Czego można nauczyć się na kursie tańca towarzyskiego?

Czego można nauczyć się na kursie tańca towarzyskiego?

Wiele osób zastanawia się, jak wyglądają zajęcia na kursie tańca towarzyskiego. Prawdą jest, że charakter treningów w dużej mierze zależy od szkoły tańca. Mimo to, można wyróżnić kilka elementów wspólnych dla wszystkich kursów tańca towarzyskiego. Czego więc możemy się spodziewać po zapisaniu się na taki kurs?

Jak wyglądają pierwsze lekcje tańca towarzyskiego?

Na poziomie początkującym kursanci są zapoznawani z podstawami tanecznymi. W ich skład wchodzą m.in. proste układy choreograficzne czy podstawowe kroki. Oczywiście kurs tańca towarzyskiego obejmuje różne style taneczne. Podczas pierwszych zajęć ćwiczący będą zapoznawani jednak z prostszymi rodzajami tańca. Zwykle na początkowych treningach instruktorzy przekazują uczestnikom zajęć podstawowe techniki z tańców standardowych (walce wiedeński i angielski oraz tango), tańców dyskotekowych (rock’n’roll, disco swing czy disco samba), a także tańców latynoamerykańskich (salsa, jive, cha-cha-cha).

Kurs tańca towarzyskiego – przykładowy rozkład poziomów zaawansowania

Jak już wspomnieliśmy, nauka tańca towarzyskiego może wyglądać inaczej w zależności od konkretnej szkoły tańca. Wiemy już, jakie tańce obejmuje poziom podstawowy. Na kolejnym poziomie (średniozaawansowanym) wprowadzane są natomiast bardziej skomplikowane techniki (kroki, figury) z opanowanych już tańców. Co więcej, kursanci mają szansę nauczyć się także nowych stylów tanecznych (najczęściej na tym poziomie pojawiają się paso double, foxtrot czy quickstep). Poziom zaawansowany natomiast służy nauczeniu się umiejętności stosowania poznanych dotychczas technik w konkretnych – i często skomplikowanych – choreografiach czy układach tanecznych. Warto podkreślić, że kursanci mają szansę sprawdzić własne możliwości we wszystkich poznanych stylach tanecznych.

Jeden poziom trwa zazwyczaj około 3 miesiące. Osoby zainteresowane kontynuowaniem kursu na wyższym poziomie zaawansowania zwykle mają możliwość trenowania w tej samej grupie.

Zerknij tutaj, by dowiedzieć się, jaki taniec jest najlepszy dla Ciebie!

Taniec towarzyski – nie tylko w towarzystwie

Wbrew pozorom nie trzeba mieć partnera tanecznego, żeby zapisać się na kurs tańca towarzyskiego. W wielu szkołach tańca organizowane są zajęcia dla singli. Wystarczy zapisać się na kurs, a partner do tańca znajdzie się podczas treningów. Z powodów logistycznych – zebranie grupy chętnych na ten rodzaj zajęć tańca towarzyskiego trwa około 3-4 tygodnie. Organizatorzy bowiem dbają, żeby każdemu kursantowi został przydzielony partner taneczny.

Inną możliwością dla singli chcących nauczyć się tańca towarzyskiego są zajęcia indywidualne. Ten rodzaj treningów jest znacznie bardziej efektywny, ale także droższy. Indywidualne kursy tańca towarzyskiego są również rozwiązaniem dla osób, które chcą zaskoczyć własnych partnerów przed ważną imprezą ;)

Kurs tańca towarzyskiego – co się dzieje na zajęciach?
Kurs tańca towarzyskiego

Jak już wspomnieliśmy, kursanci poznają kolejne elementy różnorodnych stylów tanecznych. Każdy uczestnik ma własnego partnera. Nie oznacza to jednak, że tańczy tylko z nim. Większość instruktorów stosuje zasadę zamiany partnerów. Dzięki temu zajęcia są dynamiczne i bardziej użytkowe. Interakcja z innymi osobami otwiera je bowiem na późniejsze wykorzystanie własnych umiejętności na imprezach tanecznych. Taka metoda nauki jest także szybsza i bardziej efektywna.

