Chiński boks - sztuki walki z dalekiego wchodu

Chiński boks - sztuki walki z dalekiego wchodu

Chiński boks znacząco różni się od boksu znanego na zachodzie. W Chinach sztuki walki nazywa się Wuschu i jest to zbiór kilkuset różnych stylów: od dyscyplin typowo sportowych poprzez akrobatyczne, aż do wojskowych systemów walki. Zobaczcie co ma do zaoferowania bogata kultura Chińska pod kątem sztuk walki.

Chiński Boks

 

Kung Fu w kulturze zachodniej nazywany Chińskim Boksem posiada setki odmian. Rozróżnia się style wewnętrzne, czyli takie które skupiają się na technikach obronnych, płynności ruchów ćwiczone zazwyczaj bez kontaktowo. Oraz style zewnętrze stawiające na techniki ofensywne, uderzenia, kopnięcia i rozwój siły fizycznej. Podział na style wewnętrzne i zewnętrzne często kojarzony jest również z religią Państwa Środka. Można więc wskazać style buddyjskie ( zaliczane do zewnętrznych) i taoistyczne (wewnętrzne).  Innym popularnym podziałem jest rozróżnienie stylów północnych – kładących nacisk na techniki kopnięć i wyskoków oraz stylów południowych (czyli uprawianych na południe od rzeki Jangcy) charakteryzujących się większą liczbą technik ręcznych: uderzeń, łamań i dźwigni.

 

Które style Wuschu są najpopularniejsze w Europie?

 

Najbardziej rozpoznawalnym chińskim systemem walki jest Wing Tsun nazywany też: Wing Chun lub Ving Tsun. Ten system walki zaliczany jest do stylów buddyjskich - zewnętrznych, jednak niektóre metody treningowe ma zaczerpnięte z innych systemów, w tym ze stylów wewnętrznych.

Styl ten jest zbliżony do Kick-Boxingu lub Krav Magi z racji na swój mocno ofensywny charakter. Trenowały go takie gwiazdy jak Bruce Lee, Jackie Chan czy Robert Downey Jr.

Wing Tsun opiera się na szybkich krótkich uderzeniach pięściami i łokciami. Stosuje również wiele technik przy użyciu otwartej dłoni. Bardzo ciekawie prezentują się metody treningowe tego stylu kung fu. Trenujący ćwiczą formy, czyli układy następujących po sobie ruchów, znane np. w Tai Chi. Jednak najciekawszym narzędziem treningowym jest drewniany manekin zawieszony na sprężynujących deskach. Manekin jest odpowiednikiem gruszki bokserskiej w boksie europejskim.

 

Trening na drewnianym manekinie podobnie jak gruszka bokserska uczy szybkiej pracy rąk i nóg w krótkim dystansie (który to dystans jest specjalnością Wing Tsun). Dodatkowo trenujący wzmacnia i utwardza ręce czyniąc z nich bardzo skuteczną broń.

 

Poniżej mistrz Wing Tsun z Hongkongu - Kong Chi Keung podczas treningu z manekinem:

Kong_chi_keung

 

Innym szczególnym rodzajem treningu jest Chi Sao czyli tzw. trening odruchów. Ćwiczy się go z partnerem, a zadaniem trenujących jest wykonywanie ataków i obrony bez odrywania rąk. Jest to ciekawa alternatywa wobec sparingu, bezpieczna dla trenujących Stąd nieformalna nazwa tego ćwiczenia „lepkie ręce”. Celem jest wypracowanie odruchów bezwarunkowych i przyśpieszenie reakcji na bodziec.

 

 

W Polsce jednym z największych stowarzyszeń gdzie możecie ćwiczyć Wing Tsun jest Akademia Wing Tsun

Wing tsun jest sztuką walki która uchodzi za jedną z najbezpieczniejszych dla trenujących. Osoby początkujące zaczynają od technik najmniej ofensywnych, pierwsze ćwiczenia wykonują powoli, stopniowo ucząc się technik. Wing Tsun jest jednym z niewielu chińskich stylów walki z dobrze zachowaną linią przekazu. Dawniej wszystkie szkoły walki w chinach opierały się na przekazie wiedzy z pokolenia na pokolenie w ramach arystokratycznych rodów. O historii tego stylu powstała seria filmów Ip Mam. To właśnie za sprawą tej produkcji Wing Tsun jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych na zachodzie stylów wushu.

