Część II. Trening kick-boxingu w praktyce

Część II. Trening kick-boxingu w praktyce

Czy trzeba być bardzo wysportowanym, żeby zacząć uprawiać kick-boxing? Czy sporty walki może uprawiać osoba bardzo drobna, albo duża i silna, ale słabo rozciągnięta? Czy trening kick-boxingu przekłada się na jakość życia codziennego? O tym z perspektywy doświadczonej trenerki kick-boxingu Magdaleny Frankowicz.

W swoich założeniach sporty i sztuki walki są przeznaczone dla wszystkich. Nie ma znaczenia, czy jesteś osobą drobną, czy dużą. Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę ze sportem, cechy takie jak np. gibkość, wytrzymałość, siłę, koordynację będziesz kształtować podczas pierwszych treningów. Jeśli natomiast jesteś osobą wysportowaną, wypracowane wcześniej cechy będziesz doskonalić.

Jak wygląda trening kick-boxingu?

Przebieg treningu zależy od jego celu (np. czy najważniejsze będzie kształtowanie wytrzymałości, nauczanie techniki, czy przygotowanie zawodników do walki) i od inwencji trenera. Najbardziej typowymi rodzajami treningów, jakich możesz się spodziewać, są:
- Trening obwodowy. Podstawowymi przyborami są worki, skakanki oraz zależnie od pomysłowości trenera i dostępnego wyposażenia sali mogą być także piłki lekarskie, ciężarki, taśmy itd. Celem jest przede wszystkim kształtowanie wytrzymałości i siły. Dzięki systematycznym ćwiczeniom – kondycja wojskowa gwarantowana!
- Trening w parach. Trenując z partnerem po pierwsze nauczysz się prawidłowo wykonywać ciosy i kopnięcia, a po drugie będziesz mógł nauczyć się taktyki obron i ataku. Celem jest doskonalenie techniki i wypracowywanie nawyków ruchowych (np. uników, szybkiego zadawania ciosów). W parach wykonuje się także sparingi. Dzięki sparingom poprawisz refleks, szybkość i koncentrację.
- Trening na tarczy z trenerem. To jedna z najbardziej lubianych form treningu, gdyż wówczas trener może indywidualnie poświecić czas każdemu ze swoich podopiecznych.
- Inne, np. ćwiczenie ciosów i kopnięć w szeregach, ćwiczenia przed lustrem, ćwiczenia rozciągające.

Często się zdarza, że jeden trening jest urozmaicony, np. podczas rozgrzewki może być dużo ćwiczeń rozciągających, w pierwszej części zajęć wykonywane są ćwiczenia w parach, a w drugiej obwód.

Co zabrać ze sobą na trening?

- Strój sportowy. Jeżeli w sekcji, do której się zapiszesz, na pierwsze treningi nie są wymagane specjalne ubiory (np. klubowe koszulki, spodenki itd.), najważniejsze aby Twój strój był wygodny. Podczas treningu możesz się spodziewać ćwiczeń rozciągających, tak więc przydadzą się długie spodnie, lub legginsy pod krótkie spodenki, w których będzie Ci wygodnie. Dobrze jest zabrać ze sobą bluzę, aby utrzymywać ciepłotę ciała wypracowaną podczas rozgrzewki, albo założyć ją, jeśli wychodzisz z ciepłej sali w chłodniejsze miejsce (np. łazienka, korytarz).
- Jakie buty? Zazwyczaj ćwiczy się boso. Buty sportowe przydadzą się na przejście między salą i szatnią, bieganie przed lub po treningu, a czasami na rozgrzewkę.
- Picie. Najlepiej zabrać wodę niegazowaną.
- Ręcznik, przybory do mycia i klapki pod prysznic.
Ochraniacze i rękawice nie są zazwyczaj wymagane na pierwszych treningach. Przydadzą się kiedy już poznasz podstawowe techniki.

W jaki sposób trening kick-boxingu może pomóc w życiu codziennym?

Cechy wypracowane podczas treningu niewątpliwie są pomocne w życiu codziennym. Dzięki poprawie wytrzymałości, siły i zwinności będziesz się mniej męczyć, a inne aktywności sprawią Ci większą przyjemność. Łatwiej Ci będzie chodzić po górach, albo popływać w basenie. Kondycja przyda Ci się także przy wykonywaniu obowiązków w pracy i w domu. Wielokrotnie, systematycznie powtarzane obrony, ciosy, odpowiednie napinanie ciała itd., staną się z czasem nawykami ruchowymi, które mogą być pomocne w samoobronie, albo w nagłych wypadkach (np. ochrona głowy).
Nieocenioną umiejętnością, którą możesz rozwijać podczas treningów jest koncentracja. Skupienie uwagi przez dłuższy czas pomoże Ci w nauce i w pracy oraz przy wielu zwykłych czynnościach. Wypracowany szybki refleks i koordynacja ruchowa będą także pomocne w orientacji przestrzennej.
Trening kick-boxingu sprzyja hartowaniu ciała i ćwiczeniu silnej woli. Niezależnie tego, czy chcesz trenować sport rekreacyjnie czy wyczynowo, głównym celem kick-boxingu jest przygotowanie do walki. Do najważniejszych cech charakteru, które kształtują i doskonalą się dzięki uprawianiu sportów walki należą zatem wytrwałość i odwaga.


Do zobaczenia na treningu!

Trener kickboxingu Magda Frankowicz

Zobacz również Część I. Na czym polega kick-boxing?

