Ćwiczenia z gumami oporowymi | Aktualizacja 2020

Ćwiczenia z gumami oporowymi | Aktualizacja 2020

Guma jak to guma ma wiele zastosowań, nic dziwnego, że jest coraz częściej spotykana na siłowniach i w klubach fitness. Przyjrzyjmy się bliżej temu wszechstronnemu gadżetowi treningowemu. Zobacz jak trenować za pomocą taśm oporowych.

Ćwiczenia z gumami - twój przepis na dobry trening bez wychodzenia z domu!

Minibandy i gumy oporowe z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Nic dziwnego - trening wykonany z ich użyciem kompleksowo wpływa na całe ciało i daje imponujące efekty! Zobacz, jakie ćwiczenia z gumami możesz wykonać w domu i poznaj ich poprawną technikę.

Założenia i zasady treningu: ćwiczenia z gumami od kuchni

Niezależnie od naszych priorytetów treningowych, warto wpleść ćwiczenia z użyciem gum oporowych i miniband. Występują one w różnych kolorach, a ich parametry odpowiadają konkretnemu obciążeniu, które daje opór podobny do dźwigania wolnych ciężarów. Zależnie od szerokości gumy - od 22 do 83 mm - dają podobne efekty jak przy podnoszeniu ciężarów odpowiednio od 10 do nawet 55 kg. Takie funkcje gum oporowych pozwalają na realizację kompletnego treningu. Aby osiągnąć jak najlepsze efekty, najlepiej mieć wszystkie 5 rodzajów gum - pozwoli to na progresję obciążenia i urozmaicenie bodźców. Po przeprowadzonej rozgrzewce, wykonujemy klasyczne ćwiczenia, a grubość gumy dobieramy w taki sposób, aby wykonać ok. 5-8 powt. w 4 seriach. Jakie ćwiczenia z gumami można wykonać i jak się do nich zabrać, by trening dał pożądane efekty?

Ćwiczenia z gumami: trening górnych partii mięśniowych

Trening grzbietu, klatki piersiowej czy ramion nie musi polegać na przerzucaniu żelastwa. Ciężar naszego ciała będzie wystarczający. Ćwiczenia z gumami mogą idealnie zastąpić takie sekwencje, jak podciąganie na drążku i ściąganie wyciągu do klatki, pompki z obciążeniem czy unoszenie barków w przód. Zawieszając gumę oporową na drążku, zahacz o nią stopami i wykonaj klasyczny ruch podciągania - dzięki zastosowaniu gum zdejmiesz trochę własnego ciężaru. Możesz też zaczepić gumę o drążek i w siadzie na podłożu wykonać przyciąganie do klatki lub karku - w tym wydaniu rosnący opór pozwoli zaangażować czerwone włókna mięśniowe. Inne ćwiczenia z gumami to np. pompki - wystarczy, że przełożysz gumę przez plecy (na wys. łopatek), a jej końce przełożysz przez dłonie. Sekwencja wykonana z oporem gumy pozwala na mocne zaangażowanie mm. klatki i barków, wzmocni też twoje tricepsy. Wykorzystując gumę typu miniband, możesz również wykonać trening tricepsów - wystarczy, że umieścisz gumę w dłoniach. Jedną z nich połóż na przeciwległym barku, zginając drugie ramię w stawie łokciowym. Wykonując ruch wyprostu, zaangażujesz mm. trójgłowe ramienia w pracę. Zobacz, jak trenować pozostałe partie mięśniowe!

Rodzaje gum oporowych do ćwiczeń

gumy_oporowe_rodzaje

Guma jak guma, każdy widzi…

Właśnie nie do końca, są róże rodzaje gum podstawową różnicą jest jej grubość oraz szerokość. Większość producentów tego fitnesowego gadżetu oferuje kilka wariantów gum różniących się kolorami dla łatwiejszego rozróżnienia. Są dwa główne rodzaje gumowych taśm do ćwiczeń.

