Ćwiczenia koordynacyjne dla trenujących sporty walki, a także sporty wodne i zimowe

Ćwiczenia koordynacyjne dla trenujących sporty walki, a także sporty wodne i zimowe

Koordynacja i równowaga jest istotnym elementem z punktu widzenia sportowców. By osiągnąć jak najlepsze efekty, ważne jest, by każdy wykonywany ruch podczas ćwiczeń był prawidłowy i precyzyjny. Poznaj najlepsze ćwiczenia koordynacyjne dla osób trenujących sporty walki, sporty wodne i zimowe, a także graczy.

Jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia koordynacyjne?

Ćwiczenia koordynacyjne to wielokrotne wykonywanie tych samych ruchów. W zależności od potrzeb ćwiczącego dobierany jest stopień trudności i złożoności określonych ćwiczeń. Głównym celem ćwiczeń koordynacyjnych jest osiągnięcie maksymalnej precyzji i doskonałości w każdym ruchu (celowym, dowolnym czy zaplanowanym). Osoba wykonująca ćwiczenia koordynacyjne powinna postawić sobie możliwy do zrealizowania cel i skoncentrować się na wykonywaniu jak najdokładniej każdej czynności. Ważne jest również, by stopniować trudność kolejnych ćwiczeń, zmieniać ich rytm czy kierunek, dzięki takim ćwiczeniom ciało nauczy się lepszej koordynacji każdego możliwego ruchu.

Drabinka koordynacyjna – koordynacja nóg

trening z drabinką koordynacja nóg zręczność

Jest wykorzystywana przede wszystkim na treningach piłkarskich i części treningów gier zespołowych, lecz doskonale nadaje się do ćwiczeń koordynacyjnych we wszystkich dyscyplinach sportowych tj. sporty walki, sporty zimowe czy sporty wodne. Dzięki ćwiczeniom z wykorzystaniem drabinki poprawia się zarówno koordynacja ruchowa, jak i przyspieszenie czy szybkość. Drabinka koordynacyjna dodatkowo umożliwia wykonywanie niezliczonej liczby ćwiczeń takich jak biegi, skipy, skoki czy szuranie nogami (można łączyć również klika drabinek i tworzyć bardziej złożone kombinacje ćwiczeniowe).

Stanie na rękach - trening równowagi i stabilizacji

Jedno z najlepszych ćwiczeń na wyczucie równowagi i stabilizację core. Nauka stania na rękach nie jest trudna, ale czasochłonna. Jednak wysiłek opłaci się w postaci wzmocnienia barków, pleców oraz mięśni brzucha. Naukę stania na rękach najlepiej ćwiczyć z partnerem lub trenując pod ścianą o którą w razie utraty równowagi można się oprzeć.

Zobacz pełen poradnik do nauki stania na rękach od zera.

Przykładowe ćwiczenie koordynacyjne z wykorzystaniem drabinki

Szybki skip, wysoko uniesione kolana

Skacz po drabinkach, za każdym razem unosząc kolana jak najwyżej (stopa w górze powinna znajdować się na wysokości drugiego kolana). Przy przeskakiwaniu na drabinkach pamiętaj o pracy rąk. Ćwiczenie to można zmodyfikować do skipu z nisko uniesionymi kolanami.

Żonglowanie 3 piłkami – koordynacja oko-ręka

Sporty zimowe i wodne wymagają od zawodnika maksymalnego skupienia, ponieważ każdy – nawet najmniejszy – błąd może spowodować uzyskanie słabszego wyniku. Sportowcy wodni i zimowi powinni wykształcić jak najlepszą koordynację oko-ręka, ponieważ uprawiając sport z wykorzystaniem żywiołów muszą mieć na uwadze każdą zmianę otoczenia, by jak najszybciej zareagować. Żonglowanie to idealne ćwiczenie pozwalające na poprawę koordynacji oko-ręka.

Żonglowanie 3 piłkami dla początkujących

1. Weź piłkę do prawej ręki i wyobraź sobie prostokąt przed tobą.

2. Piłkę rzuć po przekątnej i złap lewą ręką.

3. Przerzuć piłkę z lewej ręki do prawej (powtórz tę czynność 10 razy).

4. Weź do obu rąk po jednej piłce.

5. Rzuć jedną piłkę, a gdy będzie najwyżej – rzuć drugą piłkę. Gdy opanujesz tę czynność możesz przejść do kolejnego punktu.

