Boksowanie dla początkujących

Boksowanie dla początkujących

Boks to sport walki, w którym dwóch zawodników walczy używając jedynie pięści. Pięściarstwo było znane już w Starożytnej Grecji i popularne jest do dzisiaj. Dla kogo jest boks? I jakie korzyści płyną z treningu bokserskiego? Oto dlaczego warto zacząć trenować boksowanie.

Mity dotyczące boksu

Wiele niewtajemniczonych osób uważa, że boks to agresywny sport walki będący dla zawodników i widzów formą brutalnej rozrywki. Mogłoby się wydawać, że każda walka bokserska kończy się rozciętym łukiem brwiowym, podbitym okiem lub utratą kilku zębów. Według stereotypu boks uprawiają głównie agresywni mężczyźni lubiący się bić.

Starożytne korzenie sportu walki

Wszystkie powyższe stwierdzenia są fałszywe i dalekie od prawdy. Boks to szlachetny sport walki, którego korzenie sięgają kultury Starożytnej Grecji i Rzymu. Trening pięściarstwa to przede wszystkim szacunek do przeciwnika i pokora zawodników. Boks bywa brutalny w rozgrywkach zawodowych, ale z założenia taki nie jest. Zwłaszcza dalekie brutalności są treningi boksu dla początkujących.

Zalety z treningu boksu dla początkujących

Trening bokserski ma wiele zalet oraz korzyści dla twojego zdrowia. Oczywiste jest, że pięściarstwo to sport walki doskonale rozwijający koordynację ruchową i poprawiający kondycję. W ciągu godzinnego treningu bokserskiego można spalić nawet 800 kalorii! Boks poprawia również refleks i spostrzegawczość. Jednak większość początkujących nie jest świadomych o nie fizycznym aspekcie treningu bokserskiego.

techniki bokserskie

Boks uczy pokory i cierpliwości. Trening pozwala zrozumieć, że walczą nie tylko mięśnie, ale głównie psychika. Pięściarstwo to szacunek do przeciwnika. Uczy koncentracji i skupienia oraz zwiększa pewność siebie. Boks wzmacnia odporność na porażkę i daje nawyk walki do końca. Pozwala poznać swoje słabości i motywuje do pracy nad nimi. Trening bokserski uczy, że w życiu nie ma powtórek. Liczy się to co zrobisz tu i teraz.

Po skończonym treningu zawodnicy mają gwarancję satysfakcji. Sporty walki energetyzują, ale jednocześnie uspokajają i wyciszają. Boks jest również sposobem na spotkanie towarzyskie i dobrą zabawę!

Dla kogo jest boks?

Biorąc pod uwagę powyższe korzyści płynące z treningu bokserskiego można zauważyć, że pięściarstwo nie jest zarezerwowane dla silnych mężczyzn. Boks może uprawiać każdy, niezależnie od wieku i płci zawodnika.

Boks dla kobiet i dzieci

trening bokserski kobiet

Trening już na poziomie podstawowym jest skutecznym sposobem na redukcję tkanki tłuszczowej i poprawę kondycji całego ciała. Pięściarstwo to nie tylko smukła sylwetka, ale również kształtowanie charakteru. Boks amatorski jest bezpiecznym sportem, oczywiście w trakcie trenigu mogą się zdarzyć otarcia lub siniaki. Jednak osoby początkujące korzystajace na treningu z ochraniaczy oraz rękawic nie zrobią sobie żadnej krzywdy. Dlatego wbrew stereotypom boks mogą uprawiać również kobiety oraz dzieci.

Relaksujące właściwości boksu

Boks jest doskonałym lekarstwem dla osób żyjących w ciągłym biegu. Trening sportów walki skutecznie redukuje stres i usuwa napięcia z mięśni. Pięściarstwo to bezpieczny sposób na rozładowanie tłumionej złości i agresji. Boks jest dobrym pomysłem na walkę z chorobami cywilizacyjnymi.

