Combat 56 – system walki polskich oddziałów specjalnych
W latach 80. i 90. eksperymentalnie poszukiwano technik walki, które sprawdziłyby się w siłach zbrojnych. Dzięki majorowi Arkadiuszowi Kupsowi powstał system Combat 56. Zobacz, na czym on polega, oraz do czego jest przeznaczony.
Początkowy kształt systemu Combat 56
Major Arkadiusz Kups stworzył system Combat 56, przy pomocy swoich kontaktów z przedstawicielami różnych sztuk walki (np. Kung Fu, czy Wing Chun). Na kształt systemu wpływ miały również wymiany szkoleniowe z innymi jednostkami specjalnymi. Dzięki doświadczeniu, które zdobył podczas służby w jednostkach specjalnych oraz powyższym kontaktom narodził się w Polsce nowy system walki.
Początkowo Combat 56 składał się z technik nakierowanych na eliminację przeciwnika. Metody walki były bardzo brutalne i mordercze, a tym samym sprawdzały się jedynie podczas działań wojennych. Taka forma była mało uniwersalna i trudna do odtworzenia w innych strukturach. Powstał pomysł rozbudowy systemu tak, by zawierał bezpieczne i proste techniki samoobrony. Metodę oparto na kilku prostych ruchach, dostosowanych do danej sytuacji zagrożenia.
Cel systemu Combat 56
Niewielka ilość schematów ruchowych, racjonalna psychologia przetrwania, prostota i skuteczność – dzięki temu nauka technik Combat 56 nie jest skomplikowana. Chwyty są skierowane m.in. w stronę gałek ocznych, tętnic szyjnych, krocza czy tchawicy przeciwnika. Trzymania zasadzają się na tzw. łańcuchach dźwigniowych. Dzięki prostym zasadom obowiązującym w systemie, takie metody walki mają dużą skuteczność.
Walka Combat 56 została stworzona dla oddziałów mundurowych i zakłada wykorzystanie broni. Obecnie sprawdzone działania operacyjne są wykorzystywane w taktyce interwencji służb wojskowych, policji oraz ochrony. Mimo to, cywile mogą również przejść takie szkolenie na terenie całego kraju.
Na czym polega system walki Combat 56?
Ten system składa się z technik walki, trzymań, wymuszeń, technik użycia broni (białej, palnej) i działań interwencyjnych. Ponadto, Combat 56 obejmuje również sposoby zachowania się podczas ekstremalnych zagrożeń naturalnych oraz cywilizacyjnych. System zawiera proste i twarde techniki (w półdystansie, w zwarciu), które operują na wrażliwych miejscach przeciwnika. Celem walki jest całkowita lub chwilowa eliminacja przeciwnika. Ćwiczący uczą się dziesięciu technik obronnych. Każda z nich zawiera typowe odruchy w zależności od typu ataku. Wielokrotne powtarzanie technik obronnych wyrabia u ćwiczącego nawyk, który ujawni się podświadomie podczas niebezpieczeństwa.
Walki treningowe prowadzi instruktor, mający prawo je przerwać, gdy istnieje zagrożenie urazu. Wykorzystywane są również sparingi, chociaż nie można podczas nich stosować niebezpiecznych technik. Jeśli chodzi o walki kontaktowe na gołe ręce – odbywają się w dwóch etapach. Początkowo w pozycji stojącej uderza się: w korpus – pięścią; w twarz – otwartą dłonią; dozwolone są również kopnięcia w twarz. Drugi etap odbywa się w parterze, a jej zakończeniem jest założenie właściwego chwytu kończącego. Podczas walki można również wykorzystać rękawice. Do walki dopuszczane są jedynie osoby, które mają długi staż treningowy lub ukończyły trzeci stopień szkolenia.
Stowarzyszenie Combat 56
Stworzone przez kadrę wykładowców i instruktorów po to, by opracować nowoczesne metody nauczania oraz prawidłowe zachowania w trakcie niebezpieczeństwa. Zajmuje się propagowaniem systemu Combat 56, który jest przeznaczony dla:
- służb więziennych, wojsk rozpoznania, straży granicznych, straży miejskich, służb specjalnych;
- służb, związanych z ochroną mienia lub osób;
- osób prywatnych/grup zawodowych, które są szczególnie narażone na kontakt ze środowiskiem przestępczym;
- młodzieży (jako szkoła przetrwania);
- firm/zespołów pracowniczych (jako impreza integracyjna).
Sprawdź trenerów systemu samoobrony Combat 56
żródło: http://combat56.pl/system-combat-56
Dziękujemy za dodanie opini!