>

Ćwiczenie ćwiczeniu nierówne – poznaj najgorsze ćwiczenia na siłowni

Ćwiczenie ćwiczeniu nierówne – poznaj najgorsze ćwiczenia na siłowni

Treningi na siłowni niosą ze sobą wiele możliwości wykonywania ćwiczeń. Większość z nich jest skuteczna. Są jednak i te, których lepiej nie robić. Dlaczego? Część z nich jest niebezpieczna, a cześć – niemal zabawna. Oto zestawienie najgorszych ćwiczeń na siłowni!

Damskim okiem – najgorsze ćwiczenia na siłowni dla pań

 1. Prostowanie nóg w siedzeniu. U kobiet to ćwiczenie zwiększa ryzyko urazów w obrębie stawów oraz ścięgien kolanowych (są one delikatniejsze niż u mężczyzn).
 2. Wspięcia na palce. Takie ruchy – choćby panie bardzo się starały – w żaden sposób nie wpłyną na rzeźbienie damskich łydek. Ich kształt bowiem jest uwarunkowany genetycznie. Można je natomiast wykorzystać jako środek zapobiegający bólom nóg.
 3. Uginanie rąk z hantlami. Mogłoby się wydawać, że to ćwiczenie doskonale
eta-trening-na-jedrne-piersi" target="_blank">podniesie wszystkie damskie biusty. Nic bardziej mylnego – opiera się ono na nienaturalnym ruchu. Pojawia się więc dość duże ryzyko kontuzji.
 • Brzuszki ze skrętem. Ćwiczenie tak samo nieskuteczne, jak obciążające kręgosłup. Należy mu powiedzieć zdecydowane: NIE.
 • Unoszenie hantli. Wykonywanie tego ćwiczenia przynosi efekty niewarte zachodu. Co więcej, jeśli panie odejdą od prawidłowej techniki – stają się narażone na kontuzje stawów barkowych.
 • Skłony w bok. Mówi się o cudownych właściwościach tego ćwiczenia w zakresie wyszczuplania talii. Prawdę mówiąc – jest zupełnie odwrotnie! Mięśnie skośne brzucha zwiększają swoją objętość, a więc – damska talia również.
 • Przywodzenie nóg na maszynie. Kijem Wisły nie zawrócisz, a tym ćwiczeniem tłuszczu z ud nie zgubisz ;) Oddziałuje ono bowiem na mięśnie głębokie, nie na powierzchniowe.
 • Jakich ćwiczeń na siłowni powinny jeszcze unikać panie?
  Najgorsze ćwiczenia na siłowni

  przysiad na kolanach;

  - wypychanie na suwnicy ze stopami w rotacji zewnętrznej;

  - zakroki na suwnicy Smitha z nogą do środka;

  - rotacja tułowia na maszynie do treningu mięśni skośnych brzucha;

  - wyciskanie w skosie ujemnym.

  Najgorsze ćwiczenia na siłowni na mięśnie brzucha

  1. Elektrostymulowanie mięśni przy użyciu tzw. motylków. Co to takiego – zapytacie? To urządzenie przykleja się na brzuch i… tyle. Jak się można domyślić, nie ma ono żadnego wpływu na rozwój mięśni brzucha.
  2. Skrętoskłony z kijem trzymanym na ramionach. Takie ćwiczenie może wyglądać nieco dziwnie. Znacznie lepiej z niego zrezygnować – bardzo słabo pobudza mięśnie brzucha.
  3. Ćwiczenia na maszynie do skrętów tułowia. Nogi ćwiczącego są nieruchome, a ruch polega na wykonywaniu obrotów tułowia, które są ograniczane przez maszynę. Mimo, że znajdziemy ją na wielu siłowniach – lepiej zaufać tradycyjnym ćwiczeniom.

