Crossfit – najpopularniejsze WODy | AKTUALIZACJA 2020

WOD, czyli Workout of The Day to nieodłączny element każdego treningu crossfit. WOD ma miejsce po rozgrzewce i nauce techniki. WOD to zadanie, które należy wykonać jak najszybciej. Uczestnicy treningów crossfit idąc na trening nie wiedzą jakie wyzwanie ich czeka. I to lubią w nim najbardziej! Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację.
Czym jest Workout of The Day (WOD)?
Workout of The Day to z angielskiego „trening na dzisiaj”. Jest to rodzaj zadania, które należy wykonać w jak najkrótszym czasie. Jest to swego rodzaju test, który sprawdza wytrzymałość i ogólną sprawność fizyczną danego dnia. Naszym zadaniem jest osiąganie jak najlepszych wyników w wykonywaniu każdego WOD.
Wykonuje się je po skończonej rozgrzewce i części poświęconej nauce techniki. Aż do momentu rozpoczęcia treningu uczestnicy zajęć nie wiedzą jak będzie wyglądało dzisiejsze WOD, ponieważ wybiera się je losowo, co czyni WOD tak bardzo fascynującym. Ma to na celu zaskoczenie mięśni poprzez podejmowanie za każdym razem innego wyzwania. Zestawy WOD powtarzają się raz na wiele treningów.
Czytaj: Skakanka crossfit
Bezpieczeństwo wykonywania WOD'a
Crossfit nie jest aktywnością dla każdego. Jeśli nie masz pewności, że twój organizm jest w doskonałej kondycji fizycznej, lepiej nie decyduj się na crossfit. Jego najważniejszą cechą jest walka z samym sobą i przekraczanie własnych granic. Niemniej jednak, osoby mniej lub bardziej doświadczone w treningu crossfit, które nie mają żadnych przeciwwskazań medycznych, również powinny na siebie uważać. Należy pamiętać o właściwym dobraniu intensywności WOD. Nie rzucaj się od razu na głęboką wodę. Pozwól organizmowi przyzwyczaić się do treningów i dopiero wtedy zacznij walkę ze słabościami. Nie próbuj nic udowadniać. Trening crossfit to z założenia wyzwanie przed samym sobą! Inni nie mają tutaj znaczenia. Dlatego w trosce o swoje bezpieczeństwo, obserwuj swoje ciało i jego możliwości. Trening crossfit powinien być dla ciebie dobrą zabawą.
Sposoby wykonywania WOD
Każdy Workout of The Day jest podzielony na serie od 2 do 5 ćwiczeń, które możesz dowolnie dobierać. Istnieją dwie metody wykonywania WOD, o których należy pamiętać:
Pierwsza metoda robienia WOD to określenie ilości powtórzeń dla każdego ćwiczenia oraz czas, w jakim wykonasz NAJWIĘCEJ CYKLI.
Druga metoda robienia WOD to określenie ilości powtórzeń dla każdego ćwiczenia oraz ilość cykli do wykonania, a wtedy cały WOD należy wykonać w jak NAJKRÓTSZYM CZASIE.
Najpopularniejsze zestawy treningowe crossfit WODy
Angie
Każdą setkę powtórzeń możesz dzielić na dowolną liczbę serii i wykonywać je z krótkimi przerwami. Do kolejnego ćwiczenia możesz przejść dopiero po skończeniu poprzedniego. Mierz swój czas, a przy następnym treningu postaraj się poprawić swój wynik.
100 podciągnięć
100 pompek
100 brzuszków
100 przysiadów
Barbara
Cały trening to 5 rund. Między każdą rundą rób 3 minuty przerwy.
20 podciągnięć
30 pompek
40 brzuszków
50 przysiadów
Chelsea
Rundę wykonaj w 30 sekund, a później zrób minutę przerwy.
5 podciągnięć
10 pompek
15 przysiadów
Cindy
Przez 20 minut postaraj się wykonać jak najwięcej rund. Formuła AMRAP (as many rounds as possible).
5 podciągnięć
10 pompek
15 przysiadów
Annie
W jak najkrótszym czasie wykonaj 50, 40, 30, 20 i w końcu 10 powtórzeń.
podwójne skoki na skakance
brzuszki
Nicole
Przez 20 minut postaraj się wykonać jak najwięcej rund. Formuła AMRAP (as many rounds as possible).
bieg na 40m
podciąganie – maksymalna liczba powtórzeń
Ryan
Wykonaj 5 rund w jak najkrótszym czasie.
7 wymyków na kółkach gimnastycznych
21 burpee (wyskok w górę, zejście do pozycji do pompki i wyrzut nóg do tyłu)
DT
Wykonaj 5 rund w jak najkrótszym czasie.
martwy ciąg 70kg, 12 powtórzeń
zarzut 70kg, 9 powtórzeń
wypchnięcie sztangi nad głowę, 6 powtórzeń
Griff
Cały WOD na czas.
bieg na 800m
bieg na 400m tyłem
bieg na 800m
bieg na 400m tyłem
Moc w pigułce: stwórz swój indywidualny plan treningu crossfit
Dobrze opracowany plan to podstawowy element procesu treningowego. Aby nie tracić czasu na pracę na klasycznym splicie, możesz spróbować treningu crossfit. Zafundujesz sobie sporą intensywność ćwiczeń, zaoszczędzisz czas i osiągniesz wielki sukces. Jak wygląda trening crossfit i jak go odpowiednio zaplanować?
