Ciekawostki o jeździe konnej: zobacz, czy wiesz wszystko o koniach i jeździectwie!

Konie to wyjątkowo mądre stworzenia, a w sporcie pełnią przede wszystkim rolę wiernego partnera. Czy wiesz wszystko o wierzchowcach i jeździe konnej? Poznaj najlepsze ciekawostki na temat koni i dyscypliny sportu tak bardzo popularnej na Zachodzie. W naszym środowisku zaczyna odgrywać coraz większą rolę.
Bogata historia jeździectwa: ciekawostki o jeździe konnej

Czy wiesz, że swoją historią jazda konna sięga ok 3,5 tys. lat przed naszą erą? Jeździectwo wymyślono i praktykowano już w starożytnym Rzymie. Również wtedy istniał zawód nauczyciela jazdy konnej. Prawdziwą dumą dla naszych rodowitych nauczycieli jest to, że aż do XVIII wieku polskie jeździectwo uznawane było za najlepsze powożenie na świecie. I choć działania wojenne na dobre zatrzymały rozwój jeździectwa, to po 1989 roku nauka powożenia i jazdy konnej wróciła do łask, by nabrać formy znanej nam do dziś. Na Zachodzie popularniejszą formą jazdy konnej jest tzw. western riding, praktykowane na farmach i ranczach. Jeździectwo, które znamy z filmów typu western, są popularne w wielu stanach Ameryki, a fascynaci kowbojskiego świata mogą brać udział w specjalnych zawodach.
Ciekawostki o jeździe konnej: życie i zdrowie wierzchowca

W jeździectwie najważniejsze są nie tylko nasze umiejętności, ale też konie i ich kondycja. Warto zaznaczyć, że sama ciąża trwa u koni 11 miesięcy (ok. 330-340 dni), a większość wyźrebień ma miejsce w środku nocy. Źrebię przychodzi na świat z wykształconymi 2 parami mlecznych siekaczy (w górnej i dolnej szczęce), a dorosły koń ma łącznie 40 zębów. Rekord długości życia koni to 62 lata - najstarszy wierzchowiec żył w latach 1760-1822. Co ciekawe, konie nie potrzebują zbyt wiele snu - wystarczają im już 3 godziny w ciągu doby, by w pełni zregenerować swoje siły.
Największe ciekawostki o jeździe konnej: liczby mają znaczenie!

Bogactwo rodowodu wierzchowców na całym świecie przekracza ludzkie wyobrażenie. Okazuje się, że istnieje aż 207 ras koni, z czego 76 to kuce i małe konie, 36 to zaprzęg do pracy, a pozostałe to właśnie wierzchowce. Wszystkie konie, które stają w wyścigach, potrafią rozwinąć wysokie prędkości. Na płaskim terenie potrafią galopować od 48 do nawet 60 km/h! Imponująca jest również wysokość skoku - rekord wynosi aż 2,47 m! I choć średnia długość życia koni wynosi ok. 20-25 lat, to wiele wierzchowców żyje dłużej. Ważne w życiu koni jest ich zachowanie oraz różnorodne reakcje na wszystko, co dzieje się dookoła.
Dźwięki i reakcje konia na różne sytuacje: wiedz, jak się zachować

Choć to nieprawdopodobne, uszami koni porusza aż 16 różnych mięśni. Dzięki temu konie, nasłuchując dźwięków z różnych kierunków, nie muszą odwracać głowy. Mięśnie odpowiedzialne za ruch uszu pozwalają na obracanie nimi nawet o 180 stopni. Ciekawe jest czytanie zachowania koni. Poprzez otwarcie pyska i wywinięcie górnej wargi koń zbiera zapachy z powietrza, a mocno zaciśnięty pysk oznacza skupienie np. na niepokojących go dźwiękach. Konie to bardzo mądre stworzenia, które potrafią wyrazić swoje niezadowolenie czy dezaprobatę. Gdy coś ich nie zaciekawi, odwracają głowę w przeciwnym kierunku. Potrafią też nawoływać towarzyszy ze swojego stada poprzez rżenie lub dawać znak swojego odprężenia poprzez parskanie.
Ciekawostki o jeździe konnej: wpływ sportu na nasze zdrowie

Wpływ kontaktu z koniem na nasze zdrowie jest nieoceniony. W wielu stadninach i szkółkach jazdy konnej organizuje się zajęcia z hipoterapii. Jazda konna w łatwy sposób koryguje wady postawy, odpręża całe ciało, redukując poziom stresu i napięcia mięśniowego. Hipoterapia stosowana u dzieci pozwala na lepsze poznanie i zrozumienie siebie oraz własnego ciala. Poprzez kontakt z koniem dziecko będzie mniej wycofane i zdecydowanie lepiej odnajdzie się w grupie rówieśników. Jazda konna to również zbawienny wpływ na nasz kręgosłup - a ponieważ warto o niego dbać przez całe życie, im wcześniej zacznie się przygoda z jeździectwem, tym lepiej!
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!