Bożonarodzeniowe tradycje w różnych zakątkach Świata

Bożonarodzeniowe tradycje w różnych zakątkach Świata

Poznajcie Wigilijne i Bożonarodzeniowe tradycje z m.in Niemiec, Austrii, Portugalii, Grecji i Norwegii.

Tradycje Bożo Narodzeniowe na świecie: nie tylko sportowe 

Austriacy – inicjatorzy najpiękniejszej kolędy „Cicha Noc”, przebierają się za straszliwego Krampusa i straszą niegrzeczne dzieci. Niemcy ozdobami choinkowymi podkreślają uwielbienie dla pikli, zaś Norwegowie chowają wszystkie miotły w domu. Co kraj to obyczaj! Poznaj bożonarodzeniowe zwyczaje naszych zagranicznych sąsiadów.

krampus austria boże narodzenie

Austriacki Krampus

W Austrii poza serdecznym Mikołajem z brodą istnieje również jego zły pomocnik – Krampus. Jest on przestrogą dla wszystkich niegrzecznych i krnąbrnych dzieci. Jego iście diabelski wygląd podkreślają kozie rogi. W austriacką Noc Krampusa (5 grudnia) można zobaczyć mnóstwo demonicznych stworów kroczących po ulicach!

Z drugiej strony, Austria to kolebka jeden z najpiękniejszych kolęd - „Stalle Nacht, heilige nacht” (Cicha noc, święta noc).

Portugalski bożonarodzeniowy talerz dla zmarłych

W Polsce pozostawiamy jedno wolne nakrycie dla niespodzianego gościa, zaś w Portugalii jedno nakrycie przeznaczone jest dla tych, którzy odeszli. W przeciwieństwie do polskiego talerza, portugalski jest pełen jedzenia. Ten szczodry sposób obdarowywania zmarłych ma zapewnić szczęście i spokój w nowym roku.

Ukraińska pajęczyna

Okres przedświąteczny w polskich domach to okres gruntownego sprzątania. Na Ukrainie nikt idealnym połyskiem mebli nie przejmuje się tak bardzo, ponieważ jedną z najważniejszych dekoracji w domu jest... pajęczyna. Stanowi ona nawiązanie do legendy o ubogiej wdowie, która nie mogła sobie pozwolić na udekorowanie świątecznego drzewka. Przypowieść głosi, że pierwszego dnia świąt radosne dzieci obudziły wdowę i pokazały jej pięknie przystrojoną choinkę. Pracował nad nią pająk, tkając pajęczynę. Ta z czasem zamieniła się w złoto i zapewniła dobrobyt kobiecie i jej dzieciom. A dziś? Na wielu choinkach możemy zaobserwować ukrytego w gałązkach plastikowego pająka na szczęście.

Norweskie miotły na Nowy Rok

Święta w miłej i spokojnej atmosferze? Niekoniecznie. Wspominaliśmy już o strasznych pomocnikach Mikołaja, celebrowaniu pamięci o zmarłych oraz pająkach, zaś teraz czas na czarownice, które w wigilijną noc szukają nowych środków transportu. Dlatego na wszelki wypadek Norwegowie chowają wszystkie posiadane w domu miotły!

Niemieckie ogórki na święta

Uwielbienie do pikli w Niemczech weszło na nowy poziom. Bombki w kształcie ogórków znajdują swoje stałe miejsce na świątecznym drzewku. Ozdoba jest pieczołowicie ukryta, zaś ten, który ją odnajdzie jako pierwszy ma zapewnione szczęście na nadchodzącym roku oraz... dodatkowy prezent.

Wenezuelskie rolki Wigilijne

Wenezuela_swieta

Auto w Wigilię? Nie, dziękuję. W stolicy państwa – Caracas ulice zamykane są dla ruchu samochodowego. Wówczas wszyscy do kościoła pędzą na... rolkach.