Kurs tańca towarzyskiego wymaga regularnego uczęszczania na treningi. Zwykle odbywają się one minimum dwa razy w tygodniu. Najlepszym wyjściem jest zachowanie jedno- lub dwudniowej przerwy między zajęciami.

Jak przygotować się do kursu tańca towarzyskiego?

Kursy tańca towarzyskiego na poziomie podstawowym są skierowane do osób początkujących. Oznacza to, że nie muszą one mieć żadnych umiejętności tanecznych. Wszystkie kroki czy choreografie poznają na kursie. W zajęciach może wziąć udział każda osoba zainteresowana nauką tańca towarzyskiego. Jeśli wcześniej trenowała taniec towarzyski – instruktorzy tańca ocenią jej umiejętności i przydzielą do odpowiedniej grupy. Takie zajęcia to także doskonała rozrywka i świetny pomysł na aktywne spędzenie wolnego czasu. Zdobyte w trakcie kursu umiejętności można z powodzeniem wykorzystać na imprezach tanecznych.

Dowiedz się także, jaki styl wybrać na pierwszy taniec na weselu :)

Co zrobić, żeby nauczyć się tańca towarzyskiego?

- Wybierz szkołę tańca. Posprawdzaj opnie, ceny, ofertę i godziny zajęć. Poświęć na to trochę czasu. W ten sposób będziesz miał pewność, że wybierzesz właściwe zajęcia tańca towarzyskiego.

- Na kurs tańca towarzyskiego możesz wybrać się samodzielnie bądź z partnerem. W szkołach tańca często jest możliwość łączenia par.

- Koncentracja i cierpliwość na zajęciach. Możesz pomagać sobie głośnym liczeniem – jeśli uczysz się poczucia rytmu.

- Słuchaj się rad instruktora. Jeśli czegoś nie wiesz – nie wstydź się dopytać.

- Nie patrz pod nogi, bo stracisz równowagę.

- Tańcz i czerp przyjemność z tańca!

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Dominika Górska 1 3 kwietnia 2018  1454

Dodaj komentarz

  • Edi
    3 kwietnia 2018
    Bardzo fajny wpis. Wiadomo, że każdy kurs wygląda inaczej, ale od razu wiem, czego mniej więcej mogę się spodziewać po zajęciach. Właściwie to zastanawiam się nad lekcjami swinga, z tym, że nie wiem czy wyrobię z intensywnością.. Moja kondycja jest raczej marna xd

Artykuły z kategorii: Taniec

tanczacy-stretching-jak-rozciagaja-sie-tancerze

Tańczący stretching – jak rozciągają się tancerze?

Doskonalenie stopnia rozciągnięcia pozwala sukcesywne zwiększanie możliwości tancerzy klasycznych. W wielu szkołach tańca możemy znaleźć osobne zajęcia ukierunkowane właśnie na poprawę rozciągnięcia i gibkości ciała. Jak wygląda stretching dla tancerzy klasycznych?

buty-taneczne-warszawa-zobacz-czym-sie-kierowac-przy-zakupie

Buty taneczne Warszawa - zobacz, czym się kierować przy zakupie!

Taniec towarzyski to bardzo atrakcyjna forma aktywności fizycznej. Nie tylko pozwala na utrzymanie odpowiedniego poziomu spalania energii i wydzielania endorfin. Są także świetnym środkiem ekspresji artystycznej duszy tancerza. Specjalistyczne buty taneczne Warszawa oferuje w wielu różnych rodzajach i typach. Na jaki się zdecydować, by taniec dawał nieskończoną radość, a obuwie służyło przez wiele lat?

pierwszy-taniec-weselny-2020-jak-wybrac

Pierwszy taniec weselny 2020 – jak wybrać?

Pierwszy taniec weselny jest dla pary młodej bardzo stresującym momentem. Jest wspaniałym sposobem na oczarowanie i zaskoczenie zaproszonych gości. Odpowiedni podkład muzyczny w postaci najpopularniejszych piosenek na pierwszy taniec ułatwiają oddanie całego obrazu miłości na parkiecie.

kursy-tanca-w-bielsku-bialej-czyli-jak-dac-sie-porwac-goracym-rytmom-na-slasku

Kursy tańca w Bielsku-Białej, czyli jak dać się porwać gorącym rytmom na Śląsku?

