Ból mięśni po masażu – dlaczego się pojawia?

Ból mięśni po masażu – dlaczego się pojawia?

Masaże mają na celu rozluźnienie, ukrwienie i odżywienie mięśni. Po takim zabiegu powinno się odczuwać odprężenie i relaks – mamy prawidłowo rozmasowane mięśnie. Czasem jednak pojawia się ból po masażu pleców, kręgosłupa a nawet po masażu leczniczym. Czy oznacza to, że został on przeprowadzony nieprawidłowo? A może to dobrze, że boli po masażu?

Masaż (nie)relaksujący - ból po masażu

Wyróżnia się wiele rodzajów masażu m.in. masaż relaksacyjny, masaż leczniczy, masaż sportowy, masaż SMR czy całą gamę masaży orientalnych. Każdy z nich jest ukierunkowany na inny cel. Wszystkie masaże jednak powinny pozostawić uczucie odprężenia. Niemniej, zdarza się, że czujemy ból po masażu. Nie da się niestety określić jego uniwersalnego podłoża. Może być na przykład wynikiem nieprawidłowo dobranych technik masowania. Niekiedy zdarza się także, że zabieg zostaje przeprowadzony w niewłaściwy sposób, więc mięśnie nie są prawidłowo rozmasowane. Co więcej, każdy masaż powinien być dobrany indywidualnie. Wiele osób posiada schorzenia bądź dolegliwości, które często trzeba wziąć pod uwagę podczas wykonywania zabiegu.

Przed udaniem się na masaż warto sprawdzić, czy oddajemy się w ręce profesjonalisty. Masażysta powinien posiadać odpowiednie certyfikaty i szkolenia oraz doświadczenie. Źle przeprowadzona terapia manualna przez nieodpowiednią osobę może doprowadzić do nadwyrężenia mięśni i stawów, a w ich wyniku – bólu mięśni po masażu. W niektórych przypadkach zdarzają się nawet złamania [!]

Dlaczego czuję ból mięśni po masażu?
ból mięśni po masażu

Wielość technik masowania pozwala na różnorodne sposoby pobudzania mięśni. Można je klepać, szczypać, głaskać… Nic dziwnego, że w trakcie masażu odczuwamy ból – jest to naturalna reakcja mięśni na techniki manualne. Problem zaczyna się w momencie, gdy ból po masażu (a także w jego trakcie) jest bardzo silny. W toku masażu powinien on się stopniowo zmniejszać. Po zakończonym masażu klasycznym, relaksacyjnym czy masażu leczniczym zwykle nie odczuwa się już bolesności. Jeśli jednak pojawił się ból mięśni po masażu – należy zgłosić się do masażysty bądź lekarza. Ból po masażu może być spowodowany technikami masowania, ale nie musi. Czasem powstaje on wskutek uszkodzeń ciała dokonanych właśnie przez masażystę. Większy ból po masażu wymaga kontaktu ze specjalistą.

Sylwetka gimnastyczna - skłon tułowia w odcinku piersiowym

Ćwiczenie należy wykonać z pozycji leżącej tyłem. Ramiona powinny być wyprostowane i uniesiona nad wysokością ud. Złącz swoje wyprostowane nogi i wykonaj skłon tułowia - staraj się, aby dłonie dotknęły  kolan.

Ból mięśni po masażu - czy ma boleć?

Często występowanie bóle mięśni po masażu w większości przypadków jest to normalny objaw. Jeśli jednak trwa dłużej niż kilka dnia należy spodziewać się występowania niechcianych komplikacji. W przypadku występowania bólu przez dłuższy czas należy udać się do lekarza lub fizjoterapeuty w celu odnalezienia przyczyny.

Masaż często towarzyszy ból mięśni – to nie mit

Masażowi często towarzyszy ból mięśni. Zanim przystąpisz do swojej pierwszej sesji masażu musisz przygotować się, że  masaż wcale nie należy do przyjemności. Oczywiście nie bierzemy pod uwagę masażu relaksacyjnego, który wykonywany jest w SPA. Istnieje bardzo dużo rodzajów masażu, które różnią się od spontanicznego masażu wykonywanego w warunkach domowych.

Główne cele masażu klasycznego to:

 • Pobudzenie lub uspokojenie układu nerwowego
 • Poprawa elastyczności mięśni
 • Poprawia odżywienia skóry
 • Zwiększenie tempa przemiany materii
 • Wspomaganie dotlenienie tkanek
 • Zmniejsza dolegliwości bólowych ze strony układu ruchu
 • Utrzymanie prawidłowego poziomu ruchomości stawów.