Czeskie wróżby

czechy_swieta

Wróżby w Boże Narodzenie? Tylko w Czechach! Na początku grudnia panie szukające odpowiedzi dotyczących swojej przyszłości ścinają gałązki czereśni, jabłoni i forsycji. Jeżeli zakwitną w święta jest to oznaka rychłego wyjścia za mąż. Gałązka bez kwiatów jest oznaką spędzenia kolejnego roku w samotności. Dla spóźnialskich panien, które nie zdążyły zerwać gałązek są wróżby z udziałem obuwia. Wystarczy stanąć tyłem do drzwi i rzucić but za siebie – jeżeli wyląduje noskiem w kierunku wyjścia, pannę czeka wesele.

Grenlandia - potrawa zimowa ze zgniłego ptaka

Jednym ze świątecznych przysmaków jest kiviak, czyli surowa i podgniła alka (ptak morski). Polowanie na nią odbywa się pół roku wcześniej, potem należy zakopać w ziemi bądź ułożyć pod kamieniami, a na koniec położyć na świątecznym stole. Pysznie!

Hiszpański pieniek na Święta Bożego Narodzenia

Najbardziej popularna tradycja świąteczna to catalan, czyli napełnianie łakociami drewnianego pieńka. Ozdoba z uśmiechniętą buzią przypomina czworonożnego psa. W święta zadaniem dzieci jest stukanie w drewno oraz proszenie o.... wydalenie słodkiej zawartości.

Grecki świąteczny goblin

Do walki dobra ze złem odwołują się Grecy walczący z stworem zwanym Kallikantzaroi. Jest to mieszkający pod ziemią goblin, przed którym można się ustrzec wieszając wewnątrz kominka świńską szczękę na znak odstraszenia złych duchów. Warto wiedzieć, że w Grecji Boże Narodzenie trwa aż 12 dni!

Burundi - bananowce zamiast jodły

Według polskich tradycji na święta przystrajamy drzewa iglaste (świerk, jodła), które pełnią funkcję wigilijnych drzewek. W Burundi bożonarodzeniową choinkę zastępują... bananowce. Mają one swoje stałe miejsce w każdej szopce w kraju. Stanowią one symbol szacunku dla witanego gościa. Co więcej, młodymi bananami dekoruje się także miasto, gdy odwiedza je prezydent.

Natomiast w Indiach rolę świątecznych drzewek przejmują drzewka mango, które są dekorowane ozdobami i łakociami.

Mikołaj Pesto 2 22 grudnia 2015  1834

Dodaj komentarz

  • 23 lipca 2017
    Eh... wszystko jakie zabobony. Że ludzie jeszcze w to wierzą. Serio?
  • Kala
    23 lipca 2017
    W sumie ja bym mogła pójść w niemiecką tradycję, też kocham pikle !

Artykuły z kategorii: Ciekawostki

najwiekszy-kulturysta-swiata-zestawienie-rekordow-z-zakresu-kulturystyki

Największy kulturysta świata - zestawienie rekordów z zakresu kulturystyki

Kulturystyka ma, co prawda, wielu zwolenników i przeciwników, jednak na całym świecie pojawiają się osoby uzyskujące rezultaty godne zainteresowania. Kim są najwięksi kulturyści świata, ile ważą i co osiągają?

przejdz-aktywnie-przez-nowy-rok-i-badz-smart-czyli-jak-dotrzymac-postanowien

Przejdź aktywnie przez nowy rok i bądź SMART, czyli jak dotrzymać postanowień

Listy noworocznych postanowień powoli się zapełniają. I choć plany na 2020 rok każdy dobiera wyjątkowo ambitne, warto już teraz pomyśleć, które z tych rzeczy uda się nam zrealizować, by dotrzymać swoich postanowień. Podpowiadamy fajną technikę i kilka trików.

najpopularniejsze-postanowienia-noworoczne-czyli-rewolucja-od-1-stycznia

Najpopularniejsze postanowienia noworoczne, czyli rewolucja od 1 stycznia

Nowy rok, nowy ja - wszyscy dobrze znamy ten powtarzany od lat tekst. Co niektórym udało się wytrwać i co zamierzyli, to zrobili! Najczęściej nasze plany na nowy rok dotyczą sfery fizycznej i zdrowotnej, choć zdarza się, że sięgamy w nich również po nowe oferty pracy czy rychłe zawarcie związku małżeńskiego. Jakie są najpopularniejsze noworoczne postanowienia i czy da się je wszystkie zrealizować?

dowiedz-sie-do-kogo-naleza-rekordy-swiata-w-nurkowaniu

Dowiedz się, do kogo należą rekordy świata w nurkowaniu!

