Czy codzienne bieganie ma sens?

Czy codzienne bieganie ma sens?

Zapaleni biegacze nie są w stanie odpuścić sobie nawet dnia treningu. Co jednak z czasem na regenerację po treningową? Czy codzienne bieganie może być zdrowe?

Czy codzienne bieganie to dobry pomysł? Regularna aktywność krok po kroku

Cała Polska biega. Według najnowszych raportów, każdego dnia na regularne bieganie decyduje się coraz więcej osób, a uprawiana aktywność ma charakter czysto rekreacyjny. Tylko czy trening 3 razy w tygodniu można przeobrazić w codzienne bieganie? Jakich efektów się spodziewać i czy to w ogóle zdrowa opcja?

O co chodzi: codzienne bieganie w pigułce

Tak jak wszystkie inne formy aktywności fizycznej, tak i bieganie jest formą stymulacji całego organizmu. Jakakolwiek aktywność podejmowana codziennie ogranicza potencjał regeneracyjny całego układu ruchu i w efekcie może być bezpośrednią przyczyną ogólnego osłabienia i przeciążeń. Tyle z potencjalnych zagrożeń. Zasadniczo na codzienne bieganie nie ma przeciwwskazań, zwłaszcza, jeśli pokonywane dystanse nie są za duże i nie narażają naszych kolan na nadmierną eksploatację. Jeśli bieganie jest dla ciebie formą odreagowania po całym dniu, czasem tylko dla ciebie i mimo wszystko chcesz uprawiać codzienne bieganie, musisz się odpowiednio przygotować, zwłaszcza, że ten 1 dzień przerwy może pozytywnie wpłynąć na dalsze poczynania w tych bojach.

Codzienne biegi – warto?

W przypadku uprawiania każdej aktywności fizycznej należy zostawić sobie odpowiedni czas na regenerację organizmu. W innym razie może dochodzić do powstawania mikrourazów. Ich nagromadzenie zwykle skutkuje kontuzją. Warto jednak wspomnieć, że te zasady obowiązują przede wszystkim w przypadku intensywnych treningów. To jak jest z codziennym bieganiem? Otóż dobre dobranie planu treningu biegowego nie spowoduje obciążeń organizmu. Tym samym bieganie każdego dnia nie będzie ryzykowne. Co więcej, przyniesie same korzyści.

Codzienne bieganie – błędy początkujących

Nic w tym złego, że gdy zaczynamy biegać, popełniamy sporo błędów. Zazwyczaj są one wspólne dla wszystkich amatorów codziennego biegania. Przede wszystkim – biegamy za szybko. Należy pamiętać, że każdą aktywność fizyczną należy stopniować. Szczególnie, gdy zaczynamy biegać od zera. Nie powinno się też od razu porywać na codzienne bieganie. Lepiej początkowo dawkować sobie krótsze, mniej intensywne i rzadsze treningi. Dobrym wyjściem na początek jest bieganie 3-4 razy w tygodniu.nawodnienie dbamy – ale zapominamy o śniadaniu przed treningiem. Bieganie na czczo może być bardzo wyczerpujące. Nie stawiajmy więc sobie wygórowanych celów i pamiętajmy także o innych typach ćwiczeń. W ten sposób zdrowo dojdziemy do etapu codziennego biegania.

Trening amatora: codzienne bieganie receptą na sukces?

Osoby początkujące lub zajmujące się bieganiem na poziomie amatorskim muszą szczególnie uważać, by nie wystawiać organizmu na nadmierny wysiłek. Codzienne bieganie to na pewno ekstremalna aktywność dla całego układu ruchu, tym bardziej, jeśli dotychczas nie było regularnych treningów rozciągania, wizyt na siłowni czy choćby rekreacyjnego pływania. Najczęściej codzienne bieganie staje się środkiem do celu w procesie odchudzania, dlatego istotną kwestią jest utrzymanie odpowiednio niskiego tempa biegu i tym samym dłuższego czasu trwania treningu. Po pierwsze stawy nie będą mocno obciążone, po drugie tkanka tłuszczowa ulega rozpadowi dopiero po 20 minutach wysiłku, a po trzecie odpowiednio długa ekspozycja organizmu na wysiłek pozwoli wzmocnić serce i płuca oraz skutecznie obniży ciśnienie krwi i dotleni mózg. Spektrum zastosowań treningu biegacza nawet w jego amatorskim wydaniu jest nieograniczone, a korzyści, które płyną z codziennego biegania, nabierają głębszego wymiaru. Trzeba jednak pamiętać o rozgrzewce!