Boks sprawdzi się również u osób lubiących treningi cardio oraz dla tych, którzy szukają alternatywy do jazdy na rowerze lub biegania. Pięściarstwo w przeciwieństwie do monotonnych treningów na siłowi gwarantuje wiele emocji. Jest to też sposób na poznanie ciekawych osób ponieważ treningi bokserskie zazwyczaj odbywają się w parach.

Przeciwwskazania do trenowania boksu

Przeciwwskazaniem do treningu bokserskiego są problemy z układem krążenia. Od treningów bokserskich powinny powstrzymać się również osoby które mają problemy z układem szkieletowym, szczególnie cierpiące na zwyrodnienia stawów oraz inne choroby utrudniające poruszanie. Generalnie przed rozpoczęciem treningów bokserskich zaleca się odbycie wizyty kontrolne u lekarza sportowego lub fizjoterapeuty.

Jak rozpocząć trenowanie boksu dla początkujących?

Ze sportami walki tak jak z wieloma dyscyplinami najtrudniej jest na początku. Grunt to zacząć i nabrać rozpędu, dlatego nie odkładaj zapisu na trening. Zrób to jak najszybciej!

Aby bezpiecznie wejść w przygodę z boksem, najlepiej skorzystać z usług sprawdzonego trenera boksu. Po pierwsze, jest to dużo tańsze rozwiązanie niż trening na własną rękę. Koszt wypożyczenia, a tym bardziej zakupu niezbędnego sprzętu sportowego może przekroczyć koszt treningu pod okiem profesjonalisty. Po drugie, doświadczony trener zapozna cię ze wszystkimi zasadami walki bokserskiej. A po trzecie, nauczysz się prawidłowej techniki, która w boksie jest niełatwa do opanowania. Zwłaszcza na własną rękę.

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Marcin Lemański 2 3 sierpnia 2016  5665

Dodaj komentarz

  • Izu
    23 lipca 2017
    Jak się myśli stereotypami, to wiadomo, że rodzą się granice.
  • 23 lipca 2017
    Ja tam nie wiem, czy boks jest dla kobiet... To przecież tak brutalny sport...

Artykuły z kategorii: Sztuki i Sporty Walki

lekcja-pokory-i-szacunku-czyli-wszystko-o-pasach-w-karate

Lekcja pokory i szacunku – czyli wszystko o pasach w karate

Wschodnie sztuki walki od zawsze budziły respekt i podziw publiczności, jak i osób bezpośrednio zaangażowanych w te dyscypliny. Nie inaczej jest z karate, które swoim zasięgiem w szybki sposób objęło cały świat. Wraz z rosnącą popularnością powstawały nowe style, których do tej pory jest ponad sto. Elementem, który wyróżnia karate na tle innych dyscyplin są bez wątpienia pasy. Co oznaczają poszczególne kolory pasów w karate? Jaka jest ich kolejność? I jakie wymagania formalne muszą spełniać zawodnicy, żeby zdobyć poszczególne pasy?

wing-tsun-kung-fu-uderzenia-lancuchowe

Wing Tsun Kung Fu – uderzenia łańcuchowe

Techniki łańcuchowe są jedną z najbardziej charakterystycznych cech Wing Tsun Kung Fu. Dzięki nim walka staje się znacznie bardziej skuteczna. Oto najpopularniejsze ciosy łańcuchowe oraz uderzenia za pomocą łokci w tej sztuce walki.

zespolowe-sporty-walki-czy-taka-forma-w-ogole-istnieje

Zespołowe sporty walki? Czy taka forma w ogóle istnieje?

