Chiński boks - sztuki walki z dalekiego wchodu

Chiński boks - sztuki walki z dalekiego wchodu

Chiński boks znacząco różni się od boksu znanego na zachodzie. W Chinach sztuki walki nazywa się Wuschu i jest to zbiór kilkuset różnych stylów: od dyscyplin typowo sportowych poprzez akrobatyczne, aż do wojskowych systemów walki. Zobaczcie co ma do zaoferowania bogata kultura Chińska pod kątem sztuk walki.

Chiński Boks

 

Kung Fu w kulturze zachodniej nazywany Chińskim Boksem posiada setki odmian. Rozróżnia się style wewnętrzne, czyli takie które skupiają się na technikach obronnych, płynności ruchów ćwiczone zazwyczaj bez kontaktowo. Oraz style zewnętrze stawiające na techniki ofensywne, uderzenia, kopnięcia i rozwój siły fizycznej. Podział na style wewnętrzne i zewnętrzne często kojarzony jest również z religią Państwa Środka. Można więc wskazać style buddyjskie ( zaliczane do zewnętrznych) i taoistyczne (wewnętrzne).  Innym popularnym podziałem jest rozróżnienie stylów północnych – kładących nacisk na techniki kopnięć i wyskoków oraz stylów południowych (czyli uprawianych na południe od rzeki Jangcy) charakteryzujących się większą liczbą technik ręcznych: uderzeń, łamań i dźwigni.

 

Które style Wuschu są najpopularniejsze w Europie?

 

Najbardziej rozpoznawalnym chińskim systemem walki jest Wing Tsun nazywany też: Wing Chun lub Ving Tsun. Ten system walki zaliczany jest do stylów buddyjskich - zewnętrznych, jednak niektóre metody treningowe ma zaczerpnięte z innych systemów, w tym ze stylów wewnętrznych.

Styl ten jest zbliżony do Kick-Boxingu lub Krav Magi z racji na swój mocno ofensywny charakter. Trenowały go takie gwiazdy jak Bruce Lee, Jackie Chan czy Robert Downey Jr.

Wing Tsun opiera się na szybkich krótkich uderzeniach pięściami i łokciami. Stosuje również wiele technik przy użyciu otwartej dłoni. Bardzo ciekawie prezentują się metody treningowe tego stylu kung fu. Trenujący ćwiczą formy, czyli układy następujących po sobie ruchów, znane np. w Tai Chi. Jednak najciekawszym narzędziem treningowym jest drewniany manekin zawieszony na sprężynujących deskach. Manekin jest odpowiednikiem gruszki bokserskiej w boksie europejskim.

 

Trening na drewnianym manekinie podobnie jak gruszka bokserska uczy szybkiej pracy rąk i nóg w krótkim dystansie (który to dystans jest specjalnością Wing Tsun). Dodatkowo trenujący wzmacnia i utwardza ręce czyniąc z nich bardzo skuteczną broń.

 

Poniżej mistrz Wing Tsun z Hongkongu - Kong Chi Keung podczas treningu z manekinem:

Kong_chi_keung

 

Innym szczególnym rodzajem treningu jest Chi Sao czyli tzw. trening odruchów. Ćwiczy się go z partnerem, a zadaniem trenujących jest wykonywanie ataków i obrony bez odrywania rąk. Jest to ciekawa alternatywa wobec sparingu, bezpieczna dla trenujących Stąd nieformalna nazwa tego ćwiczenia „lepkie ręce”. Celem jest wypracowanie odruchów bezwarunkowych i przyśpieszenie reakcji na bodziec.

 

 

W Polsce jednym z największych stowarzyszeń gdzie możecie ćwiczyć Wing Tsun jest Akademia Wing Tsun

Wing tsun jest sztuką walki która uchodzi za jedną z najbezpieczniejszych dla trenujących. Osoby początkujące zaczynają od technik najmniej ofensywnych, pierwsze ćwiczenia wykonują powoli, stopniowo ucząc się technik. Wing Tsun jest jednym z niewielu chińskich stylów walki z dobrze zachowaną linią przekazu. Dawniej wszystkie szkoły walki w chinach opierały się na przekazie wiedzy z pokolenia na pokolenie w ramach arystokratycznych rodów. O historii tego stylu powstała seria filmów Ip Mam. To właśnie za sprawą tej produkcji Wing Tsun jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych na zachodzie stylów wushu.