6. Weź do prawej ręki dwie piłki, a do lewej jedną. (Podpowiedź: Najpierw wyrzuć piłkę bliżej kciuka)

7. Podrzucaj piłki zgodnie z punktem 5, rzucaj dwoma piłkami z przeciwnych rąk, jedną tylko trzymaj w dłoni. Gdy opanujesz to ćwiczenie przejdź do kolejnego punktu.

8. Weź do prawej ręki dwie piłki, a do lewej jedną. Wyrzuć obie piłki zgodnie z punktem 2.

9. W momencie osiągnięcia przez drugą piłkę najwyższego punktu, wyrzuć trzecią piłkę. Gdy opanujesz tę czynność przejdź do kolejnego punktu.

10. Podrzucaj i łap wszystkie piłki zgodnie poprzednimi z instrukcjami.

11. To wszystko!

Ćwiczenia koordynacyjne kształtujące zwinność i zręczność

W sportach walki najważniejsza jest szybka reakcja na zachowanie przeciwnika. Ćwiczeń poprawiających koordynację ruchową w obrębie zwinności i zręczności jest naprawdę wiele. Nie są jedynie przeznaczone dla trenujących sporty walki, przydają się w każdym ze sportów, który charakteryzuje się dużą spontanicznością.

Zobacz także: Sporty plażowe dla każdego

Przykładowe ćwiczenie koordynacyjne – zwinność, zręczność

Przerzut bokiem (Do tego ćwiczenia wymagane jest opanowanie stania na rękach przy drabince)

1. Ustaw się przodem do kierunku wykonywanego elementu.

2. Wznieś ramiona w przód w górę i jednocześnie wznieś jedną nogę w przód.

3. Zrób krok do przodu przy jednoczesnym opadaniu tułowia.

4. Zamachnij się wyprostowaną nogą w tył.

5. Ręce oprzyj bokiem do kierunku wykonywanego ruchu (powinieneś teraz stać na rękach przy rozłożonych nogach w powietrzu).

6. Wyprostuj tułów, wzrok skieruj na dłonie.

7. Odepchnij kolejno ramiona, aż wylądujesz w rozkroku z ramionami uniesionymi w górę.

8. Koniec ćwiczenia (Podpowiedź: Ćwiczenie musi zostać wykonane dynamicznie).

Chcesz przeczytać cały artykuł?

admin 4 6 września 2016  4344

Dodaj komentarz

 • Anika
  20 listopada 2020
  @Kasia Barska - ciekawe, czy jakby artykuł o pszczelarstwie na blogu dla laików był napisany specjalistycznym językiem zatwierdzonym przez główną szkołę pszczelarstwa, to wiedziałabyś o co konkretnie chodzi :) Wydaje mi się, że im prościej tym lepiej, żeby zrozumiała to osoba, która nie ma pojęcia o temacie.
 • 19 listopada 2020
  Metodyka nauczania elementu gimnastycznego pt. przerzut bokiem (tutaj - gwiazda) dość uproszczona. Na AWFie i za taką nazwę i za metodykę dostałabym pałę
 • 20 lipca 2017
  Fajne te ćwiczenia na drabince
 • Kiki
  20 lipca 2017
  Koordynacja w sportach walki jest mega ważna. Bez niej nawet nie ma co myśleć o zostaniu zawodowcem czy nawet średnim poziomie zaawasnowania

Artykuły z kategorii: Sztuki i Sporty Walki

wing-tsun-kung-fu-uderzenia-lancuchowe

Wing Tsun Kung Fu – uderzenia łańcuchowe

Techniki łańcuchowe są jedną z najbardziej charakterystycznych cech Wing Tsun Kung Fu. Dzięki nim walka staje się znacznie bardziej skuteczna. Oto najpopularniejsze ciosy łańcuchowe oraz uderzenia za pomocą łokci w tej sztuce walki.

zespolowe-sporty-walki-czy-taka-forma-w-ogole-istnieje

Zespołowe sporty walki? Czy taka forma w ogóle istnieje?