Uważa się, że główną przyczyną występowania bólu po masażu jest intensywny trening naszych mięśni. Masażysta w pełną dokładnością odnajduje źródło napiętego mięśnia.

Dzień dobry, chciałem zgłosić reklamację | Ból mięśni po masażu

Każdej osobie, która doznała uszczerbku na zdrowiu pod wpływem masażu przysługuje prawo do złożenia reklamacji. Co więcej, podobnie rzecz ma się w przypadku braku efektów terapii. Na podstawie rachunku można wnosić o poprawienie masażu bądź zwrot kosztów. Trudności może sprawiać jednak udowodnienie złego wykonania zabiegu. Nie jest to jednak powód, by godzić się na taką sytuację. Jeśli jesteś niezadowolony z masażu – reklamuj.

W ekstremalnych przypadkach kończymy nie tylko z bólem po masażu kończymy, lecz także z uszczerbkiem na zdrowiu. Może to być na przykład nieustająca i silna bolesność miejsca poddanego zabiegowi. W tej sytuacji warto skonsultować się z lekarzem w celu postawienia diagnozy. Można również złożyć wniosek o odszkodowanie za poniesiony uszczerbek na zdrowiu.

Czytaj także: Automasaż mięśni po treningu

Zanim wytoczysz swoje działa przeciwko masażyście – zastanów się, czy poinformowałeś go przed zabiegiem o wszystkich chorobach i dolegliwościach. Bóle mięśni po masażu nie muszą być wynikiem nieprofesjonalizmu czy złych technik. Na przykład ból po masażu kręgosłupa czy masażu pleców – może wiązać się ze schorzeniami w ich obrębie. Zatajenie problemów zdrowotnych uniemożliwia bowiem indywidualne dopasowanie masażu.

Czy powinno boleć po masażu sportowym?
ból po masażu kręgosłupa

Techniki masażu sportowego są zaczerpnięte z terapii klasycznych – używa się jednak do nich znacznie większej siły. Dzięki nim zmniejsza się ryzyko kontuzji i zakwasów czy niwelowane są skutki przetrenowania. Co więcej, masaż sportowy sprawia, że mięśnie są rozmasowane, rozgrzane i zrelaksowane. W ten sposób także przyspiesza regeneracja potreningowa sportowca. Tę formę terapii manualnych stosuje się również w rehabilitacji kontuzji i urazów.

Masażom sportowym ból jest nieobcy. Spięte mięśnie po wysiłku należy rozmasować – a to wymaga sporej siły i energii masażysty. Nie może być jednak tak, że sportowiec nie jest w stanie znieść bolesności. Taki zabieg ma przynosić rozluźnienie – nie skutki uboczne.

Niektóre lecznicze terapie manualne bez bólu się nie obędą. Tak jest na przykład podczas masażu rozbijającego cellulit czy niwelującego bóle kręgosłupa. Ból po masażu kręgosłupa i ból po masażu pleców jest normalną reakcją organizmu. Po zakończonym zabiegu powinna jednak pozostać łagodna bolesność.

Ból mięśni po masażu – co jeszcze może pójść nie tak?

Zarówno po masażu relaksacyjnym, jak i po masażu sportowym czy leczniczym mogą pojawić się skutki uboczne. Oczywiście, jeśli został on źle dobrany bądź nieprawidłowo wykonany. Oto najczęstsze z nich:

- U osób zmagających się z chorobami układu sercowo-krążeniowego: zawroty głowy i skoki ciśnienia;

- Nasilenie bólów mięśniowych, podrażnienie nerwów wskutek intensywnych technik masowania (zwykle zdarza się to po masażu partii ciała położonych w pobliżu przepuklin czy dyskopatii);

- Ogólne bóle mięśniowe powodowane zbyt dużą zawartością technik, takich jak m.in. oklepywanie;

- Siniaki (choć masaż powinien pomagać w ich niwelowaniu).

admin 4 4 grudnia 2018  29236

Dodaj komentarz

 • Gosia
  4 lutego 2020
  Miałam wykonany masaż 15 miesięcy temu (odcinek lędźwiowy). W ten sam dzień nastąpił ból połowy ciała, rwący nie do zniesienia, plecy, biodra, pośladki, uda, struna pod lewym kolanem. Przez 4 miesiące z bólu nie chodziłam w ogóle, teraz chodzę jednak ból jest ogromny. Wynik rezonansu, EMG, tomograf, wszystko poprawne, a mi nikt nie potrafi pomoc, fizjoterapie pogarszają stan. Co to może być? Jestem wykończona i rozczarowana brakiem pomocy od lekarzy
 • Paula
  5 grudnia 2018
  A ja sobie nie wyobrażam, że mogłoby mnie po masażu boleć. Oczywiście, że zgłaszałabym reklamacje
 • Anna Demo
  4 grudnia 2018
  Mnie po masażu boli może z godzinkę, ale to i tak tak przyjemnie. Mój masażysta jest profesjonalistą. Chodzę na masaż relaksacyjny.
 • Karolina
  4 grudnia 2018
  Wiadomo, że musi boleć, jak się ugniata i masuje mięśnie. Szczególnie jak się idzie na masaż po treningu, a mięśnie zmęczone. Poboli i przestanie. A jeśli boli za bardzo - to masażysta nie był dobry...

