Boksowanie dla początkujących

Boks to sport walki, w którym dwóch zawodników walczy używając jedynie pięści. Pięściarstwo było znane już w Starożytnej Grecji i popularne jest do dzisiaj. Dla kogo jest boks? I jakie korzyści płyną z treningu bokserskiego? Oto dlaczego warto zacząć trenować boksowanie.
Mity dotyczące boksu
Wiele niewtajemniczonych osób uważa, że boks to agresywny sport walki będący dla zawodników i widzów formą brutalnej rozrywki. Mogłoby się wydawać, że każda walka bokserska kończy się rozciętym łukiem brwiowym, podbitym okiem lub utratą kilku zębów. Według stereotypu boks uprawiają głównie agresywni mężczyźni lubiący się bić.
Starożytne korzenie sportu walki
Wszystkie powyższe stwierdzenia są fałszywe i dalekie od prawdy. Boks to szlachetny sport walki, którego korzenie sięgają kultury Starożytnej Grecji i Rzymu. Trening pięściarstwa to przede wszystkim szacunek do przeciwnika i pokora zawodników. Boks bywa brutalny w rozgrywkach zawodowych, ale z założenia taki nie jest. Zwłaszcza dalekie brutalności są treningi boksu dla początkujących.
Zalety z treningu boksu dla początkujących
Trening bokserski ma wiele zalet oraz korzyści dla twojego zdrowia. Oczywiste jest, że pięściarstwo to sport walki doskonale rozwijający koordynację ruchową i poprawiający kondycję. W ciągu godzinnego treningu bokserskiego można spalić nawet 800 kalorii! Boks poprawia również refleks i spostrzegawczość. Jednak większość początkujących nie jest świadomych o nie fizycznym aspekcie treningu bokserskiego.
Boks uczy pokory i cierpliwości. Trening pozwala zrozumieć, że walczą nie tylko mięśnie, ale głównie psychika. Pięściarstwo to szacunek do przeciwnika. Uczy koncentracji i skupienia oraz zwiększa pewność siebie. Boks wzmacnia odporność na porażkę i daje nawyk walki do końca. Pozwala poznać swoje słabości i motywuje do pracy nad nimi. Trening bokserski uczy, że w życiu nie ma powtórek. Liczy się to co zrobisz tu i teraz.
Po skończonym treningu zawodnicy mają gwarancję satysfakcji. Sporty walki energetyzują, ale jednocześnie uspokajają i wyciszają. Boks jest również sposobem na spotkanie towarzyskie i dobrą zabawę!
Dla kogo jest boks?
Biorąc pod uwagę powyższe korzyści płynące z treningu bokserskiego można zauważyć, że pięściarstwo nie jest zarezerwowane dla silnych mężczyzn. Boks może uprawiać każdy, niezależnie od wieku i płci zawodnika.
Boks dla kobiet i dzieci
Trening już na poziomie podstawowym jest skutecznym sposobem na redukcję tkanki tłuszczowej i poprawę kondycji całego ciała. Pięściarstwo to nie tylko smukła sylwetka, ale również kształtowanie charakteru. Boks amatorski jest bezpiecznym sportem, oczywiście w trakcie trenigu mogą się zdarzyć otarcia lub siniaki. Jednak osoby początkujące korzystajace na treningu z ochraniaczy oraz rękawic nie zrobią sobie żadnej krzywdy. Dlatego wbrew stereotypom boks mogą uprawiać również kobiety oraz dzieci.
Relaksujące właściwości boksu
Boks jest doskonałym lekarstwem dla osób żyjących w ciągłym biegu. Trening sportów walki skutecznie redukuje stres i usuwa napięcia z mięśni. Pięściarstwo to bezpieczny sposób na rozładowanie tłumionej złości i agresji. Boks jest dobrym pomysłem na walkę z chorobami cywilizacyjnymi.
Boks sprawdzi się również u osób lubiących treningi cardio oraz dla tych, którzy szukają alternatywy do jazdy na rowerze lub biegania. Pięściarstwo w przeciwieństwie do monotonnych treningów na siłowi gwarantuje wiele emocji. Jest to też sposób na poznanie ciekawych osób ponieważ treningi bokserskie zazwyczaj odbywają się w parach.
Przeciwwskazania do trenowania boksu
Przeciwwskazaniem do treningu bokserskiego są problemy z układem krążenia. Od treningów bokserskich powinny powstrzymać się również osoby które mają problemy z układem szkieletowym, szczególnie cierpiące na zwyrodnienia stawów oraz inne choroby utrudniające poruszanie. Generalnie przed rozpoczęciem treningów bokserskich zaleca się odbycie wizyty kontrolne u lekarza sportowego lub fizjoterapeuty.
Jak rozpocząć trenowanie boksu dla początkujących?
Ze sportami walki tak jak z wieloma dyscyplinami najtrudniej jest na początku. Grunt to zacząć i nabrać rozpędu, dlatego nie odkładaj zapisu na trening. Zrób to jak najszybciej!
Aby bezpiecznie wejść w przygodę z boksem, najlepiej skorzystać z usług sprawdzonego trenera boksu. Po pierwsze, jest to dużo tańsze rozwiązanie niż trening na własną rękę. Koszt wypożyczenia, a tym bardziej zakupu niezbędnego sprzętu sportowego może przekroczyć koszt treningu pod okiem profesjonalisty. Po drugie, doświadczony trener zapozna cię ze wszystkimi zasadami walki bokserskiej. A po trzecie, nauczysz się prawidłowej techniki, która w boksie jest niełatwa do opanowania. Zwłaszcza na własną rękę.
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!