Co to jest fizjoterapia - poznaj różnorodne kierunki działania w rehabilitacji

Fizjoterapia, jaką znamy z opowieści czy własnych doświadczeń, to najpewniej tylko część większego procesu. Okazuje się, że tak jak medycyna, również i ona ma swoje odłamy czy specjalizacje. Poznaj różnorodne kierunki fizjoterapii: ambulatoryjną i kliniczną, a także dedykowaną kobietom fizjoterapię uroginekologiczną . Czy są skuteczne?
Najpopularniejsza i najskuteczniejsza: co to jest fizjoterapia funkcjonalna?
Osoby czynnie uprawiające sport czy dotknięte schorzeniami ortopedyczno-neurologicznymi powinny skorzystać przede wszystkim z fizjoterapii funkcjonalnej. To przede wszystkim działania ukierunkowane na przywrócenie sprawności fizycznej oraz odbudowę kondycji psychicznej organizmu. Po szczegółowym wywiadzie terapeuta może zaproponować różne formy współpracy, m.in. terapię manualną, ortopedyczną lub sportową (trening rehabilitacyjny). Taki rodzaj terapii dobrze sprawdza się także po leczeniu zabiegowym lub operacyjnym oraz doznanych urazach tkanek. Po fizjoterapii funkcjonalnej nie tylko odzyskujemy sprawność, ale także poprawia się nasza kondycja psychiczna.
Co to jest fizjoterapia ambulatoryjna: doraźna pomoc tu i teraz!
Rehabilitacyjne leczenie ambulatoryjne odbywa się w gabinecie lub przychodni. Co ważne, nie ma konieczności przebywania w placówce więcej niż 24 godziny, dlatego pomoc odbywa się szybko i doraźnie. Aby móc skorzystać z zabiegów fizjoterapii ambulatoryjnej, trzeba najpierw posiadać skierowania od lekarza. Może je wystawić lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, w szczególności ze specjalizacją w zakresie rehabilitacji ogólnej, medycznej lub lekarz ortopedii czy chirurgii. Fizjoterapia ambulatoryjna wykonywana w poradni obejmuje nie tylko poradę lekarską, lecz także zlecone zabiegi fizjoterapeutyczne i instrukcje dot. ćwiczeń gimnastycznych do wykonania w domu.
Co to jest fizjoterapia kliniczna: współpraca długoterminowa

Jeśli proces leczenia wymaga dłuższego czasu, a pacjent powinien pozostawać pod stałą opieką personelu medycznego, warto rozważyć opcję fizjoterapii klinicznej. Stosowanie różnorodnych metod terapeutycznych, m.in. fizykoterapii, masażu, terapii uzdrowiskowej i kinezyterapii jest łatwiejsze do przeprowadzenia, gdy pacjent jest na miejscu i jednocześnie nie występują dodatkowe zagrożenia, które mogłyby utrudnić procesy rehabilitacyjne (np. podróż z domu do placówki). Fizjoterapia kliniczna coraz częściej stosowana jest w przypadku nieprawidłowego rozwoju u noworodków. Metody terapeutyczne są swego rodzaju postępowaniem usprawniającym u małych dzieci, pozwalają kształtować zdolności percepcji ruchowych i poznawczych mózgu.
Czytaj: Fizjoterapia - czym jest powięź?
Pociążowa terapia kobiet: co to jest fizjoterapia uroginekologiczna?
Terapia noworodków jest często powiązana z okołociążową terapią kobiet. Fizjoterapia uroginekologiczna to przede wszystkim leczenie profilaktyczne dla pań z dolegliwościami układu moczowo-płciowego i jest dedykowana kobietom w każdym wieku. Metody fizjoterapii uroginekologicznej obejmują m.in. ćwiczenia mięśni dna miednicy, które utrzymują pęcherz we właściwym miejscu i zapewniają prawidłowe funkcjonowanie narządu. To także trening samego pęcherza poprzez oddawanie moczu wg określonego schematu. Terapeuta może także zalecić stosowanie ciężarków dopochwowych jako rozszerzenie treningu mm. dna miednicy.
Fizjoterapia jakie efekty: zobacz, czego się spodziewać!
W zależności od tego, jaki rodzaj fizjoterapii jest ci dedykowany, możesz liczyć na różne efekty w konkretnym czasie trwania terapii. Im dłuższe leczenie, tym dłużej trzeba będzie czekać na efekty. Nie dotyczy to jednak tylko fizjoterapii klinicznej - niekiedy zabiegi z zakresu fizykoterapii w trybie ambulatoryjnym mogą odbywać się cyklicznie przez kilka tygodni. Warto jednak czekać na efekty - zabiegi, na które skieruje cię lekarz, przyspieszą gojenie ran, proces rekonwalescencji będzie krótszy nawet przy urazach wewnętrznych, łatwiej też będzie odzyskać sprawność sprzed wystąpienia urazu. Wszystko zależy również od ciebie i tego, jak bardzo zaangażujesz się w ćwiczenia indywidualne.
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!