Ciekawostki na temat treningów siłowych

Coraz więcej osób przekonuje się do treningów siłowych. I dobrze! Niosą one ze sobą wiele korzyści zdrowotnych. Co jednak na ten temat mówi nauka? Oto 5 ciekawostek na temat treningów siłowych - prosto od trenera!
Czołem! Dziś porozmawiamy o treningach siłowych. Wiele osób nie widzi sensu w zajęciach
z dużymi ciężarami, a szkoda, ponieważ mają one pozytywny wpływ na nasz organizm.
Za chwilę opowiem o tym oddziaływaniu i jego zaletach dla naszego organizmu.
Uważam, że nie należy powiązywać treningów z użyciem dużych ciężarów z ogromnymi mięśniami. Jeżeli zawodnik trenuje kulturystykę lub trójbój siłowy i startuje w zawodach, to z pewnością jego wygląd będzie odbiegał od wyglądu zwykłego bywalca siłowni, a jego ocena Twojego ciała będzie zależna od wyglądu jego sylwetki. Nie zamartwiaj się tym! Nie przejmuj się, że obwód Twojego ramienia nie wynosi 50 centymetrów. Lata treningów i przyswajania wiedzy pozwoliły mi zrozumieć, że można być dumnym z postawnej i wyrzeźbionej sylwetki, jednak w porównaniu z kulturystami, będziemy odbierali się jako mali, chudzi i wiotcy. Na tym polega problem psychologii – wszystko opiera się na porównaniu.
Treningi siłowe sprawiają, że czujemy się lepiej, jesteśmy bardziej skupieni, łatwiej i szybciej nam się myśli, a nasz układ krwionośny staje się silniejszy. To tylko część pozytywnych efektów, jakie dają nam takie treningi. Zacznijmy jednak od początku.
Podnosząc ciężar sprawiamy, że nasze mięśnie doznają mikrouszkodzeń – następuje tarcie
i obciążenie włókien mięśniowych, dzięki któremu owe włókna się rozrywają. Podczas odpoczynku nasz organizm wykorzystując budulec w postaci aminokwasów buduje nowe tkanki, zwiększa się synteza białka i w ten sposób mięśnie stają się większe, silniejsze i bardziej wytrzymałe. W efekcie tego następnym razem będzie nam łatwiej dźwigać ciężary, które wcześniej sprawiały nam trudność, co ma przełożenie również na nasze życie codzienne.
Teraz zadajmy sobie pytanie: Jakie pozytywne zmiany w moim organizmie mogę odczuć
po treningu siłowym?
1. Zmniejszysz ryzyko zachorowania na raka. Naukowcy z Florydy dowiedli, że u osób trenujących trzy razy w tygodniu przez sześć miesięcy znacząco obniżył się poziom stresu oksydacyjnego – jest to proces uszkadzania komórek w rezultacie utleniania. Jest to bardzo ważne, gdyż uszkodzenie komórek może prowadzić do rozwoju raka i innych, bardzo poważnych chorób. Wyniki badań opublikowane w magazynie Medicine and Science in Sport and Exercise dowodzą, że treningi siłowe przyspieszają o 56% proces przejścia pokarmu przez jelito grube, co zdaniem naukowców obniża ryzyko zachorowania na raka tego organu.
2. Łatwiej poradzisz sobie z depresją. Nie warto uciekać się do alkoholu i antydepresantów. Naukowcy z Sydney dowiedli, że treningi siłowe zmniejszają ogólne symptomy depresji. Twierdzą oni, że poprawa samopoczucia była widoczna w 60% przypadków klinicznie stwierdzonej depresji – jest to wynik porównywalny z efektami leczenia przy pomocy antydepresantów, nie mający jednak żadnych skutków ubocznych. Poprawa nastroju po siłowni wiąże się z jeszcze jedną rzeczą – do krwi trafia większa ilość hormonów szczęścia, takich jak endorfina i dopamina.
3. Regularne stosowanie rozsądnych ciężarów wydłuży Twoje życie. Naukowcy dowiedli,
że odpowiednie przygotowanie fizyczne wiąże się z obniżeniem ryzyka zachorowania na raka, chorób serca i innych, równie strasznych chorób. Prowadzenie takiego trybu życia pozwala nam na przeżycie 85 lat bez poważnych dolegliwości.
4. Zwiększysz swoje zdolności umysłowe. Rozważając powiązania między mięśniami a mózgiem, należy zauważyć, iż brazylijscy naukowcy stwierdzili istotne zwiększenie sprawności umysłowej uczestników eksperymentu, podczas którego regularnie ćwiczyli oni przez sześć miesięcy na siłowni. Dowiedziono poprawy pamięci krótkotrwałej i długotrwałej, rozumowania
i koncentracji.
5. Poprawisz jakość swojego snu. Treningi siłowe pomogą w łatwiejszym zasypianiu i sprawią, że Twój sen będzie mocniejszy. Australijscy naukowcy zauważyli, że aktywni fizycznie pacjenci
w ciągu ośmiu tygodni poprawili jakość swojego snu o 23%, a dodatkowo zasypiali wcześniej i spali dłużej, niż przed początkiem eksperymentu.
Tak więc Przyjaciele, przybliżyłem wam 5 zalet ćwiczeń siłowych – to tylko cząstka eksperymentalnie potwierdzonych zmian w organizmie. Oprócz tego, istnieje jeszcze wiele innych zalet zajęć na siłowni. Opowiem o nich następnym razem, a Wy tymczasem pomyślcie o tym, kiedy wybierzecie się na siłownię.
Autorem artykułu jest trener personalny: Dmytro Metelskyi
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!