Fragment Filmu Ip Man:

 

 

Inne Chińskie style: Thai Chi

 

Nie wszystkie chińskie sztuki walki są siłowo-ofensywne. Do najbardziej znanych wewnętrzynch stylów należy Thai Chi. Do Thai Chi zalicza się wiele różnych stylów. Wszystkie mają jednak wspólną cechę jaką jest dbałość o zdrowie i wzmocnienie organizmu ćwiczącego. Ten rodzaj treningu ma na celu naukę na wewnętrzną energią człowieka czyli Chi. Pozwala to ternującym wypracować dobrą koordynację ruchową, wzmocnić i rozciągnąć mięśnie oraz stawy. Na treningi Thai Chi często przychodzą osoby pragnące powrócić do zdrowia. Wielu trenujących chwali sobie tą aktywność na to że leczy wady postawy i ból kręgosłupa, wzmacnia system odpornościowy i relaksuje. W Polsce najpopularniejsze są odmiany Yiquan oraz Taijiquan.

 

Chińskie wzory

 

Wzorcem wojownika kung-fu jest osoba która potrafi nie tylko walczyć, ale również posiada dużą wiedzę i szlachetny charakter. Dla europejczyków nauka kung-fu to często poznawanie bogatej kultury Kraju Środka. W wielu szkołach naucza nie tylko sztuki walki, ale także tradycyjnych metod leczenia (akupresura, akupunktura, ziołolecznictwo) bądź ćwiczeń służących kultywowaniu zdrowia (neigong, qigong). Niektóre systemy kung-fu słyną z walorów zdrowotnych, np. taijiquan i yiquan, w których to same metody treningowe rozwijają ciało i umiejętności walki, ale również dobrze wpływają na zdrowie. Duży nacisk kładzie się również na postawę ucznia, w szczególności okazywanie szacunku innym.

Chiński boks wolna walka

Sanda  lub, jak kto woli Sanshou jest to chiński nowożytny sport walki oparty na tradycyjnych chińskim boksie. W Chinach istnieje bardzo odmian walki wręcz. Na przykład kunf- fu.  Sanda jest to sposób uprawiania nowożytnego wushu.  Chiński bokser uprawiający ten rodzaj sportowego kung-fu może wybrać pomiędzy dwie konkurencjami  - Sanda i  Taolu. Pierwsza z nich jest  zwykłym sparingiem walką na chińskim ringu. Taolu to układy ruchowe prezentujące umiejętności technik walki.

T.K. 3 19 lutego 2016  6511

Dodaj komentarz

 • Ewoos
  20 lipca 2017
  Ciekawe filmiki
 • 11 lutego 2017
  Bokser kolego
 • Budo
  23 lutego 2016
  Ciekawe który miał by większą siłę na gruszce. Bokser czy VT?

Artykuły z kategorii: Sztuki Walki

trenowanie-na-worku-bokserskim-dla-poczatkujacych-efekty-spalanie-tluszczu-rozpiska

Trenowanie na worku bokserskim dla początkujących – efekty, spalanie tłuszczu, rozpiska

Worek bokserski to niezawodny sprzęt, który powinien znajdować się w każdym klubie sportowym Trenowanie na worku nie tylko poprawia kondycję, ale także pozwala spalić ogromne ilości tłuszczu. Poznaj plan i niesamowite efekty treningu na worku bokserskim dla początkujących.

zajecia-boksu-otwock-poradnik-dla-poczatkujacych

Zajęcia boksu Otwock – poradnik dla początkujących

Boks to sztuka walki polegająca na walce pomiędzy dwoma zawodnikami przy użyciu pięści. Istnieje bardzo dużo szkółek oferujących naukę boksu w Otwocku. Dowiedz się, jak wyglądają zajęcia boksu w Otwocku!

