Czy muzyka ma wpływ na wydolność i tempo biegu?

Czy muzyka ma wpływ na wydolność i tempo biegu?

Widzimy biegaczy, którzy nie rozstają się ze słuchawkami w uszach podczas treningu. Są jednak i przeciwnicy takiego urozmaicenia treningu. Czy muzyka ma więc wpływ na przebieg treningu biegowego? Czy w jakiś sposób oddziałuje na wydolność organizmu i tempo biegu? Poznaj wady i zalety biegania w rytm muzyki.

Bieganie z muzyką – dlaczego warto?

Przede wszystkim muzyka może być dla biegacza środkiem motywacyjnym. Warto jednak zaznaczyć, że stymulowanie emocji muzyką zależy w dużej mierze od jej gatunku. Duże znaczenie mają także teksty piosenek. Co ciekawe, słuchanie muzyki podczas treningu powoduje wzrost stężenia adrenaliny we krwi. Tym samym poprawia się funkcjonowanie układu krążeniowo-oddechowego oraz praca mięśni. Muzyka to też pomysł na urozmaicenie treningu biegowego. Słuchanie jej w trakcie ćwiczeń pozwala na zatopienie się w myślach i oderwanie od otoczenia. To wpływa na „oszukanie” zmęczenia organizmu. Ten skupia się przecież na czymś innym niż samym biegu. Dzięki temu bieganie przychodzi znacznie łatwiej, a zmęczenie – później.

Bieganie z muzyką – dlaczego nie warto?

Przeciwnicy treningów biegowych w rytm muzyki także mają własne argumenty. Uważają, że bieganie ze słuchawkami w uszach może niekorzystnie wpływać na bezpieczeństwo. Biegacz skupia się bowiem na własnych myślach. Tym samym wydłuża się jego czas reakcji na wydarzenia z zewnątrz (np. nadjeżdżający samochód). Zdaniem psychologów sportu muzyka może ograniczać zdolność do wsłuchiwania się we własne ciało. Oznacza to, że znacznie trudniejsze staje się utrzymywanie właściwego tętna, kontrola oddechu czy dostrzeganie zmęczenia partii mięśniowych. Mówi się również o problemach z zachowaniem odpowiedniego tempa biegu. Szczególnie trudne jest to w sytuacji, gdy poszczególne piosenki różnią się rytmem. Motywujące utwory mogą bowiem niejako wymuszać na biegaczu przyspieszenie. Jest to działanie podświadome i jednocześnie bardzo niekorzystne dla ćwiczącego.

Jak muzyka wpływa na organizm biegacza?

Słuchanie muzyki w trakcie biegu może kształtować podzielność uwagi i niwelować napięcia czy stres. Dodatkowo, ma ona wpływ na stany emocjonalne ćwiczącego. W zależności od gatunku – może mieć działanie pobudzające lub uspokajające. Słuchanie piosenek w trakcie biegania oddziałuje również na koordynację, pamięć ruchową oraz niektóre procesy poznawcze. Motywacyjna właściwość muzyki zapewnia organizmowi lepszą wytrzymałość, siłę i moc.

Najlepsze efekty oddziaływania muzyki na organizm biegacza można zauważyć podczas długich i spokojnych wybiegań. Pozwala ona na odprężenie i zmniejszenie uczucia zmęczenia oraz jednoczesne skupienie się na uzyskaniu najlepszego wyniku.

Wpływ muzyki na wydolność i tempo biegu

Muzyka ma również wpływ na wydolność organizmu. Trening w rytm utworów powodują poprawę rytmiczności ruchu biegacza. Spada zatem pobór tlenu i wzrasta wydajność biegacza. W przypadku źle dobranych utworów mogą się jednak pojawić problemy z utrzymaniem tempa. Optymalne tempo muzyki do biegu o każdej intensywności wynosi 125-140 uderzeń na minutę. Dla każdego powinno być ono jednak ustalane indywidualnie. Efektywność treningu z muzyką zależy przecież od wielu czynników (chociażby od preferencji muzycznych).

