Ciekawostki gimnastyczne - poznaj szereg korzyści dla ciała i ducha!

Bardzo często gimnastykę myli się z akrobatyką. I choć obie te dyscypliny mają ze sobą wiele wspólnego, tak naprawdę stanowią odrębne konkurencje. Co wiesz na temat gimnastyki? Poznaj nasze ciekawostki i dowiedz się więcej nt. korzyści płynących z uprawiania tej dyscypliny.
Gimnastyka i jej początki: ciekawostki historyczne o gimnastyce

Swoją historię gimnastyka zaczyna jeszcze w XVIII wieku. Protoplastami gimnastyki, jaką znamy dziś, byli trzej Francuzi, którzy od początku wierzyli, że ekspresja w postaci tańca lub ruchów konkretnych części ciała może służyć wyrażaniu siebie i lepszemu zrozumieniu emocji. Niestety nie udało im się rozwinąć swojej teorii na szerszą skalę, jednak ich ideę rozszerzył pewien Niemiec. Pod koniec XIX wieku ćwiczenia, które miały wyrażać emocje, wykonywali głównie tancerze i muzycy. Wydawać by się mogło, że to w zasadzie taniec współczesny - nic bardziej mylnego! W pierwszej połowie XX w. do gimnastyki wykorzystywano dodatkowe przedmioty tj. szarfy i taśmy - w takiej formie gimnastyka dotrwała do lat 80. minionego stulecia.
Ciekawostki gimnastyczne: pierwsze konkursy i zawody

Rok 1984 to dla gimnastyki przełomowy moment. Dyscyplinę włączono do letnich Igrzysk Olimpijskich, a spektakularne występy zawodników podziwiał cały świat. Czy wiesz, że gimnastykę artystyczną uprawia się aż w 5 kategoriach wiekowych? Najmłodsza kategoria to dzieci do lat 8, dalej młodziki do lat 10 i junior młodszy (tzw. klasa II) do lat 12. Dalej jest tzw. I klasa (junior) do lat 16 oraz senior - powyżej 16 lat. Na dobrą sprawę nie ma ograniczeń wiekowych, choć szczyt sprawności zawodnika przypada na ok. 25-28 lat. Uprawianie gimnastyki może mieć naprawdę zbawienny wpływ na całe ciało, a regularny trening może skutecznie poprawić również kondycję psychiczną.
Ciekawostki o gimnastyce: zbawienny wpływ na twoje ciało!

To się dzieje naprawdę! Gimnastyka skutecznie poprawia postawę ciała, może znacząco przyczynić się do zredukowania wad postawy. To właśnie dlatego jest polecana dzieciom w bardzo młodym wieku. Co ciekawe, regularny trening to też szansa na rozciągnięcie całego ciała i tym samym możliwość zwiększenia elastyczności mięśni i więzadeł. Czy wiesz, że ćwiczenia wykonywane na treningu gimnastyki zwiększają świadomość ciała? Ruchy są precyzyjne i skoordynowane, a wraz ze świadomością swojego ciała rośnie pewność siebie i otwartość na wyzwania. Gimnastyka skutecznie aktywuje cały układ ruchowy - mięśnie stają się mocne i sprężyste, a ciało nabiera atletycznego wyglądu.
Psychika w dobrej formie: ciekawostki gimnastyczne

Jak żaden inny sport, gimnastyka jest swego rodzaju drogą do osiągnięcia harmonii własnego ciała i umysłu. Praca wyłącznie z ciężarem własnego ciała daje możliwość na równomierny i stopniowy rozwój mięśni. Sam trening odbywa się w tempie dopasowanym do możliwości zawodnika. Ogromną ciekawostką jest to, że gimnastyka pozytywnie wpływa na psychikę i samopoczucie osoby ćwiczącej. Uspokaja i uczy cierpliwości, a ponieważ w trening trzeba włożyć sporo serca i ciężkiej pracy, gimnastyka uczy sumienności i wytrwałości w dążeniu do założonego celu. Dzięki rozwinięciu świadomości własnego ciała rośnie nie tylko pewność siebie - zawodnik poznaje własną wartość.
Gimnastyka od najmłodszych lat: ciekawostki sportowe

Ze względu na szereg korzyści - nie tylko fizycznych, ale też umysłowych - które daje regularny trening, im wcześniej zacznie się przygodę z gimnastyka, tym lepiej. W młodym organizmie kości są bardziej elastyczne i tym samym łatwiej dopasowują się do nienaturalnych wygięć i pozycji. Nie oznacza to oczywiście, że gimnastyka jest zarezerwowana tylko dla młodych - również osoby dorosłe mogą sięgać po tę formę aktywności. Najstarsze osoby ćwiczące gimnastykę to często emeryci, którzy m.in. w tej dyscyplinie znaleźli ukojenie oraz sposób na wolny czas.
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!