>

Co powinieneś wiedzieć zanim przejdziesz na wegetarianizm?

Co powinieneś wiedzieć zanim przejdziesz na wegetarianizm?

Dieta wegetariańska występuje w wielu odmianach. Skomponowanie poszczególnych planów żywieniowych wymaga wiedzy. Oto, co powinieneś wiedzieć o diecie wegetariańskiej zanim zmienisz sposób odżywiania. Dzięki tym informacjom twoja dieta pozwoli na zachowanie zdrowia i dobrej kondycji organizmu!

Nie jem mięsa – dieta wegetariańska

Wbrew pozorom dieta wegetariańska nie zamyka się jedynie w praktyce niejedzenia mięsa. Jest to jednak jeden z najbardziej popularnych sposobów odżywiania. W przypadku wegetarianizmu ważna jest umiejętność zastępowania produktów mięsnych – produktami roślinnymi. Taki sposób odżywiania opiera się więc na dużych ilościach warzyw, owoców i artykułów z zawartością skrobi. Dieta wegetariańska zawiera również niektóre artykuły mleczne czy jaja (źródło białka).

Wegetarianizm nie jest jednak jedynie sposobem odżywiania. Dla wielu ludzi stanowi również zdrowy styl życia, w zgodzie ze swoimi przekonaniami.

Dieta wegetariańska – samo zdrowie
Dieta wegetarianska rodzaje

Przejście na dietę wegetariańską nie powinno odbywać się z dnia na dzień. Warto początkowo skłonić się ku diecie niewykluczającej jedzenia drobiu. Taki sposób odżywiania powinien trwać około dwa tygodnie. Powinno się także wykonać podstawowe badania lekarskie oraz zasięgnąć porady dietetyka. W ten sposób da się wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do zmiany sposobu odżywiania. Ponadto, wegetarianizm warto łączyć z aktywnością fizyczną oraz zdrowym stylem życia. Najlepsze efekty i największe bezpieczeństwo podczas przechodzenia na wegetarianizm można osiągnąć będąc pod okiem profesjonalnego dietetyka.

Zbilansowana i urozmaicona dieta wegetariańska pozwala na poprawę odporności organizmu. Dodaje również siły i energii. Wegetarianie mogą cieszyć się lepszym wyglądem skóry czy zmniejszonym ryzykiem zachorowania m.in. na miażdżycę. Ten sposób odżywiania sprawdza się również jako forma diety odchudzającej.

Rodzaje diet wegetariańskich

1. Weganizm. Poza niespożywaniem produktów mięsnych, weganie wyłączają także artykuły pochodzenia zwierzęcego m.in. miód, jaja czy mleko.

2. Laktoowopescowegetarianizm. Niejedzenie czerwonego mięsa. Dopuszczalne jest spożywanie ograniczonych ilości mleka, jaj oraz ryb.

3. Laktoowowegetarianizm. Założenia powyższego sposobu odżywiania poszerzone o wykluczenie z diety także ryb.

4. Laktowegetarianizm. Założenia powyższego sposobu odżywiania z wyłączeniem jaj.

5. Frutarianizm. Frutarianie wyłączają z diety te same artykuły co weganie. Dodatkowo spożywają jedynie te warzywa i owoce, które spadły same np. z drzewa.

6. Witarianizm. Założenia powyższego sposobu odżywiania. Dodatkowo witarianie nie praktykują obróbki cieplnej produktów.

Zanim przejdziesz na wegetarianizm – komponowanie diety
jak przejść na wegetarianizm

W przypadku źle ułożonej diety wegetariańskiej mogą pojawić się w organizmie niedobory witamin i minerałów. Ważne jest więc, by w planie żywieniowym znalazły się produkty z zawartością żelaza, wapnia, cynku, jodu, selenu, kwasów omega-3 oraz witamin B12 i D. Duże znaczenie ma także jakość, ilość oraz proporcje spożywanych składników odżywczych. W diecie nie może więc zabraknąć tłuszczubiałek czy węglowodanów.

Istotą diety wegetariańskiej jest różnorodność. Tak naprawdę nie wystarczy samo jedzenie warzyw i owoców. Powinno się zadbać o zróżnicowane posiłki. W ten sposób można przełamać monotonię żywieniową. Co więcej, jedzenie różnych gatunków roślin pozwala na dostarczenie niezbędnych dla organizmu aminokwasów.

