Czy nurkowanie jest niebezpieczne?

Czy nurkowanie jest niebezpieczne?

Nurkowanie cieszy się coraz większą popularnością wśród Polaków. Twierdzą oni, że nurkowanie uzależnia i motywuje do kolejnych przygód pod wodą. Mimo tego wiele osób uważa, że nurkowanie jest niebezpieczne, a schodzenie pod wodę jest ryzykowne. Jaka więc jest prawda? Czy nurkowanie to bezpieczny sport?

Co to jest nurkowanie?

skok do wody z wysokości niebezpieczny

Nurkowanie to sport ekstremalny polegający na przebywaniu pod wodą. Nurkować można z wykorzystaniem odpowiedniego sprzętu lub wstrzymując oddech. Nurkowanie ze sprzętem pozwala na dłuższe przebywanie pod wodą, dzięki oddychaniu sprzężonym powietrzem w butki nurka. Nurkowanie na wstrzymanym oddechu często wymaga użycia maski i płetw. Można również korzystać z fajki i zestawu umożliwiającego snorkeling.

Czy nurkowanie to bezpieczny sport?

ostrzeżenie nurkowe jaskinia pod wodą śmierć

Nurkowanie to tak piękny i przyjemny sport, że czasem można zapomnieć o ewentualnych zagrożeniach, które mu towarzyszą. Niemniej jednak przestrzeganie zasad i zdobywanie wiedzy o nurkowaniu sprawiają, że jest to względnie bezpieczny sport wśród sportów ekstremalnych. Istnieje kilka czynników, które wpływają na bezpieczeństwo podczas nurkowania.

Wiedza o nurkowaniu

Nurkowanie to bardzo bezpieczny sport, o ile się na nim znamy. Niezbędna jest wiedza na temat procedur przed, w trakcie i po nurkowaniu oraz zasad, których bezwzględnie należy przestrzegać. Dotyczy to obsługi sprzętu, ale również wykonywania poszczególnych czynności przed, w trakcie i po nurkowaniu. Ponadto nurkując musisz być świadomy jakie zagrożenia możesz napotkać i wiedzieć jak sobie z nimi poradzić. Tego typu wiedzę można zdobyć na profesjonalnych szkoleniach nurkowych.

Konserwacja sprzętu

Przed przystąpieniem do nurkowania musisz być bezwzględnie pewny, że twój sprzęt jest sprawny i niezawodny. To właśnie on utrzymuje cię przy życiu pod wodą, dlatego nie zaniedbuj jego konserwacji. Aby utrzymać wysoką jakość, regularnie serwisuj swój sprzęt. Zanim wejdziesz do wody, upewnij się, że twój partner również ma sprawdzony i pewny sprzęt. Jeśli zauważyłeś, że partner o niego nie dba, nie wchodź z nim do wody! W przypadku niebezpiecznych okoliczności partner zwróci się o pomoc właśnie do ciebie, a wówczas oboje będziecie zagrożeni.

Partner do nurkowania a bezpieczenstwo

Najlepszą sytuacją jest posiadanie stałego partnera do nurkowania. Długie doświadczenie znacznie zwiększa bezpieczeństwo nurkowania. Nurkowanie z partnerem oparte jest na zaufaniu. Świadomość, że mamy obok zaufaną osobę sprawia, że komfort psychiczny jest dużo większy. Jeśli nurkujemy z nowym partnerem oczywiste jest zachowanie podwójnej ostrożności.

Charakter nurka - czyli liczy się rozwaga

Każdy z nas reaguje na te same bodźce inaczej. To w jaki sposób nurek zachowuje się pod wodą ma ogromny wpływ na jego bezpieczeństwo. Osoby, które mają problem z działaniem pod presją czasu lub w sytuacji zagrożenia powinny wstrzymać się z nurkowaniem, póki nie nauczą się kontrolować swojego zachowania. Z drugiej strony zbyt odważne osoby również powinny wstrzymać się z nurkowaniem. Brak strachu stanowi zagrożenie. Pod wodą bardzo istotne jest trzeźwe myślenie i szybkie reagowanie na zmianę sytuacji.

Zdrowie nurka - indywidualne uwarunkowania bezpieczeństwa

Zdecydowanie bezpieczniej nurkować, jeśli jesteśmy zdrowi i mamy dobrą kondycję. Nie oznacza to jednak, że niewielkie dolegliwości przekreślają możliwość nurkowania. Jeśli nie cierpimy na otyłość, cukrzycę lub nadciśnienie, podczas nurkowania nie ma dużego ryzyka stracenia przytomności. Nie powinno się nurkować, jeśli nadużywa się alkoholu i pali papierosy.

