Część I. Na czym polega kick-boxing?

Część I. Na czym polega kick-boxing?

Czym są sporty walki? Czy sporty walki i sztuki walki są ze sobą tożsame? Czy to doskonalenie siebie, okładanie się, czy może metoda samoobrony? W czasach intensywnego rozwoju mediów można znaleźć tyle różnych zdań na ten temat, ile jest osób chcących wypowiedzieć swoje zdanie. Sportów walki jest wiele, a ich korzenie można znaleźć na każdym kontynencie. Ja postanowiłam opowiedzieć o jednym z nich – kick-boxingu.

Co to jest kick-boxing?

Kick-boxing jest sportem, który uprawiany w celu doskonalenia samego siebie można także traktować jako sztukę walki. Ten sport zaczął się kształtować w latach 70-tych XX wieku. Jego początków doszukujemy się w połączeniu tradycyjnych wschodnich sztuk walki (głównie karate, taekwondo i muay thai) oraz boksu. Podstawowymi technikami są zatem ciosy oraz kopnięcia. W Polsce rozpowszechnił się w latach 80-tych. Prekursorami kick-boxingu byli mistrzowie świata: Piotr Siegoczyński, Cezary Podraza, największy z polskich kick-boxerów Marek Piotrowski czy Przemysław Saleta. Wkrótce, w latach 90-tych dołączyły panie, a wśród nich najbardziej znane: Agnieszka Rylik i Iwona Guzowska.
Kick-boxing doczekał się dziś wielu odmian i wciąż ewoluuje. Łączy dalekowschodnią tradycję z nowoczesnymi formami i metodami treningowymi. Wyodrębniono wiele formuł: od najbardziej łagodnych takich jak np. point-fighting (przerywana walka na punkty) czy formy przy muzyce, aż do form najbardziej wymagających jak np. K-1, gdzie zawodnicy zadają ciosy z pełną siłą. Na całym świecie trenują go zarówno dzieci, jak i dorośli. To także styl życia i wspaniała przygoda.

Zobacz także znanych trenerów i zawodników sportów walki!

Kto może ćwiczyć kick-boxing?

Rekreacyjnie

W formie rekreacyjnej kick-boxing może uprawiać każdy. Traktowany jak sztuka walki, kick-boxing w swoich założeniach jest sportem, który mobilizuje do pracy nad sobą, uczy szacunku dla samego siebie i innych, systematyczności i wytrwałości. Dzięki regularnym treningom poprawisz kondycję, koordynację ruchową, refleks i wzmocnisz swoje mięśnie. Poznając techniki walki nauczysz się także podstawowych zasad samoobrony. Wymierną możliwością sprawdzenia swoich umiejętności jest przystąpienie do egzaminów na stopnie szkoleniowe (stopnie uczniowskie – kyu oraz mistrzowskie – dan).
Trening kick-boxingu to także duży wydatek energetyczny, tak więc pomoże Ci zrzucić zbędne kilogramy. Sporty walki są dyscyplinami ogólnorozwojowymi, co sprawi, że dzięki systematycznym treningom, poprawisz swoją sylwetkę.

Wyczynowo

Aby uczestniczyć w zawodach sportowych i trenować wyczynowo, trzeba poświęcić więcej czasu i przejść komplet badań lekarskich. W zależności od predyspozycji i chęci, można startować w kilku różnych formułach.

Konkurencje "niepełnokontaktowe", w których nie można uderzać mocno i sędziowane są tylko lekkie, techniczne trafienia, są rozgrywane na macie:
light-contact – walka w formie nieprzerywanej bez kopnięć low-kick (czyli niskich kopnięć na uda)
kick-light – walka w formie nieprzerywanej z kopnięciami low-kick
point-fighting (dawniej semi-contact) – walka przerywana po każdym czystym trafieniu i wznawiana po przyznaniu punktów.
Wygrywa zawodnik, który zdobędzie więcej punktów.

Konkurencje "pełnokontaktowe", w których sędziowane są tylko techniki zadane z pełną siłą, są rozgrywane w ringu. Wszystkie walki są prowadzone w formie ciągłej:
full-contact – bez kopnięć low-kick
low-kick – jak sama nazwa wskazuje z kopnięciami low-kick
K-1 – z kopnięciami low-kick i kolanem.
Wygrywa zawodnik, który zdobędzie więcej punktów lub znokautuje przeciwnika.
Uprawianie kick-boxingu to przede wszystkim przygoda i satysfakcja.