Sporty zespołowe zwykle kojarzą się z piłką nożną, piłką ręczną, koszykówką… Bardzo trudno o postrzeganie w tym kontekście sportów walki – w końcu starcie odbywa się zwykle jeden na jednego. A co jeśli naprawdę istnieje coś takiego jak zespołowe sporty walki?

boks-birmanski-czyli-ekstremalny-sport-walki-o-ktorym-wiedza-nieliczni

Boks birmański, czyli ekstremalny sport walki, o którym wiedzą nieliczni

Boks birmański nie jest tak znanym sportem walki jak karate, kick-boxing czy nawet krav maga. Jak wygląda historia tego sportu i czy jest on dostępny w Polsce?

wschodnie-sztuki-walki-poznaj-ich-rodzaje-i-sprawdz-na-czym-polegaja

Wschodnie sztuki walki - poznaj ich rodzaje i sprawdź, na czym polegają

Legendarne kung fu, medytacyjne tai chi, judo, aikido i karate. Do tego klasyczne już taekwondo i coraz bardziej modne muay thai. Wszystkie te wschodnie sztuki walki wywodzą się ze starożytnej filozofii Dalekiego Wschodu. Na czym polegają i czym różnią się od sportów walki uprawianych współcześnie?

aikido-karate-i-judo-poznaj-japonskie-sztuki-walki-i-ich-tradycyjna-filozofie

Aikido, karate i judo - poznaj japońskie sztuki walki i ich tradycyjną filozofię

Starożytne filozofie Dalekiego Wschodu to punkt wyjścia dla wielu dziedzin życia. Również japońskie sztuki walki czerpią właśnie z nauk wielkich myślicieli wschodnich. Na czym polega technika poszczególnych walk i jak podejść do przeciwnika w myśl aikido, judo i karate?

swiatowe-sztuki-walki-istota-sama-w-sobie-poznaj-ich-rodzaje

Światowe sztuki walki - istota sama w sobie. Poznaj ich rodzaje!

Cały świat zachwyca się boksem i czerpie ogromną przyjemność ze sportowego widowiska. Sporty walki to jednak komercja. Tu ważne jest przede wszystkim, kto zwycięży, a kto przegra. Czym więc są sztuki walki i jak się mają ich rodzaje do popularnych sportów?

ile-czasu-potrzeba-aby-opanowac-podstawy-boksu

Ile czasu potrzeba aby opanować podstawy boksu?

Zastanawiasz się czy warto zacząć trenować boks? Brakuje Ci motywacji, bo opanowanie techniki wydaje Ci się zbyt odległe? Zobacz na ile trudne i czasochłonne jest opanowanie boksowania. Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację 2020.

brazylijskie-jiu-jitsu-warszawa-jak-wybrac-klub

Brazylijskie Jiu Jitsu Warszawa – jak wybrać klub?

Nie ma co ukrywać – kluby BJJ Warszawa aż się biją o klienta. W stolicy oferta treningów sportów walki jest wyjątkowo szeroka. Jak zdecydować się na klub BJJ w Warszawie? Na czym właściwie polega Brazylijskie Jiu Jitsu? BJJ Warszawa treningi dla każdego. Ju Jitsu Warszawa - przewiń artykuł!

combat-56-system-walki-polskich-oddzialow-specjalnych

Combat 56 – system walki polskich oddziałów specjalnych

W latach 80. i 90. eksperymentalnie poszukiwano technik walki, które sprawdziłyby się w siłach zbrojnych. Dzięki majorowi Arkadiuszowi Kupsowi powstał system Combat 56. Zobacz, na czym on polega, oraz do czego jest przeznaczony.

boks-krakow-dla-poczatkujacych-jak-zaczac-trenowac-boks

Boks Kraków dla początkujących – jak zacząć trenować boks?

Zastanawiasz się nad rozpoczęciem zajęć boksu w Krakowie? Mamy dla Ciebie poradnik! Boks Kraków dla początkujących, młodzieży, dziewczyn… Każdy może zacząć trenować boks z trenerem personalnym bądź w klubie w Krakowie!

wing-tsun-kung-fu-uderzenia-lancuchowe

Wing Tsun Kung Fu – uderzenia łańcuchowe

Techniki łańcuchowe są jedną z najbardziej charakterystycznych cech Wing Tsun Kung Fu. Dzięki nim walka staje się znacznie bardziej skuteczna. Oto najpopularniejsze ciosy łańcuchowe oraz uderzenia za pomocą łokci w tej sztuce walki.

zespolowe-sporty-walki-czy-taka-forma-w-ogole-istnieje

Zespołowe sporty walki? Czy taka forma w ogóle istnieje?