Magdalena Frankowicz 1 27 lutego 2018  1046

Dodaj komentarz

  • Daniela
    23 marca 2018
    Bardzo fajny opis tego jak wyglada trening. Przekonał mnie do tego, żeby poszukać zajęć :)

Artykuły z kategorii: Sztuki Walki

psychologiczne-aspekty-samoobrony-jak-wybrac-wlasciwy-kurs

Psychologiczne aspekty samoobrony – jak wybrać właściwy kurs?

Mieszkasz w nieciekawej okolicy. Często zaczepiają cię na imprezach albo zwyczajnie wracasz nocą z pracy. Z jakiegoś powodu odczuwasz zagrożenie i chcesz coś z tym zrobić. Nie wiesz jak sobie poradzić, gdyby ktoś cię napadł. Stwierdzasz więc, że zapiszesz się na kurs samoobrony. Nauczysz się walczyć i eliminować zagrożenie. I tu pojawia się twój pierwszy problem. Ten rodzaj myślenia zakłada że walki nie da się uniknąć i nic nie możesz zrobić, żeby zapobiec napaści czy rabunkowi.

podobne-a-jednak-rozne-judo-vs-bjj

Podobne a jednak różne – Judo vs BJJ

Zarówno Judo, jak i Brazylijskie Jiu Jitsu są zaliczane do graplingowych sportów walki. Co więcej, BJJ powstało w wyniku modyfikacji zasad obecnych w Judo. Po kilku dekadach rozwoju obu sportów w różnych kierunkach wciąż mają one ze sobą wiele wspólnego. Podstawowe różnice między nimi tkwią jednak w odmiennych strategiach walki.

sporty-walki-jakie-sa-rodzaje-kaskow

Sporty walki – jakie są rodzaje kasków?

Każdy sport walki charakteryzuje się niezbędnym sprzętem treningowym. W niektórych stylach potrzebne są m.in. kaski. To one chronią zawodników przed obrażeniami czy wstrząśnieniem mózgu. Oto przegląd rodzajów kasków w sportach walki. Zobacz, do czego właściwie służą.

co-oznaczaja-kolory-pasow-w-sportach-walki

Co oznaczają kolory pasów w sportach walki?

Kolor pasa noszonego przez zawodnika sportów walki mówi głównie o jego stopniu zaawansowania w danej dyscyplinie. Zobacz, co oznaczają poszczególne kolory pasów w karate, judo, BJJ, aikido i taekwondo.

tajniki-treningu-utwardzania-w-sportach-walki

Tajniki treningu utwardzania w sportach walki

Mocne pięści są podstawą wielu sportów walki. Shaolińscy mnisi od dawien dawna przeprowadzają zabiegi oraz treningi utwardzania praktycznie każdej części ciała. Czy taka praktyka jest bezpieczna? Na czym ona polega i czemu służy?

czesc-i-na-czym-polega-kick-boxing

Część I. Na czym polega kick-boxing?

Czym są sporty walki? Czy sporty walki i sztuki walki są ze sobą tożsame? Czy to doskonalenie siebie, okładanie się, czy może metoda samoobrony? W czasach intensywnego rozwoju mediów można znaleźć tyle różnych zdań na ten temat, ile jest osób chcących wypowiedzieć swoje zdanie. Sportów walki jest wiele, a ich korzenie można znaleźć na każdym kontynencie. Ja postanowiłam opowiedzieć o jednym z nich – kick-boxingu.

znani-trenerzy-i-zawodnicy-w-sportach-walki-w-polsce

Znani trenerzy i zawodnicy w sportach walki w Polsce

Sporty walki cieszą się ogromną popularnością w naszym kraju. Zobacz znanych zawodników i trenerów w boksie, kickboxingu, krav madze, taekwondo, brazylijskim jiu-jitsu, aikido, boksie tajskim i zapasach. Czy znasz ich wszystkich?

kadra-polski-pfkb

Kadra Polski PFKB

Kadra Polski kickboxingu PFKB ma już wieloletnią tradycję. W ciągu tego czasu przez jej skład przewinęło się wielu zasłużonych zawodników i trenerów. Jak jednak obecnie przedstawia się sytuacja Kadry Polski kickboxingu? Jakie są najpopularniejsze gale sportów walki? I jak się do nich przygotowują zawodnicy? O tym – i innych istotnych sprawach dla tego sportu – przeczytacie w poniższym artykule!

bakowski-jestem-swietnie-poinformowany

Bąkowski - Jestem świetnie poinformowany!

Jaka przyszłość czeka polski kickboxing? W jakim kierunku rozwijają się kluby sportowe i federacje? Na te pytania znajdziecie odpowiedź u źródeł. Najnowsze informacje od Cristiano Radicchi oraz Piotra Bąkowskiego z PFKB.

psychologiczne-aspekty-samoobrony-jak-wybrac-wlasciwy-kurs

Psychologiczne aspekty samoobrony – jak wybrać właściwy kurs?

podobne-a-jednak-rozne-judo-vs-bjj

Podobne a jednak różne – Judo vs BJJ

sporty-walki-jakie-sa-rodzaje-kaskow

Sporty walki – jakie są rodzaje kasków?

co-oznaczaja-kolory-pasow-w-sportach-walki

Co oznaczają kolory pasów w sportach walki?

tajniki-treningu-utwardzania-w-sportach-walki

Tajniki treningu utwardzania w sportach walki

czesc-i-na-czym-polega-kick-boxing

Część I. Na czym polega kick-boxing?

znani-trenerzy-i-zawodnicy-w-sportach-walki-w-polsce

Znani trenerzy i zawodnicy w sportach walki w Polsce

kadra-polski-pfkb

Kadra Polski PFKB

bakowski-jestem-swietnie-poinformowany

Bąkowski - Jestem świetnie poinformowany!