Fragment Filmu Ip Man:

 

 

Inne Chińskie style: Thai Chi

 

Nie wszystkie chińskie sztuki walki są siłowo-ofensywne. Do najbardziej znanych wewnętrzynch stylów należy Thai Chi. Do Thai Chi zalicza się wiele różnych stylów. Wszystkie mają jednak wspólną cechę jaką jest dbałość o zdrowie i wzmocnienie organizmu ćwiczącego. Ten rodzaj treningu ma na celu naukę na wewnętrzną energią człowieka czyli Chi. Pozwala to ternującym wypracować dobrą koordynację ruchową, wzmocnić i rozciągnąć mięśnie oraz stawy. Na treningi Thai Chi często przychodzą osoby pragnące powrócić do zdrowia. Wielu trenujących chwali sobie tą aktywność na to że leczy wady postawy i ból kręgosłupa, wzmacnia system odpornościowy i relaksuje. W Polsce najpopularniejsze są odmiany Yiquan oraz Taijiquan.

 

Chińskie wzory

 

Wzorcem wojownika kung-fu jest osoba która potrafi nie tylko walczyć, ale również posiada dużą wiedzę i szlachetny charakter. Dla europejczyków nauka kung-fu to często poznawanie bogatej kultury Kraju Środka. W wielu szkołach naucza nie tylko sztuki walki, ale także tradycyjnych metod leczenia (akupresura, akupunktura, ziołolecznictwo) bądź ćwiczeń służących kultywowaniu zdrowia (neigong, qigong). Niektóre systemy kung-fu słyną z walorów zdrowotnych, np. taijiquan i yiquan, w których to same metody treningowe rozwijają ciało i umiejętności walki, ale również dobrze wpływają na zdrowie. Duży nacisk kładzie się również na postawę ucznia, w szczególności okazywanie szacunku innym.

Chiński boks wolna walka

Sanda  lub, jak kto woli Sanshou jest to chiński nowożytny sport walki oparty na tradycyjnych chińskim boksie. W Chinach istnieje bardzo odmian walki wręcz. Na przykład kunf- fu.  Sanda jest to sposób uprawiania nowożytnego wushu.  Chiński bokser uprawiający ten rodzaj sportowego kung-fu może wybrać pomiędzy dwie konkurencjami  - Sanda i  Taolu. Pierwsza z nich jest  zwykłym sparingiem walką na chińskim ringu. Taolu to układy ruchowe prezentujące umiejętności technik walki.

Chcesz przeczytać cały artykuł?

T.K. 3 19 lutego 2016  9835

Dodaj komentarz

 • Ewoos
  20 lipca 2017
  Ciekawe filmiki
 • 11 lutego 2017
  Bokser kolego
 • Budo
  23 lutego 2016
  Ciekawe który miał by większą siłę na gruszce. Bokser czy VT?

Artykuły z kategorii: Sztuki i Sporty Walki

wing-tsun-kung-fu-uderzenia-lancuchowe

Wing Tsun Kung Fu – uderzenia łańcuchowe

Techniki łańcuchowe są jedną z najbardziej charakterystycznych cech Wing Tsun Kung Fu. Dzięki nim walka staje się znacznie bardziej skuteczna. Oto najpopularniejsze ciosy łańcuchowe oraz uderzenia za pomocą łokci w tej sztuce walki.

zespolowe-sporty-walki-czy-taka-forma-w-ogole-istnieje

Zespołowe sporty walki? Czy taka forma w ogóle istnieje?

