Co oznaczają kolory pasów w sportach walki?

Co oznaczają kolory pasów w sportach walki?

Kolor pasa noszonego przez zawodnika sportów walki mówi głównie o jego stopniu zaawansowania w danej dyscyplinie. Zobacz, co oznaczają poszczególne kolory pasów w karate, judo, BJJ, aikido i taekwondo.

Kolory pasów – karate

W obrębie karate wyróżnia się wiele typów stylów. Tym samym kolory pasów oraz ich znaczenie także są odmienne. Wspólny dla nich wszystkich jest natomiast czarny pas noszony przez mistrza (sensei) oraz pas brązowy (sempai)– dla zaawansowanych adeptów. Liczba pasów w obrębie stylów karate wynosi od sześciu do dwunastuKlasyczne karate okinawskie poza pasem czarnym i brązowym posiada także pas biały. Ten noszą osoby początkujące.
Kolor pasa w karate oznacza także stopień umiejętności adeptów. W stylu kyokushin mamy ich dziesięć. Początkujący noszą biały pas, który nie ma przypisanego stopnia.
10 kyu  pas pomarańczowy;
9 kyu – pas pomarańczowy z niebieską belką;
8 kyu – pas niebieski;
7 kyu – pas niebieski z żółtą belką;
6 kyu – pas żółty;
5 kyu – pas żółty z zieloną belką;
4 kyu – pas zielony;
3 kyu – pas zielony z brązową belką;
2 kyu – pas brązowy;
1 kyu – pas brązowy z czarną belką.
Kolory pasów w karate nie są przypadkowe. Przykładowo biel jest symbolem czystości, nadziei i możliwości przyjęcia wszystkiego. Z tego powodu jest przypisany początkującym. Czarny natomiast oznacza kolor siły. Noszenie go to wyniesienie się poza cielesność i fizyczność. To potrafią jedynie mistrzowie karate.

Kolory pasów – judo
Kolory pasów w sportach walki

Stopnie w judo są podzielone na uczniowskie i mistrzowskie. Pierwsze z nich oznacza się jako kyu, drugie – dan. Zdobywanie stopni uczniowskich wiąże się z otrzymywaniem określonych pasów. W judo jest ich sześć:
6 kyu – pas biały;
5 kyu – pas żółty;
4 kyu – pas pomarańczowy;
3 kyu – pas zielony;
2 kyu – pas niebieski;
1 kyu – pas brązowy.
Stopniom mistrzowskim w judo także odpowiada kolor pasa:
1 dan, 2 dan, 3 dan, 4 dan, 5 dan – pas czarny;
6 dan, 7 dan, 8 dan – pas biało-czerwony lub czarny;
9 dan, 10 dan – pas czerwony lub czarny. 

Kolory pasów – BJJ

W tym sporcie walki kolor noszonego pasa także mówi o poziomie zaawansowania ćwiczącego. Początkujący noszą pasy białe. Wraz ze zdobywaniem bardziej zaawansowanych umiejętności adepci zdobywają kolejno pasy: niebieski, purpurowy i brązowy. Podobnie jak w przypadku karate i judo – pas mistrzowski jest koloru czarnego. W niektórych szkołach BJJ dodatkowo wprowadzone są także belki. W ten sposób instruktorzy mają szansę częściej odznaczać uczniów. Ci natomiast mają namacalne dowody na to, że zbliżają się do zdobycia kolejnego pasa.

Kolory pasów – aikido

W aikido stosuje się system stopni kyu (uczniowskie) oraz dan (mistrzowskie). Osoby początkujące nie mają przypisanego żadnego stopnia. Po pół roku treningów może jednak uzyskać stopień 6 kyu. Po upływie podobnego czasu może zdawać egzaminy na kolejne stopnie. Kolory pasów w aikido:
6 kyu – żółty pas;
5 kyu – pomarańczowy pas;
4 kyu – zielony pas;
3 kyu – niebieski pas;
2 kyu – brązowy pas;
1 kyu – biały pas z brązową naszywką; 
1 dan – czarny pas.