Biegać z muzyką czy bez muzyki?

wpływ muzyki na wydolność biegową biegacza

Charakter treningu zależy od indywidualnych upodobań. Wykorzystanie muzyki podczas biegu może przynieść dużo dobrego, ale nie musi. Nie na każdego bowiem muzyka oddziałuje w taki sam sposób. Warto więc sprawdzić, czy bieganie ze słuchawkami na uszach sprawia nam przyjemność. Jeśli nie – nie warto na siłę zmuszać się do niekomfortowych ćwiczeń. Jeśli tak – można włączyć ulubioną piosenkę i rozpocząć bieg!

Bieganie z muzyką – wskazówki

- wybieraj bezpieczne i znane trasy biegowe;

- biegaj w towarzystwie (np. psa);

- ustaw głośność, która pozwala na słyszenie odgłosów z zewnątrz;

- wybierz odpowiedni rytm muzyki;

- nie „wyłączaj się” – obserwuj otoczenie;

- czasem zrezygnuj ze słuchawek podczas biegu – nie uzależnisz swojego treningu od niej.

Motywacja w biegu – a może inny sposób?

Muzyka może znacznie poprawić wydolność, jednak z drugiej strony niekiedy utrudnia tempo biegu. Chcesz popracować nad poszczególnymi cechami motorycznymi, ale nie wiesz jak się za to zabrać? Sprawdź naszą bazę instruktorów oraz trenerów biegania i zapisz się na trening!

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Dominika Górska 8 28 marca 2017  1317

Dodaj komentarz

 • Oskar
  6 kwietnia 2017
  A ja nie mogę się skupić jak biegam z muzyką
 • Jarosław76
  5 kwietnia 2017
  Testowałem bieganie z muzyką i bez. I faktycznie z muzyką zmęczenie jest mniejsze niż bez muzyki. No i znacznie bardziej przyjemne.
 • Maks
  4 kwietnia 2017
  A ja muszę biegać bez słuchawek, chociaż bardzo lubię biegać do muzyki. Z tym, że automatycznie przyspieszam jak lecą moje ulubione piosenki i mój trening jest chaotyczny...
 • Klara Lisowska
  31 marca 2017
  Bez muzyki to nie trening!!!!
 • Kamila
  30 marca 2017
  Ja zwykle na bieganie zabieram pieska i właśnie słuchawki. Wiadomo, nie można zbyt głośno słuchać muzyki, a towarzystwo pieska jest zawsze bardzo dobrym rozwiązaniem :)
 • Paweł
  29 marca 2017
  A ja z muzyką nie mogę. Jakoś nie umiem się wtedy skupić na ćwiczeniach
 • Daria Es
  28 marca 2017
  Bieganie w rytm muzyki jest ekstra, ale faktycznie czasem można za bardzo poszaleć, jak jest jakaś szybka piosenka :)
 • Kasia
  28 marca 2017
  Ja tam sobie nie wyobrażam biegania bez słuchawek

Artykuły z kategorii: Bieganie

rozciaganie-po-bieganiu-jak-sie-do-niego-zabrac-by-przynioslo-pozadane-efekty

Rozciąganie po bieganiu - jak się do niego zabrać, by przyniosło pożądane efekty?

Odpowiednia rozgrzewka to ważny element treningu, również w przypadku treningu biegacza. Co zrobić, gdy już zakończymy ćwiczenia i nasze ciało będzie powoli stygnąć? Dobrym pomysłem będzie wykonanie kilku ćwiczeń na rozciąganie po bieganiu, dzięki którym nasze mięśnie nie stracą na elastyczności i będą gotowe na kolejne wyzwania. Jak się do tego zabrać?

oddychanie-podczas-biegania-czyli-jak-to-robic-z-glowa

Oddychanie podczas biegania, czyli jak to robić z głową?

Już od najmłodszych lat wiemy o tym, jak ważny jest udział tlenu w aktywności fizycznej. Oddychanie podczas biegania to trochę specyficzne zjawisko. Z jednej strony powinniśmy to robić przez nos, momentami jednak przez usta. Jak to rozróżnić i jak oddychać, żeby w ogóle miało to sens?

jak-wzmocnic-kolana-po-urazie-lub-bez-zadnej-kontuzji

Jak wzmocnić kolana po urazie lub bez żadnej kontuzji?

