Czy codzienne bieganie ma sens?

Czy codzienne bieganie ma sens?

Zapaleni biegacze nie są w stanie odpuścić sobie nawet dnia treningu. Co jednak z czasem na regenerację po treningową? Czy codzienne bieganie może być zdrowe?

Codzienne biegi – warto?

W przypadku uprawiania każdej aktywności fizycznej należy zostawić sobie odpowiedni czas na regenerację organizmu. W innym razie może dochodzić do powstawania mikrourazów. Ich nagromadzenie zwykle skutkuje kontuzją. Warto jednak wspomnieć, że te zasady obowiązują przede wszystkim w przypadku intensywnych treningów. To jak jest z codziennym bieganiem? Otóż dobre dobranie planu treningu biegowego nie spowoduje obciążeń organizmu. Tym samym bieganie każdego dnia nie będzie ryzykowne. Co więcej, przyniesie same korzyści.

Dlaczego odpoczynek jest ważny w planie treningowym biegacza?

Chociaż nie ma nic złego w przemyślanych codziennych biegach – warto wspomnieć o czasie na regenerację. Zawodowi biegacze zwykle poświęcają na odpoczynek jeden lub dwa dni w tygodniu. Zazwyczaj także odpoczynek planuje się na dzień przed treningiem o największej intensywności. W ten sposób w prosty sposób można zwiększyć własne możliwości podczas kolejnego biegu. Dobrym wyjściem jest także poświęcenie dnia na regenerację po wymagającym treningu. Codzienne treningi bowiem mogą skutkować przetrenowaniem.

Codzienne bieganie to szybkie odchudzanie?

codzienne bieganie odpoczynek biegacza

Codzienne biegi doskonale sprawdzają się podczas procesu odchudzania. Zwykle to właśnie na początku treningów biegowych spala się największe ilości tkanki tłuszczowej. Ta metoda treningowa powinna jednak opierać się na wolnym tempie oraz długich dystansach. Warto pamiętać także o tym, że bieganie jest treningiem cardio. Tym samym proces spalania tkanki tłuszczowej rozpoczyna się po około 20-30 minutach treningu. Szybsze tempo biegu wpływa natomiast na budowanie masy mięśniowej czy kształtowanie siły biegowej.

Osoby z nadwagą powinny jednak uważać na przeciążenia stawów. Z tego powodu właśnie zaleca się treningi co drugi dzień w początkowym okresie biegania.

Codzienne zdrowe i bezpieczne biegi

Każdy biegacz powinien przede wszystkim obserwować reakcje swojego organizmu na wysiłek fizyczny. Plany treningowe niestety nie są uniwersalne. Jeśli myślisz nad codziennymi biegami, zgłoś się do trenera personalnego lub trenera biegania. Ułoży dla ciebie bezpieczny – i skuteczny – plan treningowy. W przypadku codziennego biegania warto poświęcić na odpoczynek około kwadrans przed treningiem i kwadrans po nim. Zadbaj także o prawidłowe nawodnienie organizmu. W przypadku intensywniejszych treningów sprawdzą się napoje izotoniczne.

Bieganie każdego dnia wiąże się ze skróceniem czasu trwania treningu. Powinien on trwać około pół godziny. Każdą sesję warto też zakończyć około dziesięciominutowym marszem.

Korzyści z codziennych biegów

- Doskonałe przygotowanie aparatu ruchu do biegów ultra;

- Skuteczny sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów;

- Kształtowanie sylwetki;

- Dotlenienie mózgu;

- Zwiększenie wydolności organizmu;

- Poprawa pracy płuc i serca;

- Poprawienie jakości snu;

- Wzmocnienie układu kostnego oraz stawów;

- Poprawa samopoczucia i dodatkowa energia.

Codzienne biegi w wersji amatorskiej

Jak przygotować się do codziennych treningów biegowych? Adaptacja organizmu do takiego wysiłku powinna trwać około rok. W tym czasie warto wykonywać dużo ćwiczeń angażujących aparat ruchu, kształtujących siłę biegową oraz treningów interwałowych. W planie treningowym amatora powinny znaleźć się także truchty i spokojne wybiegania. W przypadku amatorów przyjmuje się, że najbezpieczniejszy jest plan treningowy obejmujący 5 dni ćwiczeń i 2 dni na regenerację. Codzienne bieganie jest odradzane osobom które planują biegać rekreacyjnie.