Kolory pasów – taekwondo

W tym sporcie walki mamy 10 stopni uczniowskich (kup) oraz 9 stopni mistrzowskich (dan). Do każdego stopnia zaawansowania w taekwondo jest przypisany kolor pasa:
10 kup – pas biały;
9 kup – pas biały z żółtą belką;
8 kup – pas żółty;
7 kup – pas żółty z zieloną belką;
6 kup – pas zielony;
5 kup – pas zielony z żółtą belką;
4 kup – pas niebieski;
3 kup – pas niebieski z czerwoną belką;
2 kup – pas czerwony;
1 kup – pas czerwony z czarną belką.
Pasy mistrzowskie są czarne. Stopień zaawansowania oznacza się natomiast przez rzymską cyfrę na jednym z końców pasa. Chcesz dojść do mistrzostwa w sportach walki? Zobacz naszych trenerów sportów walki. 
Dominika Górska 2 16 kwietnia 2018  < 1000

Dodaj komentarz

  • Grzegorz
    2 lipca 2018
    Dla osób początkujących w sztukach walki to przydatna wiedza. Warto jeszcze dowiedzieć się jak wiązać taki pas, bo to nieprosta sztuka. Wielu młodych adeptów ma z tym problem i zanim nauczy się dobrze zawiązać pas, przechodzi przez serię frustrujących prób: a to nierówne końcówki pasa (nie na tym samym poziomie), a to mało wytrzymały supeł, który w walce rozwiązuje się itp... [spam] Myślę, że komuś może się przydać taka wiedza [spam]. Pozdrawiam wszystkich fighterów! Osu!
  • 19 kwietnia 2018
    Jak się nie trenuje sportów walki to w sumie wie się tylko, że czarny pas to kolor mistrzowski xd

Artykuły z kategorii: Sztuki Walki

taekwondo-jak-rozciagac-sie-do-wysokich-kopniec

Taekwondo - jak rozciągać się do wysokich kopnięć?

Bez właściwego rozciągnięcia i rozgrzania mięśni nie są możliwe wysokie kopnięcia. W taekwondo duże znaczenie ma zatem trening elastyczności. Dzięki niemu ćwiczący, nawet zaskoczony przez napastnika na ulicy, będzie w stanie skutecznie się obronić. Oto, co powinien zawierać trening rozciągania w tym sporcie walki.

taekwondo-kroki-i-kopniecia

Taekwondo – kroki i kopnięcia

Nazwa taekwondo jest zbitką trzech wyrazów. Tae oznacza stopę, a więc wszystkie techniki wykonywane za pomocą nóg. Kwon to nazwa pięści a zarazem systemu pracy rękami. Do natomiast jest określeniem drogi. Oddaje duchowy element tej sztuki walki. System technik wykonywanych za pomocą nóg jest imponujący. Jakie kroki i kopnięcia znajdziemy w taekwondo?

psychologiczne-aspekty-samoobrony-jak-wybrac-wlasciwy-kurs

Psychologiczne aspekty samoobrony – jak wybrać właściwy kurs?

Mieszkasz w nieciekawej okolicy. Często zaczepiają cię na imprezach albo zwyczajnie wracasz nocą z pracy. Z jakiegoś powodu odczuwasz zagrożenie i chcesz coś z tym zrobić. Nie wiesz jak sobie poradzić, gdyby ktoś cię napadł. Stwierdzasz więc, że zapiszesz się na kurs samoobrony. Nauczysz się walczyć i eliminować zagrożenie. I tu pojawia się twój pierwszy problem. Ten rodzaj myślenia zakłada że walki nie da się uniknąć i nic nie możesz zrobić, żeby zapobiec napaści czy rabunkowi.

podobne-a-jednak-rozne-judo-vs-bjj

Podobne a jednak różne – Judo vs BJJ

Zarówno Judo, jak i Brazylijskie Jiu Jitsu są zaliczane do graplingowych sportów walki. Co więcej, BJJ powstało w wyniku modyfikacji zasad obecnych w Judo. Po kilku dekadach rozwoju obu sportów w różnych kierunkach wciąż mają one ze sobą wiele wspólnego. Podstawowe różnice między nimi tkwią jednak w odmiennych strategiach walki.

sporty-walki-jakie-sa-rodzaje-kaskow

Sporty walki – jakie są rodzaje kasków?