Sporty zespołowe zwykle kojarzą się z piłką nożną, piłką ręczną, koszykówką… Bardzo trudno o postrzeganie w tym kontekście sportów walki – w końcu starcie odbywa się zwykle jeden na jednego. A co jeśli naprawdę istnieje coś takiego jak zespołowe sporty walki?

boks-birmanski-czyli-ekstremalny-sport-walki-o-ktorym-wiedza-nieliczni

Boks birmański, czyli ekstremalny sport walki, o którym wiedzą nieliczni

Boks birmański nie jest tak znanym sportem walki jak karate, kick-boxing czy nawet krav maga. Jak wygląda historia tego sportu i czy jest on dostępny w Polsce?

wschodnie-sztuki-walki-poznaj-ich-rodzaje-i-sprawdz-na-czym-polegaja

Wschodnie sztuki walki - poznaj ich rodzaje i sprawdź, na czym polegają

Legendarne kung fu, medytacyjne tai chi, judo, aikido i karate. Do tego klasyczne już taekwondo i coraz bardziej modne muay thai. Wszystkie te wschodnie sztuki walki wywodzą się ze starożytnej filozofii Dalekiego Wschodu. Na czym polegają i czym różnią się od sportów walki uprawianych współcześnie?

aikido-karate-i-judo-poznaj-japonskie-sztuki-walki-i-ich-tradycyjna-filozofie

Aikido, karate i judo - poznaj japońskie sztuki walki i ich tradycyjną filozofię

Starożytne filozofie Dalekiego Wschodu to punkt wyjścia dla wielu dziedzin życia. Również japońskie sztuki walki czerpią właśnie z nauk wielkich myślicieli wschodnich. Na czym polega technika poszczególnych walk i jak podejść do przeciwnika w myśl aikido, judo i karate?

swiatowe-sztuki-walki-istota-sama-w-sobie-poznaj-ich-rodzaje

Światowe sztuki walki - istota sama w sobie. Poznaj ich rodzaje!

Cały świat zachwyca się boksem i czerpie ogromną przyjemność ze sportowego widowiska. Sporty walki to jednak komercja. Tu ważne jest przede wszystkim, kto zwycięży, a kto przegra. Czym więc są sztuki walki i jak się mają ich rodzaje do popularnych sportów?

ile-czasu-potrzeba-aby-opanowac-podstawy-boksu

Ile czasu potrzeba aby opanować podstawy boksu?

Zastanawiasz się czy warto zacząć trenować boks? Brakuje Ci motywacji, bo opanowanie techniki wydaje Ci się zbyt odległe? Zobacz na ile trudne i czasochłonne jest opanowanie boksowania. Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację 2020.

brazylijskie-jiu-jitsu-warszawa-jak-wybrac-klub

Brazylijskie Jiu Jitsu Warszawa – jak wybrać klub?

Nie ma co ukrywać – kluby BJJ Warszawa aż się biją o klienta. W stolicy oferta treningów sportów walki jest wyjątkowo szeroka. Jak zdecydować się na klub BJJ w Warszawie? Na czym właściwie polega Brazylijskie Jiu Jitsu? BJJ Warszawa treningi dla każdego. Ju Jitsu Warszawa - przewiń artykuł!

combat-56-system-walki-polskich-oddzialow-specjalnych

Combat 56 – system walki polskich oddziałów specjalnych

W latach 80. i 90. eksperymentalnie poszukiwano technik walki, które sprawdziłyby się w siłach zbrojnych. Dzięki majorowi Arkadiuszowi Kupsowi powstał system Combat 56. Zobacz, na czym on polega, oraz do czego jest przeznaczony.

boks-krakow-dla-poczatkujacych-jak-zaczac-trenowac-boks

Boks Kraków dla początkujących – jak zacząć trenować boks?

Zastanawiasz się nad rozpoczęciem zajęć boksu w Krakowie? Mamy dla Ciebie poradnik! Boks Kraków dla początkujących, młodzieży, dziewczyn… Każdy może zacząć trenować boks z trenerem personalnym bądź w klubie w Krakowie!