Czy kurs na trenera personalnego jest potrzebny?

Czy kurs na trenera personalnego jest potrzebny?

Jeśli zaciekawił Cię tytuł - to pewnie zastanawiasz się, czy posiadasz wystarczającą wiedzę i umiejętności, aby pracować w tym zawodzie. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytania: Jak jest uregulowany prawnie zawód trenera personalnego w Polsce? Dlaczego certyfikat ukończenia kursu nie jest rzeczą najważniejszą? Czego brakuje w kursach na trenera personalnego? Z jakich modułów powinien składać się dobry kurs trenerski?

Jak jest regulowany prawnie zawód trenera personalnego w Polsce?

Większość zawodów w Polsce podlega regulacjom prawnym. Aby zostać lekarzem lub prawnikiem trzeba ukończyć odpowiednie studia. Działania - czy to lekarza czy prawnika - są ściśle określone prawnie, a także kontrolowane. Doskonale wiemy, że nie ma innej drogi do zostania wyżej wymienionym specjalistą niż przejście odpowiedniej ścieżki edukacji.

Jak zatem wygląda regulacja prawna zawodu trenera personalnego?

W pierwszej kolejności należy zadać sobie pytanie, dlaczego zawód trenera personalnego cieszy się taką popularnością? Oczywiście od razu na myśl nasuwa się panujący trend bycia „fit”. Coraz więcej ludzi zaczyna dbać o swoje zdrowie w różny sposób m.in. poprzez aktywność fizyczną.

Pomoc w fitness klubach

Z roku na rok widzimy również coraz więcej fitness klubów. Świetnie wyposażone siłownie to już nie to, co kiedyś. Dziś dosłownie każdy znajdzie coś dla siebie. Nawet, gdy dana osoba jest osobą początkującą, może być spokojna. Zawsze obecnym pracownikiem w fitness klubie jest trener personalny lub instruktor siłowni. Są to osoby niejako odpowiedzialne za „wprowadzenie” nowego klienta w świat treningu. 

Szukanie trenera personalnego

Oczywiście by skontaktować się z trenerem personalnym wcale nie trzeba iść w pierwszej kolejności na siłownię. Branża trenerska jest mocno wysycona. Polega ona przede wszystkim na działaniach freelancerskich. Osoba zainteresowana treningami personalnymi w prosty sposób może znaleźć ofertę trenera personalnego spełniającego jej oczekiwania.

Popularność zawodu trenera a regulacje prawne

O chorobach cywilizacyjnych mówi się coraz więcej. Mimo ich wzrostu wzrasta również świadomość ludzi. Oczywiście nie wszystkich, ale nie możemy wymagać od świata, by każdy dbał o siebie w odpowiedni sposób. Niemniej jednak to wszystko jest logiczne. Duże zapotrzebowanie skłania młodych ludzi i nie tylko do zostawania trenerami personalnymi.

Czy gdyby jednak wymagania odnośnie zostanie trenerem personalnym były wyższe, ten zawód cieszyłby się taką popularnością? Sprawdźmy zatem co mówi ustawa o zawodzie trenera personalnego.

„Zawód trenera personalnego jest zawodem wolnym i nie podlega on regulacji prawnej zgodnie z: Ustawa o sporcie z dnia 25 czerwca 2010 roku (Dz.U. Nr 127, poz 857) zastąpiła starszą ustawę o kulturze fizycznej i tym samym tytuł instruktora rekreacji ruchowej nie istnieje aktualnie w prawie” 

Kurs trenera personalnego 

To, w jakiś sposób tłumaczy się popularność tego zawodu. Nie byłoby nic w tym złego, gdyby nie firmy które… no właśnie! Co tak naprawdę powinien mieć dobry kurs na trenera personalnego i jakiej firmie szkoleniowej warto zaufać, jeśli myślisz poważnie o zawodzie trenera personalnego?

Dlaczego certyfikat ukończenia kursu nie jest rzeczą najważniejszą? 

Wiemy już jak wygląda regulacja prawna zawodu trenera personalnego, a dokładnie jej brak. Niepokojące jest to że właściwie każdy może zostać trenerem personalnym nie uczestnicząc w żadnym kursie. Brzmi jak dobry żart? Skłaniałbym się bardziej w stronę określenia „dramat”. 