Każdy sport walki charakteryzuje się niezbędnym sprzętem treningowym. W niektórych stylach potrzebne są m.in. kaski. To one chronią zawodników przed obrażeniami czy wstrząśnieniem mózgu. Oto przegląd rodzajów kasków w sportach walki. Zobacz, do czego właściwie służą.

tajniki-treningu-utwardzania-w-sportach-walki

Tajniki treningu utwardzania w sportach walki

Mocne pięści są podstawą wielu sportów walki. Shaolińscy mnisi od dawien dawna przeprowadzają zabiegi oraz treningi utwardzania praktycznie każdej części ciała. Czy taka praktyka jest bezpieczna? Na czym ona polega i czemu służy?

czesc-ii-trening-kick-boxingu-w-praktyce

Część II. Trening kick-boxingu w praktyce

Czy trzeba być bardzo wysportowanym, żeby zacząć uprawiać kick-boxing? Czy sporty walki może uprawiać osoba bardzo drobna, albo duża i silna, ale słabo rozciągnięta? Czy trening kick-boxingu przekłada się na jakość życia codziennego? O tym z perspektywy doświadczonej trenerki kick-boxingu Magdaleny Frankowicz.

czesc-i-na-czym-polega-kick-boxing

Część I. Na czym polega kick-boxing?

Czym są sporty walki? Czy sporty walki i sztuki walki są ze sobą tożsame? Czy to doskonalenie siebie, okładanie się, czy może metoda samoobrony? W czasach intensywnego rozwoju mediów można znaleźć tyle różnych zdań na ten temat, ile jest osób chcących wypowiedzieć swoje zdanie. Sportów walki jest wiele, a ich korzenie można znaleźć na każdym kontynencie. Ja postanowiłam opowiedzieć o jednym z nich – kick-boxingu.

znani-trenerzy-i-zawodnicy-w-sportach-walki-w-polsce

Znani trenerzy i zawodnicy w sportach walki w Polsce

Sporty walki cieszą się ogromną popularnością w naszym kraju. Zobacz znanych zawodników i trenerów w boksie, kickboxingu, krav madze, taekwondo, brazylijskim jiu-jitsu, aikido, boksie tajskim i zapasach. Czy znasz ich wszystkich?

taekwondo-jak-rozciagac-sie-do-wysokich-kopniec

Taekwondo - jak rozciągać się do wysokich kopnięć?

taekwondo-kroki-i-kopniecia

Taekwondo – kroki i kopnięcia

psychologiczne-aspekty-samoobrony-jak-wybrac-wlasciwy-kurs

Psychologiczne aspekty samoobrony – jak wybrać właściwy kurs?

podobne-a-jednak-rozne-judo-vs-bjj

Podobne a jednak różne – Judo vs BJJ

sporty-walki-jakie-sa-rodzaje-kaskow

Sporty walki – jakie są rodzaje kasków?

tajniki-treningu-utwardzania-w-sportach-walki

Tajniki treningu utwardzania w sportach walki

czesc-ii-trening-kick-boxingu-w-praktyce

Część II. Trening kick-boxingu w praktyce

czesc-i-na-czym-polega-kick-boxing

Część I. Na czym polega kick-boxing?

znani-trenerzy-i-zawodnicy-w-sportach-walki-w-polsce

Znani trenerzy i zawodnicy w sportach walki w Polsce