Dieta wegetariańska – dla kogo?

Decyzję o przejściu na dietę wegetariańską powinna poprzedzić wizyta u dietetyka bądź lekarza. Bezmięsny sposób odżywiania bowiem nie jest zdrowy dla każdego. Głównie praktykują go ludzie, którym przyświecają zasady zdrowego odżywiania. Co więcej, takie osoby dzięki diecie chcą osiągnąć doskonały stan ciała i umysłu. W przypadku wegetarianizmu duże znaczenie mają także przekonania o złym traktowaniu zwierząt hodowlanych. Dodatkowo, wegetarianie uważają, że zwierzęta nie są „artykułem spożywczym”.

A komu nie służy niejedzenie mięsa?

Dieta wegetariańska siłą rzeczy wyklucza spożywanie białka zwierzęcego. Warto zauważyć, że jest ono podstawowym składnikiem budującym mięśnie oraz wytwarzającym hormony. Wegetarianizmu nie poleca się więc osobom, które nie są w stanie uzupełnić w organizmie niedoborów białka oraz witaminy B12 (obecnej w produktach mlecznych). Zanim zdecydujesz się na ten rodzaj diety, upewnij się także, że masz silną wolę. Zrezygnowanie z mięsa nie jest w niektórych przypadkach bowiem taką prostą sprawą. Przyjmuje się również, że na dietę wegetariańską nie powinny przechodzić osoby przed 16 rokiem życia.
A jak jest z dietą wegetariańską i treningiem siłowym? Zobaczcie materiał o niejedzeniu mięsa przez sportowców

Przechodzę na wegetarianizm – o tym trzeba pamiętać

1. Spożywaj artykuły zbożowe z grubego przemiału

2. Uzupełnij plan żywieniowy w rośliny strączkowe

3. Nie przesadzaj z ilością soi w diecie

4. Pamiętaj o jedzeniu odpowiedniej ilości produktów mlecznych

5. Stosuj tłuszcze roślinne

6. Dzienna dawka warzyw i owoców: minimum 80 dag

7. Przekąska: pestki i orzechy

8. Pamiętaj o wypijaniu 2-3 litrów wody dziennie

9. Wybieraj artykuły ekologiczne

10. Ogranicz cukier i sól

11. Zadbaj o zróżnicowane posiłki

Dominika Górska 2 17 maja 2018  < 1000

Dodaj komentarz

  • Anita
    19 maja 2018
    Ach, jak tu z mięsa zrezygnowąć, raz udało mi się na tydzień przejść na wegetarianizm
  • Monika
    17 maja 2018
    Podobno przyszłością świata są diety wegetarianskie i weganskie, w koncu coraz więcej ludzi się uświadamia odnośnie dobrego traktowania zwierzat

Artykuły z kategorii: Zdrowie i odżywianie

dietetyk-bydgoszcz-jak-wybrac-tanio-i-dobrze

Dietetyk Bydgoszcz – jak wybrać tanio i dobrze?

Znaleźć dietetyka jest łatwo. Trudniej, gdy konieczne jest sprawdzenie, czy dany dietetyk jest dobry. Podpowiadamy, jak szukać dobrego dietetyka w Bydgoszczy. Poznaj nasze wskazówki – i wybierz najlepszego specjalistę.

dieta-paleo-powrot-do-korzeni

Dieta PALEO – powrót do korzeni

Co i rusz słyszy się o nowych dietach, a twórcy prześcigają się w wymyślaniu nowych wariacji na temat odchudzania. Dziś na tapecie dieta, która jest ostatnio na językach. Dosłownie i w przenośni – poznajcie dietę paleo!

dobry-dietetyk-katowice-opinie-jak-znalezc-dietetyka-w-katowicach

Dobry dietetyk Katowice opinie | Jak znaleźć dietetyka w Katowicach?

Ofert dietetyków i poradni dietetycznych w Katowicach jest naprawdę dużo. Jak spośród ich wszystkich wybrać tego najlepszego dietetyka? Podpowiadamy, w jaki sposób wybierać dietetyka w Katowicach, by była to najlepsza z ofert!

dieta-bezglutenowa-czyli-dieta-bez-glutenu

Dieta bezglutenowa – czyli dieta bez… glutenu :)

W dobie XXI wieku przyszło nam mierzyć się z różnymi dziwnymi nazwami diet, jednak dieta bezglutenowa już od dłuższego czasu nie powoduje zdziwienia. Coraz częściej wzbudza zainteresowanie, ale zarazem także kontrowersje.

co-to-jest-kwercetyna-i-jakie-ma-dzialanie

Co to jest kwercetyna i jakie ma działanie?

