Ciekawostki o sztukach walki: poznaj fakty, które położą cię na łopatki!

Wydawać by się mogło, że o sztukach walki wiemy wszystko i dlatego skupiamy się na krwawych sportach walki. Okazuje się, że ciekawostki o sztukach walki są cały czas nie do końca odkryte. Chcesz poznać te najlepsze? Sprawdź, co wiesz na temat karate i aikido oraz ich udziale w olimpiadzie.
Olimpiada w walecznym stylu: ciekawostki o sztukach walki

Choć trudno sobie wyobrazić współczesne sporty walki na olimpiadzie, klasyczne sztuki walki dorosły do tej rangi. Od 2000 roku elementy taekwondo dołączyły do judo na olimpijskich rozgrywkach. Od 2000 roku pojawiają się sparingi taekwondo, tzw. gyeorugi. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w uważanym za dziedzictwo kulturowe Korei taekwondo wykorzystuje się oryginalną terminologię, w tym polecenia i komendy. Do igrzysk olimpijskich usilnie próbuje dołączyć karate, od lat trwają debaty w tym zakresie. W lipcu 2005 roku na 117. posiedzeniu MKOL dyscyplina otrzymała ponad połowę głosów za, choć do wejścia w olimpijskie arkana wymagana jest większość dwóch trzecich.
Ciekawostki o sztukach walki: co wiesz o japońskim karate?

Mimo że karate nie dotarło do rangi olimpijskich igrzysk, ta dyscyplina ma za sobą ciekawą historię. W latach 1946-1952 nauka tej i innych sztuk walki była zakazana w Japonii. Wynikało to z uwarunkowań politycznych i toczonej w Japonii powojennej rozprawy z militaryjnymi i nacjonalistycznymi postawami. Zakaz zniesiono i utworzono nowe wytyczne, tak by sztuki walki miały raczej charakter sportowy i samoobronny. Ponieważ karate to dosłownie “pusta ręka”, dzisiejsze techniki walki czerpią w dużej większości z tradycji tej dyscypliny. Ciekawostką jest, że niektóre ruchy karate wykorzystywał w układach choreograficznych Elvis Presley. Karate poznał podczas służby wojskowej, zdobywając z czasem czarny pas.
Punkty sparingowe w aikido: ciekawostki o sztukach walki

W większości współczesnych sportów walki są tzw. punkty sparingowe, a więc zakaz atakowania niektórych stref witalnych jak np. krocze. W aikido takich obostrzeń nie ma - wynika to z prostego faktu. Aikido samo w sobie nastawione jest na samoobronę i nie zakłada atakowania przeciwnika. Sam trening odbywa się w dość nietypowej dla tej sztuki walki formie, według której jeden z ćwiczących przyjmuje formę atakującego. Ciekawostką jest, że właśnie ze względu na brak punktów sparingowych w aikido ta sztuka walki spotyka się ze sporą krytyką. Współczesne realia prawdziwej walki zarzucają aikido całkowity brak rywalizacji i chęci pokonania przeciwnika. Być może właśnie dlatego aikido i innym tradycyjnym sztukom walki tak trudno uzyskać rangę igrzysk olimpijskich.
Ciekawostki o sztukach walki: wszechstronna obrona

Temat aikido jest dość szeroki, ale tylko niektóre fakty są szczególnie ciekawe. Czy wiesz, że w aikido często ćwiczy się obronę przed wieloma atakującymi jednocześnie? Wynika to z głównego założenia aikido, według którego samoobrona ma wziąć górę nad atakiem. Specjalistyczne treningi randori - oznaczającego dosłownie “chaos” - to doskonalenie szybkości reakcji i wszechstronnej samoobrony przed wieloma atakującymi. Liczy się spryt i technika obrony oraz jej taktyczny dobór do aktualnej sytuacji. Są bowiem techniki, których zastosowanie może odeprzeć jednego atakującego i jednocześnie skierować jego siłę na atakujących znajdujących się za nim.
Ninja nie tylko w marketingu i social mediach: ciekawostki o sztukach walki

Choć filmy o ninja to dość odległa przeszłość i obecnie mianem ninja określa się raczej wybitnych i wszechstronnych specjalistów w zakresie szeroko rozumianego content marketingu, tak naprawdę ninja to tajni agenci japońscy. Czy wiesz, że jako najemnicy feudalni specjalizowali się w niekonwencjonalnej działalności wojennej, w tym m.in. szpiegostwie i sabotażu? Najsłynniejszy miecz, którego używali ci agenci, to ninja-to - inaczej shinobi-gatana. Był to zamiennik katany. Nie używano go jednak często, bo samo wykonanie było niezwykle pracochłonne i wymagało wysokich umiejętności od rzemieślnika.
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!