Dlaczego odpoczynek jest ważny w planie treningowym biegacza?

Chociaż nie ma nic złego w przemyślanych codziennych biegach – warto wspomnieć o czasie na regenerację. Zawodowi biegacze zwykle poświęcają na odpoczynek jeden lub dwa dni w tygodniu. Zazwyczaj także odpoczynek planuje się na dzień przed treningiem o największej intensywności. W ten sposób w prosty sposób można zwiększyć własne możliwości podczas kolejnego biegu. Dobrym wyjściem jest także poświęcenie dnia na regenerację po wymagającym treningu. Codzienne treningi bowiem mogą skutkować przetrenowaniem.

Codzienne bieganie to szybkie odchudzanie?

codzienne bieganie odpoczynek biegacza

Codzienne biegi doskonale sprawdzają się podczas procesu odchudzania. Zwykle to właśnie na początku treningów biegowych spala się największe ilości tkanki tłuszczowej. Ta metoda treningowa powinna jednak opierać się na wolnym tempie oraz długich dystansach. Warto pamiętać także o tym, że bieganie jest treningiem cardio. Tym samym proces spalania tkanki tłuszczowej rozpoczyna się po około 20-30 minutach treningu. Szybsze tempo biegu wpływa natomiast na budowanie masy mięśniowej czy kształtowanie siły biegowej.

Osoby z nadwagą powinny jednak uważać na przeciążenia stawów. Z tego powodu właśnie zaleca się treningi co drugi dzień w początkowym okresie biegania.

Codzienne zdrowe i bezpieczne biegi

Każdy biegacz powinien przede wszystkim obserwować reakcje swojego organizmu na wysiłek fizyczny. Plany treningowe niestety nie są uniwersalne. Jeśli myślisz nad codziennymi biegami, zgłoś się do trenera personalnego lub trenera biegania. Ułoży dla ciebie bezpieczny – i skuteczny – plan treningowy. W przypadku codziennego biegania warto poświęcić na odpoczynek około kwadrans przed treningiem i kwadrans po nim. Zadbaj także o prawidłowe nawodnienie organizmu. W przypadku intensywniejszych treningów sprawdzą się napoje izotoniczne.

Bieganie każdego dnia wiąże się ze skróceniem czasu trwania treningu. Powinien on trwać około pół godziny. Każdą sesję warto też zakończyć około dziesięciominutowym marszem.

Codzienne bieganie w treningu: miejskie dystanse i życiowe rekordy

Nawet jeśli nie przygotowujesz się do maratonu czy ultra triathlonu, codzienne bieganie może być dla ciebie metodą treningową na osiągnięcie lepszych wyników podczas ulicznych zawodów. Popularne biegi miejskie na dystansach 5, 10 czy 15 km to idealne okazje do sprawdzenia swoich możliwości i wydolności organizmu. Jeśli chcesz brać udział w tego typu imprezach i dobiec na metę jako jedna z pierwszych osób, warto już teraz podejść z głową do całego procesu. Codzienne bieganie zaplanuj w taki sposób, aby każdy kolejny trening był dłuższe od poprzedniego np. o dodatkowe 100 m dystansu lub 2 minuty biegu. Technika progresji jest dowolna i ogranicza cię wyłącznie twoja wyobraźnia (i oczywiście czas). Mimo wszystko staraj się zapewnić choć 1 dzień przerwy w tygodniu, aby pozwolić mięśniom na regenerację i odciążyć stawy choć na chwilę. W przyszłości sobie podziękujesz!

Korzyści z codziennych biegów

- Doskonałe przygotowanie aparatu ruchu do biegów ultra

- Skuteczny sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów

- Kształtowanie sylwetki

- Dotlenienie mózgu

- Zwiększenie wydolności organizmu

- Poprawa pracy płuc i serca

- Poprawienie jakości snu

- Wzmocnienie układu kostnego oraz stawów

- Poprawa samopoczucia i dodatkowa energia

Codzienne biegi w wersji amatorskiej

Jak przygotować się do codziennych treningów biegowych? Adaptacja organizmu do takiego wysiłku powinna trwać około rok. W tym czasie warto wykonywać dużo ćwiczeń angażujących aparat ruchu, kształtujących siłę biegową oraz treningów interwałowych. W planie treningowym amatora powinny znaleźć się także truchty i spokojne wybiegania. W przypadku amatorów przyjmuje się, że najbezpieczniejszy jest plan treningowy obejmujący 5 dni ćwiczeń i 2 dni na regenerację. Codzienne bieganie jest odradzane osobom które planują biegać rekreacyjnie.

