Boli Cię łokieć? Sprawdź, czy nie cierpisz z powodu łokcia tenisisty!

Łokieć tenisisty to powszechna nazwa schorzenia związanego z bólem stawu łokciowego po zewnętrznej stronie kończyny. Mimo nazwy nie ma nic wspólnego z grą w tenisa, a sama dolegliwość występuje najczęściej u osób pracujących fizycznie, ale także tych, które są narażone na przeciążenia. Łokieć tenisisty związany jest z nieprawidłowym przyczepem ścięgien do kości, co przyczynia się do powstawania mikrourazów.
Łokieć tenisisty przyczyny
Łokieć można sobie uszkodzić na wiele sposobów. Jednym z nich może być nadmierny wysiłek (poprzez który mięśnie nie mają czasu na odpoczynek i regenerację) lub nawet zastanie danego miejsca poprzez pracę biurową czy siedzącą. Nadmierny wysiłek może wpływać na problem z łokciem tenisisty. Najczęściej narażone są osoby uprawiające zawodowo tenis, squash, muzycy, osoby pracujące w biurze czy osoby wykonujące wysiłek fizyczny skupiający się najbardziej na pracy rąk.
W jaki sposób objawia się łokieć tenisisty?
To, co może Cię zaniepokoić to ból po zewnętrznej stronie stawu łokciowego pojawiający się na jednej lub obu rękach. Bardzo często taki ból może promieniować na całą rękę do ramienia aż po nadgarstek. W tym miejscu występuje większą tkliwość, co może powodować problemy w wykonywaniu prostych, codziennych czynności. Niejednokrotnie w miejscu bólu można zauważać niewielki obrzęk. Najczęściej objawy leczone są doraźnymi środkami przeciwbólowymi, jednak łokieć tenisisty nie zniknie samoczynnie i trzeba niezwłocznie udać się do lekarza, jeżeli zauważamy u siebie niepokojące zmiany.
Domowe sposoby na leczenie łokcia tenisisty

Wiele osób pragnie poradzić sobie z tym problemem w zaciszu własnego domu, uciekając się do naturalnych rozwiązań. Jeżeli doskwiera nam niepokojący ból w obrębie stawu łokciowego, to można wykonywać okłady z lodu czy okłady ciepłym naparem z rumianku lub szałwii. Niektórzy okładają miejsce liśćmi z kapusty. Warto mieć na uwadze to, że takie sposoby są rozwiązaniem chwilowym, a nie długotrwałym. Nawet jeżeli uda nam się złagodzić ból to istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że on powróci. Domowe sposoby na łokieć tenisisty mogą być doraźne, jednak rekomendujemy wszystkim, aby udać się do sprawdzonego specjalisty, który wdroży i zaleci odpowiednie leczenie.
W jaki sposób leczyć łokieć tenisisty?
Fala uderzeniowa
Bardzo popularną metodą leczenie łokcia tenisisty jest leczenie falą uderzeniową. Aby pozbyć się nieprzyjemnego i bolącego stanu zapalnego stosuje się zabiegi falami. Jest to metoda nieinwazyjna i bezbolesna, która jest niezwykle skuteczna.
Dzięki fali uderzeniowej komórki zostają odbudowane, a tkanka miękka wzmocniona, dzięki czemu zmniejszony jest stan zapalny. Bardzo istotne jest to, że po tym zabiegu naturalny kolagen jest szybciej produkowany. Aby zabieg falą uderzeniową przyniósł oczekiwane rezultaty, należy powtórzyć go kilkukrotnie. W ciągu miesiąca dobrze jest postawić na około 5 zabiegów fizjoterapeutycznych i cieszyć się sprawnym stawem łokciowym. Oczywiście ilość zabiegów jest rekomendowana indywidualnie do każdej osoby.
Sterydy
Jeżeli ból doskwiera bardzo mocno i długotrwale można pokusić się o zażywanie sterydów, które łagodzą stan zapalny. Niestety sterydy nie są dobrym rozwiązaniem, ponieważ szybko niwelują ból, jednak z biegiem czasu problem może się pogłębić jeszcze bardziej.
Plastrowanie
Ta metoda polega na odpowiednim przyklejeniu plastra, który nie jest pokryty żadnym żelem lub preparatem przeciwbólowym. Prawidłowo przyklejony plaster ma na celu odpowiednie napięcie i ściągnięcie skóry, wspomagając funkcje motoryczne i zapobiegając dalszym urazom oraz bólom.
Czy można zapobiegać łokciowi tenisisty?
Zapobieganie łokciowi tenisisty jest możliwe i należy wprowadzić w życie kilka ważnych zasad. Osoby pracujące wiele godzin przy komputerze powinny zadbać o odpowiednie ułożenie rąk. Nadgarstki muszą swobodnie leżeć na myszce i klawiaturze, a łokcie i nadgarstki nie mogą być napięte, tylko swobodnie układać się na podparciu. Ponadto warto robić przerwę w pracy tak często, jak tylko to możliwe i skupić się na rozciąganiu obolałych mięśni. Przed każdym treningiem należy wykonać solidną rozgrzewkę, a po zakończonych ćwiczeniach - rozciąganie.
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!