 • Taśmy z metra
 • Opaski gumowe

Opaski z gum oporowych w formie zgrzanych zamkniętych opasek różnej długości, mają zazwyczaj ok 1 m średnicy. Natomiast taśmy dostępne na metry mozna kupić dowolnej długości, ceny za metr zaczynają się już od kilku złotych. Generalnie cieńkie gumy oporowe są przeznaczone do rozciągania, treningów gibkości oraz stabilizacji. Grube gumy oporowe służą do treningu siłowego.

trening_z_guma_oporowa

Przy użyciu gum oporowych można ćwiczyć wszystkie partie mięśniowe, w ramach treningu podstawowego oraz uzupełniającego. Przydatna może być również przy rozciąganiu i treningach szybkościowych, a także do ćwiczenia równowagi. 

Kobieta_guma

 

Przy użyciu gum oporowych można ćwiczyć wszystkie partie mięśniowe, w ramach treningu podstawowego oraz uzupełniającego. Przydatna może być również przy rozciąganiu i treningach szybkościowych, a także do ćwiczenia równowagi. Generalnie trening przy użyciu gum oporowych często jest zalecany przez fizjoterapeutów oraz trenerow personalnych. 

Czytaj też: Trening TRX wzmocnienie

Sekwencje na dolne partie ciała: ćwiczenia z gumami

Najważniejszą partią mięśniową są nogi. To dzięki nim pokonujemy kolejne trasy i wykonujemy codzienne czynności. Ćwiczenia z gumami można również stosować do treningu właśnie tej partii - wystarczy, że położysz się z nogami uniesionymi ku górze, kolana zgięte pod kątem 90 st. Do tego ćwiczenia najlepiej użyć gumy miniband - umieść je na stopach i z tej pozycji opuść jedną z nóg do podłogi, po czym wróć do pozycji wyjściowej. Powtarzaj na zmianę na obie nogi, wykonując ok. 12-15 powt. w 4 seriach. W podporze przodem możesz też wykonać ćwiczenia z gumami na pośladki czy brzuch. Wystarczy, że gumę zaczepioną o stopy będziesz odwodzić w tył (trening pośladków) lub przywodzić do klatki (trening brzucha). Pamiętaj, aby utrzymać proste plecy w obydwu tych ćwiczeniach i nie odginać ich w tył, ani nie podwijać bioder.

Funkcjonalne ćwiczenia z gumami: wzmocnij swoje mięśnie!

Ćwiczenia z gumami to nie tylko alternatywa dla rutynowego treningu siłowego. To także świetny sposób na rehabilitację i wzmocnienie osłabionych mm. głębokich. Z wykorzystaniem gum oporowych lub opasek miniband możesz pracować nad funkcjonalnością stożków rotatorów czy mm. przywodzicieli i odwodzicieli nóg. Doskonale wzmocnisz też cały CORE, a w przypadku, gdy potrzebna ci jest rehabilitacja, z łatwością wrócisz na właściwe tory. Ćwiczenia z gumami pozwolą ci nauczyć się konkretnych ruchów funkcjonalnych, dzięki czemu twoje kończyny odzyskają pamięć mięśniową i będą ci znów służyć.

Przykłady ćwiczeń z wykorzystaniem gum oporowych

rozciąganie_guma

Rozciąganie, przy użyciu gum o małym oporze pozwala skutecznie rozciągnąć mięśnie. Więcej o rozciąganiu - Korzyści z rozciągania

podciąganie_guma oporowa

 

 

Podciąganie, najczęściej spotykane zastosowanie gumy na siłowni. Odciążenie rąk pozwala osobom początkującym wykonać kilka powtórzeń tego ćwiczenia, a brak stabilizacji ciała uczy zachowania równowagi. Uzycie gumy do podciągania jest dobre również dla osób zaawansowanych - wtedy w ramach trenngu można wykonać więcej powtórzeń w podciąganiu.

bieganie guma oporowa

Trening szybkościowy, sprint do przodu i powrót pozwala wyćwiczyć szybkość pracy nóg na małej przestrzeni. Guma oporowa może więc być fajnym gadżetem do treningu w domu

Ryzyko w używaniu taśm do ćwiczeń

Jak to zwykle z gumami bywa, jest ryzyko pęknięcia. Dlatego przed przystąpieniem do ćwiczeń należy się upewnić że guma nie jest w żaden sposób uszkodzona, jej gwałtowne pęknięcie podczas ćwiczeń może być bolesne.