Kwercetyna zaliczana jest do związków aromatycznych z grupy flawanoli pochodzenia roślinnego. Swoje zastosowanie znalazła w branży leczniczej, chemicznej i tekstylnej. Z uwagi na to, że kwercetyna jest składnikiem naturalnym – jest spożywana wraz z posiłkami i pełni ważne funkcje w ludzkim organizmie. Jakie jest jednak działanie kwercetyny na zdrowie?

warzywno-owocowy-detoks-czyli-dieta-dr-dabrowskiej

Warzywno-owocowy detoks, czyli dieta dr Dąbrowskiej

Dieta – temat rzeka, a wciąż powstają nowe. Wariantów odchudzania jest tyle, że nawet wybredni znajdą coś dla siebie. Ale jest jedna wyjątkowa dieta, którą teoretycznie powinni polubić miłośnicy warzyw i owoców. Oto dieta dr Dąbrowskiej!

dieta-w-pudelko-zamknieta

Dieta w pudełko zamknięta

Choć pewnie wielu z nas słyszało o nowym trendzie na rynku dietetycznym, to nie każdy wie z czym się to je. Dziś rozłożymy pudełkową dietę na czynniki pierwsze. Artykuł przygotowany przez dietetyka Mgr Katarzynę Kaszycę.

odchudzanie-brzucha-dieta-oparta-na-koktajlach

Odchudzanie brzucha – dieta oparta na koktajlach?

O koktajlach odchudzających słyszeliśmy wiele. Jak wygląda odchudzanie dietą koktajlową? Czy rzeczywiście koktajle pomagają w odchudzaniu brzucha? To sprawdzimy. Wiemy na pewno, że odchudzanie koktajlami jest oczyszczające, zdrowe, detoksykujące i sycące.

sportowe-sprawdzone-sposoby-na-kaca-po-sylwestrze

Sportowe sprawdzone sposoby na kaca po Sylwestrze

Trudno odmówić sobie alkoholu w Sylwestra. Dobrze jednak wiedzieć, jak złagodzić skutki szampańskiej imprezy. Nowy Rok nie musi przecież przynosić bólu głowy i żołądka. Oto sprawdzone i naturalne sposoby na kaca.

sencha-najlepsza-zielona-herbata-zdrowie-i-odchudzanie

Sencha: Najlepsza zielona herbata | Zdrowie i odchudzanie

O tym, jak zbawienny wpływ na zdrowie ma zielona herbata, możemy naczytać się wiele. Problem pojawia się podczas wyboru tej najzdrowszej zielonej herbaty. W końcu gatunków herbaty mamy całe mnóstwo. Zobaczmy, czy zielona herbata jest zdrowa i jak w tym zestawieniu odnajduje się sencha herbata.

dietetyk-bydgoszcz-jak-wybrac-tanio-i-dobrze

Dietetyk Bydgoszcz – jak wybrać tanio i dobrze?

dieta-paleo-powrot-do-korzeni

Dieta PALEO – powrót do korzeni

dobry-dietetyk-katowice-opinie-jak-znalezc-dietetyka-w-katowicach

Dobry dietetyk Katowice opinie | Jak znaleźć dietetyka w Katowicach?

dieta-bezglutenowa-czyli-dieta-bez-glutenu

Dieta bezglutenowa – czyli dieta bez… glutenu :)

co-to-jest-kwercetyna-i-jakie-ma-dzialanie

Co to jest kwercetyna i jakie ma działanie?

warzywno-owocowy-detoks-czyli-dieta-dr-dabrowskiej

Warzywno-owocowy detoks, czyli dieta dr Dąbrowskiej

dieta-w-pudelko-zamknieta

Dieta w pudełko zamknięta

odchudzanie-brzucha-dieta-oparta-na-koktajlach

Odchudzanie brzucha – dieta oparta na koktajlach?

sportowe-sprawdzone-sposoby-na-kaca-po-sylwestrze

Sportowe sprawdzone sposoby na kaca po Sylwestrze

sencha-najlepsza-zielona-herbata-zdrowie-i-odchudzanie

Sencha: Najlepsza zielona herbata | Zdrowie i odchudzanie

{