Bieżnia domowa - biegaj nie wychodząc z domu!

Nie wszystkie osoby mogą pozwolić sobie na codzienne wychodzenie z domu w celu zażycia aktywności na świeżym powietrzu. Niektóre z nich preferują ćwiczenie w domowym zaciszu, gdzie nie dosięga ich wzrok przypadkowych przechodniów. Jakie zalety ma bieżnia domowa? Czy warto ćwiczyć w domu?
Bieżnia do domu - kiedy się sprawdza?
Bieżnia domowa jest doskonałym rozwiązaniem dla osób mieszkających w okolicy, w której nie ma miejsc odpowiednich do uprawiania codziennego joggingu. Sprzęt do ćwiczeń tego typu jest świetną opcją również w nieco chłodniejszych miesiącach, kiedy łatwo nabawić się przeziębienia lub bardziej kłopotliwych powikłań. Bieżnia do domu sprawdza się wyjątkowo dobrze również w przypadku osób, które preferują aktywność fizyczną w domowym zaciszu.
Najlepsza bieżnia domowa - jak wybrać odpowiedni model?
Istnieje wiele rodzajów bieżni domowych, od mechanicznych, aż po elektryczne. Wybór odpowiedniego wariantu zależy nie tylko od preferencji jego użytkownika, lecz także takich cech, jak waga czy wzrost. Osoby cięższe powinny bowiem zdecydować się na sprzęt znacznie wyższej jakości pozwalający na intensywne korzystanie bez obawy o jego zniszczenie. Wybór właściwej bieżni musi być uzależniony także od prędkości, ponieważ przy szybkim bieganiu najlepiej sprawdzają się znacznie większe szerokości.
Bieżnia domowa - cena dobrego sprzętu
Bieżnia domowa nie jest tanią inwestycją i niekiedy wymaga wydania nawet kilku tysięcy złotych. Jednak na rynku da się znaleźć również nieco tańsze warianty mechaniczne przeznaczone dla niższych lżejszych osób. Dobrym pomysłem na zaoszczędzenie znacznej sumy pieniędzy jest także kupienie używanej bieżni, która w dalszym ciągu jest w stanie służyć prawidłowo i nie zepsuje się podczas pierwszych treningów. Takie rozwiązanie sprawdza się świetnie w przypadku osób planujących bieganie jedynie przez określony czas.
Bieżnia domowa - jak na niej biegać?
Bieganie na bieżni domowej nie jest tak nieskomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Uzyskanie oczekiwanych efektów wiąże się bowiem z wybraniem właściwej techniki dopasowanej do potrzeb i kondycji konkretnej osoby. Przed rozpoczęciem treningu należy także wykonać rozgrzewkę, dzięki której spadnie ryzyko wystąpienia późniejszych problemów ze ścięgnami. Wówczas dobrym pomysłem jest marsz na najniższej możliwej prędkości lub delikatne ćwiczenia bez użycia bieżni domowej.
Mała bieżnia domowa - technika ma znaczenie

Podczas biegania na bieżni domowej oprócz rozgrzewki liczy się także odpowiednia technika. Nie zaleca się stawiania stóp blisko zewnętrznych krawędzi lub przedniego panelu. Takie rozwiązanie pozwala na zachowanie pełnego zakresu ruchu umożliwiającego stawianie kroków o naturalnej długości. Wówczas użytkownik bieżni domowej jest również w stanie uzyskać najlepszą możliwą amortyzację, dzięki której nie występuje niepożądane napięcie w ramionach, szyi oraz plecach.
Bieżnia do domu - zwróć uwagę na sylwetkę
Bieganie na bieżni wymaga również zachowania właściwej postawy. Podczas treningu nie należy pochylać się patrząc na wyświetlacz, mimo że może być to wyjątkowo kuszące. Niektóre modele bieżni są bowiem w stanie pokazywać pokonany dystans, tempo oraz spalone kalorie. Zachowanie wyprostowanej sylwetki pozwala na prawidłowe stawianie stóp bez ich odrzucania do tyłu, co przekłada się na efektywność ćwiczeń. Zgodnie z zaleceniami wielu trenerów nie należy także trzymać rąk na uchwytach podczas całego biegu. Służą one bowiem jedynie do pomocy podczas wchodzenia na bieżnię i zmieniania prędkości.
Czytaj też: Jak przestać być świeżakiem na siłowni?
Bieżnia domowa dla bardziej zaawansowanych
Bieżnia domowa i warunki treningów wykonywanych z jej udziałem znacznie różnią się od tych występujących w środowisku naturalnym. Jej powierzchnia jest bowiem całkowicie równa i pozbawiona wszelkich wzniesień, pagórków i przeszkód w postaci kamieni oraz piasku. Jednak dla osób preferujących warunki podobne do tych, które można zauważyć w naturalnym otoczeniu doskonałym rozwiązaniem będzie ustawienie na bieżni odpowiedniego kąta nachylenia.
Dziękujemy za dodanie opini!