Sporty zespołowe zwykle kojarzą się z piłką nożną, piłką ręczną, koszykówką… Bardzo trudno o postrzeganie w tym kontekście sportów walki – w końcu starcie odbywa się zwykle jeden na jednego. A co jeśli naprawdę istnieje coś takiego jak zespołowe sporty walki?

boks-birmanski-czyli-ekstremalny-sport-walki-o-ktorym-wiedza-nieliczni

Boks birmański, czyli ekstremalny sport walki, o którym wiedzą nieliczni

Boks birmański nie jest tak znanym sportem walki jak karate, kick-boxing czy nawet krav maga. Jak wygląda historia tego sportu i czy jest on dostępny w Polsce?

wschodnie-sztuki-walki-poznaj-ich-rodzaje-i-sprawdz-na-czym-polegaja

Wschodnie sztuki walki - poznaj ich rodzaje i sprawdź, na czym polegają

Legendarne kung fu, medytacyjne tai chi, judo, aikido i karate. Do tego klasyczne już taekwondo i coraz bardziej modne muay thai. Wszystkie te wschodnie sztuki walki wywodzą się ze starożytnej filozofii Dalekiego Wschodu. Na czym polegają i czym różnią się od sportów walki uprawianych współcześnie?

aikido-karate-i-judo-poznaj-japonskie-sztuki-walki-i-ich-tradycyjna-filozofie

Aikido, karate i judo - poznaj japońskie sztuki walki i ich tradycyjną filozofię

Starożytne filozofie Dalekiego Wschodu to punkt wyjścia dla wielu dziedzin życia. Również japońskie sztuki walki czerpią właśnie z nauk wielkich myślicieli wschodnich. Na czym polega technika poszczególnych walk i jak podejść do przeciwnika w myśl aikido, judo i karate?

swiatowe-sztuki-walki-istota-sama-w-sobie-poznaj-ich-rodzaje

Światowe sztuki walki - istota sama w sobie. Poznaj ich rodzaje!

Cały świat zachwyca się boksem i czerpie ogromną przyjemność ze sportowego widowiska. Sporty walki to jednak komercja. Tu ważne jest przede wszystkim, kto zwycięży, a kto przegra. Czym więc są sztuki walki i jak się mają ich rodzaje do popularnych sportów?

ile-czasu-potrzeba-aby-opanowac-podstawy-boksu

Ile czasu potrzeba aby opanować podstawy boksu?

Zastanawiasz się czy warto zacząć trenować boks? Brakuje Ci motywacji, bo opanowanie techniki wydaje Ci się zbyt odległe? Zobacz na ile trudne i czasochłonne jest opanowanie boksowania. Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację 2020.

brazylijskie-jiu-jitsu-warszawa-jak-wybrac-klub

Brazylijskie Jiu Jitsu Warszawa – jak wybrać klub?

Nie ma co ukrywać – kluby BJJ Warszawa aż się biją o klienta. W stolicy oferta treningów sportów walki jest wyjątkowo szeroka. Jak zdecydować się na klub BJJ w Warszawie? Na czym właściwie polega Brazylijskie Jiu Jitsu? BJJ Warszawa treningi dla każdego. Ju Jitsu Warszawa - przewiń artykuł!

combat-56-system-walki-polskich-oddzialow-specjalnych

Combat 56 – system walki polskich oddziałów specjalnych

W latach 80. i 90. eksperymentalnie poszukiwano technik walki, które sprawdziłyby się w siłach zbrojnych. Dzięki majorowi Arkadiuszowi Kupsowi powstał system Combat 56. Zobacz, na czym on polega, oraz do czego jest przeznaczony.

boks-krakow-dla-poczatkujacych-jak-zaczac-trenowac-boks

Boks Kraków dla początkujących – jak zacząć trenować boks?

Zastanawiasz się nad rozpoczęciem zajęć boksu w Krakowie? Mamy dla Ciebie poradnik! Boks Kraków dla początkujących, młodzieży, dziewczyn… Każdy może zacząć trenować boks z trenerem personalnym bądź w klubie w Krakowie!

wing-tsun-kung-fu-uderzenia-lancuchowe

Wing Tsun Kung Fu – uderzenia łańcuchowe

Techniki łańcuchowe są jedną z najbardziej charakterystycznych cech Wing Tsun Kung Fu. Dzięki nim walka staje się znacznie bardziej skuteczna. Oto najpopularniejsze ciosy łańcuchowe oraz uderzenia za pomocą łokci w tej sztuce walki.

zespolowe-sporty-walki-czy-taka-forma-w-ogole-istnieje

Zespołowe sporty walki? Czy taka forma w ogóle istnieje?