Jedną z największych zalet gum oporowych jest ich nie oporowa cena i olbrzymie możliwości zastosowania. W tym do jakiego rodzaju treningu mogą być użyte zależy tylko i wyłącznie od wyobraźni trenującego. Można zabrać je ze sobą na wakacje, nie zajmują dużo miejsca i łatwo je spakować. Można je używać trzymając w dłoniach, zahaczając o stopy, oplatając stawy, czy nawet wkładając w nie głowę. Nie wymagają żadnego dodatkowego sprzętu.

Ceny gum oporowych

Koszt zakupu gum oporowych nie jest wysoki. Wszystko zależy od tego czy będziesz kupować jedną konkretną gumę czy też cały zestaw. Generalnie kupując komplet taśm oporowych mozna zamknąć w 50 zł. Jest więc to tańsza opcja niż zakup taśm TRX które mają podobne zastosowanie. 

Marcin Zbigniewicz 3 20 stycznia 2020  7972

Dodaj komentarz

 • Ola
  20 lipca 2017
  Nauka podciągania na drążku z użyciem gumy jest naprawdę świetna. Polecam spróbować
 • Esddkn
  20 lipca 2017
  Ryzyko, brzmi strasznie
 • 20 lipca 2017
  Fajne te gumy oporowe. Gdzie można je kupić?

Artykuły z kategorii: Trening

gorset-treningu-jak-wyglada-trening-na-miesnie-glebokie-in-miesnie-posturalne-aktualizacja-2020

Gorset treningu – jak wygląda trening na mięśnie głębokie in. mięśnie posturalne? | AKTUALIZACJA 2020

Lwia część treningów skupia się na ćwiczeniu mięśni powierzchniowych. Nic dziwnego – to one odpowiadają za kształt i wygląd ciała. Nie można jednak zapominać o tym, co kryje się wewnątrz ciała – czyli gorsecie mięśniowym. Dzięki niemu możliwe jest zachowanie prawidłowej postawy ciała i stabilnej sylwetki. Czym właściwie są mięśnie posturalne i jak się je ćwiczy? Kto szczególnie powinien przekonać się do treningu mięśni głębokich?

muzyka-do-treningu-czyli-jak-zwiekszyc-jego-efektywnosc

Muzyka do treningu, czyli jak zwiększyć jego efektywność

Muzyka nie tylko umila czas podczas aktywności fizycznej, lecz także przekłada się na odczuwanie znacznie mniejszego zmęczenia. Jaką muzykę wybrać do konkretnych aktywności fizycznych?

co-daje-regularna-jazda-na-rowerze-stacjonarnym

Co daje regularna jazda na rowerze stacjonarnym?

Jazda na rowerze stacjonarnym to jedna z wielu aktywności, które można realizować we własnym domu lub na terenie niemal każdej siłowni. Na jakie mięśnie oddziałują takie ćwiczenia?

joga-solo-w-domowym-zaciszu-sprawdz-cwiczenia-na-glebokie-rozciaganie

Joga solo w domowym zaciszu - sprawdź ćwiczenia na głębokie rozciąganie

Korzyści płynące z regularnego stretchingu są nieocenione. To nie tylko sprężyste mięśnie i giętkie ciało. Ćwiczenia na rozciąganie zwiększają mobilność stawów, mogą zagwarantować lepszą integrację powięziowo-mięśniową oraz zapobiec ewentualnym kontuzjom. Jeśli brakuje ci pomysłu na stretching, wypróbuj pozycji jogi na rozciąganie. Ćwiczenia możesz wykonać w domu we własnym zakresie!

