Ćwiczenia koordynacyjne dla trenujących sporty walki, a także sporty wodne i zimowe

Ćwiczenia koordynacyjne dla trenujących sporty walki, a także sporty wodne i zimowe

Koordynacja i równowaga jest istotnym elementem z punktu widzenia sportowców. By osiągnąć jak najlepsze efekty, ważne jest, by każdy wykonywany ruch podczas ćwiczeń był prawidłowy i precyzyjny. Poznaj najlepsze ćwiczenia koordynacyjne dla osób trenujących sporty walki, sporty wodne i zimowe, a także graczy.

Jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia koordynacyjne?

Ćwiczenia koordynacyjne to wielokrotne wykonywanie tych samych ruchów. W zależności od potrzeb ćwiczącego dobierany jest stopień trudności i złożoności określonych ćwiczeń. Głównym celem ćwiczeń koordynacyjnych jest osiągnięcie maksymalnej precyzji i doskonałości w każdym ruchu (celowym, dowolnym czy zaplanowanym). Osoba wykonująca ćwiczenia koordynacyjne powinna postawić sobie możliwy do zrealizowania cel i skoncentrować się na wykonywaniu jak najdokładniej każdej czynności. Ważne jest również, by stopniować trudność kolejnych ćwiczeń, zmieniać ich rytm czy kierunek, dzięki takim ćwiczeniom ciało nauczy się lepszej koordynacji każdego możliwego ruchu.

Drabinka koordynacyjna – koordynacja nóg

trening z drabinką koordynacja nóg zręczność

Jest wykorzystywana przede wszystkim na treningach piłkarskich i części treningów gier zespołowych, lecz doskonale nadaje się do ćwiczeń koordynacyjnych we wszystkich dyscyplinach sportowych tj. sporty walki, sporty zimowe czy sporty wodne. Dzięki ćwiczeniom z wykorzystaniem drabinki poprawia się zarówno koordynacja ruchowa, jak i przyspieszenie czy szybkość. Drabinka koordynacyjna dodatkowo umożliwia wykonywanie niezliczonej liczby ćwiczeń takich jak biegi, skipy, skoki czy szuranie nogami (można łączyć również klika drabinek i tworzyć bardziej złożone kombinacje ćwiczeniowe).

Stanie na rękach - trening równowagi i stabilizacji

Jedno z najlepszych ćwiczeń na wyczucie równowagi i stabilizację core. Nauka stania na rękach nie jest trudna, ale czasochłonna. Jednak wysiłek opłaci się w postaci wzmocnienia barków, pleców oraz mięśni brzucha. Naukę stania na rękach najlepiej ćwiczyć z partnerem lub trenując pod ścianą o którą w razie utraty równowagi można się oprzeć.

Zobacz pełen poradnik do nauki stania na rękach od zera.

Przykładowe ćwiczenie koordynacyjne z wykorzystaniem drabinki

Szybki skip, wysoko uniesione kolana

Skacz po drabinkach, za każdym razem unosząc kolana jak najwyżej (stopa w górze powinna znajdować się na wysokości drugiego kolana). Przy przeskakiwaniu na drabinkach pamiętaj o pracy rąk. Ćwiczenie to można zmodyfikować do skipu z nisko uniesionymi kolanami.

Żonglowanie 3 piłkami – koordynacja oko-ręka

Sporty zimowe i wodne wymagają od zawodnika maksymalnego skupienia, ponieważ każdy – nawet najmniejszy – błąd może spowodować uzyskanie słabszego wyniku. Sportowcy wodni i zimowi powinni wykształcić jak najlepszą koordynację oko-ręka, ponieważ uprawiając sport z wykorzystaniem żywiołów muszą mieć na uwadze każdą zmianę otoczenia, by jak najszybciej zareagować. Żonglowanie to idealne ćwiczenie pozwalające na poprawę koordynacji oko-ręka.

Żonglowanie 3 piłkami dla początkujących

1. Weź piłkę do prawej ręki i wyobraź sobie prostokąt przed tobą.

2. Piłkę rzuć po przekątnej i złap lewą ręką.

3. Przerzuć piłkę z lewej ręki do prawej (powtórz tę czynność 10 razy).

4. Weź do obu rąk po jednej piłce.

5. Rzuć jedną piłkę, a gdy będzie najwyżej – rzuć drugą piłkę. Gdy opanujesz tę czynność możesz przejść do kolejnego punktu.