Artykuły z kategorii: Fizjoterapia i Masaż

boli-cie-lokiec-sprawdz-czy-nie-cierpisz-z-powodu-lokcia-tenisisty

Boli Cię łokieć? Sprawdź, czy nie cierpisz z powodu łokcia tenisisty!

Łokieć tenisisty to powszechna nazwa schorzenia związanego z bólem stawu łokciowego po zewnętrznej stronie kończyny. Mimo nazwy nie ma nic wspólnego z grą w tenisa, a sama dolegliwość występuje najczęściej u osób pracujących fizycznie, ale także tych, które są narażone na przeciążenia. Łokieć tenisisty związany jest z nieprawidłowym przyczepem ścięgien do kości, co przyczynia się do powstawania mikrourazów.

rodzaje-masazu-sprawdz-ktore-zabiegi-sa-dla-ciebie

Rodzaje masażu: sprawdź, które zabiegi są dla ciebie!

Różnorodność usług z zakresu terapii manualnej jest wyjątkowo duża. Do dyspozycji mamy kilkanaście rodzajów masażu, a każdy z nich inaczej wpływa na nasz organizm i kompleksy mięśniowe. Na czym polega każdy z nich i który będzie tym najlepszym w konkretnym przypadku?

skuteczny-masaz-twarzy-sprawdz-na-czym-polega-i-sprobuj-go-w-domu

Skuteczny masaż twarzy? Sprawdź, na czym polega i spróbuj go w domu

Wykonywane systematycznie zabiegi na skórę to świetny sposób na zachowanie jej najlepszej kondycji. Ale to nie tylko peeling czy nawilżanie czynią naszą skórę fantastyczną i idealnie piękną. To także terapia manualna z wykorzystaniem dodatkowych olejków lub akcesoriów ujędrniających. Jak wygląda masaż twarzy? Jak często go stosować i czy każdy może sobie na to pozwolić?

uposazenie-fachowca-od-uslug-profesjonalnych-ile-zarabia-fizjoterapeuta

Uposażenie fachowca od usług profesjonalnych. Ile zarabia fizjoterapeuta?

Coraz większe tempo życia sprawia, że zawód fizjoterapeuty staje się bardzo atrakcyjny, zwłaszcza dla osób potrzebujących profesjonalnych usług. Niestety, mało kto wie, jak jest naprawdę i ile zarabia fizjoterapeuta. Jak wygląda sytuacja finansowa terapeutów w Polsce i czy ten biznes się opłaca?

masaz-bowena-poznaj-fenomen-delikatnej-terapii-manualnej

Masaż Bowena: poznaj fenomen delikatnej terapii manualnej

Według wielu zwolenników technik Bowena, terapia manualna wykonywana w ten sposób leczy wiele schorzeń. I choć minęło już wiele lat odkąd wprowadzono ją w życie, to masaż Bowena przetrwał w niezmienionej formie do dziś. Na czym dokładnie polega ta metoda, jak działa i komu jest wskazana?

dieta-treningowa

Dieta treningowa

Co jeść, aby trening przyniósł jak najlepsze rezultaty? Dostosowanie diety nie tylko poprawia rezultaty treningów ale również poprawia samopoczucie i kondycję organizmu.

nawadnianie-co-pic-podczas-treningow

Nawadnianie: co pić podczas treningów?

Solidne nawadnianie to obok prawidłowego odżywiania jeden z najważniejszych punktów przygotowania do treningu.

choroby-xxi-wieku

Choroby XXI wieku

Rozwój cywilizacji ma swoje ciemne strony - jedną z nich są choroby cywilizacyjne. Z tego artykułu dowiesz się czym są i jak im zapobiegać.