Dominika Górska 7 14 kwietnia 2017  < 1000

Dodaj komentarz

 • Biegaczka
  28 czerwca 2017
  Ale i tak dobrze chociaż zrobić sobie dzień przerwy
 • Artur
  24 kwietnia 2017
  Żeby dojść do przetrenowania, to trzeba w to włożyć naprawdę sporo solidnej pracy. Zwykłe zmęczenie treningowe przetrenowniem nie jest. Sorry, ale jak się trenuje to się zwykle przy tym poci i męczy.
 • Pati Kopeć
  21 kwietnia 2017
  Bieganie jak bieganie. Ważne jest, zeby codziennie być chociaż trochę aktywnym fizycznie. Wystarczy nawet chodzenie po schodach, a nie jeżdżenie windą. Albo jazda rowerem do pracy/spacer zamiast samochodu. Wtedy nie trzeba biegać codziennie. A endorfiny są i tak. No i zdrowie.
 • Bożenia
  20 kwietnia 2017
  A ja uważam, że warto biegać codziennie. Krótkie biegi nie obciążają organizmu, a dostarczają endorfiny. Zawsze po treningu czuję się jak nowo narodzona. Nie wyobrażam sobie, że mogłabym zrezygnować z codziennego biegania
 • Oliwia
  19 kwietnia 2017
  U mnie jest inaczej. Muszę mieć chociaż dwa dni odpoczynku w tygodniu, inaczej nie czuję się dobrze i nie widzę efektów. Ale ja niedawno zaczęłam biegać, może to dlatego
 • Elwira
  18 kwietnia 2017
  I ja podobnie. Z tym, że codziennie wychodzę na 40 minut biegu i wydaje mi się, że to bardzo rozsądny plan treningowy, bo mój organizm nie narzeka. A wręcz przeciwnie - jestem w doskonałej kondycji :)
 • Wera
  14 kwietnia 2017
  A ja biegam codziennie i nie wyobrażam sobie, że mogłabym inaczej. No i widzę efekty, więc naprawdę warto

Artykuły z kategorii: Bieganie

interwaly-trening-wytrzymalosciowy-kompletny-poradnik

Interwały – trening wytrzymałościowy kompletny poradnik

Przekonaj się jak trening kondycyjny o zmiennej intensywności wpływa na budowanie formy. Zwiększ swoją zdolność adaptacji do wysiłku dzięki ćwiczeniom interwałowym.

trening-brzucha

Trening brzucha

Mieć płaski brzuch to marzenie bardzo wielu kobiet. Niestety, ale nie zawsze udaje się zrealizować to marzenie i to z wielu różnych powodów.

trening-overspeed-podkrec-swoj-trening-szybkosciowy

Trening overspeed – podkręć swój trening szybkościowy!

Niewielu już pamięta trening overspeed, czyli tzw. trening nadmiernych prędkości. A niesłusznie! Dzięki tej metodzie można skutecznie poprawić możliwości szybkościowe podczas biegu. Zobacz, na czym polega trening overspeed i przesuń własne granice!

letnie-nawodnienie-biegacza-pic-zimne-czy-letnie-napoje

Letnie nawodnienie biegacza – pić zimne czy letnie napoje?

Do treningu biegowego w wysokich temperaturach trzeba się należycie przygotować. Komfort biegu można zwiększyć dzięki właściwemu ubiorowi, rozgrzewce i schłodzeniu organizmu czy właśnie prawidłowemu nawodnieniu. Jedni mówią, że lepiej pić zimne napoje. Inni – polecają gorącą herbatę. Co więc powinien pić biegacz latem? Zobaczmy, jak jest naprawdę.

trening-hiit-dla-biegacza

Trening Hiit dla biegacza

Bieganie interwałowe, intensywny trening dla zaawansowanych i ambitnych biegaczy. Zobacz na czym polega trening Hiit:

biegi-dla-twardzieli-najbardziej-ekstremalne-biegi-swiata

Biegi dla twardzieli – najbardziej ekstremalne biegi świata

Siarczysty mróz, pustynie, góry… To tylko niektóre z przeszkód czekających na najodważniejszych i wytrzymałych biegaczy. Oto zestawienie najbardziej ekstremalnych ultra-biegów na świecie.

trening-oporowy-dla-biegacza

Trening oporowy dla biegacza

Trening oporowy jest doskonałym sposobem na zmniejszenie ryzyka kontuzji. Ma bowiem wpływ na zwiększenie elastyczności, równowagi, wytrzymałości, siły, szybkości... Na czym polega ta metoda treningowa? I dlaczego sprawdzi się w treningu biegowym?

bieganie-z-psem

Bieganie z psem

Bieganie z ukochanym pupilem może być doskonałym urozmaiceniem standardowych treningów. Zaangażowanie czworonoga w nasze ćwiczenia rządzi się jednak swoimi prawami. Jak powinny wyglądać treningi biegowe z psem? Oto porady, które sprawią, że trening biegowy będzie przyjemnością zarówno dla biegacza, jak i jego pupila!

jak-wyglada-trening-sprinterski

Jak wygląda trening sprinterski?

Sprinterzy potrzebują wszechstronnych treningów. Zobacz, jak wygląda trening sprinterski i wypróbuj konkretny plan treningowy dla sprintera.

interwaly-trening-wytrzymalosciowy-kompletny-poradnik

Interwały – trening wytrzymałościowy kompletny poradnik

trening-brzucha

Trening brzucha

trening-overspeed-podkrec-swoj-trening-szybkosciowy

Trening overspeed – podkręć swój trening szybkościowy!

letnie-nawodnienie-biegacza-pic-zimne-czy-letnie-napoje

Letnie nawodnienie biegacza – pić zimne czy letnie napoje?

trening-hiit-dla-biegacza

Trening Hiit dla biegacza

biegi-dla-twardzieli-najbardziej-ekstremalne-biegi-swiata

Biegi dla twardzieli – najbardziej ekstremalne biegi świata

trening-oporowy-dla-biegacza

Trening oporowy dla biegacza

bieganie-z-psem

Bieganie z psem

jak-wyglada-trening-sprinterski

Jak wygląda trening sprinterski?