mma-mieszane-sztuki-walki-nauka-i-wybor-klubu

MMA mieszane sztuki walki – nauka i wybór klubu

Mieszane sztuki walki są bardzo widowiskowym sportem. Swoją popularność zyskały ze względu na mało rygorystyczne zasady w doborze techniki. Chcesz rozpocząć naukę MMA? Dowiedz się, jak nauczyć się technik mieszanych sztuk walki i wybrać odpowiedni klub w swoim mieście.

wybor-rekawic-do-kickboxingu-wroclaw

Wybór rękawic do kickboxingu Wrocław

Wybór rękawic do kickboxingu wydaje się być prostym zadaniem. Rzeczywistość pokazuje nam, że jest inaczej. Wrocławskie sklepy sportowe oferują szeroki wybór asortymentu do sztuk walki. Możemy spotkać tam rękawice dla dzieci, kobiet, chwytne, przyrządowe, bokserskie i wiele innych. Czym kierować się przy wyborze odpowiednich rękawic?

sporty-walki-dla-dzieci-jak-wybrac-zajecia

Sporty walki dla dzieci – jak wybrać zajęcia?

Sporty walki są bardzo rozwojowe. Budują nie tylko wygląd fizyczny i charakter, ale mogą być świetną zabawą dla Twoich pociech! Już w starożytnej Japonii uczono dzieci kształtowania charakteru poprzez ćwiczenia fizyczne. Jak wybrać sport walki dla dziecka

sporty-walki-rodzaje-sporty-walki-krakow-co-wybrac

Sporty walki rodzaje | Sporty walki Kraków | Co wybrać?

Trenuj sporty walki – łatwo powiedzieć. Jak jednak zabrać się za szukanie trenera sportów walki? Jakie są rodzaje sportów walki, i który z nich wybrać? Sporty walki Kraków – zobaczcie!

brazylijskie-jiu-jitsu-warszawa-jak-wybrac-klub

Brazylijskie Jiu Jitsu Warszawa – jak wybrać klub?

Nie ma co ukrywać – kluby BJJ Warszawa aż się biją o klienta. W stolicy oferta treningów sportów walki jest wyjątkowo szeroka. Jak zdecydować się na klub BJJ w Warszawie? Na czym właściwie polega Brazylijskie Jiu Jitsu? BJJ Warszawa treningi dla każdego!

krav-maga-poznan-czy-to-trening-takze-dla-dzieci

Krav maga Poznań – czy to trening także dla dzieci?

Krav maga Poznań: jak znaleźć odpowiednią organizację? Czy krav maga dla dzieci to dobry pomysł? A jak jest z krav magą dla dorosłych? Wszystko o krav madze w Poznaniu!

krav-maga-podstawowe-techniki-samoobrony

Krav maga - podstawowe techniki samoobrony

Krav maga skupia się przede wszystkim na uczeniu samoobrony. Od wschodnich sztuk walki odróżnia ją to, że nie wykorzystuje widowiskowych chwytów, nie jest próbą doskonalenia siebie, lecz trenuje się ją po to, by móc w realnym życiu użyć wyuczonych technik do samoobrony. Poznaj podstawowe techniki krav magi.

boks-krakow-dla-poczatkujacych-jak-zaczac-trenowac-boks

Boks Kraków dla początkujących – jak zacząć trenować boks?

Zastanawiasz się nad rozpoczęciem zajęć boksu w Krakowie? Mamy dla Ciebie poradnik! Boks Kraków dla początkujących, młodzieży, dziewczyn… Każdy może zacząć trenować boks z trenerem personalnym bądź w klubie w Krakowie!

trenowanie-na-worku-bokserskim-dla-poczatkujacych-efekty-spalanie-tluszczu-rozpiska

Trenowanie na worku bokserskim dla początkujących – efekty, spalanie tłuszczu, rozpiska

Worek bokserski to niezawodny sprzęt, który powinien znajdować się w każdym klubie sportowym Trenowanie na worku nie tylko poprawia kondycję, ale także pozwala spalić ogromne ilości tłuszczu. Poznaj plan i niesamowite efekty treningu na worku bokserskim dla początkujących.