Każdy może nazwać się trenerem

Jak to każdy może zostać trenerem? Niestety luka w prawie jest notorycznie wykorzystywana przez osoby nieposiadające odpowiedniej wiedzy. Ciężko jest określić, w którym momencie i po jakim czasie nauki ktoś może nazwać się trenerem. Bez wątpienia jest to zawód wymagający ciągłej edukacji. Niemniej jednak, przyjmuje się jakieś normy. Te normy niejako wyznaczają firmy szkoleniowe.   

   Personal Trainer                      

Pseudo firmy szkoleniowe

Tak jak wcześniej wspomniałem, niestety na rynku szkoleniowym mamy do czynienia z masą pseudo firm szkoleniowych, które również wykorzystują lukę prawną. Proponując np.: trenerskie kursy online. Niepokojące jest to, że znajdują swoich odbiorców. Dlaczego? Ciężko odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Możliwe, że potencjalnego klienta po prostu kusi cena? Łatwość uzyskania certyfikatu? Brak wymagań odnośnie posiadanej wiedzy?

Nieuczciwa praktyka firm szkoleniowych

W mojej ocenie takiego przedsięwzięcia nie można nazwać kursem! Nie w tej branży, nie w tym zawodzie. Praktyki takich firm polegają na zaksięgowaniu od uczestnika przelewu następnie wysłania mu materiałów w formie PDF do nauki, a pocztą certyfikatu uczestnictwa w kursie. Sami przyznacie, że to wszystko ciężko pojąć. Jaki to ma sens? Absolutnie żaden! 

Kolejną, niestety nieuczciwą, praktyką firm szkoleniowych jest wmawianie zainteresowanym kłamstw odnośnie samych certyfikatów. W Internecie spotkasz się z określeniami certyfikatów europejskich czy międzynarodowych…

Zwabianie potencjonalnych kursantów

Takie działanie to przede wszystkim „walka” firm szkoleniowych o potencjalnego kursanta. Niestety nieuczciwa. Wszystkie certyfikaty wg. wzoru MEN nie świadczą o tym, że program kursu został przygotowany w profesjonalny sposób. To tylko wzór wydawania certyfikatu, nieświadczący o części dydaktycznej kursu. Mimo wszystko przyznasz, że międzynarodowy certyfikat brzmi dumnie. Mam nadzieje, że zrozumiałeś moją ironię ;)

Ważne pytania dotyczące kursów 

Przyszły trener personalny przed przystąpieniem do kursu musi odpowiedzieć sobie na jedno zasadnicze pytanie. Po co tak naprawdę idę na kurs trenera personalnego? Po co bierze w nim udział? Dlaczego inwestuje pieniądze akurat w ten kurs? Co ma on wnieść do jego życia? Jakie wyciągnie z niego korzyści? 

Po co uczestniczyć  w kursach? 

Odpowiedz powinna być jedna. Po to, by zdobyć wiedzę. Oczywiście certyfikaty potwierdzające uzyskanie kwalifikacji zawodowych muszą zostać wręczone. Stanowią potwierdzenie zdobytej wiedzy, ale pod jednym warunkiem! Uczestnictwa w egzaminie teoretycznym oraz praktycznym. Jednym słowem mówiąc, większość kursów trenerskich jak i kursów online jest niekompletnych. To wszystko można porównać do zakupu auta bez kół. Chcesz gdzieś dojechać, ale czegoś brakuje, by ruszyć w podróż.

Czego brakuje w kursach na trenera personalnego

Możesz wierzyć lub nie, ale kilka lat temu, aby zostać trenerem personalnym po ukończonym kursie trzeba było odbyć obowiązkowe praktyki trenerskie. W pogoni za klientem, korzystając z braku regulacji o zawodzie trenera personalnego, właściwie każda firma zrezygnowała z takiego obowiązku. Dziś w większości placówek polega to jedynie na uczestnictwie w samym kursie i pozytywnym zdaniu egzaminu końcowego. Ok, to nie jest złe rozwiązanie pod warunkiem naprawdę dobrego programu kursu. Musimy jednak pamiętać, że da się to zrobić lepiej.

Trening  wiedzy w praktyce

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że praktyki są czymś, czego nie da się nauczyć nawet w najlepiej przygotowanym na świecie kursie trenerskim. Praktyki to zupełnie inna forma nauki. Dlaczego? Ponieważ osoba przystępująca do praktyk posiada już wiedzę, którą zdobyła na kursie trenerskim lub na poszczególnych modułach kursu. W trakcie praktyk trenuje wszystkie zdobyte umiejętności, a także utrwala zagadnienia czysto teoretyczne.