Czy to w ogóle coś da: codzienne bieganie jakie efekty?

Regularna aktywność fizyczna to dobre narzędzie do skutecznego zarządzania wyglądem własnej sylwetki. Codzienne bieganie to nie tylko trening przygotowawczy do ulicznych biegów lub udziału w maratonie. Świetnie się sprawdzi jako element procesu treningowego nastawionego na redukcję masy ciała i spalanie niechcianej tkanki tłuszczowej. Pamiętaj, że jak każda inna aktywność fizyczna, tak i codzienne bieganie może mocno obciążać stawy i być zagrożeniem dla całego układu ruchowego. Oprócz widocznej poprawy kondycji i wyglądu sylwetki, zdecydowanie lepiej pracować będzie twój układ sercowy i oddechowy. Pamiętaj, aby często się nawadniać i regularnie spożywać posiłki, również po zakończonym treningu. Nawet jeśli biegasz późnym wieczorem, nie odmawiaj sobie posiłku po treningu. Codzienne bieganie zwiększa twoje zapotrzebowanie energetyczne i konieczne będzie uzupełnienie spalonych kalorii.

Chcesz przeczytać cały artykuł?

admin 7 12 marca 2020  4493

Dodaj komentarz

 • Biegaczka
  28 czerwca 2017
  Ale i tak dobrze chociaż zrobić sobie dzień przerwy
 • Artur
  24 kwietnia 2017
  Żeby dojść do przetrenowania, to trzeba w to włożyć naprawdę sporo solidnej pracy. Zwykłe zmęczenie treningowe przetrenowniem nie jest. Sorry, ale jak się trenuje to się zwykle przy tym poci i męczy.
 • Pati Kopeć
  21 kwietnia 2017
  Bieganie jak bieganie. Ważne jest, zeby codziennie być chociaż trochę aktywnym fizycznie. Wystarczy nawet chodzenie po schodach, a nie jeżdżenie windą. Albo jazda rowerem do pracy/spacer zamiast samochodu. Wtedy nie trzeba biegać codziennie. A endorfiny są i tak. No i zdrowie.
 • Bożenia
  20 kwietnia 2017
  A ja uważam, że warto biegać codziennie. Krótkie biegi nie obciążają organizmu, a dostarczają endorfiny. Zawsze po treningu czuję się jak nowo narodzona. Nie wyobrażam sobie, że mogłabym zrezygnować z codziennego biegania
 • Oliwia
  19 kwietnia 2017
  U mnie jest inaczej. Muszę mieć chociaż dwa dni odpoczynku w tygodniu, inaczej nie czuję się dobrze i nie widzę efektów. Ale ja niedawno zaczęłam biegać, może to dlatego
 • Elwira
  18 kwietnia 2017
  I ja podobnie. Z tym, że codziennie wychodzę na 40 minut biegu i wydaje mi się, że to bardzo rozsądny plan treningowy, bo mój organizm nie narzeka. A wręcz przeciwnie - jestem w doskonałej kondycji :)
 • Wera
  14 kwietnia 2017
  A ja biegam codziennie i nie wyobrażam sobie, że mogłabym inaczej. No i widzę efekty, więc naprawdę warto

Artykuły z kategorii: Bieganie

rozciaganie-po-bieganiu-jak-sie-do-niego-zabrac-by-przynioslo-pozadane-efekty

Rozciąganie po bieganiu - jak się do niego zabrać, by przyniosło pożądane efekty?

Odpowiednia rozgrzewka to ważny element treningu, również w przypadku treningu biegacza. Co zrobić, gdy już zakończymy ćwiczenia i nasze ciało będzie powoli stygnąć? Dobrym pomysłem będzie wykonanie kilku ćwiczeń na rozciąganie po bieganiu, dzięki którym nasze mięśnie nie stracą na elastyczności i będą gotowe na kolejne wyzwania. Jak się do tego zabrać?

oddychanie-podczas-biegania-czyli-jak-to-robic-z-glowa

Oddychanie podczas biegania, czyli jak to robić z głową?

