Czy kurs na trenera personalnego jest potrzebny?

Czy kurs na trenera personalnego jest potrzebny?

Jeśli zaciekawił Cię tytuł - to pewnie zastanawiasz się, czy posiadasz wystarczającą wiedzę i umiejętności, aby pracować w tym zawodzie. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytania: Jak jest uregulowany prawnie zawód trenera personalnego w Polsce? Dlaczego certyfikat ukończenia kursu nie jest rzeczą najważniejszą? Czego brakuje w kursach na trenera personalnego? Z jakich modułów powinien składać się dobry kurs trenerski?

Jak jest regulowany prawnie zawód trenera personalnego w Polsce?

Większość zawodów w Polsce podlega regulacjom prawnym. Aby zostać lekarzem lub prawnikiem trzeba ukończyć odpowiednie studia. Działania - czy to lekarza czy prawnika - są ściśle określone prawnie, a także kontrolowane. Doskonale wiemy, że nie ma innej drogi do zostania wyżej wymienionym specjalistą niż przejście odpowiedniej ścieżki edukacji.

Jak zatem wygląda regulacja prawna zawodu trenera personalnego?

W pierwszej kolejności należy zadać sobie pytanie, dlaczego zawód trenera personalnego cieszy się taką popularnością? Oczywiście od razu na myśl nasuwa się panujący trend bycia „fit”. Coraz więcej ludzi zaczyna dbać o swoje zdrowie w różny sposób m.in. poprzez aktywność fizyczną.

Pomoc w fitness klubach

Z roku na rok widzimy również coraz więcej fitness klubów. Świetnie wyposażone siłownie to już nie to, co kiedyś. Dziś dosłownie każdy znajdzie coś dla siebie. Nawet, gdy dana osoba jest osobą początkującą, może być spokojna. Zawsze obecnym pracownikiem w fitness klubie jest trener personalny lub instruktor siłowni. Są to osoby niejako odpowiedzialne za „wprowadzenie” nowego klienta w świat treningu. 

Szukanie trenera personalnego

Oczywiście by skontaktować się z trenerem personalnym wcale nie trzeba iść w pierwszej kolejności na siłownię. Branża trenerska jest mocno wysycona. Polega ona przede wszystkim na działaniach freelancerskich. Osoba zainteresowana treningami personalnymi w prosty sposób może znaleźć ofertę trenera personalnego spełniającego jej oczekiwania.

Popularność zawodu trenera a regulacje prawne

O chorobach cywilizacyjnych mówi się coraz więcej. Mimo ich wzrostu wzrasta również świadomość ludzi. Oczywiście nie wszystkich, ale nie możemy wymagać od świata, by każdy dbał o siebie w odpowiedni sposób. Niemniej jednak to wszystko jest logiczne. Duże zapotrzebowanie skłania młodych ludzi i nie tylko do zostawania trenerami personalnymi.

Czy gdyby jednak wymagania odnośnie zostanie trenerem personalnym były wyższe, ten zawód cieszyłby się taką popularnością? Sprawdźmy zatem co mówi ustawa o zawodzie trenera personalnego.

„Zawód trenera personalnego jest zawodem wolnym i nie podlega on regulacji prawnej zgodnie z: Ustawa o sporcie z dnia 25 czerwca 2010 roku (Dz.U. Nr 127, poz 857) zastąpiła starszą ustawę o kulturze fizycznej i tym samym tytuł instruktora rekreacji ruchowej nie istnieje aktualnie w prawie” 

Kurs trenera personalnego 

To, w jakiś sposób tłumaczy się popularność tego zawodu. Nie byłoby nic w tym złego, gdyby nie firmy które… no właśnie! Co tak naprawdę powinien mieć dobry kurs na trenera personalnego i jakiej firmie szkoleniowej warto zaufać, jeśli myślisz poważnie o zawodzie trenera personalnego?

Dlaczego certyfikat ukończenia kursu nie jest rzeczą najważniejszą? 

Wiemy już jak wygląda regulacja prawna zawodu trenera personalnego, a dokładnie jej brak. Niepokojące jest to że właściwie każdy może zostać trenerem personalnym nie uczestnicząc w żadnym kursie. Brzmi jak dobry żart? Skłaniałbym się bardziej w stronę określenia „dramat”. 

Każdy może nazwać się trenerem

Jak to każdy może zostać trenerem? Niestety luka w prawie jest notorycznie wykorzystywana przez osoby nieposiadające odpowiedniej wiedzy. Ciężko jest określić, w którym momencie i po jakim czasie nauki ktoś może nazwać się trenerem. Bez wątpienia jest to zawód wymagający ciągłej edukacji. Niemniej jednak, przyjmuje się jakieś normy. Te normy niejako wyznaczają firmy szkoleniowe.   