podciaganie-na-drazku-nachwytem-czy-podchwytem-aktualizacja-2020

Podciąganie na drążku nachwytem czy podchwytem? | AKTUALIZACJA 2020

Wybranie odpowiedniego chwytu podczas podciągania na drążku wiąże się z inną pracą mięśni. Podciąganie nachwytem lub podchwytem to więc w dużej mierze wzmacnianie innych partii mięśniowych. Na czym jednak polega różnica między tymi chwytami? Czy któryś z nich jest lepszy? Przewiń artykuł do aktualizacji 2020.

tym-cwiczeniem-zbudujesz-potezne-miesnie-klatki-nieoceniony-potencjal-pompek

Tym ćwiczeniem zbudujesz potężne mięśnie klatki! Nieoceniony potencjał pompek

Jeszcze kilka lat temu cieszyły się ogromną popularnością i sięgano po nie w wielu wariantach. Takie różne bodźce dla naszych mięśni mogą szybko dać imponujące efekty. Dziś ponownie wracają do łask - w końcu moc tkwi w prostocie, a pompki na klatkę to klasyka sama w sobie. Jak maksymalnie wykorzystać potencjał tego ćwiczenia?

zakwasy-na-brzuchu-przyczyny-ich-powstawania-i-sposoby-zwalczania

Zakwasy na brzuchu, przyczyny ich powstawania i sposoby zwalczania

Zakwasy na brzuchu mogą mieć różne powody. Co najczęściej powoduje takie zjawisko i jak z nim skutecznie walczyć?

miesnie-proste-brzucha-jak-je-skutecznie-cwiczyc

Mięśnie proste brzucha – jak je skutecznie ćwiczyć?

Mięśnie proste brzucha biorą udział w różnych ćwiczeniach i pełnią liczne funkcje, a ich rozbudowanie jest celem wielu osób. Jaka aktywność fizyczna jest najlepsza na ten fragment tkanki mięśniowej?

nordic-walking-czym-tak-wlasciwie-jest

Nordic walking - czym tak właściwie jest?

Nordic walking to coraz popularniejszy sport uprawiany zarówno przez młode, jak i starsze osoby. Jak właściwie trenować nordic walking i na czym to polega?

solidna-podstawa-to-polowa-sukcesu-buty-do-nordic-walking-w-pigulce

Solidna podstawa to połowa sukcesu! Buty do nordic walking w pigułce

W większości sportów - zarówno podejmowanych zawodowo, jak i na poziomie amatorskim - niezwykle ważne jest właściwie dobrane obuwie. To połowa sukcesu, bo dobre obuwie to poprawnie pracujące kończyny dolne podczas treningu. Na co zwracać uwagę podczas zakupów, jakie buty wybrać i jakie cechy powinny mieć idealnie buty do nordic walking?

gorset-treningu-jak-wyglada-trening-na-miesnie-glebokie-in-miesnie-posturalne-aktualizacja-2020

Gorset treningu – jak wygląda trening na mięśnie głębokie in. mięśnie posturalne? | AKTUALIZACJA 2020

Lwia część treningów skupia się na ćwiczeniu mięśni powierzchniowych. Nic dziwnego – to one odpowiadają za kształt i wygląd ciała. Nie można jednak zapominać o tym, co kryje się wewnątrz ciała – czyli gorsecie mięśniowym. Dzięki niemu możliwe jest zachowanie prawidłowej postawy ciała i stabilnej sylwetki. Czym właściwie są mięśnie posturalne i jak się je ćwiczy? Kto szczególnie powinien przekonać się do treningu mięśni głębokich?

muzyka-do-treningu-czyli-jak-zwiekszyc-jego-efektywnosc

Muzyka do treningu, czyli jak zwiększyć jego efektywność

Muzyka nie tylko umila czas podczas aktywności fizycznej, lecz także przekłada się na odczuwanie znacznie mniejszego zmęczenia. Jaką muzykę wybrać do konkretnych aktywności fizycznych?

co-daje-regularna-jazda-na-rowerze-stacjonarnym

Co daje regularna jazda na rowerze stacjonarnym?

