Combat 56 – system walki polskich oddziałów specjalnych

Combat 56 – system walki polskich oddziałów specjalnych

W latach 80. i 90. eksperymentalnie poszukiwano technik walki, które sprawdziłyby się w siłach zbrojnych. Dzięki majorowi Arkadiuszowi Kupsowi powstał system Combat 56. Zobacz, na czym on polega, oraz do czego jest przeznaczony.

Początkowy kształt systemu Combat 56

Major Arkadiusz Kups stworzył system Combat 56, przy pomocy swoich kontaktów z przedstawicielami różnych sztuk walki (np. Kung Fu, czy Wing Chun). Na kształt systemu wpływ miały również wymiany szkoleniowe z innymi jednostkami specjalnymi. Dzięki doświadczeniu, które zdobył podczas służby w jednostkach specjalnych oraz powyższym kontaktom narodził się w Polsce nowy system walki.

W latach 90. XX wieku szczecińska kompania nr 56 jako pierwsza miała okazję zastosować autorski program Kupsa, który zakładał nie tylko walkę wręcz, ale i użycie broni. Z tego właśnie względu skuteczność systemu Combat 56 w wersji cywilnej jest mocno ograniczona, nie oznacza jednak całkowitej eliminacji szkolenia osób nieposiadających uprawnień na broń. Ten utylitarny system walki kontaktowej sprawił, że jego twórca Arkadiusz Kups odebrał pod koniec XX wieku prestiżową nagrodę Ministerstwa Obrony Narodowej za niepokorność i odwagę. I choć w 1999 Kups zdecydował się odejść ze służby, jest wziąć aktywny zawodowo i publikuje dla specjalistycznych pism, m.in. Komandos czy Polska Zbrojna. Tyle z historii - na czym więc polega Combat 56 i jakie są jego główne założenia?

Początkowo Combat 56 składał się z technik nakierowanych na eliminację przeciwnika. Metody walki były bardzo brutalne i mordercze, a tym samym sprawdzały się jedynie podczas działań wojennych. Taka forma była mało uniwersalna i trudna do odtworzenia w innych strukturach. Powstał pomysł rozbudowy systemu tak, by zawierał bezpieczne i proste techniki samoobrony. Metodę oparto na kilku prostych ruchach, dostosowanych do danej sytuacji zagrożenia.

Cel systemu Combat 56

Niewielka ilość schematów ruchowych, racjonalna psychologia przetrwania, prostota i skuteczność – dzięki temu nauka technik Combat 56 nie jest skomplikowana. Chwyty są skierowane m.in. w stronę gałek ocznych, tętnic szyjnych, krocza czy tchawicy przeciwnika. Trzymania zasadzają się na tzw. łańcuchach dźwigniowych. Dzięki prostym zasadom obowiązującym w systemie, takie metody walki mają dużą skuteczność.

Walka wręcz systemem Combat 56: założenia i cele

Żaden system walki kontaktowej nie jest tworzony bez kluczowego zastosowania. Również Combat 56 posiada swoje nadrzędne cele, którymi są prostota i wysoka skuteczność. Według twórcy systemu, do osiągnięcia szybkiego efektu i skutecznego powalenia przeciwnika nie potrzeba więcej, dlatego Combat 56 zakłada proste chwyty operujące na tętnicach szyjnych, gałkach ocznych i kroczu - taki nieskomplikowany układ ciosów pozwala na bardzo skuteczne wyjście z opresji, a wykorzystujące tzw. łańcuchy dźwigniowe chwyty pozwalają na szybkie unieruchomienie przeciwnika. Aby skutecznie operować systemem Combat 56 w walce, wystarczy opanować już 2 techniki. Dzięki swojej prostocie, system walki wręcz Combat 56 idealnie się sprawdzi w każdej sytuacji zagrożenia, a właściwe zastosowanie opanowanej techniki pozwoli ujść cało z każdej opresji. Komu najbardziej przyda się taka forma walki?

Walka Combat 56 została stworzona dla oddziałów mundurowych i zakłada wykorzystanie broni. Obecnie sprawdzone działania operacyjne są wykorzystywane w taktyce interwencji służb wojskowych, policji oraz ochrony. Mimo to, cywile mogą również przejść takie szkolenie na terenie całego kraju.

Dostępne szkolenia Combat 56: dla kogo są prowadzone?