   Personal Trainer                      

Pseudo firmy szkoleniowe

Tak jak wcześniej wspomniałem, niestety na rynku szkoleniowym mamy do czynienia z masą pseudo firm szkoleniowych, które również wykorzystują lukę prawną. Proponując np.: trenerskie kursy online. Niepokojące jest to, że znajdują swoich odbiorców. Dlaczego? Ciężko odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Możliwe, że potencjalnego klienta po prostu kusi cena? Łatwość uzyskania certyfikatu? Brak wymagań odnośnie posiadanej wiedzy?

Nieuczciwa praktyka firm szkoleniowych

W mojej ocenie takiego przedsięwzięcia nie można nazwać kursem! Nie w tej branży, nie w tym zawodzie. Praktyki takich firm polegają na zaksięgowaniu od uczestnika przelewu następnie wysłania mu materiałów w formie PDF do nauki, a pocztą certyfikatu uczestnictwa w kursie. Sami przyznacie, że to wszystko ciężko pojąć. Jaki to ma sens? Absolutnie żaden! 

Kolejną, niestety nieuczciwą, praktyką firm szkoleniowych jest wmawianie zainteresowanym kłamstw odnośnie samych certyfikatów. W Internecie spotkasz się z określeniami certyfikatów europejskich czy międzynarodowych…

Zwabianie potencjonalnych kursantów

Takie działanie to przede wszystkim „walka” firm szkoleniowych o potencjalnego kursanta. Niestety nieuczciwa. Wszystkie certyfikaty wg. wzoru MEN nie świadczą o tym, że program kursu został przygotowany w profesjonalny sposób. To tylko wzór wydawania certyfikatu, nieświadczący o części dydaktycznej kursu. Mimo wszystko przyznasz, że międzynarodowy certyfikat brzmi dumnie. Mam nadzieje, że zrozumiałeś moją ironię ;)

Ważne pytania dotyczące kursów 

Przyszły trener personalny przed przystąpieniem do kursu musi odpowiedzieć sobie na jedno zasadnicze pytanie. Po co tak naprawdę idę na kurs trenera personalnego? Po co bierze w nim udział? Dlaczego inwestuje pieniądze akurat w ten kurs? Co ma on wnieść do jego życia? Jakie wyciągnie z niego korzyści? 

Po co uczestniczyć  w kursach? 

Odpowiedz powinna być jedna. Po to, by zdobyć wiedzę. Oczywiście certyfikaty potwierdzające uzyskanie kwalifikacji zawodowych muszą zostać wręczone. Stanowią potwierdzenie zdobytej wiedzy, ale pod jednym warunkiem! Uczestnictwa w egzaminie teoretycznym oraz praktycznym. Jednym słowem mówiąc, większość kursów trenerskich jak i kursów online jest niekompletnych. To wszystko można porównać do zakupu auta bez kół. Chcesz gdzieś dojechać, ale czegoś brakuje, by ruszyć w podróż.

Czego brakuje w kursach na trenera personalnego

Możesz wierzyć lub nie, ale kilka lat temu, aby zostać trenerem personalnym po ukończonym kursie trzeba było odbyć obowiązkowe praktyki trenerskie. W pogoni za klientem, korzystając z braku regulacji o zawodzie trenera personalnego, właściwie każda firma zrezygnowała z takiego obowiązku. Dziś w większości placówek polega to jedynie na uczestnictwie w samym kursie i pozytywnym zdaniu egzaminu końcowego. Ok, to nie jest złe rozwiązanie pod warunkiem naprawdę dobrego programu kursu. Musimy jednak pamiętać, że da się to zrobić lepiej.

Trening  wiedzy w praktyce

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że praktyki są czymś, czego nie da się nauczyć nawet w najlepiej przygotowanym na świecie kursie trenerskim. Praktyki to zupełnie inna forma nauki. Dlaczego? Ponieważ osoba przystępująca do praktyk posiada już wiedzę, którą zdobyła na kursie trenerskim lub na poszczególnych modułach kursu. W trakcie praktyk trenuje wszystkie zdobyte umiejętności, a także utrwala zagadnienia czysto teoretyczne.