Bezpieczeństwo

Ćwiczenia wykonywane samodzielnie

Sporty walki ewoluowały przez tysiące lat. W tym czasie zostały wykształcone takie podstawy wykonywania technik, aby dostosować je do możliwości fizjologicznych organizmu i zminimalizować ryzyko przeciążeń.

Ćwiczenia w parach

W formie treningowej ćwiczenia wykonuje się w ochraniaczach i w rękawicach. Do podstawowego wyposażenia ćwiczącego należą:
ochraniacze na stopy i piszczele
specjalne taśmy/bandaże zabezpieczające dłonie i rękawice
ochraniacz na zęby
ochraniacze tułowia – specjalne dla mężczyzn i dla kobiet
kask (zakładany obowiązkowo do sparingów, a do zwykłych ćwiczeń w parach jeżeli ktoś chce)
do K-1 można założyć także ochraniacze na kolana.

Uwaga!
Istnieją specjalne rodzaje kasków do których można dokupić osłonę twarzy (najczęściej z przezroczystego tworzywa lub specjalnej "kratki"). Są stosowane obowiązkowo w czasie zawodów dla dzieci i zalecane także dla dorosłych na sparingi w lekkim kontakcie. Są też kaski sparingowe z osłoną nosa (jednak bardzo niewygodne!).

Sparingi – tylko dla zaawansowanych!

Należy pamiętać o zasadzie: im większy profesjonalizm, tym większa ochrona!
Każde zadanie sparingowe ma cel. Np. jeżeli nasz przeciwnik dopiero się uczy, nie należy mylić go z przeciwnikiem, któremu mamy pomóc w przygotowaniach do zawodowego pojedynku o mistrzostwo świata!
Sparingi odbywają się w specjalnie wyznaczonym polu – na macie, na ringu lub innym ograniczonym i zabezpieczonym obszarze na sali gimnastycznej. Podłoże powinno być odpowiednio elastyczne, a znajdujące się w pobliżu elementy pomieszczenia zabezpieczone!!! Np. ściany można wyłożyć materacami.
Nad ćwiczącymi/walczącymi zawsze powinna czuwać osoba odpowiedzialna – trener, sędzia, na którego komendy należy bezwzględnie reagować.
Sparing to trening – należy bezwzględnie przestrzegać zasad ustalonych przed rozpoczęciem ćwiczenia.
Sparujemy w pełnym uzbrojeniu, nie zapominając o kaskach!

Walka

Na własne ryzyko ;-)

Zdrowie

Jeżeli w danym dniu nie czujesz się dobrze, dokucza Ci jakieś choróbsko lub po prostu cierpisz na jakąś wadę (np. wzroku, słuchu, masz ograniczony zakres ruchu), powiedz o tym prowadzącemu zajęcia. Ważne jest, aby na treningu jak najwięcej się nauczyć.
Wszelkie ewentualne kontuzje zgłaszaj natychmiast trenerowi!

Do zobaczenia na treningu.
Magdalena Frankowicz 2 19 lutego 2018  1113

Dodaj komentarz

  • fgh
    28 kwietnia 2018
    na podniesieniu nogi jak najwyzyj nie odrywając drugiej od podłogi
  • Daria
    23 marca 2018
    Bardzo fajny trening! Kobiety powinny się przekonać do sportów walki!

Artykuły z kategorii: Sztuki Walki

psychologiczne-aspekty-samoobrony-jak-wybrac-wlasciwy-kurs

Psychologiczne aspekty samoobrony – jak wybrać właściwy kurs?

Mieszkasz w nieciekawej okolicy. Często zaczepiają cię na imprezach albo zwyczajnie wracasz nocą z pracy. Z jakiegoś powodu odczuwasz zagrożenie i chcesz coś z tym zrobić. Nie wiesz jak sobie poradzić, gdyby ktoś cię napadł. Stwierdzasz więc, że zapiszesz się na kurs samoobrony. Nauczysz się walczyć i eliminować zagrożenie. I tu pojawia się twój pierwszy problem. Ten rodzaj myślenia zakłada że walki nie da się uniknąć i nic nie możesz zrobić, żeby zapobiec napaści czy rabunkowi.

podobne-a-jednak-rozne-judo-vs-bjj

Podobne a jednak różne – Judo vs BJJ

Zarówno Judo, jak i Brazylijskie Jiu Jitsu są zaliczane do graplingowych sportów walki. Co więcej, BJJ powstało w wyniku modyfikacji zasad obecnych w Judo. Po kilku dekadach rozwoju obu sportów w różnych kierunkach wciąż mają one ze sobą wiele wspólnego. Podstawowe różnice między nimi tkwią jednak w odmiennych strategiach walki.

sporty-walki-jakie-sa-rodzaje-kaskow

Sporty walki – jakie są rodzaje kasków?