Nurkowanie jest formą spędzania wolnego czasu, ale także sportem ekstremalnym. Nurkowanie to przebywanie pod powierzchnią wody dłuższy czas, ze specjalnym sprzętem albo bez niego. Wyróżnia się kilka rodzajów nurkowania, a nurkowie potrzebują do tego specjalnego sprzętu. Co roku odbywają się zawody w nurkowaniu, a poniżej poznasz wszystkie rekordy świata w tym sporcie.

czym-sa-jednodniowe-wyscigi-kolarskie

Czym są jednodniowe wyścigi kolarskie?

Jednodniowy wyścig kolarski nazywamy inaczej klasykiem. Jest to wyścig szosowy, który zazwyczaj odbywa się w ciągu 24 godzin. Kto może wziąć udział w jednodniowym wyścigu kolarskim, poznaj sławy tego sportu oraz dowiedz się, ile rodzajów takich wyścigów istnieje!

jak-szukac-silowni-w-internecie

Jak szukać siłowni w internecie?

Chcesz zacząć ćwiczyć i szukasz siłowni lub klubu fitness? Pewnie w tym celu korzystasz z internetu. Jak jednak przedrzeć się przez gąszcz ofert i wybrać tę właściwą? Podpowiadamy czym się kierować przy wyborze siłowni.

masz-wolne-3-minuty-wystaw-opinie-swojemu-trenerowi-lub-silowni

Masz wolne 3 minuty? Wystaw opinię swojemu trenerowi lub siłowni!

Dlaczego warto? Dzięki Twojej opinii wybór trenera, siłowni czy klubu fitness staje się łatwiejszy dla innych. Dzieląc się swoim doświadczeniem ze współpracy – budujesz prawdziwy i niezakłamany obraz danej usługi. Poświęć kilka minut na przeczytanie artykułu i dowiedz się, dlaczego warto podzielić się swoją opinią z innymi!

starozytne-igrzyska-olimpijskie-podstawowe-informacje

Starożytne Igrzyska Olimpijskie - podstawowe informacje

Starożytne Igrzyska Olimpijskie to jeden z najsłynniejszych sposobów oddawania czci bogom. Uczestnicy olimpiady rywalizowali w różnych konkurencjach. Przygotowania sportowców do uroczystości były przypieczętowane przysięgą. Skąd tak wielki hołd oddawany igrzyskom?

opuszczone-obiekty-sportowe-w-polsce

Opuszczone obiekty sportowe w Polsce

W czasach świetności ośrodki życia sportowego, obecnie - ruiny. Zobacz obiekty sportowe w naszym kraju, które przestały pełnić swoją funkcję.

najlepiej-zarabiajacy-sportowcy-swiata-2018

Najlepiej zarabiający sportowcy świata 2018

Na wysokim szczeblu kariera w sporcie wiąże się często z wysokimi zarobkami. W Polsce i na świecie pojawiły się jednak zmiany, jeśli chodzi o listy najlepiej zarabiających sportowców. Zobacz, kto zarobił najwięcej pieniędzy w 2018 roku!

najwiekszy-kulturysta-swiata-zestawienie-rekordow-z-zakresu-kulturystyki

Największy kulturysta świata - zestawienie rekordów z zakresu kulturystyki

Kulturystyka ma, co prawda, wielu zwolenników i przeciwników, jednak na całym świecie pojawiają się osoby uzyskujące rezultaty godne zainteresowania. Kim są najwięksi kulturyści świata, ile ważą i co osiągają?

przejdz-aktywnie-przez-nowy-rok-i-badz-smart-czyli-jak-dotrzymac-postanowien

Przejdź aktywnie przez nowy rok i bądź SMART, czyli jak dotrzymać postanowień

Listy noworocznych postanowień powoli się zapełniają. I choć plany na 2020 rok każdy dobiera wyjątkowo ambitne, warto już teraz pomyśleć, które z tych rzeczy uda się nam zrealizować, by dotrzymać swoich postanowień. Podpowiadamy fajną technikę i kilka trików.