Praktyka - ciąg dalszy nauki 

Jak sama nazwa sugeruje praktyki to ciąg dalszy nauki. Nauki na zaawansowanym poziomie. Oczywiście branża trenerska, jak i kursy cieszą się ogromnym zainteresowaniem również u osób, które nie planują wiązać swojej przyszłości z zawodem trenera personalnego. Jasne! Jeśli jesteś pasjonatem i robisz to dla siebie w celu poszerzenia wiedzy, to chwała Ci za to! Potrzebujemy mądrych ludzi. Jeśli jednak chcesz zostać prawdziwym profesjonalistą warto, abyś dokładnie przeczytał kolejny akapit.

Czego brakuje w  oferowanych kursach na trenera personalnego?

W kursach na trenera personalnego brakuje praktyk! Doskonale wiemy, że zawód trenera personalnego to działania przede wszystkim oparte na praktyce i pracy z drugim człowiekiem. Oczywiście doświadczenie zdobywa się latami. Jak wcześniej wspomniałem jest to zawód wymagający ciągłej edukacji. Trzeba jednak pamiętać, że klienci od samego początku potrzebują, a wręcz wymagają, profesjonalnego podejścia. Tu niestety nie ma miejsca na tłumaczenia „ja dopiero się uczę”. Rozpoczynając współpracę z klientem trener personalny musi umieć „na już”!

Jednym słowem dobry kurs trenerski plus profesjonalnie przygotowany program praktyk to coś, czego potrzebuje każdy przyszły trener personalny.

Kurs Trener PersonalnyPrzykładowy program praktyk trenerskich po kursie na trenera personalnego, możesz zobaczyć tutaj [click]:

trener personalny kurs

Kursy dostępne na rynku

Na rynku znajdziesz wiele kursów trenerskich. Niestety bądźmy szczerzy, większość z nich po prostu się nie nadaje. Są to kursy zazwyczaj zbyt „szybkie” i zbyt „okrojone”, jeśli chodzi o ilość modułów. Ważne, by kurs traktować jako inwestycję i wiedzieć, dlaczego wybiera się dany kurs trenerski.

Z jakich modułów powinien składać się dobry kurs trenerski?

Dobry kurs trenera personalnego powinien składać się z kilku istotnych części. Modułów, które ściśle korespondują z zawodem trenera personalnego. Moduły jakie powinien zawierać dobry kurs to przede wszystkim moduły poruszające zagadnienia z zakresu anatomii, fizjologii oraz biomechaniki człowieka, treningu medycznego, treningu siłowego oraz funkcjonalnego, dietetyki, trenerskich umiejętności miękkich, biznesu i sprzedaży. Tak powinien wyglądać program dobrze przygotowanego kursu trenera personalnego. Oczywiście należy pamiętać również o praktykach. 

Rozbudowana nauka od podstaw 

W trakcie każdego z tych modułów poruszane są istotne kwestie, w odniesieniu do zawodu trenera personalnego. Zaczynając od zagadnień prostych, podstawowych przechodzi się do tych rozbudowanych, wymagających zaawansowanej wiedzy. Dla przykładu w pierwszej kolejności kursant musi opanować podstawy anatomii, by być w stanie zrozumieć pracę z wadami postawy czy innymi dysfunkcjami aparatu ruchu.

W późniejszej pracy z klientem musi mieć wiedzę na temat biznesu i sprzedaży, a także zrozumieć pewne schematy komunikacji z klientami. To wszystko w efekcie końcowym tworzy całość. Tworzy trenera personalnego. Podsumowując - potraktuj kurs jako inwestycje w swoją przyszłość.

 

Autor:

Tomasz Rymanowski

Akademia Trenerów Personalnych Health Factory

Admin 0 18 czerwca 2019  < 1000

Dodaj komentarz

Artykuły z kategorii: Trening

top-9-ranking-najwiekszych-sieci-silowni-w-polsce

TOP 9 - ranking największych sieci siłowni w Polsce

Już blisko 10 lat drzwiami i oknami wali do nas kult ciała. Jędrne pośladki smukłych kobiecych sylwetek, szerokie męskie ramiona, płaskie brzuchy, szerokie plecy. Do tego koniecznie zdrowy styl życia i pożywienie z jak najlepszych składników. Tylko gdzie tak szlifować atletyczną formę i czy to na pewno na każdą kieszeń? Przedstawiamy ranking 9 największych sieci siłowni dostępnych na Polskim rynku.

trening-ems-wroclaw-zacznij-cwiczyc-juz-dzis

Trening EMS Wrocław - zacznij ćwiczyć już dziś!