6. Weź do prawej ręki dwie piłki, a do lewej jedną. (Podpowiedź: Najpierw wyrzuć piłkę bliżej kciuka)

7. Podrzucaj piłki zgodnie z punktem 5, rzucaj dwoma piłkami z przeciwnych rąk, jedną tylko trzymaj w dłoni. Gdy opanujesz to ćwiczenie przejdź do kolejnego punktu.

8. Weź do prawej ręki dwie piłki, a do lewej jedną. Wyrzuć obie piłki zgodnie z punktem 2.

9. W momencie osiągnięcia przez drugą piłkę najwyższego punktu, wyrzuć trzecią piłkę. Gdy opanujesz tę czynność przejdź do kolejnego punktu.

10. Podrzucaj i łap wszystkie piłki zgodnie poprzednimi z instrukcjami.

11. To wszystko!

Ćwiczenia koordynacyjne kształtujące zwinność i zręczność

W sportach walki najważniejsza jest szybka reakcja na zachowanie przeciwnika. Ćwiczeń poprawiających koordynację ruchową w obrębie zwinności i zręczności jest naprawdę wiele. Nie są jedynie przeznaczone dla trenujących sporty walki, przydają się w każdym ze sportów, który charakteryzuje się dużą spontanicznością.

Przykładowe ćwiczenie koordynacyjne – zwinność, zręczność

Przerzut bokiem (Do tego ćwiczenia wymagane jest opanowanie stania na rękach przy drabince)

1. Ustaw się przodem do kierunku wykonywanego elementu.

2. Wznieś ramiona w przód w górę i jednocześnie wznieś jedną nogę w przód.

3. Zrób krok do przodu przy jednoczesnym opadaniu tułowia.

4. Zamachnij się wyprostowaną nogą w tył.

5. Ręce oprzyj bokiem do kierunku wykonywanego ruchu (powinieneś teraz stać na rękach przy rozłożonych nogach w powietrzu).

6. Wyprostuj tułów, wzrok skieruj na dłonie.

7. Odepchnij kolejno ramiona, aż wylądujesz w rozkroku z ramionami uniesionymi w górę.

8. Koniec ćwiczenia (Podpowiedź: Ćwiczenie musi zostać wykonane dynamicznie).

admin 2 6 września 2016  1609

Dodaj komentarz

  • 20 lipca 2017
    Fajne te ćwiczenia na drabince
  • Kiki
    20 lipca 2017
    Koordynacja w sportach walki jest mega ważna. Bez niej nawet nie ma co myśleć o zostaniu zawodowcem czy nawet średnim poziomie zaawasnowania

Artykuły z kategorii: Sztuki Walki

podobne-a-jednak-rozne-judo-vs-bjj

Podobne a jednak różne – Judo vs BJJ

Zarówno Judo, jak i Brazylijskie Jiu Jitsu są zaliczane do graplingowych sportów walki. Co więcej, BJJ powstało w wyniku modyfikacji zasad obecnych w Judo. Po kilku dekadach rozwoju obu sportów w różnych kierunkach wciąż mają one ze sobą wiele wspólnego. Podstawowe różnice między nimi tkwią jednak w odmiennych strategiach walki.

sporty-walki-jakie-sa-rodzaje-kaskow

Sporty walki – jakie są rodzaje kasków?

Każdy sport walki charakteryzuje się niezbędnym sprzętem treningowym. W niektórych stylach potrzebne są m.in. kaski. To one chronią zawodników przed obrażeniami czy wstrząśnieniem mózgu. Oto przegląd rodzajów kasków w sportach walki. Zobacz, do czego właściwie służą.

co-oznaczaja-kolory-pasow-w-sportach-walki

Co oznaczają kolory pasów w sportach walki?

