przyczynę w niedoborze magnezu w organizmie, przechłodzeniu mięśni, zmęczeniu, zmarznięciu, zimnych prądach czy spożyciu alkoholu. Pojawieniu się skurczu może towarzyszyć panika, a w efekcie nawet utonięcie. W takim przypadku warto wykonać masaż, który spowoduje ustąpienie skurczu.
7. Wiry rzeczne. Szczególnie trudno poradzić sobie z nimi pływakom szybko wpadającym w panikę. Wydostanie się z wiru polega próbie płynięcia płasko, najbliżej powierzchni wody. Należy także wykonywać ruchy jak najszybciej – zgodnie z kierunkiem obracania się wiru. Wciągnięcie przez wir głęboko pod powierzchnię wody wymaga odbicia się od dna (nogi w kierunku prądu wody). W ten sposób można opuścić teren zawirowania.
8. Brodzenie. Ukształtowanie podłoża w rzekach często jest nieprzewidywalne. Przy niewielkiej płyciźnie może wystąpić uskok na głębokość kilku metrów. Takie warunki zazwyczaj występują na przykosach. Warto unikać brodzenia w rzekach, szczególnie, gdy nie da się przejrzeć dna.
9. Wodorosty. Występowanie wodorostów wymaga szybkiego przepływania. Warto zawrócić tą samą trasą do bezpiecznego terenu. Można także położyć się na plecach, wykonywać delikatne ruchy i wezwać pomoc. W takich miejscach nie należy również pływać żabką.
10. Zimne prądy. W takiej sytuacji należy płynąć spokojnie w kierunku cieplejszej wody. W innym przypadku – mogą wystąpić np. skurcze.
Zasady bezpieczeństwa podczas pływania w rzece
- pływaj w towarzystwie
- korzystaj ze strzeżonych kąpielisk
- pływaj zgodnie z własnymi możliwościami
- przestrzegaj zakazów
- nie spożywaj alkoholu, jeśli zamierzasz pływać w rzece
- po zjedzeniu odczekaj godzinę zanim zaczniesz pływać
- naucz się prawidłowej techniki pływania
- nie przemęczaj organizmu
Dziękujemy za dodanie opini!