Trening EMS Wrocław jest zupełnie nową formą aktywności fizycznej znacznie różniącą się od standardowych ćwiczeń na siłowni. Na czym polega EMS i czemu zyskuje rosnącą popularność?

trening-na-nogi-w-domu-hantle-i-gumy-plan-treningowy

Trening na nogi w domu – hantle i gumy | Plan treningowy

Dużo osób ćwiczących zapomina o wyrzeźbieniu dolnej partii ciała. Trening nóg można przeprowadzać nawet w domu. Najczęściej plan treningu nóg opiera się na ćwiczeniach z użyciem hantli i gum oporowych. Poznaj najpopularniejsze ćwiczenia na nogi, które możesz wykonać w swoim domu.

wybor-odpowiednich-butow-do-cwiczen-silownia-fitness

Wybór odpowiednich butów do ćwiczeń – siłownia, fitness

Buty do ćwiczeń to podstawa każdego stroju treningowego na siłowni. Wiele marek sportowych wypuściło na rynek buty przystosowane do wykonywania treningu siłowego. Wybór odpowiedniego obuwia powinien być oczywiście przemyślany. Dowiedz się, jakie wybrać buty, aby zapewnić sobie optymalny komfort podczas różnego rodzaju treningów.

uchron-sie-przed-kontuzja-rozciaganie-po-treningu

Uchroń się przed kontuzją – rozciąganie po treningu

Rozciąganie po treningu, nazywane także stretchingiem, zmniejsza szansę występowania niechcianych urazów i kontuzji. Każdy sportowiec powinien zadbać o prawidłowe rozciąganie po treningu brzucha i nóg. O stretchingu nie powinni przede wszystkim zapominać biegacze. Dowiedz się, jak rozciągnąć swoje mięśnie po intensywnym treningu.

jak-zaczac-cwiczyc-na-silowni-poradnik-dla-zielonych

Jak zacząć ćwiczyć na siłowni? Poradnik dla zielonych

Wykonywanie ćwiczeń na siłowni nie tylko przynosi efekty w postaci smukłej sylwetki, ale także poprawia nasze samopoczucie. Osoby posiadające dietę odchudzającą, powinny wprowadzić w swoje życie dodatkową aktywność fizyczną. Jak zacząć ćwiczyć na siłowni żeby schudnąć? Dowiedz się, jaki plan ćwiczeń na siłowni jest dla Ciebie odpowiedni!

marzenie-kazdego-sportowca-domowa-silownia-jak-zrobic

Marzenie każdego sportowca | Domowa siłownia – jak zrobić?

Domowa siłownia to marzenie każdego sportowca. Wiele osób zastanawia się nad wyborem odpowiedniego sprzętu podczas projektowania siłowni. Dowiedz się, jak zrobić i co kupić do swojej domowej siłowni.

trening-na-trampolinach-efekty-opinie-spalone-kalorie

Trening na trampolinach – efekty, opinie, spalone kalorie

Trening na trampolinach może być świetną zabawą zarówno dla osób starszych, jak i młodszych. Wielu sportowców uważa, że trening na trampolinach jest idealnym sposobem na pozbycie się zbędnych kalorii. Ćwiczenia opierające się na skokach dają niesamowite efekty. Dowiedz się, dlaczego tak wielu sportowców decyduje się na trening na trampolinach.

suplementy-dla-sportowcow-czy-warto-je-stosowac

Suplementy dla sportowców | Czy warto je stosować?

W przypadku dużego zapotrzebowania na substancje budulcowe, warto zastanowić się nad rozpoczęciem suplementacji tabletkami lub dostępnymi odżywkami dla sportowców. Suplementy dla sportowców dostarczają optymalnych ilości składników potrzebnych do budowy masy mięśniowej. Dowiedz się o niesamowitej sile działania suplementów dla sportowców.

trening-personalny-ems-krakow-zacznij-juz-dzis

Trening personalny EMS Kraków – zacznij już dziś!

Trening personalny EMS to nowy rodzaj przeprowadzania ćwiczeń w Krakowie. To idealna alternatywa standardowych ćwiczeń wykonywanych na siłowni. Prawie każdy salon odnowy w Krakowie posiada w swojej ofercie trening personalny EMS. Dowiedz się jakie są ceny i opinie dle treningu personalnego EMS w Krakowie.

top-9-ranking-najwiekszych-sieci-silowni-w-polsce

TOP 9 - ranking największych sieci siłowni w Polsce

Już blisko 10 lat drzwiami i oknami wali do nas kult ciała. Jędrne pośladki smukłych kobiecych sylwetek, szerokie męskie ramiona, płaskie brzuchy, szerokie plecy. Do tego koniecznie zdrowy styl życia i pożywienie z jak najlepszych składników. Tylko gdzie tak szlifować atletyczną formę i czy to na pewno na każdą kieszeń? Przedstawiamy ranking 9 największych sieci siłowni dostępnych na Polskim rynku.

trening-ems-wroclaw-zacznij-cwiczyc-juz-dzis

Trening EMS Wrocław - zacznij ćwiczyć już dziś!