Polskie Stowarzyszenie Combat 56 odpowiada za propagowanie autorskiego stylu walki Kupsa. Organizacja została założona przez kadrę wykładowców i certyfikowanych trenerów Combat 56, czego efektem jest opracowany program szkoleń z metodyką nauczania prawidłowego zachowania w sytuacji zagrożenia. Szkolenia z Combat 56 dedykowane są przede wszystkim służbom, które profesjonalnie zajmują się ochroną osób i mienia oraz służb więziennych, służb specjalnych, wojsk rozpoznania i straży granicznych, a także straży miejskiej. Z oferty szkoleń prowadzonych przez Stowarzyszenie Combat 56 szczególnie skorzystają grupy zawodowe i prywatne osoby fizyczne, które są szczególnie narażone na ryzyko kontaktu z bezkompromisową przestępczością. Elementy walki Combat 56 wprowadza się również w formie młodzieżowej szkoły survivalu, a dla zainteresowanych grup dostępne są też eventy integracyjne z pokazem technik walki.

Na czym polega system walki Combat 56?

Ten system składa się z technik walki, trzymań, wymuszeń, technik użycia broni (białej, palnej) i działań interwencyjnych. Ponadto, Combat 56 obejmuje również sposoby zachowania się podczas ekstremalnych zagrożeń naturalnych oraz cywilizacyjnych. System zawiera proste i twarde techniki (w półdystansie, w zwarciu), które operują na wrażliwych miejscach przeciwnika. Celem walki jest całkowita lub chwilowa eliminacja przeciwnika. Ćwiczący uczą się dziesięciu technik obronnych. Każda z nich zawiera typowe odruchy w zależności od typu ataku. Wielokrotne powtarzanie technik obronnych wyrabia u ćwiczącego nawyk, który ujawni się podświadomie podczas niebezpieczeństwa.

Walki treningowe prowadzi instruktor, mający prawo je przerwać, gdy istnieje zagrożenie urazu. Wykorzystywane są również sparingi, chociaż nie można podczas nich stosować niebezpiecznych technik. Jeśli chodzi o walki kontaktowe na gołe ręce – odbywają się w dwóch etapach. Początkowo w pozycji stojącej uderza się: w korpus – pięścią; w twarz – otwartą dłonią; dozwolone są również kopnięcia w twarz. Drugi etap odbywa się w parterze, a jej zakończeniem jest założenie właściwego chwytu kończącego. Podczas walki można również wykorzystać rękawice. Do walki dopuszczane są jedynie osoby, które mają długi staż treningowy lub ukończyły trzeci stopień szkolenia.

Strzelectwo Combat 56: opcja czy obligatoryjny element?

Bieżące potrzeby specjalistycznego rynku odbiorców dyktują bardzo silną rozbudowę systemu walki wręcz Combat 56. Na bazie autorskiego programu walki oraz w oparciu o swoje doświadczenie i wiedzę z okresu służby w szeregach jednostek specjalnych Kups opracował dodatkowe systemy walki z zakresu samoobrony - dostępne są szkolenia dedykowane na rynek cywilny, m.in. street survival, reagowanie na sytuacje kryzysowe czy profilaktyka unikania zagrożeń. Nieodłącznym elementem Combat 56 są szkolenia taktyczno-strzeleckie, które również dostępne są dla osób spoza resortów jednostek specjalnych. Takie kursy organizowane są na terenie całego kraju, a prowadzą je autoryzowani instruktorzy Combat 56. Co najlepsze, wszystkie walki treningowe odbywają się pod okiem instruktora, który w razie ryzyka kontuzji przerywa potyczki.

Stowarzyszenie Combat 56

Stworzone przez kadrę wykładowców i instruktorów po to, by opracować nowoczesne metody nauczania oraz prawidłowe zachowania w trakcie niebezpieczeństwa. Zajmuje się propagowaniem systemu Combat 56, który jest przeznaczony dla:

- służb więziennych, wojsk rozpoznania, straży granicznych, straży miejskich, służb specjalnych

- służb, związanych z ochroną mienia lub osób

- osób prywatnych/grup zawodowych, które są szczególnie narażone na kontakt ze środowiskiem przestępczym

- młodzieży (jako szkoła przetrwania)

- firm/zespołów pracowniczych (jako impreza integracyjna)

Sprawdź trenerów systemu samoobrony Combat 56

żródło: http://combat56.pl/system-combat-56

Chcesz przeczytać cały artykuł?

admin 5 18 lutego 2020  3221

Dodaj komentarz

 • fira
  12 stycznia 2017
  To jest człowiek!
 • Małgosia
  31 października 2016
  Chciałabym zobaczyć walkę w tym systemie. tyle tu brutalności i wyrazistości.
 • iohdheijfb
  28 października 2016
  Fajne!
 • mateusz
  27 października 2016
  Nigdy o tym nie słyszałem, a powiem szczerze, że chętnie pójdę na kurs. Zaciekawiła mnie ta technika samoobrony :)
 • PolePole
  24 października 2016
  Arkadiusz Kups <3 Dla mnie jest ideałem mężczyzny. Tyle brutalności a zarazem wiedzy i skuteczności...