Sporty zespołowe zwykle kojarzą się z piłką nożną, piłką ręczną, koszykówką… Bardzo trudno o postrzeganie w tym kontekście sportów walki – w końcu starcie odbywa się zwykle jeden na jednego. A co jeśli naprawdę istnieje coś takiego jak zespołowe sporty walki?

boks-birmanski-czyli-ekstremalny-sport-walki-o-ktorym-wiedza-nieliczni

Boks birmański, czyli ekstremalny sport walki, o którym wiedzą nieliczni

Boks birmański nie jest tak znanym sportem walki jak karate, kick-boxing czy nawet krav maga. Jak wygląda historia tego sportu i czy jest on dostępny w Polsce?

wschodnie-sztuki-walki-poznaj-ich-rodzaje-i-sprawdz-na-czym-polegaja

Wschodnie sztuki walki - poznaj ich rodzaje i sprawdź, na czym polegają

Legendarne kung fu, medytacyjne tai chi, judo, aikido i karate. Do tego klasyczne już taekwondo i coraz bardziej modne muay thai. Wszystkie te wschodnie sztuki walki wywodzą się ze starożytnej filozofii Dalekiego Wschodu. Na czym polegają i czym różnią się od sportów walki uprawianych współcześnie?

aikido-karate-i-judo-poznaj-japonskie-sztuki-walki-i-ich-tradycyjna-filozofie

Aikido, karate i judo - poznaj japońskie sztuki walki i ich tradycyjną filozofię

Starożytne filozofie Dalekiego Wschodu to punkt wyjścia dla wielu dziedzin życia. Również japońskie sztuki walki czerpią właśnie z nauk wielkich myślicieli wschodnich. Na czym polega technika poszczególnych walk i jak podejść do przeciwnika w myśl aikido, judo i karate?

swiatowe-sztuki-walki-istota-sama-w-sobie-poznaj-ich-rodzaje

Światowe sztuki walki - istota sama w sobie. Poznaj ich rodzaje!

Cały świat zachwyca się boksem i czerpie ogromną przyjemność ze sportowego widowiska. Sporty walki to jednak komercja. Tu ważne jest przede wszystkim, kto zwycięży, a kto przegra. Czym więc są sztuki walki i jak się mają ich rodzaje do popularnych sportów?

ile-czasu-potrzeba-aby-opanowac-podstawy-boksu

Ile czasu potrzeba aby opanować podstawy boksu?

Zastanawiasz się czy warto zacząć trenować boks? Brakuje Ci motywacji, bo opanowanie techniki wydaje Ci się zbyt odległe? Zobacz na ile trudne i czasochłonne jest opanowanie boksowania. Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację 2020.

brazylijskie-jiu-jitsu-warszawa-jak-wybrac-klub

Brazylijskie Jiu Jitsu Warszawa – jak wybrać klub?

Nie ma co ukrywać – kluby BJJ Warszawa aż się biją o klienta. W stolicy oferta treningów sportów walki jest wyjątkowo szeroka. Jak zdecydować się na klub BJJ w Warszawie? Na czym właściwie polega Brazylijskie Jiu Jitsu? BJJ Warszawa treningi dla każdego. Ju Jitsu Warszawa - przewiń artykuł!

combat-56-system-walki-polskich-oddzialow-specjalnych

Combat 56 – system walki polskich oddziałów specjalnych

W latach 80. i 90. eksperymentalnie poszukiwano technik walki, które sprawdziłyby się w siłach zbrojnych. Dzięki majorowi Arkadiuszowi Kupsowi powstał system Combat 56. Zobacz, na czym on polega, oraz do czego jest przeznaczony.

lekcja-pokory-i-szacunku-czyli-wszystko-o-pasach-w-karate

Lekcja pokory i szacunku – czyli wszystko o pasach w karate

Wschodnie sztuki walki od zawsze budziły respekt i podziw publiczności, jak i osób bezpośrednio zaangażowanych w te dyscypliny. Nie inaczej jest z karate, które swoim zasięgiem w szybki sposób objęło cały świat. Wraz z rosnącą popularnością powstawały nowe style, których do tej pory jest ponad sto. Elementem, który wyróżnia karate na tle innych dyscyplin są bez wątpienia pasy. Co oznaczają poszczególne kolory pasów w karate? Jaka jest ich kolejność? I jakie wymagania formalne muszą spełniać zawodnicy, żeby zdobyć poszczególne pasy?

wing-tsun-kung-fu-uderzenia-lancuchowe

Wing Tsun Kung Fu – uderzenia łańcuchowe

Techniki łańcuchowe są jedną z najbardziej charakterystycznych cech Wing Tsun Kung Fu. Dzięki nim walka staje się znacznie bardziej skuteczna. Oto najpopularniejsze ciosy łańcuchowe oraz uderzenia za pomocą łokci w tej sztuce walki.

zespolowe-sporty-walki-czy-taka-forma-w-ogole-istnieje

Zespołowe sporty walki? Czy taka forma w ogóle istnieje?