zajecia-boksu-otwock-poradnik-dla-poczatkujacych

Zajęcia boksu Otwock – poradnik dla początkujących

Boks to sztuka walki polegająca na walce pomiędzy dwoma zawodnikami przy użyciu pięści. Istnieje bardzo dużo szkółek oferujących naukę boksu w Otwocku. Dowiedz się, jak wyglądają zajęcia boksu w Otwocku!

mma-mieszane-sztuki-walki-nauka-i-wybor-klubu

MMA mieszane sztuki walki – nauka i wybór klubu

Mieszane sztuki walki są bardzo widowiskowym sportem. Swoją popularność zyskały ze względu na mało rygorystyczne zasady w doborze techniki. Chcesz rozpocząć naukę MMA? Dowiedz się, jak nauczyć się technik mieszanych sztuk walki i wybrać odpowiedni klub w swoim mieście.

wybor-rekawic-do-kickboxingu-wroclaw

Wybór rękawic do kickboxingu Wrocław

Wybór rękawic do kickboxingu wydaje się być prostym zadaniem. Rzeczywistość pokazuje nam, że jest inaczej. Wrocławskie sklepy sportowe oferują szeroki wybór asortymentu do sztuk walki. Możemy spotkać tam rękawice dla dzieci, kobiet, chwytne, przyrządowe, bokserskie i wiele innych. Czym kierować się przy wyborze odpowiednich rękawic?

sporty-walki-dla-dzieci-jak-wybrac-zajecia

Sporty walki dla dzieci – jak wybrać zajęcia?

Sporty walki są bardzo rozwojowe. Budują nie tylko wygląd fizyczny i charakter, ale mogą być świetną zabawą dla Twoich pociech! Już w starożytnej Japonii uczono dzieci kształtowania charakteru poprzez ćwiczenia fizyczne. Jak wybrać sport walki dla dziecka

sporty-walki-rodzaje-sporty-walki-krakow-co-wybrac

Sporty walki rodzaje | Sporty walki Kraków | Co wybrać?

Trenuj sporty walki – łatwo powiedzieć. Jak jednak zabrać się za szukanie trenera sportów walki? Jakie są rodzaje sportów walki, i który z nich wybrać? Sporty walki Kraków – zobaczcie!

brazylijskie-jiu-jitsu-warszawa-jak-wybrac-klub

Brazylijskie Jiu Jitsu Warszawa – jak wybrać klub?

Nie ma co ukrywać – kluby BJJ Warszawa aż się biją o klienta. W stolicy oferta treningów sportów walki jest wyjątkowo szeroka. Jak zdecydować się na klub BJJ w Warszawie? Na czym właściwie polega Brazylijskie Jiu Jitsu? BJJ Warszawa treningi dla każdego!

krav-maga-poznan-czy-to-trening-takze-dla-dzieci

Krav maga Poznań – czy to trening także dla dzieci?

Krav maga Poznań: jak znaleźć odpowiednią organizację? Czy krav maga dla dzieci to dobry pomysł? A jak jest z krav magą dla dorosłych? Wszystko o krav madze w Poznaniu!

krav-maga-podstawowe-techniki-samoobrony

Krav maga - podstawowe techniki samoobrony

Krav maga skupia się przede wszystkim na uczeniu samoobrony. Od wschodnich sztuk walki odróżnia ją to, że nie wykorzystuje widowiskowych chwytów, nie jest próbą doskonalenia siebie, lecz trenuje się ją po to, by móc w realnym życiu użyć wyuczonych technik do samoobrony. Poznaj podstawowe techniki krav magi.

boks-krakow-dla-poczatkujacych-jak-zaczac-trenowac-boks

Boks Kraków dla początkujących – jak zacząć trenować boks?

Zastanawiasz się nad rozpoczęciem zajęć boksu w Krakowie? Mamy dla Ciebie poradnik! Boks Kraków dla początkujących, młodzieży, dziewczyn… Każdy może zacząć trenować boks z trenerem personalnym bądź w klubie w Krakowie!