Ktoś kiedyś napisał, że życie trwa tyle, co taniec. Nauka od podstaw i regularne szlifowanie warsztatu pozwoli nam radośnie przejść przez życie iście tanecznym krokiem, czerpiąc, ile tylko się da! Tańca można nauczyć się na kursach indywidualnych lub zajęciach grupowych i dla par. Podpowiadamy, gdzie i jak złapać rytm w Bielsku-Białej.

kurs-tanca-poznan-informacje-cennik-i-inne

Kurs tańca Poznań - informacje, cennik i inne

Kursy tańca cieszą się rosnącą popularnością i są wybierane zarówno przez młodych uczestników, jak i znacznie starsze osoby. Gdzie nauczyć się tańca w Poznaniu i jakie zajęcia wybrać?

stopy-baletnicy-czy-baletki-moga-powodowac-problemy-z-nogami

Stopy baletnicy – czy baletki mogą powodować problemy z nogami?

Uprawianie baletu jest dość trudną dyscypliną. Niektórzy uważają, że także kontuzyjną. Nie trudno bowiem spotkać się z opinią, że baletki powodują uszkodzenia stóp. Czy buty do baletu mogą wywołać deformację stóp?

zumba-idealny-sposob-na-odchudzanie-ile-spalimy-kalorii

Zumba idealny sposób na odchudzanie – ile spalimy kalorii?

Idealnym sposobem na odchudzanie jest aktywność fizyczna. Zumba to jedne z zajęć, które zagwarantują Ci spalanie dużej ilości kalorii w szybkim tempie. Sprawdź, jakie efekty można osiągnąć dzięki zumbie.

kursy-tanca-rzeszow-dla-kazdego-podstawowe-informacje-o-rodzajach-tanca-w-rzeszowie

Kursy tańca Rzeszów dla każdego! Podstawowe informacje o rodzajach tańca w Rzeszowie

Szukasz kursu tańca w Rzeszowie lub okolicach? Może być to dla Ciebie trudne zadanie. W końcu na jakiej podstawie ocenić, czy dany kurs tańca jest dla Ciebie? Przygotowaliśmy kilka wskazówek dla tych, którzy szukają kursu tańca Rzeszów. Zobacz sam!

taniec-towarzyski-wroclaw-co-wybrac-dla-poczatkujacych

Taniec towarzyski Wrocław – co wybrać dla początkujących?

Taniec towarzyski – jakie są rodzaje tańców? Przygotowaliśmy poradnik dla początkujących i poszukujących zajęć tanecznych. Jak wybrać kurs tańca we Wrocławiu? Jakie są kursy tańca dla dzieci? Wszystko o tym, jak się zabrać za szukanie treningów tanecznych we Wrocławiu!

rumba-taniec-towarzyski-czyli-kilka-slow-o-rumbie

Rumba taniec towarzyski, czyli kilka słów o rumbie

Rumba to taniec, w którym choreografia opiera się na związku kobiety i mężczyzny. Kobieta uwodzi, mężczyzna ją ściga. Taki obraz wyłania się najczęściej przy rozumieniu rumby. Czy rumba taniec towarzyski naprawdę taka jest? Poznaj historię namiętnej rumby.

tanczacy-stretching-jak-rozciagaja-sie-tancerze

Tańczący stretching – jak rozciągają się tancerze?

Doskonalenie stopnia rozciągnięcia pozwala sukcesywne zwiększanie możliwości tancerzy klasycznych. W wielu szkołach tańca możemy znaleźć osobne zajęcia ukierunkowane właśnie na poprawę rozciągnięcia i gibkości ciała. Jak wygląda stretching dla tancerzy klasycznych?

buty-taneczne-warszawa-zobacz-czym-sie-kierowac-przy-zakupie

Buty taneczne Warszawa - zobacz, czym się kierować przy zakupie!