Kolor pasa noszonego przez zawodnika sportów walki mówi głównie o jego stopniu zaawansowania w danej dyscyplinie. Zobacz, co oznaczają poszczególne kolory pasów w karate, judo, BJJ, aikido i taekwondo.

tajniki-treningu-utwardzania-w-sportach-walki

Tajniki treningu utwardzania w sportach walki

Mocne pięści są podstawą wielu sportów walki. Shaolińscy mnisi od dawien dawna przeprowadzają zabiegi oraz treningi utwardzania praktycznie każdej części ciała. Czy taka praktyka jest bezpieczna? Na czym ona polega i czemu służy?

czesc-ii-trening-kick-boxingu-w-praktyce

Część II. Trening kick-boxingu w praktyce

Czy trzeba być bardzo wysportowanym, żeby zacząć uprawiać kick-boxing? Czy sporty walki może uprawiać osoba bardzo drobna, albo duża i silna, ale słabo rozciągnięta? Czy trening kick-boxingu przekłada się na jakość życia codziennego? O tym z perspektywy doświadczonej trenerki kick-boxingu Magdaleny Frankowicz.

czesc-i-na-czym-polega-kick-boxing

Część I. Na czym polega kick-boxing?

Czym są sporty walki? Czy sporty walki i sztuki walki są ze sobą tożsame? Czy to doskonalenie siebie, okładanie się, czy może metoda samoobrony? W czasach intensywnego rozwoju mediów można znaleźć tyle różnych zdań na ten temat, ile jest osób chcących wypowiedzieć swoje zdanie. Sportów walki jest wiele, a ich korzenie można znaleźć na każdym kontynencie. Ja postanowiłam opowiedzieć o jednym z nich – kick-boxingu.

znani-trenerzy-i-zawodnicy-w-sportach-walki-w-polsce

Znani trenerzy i zawodnicy w sportach walki w Polsce

Sporty walki cieszą się ogromną popularnością w naszym kraju. Zobacz znanych zawodników i trenerów w boksie, kickboxingu, krav madze, taekwondo, brazylijskim jiu-jitsu, aikido, boksie tajskim i zapasach. Czy znasz ich wszystkich?

kadra-polski-pfkb

Kadra Polski PFKB

Kadra Polski kickboxingu PFKB ma już wieloletnią tradycję. W ciągu tego czasu przez jej skład przewinęło się wielu zasłużonych zawodników i trenerów. Jak jednak obecnie przedstawia się sytuacja Kadry Polski kickboxingu? Jakie są najpopularniejsze gale sportów walki? I jak się do nich przygotowują zawodnicy? O tym – i innych istotnych sprawach dla tego sportu – przeczytacie w poniższym artykule!

bakowski-jestem-swietnie-poinformowany

Bąkowski - Jestem świetnie poinformowany!

Jaka przyszłość czeka polski kickboxing? W jakim kierunku rozwijają się kluby sportowe i federacje? Na te pytania znajdziecie odpowiedź u źródeł. Najnowsze informacje od Cristiano Radicchi oraz Piotra Bąkowskiego z PFKB.

obrona-w-boksie-i-uderzanych-sportach-walki

Obrona w boksie i uderzanych sportach walki

Atak i obrona są podstawowymi założeniami w sportach walki opartych na uderzeniach. W boksie wyróżnia się zwykle 12 podstawowych ciosów atakujących. Jak się przed nimi bronić? Zobacz, na czym polega technika obrony w pięściarstwie

podobne-a-jednak-rozne-judo-vs-bjj

Podobne a jednak różne – Judo vs BJJ

sporty-walki-jakie-sa-rodzaje-kaskow

Sporty walki – jakie są rodzaje kasków?

co-oznaczaja-kolory-pasow-w-sportach-walki

Co oznaczają kolory pasów w sportach walki?

tajniki-treningu-utwardzania-w-sportach-walki

Tajniki treningu utwardzania w sportach walki

czesc-ii-trening-kick-boxingu-w-praktyce

Część II. Trening kick-boxingu w praktyce

czesc-i-na-czym-polega-kick-boxing

Część I. Na czym polega kick-boxing?

znani-trenerzy-i-zawodnicy-w-sportach-walki-w-polsce

Znani trenerzy i zawodnicy w sportach walki w Polsce

kadra-polski-pfkb

Kadra Polski PFKB

bakowski-jestem-swietnie-poinformowany

Bąkowski - Jestem świetnie poinformowany!

obrona-w-boksie-i-uderzanych-sportach-walki

Obrona w boksie i uderzanych sportach walki