Intuicja i zdrowy rozsądek najważniejsze podczas przebywania pod wodą 

To prawdopodobnie najważniejszy czynnik. Kierowanie się zdrowym rozsądkiem i intuicją znacznie zwiększa bezpieczeństwo nurkowania. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące zejścia pod wodę – nie nurkuj. Być może ta jedna decyzja o zejściu pod wodę będzie twoją ostatnią, dlatego nie ryzykuj.

Najniebezpieczniejszy rodzaj nurkowania

To zdecydowanie nurkowanie w zamkniętych przestrzeniach. Takich jak jaskinie oraz nurkowanie techniczne w zalanych pomieszczeniach, wrakach itp. Ryzyko takiego przebywania pod wodą polega na tym, że nurek nie może się wynurzyć w dowolnym momencie i miejscu. Aby powrócić na powierzchnię najpierw musi wydostać się do wyjścia z podwodnego pomieszczenia. To sprawia, że jeżeli coś pójdzie nie tak, powrótu na powierzchnię jest utrudniony. W nurkowaniu liczą się czasem sekundy, dlatego jeżeli droga na powierzchnię test trudna to pokonanie jej zajmie więcej czasu. 

Czy nurkowanie jest niebezpieczne?

Nie, nurkowanie nie jest niebezpieczne o ile stosujemy się do powyższych zasad. Nurkowanie to zupełnie bezpieczny sport, jeśli znamy się na nurkowaniu, mamy sprawdzonego partnera i niezawodny sprzęt, przestrzegamy procedur, nie ryzykujemy i kierujemy się zdrowym rozsądkiem. Nurkowanie to sport ekstremalny obarczony ryzykiem, ale możemy je zminimalizować do absolutnie bezpiecznego poziomu.

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Karolina Szweda 3 28 września 2016  5496

Dodaj komentarz

 • Antek
  29 września 2016
  Ja uważam, że jest to przyzwoity materiał. Może trochę mało szczegółów, ale dla osób, które chcą jedynie zapoznać się z tematem jest idealny. Po co zapychać sobie głowę większą ilością informacji? Jeśli ktoś będzie chciał, to doczyta.
 • Dont56
  29 września 2016
  Generalnie taki materiał wprowadzający w temat niebezpieczeństw i zagrożeń związanych z uprawianiem tego sportu. Nurkowanie jest niebezpieczne i wszyscy którzy zeszli pod wodę zdają sobie z tego sprawę. No może poza tymi z chorobami psychicznymi :P
 • praktryk
  29 września 2016
  Warto dodać, że aby nauczyć się dobrze nurkować konieczny jest kurs w dobrej szkole nurkowania. Kurs podstawowy powinien trwać odpowiedni długo. tj. minimum 5 dni i 9-12 nurkowań a poszczególne nurkowania nie powinny być krótsze niż 30-40 min. Kiedyś, standardem były szkolenia obejmujące także zajęcia basenowe trwające ponad pół roku ! dziś rzadkość niestety, liczy się masowy przerób i wyniki. Dobra szkoła poza wciskaniem folderów reklamowych i kolorowych materiałów szkoleniowych powinna oferować dodatkowe warsztaty doszkalające (w tym także bezpłatne zajęcia dodatkowe). Slogan typu "od zera do bohatera w 3 dni" powinien skutkować omijaniem takiej szkoły nurkowej :-) Dobrze jest też zorientować się jakie kompetencje posiada instruktor: czy instruktorem został nurkując dopiero 2-3 lata (w ogóle) czy też ma spore doświadczenie, którym może podzielić się ze swoimi uczniami oraz zapewnić im właściwy poziom bezpieczeństwa. Ponadto, nurkowanie to turystyka kwalifikowana a nie sport, choć sportem także może być (choć rzadko).

Artykuły z kategorii: Nurkowanie

nurkowanie-wcale-nie-jest-takie-trudne-jak-sie-wydaje

Nurkowanie wcale nie jest takie trudne, jak się wydaje!

Nurkowanie może wydawać się dla wielu bardzo trudną sztuką. Owszem, na początku każdej drogi mogą zdarzyć się problemy, jednak zapewniam – są chwilowe. Jeżeli ten sport jest kogoś pasją albo ktoś bardzo pragnie posiąść tę sztukę, to pod żadnym pozorem nie wolno się poddawać. Najtrudniejsze w nurkowaniu jest pokonanie strachu. Przejdź niżej i poznaj tajniki nurkowania.

dowiedz-sie-wszystkiego-na-temat-nurkowania-i-rozpocznij-wspaniala-przygode

Dowiedz się wszystkiego na temat nurkowania i rozpocznij wspaniałą przygodę!