Crossfit w pigułce: na czym polegają treningi?
W ostatnich latach moda na crossfit była bardzo duża. Treningi o wysokiej intensywności chciał wykonywać każdy, a kolejne ćwiczenia znajdowały coraz więcej miłośników. Obecnie treningi crossfit przeżywają swoisty renesans, już nie jako modna aktywność, a skuteczna forma organizacji ćwiczeń. Regularne wizyty w salach do crossfitu to gwarancja bardzo dobrych efektów już przy 2-3 treningach tygodniowo. Szansą może być dla ciebie wysoka intensywność treningu, dzięki którym zgubisz nadwyżkowe kilogramy i zmniejszysz poziom tkanki tłuszczowej, a jednocześnie zbudujesz mocne i silne mięśnie całego ciała. Przy okazji świetnie rozwiniesz wydolność oddechowo-krążeniową i zwiększysz mobilność i stabilność stawów. Ale od początku. Najważniejsze są ćwiczenia, a tych trochę jest. Które będą najlepsze?
Czytaj: Gumy do crossfit
Podstawowe ćwiczenia crossfit: baza dobrego treningu
Nie jest żadną tajemnicą, że filozofia treningu crossfit opiera się o wysoką intensywność ćwiczeń przy jednoczesnym podnoszeniu wydolności organizmu na wielu płaszczyznach. Baza treningu opiera się na rozgrzewce, podczas której doskonale przygotujesz ciało na wysiłek i wprowadzisz mięśnie w tzw. temperaturę roboczą. Druga część treningu crossfit to tzw. skills, czyli umiejętności. To tutaj nauczysz się wykonywać konkretne ćwiczenia, skupisz się na części technicznej, by potem połączyć prawidłowy wzorzec ruchowy z odpowiednią techniką oddychania. Część właściwa, czyli WOD, to część zajęć, która trwa ok. 25-30 minut i obejmuje konkretny zestaw ćwiczeń uporządkowany w plan. Każdy WOD opiera się o 5 podstawowych ruchów: wyciskanie, podciąganie, przysiad, burpees i thruster. Ten ostatni to najbardziej znienawidzony, a poprzedni daje największego kopa i siłę do działania. Jak stworzyć plan treningu crossfit w oparciu o te 5 standardowych ruchów?
Przykładowy plan działania: treningi crossfit w twoim zasięgu

Skupmy się na WODzie (ang. Workout of the Day), bo to właśnie tutaj wykorzystujesz podstawowe ruchy stanowiące bazę treningu. W crossficie najważniejsze są mocne nogi, a w treningu masz do wyboru wiele wersji przysiadów. Możesz działać z ciężarem własnego ciała, ze sztangą na barkach lub z przodu oraz z kettlami. Pamiętaj, jak ważna jest prawidłowa technika! Również klatka i obręcz barkowa pełni kluczową rolę w crossficie, a trening tych partii opiera się na wyciskaniu. Do wyboru masz hantle, sztangi i kettle, choć sprawdzą się też piłki lekarskie. Thruster jako ruch metaboliczny, łączący rwanie sztangi, przysiad i zarzut to już wyższa szkoła jazdy, ale na pewno świetnie się sprawdzi i skutecznie wzmocni twoje ciało. Burpees to z kolei połączenie wyrzutu nóg w podporze z energicznym wyskokiem, dzięki czemu szybko zwiększysz intensywność treningu. Nie zapomnij o korpusie - wzmocnisz go dzięki sekwencji situps, czyli klasycznych brzuszków.
Czytaj: Sposoby na siniaki w crossfit
Treningi crossfit efekty: spodziewaj się jak najwięcej
Jeśli nadal zastanawiasz się nad tym, czy treningi crossfit dają radę, możesz mieć tę pewność. Wysoka intensywność ćwiczeń pozwala ci zaoszczędzić czas, którego i tak zawsze jest za mało. Decydując się na crossfit, możesz brać udział w zorganizowanych zajęciach, uczęszczać na indywidualne treningi z osobistym instruktorem lub ćwiczyć we własnym zakresie w domu. Pamiętaj, że crossfit to wysokiej intensywności trening wytrzymałościowy - wymaga nie tylko dużej sprawności, ale też odpowiedniego przygotowania motorycznego całego ciała. Gdy już wkręcisz się w ten świat, zobaczysz, jak wiele możesz osiągnąć. Odchudzone i świetnie umięśnione ciało ze wzmocnionym układem oddychania i ekstra wydolnym układem sercowo-naczyniowym może należeć do ciebie! Nie musisz dłużej czekać - to twoja szansa!
~ Aleks Dorosiński
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!