Wzmocnienie kolan może być konieczne nie tylko po urazie, lecz także w przypadku osób, które regularnie ćwiczą i narażają ten staw na kontuzje. Sprawdź, jak skutecznie wzmocnić kolana za pomocą kilku prostych ćwiczeń.

bieganie-czyli-jak-spalic-duzo-kalorii-w-krotkim-czasie

Bieganie, czyli jak spalić dużo kalorii w krótkim czasie

Bieganie to jeden z popularniejszych sposobów na gubienie zbędnych kilogramów. Ile tak naprawdę kalorii spala ten sport i jak długo trzeba biegać, aby uzyskać oczekiwane rezultaty?

jak-rozpoczac-swoja-przygode-z-bieganiem

Jak rozpocząć swoją przygodę z bieganiem?

Bieganie zyskuje na popularności od kilku lat, szczególnie w sezonie wiosenno-letnim. Tego typu aktywność fizyczna niesie bowiem za sobą wiele korzyści. Co daje bieganie i jak rozpocząć regularne treningi w sposób odpowiedzialny?

spacer-i-spalanie-kalorii-czy-to-jest-mozliwe

Spacer i spalanie kalorii – czy to jest możliwe?

Mówi się, że spalanie kalorii następuje wyłącznie przy intensywnym treningu. Wiele osób uważa, że zwykły ruch nie wpływa na zmniejszenie tkanki tłuszczowej. Czy aby pewno? Codzienny spacer może być świetnym sposobem na spalenie wielu kalorii! Dowiedz się, ile kalorii możesz spalić podczas zwykłego spaceru! Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację.

slow-jogging-czyli-doskonala-alternatywa-dla-klasycznego-biegania

Slow jogging, czyli doskonała alternatywa dla klasycznego biegania

Slow jogging to nieco mniej popularna alternatywa dla klasycznego biegania znanego wielu osobom dążącym do szczupłej i wysportowanej sylwetki. Czym tak właściwie jest ta aktywność fizyczna i na czym dokładnie polega?

biegaj-malo-zyskaj-duzo-metoda-treningowa-andyego-magnessa

Biegaj mało, zyskaj dużo – metoda treningowa Andy’ego Magnessa

Istnieją metody biegowe, które zakładają małą częstotliwość treningów i jednocześnie zachwycające wyniki sportowe. Istnieją też ludzie, którzy są w stanie to osiągnąć! Tak jest w przypadku Andy’ego Magnessa – ultramaratończyka, który trenując jedynie godzinę tygodniowo jest w stanie ukończyć stukilometrowe dystanse. Na czym polega skuteczność jego metody treningowej? I co proponują przeciwnicy?

jak-wyglada-trening-sprinterski

Jak wygląda trening sprinterski?

Każda dyscyplina wymaga odpowiedniego przygotowania, również w sprincie istotną rolę odgrywa przemyślany plan treningowy i niegasnąca motywacja zawodnika. Jak powinien wyglądać dobrze zorganizowany plan treningu sprinterskiego i czy już na etapie przygotowań można zaplanować poprawę wyników w zawodowym biegu? Sprinterzy potrzebują wszechstronnych treningów. Zobacz, jak wygląda trening sprinterski i wypróbuj konkretny plan treningowy dla sprintera.

czy-codzienne-bieganie-ma-sens

Czy codzienne bieganie ma sens?

Zapaleni biegacze nie są w stanie odpuścić sobie nawet dnia treningu. Co jednak z czasem na regenerację po treningową? Czy codzienne bieganie może być zdrowe?

rozciaganie-po-bieganiu-jak-sie-do-niego-zabrac-by-przynioslo-pozadane-efekty

Rozciąganie po bieganiu - jak się do niego zabrać, by przyniosło pożądane efekty?

Odpowiednia rozgrzewka to ważny element treningu, również w przypadku treningu biegacza. Co zrobić, gdy już zakończymy ćwiczenia i nasze ciało będzie powoli stygnąć? Dobrym pomysłem będzie wykonanie kilku ćwiczeń na rozciąganie po bieganiu, dzięki którym nasze mięśnie nie stracą na elastyczności i będą gotowe na kolejne wyzwania. Jak się do tego zabrać?

oddychanie-podczas-biegania-czyli-jak-to-robic-z-glowa

Oddychanie podczas biegania, czyli jak to robić z głową?