Każdy sport walki charakteryzuje się niezbędnym sprzętem treningowym. W niektórych stylach potrzebne są m.in. kaski. To one chronią zawodników przed obrażeniami czy wstrząśnieniem mózgu. Oto przegląd rodzajów kasków w sportach walki. Zobacz, do czego właściwie służą.

co-oznaczaja-kolory-pasow-w-sportach-walki

Co oznaczają kolory pasów w sportach walki?

Kolor pasa noszonego przez zawodnika sportów walki mówi głównie o jego stopniu zaawansowania w danej dyscyplinie. Zobacz, co oznaczają poszczególne kolory pasów w karate, judo, BJJ, aikido i taekwondo.

tajniki-treningu-utwardzania-w-sportach-walki

Tajniki treningu utwardzania w sportach walki

Mocne pięści są podstawą wielu sportów walki. Shaolińscy mnisi od dawien dawna przeprowadzają zabiegi oraz treningi utwardzania praktycznie każdej części ciała. Czy taka praktyka jest bezpieczna? Na czym ona polega i czemu służy?

czesc-ii-trening-kick-boxingu-w-praktyce

Część II. Trening kick-boxingu w praktyce

Czy trzeba być bardzo wysportowanym, żeby zacząć uprawiać kick-boxing? Czy sporty walki może uprawiać osoba bardzo drobna, albo duża i silna, ale słabo rozciągnięta? Czy trening kick-boxingu przekłada się na jakość życia codziennego? O tym z perspektywy doświadczonej trenerki kick-boxingu Magdaleny Frankowicz.

znani-trenerzy-i-zawodnicy-w-sportach-walki-w-polsce

Znani trenerzy i zawodnicy w sportach walki w Polsce

Sporty walki cieszą się ogromną popularnością w naszym kraju. Zobacz znanych zawodników i trenerów w boksie, kickboxingu, krav madze, taekwondo, brazylijskim jiu-jitsu, aikido, boksie tajskim i zapasach. Czy znasz ich wszystkich?

kadra-polski-pfkb

Kadra Polski PFKB

Kadra Polski kickboxingu PFKB ma już wieloletnią tradycję. W ciągu tego czasu przez jej skład przewinęło się wielu zasłużonych zawodników i trenerów. Jak jednak obecnie przedstawia się sytuacja Kadry Polski kickboxingu? Jakie są najpopularniejsze gale sportów walki? I jak się do nich przygotowują zawodnicy? O tym – i innych istotnych sprawach dla tego sportu – przeczytacie w poniższym artykule!

bakowski-jestem-swietnie-poinformowany

Bąkowski - Jestem świetnie poinformowany!

Jaka przyszłość czeka polski kickboxing? W jakim kierunku rozwijają się kluby sportowe i federacje? Na te pytania znajdziecie odpowiedź u źródeł. Najnowsze informacje od Cristiano Radicchi oraz Piotra Bąkowskiego z PFKB.

psychologiczne-aspekty-samoobrony-jak-wybrac-wlasciwy-kurs

Psychologiczne aspekty samoobrony – jak wybrać właściwy kurs?

podobne-a-jednak-rozne-judo-vs-bjj

Podobne a jednak różne – Judo vs BJJ

sporty-walki-jakie-sa-rodzaje-kaskow

Sporty walki – jakie są rodzaje kasków?

co-oznaczaja-kolory-pasow-w-sportach-walki

Co oznaczają kolory pasów w sportach walki?

tajniki-treningu-utwardzania-w-sportach-walki

Tajniki treningu utwardzania w sportach walki

czesc-ii-trening-kick-boxingu-w-praktyce

Część II. Trening kick-boxingu w praktyce

znani-trenerzy-i-zawodnicy-w-sportach-walki-w-polsce

Znani trenerzy i zawodnicy w sportach walki w Polsce

kadra-polski-pfkb

Kadra Polski PFKB

bakowski-jestem-swietnie-poinformowany

Bąkowski - Jestem świetnie poinformowany!