Już od najmłodszych lat wiemy o tym, jak ważny jest udział tlenu w aktywności fizycznej. Oddychanie podczas biegania to trochę specyficzne zjawisko. Z jednej strony powinniśmy to robić przez nos, momentami jednak przez usta. Jak to rozróżnić i jak oddychać, żeby w ogóle miało to sens?

jak-wzmocnic-kolana-po-urazie-lub-bez-zadnej-kontuzji

Jak wzmocnić kolana po urazie lub bez żadnej kontuzji?

Wzmocnienie kolan może być konieczne nie tylko po urazie, lecz także w przypadku osób, które regularnie ćwiczą i narażają ten staw na kontuzje. Sprawdź, jak skutecznie wzmocnić kolana za pomocą kilku prostych ćwiczeń.

bieganie-czyli-jak-spalic-duzo-kalorii-w-krotkim-czasie

Bieganie, czyli jak spalić dużo kalorii w krótkim czasie

Bieganie to jeden z popularniejszych sposobów na gubienie zbędnych kilogramów. Ile tak naprawdę kalorii spala ten sport i jak długo trzeba biegać, aby uzyskać oczekiwane rezultaty?

jak-rozpoczac-swoja-przygode-z-bieganiem

Jak rozpocząć swoją przygodę z bieganiem?

Bieganie zyskuje na popularności od kilku lat, szczególnie w sezonie wiosenno-letnim. Tego typu aktywność fizyczna niesie bowiem za sobą wiele korzyści. Co daje bieganie i jak rozpocząć regularne treningi w sposób odpowiedzialny?

spacer-i-spalanie-kalorii-czy-to-jest-mozliwe

Spacer i spalanie kalorii – czy to jest możliwe?

Mówi się, że spalanie kalorii następuje wyłącznie przy intensywnym treningu. Wiele osób uważa, że zwykły ruch nie wpływa na zmniejszenie tkanki tłuszczowej. Czy aby pewno? Codzienny spacer może być świetnym sposobem na spalenie wielu kalorii! Dowiedz się, ile kalorii możesz spalić podczas zwykłego spaceru! Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację.

slow-jogging-czyli-doskonala-alternatywa-dla-klasycznego-biegania

Slow jogging, czyli doskonała alternatywa dla klasycznego biegania

Slow jogging to nieco mniej popularna alternatywa dla klasycznego biegania znanego wielu osobom dążącym do szczupłej i wysportowanej sylwetki. Czym tak właściwie jest ta aktywność fizyczna i na czym dokładnie polega?

biegaj-malo-zyskaj-duzo-metoda-treningowa-andyego-magnessa

Biegaj mało, zyskaj dużo – metoda treningowa Andy’ego Magnessa

Istnieją metody biegowe, które zakładają małą częstotliwość treningów i jednocześnie zachwycające wyniki sportowe. Istnieją też ludzie, którzy są w stanie to osiągnąć! Tak jest w przypadku Andy’ego Magnessa – ultramaratończyka, który trenując jedynie godzinę tygodniowo jest w stanie ukończyć stukilometrowe dystanse. Na czym polega skuteczność jego metody treningowej? I co proponują przeciwnicy?

jak-wyglada-trening-sprinterski

Jak wygląda trening sprinterski?

Każda dyscyplina wymaga odpowiedniego przygotowania, również w sprincie istotną rolę odgrywa przemyślany plan treningowy i niegasnąca motywacja zawodnika. Jak powinien wyglądać dobrze zorganizowany plan treningu sprinterskiego i czy już na etapie przygotowań można zaplanować poprawę wyników w zawodowym biegu? Sprinterzy potrzebują wszechstronnych treningów. Zobacz, jak wygląda trening sprinterski i wypróbuj konkretny plan treningowy dla sprintera.

rozciaganie-po-bieganiu-jak-sie-do-niego-zabrac-by-przynioslo-pozadane-efekty

Rozciąganie po bieganiu - jak się do niego zabrać, by przyniosło pożądane efekty?

