Czy codzienne jeżdżenie na rowerze jest zdrowe?

Wiosna w pełni, a na ścieżkach rowerowych aż się roi od zapalonych rowerzystów. Niektórzy preferują przejażdżki kilka razy w tygodniu. Inni – codzienne treningi, włączając w to dojazdy rowerem do pracy. Czy jednak jeżdżenie rowerem każdego dnia jest zdrowe? Co na ten temat mówią badania? Zobacz wady i zalety codziennej jazdy na rowerze.
Ilu Polaków wybrało rower?
Zgodnie z wynikami badań ARC Rynek i Opinii na rower najczęściej siadają osoby w wieku 45-64 lat. Okazało się, że jazda na rowerze jest w naszym kraju drugim sportem pod względem popularności. Na pierwszym miejscu wciąż utrzymuje się bieganie. Częstotliwość jeżdżenia na rowerze w dużym stopniu zależy od warunków atmosferycznych. Polacy najczęściej korzystają z roweru podczas ładnej pogody (33 % badanych). Wiele osób przyznało się do okazjonalnej jazdy na rowerze (20 % badanych). Na równi znalazły się jednak odpowiedzi odnośnie korzystania z roweru w okresie wiosenno-jesiennym oraz przez cały rok (po 16 % badanych).
Okazało się więc, że co piąty miłośnik roweru wsiada na niego codziennie. Niespełna połowa z nich jeździ na rowerze kilka razy na tydzień.
Zobaczcie również, która z aktywności jest lepsza: bieganie czy spacerowanie?
Codzienna aktywność – jazda rowerem na odchudzanie

Codzienne jeżdżenie rowerem może być doskonałym sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów. Taki cel ćwiczeń wymaga jednak zmniejszenia intensywności wysiłku fizycznego. Najlepszym sposobem na odchudzanie za pomocą jazdy na rowerze są oczywiście codzienne treningi. Należy pamiętać jednak o tym, że proces spalania tkanki tłuszczowej rozpoczyna się dopiero po 30 minutach treningu cardio. Kwadrans jazdy na rowerze powoduje spalenie około 200 kalorii. Zwiększenie prędkości pedałowania automatycznie zwiększa także liczbę spalanych kalorii. Taki wysiłek jednak może być zbyt intensywny i kontuzyjny dla osób z nadwagą.
Jazda na rowerze może również rozprawić się z niechcianym cellulitem. W tym przypadku należy jednak sięgnąć po trening interwałowy (tętno ponad 170 uderzeń na minutę). Ta metoda treningowa polega na wplataniu w jazdę na niskim poziomie intensywności elementów o wysokiej intensywności. Podczas takich ćwiczeń przyda się pulsometr. Poza redukcją tkanki tłuszczowej i zniwelowaniem cellulitu, takie treningi doskonale wzmacniają mięśnie łydek, pośladków, ud czy brzucha. Pracujące mięśnie powodują również unormowanie poziomu cukru we krwi. Jak to się dzieje? Otóż pobierają one energię z tkanki tłuszczowej, co ma wpływ na obniżenie poziomu złego cholesterolu i podnoszenie dobrego.
Dlaczego warto jeździć rowerem codziennie?
Regularny i jednostajny wysiłek fizyczny każdego dnia ma wpływ na wiele aspektów zdrowotnych. Dzięki treningom na rowerze skutecznie zwiększa się pojemność płuc, poprawia dotlenienie krwi i usprawnia się praca serca. Tym samym jazda na rowerze doskonale kształtuje lepszą wydolność całego organizmu. Codzienna jazda na rowerze to także sposób na zwiększenie wytrzymałości i siły mięśni (zwłaszcza w obrębie ud i łydek).
Korzystanie z roweru każdego dnia zwiększa ponadto tolerancję na zmęczenie i stres. Same treningi są pomysłem na aktywne odprężenie i zniwelowanie napięć.
Jazda rowerem nie wymaga specjalnych umiejętności. Co więcej, ten sport może uprawiać niemal każdy. Jeżdżenia rowerem nie poleca się jedynie osobom zmagającym się z zaawansowanymi chorobami układu krążenia, stawów czy kręgosłupa.
Taka forma codziennego treningu sprawdzi się także u diabetyków. Do roweru powinny przekonać się również osoby zagrożone zachorowaniem na miażdżycę.
Co możemy zyskać zamieniając samochód na rower?

Holenderscy naukowcy pokusili się o zbadanie wpływu codziennego użytkowania roweru w zastępstwie jazdy samochodem. Skupili się głównie na śmiertelności w wyniku wypadków samochodowych czy wysokiego stężenia zanieczyszczeń. Okazało się, że rowerzyści są nieznacznie bardziej narażeni na zanieczyszczenia powietrza, a ryzyko wypadku drogowego jest bardzo niskie. W tym badaniu wzięto pod uwagę również korzyści zdrowotne płynące z codziennej jazdy na rowerze. Przede wszystkim, wśród osób korzystających z roweru na co dzień znacznie zmniejsza się ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Badacze sugerują również, że długość życia aktywnych rowerzystów zwiększa się o 3-14 miesięcy [!].
Z badania wynika również, że najwięcej korzyści z codziennej jazdy na rowerze odnoszą osoby w podeszłym wieku.
Jazda na rowerze – niska intensywność treningu
Bardziej widoczne efekty jazdy na rowerze możemy osiągnąć jeśli wybierzemy mniejszą intensywność treningu. Ważne jest jednak wydłużenie czasu jego trwania. Spokojne i równe tempo pedałowania pozwala na uzyskanie większych korzyści zdrowotnych. Dobrym wyjściem jest udanie się na godzinny trening na trasie o długości około 15 kilometrów. Tak zaprogramowaną jazdę na rowerze należy odbywać na poziomie tętna wynoszącym 115-150 uderzeń na minutę (osoby w wieku 30-40 lat), 110-140 (osoby w wieku 40-50 lat) lub 90-120 (osoby w wieku powyżej 50 lat). Te wartości są jednak zmienne. Osoby o lepszej kondycji fizycznej czy doświadczeniu treningowym mogą nieco podnosić intensywność treningu.
Jazda na rowerze charakteryzująca się niską intensywnością jest doskonałym sposobem na odchudzanie. Warto jednak wybierać proste trasy – bez wzniesień i pagórków.
Codzienna jazda na rowerze – korzyści w pigułce
- smukłe uda i łydki;
- wzmocnienie wielu partii mięśniowych, a szczególnie brzucha, bioder i grzbietu;
- gimnastyka kręgosłupa;
- poprawa pracy płuc i zwiększanie wydolności tlenowej;
- zapobieganie zakrzepom i żylakom;
- zrzucenie zbędnych kilogramów.
Codzienne wycieczki rowerowe z korzyścią dla mózgu

Z badań holenderskich badaczy wynika, że jazda na rowerze ma doskonały wpływ także na pracę mózgu. Codzienne przejażdżki oddziałują bowiem na zwiększenie szybkości impulsów w mózgu. Tym samym kształtuje się zdolność szybkiego podejmowania decyzji. Co więcej, poprawie ulega również pamięć czy umiejętność przyswajania informacji i uczenia się. Inne badania natomiast wykazują, że codzienne jeżdżenie na rowerze ma wpływ na zmniejszenie ryzyka depresji czy zaburzeń lękowych. Poprawie ulega także zdolność koncentracji. Co najważniejsze – jazda na rowerze może wydłużyć życie nawet o 2 lata!
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!