Sporty zespołowe zwykle kojarzą się z piłką nożną, piłką ręczną, koszykówką… Bardzo trudno o postrzeganie w tym kontekście sportów walki – w końcu starcie odbywa się zwykle jeden na jednego. A co jeśli naprawdę istnieje coś takiego jak zespołowe sporty walki?

boks-birmanski-czyli-ekstremalny-sport-walki-o-ktorym-wiedza-nieliczni

Boks birmański, czyli ekstremalny sport walki, o którym wiedzą nieliczni

Boks birmański nie jest tak znanym sportem walki jak karate, kick-boxing czy nawet krav maga. Jak wygląda historia tego sportu i czy jest on dostępny w Polsce?

wschodnie-sztuki-walki-poznaj-ich-rodzaje-i-sprawdz-na-czym-polegaja

Wschodnie sztuki walki - poznaj ich rodzaje i sprawdź, na czym polegają

Legendarne kung fu, medytacyjne tai chi, judo, aikido i karate. Do tego klasyczne już taekwondo i coraz bardziej modne muay thai. Wszystkie te wschodnie sztuki walki wywodzą się ze starożytnej filozofii Dalekiego Wschodu. Na czym polegają i czym różnią się od sportów walki uprawianych współcześnie?

aikido-karate-i-judo-poznaj-japonskie-sztuki-walki-i-ich-tradycyjna-filozofie

Aikido, karate i judo - poznaj japońskie sztuki walki i ich tradycyjną filozofię

Starożytne filozofie Dalekiego Wschodu to punkt wyjścia dla wielu dziedzin życia. Również japońskie sztuki walki czerpią właśnie z nauk wielkich myślicieli wschodnich. Na czym polega technika poszczególnych walk i jak podejść do przeciwnika w myśl aikido, judo i karate?

swiatowe-sztuki-walki-istota-sama-w-sobie-poznaj-ich-rodzaje

Światowe sztuki walki - istota sama w sobie. Poznaj ich rodzaje!

Cały świat zachwyca się boksem i czerpie ogromną przyjemność ze sportowego widowiska. Sporty walki to jednak komercja. Tu ważne jest przede wszystkim, kto zwycięży, a kto przegra. Czym więc są sztuki walki i jak się mają ich rodzaje do popularnych sportów?

ile-czasu-potrzeba-aby-opanowac-podstawy-boksu

Ile czasu potrzeba aby opanować podstawy boksu?

Zastanawiasz się czy warto zacząć trenować boks? Brakuje Ci motywacji, bo opanowanie techniki wydaje Ci się zbyt odległe? Zobacz na ile trudne i czasochłonne jest opanowanie boksowania. Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację 2020.

brazylijskie-jiu-jitsu-warszawa-jak-wybrac-klub

Brazylijskie Jiu Jitsu Warszawa – jak wybrać klub?

Nie ma co ukrywać – kluby BJJ Warszawa aż się biją o klienta. W stolicy oferta treningów sportów walki jest wyjątkowo szeroka. Jak zdecydować się na klub BJJ w Warszawie? Na czym właściwie polega Brazylijskie Jiu Jitsu? BJJ Warszawa treningi dla każdego. Ju Jitsu Warszawa - przewiń artykuł!

combat-56-system-walki-polskich-oddzialow-specjalnych

Combat 56 – system walki polskich oddziałów specjalnych

W latach 80. i 90. eksperymentalnie poszukiwano technik walki, które sprawdziłyby się w siłach zbrojnych. Dzięki majorowi Arkadiuszowi Kupsowi powstał system Combat 56. Zobacz, na czym on polega, oraz do czego jest przeznaczony.

boks-krakow-dla-poczatkujacych-jak-zaczac-trenowac-boks

Boks Kraków dla początkujących – jak zacząć trenować boks?

Zastanawiasz się nad rozpoczęciem zajęć boksu w Krakowie? Mamy dla Ciebie poradnik! Boks Kraków dla początkujących, młodzieży, dziewczyn… Każdy może zacząć trenować boks z trenerem personalnym bądź w klubie w Krakowie!