Sporty zespołowe zwykle kojarzą się z piłką nożną, piłką ręczną, koszykówką… Bardzo trudno o postrzeganie w tym kontekście sportów walki – w końcu starcie odbywa się zwykle jeden na jednego. A co jeśli naprawdę istnieje coś takiego jak zespołowe sporty walki?

boks-birmanski-czyli-ekstremalny-sport-walki-o-ktorym-wiedza-nieliczni

Boks birmański, czyli ekstremalny sport walki, o którym wiedzą nieliczni

Boks birmański nie jest tak znanym sportem walki jak karate, kick-boxing czy nawet krav maga. Jak wygląda historia tego sportu i czy jest on dostępny w Polsce?

wschodnie-sztuki-walki-poznaj-ich-rodzaje-i-sprawdz-na-czym-polegaja

Wschodnie sztuki walki - poznaj ich rodzaje i sprawdź, na czym polegają

Legendarne kung fu, medytacyjne tai chi, judo, aikido i karate. Do tego klasyczne już taekwondo i coraz bardziej modne muay thai. Wszystkie te wschodnie sztuki walki wywodzą się ze starożytnej filozofii Dalekiego Wschodu. Na czym polegają i czym różnią się od sportów walki uprawianych współcześnie?

aikido-karate-i-judo-poznaj-japonskie-sztuki-walki-i-ich-tradycyjna-filozofie

Aikido, karate i judo - poznaj japońskie sztuki walki i ich tradycyjną filozofię

Starożytne filozofie Dalekiego Wschodu to punkt wyjścia dla wielu dziedzin życia. Również japońskie sztuki walki czerpią właśnie z nauk wielkich myślicieli wschodnich. Na czym polega technika poszczególnych walk i jak podejść do przeciwnika w myśl aikido, judo i karate?

swiatowe-sztuki-walki-istota-sama-w-sobie-poznaj-ich-rodzaje

Światowe sztuki walki - istota sama w sobie. Poznaj ich rodzaje!

Cały świat zachwyca się boksem i czerpie ogromną przyjemność ze sportowego widowiska. Sporty walki to jednak komercja. Tu ważne jest przede wszystkim, kto zwycięży, a kto przegra. Czym więc są sztuki walki i jak się mają ich rodzaje do popularnych sportów?

ile-czasu-potrzeba-aby-opanowac-podstawy-boksu

Ile czasu potrzeba aby opanować podstawy boksu?

Zastanawiasz się czy warto zacząć trenować boks? Brakuje Ci motywacji, bo opanowanie techniki wydaje Ci się zbyt odległe? Zobacz na ile trudne i czasochłonne jest opanowanie boksowania. Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację 2020.

brazylijskie-jiu-jitsu-warszawa-jak-wybrac-klub

Brazylijskie Jiu Jitsu Warszawa – jak wybrać klub?

Nie ma co ukrywać – kluby BJJ Warszawa aż się biją o klienta. W stolicy oferta treningów sportów walki jest wyjątkowo szeroka. Jak zdecydować się na klub BJJ w Warszawie? Na czym właściwie polega Brazylijskie Jiu Jitsu? BJJ Warszawa treningi dla każdego. Ju Jitsu Warszawa - przewiń artykuł!

combat-56-system-walki-polskich-oddzialow-specjalnych

Combat 56 – system walki polskich oddziałów specjalnych

W latach 80. i 90. eksperymentalnie poszukiwano technik walki, które sprawdziłyby się w siłach zbrojnych. Dzięki majorowi Arkadiuszowi Kupsowi powstał system Combat 56. Zobacz, na czym on polega, oraz do czego jest przeznaczony.