  Zabawne błędy w ćwiczeniach na siłowni

  1. Ćwiczący „zachodzi w głowę”. W trakcie wykonywania ćwiczenia nieprawidłowym ruchem jest unoszenie głowy nad tułów a następne przyciąganie jej do klatki piersiowej. W taki sposób powstają nieprawidłowe napięcia w kręgosłupie i mięśniach karku. Włączenie tego ruchu do ćwiczeń nie wnosi zbyt wiele do ostatecznych efektów. W zamian za to – wygląda komicznie.
  2. Ciężarowa baletnica. Czy wyobrażacie sobie ogromnego umięśnionego mężczyznę stojącego ze sztangą na siłowni? Okej. Teraz dołóżcie do tego stanie na palcach jak podczas zajęć baletu. Nie tylko może to być śmieszne, lecz także niebezpieczne!
  3. Ups – nie oddycham. Ogromną rolę odgrywa prawidłowe oddychanie w trakcie wykonywania ćwiczeń fizycznych. Czy widzieliście kiedyś ćwiczącego wstrzymującego powietrze podczas kolejnych powtórzeń? Chyba nie trudno go sobie wyobrazić ;)

  Trenuj właściwie – wybierz najlepsze ćwiczenia na siłowni
  Najgorsze ćwiczenia siłowe

  Wielu ćwiczących może nie wiedzieć, że część ćwiczeń nie przynosi wymiernych efektów. Dużo prościej natomiast zauważyć te, które wyglądają śmiesznie – i unikać ich. Wiele z ruchów na siłowni może także stwarzać niebezpieczeństwo – szczególnie w razie nieznajomości tematu. Zamiast iść na siłownię nieprzygotowany i narażać się na śmiechy bądź kontuzje – skorzystaj z usług trenera personalnego bądź idź na zajęcia grupowe. Tam masz pewność, że każde ćwiczenie jest przemyślane i bezpieczne.

  Chcesz przeczytać cały artykuł?

  Dominika Górska 1 19 kwietnia 2018  < 1000

  Dodaj komentarz

  • Ell
   12 maja 2018
   Tak, najlepiej zniechęcić "panie" do ćwiczeń na samym początku.

  Artykuły z kategorii: Trening siłowy

  trening-silowy-dla-dzieci-i-mlodziezy

  Trening siłowy dla dzieci i młodzieży?

  Panuje przekonanie, że trening siłowy jest zbyt dużym obciążeniem dla układu mięśniowo-szkieletowego dziecka. Czy jednak jest ono uzasadnione? Jak wygląda bezpieczny trening siłowy dla dzieci i młodzieży?

  czy-silownie-w-duzych-miastach-sa-drozsze

  Czy siłownie w dużych miastach są droższe?

  Treningi na siłowni stanowią nieodłączny element aktywnego życia. Chodzimy także na zajęcia fitness, zumbę, pilates czy jogę. Korzystanie z takich usług wiąże się z kosztami. Czy w dużych miastach zapłacimy więcej za karnet na siłownię?

  rola-testosteronu-w-treningu-silowym

  Rola testosteronu w treningu siłowym

  Testosteron jest odpowiedzialny za budowanie masy mięśniowej, rozwój kości czy stabilizowanie nastroju u mężczyzn. Podnoszenie jego poziomu jest możliwe również podczas treningów siłowych. Zobacz, jaką rolę odgrywa ten hormon w typowo męskich treningach na siłowni.

  trening-silowy-dzieci-i-mlodziezy-mity-kontra-fakty

  Trening siłowy dzieci i młodzieży. Mity kontra fakty

  Trening oporowy (siłowy) dzieci i młodzieży to wciąż temat TABU, z którym związane jest więcej MITÓW niż FAKTÓW. Rozmawiając z trenerami, instruktorami i rodzicami młodych atletów, temat ten jest rzadko poruszany. A jeśli już, to budzi on niemałe emocje. Najczęstsze zarzuty, jakie kierowane są w stronę treningu siłowego to: hamowanie wzrostu, duża urazowość a także spadek ogólnie rozumianej wydajności organizmu.

  co-to-za-dziwny-sprzet-na-silowni

  Co to za dziwny sprzęt na siłowni?

  Słyszysz dziwne określenia sprzętu na siłowni? Zupełnie nie wiesz jak trenować na niektórych przyrządach? Oto krótki poradnik wyjaśniający zawiłe kwestie treningu ze sprzętem na siłowni.

  automasaz-miesni-po-treningu

  Automasaż mięśni po treningu?