najpopularniejsze-postanowienia-noworoczne-czyli-rewolucja-od-1-stycznia

Najpopularniejsze postanowienia noworoczne, czyli rewolucja od 1 stycznia

Nowy rok, nowy ja - wszyscy dobrze znamy ten powtarzany od lat tekst. Co niektórym udało się wytrwać i co zamierzyli, to zrobili! Najczęściej nasze plany na nowy rok dotyczą sfery fizycznej i zdrowotnej, choć zdarza się, że sięgamy w nich również po nowe oferty pracy czy rychłe zawarcie związku małżeńskiego. Jakie są najpopularniejsze noworoczne postanowienia i czy da się je wszystkie zrealizować?

dowiedz-sie-do-kogo-naleza-rekordy-swiata-w-nurkowaniu

Dowiedz się, do kogo należą rekordy świata w nurkowaniu!

Nurkowanie jest formą spędzania wolnego czasu, ale także sportem ekstremalnym. Nurkowanie to przebywanie pod powierzchnią wody dłuższy czas, ze specjalnym sprzętem albo bez niego. Wyróżnia się kilka rodzajów nurkowania, a nurkowie potrzebują do tego specjalnego sprzętu. Co roku odbywają się zawody w nurkowaniu, a poniżej poznasz wszystkie rekordy świata w tym sporcie.

czym-sa-jednodniowe-wyscigi-kolarskie

Czym są jednodniowe wyścigi kolarskie?

Jednodniowy wyścig kolarski nazywamy inaczej klasykiem. Jest to wyścig szosowy, który zazwyczaj odbywa się w ciągu 24 godzin. Kto może wziąć udział w jednodniowym wyścigu kolarskim, poznaj sławy tego sportu oraz dowiedz się, ile rodzajów takich wyścigów istnieje!

jak-szukac-silowni-w-internecie

Jak szukać siłowni w internecie?

Chcesz zacząć ćwiczyć i szukasz siłowni lub klubu fitness? Pewnie w tym celu korzystasz z internetu. Jak jednak przedrzeć się przez gąszcz ofert i wybrać tę właściwą? Podpowiadamy czym się kierować przy wyborze siłowni.

masz-wolne-3-minuty-wystaw-opinie-swojemu-trenerowi-lub-silowni

Masz wolne 3 minuty? Wystaw opinię swojemu trenerowi lub siłowni!

Dlaczego warto? Dzięki Twojej opinii wybór trenera, siłowni czy klubu fitness staje się łatwiejszy dla innych. Dzieląc się swoim doświadczeniem ze współpracy – budujesz prawdziwy i niezakłamany obraz danej usługi. Poświęć kilka minut na przeczytanie artykułu i dowiedz się, dlaczego warto podzielić się swoją opinią z innymi!

starozytne-igrzyska-olimpijskie-podstawowe-informacje

Starożytne Igrzyska Olimpijskie - podstawowe informacje

Starożytne Igrzyska Olimpijskie to jeden z najsłynniejszych sposobów oddawania czci bogom. Uczestnicy olimpiady rywalizowali w różnych konkurencjach. Przygotowania sportowców do uroczystości były przypieczętowane przysięgą. Skąd tak wielki hołd oddawany igrzyskom?

opuszczone-obiekty-sportowe-w-polsce

Opuszczone obiekty sportowe w Polsce

W czasach świetności ośrodki życia sportowego, obecnie - ruiny. Zobacz obiekty sportowe w naszym kraju, które przestały pełnić swoją funkcję.

najlepiej-zarabiajacy-sportowcy-swiata-2018

Najlepiej zarabiający sportowcy świata 2018

Na wysokim szczeblu kariera w sporcie wiąże się często z wysokimi zarobkami. W Polsce i na świecie pojawiły się jednak zmiany, jeśli chodzi o listy najlepiej zarabiających sportowców. Zobacz, kto zarobił najwięcej pieniędzy w 2018 roku!