Taniec towarzyski to bardzo atrakcyjna forma aktywności fizycznej. Nie tylko pozwala na utrzymanie odpowiedniego poziomu spalania energii i wydzielania endorfin. Są także świetnym środkiem ekspresji artystycznej duszy tancerza. Specjalistyczne buty taneczne Warszawa oferuje w wielu różnych rodzajach i typach. Na jaki się zdecydować, by taniec dawał nieskończoną radość, a obuwie służyło przez wiele lat?

pierwszy-taniec-weselny-2020-jak-wybrac

Pierwszy taniec weselny 2020 – jak wybrać?

Pierwszy taniec weselny jest dla pary młodej bardzo stresującym momentem. Jest wspaniałym sposobem na oczarowanie i zaskoczenie zaproszonych gości. Odpowiedni podkład muzyczny w postaci najpopularniejszych piosenek na pierwszy taniec ułatwiają oddanie całego obrazu miłości na parkiecie.

kursy-tanca-w-bielsku-bialej-czyli-jak-dac-sie-porwac-goracym-rytmom-na-slasku

Kursy tańca w Bielsku-Białej, czyli jak dać się porwać gorącym rytmom na Śląsku?

Ktoś kiedyś napisał, że życie trwa tyle, co taniec. Nauka od podstaw i regularne szlifowanie warsztatu pozwoli nam radośnie przejść przez życie iście tanecznym krokiem, czerpiąc, ile tylko się da! Tańca można nauczyć się na kursach indywidualnych lub zajęciach grupowych i dla par. Podpowiadamy, gdzie i jak złapać rytm w Bielsku-Białej.

kurs-tanca-poznan-informacje-cennik-i-inne

Kurs tańca Poznań - informacje, cennik i inne

Kursy tańca cieszą się rosnącą popularnością i są wybierane zarówno przez młodych uczestników, jak i znacznie starsze osoby. Gdzie nauczyć się tańca w Poznaniu i jakie zajęcia wybrać?

stopy-baletnicy-czy-baletki-moga-powodowac-problemy-z-nogami

Stopy baletnicy – czy baletki mogą powodować problemy z nogami?

Uprawianie baletu jest dość trudną dyscypliną. Niektórzy uważają, że także kontuzyjną. Nie trudno bowiem spotkać się z opinią, że baletki powodują uszkodzenia stóp. Czy buty do baletu mogą wywołać deformację stóp?

zumba-idealny-sposob-na-odchudzanie-ile-spalimy-kalorii

Zumba idealny sposób na odchudzanie – ile spalimy kalorii?

Idealnym sposobem na odchudzanie jest aktywność fizyczna. Zumba to jedne z zajęć, które zagwarantują Ci spalanie dużej ilości kalorii w szybkim tempie. Sprawdź, jakie efekty można osiągnąć dzięki zumbie.

kursy-tanca-rzeszow-dla-kazdego-podstawowe-informacje-o-rodzajach-tanca-w-rzeszowie

Kursy tańca Rzeszów dla każdego! Podstawowe informacje o rodzajach tańca w Rzeszowie

Szukasz kursu tańca w Rzeszowie lub okolicach? Może być to dla Ciebie trudne zadanie. W końcu na jakiej podstawie ocenić, czy dany kurs tańca jest dla Ciebie? Przygotowaliśmy kilka wskazówek dla tych, którzy szukają kursu tańca Rzeszów. Zobacz sam!

taniec-towarzyski-wroclaw-co-wybrac-dla-poczatkujacych

Taniec towarzyski Wrocław – co wybrać dla początkujących?

Taniec towarzyski – jakie są rodzaje tańców? Przygotowaliśmy poradnik dla początkujących i poszukujących zajęć tanecznych. Jak wybrać kurs tańca we Wrocławiu? Jakie są kursy tańca dla dzieci? Wszystko o tym, jak się zabrać za szukanie treningów tanecznych we Wrocławiu!

rumba-taniec-towarzyski-czyli-kilka-slow-o-rumbie

Rumba taniec towarzyski, czyli kilka słów o rumbie

Rumba to taniec, w którym choreografia opiera się na związku kobiety i mężczyzny. Kobieta uwodzi, mężczyzna ją ściga. Taki obraz wyłania się najczęściej przy rozumieniu rumby. Czy rumba taniec towarzyski naprawdę taka jest? Poznaj historię namiętnej rumby.