  Nie da się zaprzeczyć, że masaż jest efektywnym uzupełnieniem treningu. Niewiele osób jednak jest w stanie pozwolić sobie na skorzystanie z usług masażysty. A gdyby tak istniały techniki, które można wykonywać na własną rękę? Zobacz, jak przeprowadzić automasaż mięśni po treningu siłowym oraz sesji rozciągania!

  jaroslaw-domanski-specjalista-optymista

  Jarosław Domański: specjalista-optymista

  W dzisiejszym odcinku – Jarosław Domański – trener jakich mało. Poznaj specjalistę który poradzi sobie nawet z najtrudniejszym zadaniem!

  przedtreningowka-sposob-na-energie

  Przedtreningówka – sposób na energię

  Brakuje energii do treningu? Odczuwasz zmęczenie? Oto materiał o rodzajach przedtreningówek i ich wpływie na organizm. Poznaj sposoby na podniesienie własnej wydajności przed treningiem siłowym czy wytrzymałościowym. Opowie nam o tym trener personalny Jacek Kremer.

  podciaganie-na-drazku-a-ryzyko-kontuzji

  Podciąganie na drążku a ryzyko kontuzji

  Uprawianie każdej aktywności fizycznej wiąże się z możliwością nabawienia się kontuzji. Jak to jest w przypadku podciągania się na drążku? Otóż najbardziej narażone są barki i łokcie. Czy to ćwiczenie szkodzi na stawy barkowe i łokciowe? Jak prawidłowo się podciągać, by zmniejszyć ryzyko urazów? O tym w poniższym artykule!

  trening-silowy-dla-dzieci-i-mlodziezy

  Trening siłowy dla dzieci i młodzieży?

  czy-silownie-w-duzych-miastach-sa-drozsze

  Czy siłownie w dużych miastach są droższe?

  rola-testosteronu-w-treningu-silowym

  Rola testosteronu w treningu siłowym

  trening-silowy-dzieci-i-mlodziezy-mity-kontra-fakty

  Trening siłowy dzieci i młodzieży. Mity kontra fakty

  co-to-za-dziwny-sprzet-na-silowni

  Co to za dziwny sprzęt na siłowni?

  automasaz-miesni-po-treningu

  Automasaż mięśni po treningu?

  jaroslaw-domanski-specjalista-optymista

  Jarosław Domański: specjalista-optymista

  przedtreningowka-sposob-na-energie

  Przedtreningówka – sposób na energię

  podciaganie-na-drazku-a-ryzyko-kontuzji

  Podciąganie na drążku a ryzyko kontuzji

  Wszystkie artykuły z blogu

  taniec-warszawa-przeglad-ofert-szkola-tanca-nauka-kursy

  Taniec Warszawa – przegląd ofert, szkoła tańca, nauka, kursy

  slodka-trucizna-czy-cukier-naprawde-szkodzi

  Słodka trucizna – czy cukier naprawdę szkodzi?

  poradnik-wspinacza-rodzaje-chwytow-wspinaczkowych

  Poradnik wspinacza – rodzaje chwytów wspinaczkowych

  poradnik-wspinacza-jak-cwiczyc-rozne-chwyty

  Poradnik wspinacza – jak ćwiczyć różne chwyty?

  dobry-trener-personalny-wroclaw-znajdz-specjaliste-dla-siebie

  Dobry trener personalny Wrocław – znajdź specjalistę dla siebie!

  mowa-biala-na-odchudzanie-i-dla-cukrzykow

  Mowa biała na odchudzanie i dla cukrzyków?

  trening-crossfit-gumy-do-cwiczen

  Trening crossfit gumy do ćwiczeń

  korpodieta-nie-zdrowe-odzywianie-w-biurze

  Korpodieta – (nie)zdrowe odżywianie w biurze

  przesolone-zdrowie-jaka-sol-jest-najzdrowsza

  Przesolone zdrowie: Jaka sól jest najzdrowsza?

  kompendium-wiedzy-o-witaminie-a

  Kompendium wiedzy o witaminie A