Jazda na rowerze stacjonarnym to jedna z wielu aktywności, które można realizować we własnym domu lub na terenie niemal każdej siłowni. Na jakie mięśnie oddziałują takie ćwiczenia?

joga-solo-w-domowym-zaciszu-sprawdz-cwiczenia-na-glebokie-rozciaganie

Joga solo w domowym zaciszu - sprawdź ćwiczenia na głębokie rozciąganie

Korzyści płynące z regularnego stretchingu są nieocenione. To nie tylko sprężyste mięśnie i giętkie ciało. Ćwiczenia na rozciąganie zwiększają mobilność stawów, mogą zagwarantować lepszą integrację powięziowo-mięśniową oraz zapobiec ewentualnym kontuzjom. Jeśli brakuje ci pomysłu na stretching, wypróbuj pozycji jogi na rozciąganie. Ćwiczenia możesz wykonać w domu we własnym zakresie!

podciaganie-na-drazku-nachwytem-czy-podchwytem-aktualizacja-2020

Podciąganie na drążku nachwytem czy podchwytem? | AKTUALIZACJA 2020

Wybranie odpowiedniego chwytu podczas podciągania na drążku wiąże się z inną pracą mięśni. Podciąganie nachwytem lub podchwytem to więc w dużej mierze wzmacnianie innych partii mięśniowych. Na czym jednak polega różnica między tymi chwytami? Czy któryś z nich jest lepszy? Przewiń artykuł do aktualizacji 2020.

tym-cwiczeniem-zbudujesz-potezne-miesnie-klatki-nieoceniony-potencjal-pompek

Tym ćwiczeniem zbudujesz potężne mięśnie klatki! Nieoceniony potencjał pompek

Jeszcze kilka lat temu cieszyły się ogromną popularnością i sięgano po nie w wielu wariantach. Takie różne bodźce dla naszych mięśni mogą szybko dać imponujące efekty. Dziś ponownie wracają do łask - w końcu moc tkwi w prostocie, a pompki na klatkę to klasyka sama w sobie. Jak maksymalnie wykorzystać potencjał tego ćwiczenia?

zakwasy-na-brzuchu-przyczyny-ich-powstawania-i-sposoby-zwalczania

Zakwasy na brzuchu, przyczyny ich powstawania i sposoby zwalczania

Zakwasy na brzuchu mogą mieć różne powody. Co najczęściej powoduje takie zjawisko i jak z nim skutecznie walczyć?

miesnie-proste-brzucha-jak-je-skutecznie-cwiczyc

Mięśnie proste brzucha – jak je skutecznie ćwiczyć?

Mięśnie proste brzucha biorą udział w różnych ćwiczeniach i pełnią liczne funkcje, a ich rozbudowanie jest celem wielu osób. Jaka aktywność fizyczna jest najlepsza na ten fragment tkanki mięśniowej?

nordic-walking-czym-tak-wlasciwie-jest

Nordic walking - czym tak właściwie jest?

Nordic walking to coraz popularniejszy sport uprawiany zarówno przez młode, jak i starsze osoby. Jak właściwie trenować nordic walking i na czym to polega?

solidna-podstawa-to-polowa-sukcesu-buty-do-nordic-walking-w-pigulce

Solidna podstawa to połowa sukcesu! Buty do nordic walking w pigułce

W większości sportów - zarówno podejmowanych zawodowo, jak i na poziomie amatorskim - niezwykle ważne jest właściwie dobrane obuwie. To połowa sukcesu, bo dobre obuwie to poprawnie pracujące kończyny dolne podczas treningu. Na co zwracać uwagę podczas zakupów, jakie buty wybrać i jakie cechy powinny mieć idealnie buty do nordic walking?