Odpowiednia rozgrzewka to ważny element treningu, również w przypadku treningu biegacza. Co zrobić, gdy już zakończymy ćwiczenia i nasze ciało będzie powoli stygnąć? Dobrym pomysłem będzie wykonanie kilku ćwiczeń na rozciąganie po bieganiu, dzięki którym nasze mięśnie nie stracą na elastyczności i będą gotowe na kolejne wyzwania. Jak się do tego zabrać?

oddychanie-podczas-biegania-czyli-jak-to-robic-z-glowa

Oddychanie podczas biegania, czyli jak to robić z głową?

Już od najmłodszych lat wiemy o tym, jak ważny jest udział tlenu w aktywności fizycznej. Oddychanie podczas biegania to trochę specyficzne zjawisko. Z jednej strony powinniśmy to robić przez nos, momentami jednak przez usta. Jak to rozróżnić i jak oddychać, żeby w ogóle miało to sens?

jak-wzmocnic-kolana-po-urazie-lub-bez-zadnej-kontuzji

Jak wzmocnić kolana po urazie lub bez żadnej kontuzji?

Wzmocnienie kolan może być konieczne nie tylko po urazie, lecz także w przypadku osób, które regularnie ćwiczą i narażają ten staw na kontuzje. Sprawdź, jak skutecznie wzmocnić kolana za pomocą kilku prostych ćwiczeń.

bieganie-czyli-jak-spalic-duzo-kalorii-w-krotkim-czasie

Bieganie, czyli jak spalić dużo kalorii w krótkim czasie

Bieganie to jeden z popularniejszych sposobów na gubienie zbędnych kilogramów. Ile tak naprawdę kalorii spala ten sport i jak długo trzeba biegać, aby uzyskać oczekiwane rezultaty?

jak-rozpoczac-swoja-przygode-z-bieganiem

Jak rozpocząć swoją przygodę z bieganiem?

Bieganie zyskuje na popularności od kilku lat, szczególnie w sezonie wiosenno-letnim. Tego typu aktywność fizyczna niesie bowiem za sobą wiele korzyści. Co daje bieganie i jak rozpocząć regularne treningi w sposób odpowiedzialny?

spacer-i-spalanie-kalorii-czy-to-jest-mozliwe

Spacer i spalanie kalorii – czy to jest możliwe?

Mówi się, że spalanie kalorii następuje wyłącznie przy intensywnym treningu. Wiele osób uważa, że zwykły ruch nie wpływa na zmniejszenie tkanki tłuszczowej. Czy aby pewno? Codzienny spacer może być świetnym sposobem na spalenie wielu kalorii! Dowiedz się, ile kalorii możesz spalić podczas zwykłego spaceru! Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację.

slow-jogging-czyli-doskonala-alternatywa-dla-klasycznego-biegania

Slow jogging, czyli doskonała alternatywa dla klasycznego biegania

Slow jogging to nieco mniej popularna alternatywa dla klasycznego biegania znanego wielu osobom dążącym do szczupłej i wysportowanej sylwetki. Czym tak właściwie jest ta aktywność fizyczna i na czym dokładnie polega?

biegaj-malo-zyskaj-duzo-metoda-treningowa-andyego-magnessa

Biegaj mało, zyskaj dużo – metoda treningowa Andy’ego Magnessa

Istnieją metody biegowe, które zakładają małą częstotliwość treningów i jednocześnie zachwycające wyniki sportowe. Istnieją też ludzie, którzy są w stanie to osiągnąć! Tak jest w przypadku Andy’ego Magnessa – ultramaratończyka, który trenując jedynie godzinę tygodniowo jest w stanie ukończyć stukilometrowe dystanse. Na czym polega skuteczność jego metody treningowej? I co proponują przeciwnicy?

jak-wyglada-trening-sprinterski

Jak wygląda trening sprinterski?

Każda dyscyplina wymaga odpowiedniego przygotowania, również w sprincie istotną rolę odgrywa przemyślany plan treningowy i niegasnąca motywacja zawodnika. Jak powinien wyglądać dobrze zorganizowany plan treningu sprinterskiego i czy już na etapie przygotowań można zaplanować poprawę wyników w zawodowym biegu? Sprinterzy potrzebują wszechstronnych treningów. Zobacz, jak wygląda trening sprinterski i wypróbuj konkretny plan treningowy dla sprintera.