Praktyka - ciąg dalszy nauki 

Jak sama nazwa sugeruje praktyki to ciąg dalszy nauki. Nauki na zaawansowanym poziomie. Oczywiście branża trenerska, jak i kursy cieszą się ogromnym zainteresowaniem również u osób, które nie planują wiązać swojej przyszłości z zawodem trenera personalnego. Jasne! Jeśli jesteś pasjonatem i robisz to dla siebie w celu poszerzenia wiedzy, to chwała Ci za to! Potrzebujemy mądrych ludzi. Jeśli jednak chcesz zostać prawdziwym profesjonalistą warto, abyś dokładnie przeczytał kolejny akapit.

Czego brakuje w  oferowanych kursach na trenera personalnego?

W kursach na trenera personalnego brakuje praktyk! Doskonale wiemy, że zawód trenera personalnego to działania przede wszystkim oparte na praktyce i pracy z drugim człowiekiem. Oczywiście doświadczenie zdobywa się latami. Jak wcześniej wspomniałem jest to zawód wymagający ciągłej edukacji. Trzeba jednak pamiętać, że klienci od samego początku potrzebują, a wręcz wymagają, profesjonalnego podejścia. Tu niestety nie ma miejsca na tłumaczenia „ja dopiero się uczę”. Rozpoczynając współpracę z klientem trener personalny musi umieć „na już”!

Jednym słowem dobry kurs trenerski plus profesjonalnie przygotowany program praktyk to coś, czego potrzebuje każdy przyszły trener personalny.

Kurs Trener Personalny



Przykładowy program praktyk trenerskich po kursie na trenera personalnego, możesz zobaczyć tutaj [click]:

trener personalny kurs

Kursy dostępne na rynku

Na rynku znajdziesz wiele kursów trenerskich. Niestety bądźmy szczerzy, większość z nich po prostu się nie nadaje. Są to kursy zazwyczaj zbyt „szybkie” i zbyt „okrojone”, jeśli chodzi o ilość modułów. Ważne, by kurs traktować jako inwestycję i wiedzieć, dlaczego wybiera się dany kurs trenerski.

Z jakich modułów powinien składać się dobry kurs trenerski?

Dobry kurs trenera personalnego powinien składać się z kilku istotnych części. Modułów, które ściśle korespondują z zawodem trenera personalnego. Moduły jakie powinien zawierać dobry kurs to przede wszystkim moduły poruszające zagadnienia z zakresu anatomii, fizjologii oraz biomechaniki człowieka, treningu medycznego, treningu siłowego oraz funkcjonalnego, dietetyki, trenerskich umiejętności miękkich, biznesu i sprzedaży. Tak powinien wyglądać program dobrze przygotowanego kursu trenera personalnego. Oczywiście należy pamiętać również o praktykach. 

Rozbudowana nauka od podstaw 

W trakcie każdego z tych modułów poruszane są istotne kwestie, w odniesieniu do zawodu trenera personalnego. Zaczynając od zagadnień prostych, podstawowych przechodzi się do tych rozbudowanych, wymagających zaawansowanej wiedzy. Dla przykładu w pierwszej kolejności kursant musi opanować podstawy anatomii, by być w stanie zrozumieć pracę z wadami postawy czy innymi dysfunkcjami aparatu ruchu.

W późniejszej pracy z klientem musi mieć wiedzę na temat biznesu i sprzedaży, a także zrozumieć pewne schematy komunikacji z klientami. To wszystko w efekcie końcowym tworzy całość. Tworzy trenera personalnego. Podsumowując - potraktuj kurs jako inwestycje w swoją przyszłość.

 

Autor:

Tomasz Rymanowski

Akademia Trenerów Personalnych Health Factory

Admin 0 18 czerwca 2019  < 1000

Dodaj komentarz

Artykuły z kategorii: Trening

przysiady-ze-sztanga-na-barkach-jak-prawidlowo-je-wykonywac

Przysiady ze sztangą na barkach – jak prawidłowo je wykonywać?

Zależy Ci na zwiększeniu masy mięśniowej w szybkim czasie? Mamy na to sposób, wykonuj przysiady ze sztangą na barkach! Jest to jedno z najbardziej popularnych ćwiczeń na ujędrnienie nóg i pośladków. Angażuje wiele partii mięśni i daje niesamowite efekty.

pomysly-na-uliczny-trening-street-workout-cwiczenia

Pomysły na uliczny trening | Street workout ćwiczenia

Nie musisz wydawać pieniędzy na drogie karnety na siłownię, aby zadbać o swój wygląd. Wystarczy, że wyjdziesz z domu. W tym artykule dowiesz się, jak wykonać kilka ćwiczeń street workout i szybko poprawić swoją formę.

sila-i-sprawnosc-poznaj-kalistenike

Siła i sprawność – poznaj kalistenikę!