7-sposobow-na-pobudzenie-organizmu-bez-kofeiny

7 Sposobów na pobudzenie organizmu bez kofeiny

Kawa przestała na Ciebie działać? Potrzebujesz naładować baterie energią, ale nie masz pomysłów na źródło pobudzenia? Oto 7 szybkich sposobów na pobudzenie organizmu!

zdrowie-i-kondycja-po-50

Zdrowie i kondycja po 50

Stajemy się coraz starsi, zarówno jako jednostka jak i społeczeństwo. Te fakty skłaniają nas do refleksji – co zrobić, by cieszyć się sprawnością na dłużej? Jak zachować kondycję fizyczną po przekroczeniu 50-go roku życia?

boli-cie-lokiec-sprawdz-czy-nie-cierpisz-z-powodu-lokcia-tenisisty

Boli Cię łokieć? Sprawdź, czy nie cierpisz z powodu łokcia tenisisty!

Łokieć tenisisty to powszechna nazwa schorzenia związanego z bólem stawu łokciowego po zewnętrznej stronie kończyny. Mimo nazwy nie ma nic wspólnego z grą w tenisa, a sama dolegliwość występuje najczęściej u osób pracujących fizycznie, ale także tych, które są narażone na przeciążenia. Łokieć tenisisty związany jest z nieprawidłowym przyczepem ścięgien do kości, co przyczynia się do powstawania mikrourazów.

rodzaje-masazu-sprawdz-ktore-zabiegi-sa-dla-ciebie

Rodzaje masażu: sprawdź, które zabiegi są dla ciebie!

Różnorodność usług z zakresu terapii manualnej jest wyjątkowo duża. Do dyspozycji mamy kilkanaście rodzajów masażu, a każdy z nich inaczej wpływa na nasz organizm i kompleksy mięśniowe. Na czym polega każdy z nich i który będzie tym najlepszym w konkretnym przypadku?

skuteczny-masaz-twarzy-sprawdz-na-czym-polega-i-sprobuj-go-w-domu

Skuteczny masaż twarzy? Sprawdź, na czym polega i spróbuj go w domu

Wykonywane systematycznie zabiegi na skórę to świetny sposób na zachowanie jej najlepszej kondycji. Ale to nie tylko peeling czy nawilżanie czynią naszą skórę fantastyczną i idealnie piękną. To także terapia manualna z wykorzystaniem dodatkowych olejków lub akcesoriów ujędrniających. Jak wygląda masaż twarzy? Jak często go stosować i czy każdy może sobie na to pozwolić?

uposazenie-fachowca-od-uslug-profesjonalnych-ile-zarabia-fizjoterapeuta

Uposażenie fachowca od usług profesjonalnych. Ile zarabia fizjoterapeuta?

Coraz większe tempo życia sprawia, że zawód fizjoterapeuty staje się bardzo atrakcyjny, zwłaszcza dla osób potrzebujących profesjonalnych usług. Niestety, mało kto wie, jak jest naprawdę i ile zarabia fizjoterapeuta. Jak wygląda sytuacja finansowa terapeutów w Polsce i czy ten biznes się opłaca?

masaz-bowena-poznaj-fenomen-delikatnej-terapii-manualnej

Masaż Bowena: poznaj fenomen delikatnej terapii manualnej

Według wielu zwolenników technik Bowena, terapia manualna wykonywana w ten sposób leczy wiele schorzeń. I choć minęło już wiele lat odkąd wprowadzono ją w życie, to masaż Bowena przetrwał w niezmienionej formie do dziś. Na czym dokładnie polega ta metoda, jak działa i komu jest wskazana?

dieta-treningowa

Dieta treningowa

Co jeść, aby trening przyniósł jak najlepsze rezultaty? Dostosowanie diety nie tylko poprawia rezultaty treningów ale również poprawia samopoczucie i kondycję organizmu.

nawadnianie-co-pic-podczas-treningow

Nawadnianie: co pić podczas treningów?

Solidne nawadnianie to obok prawidłowego odżywiania jeden z najważniejszych punktów przygotowania do treningu.

choroby-xxi-wieku

Choroby XXI wieku

Rozwój cywilizacji ma swoje ciemne strony - jedną z nich są choroby cywilizacyjne. Z tego artykułu dowiesz się czym są i jak im zapobiegać.

7-sposobow-na-pobudzenie-organizmu-bez-kofeiny

7 Sposobów na pobudzenie organizmu bez kofeiny

Kawa przestała na Ciebie działać? Potrzebujesz naładować baterie energią, ale nie masz pomysłów na źródło pobudzenia? Oto 7 szybkich sposobów na pobudzenie organizmu!

zdrowie-i-kondycja-po-50

Zdrowie i kondycja po 50

Stajemy się coraz starsi, zarówno jako jednostka jak i społeczeństwo. Te fakty skłaniają nas do refleksji – co zrobić, by cieszyć się sprawnością na dłużej? Jak zachować kondycję fizyczną po przekroczeniu 50-go roku życia?