Eksplorowanie nowych miejsc, przekraczanie kolejnych granic i poszukiwanie tego co nowe wpisało się na dobre w nasze życie. Natura ludzka sprawia, że interesuje nas to co nieodkryte. Wiele osób decyduje się w związku z tym na rozpoczęcie przygody z nurkowaniem. Chcesz dowiedzieć się wszystkiego na ten temat?

jak-wybrac-najbardziej-odpowiednia-rurke-do-nurkowania

Jak wybrać najbardziej odpowiednią rurkę do nurkowania?

Nurkowanie to dosyć drogi sport, wymagający określonych umiejętności. Chcąc nurkować profesjonalnie dobrze jest umieć pływać. Ponadto nurkowanie wymaga silnego charakteru oraz określonych sprzętów. Można też podjąć nurkowanie amatorskie i na początku zaopatrzyć się w podstawowe akcesoria, takie jak okulary do nurkowania i rurka do nurkowania.

nurkowanie-bez-butli-wyzwanie-dla-najodwazniejszych

Nurkowanie bez butli – wyzwanie dla najodważniejszych!

Nurkowanie to piękny, ale zarazem ekstremalny sport. Nurkując można całkowicie poddać się wszechobecnej ciszy i głębi. Trzeba być także odważnym, gdyż nie każda osoba jest w stanie zanurzyć się na pewną głębokość i jeszcze tam przebywać. Dodajmy jeszcze do tego zanurzenie bez tlenu – to już graniczy z cudem, ale jest możliwe!

poznaj-czym-jest-nurkowanie-na-bezdechu

Poznaj czym jest nurkowanie na bezdechu!

Nurkujesz już od jakieś czasu? Uwielbiasz wodę i świat znajdujący się pod nią? Może lubisz pokonywać kolejne granice? Dla pasjonatów nurkowania ciekawym i nowym doświadczeniem może okazać się nurkowanie na bezdechu. To wyższa szkoła jazdy, jednak nie niemożliwa! Dowiedz się wszystkiego na ten temat i dołącz do śmiałków!

pianka-do-nurkowania-wszystko-co-musisz-wiedziec-na-temat-skafandrow

Pianka do nurkowania: wszystko, co musisz wiedzieć na temat skafandrów

Wiele osób, które planują rozpocząć swoją przygodę z nurkowaniem, niepotrzebnie kojarzą ten sport z akwalungiem czy innym sprzętem do nurkowania głębinowego. Obecnie stosuje się duże lżejsze skafandry nurkowe, a najlepszym tego przykładem jest pianka do nurkowania. Sprawdź wszystko na temat ubrań do nurkowania i wybierz najlepszą dla siebie!

idealne-okulary-do-nurkowania-jak-ich-szukac

Idealne okulary do nurkowania: jak ich szukać?

Zejście pod powierzchnię wody wymaga nie tylko odwagi, ale też dobrej kondycji i sporej wytrzymałości oddechowej. Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z nurkowaniem na poważnie, zadbaj o odpowiedni sprzęt. Zobacz, jak wybrać najlepsze okulary do nurkowania, i wybierz swój idealny model do zejścia!

pierwsze-nurkowanie-jak-sie-do-tego-przygotowac-i-jak-sie-tego-nauczyc

Pierwsze nurkowanie: jak się do tego przygotować i jak się tego nauczyć?

Sporty wodne mają to do siebie, że zyskują w ostatnich latach coraz większą popularność. Sporym zainteresowaniem cieszą się również takie formy aktywności, jak zejścia pod wodę. I nie chodzi tylko o nurkowanie basenowe - coraz częściej zainteresowanie skierowane jest w stronę zejść głębinowych. Jak zacząć naukę i na co zwrócić uwagę, by pierwsze nurkowanie przekuć w prawdziwą pasję?

nurkowanie-ze-sprzetem-jak-sie-zabrac-do-profesjonalnego-zejscia-pod-wode

Nurkowanie ze sprzętem: jak się zabrać do profesjonalnego zejścia pod wodę?

Ze wszystkich sportów wodnych, coraz większą popularnocią cieszy się nurkowanie ze sprzętem. To nie tylko możliwość sprawdzenia siebie i rekacji swojego organizmu, ale też szansa na zobaczenie na własne oczy, jak wygląda z blika świat podwodnej fauny i flory. Jak przygotować się do zejścia pod wodę i o czym należy pamiętac, decydując się na nurkowanie ze sprzętem?

nurkowanie-wcale-nie-jest-takie-trudne-jak-sie-wydaje

Nurkowanie wcale nie jest takie trudne, jak się wydaje!

Nurkowanie może wydawać się dla wielu bardzo trudną sztuką. Owszem, na początku każdej drogi mogą zdarzyć się problemy, jednak zapewniam – są chwilowe. Jeżeli ten sport jest kogoś pasją albo ktoś bardzo pragnie posiąść tę sztukę, to pod żadnym pozorem nie wolno się poddawać. Najtrudniejsze w nurkowaniu jest pokonanie strachu. Przejdź niżej i poznaj tajniki nurkowania.

dowiedz-sie-wszystkiego-na-temat-nurkowania-i-rozpocznij-wspaniala-przygode

Dowiedz się wszystkiego na temat nurkowania i rozpocznij wspaniałą przygodę!