Istnieje bardzo duża różnorodność ćwiczeń kształtujących naszą sylwetkę. Do wykonania niektórych potrzebujemy specjalnych sprzętów. Zazwyczaj są one bardzo drogie i dostępne jedynie na siłowni. W takim razie, w jaki sposób rozpoczać przygodę z ćwiczeniami bez ponoszenia dużych kosztów? Odpowiedź jest prosta – ćwiczenia kalisteniczne. Możesz je wykonywać w domowych warunkach!

dobry-trener-personalny-rzeszow-ceny-i-opinie

Dobry trener personalny Rzeszów - ceny i opinie

Zastanawiasz się jak znaleźć dobrego trenera personalnego w Rzeszowie? Jakie są opinie o trenerach z tego miasta? Ile kosztują usługi trenera osobistego? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziesz w naszym artykule. Po jego przeczytaniu będziesz wiedział, jak znaleźć odpowiedniego trenera osobistego w Rzeszowie.

turbo-spalacz-interwalowy-trening-odchudzajacy

Turbo spalacz - interwałowy trening odchudzający

Jeśli chcesz spalić tłuszcz w rekordowo szybkim tempie, zastosuj jeden z najczęściej wybieranych form treningowych. Zamień swoje kalorie na energię do wykonywania intensywnych ćwiczeń. Poznaj interwały!

trening-relaksacyjny-sposob-na-stres-i-zmeczenie

Trening relaksacyjny – sposób na stres i zmęczenie

W dzisiejszych czasach na każdym kroku jesteśmy narażeni na stresujące sytuacje. Mówi się, że stres jest jedną z najgorszych chorób towarzyszących rozwojowi społeczeństwa. Jednym ze sposobów na poradzenie sobie z nim jest trening relaksacyjny.

cwiczenia-dla-kobiet-na-szczuple-uda-i-posladki

Ćwiczenia dla kobiet na szczupłe uda i pośladki!

Wiele kobiet marzy o szczupłych udach i pięknych pośladkach. Jest to jeden z głównych powodów, dla których zaczynają się przygody z siłownią. Przedstawimy Ci ćwiczenia, które sprawią, że Twoje uda i pośladki będą jeszcze piękniejsze!

treningi-fitness-gdansk-jak-znalezc-najlepsze-zajecia

Treningi fitness Gdańsk – jak znaleźć najlepsze zajęcia?

Każde większe i mniejsze polskie miasto notuje tendencję wzrostową jeśli chodzi o nowe kluby fitness, siłownie i trenerów personalnych. W gąszczu ofert trudno jest znaleźć tę najlepszą. Podpowiadamy, jak wybrać klub fitness w Gdańsku i na jakie zajęcia się zapisać.

mobility-trening-sposob-na-zwiekszenie-mobilnosci

Mobility trening – sposób na zwiększenie mobilności

Oprócz typowych treningów siłowych musimy także pamiętać o mobility training. Praca nad mobilnością jest bardzo ważna – zwiększa naszą wytrzymałość fizyczną np. utrzymanie sztangi nad głową czy utrzymanie łokci w przysiadzie z wykorzystaniem sztangi z przodu. W tym artykule przedstawimy Ci kilka ćwiczeń poprawiających Twoją mobilność.

slackline-wszystko-co-powinienes-wiedziec

Slackline - wszystko co powinieneś wiedzieć

Wiele osób pamięta z dzieciństwa zabawę „podłoga to lawa” - podobne zasady występują w Slackline. Cała zabawa polega na utrzymaniu równowagi podczas przechodzeniu przez linę wykonując przy tym niesamowite tricki. Jeśli chciałbyś rozpocząć przygodę z tą niesamowitą dyscypliną – to jest to artykuł dla Ciebie.

przysiady-ze-sztanga-na-barkach-jak-prawidlowo-je-wykonywac

Przysiady ze sztangą na barkach – jak prawidłowo je wykonywać?