Artykuły z kategorii: Sztuki i Sporty Walki

wing-tsun-kung-fu-uderzenia-lancuchowe

Wing Tsun Kung Fu – uderzenia łańcuchowe

Techniki łańcuchowe są jedną z najbardziej charakterystycznych cech Wing Tsun Kung Fu. Dzięki nim walka staje się znacznie bardziej skuteczna. Oto najpopularniejsze ciosy łańcuchowe oraz uderzenia za pomocą łokci w tej sztuce walki.

zespolowe-sporty-walki-czy-taka-forma-w-ogole-istnieje

Zespołowe sporty walki? Czy taka forma w ogóle istnieje?

Sporty zespołowe zwykle kojarzą się z piłką nożną, piłką ręczną, koszykówką… Bardzo trudno o postrzeganie w tym kontekście sportów walki – w końcu starcie odbywa się zwykle jeden na jednego. A co jeśli naprawdę istnieje coś takiego jak zespołowe sporty walki?

boks-birmanski-czyli-ekstremalny-sport-walki-o-ktorym-wiedza-nieliczni

Boks birmański, czyli ekstremalny sport walki, o którym wiedzą nieliczni

Boks birmański nie jest tak znanym sportem walki jak karate, kick-boxing czy nawet krav maga. Jak wygląda historia tego sportu i czy jest on dostępny w Polsce?

wschodnie-sztuki-walki-poznaj-ich-rodzaje-i-sprawdz-na-czym-polegaja

Wschodnie sztuki walki - poznaj ich rodzaje i sprawdź, na czym polegają

Legendarne kung fu, medytacyjne tai chi, judo, aikido i karate. Do tego klasyczne już taekwondo i coraz bardziej modne muay thai. Wszystkie te wschodnie sztuki walki wywodzą się ze starożytnej filozofii Dalekiego Wschodu. Na czym polegają i czym różnią się od sportów walki uprawianych współcześnie?

aikido-karate-i-judo-poznaj-japonskie-sztuki-walki-i-ich-tradycyjna-filozofie

Aikido, karate i judo - poznaj japońskie sztuki walki i ich tradycyjną filozofię

Starożytne filozofie Dalekiego Wschodu to punkt wyjścia dla wielu dziedzin życia. Również japońskie sztuki walki czerpią właśnie z nauk wielkich myślicieli wschodnich. Na czym polega technika poszczególnych walk i jak podejść do przeciwnika w myśl aikido, judo i karate?

swiatowe-sztuki-walki-istota-sama-w-sobie-poznaj-ich-rodzaje

Światowe sztuki walki - istota sama w sobie. Poznaj ich rodzaje!

Cały świat zachwyca się boksem i czerpie ogromną przyjemność ze sportowego widowiska. Sporty walki to jednak komercja. Tu ważne jest przede wszystkim, kto zwycięży, a kto przegra. Czym więc są sztuki walki i jak się mają ich rodzaje do popularnych sportów?

ile-czasu-potrzeba-aby-opanowac-podstawy-boksu

Ile czasu potrzeba aby opanować podstawy boksu?

Zastanawiasz się czy warto zacząć trenować boks? Brakuje Ci motywacji, bo opanowanie techniki wydaje Ci się zbyt odległe? Zobacz na ile trudne i czasochłonne jest opanowanie boksowania. Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację 2020.

brazylijskie-jiu-jitsu-warszawa-jak-wybrac-klub

Brazylijskie Jiu Jitsu Warszawa – jak wybrać klub?

Nie ma co ukrywać – kluby BJJ Warszawa aż się biją o klienta. W stolicy oferta treningów sportów walki jest wyjątkowo szeroka. Jak zdecydować się na klub BJJ w Warszawie? Na czym właściwie polega Brazylijskie Jiu Jitsu? BJJ Warszawa treningi dla każdego. Ju Jitsu Warszawa - przewiń artykuł!

boks-krakow-dla-poczatkujacych-jak-zaczac-trenowac-boks

Boks Kraków dla początkujących – jak zacząć trenować boks?

