Biegi dla twardzieli – najbardziej ekstremalne biegi świata

Siarczysty mróz, pustynie, góry… To tylko niektóre z przeszkód czekających na najodważniejszych i wytrzymałych biegaczy. Oto zestawienie najbardziej ekstremalnych ultra-biegów na świecie.
Jeśli zwykły maraton to za mało sprawdź listę 11 najtrudniejszych ultrabiegów na świecie. Tutaj bieganie wchodzi na wyższy poziom. Popełnienie błędu na jednym z tych wyścigów może kosztować życie!
1. Dragon’s Back Race
Bieg po walijskich górach na dystansie 300 kilometrów [!]. Co więcej, różnica poziomów na trasie sięga aż 15 kilometrów. O trudności tego biegu może świadczyć chociażby jego historia. Pierwsza edycja odbyła się na początku lat 90. ubiegłego wieku, następna – 20 lat później.
Ten bieg to nie tylko sprawdzian wytrzymałości i sprawności, lecz także sztuka przetrwania. Zawodnicy muszą się bowiem zmierzyć z ograniczoną widocznością, zimnem i wilgocią…
2. Mount Everest Marathon
Jako, że to najwyższa góra na naszym globie – nie mogłoby zabraknąć na niej ekstremalnie trudnego dystansu biegowego. Początek trasy znajduje się na wysokości około 5 tysięcy metrów nad poziomem morza. Warunki nie sprzyjają zawodnikom – stężenie tlenu w powietrzu sięga połowy wartości obecnej w warunkach nizinnych. Czytaj więcej: trening wysokościowy w warunkach Hipoksji
3. La Ultra The High
Bieg rozgrywany na jednym etapie, ale za to – w Himalajach. Dystans jest jednak wyznaczony w wyjątkowo niesprzyjających warunkach terenowych. To nie wszystko. Zawodników obejmuje ograniczenie czasowe. Na pokonanie trasy o długości 333 kilometrów mają oni jedynie 72 godziny!
4. Baikał Ice Marathon
Jak sama nazwa wskazuje – biegacze mają do pokonania trasę położoną na największym syberyjskim jeziorze. Oczywiście zamarzniętym. Do tego ekstremalne zimno, lodowe nierówności oraz przeszkody. I spore ryzyko wychłodzenia organizmu. Jedynym „plusem” jest długość dystansu. Z uwagi na to, że jest to maraton – obejmuje 42 kilometry i 195 metrów.
5. Maraton Piasków
Pustynia i temperatura sięgająca 50 stopni Celsjusza. Oto warunki czekające na biegaczy na… Saharze. Co więcej, zawodnicy mają do pokonania trasę o długości 250 kilometrów. Wyścig na pustyni wymaga zmierzenia się z wysoką amplitudą temperatur – upałami za dnia i mrozami w nocy. Niewiarygodnie ekstremalny bieg? Dla wielu niestraszny – w każdej edycji startuje około tysiąca odważnych. Czytaj więcej: trening w upale
6. Maraton w Dolinie Śmierci
Przez wielu biegaczy uznawany za największe wyzwanie. Upały podobne do warunków pustynnych – temperatura potrafi sięgać 50 stopni Celsjusza. Teren dystansu również nie sprzyja. Start znajduje się w najniższym punkcie Ameryki Północnej. Meta natomiast – na wysokości 2,5 tysiąca metrów nad poziomem morza.
7. Hardrock Endurance Run 100
Liczba w nazwie może być myląca – oznacza nie kilometry, a mile. Zawodnicy mają więc do pokonania trasę o długości około 160 kilometrów. Wyścig ma miejsce w USA . Rozgrywa się na ekstremalnej wysokości – 3,5 tysiąca metrów nad poziomem morza. To nie wszystko. Różnica poziomów sięga aż 10 kilometrów. Dodatkowym utrudnieniem są skały i bardzo często występujące na trasie burze.
8. The Grand Reunion
Na Oceanie Indyjskim znajduje się wyspa Reunion. A na niej – ekstremalny bieg po skałach wulkanicznych. Do tego trzeba dołożyć gwałtowne zmiany pogody i klimat tropikalny. Trasa obejmuje 164 kilometry, z różnicą poziomów sięgającą 10 kilometrów.
9. Jungle Marathon
Bieganie po dżungli dla większości nie wydaje się zachęcające. Groźne zwierzęta, robactwo, bagna… Start w tym maratonie jest nie byle jakim sprawdzianem odwagi i wytrzymałości. Te „atrakcje” czekają na dystansie 254 kilometrów. Przez dżunglę. I naprawdę są tacy, którym udział w tym wydarzeniu sprawia przyjemność. Nie da się zaprzeczyć, że ukończenie tego biegu daje na pewno wielką satysfakcję.
10. North Pole Marathon
Bieg co prawda na dystansie maratońskim, ale za to w jakich warunkach! Zawodnicy muszą zmierzyć się z najniższymi odczuwalnymi temperaturami w historii biegów. Sięgają one bowiem aż -40 stopni Celsjusza! Ponadto, ekstremalne warunki pogodowe, czyli porywisty wiatr, śnieg, mróz i lód. Jest to najzimniejszy maraton na świecie – w końcu odbywa się na biegunie północnym. Warunki odstraszają – co roku w maratonie staruje jedynie kilkudziesięciu zawodników.
11. Antarctic Ice Marathon
Dawniej maratony odbywały się na sześciu kontynentach. Brakowało biegu na Antarktyce – stąd zrodził się pomysł Antarctic Ice Marathonu. Przebiegnięcie tego dystansu zalicza się do największych wyzwań dla ludzkiego organizmu. Porywisty wiatr i duże mrozy – całość na królewskim dystansie. Śmiałków nie brakuje. W arktycznym maratonie zapisali się również Polacy. Warto wspomnieć o naszej rodaczce, Joannie Mędraś. Jej zwycięstwo w ekstremalnych warunkach w 2016 roku przeszło do historii. Jest to pierwsza przedstawicielka naszego kraju, której udało się wygrać w Antarctic Ice Marathonie. Zawodniczka pokonała trasę w czasie 6 godzin 1 minuty i 45 sekund.
Dziękujemy za dodanie opini!