Trening EMS Wrocław jest zupełnie nową formą aktywności fizycznej znacznie różniącą się od standardowych ćwiczeń na siłowni. Na czym polega EMS i czemu zyskuje rosnącą popularność?

trening-na-nogi-w-domu-hantle-i-gumy-plan-treningowy

Trening na nogi w domu – hantle i gumy | Plan treningowy

Dużo osób ćwiczących zapomina o wyrzeźbieniu dolnej partii ciała. Trening nóg można przeprowadzać nawet w domu. Najczęściej plan treningu nóg opiera się na ćwiczeniach z użyciem hantli i gum oporowych. Poznaj najpopularniejsze ćwiczenia na nogi, które możesz wykonać w swoim domu.

wybor-odpowiednich-butow-do-cwiczen-silownia-fitness

Wybór odpowiednich butów do ćwiczeń – siłownia, fitness

Buty do ćwiczeń to podstawa każdego stroju treningowego na siłowni. Wiele marek sportowych wypuściło na rynek buty przystosowane do wykonywania treningu siłowego. Wybór odpowiedniego obuwia powinien być oczywiście przemyślany. Dowiedz się, jakie wybrać buty, aby zapewnić sobie optymalny komfort podczas różnego rodzaju treningów.

uchron-sie-przed-kontuzja-rozciaganie-po-treningu

Uchroń się przed kontuzją – rozciąganie po treningu

Rozciąganie po treningu, nazywane także stretchingiem, zmniejsza szansę występowania niechcianych urazów i kontuzji. Każdy sportowiec powinien zadbać o prawidłowe rozciąganie po treningu brzucha i nóg. O stretchingu nie powinni przede wszystkim zapominać biegacze. Dowiedz się, jak rozciągnąć swoje mięśnie po intensywnym treningu.

jak-zaczac-cwiczyc-na-silowni-poradnik-dla-zielonych

Jak zacząć ćwiczyć na siłowni? Poradnik dla zielonych

Wykonywanie ćwiczeń na siłowni nie tylko przynosi efekty w postaci smukłej sylwetki, ale także poprawia nasze samopoczucie. Osoby posiadające dietę odchudzającą, powinny wprowadzić w swoje życie dodatkową aktywność fizyczną. Jak zacząć ćwiczyć na siłowni żeby schudnąć? Dowiedz się, jaki plan ćwiczeń na siłowni jest dla Ciebie odpowiedni!

marzenie-kazdego-sportowca-domowa-silownia-jak-zrobic

Marzenie każdego sportowca | Domowa siłownia – jak zrobić?

Domowa siłownia to marzenie każdego sportowca. Wiele osób zastanawia się nad wyborem odpowiedniego sprzętu podczas projektowania siłowni. Dowiedz się, jak zrobić i co kupić do swojej domowej siłowni.

trening-na-trampolinach-efekty-opinie-spalone-kalorie

Trening na trampolinach – efekty, opinie, spalone kalorie

Trening na trampolinach może być świetną zabawą zarówno dla osób starszych, jak i młodszych. Wielu sportowców uważa, że trening na trampolinach jest idealnym sposobem na pozbycie się zbędnych kalorii. Ćwiczenia opierające się na skokach dają niesamowite efekty. Dowiedz się, dlaczego tak wielu sportowców decyduje się na trening na trampolinach.

suplementy-dla-sportowcow-czy-warto-je-stosowac

Suplementy dla sportowców | Czy warto je stosować?

W przypadku dużego zapotrzebowania na substancje budulcowe, warto zastanowić się nad rozpoczęciem suplementacji tabletkami lub dostępnymi odżywkami dla sportowców. Suplementy dla sportowców dostarczają optymalnych ilości składników potrzebnych do budowy masy mięśniowej. Dowiedz się o niesamowitej sile działania suplementów dla sportowców.

trening-personalny-ems-krakow-zacznij-juz-dzis

Trening personalny EMS Kraków – zacznij już dziś!

Trening personalny EMS to nowy rodzaj przeprowadzania ćwiczeń w Krakowie. To idealna alternatywa standardowych ćwiczeń wykonywanych na siłowni. Prawie każdy salon odnowy w Krakowie posiada w swojej ofercie trening personalny EMS. Dowiedz się jakie są ceny i opinie dle treningu personalnego EMS w Krakowie.