Zastanawiasz się nad rozpoczęciem zajęć boksu w Krakowie? Mamy dla Ciebie poradnik! Boks Kraków dla początkujących, młodzieży, dziewczyn… Każdy może zacząć trenować boks z trenerem personalnym bądź w klubie w Krakowie!

wing-tsun-kung-fu-uderzenia-lancuchowe

Wing Tsun Kung Fu – uderzenia łańcuchowe

Techniki łańcuchowe są jedną z najbardziej charakterystycznych cech Wing Tsun Kung Fu. Dzięki nim walka staje się znacznie bardziej skuteczna. Oto najpopularniejsze ciosy łańcuchowe oraz uderzenia za pomocą łokci w tej sztuce walki.

zespolowe-sporty-walki-czy-taka-forma-w-ogole-istnieje

Zespołowe sporty walki? Czy taka forma w ogóle istnieje?

Sporty zespołowe zwykle kojarzą się z piłką nożną, piłką ręczną, koszykówką… Bardzo trudno o postrzeganie w tym kontekście sportów walki – w końcu starcie odbywa się zwykle jeden na jednego. A co jeśli naprawdę istnieje coś takiego jak zespołowe sporty walki?

boks-birmanski-czyli-ekstremalny-sport-walki-o-ktorym-wiedza-nieliczni

Boks birmański, czyli ekstremalny sport walki, o którym wiedzą nieliczni

Boks birmański nie jest tak znanym sportem walki jak karate, kick-boxing czy nawet krav maga. Jak wygląda historia tego sportu i czy jest on dostępny w Polsce?

wschodnie-sztuki-walki-poznaj-ich-rodzaje-i-sprawdz-na-czym-polegaja

Wschodnie sztuki walki - poznaj ich rodzaje i sprawdź, na czym polegają

Legendarne kung fu, medytacyjne tai chi, judo, aikido i karate. Do tego klasyczne już taekwondo i coraz bardziej modne muay thai. Wszystkie te wschodnie sztuki walki wywodzą się ze starożytnej filozofii Dalekiego Wschodu. Na czym polegają i czym różnią się od sportów walki uprawianych współcześnie?

aikido-karate-i-judo-poznaj-japonskie-sztuki-walki-i-ich-tradycyjna-filozofie

Aikido, karate i judo - poznaj japońskie sztuki walki i ich tradycyjną filozofię

Starożytne filozofie Dalekiego Wschodu to punkt wyjścia dla wielu dziedzin życia. Również japońskie sztuki walki czerpią właśnie z nauk wielkich myślicieli wschodnich. Na czym polega technika poszczególnych walk i jak podejść do przeciwnika w myśl aikido, judo i karate?

swiatowe-sztuki-walki-istota-sama-w-sobie-poznaj-ich-rodzaje

Światowe sztuki walki - istota sama w sobie. Poznaj ich rodzaje!

Cały świat zachwyca się boksem i czerpie ogromną przyjemność ze sportowego widowiska. Sporty walki to jednak komercja. Tu ważne jest przede wszystkim, kto zwycięży, a kto przegra. Czym więc są sztuki walki i jak się mają ich rodzaje do popularnych sportów?

ile-czasu-potrzeba-aby-opanowac-podstawy-boksu

Ile czasu potrzeba aby opanować podstawy boksu?

Zastanawiasz się czy warto zacząć trenować boks? Brakuje Ci motywacji, bo opanowanie techniki wydaje Ci się zbyt odległe? Zobacz na ile trudne i czasochłonne jest opanowanie boksowania. Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację 2020.

brazylijskie-jiu-jitsu-warszawa-jak-wybrac-klub

Brazylijskie Jiu Jitsu Warszawa – jak wybrać klub?

Nie ma co ukrywać – kluby BJJ Warszawa aż się biją o klienta. W stolicy oferta treningów sportów walki jest wyjątkowo szeroka. Jak zdecydować się na klub BJJ w Warszawie? Na czym właściwie polega Brazylijskie Jiu Jitsu? BJJ Warszawa treningi dla każdego. Ju Jitsu Warszawa - przewiń artykuł!

boks-krakow-dla-poczatkujacych-jak-zaczac-trenowac-boks

Boks Kraków dla początkujących – jak zacząć trenować boks?

Zastanawiasz się nad rozpoczęciem zajęć boksu w Krakowie? Mamy dla Ciebie poradnik! Boks Kraków dla początkujących, młodzieży, dziewczyn… Każdy może zacząć trenować boks z trenerem personalnym bądź w klubie w Krakowie!