Już od najmłodszych lat wiemy o tym, jak ważny jest udział tlenu w aktywności fizycznej. Oddychanie podczas biegania to trochę specyficzne zjawisko. Z jednej strony powinniśmy to robić przez nos, momentami jednak przez usta. Jak to rozróżnić i jak oddychać, żeby w ogóle miało to sens?

jak-wzmocnic-kolana-po-urazie-lub-bez-zadnej-kontuzji

Jak wzmocnić kolana po urazie lub bez żadnej kontuzji?

Wzmocnienie kolan może być konieczne nie tylko po urazie, lecz także w przypadku osób, które regularnie ćwiczą i narażają ten staw na kontuzje. Sprawdź, jak skutecznie wzmocnić kolana za pomocą kilku prostych ćwiczeń.

bieganie-czyli-jak-spalic-duzo-kalorii-w-krotkim-czasie

Bieganie, czyli jak spalić dużo kalorii w krótkim czasie

Bieganie to jeden z popularniejszych sposobów na gubienie zbędnych kilogramów. Ile tak naprawdę kalorii spala ten sport i jak długo trzeba biegać, aby uzyskać oczekiwane rezultaty?

jak-rozpoczac-swoja-przygode-z-bieganiem

Jak rozpocząć swoją przygodę z bieganiem?

Bieganie zyskuje na popularności od kilku lat, szczególnie w sezonie wiosenno-letnim. Tego typu aktywność fizyczna niesie bowiem za sobą wiele korzyści. Co daje bieganie i jak rozpocząć regularne treningi w sposób odpowiedzialny?

spacer-i-spalanie-kalorii-czy-to-jest-mozliwe

Spacer i spalanie kalorii – czy to jest możliwe?

Mówi się, że spalanie kalorii następuje wyłącznie przy intensywnym treningu. Wiele osób uważa, że zwykły ruch nie wpływa na zmniejszenie tkanki tłuszczowej. Czy aby pewno? Codzienny spacer może być świetnym sposobem na spalenie wielu kalorii! Dowiedz się, ile kalorii możesz spalić podczas zwykłego spaceru! Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację.

slow-jogging-czyli-doskonala-alternatywa-dla-klasycznego-biegania

Slow jogging, czyli doskonała alternatywa dla klasycznego biegania

Slow jogging to nieco mniej popularna alternatywa dla klasycznego biegania znanego wielu osobom dążącym do szczupłej i wysportowanej sylwetki. Czym tak właściwie jest ta aktywność fizyczna i na czym dokładnie polega?

biegaj-malo-zyskaj-duzo-metoda-treningowa-andyego-magnessa

Biegaj mało, zyskaj dużo – metoda treningowa Andy’ego Magnessa

Istnieją metody biegowe, które zakładają małą częstotliwość treningów i jednocześnie zachwycające wyniki sportowe. Istnieją też ludzie, którzy są w stanie to osiągnąć! Tak jest w przypadku Andy’ego Magnessa – ultramaratończyka, który trenując jedynie godzinę tygodniowo jest w stanie ukończyć stukilometrowe dystanse. Na czym polega skuteczność jego metody treningowej? I co proponują przeciwnicy?

jak-wyglada-trening-sprinterski

Jak wygląda trening sprinterski?

Każda dyscyplina wymaga odpowiedniego przygotowania, również w sprincie istotną rolę odgrywa przemyślany plan treningowy i niegasnąca motywacja zawodnika. Jak powinien wyglądać dobrze zorganizowany plan treningu sprinterskiego i czy już na etapie przygotowań można zaplanować poprawę wyników w zawodowym biegu? Sprinterzy potrzebują wszechstronnych treningów. Zobacz, jak wygląda trening sprinterski i wypróbuj konkretny plan treningowy dla sprintera.

czy-codzienne-bieganie-ma-sens

Czy codzienne bieganie ma sens?

Zapaleni biegacze nie są w stanie odpuścić sobie nawet dnia treningu. Co jednak z czasem na regenerację po treningową? Czy codzienne bieganie może być zdrowe?