Eksplorowanie nowych miejsc, przekraczanie kolejnych granic i poszukiwanie tego co nowe wpisało się na dobre w nasze życie. Natura ludzka sprawia, że interesuje nas to co nieodkryte. Wiele osób decyduje się w związku z tym na rozpoczęcie przygody z nurkowaniem. Chcesz dowiedzieć się wszystkiego na ten temat?

jak-wybrac-najbardziej-odpowiednia-rurke-do-nurkowania

Jak wybrać najbardziej odpowiednią rurkę do nurkowania?

Nurkowanie to dosyć drogi sport, wymagający określonych umiejętności. Chcąc nurkować profesjonalnie dobrze jest umieć pływać. Ponadto nurkowanie wymaga silnego charakteru oraz określonych sprzętów. Można też podjąć nurkowanie amatorskie i na początku zaopatrzyć się w podstawowe akcesoria, takie jak okulary do nurkowania i rurka do nurkowania.

nurkowanie-bez-butli-wyzwanie-dla-najodwazniejszych

Nurkowanie bez butli – wyzwanie dla najodważniejszych!

Nurkowanie to piękny, ale zarazem ekstremalny sport. Nurkując można całkowicie poddać się wszechobecnej ciszy i głębi. Trzeba być także odważnym, gdyż nie każda osoba jest w stanie zanurzyć się na pewną głębokość i jeszcze tam przebywać. Dodajmy jeszcze do tego zanurzenie bez tlenu – to już graniczy z cudem, ale jest możliwe!

poznaj-czym-jest-nurkowanie-na-bezdechu

Poznaj czym jest nurkowanie na bezdechu!

Nurkujesz już od jakieś czasu? Uwielbiasz wodę i świat znajdujący się pod nią? Może lubisz pokonywać kolejne granice? Dla pasjonatów nurkowania ciekawym i nowym doświadczeniem może okazać się nurkowanie na bezdechu. To wyższa szkoła jazdy, jednak nie niemożliwa! Dowiedz się wszystkiego na ten temat i dołącz do śmiałków!

pianka-do-nurkowania-wszystko-co-musisz-wiedziec-na-temat-skafandrow

Pianka do nurkowania: wszystko, co musisz wiedzieć na temat skafandrów

Wiele osób, które planują rozpocząć swoją przygodę z nurkowaniem, niepotrzebnie kojarzą ten sport z akwalungiem czy innym sprzętem do nurkowania głębinowego. Obecnie stosuje się duże lżejsze skafandry nurkowe, a najlepszym tego przykładem jest pianka do nurkowania. Sprawdź wszystko na temat ubrań do nurkowania i wybierz najlepszą dla siebie!

idealne-okulary-do-nurkowania-jak-ich-szukac

Idealne okulary do nurkowania: jak ich szukać?

Zejście pod powierzchnię wody wymaga nie tylko odwagi, ale też dobrej kondycji i sporej wytrzymałości oddechowej. Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z nurkowaniem na poważnie, zadbaj o odpowiedni sprzęt. Zobacz, jak wybrać najlepsze okulary do nurkowania, i wybierz swój idealny model do zejścia!

pierwsze-nurkowanie-jak-sie-do-tego-przygotowac-i-jak-sie-tego-nauczyc

Pierwsze nurkowanie: jak się do tego przygotować i jak się tego nauczyć?

Sporty wodne mają to do siebie, że zyskują w ostatnich latach coraz większą popularność. Sporym zainteresowaniem cieszą się również takie formy aktywności, jak zejścia pod wodę. I nie chodzi tylko o nurkowanie basenowe - coraz częściej zainteresowanie skierowane jest w stronę zejść głębinowych. Jak zacząć naukę i na co zwrócić uwagę, by pierwsze nurkowanie przekuć w prawdziwą pasję?

nurkowanie-ze-sprzetem-jak-sie-zabrac-do-profesjonalnego-zejscia-pod-wode

Nurkowanie ze sprzętem: jak się zabrać do profesjonalnego zejścia pod wodę?

Ze wszystkich sportów wodnych, coraz większą popularnocią cieszy się nurkowanie ze sprzętem. To nie tylko możliwość sprawdzenia siebie i rekacji swojego organizmu, ale też szansa na zobaczenie na własne oczy, jak wygląda z blika świat podwodnej fauny i flory. Jak przygotować się do zejścia pod wodę i o czym należy pamiętac, decydując się na nurkowanie ze sprzętem?