Zależy Ci na zwiększeniu masy mięśniowej w szybkim czasie? Mamy na to sposób, wykonuj przysiady ze sztangą na barkach! Jest to jedno z najbardziej popularnych ćwiczeń na ujędrnienie nóg i pośladków. Angażuje wiele partii mięśni i daje niesamowite efekty.

pomysly-na-uliczny-trening-street-workout-cwiczenia

Pomysły na uliczny trening | Street workout ćwiczenia

Nie musisz wydawać pieniędzy na drogie karnety na siłownię, aby zadbać o swój wygląd. Wystarczy, że wyjdziesz z domu. W tym artykule dowiesz się, jak wykonać kilka ćwiczeń street workout i szybko poprawić swoją formę.

sila-i-sprawnosc-poznaj-kalistenike

Siła i sprawność – poznaj kalistenikę!

Istnieje bardzo duża różnorodność ćwiczeń kształtujących naszą sylwetkę. Do wykonania niektórych potrzebujemy specjalnych sprzętów. Zazwyczaj są one bardzo drogie i dostępne jedynie na siłowni. W takim razie, w jaki sposób rozpoczać przygodę z ćwiczeniami bez ponoszenia dużych kosztów? Odpowiedź jest prosta – ćwiczenia kalisteniczne. Możesz je wykonywać w domowych warunkach!

dobry-trener-personalny-rzeszow-ceny-i-opinie

Dobry trener personalny Rzeszów - ceny i opinie

Zastanawiasz się jak znaleźć dobrego trenera personalnego w Rzeszowie? Jakie są opinie o trenerach z tego miasta? Ile kosztują usługi trenera osobistego? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziesz w naszym artykule. Po jego przeczytaniu będziesz wiedział, jak znaleźć odpowiedniego trenera osobistego w Rzeszowie.

turbo-spalacz-interwalowy-trening-odchudzajacy

Turbo spalacz - interwałowy trening odchudzający

Jeśli chcesz spalić tłuszcz w rekordowo szybkim tempie, zastosuj jeden z najczęściej wybieranych form treningowych. Zamień swoje kalorie na energię do wykonywania intensywnych ćwiczeń. Poznaj interwały!

trening-relaksacyjny-sposob-na-stres-i-zmeczenie

Trening relaksacyjny – sposób na stres i zmęczenie

W dzisiejszych czasach na każdym kroku jesteśmy narażeni na stresujące sytuacje. Mówi się, że stres jest jedną z najgorszych chorób towarzyszących rozwojowi społeczeństwa. Jednym ze sposobów na poradzenie sobie z nim jest trening relaksacyjny.

cwiczenia-dla-kobiet-na-szczuple-uda-i-posladki

Ćwiczenia dla kobiet na szczupłe uda i pośladki!

Wiele kobiet marzy o szczupłych udach i pięknych pośladkach. Jest to jeden z głównych powodów, dla których zaczynają się przygody z siłownią. Przedstawimy Ci ćwiczenia, które sprawią, że Twoje uda i pośladki będą jeszcze piękniejsze!

treningi-fitness-gdansk-jak-znalezc-najlepsze-zajecia

Treningi fitness Gdańsk – jak znaleźć najlepsze zajęcia?

Każde większe i mniejsze polskie miasto notuje tendencję wzrostową jeśli chodzi o nowe kluby fitness, siłownie i trenerów personalnych. W gąszczu ofert trudno jest znaleźć tę najlepszą. Podpowiadamy, jak wybrać klub fitness w Gdańsku i na jakie zajęcia się zapisać.

mobility-trening-sposob-na-zwiekszenie-mobilnosci

Mobility trening – sposób na zwiększenie mobilności

Oprócz typowych treningów siłowych musimy także pamiętać o mobility training. Praca nad mobilnością jest bardzo ważna – zwiększa naszą wytrzymałość fizyczną np. utrzymanie sztangi nad głową czy utrzymanie łokci w przysiadzie z wykorzystaniem sztangi z przodu. W tym artykule przedstawimy Ci kilka ćwiczeń poprawiających Twoją mobilność.

slackline-wszystko-co-powinienes-wiedziec

Slackline - wszystko co powinieneś wiedzieć

Wiele osób pamięta z dzieciństwa zabawę „podłoga to lawa” - podobne zasady występują w Slackline. Cała zabawa polega na utrzymaniu równowagi podczas przechodzeniu przez linę wykonując przy tym niesamowite tricki. Jeśli chciałbyś rozpocząć przygodę z tą niesamowitą dyscypliną – to jest to artykuł dla Ciebie.