Biegi dla twardzieli – najbardziej ekstremalne biegi świata

Biegi dla twardzieli – najbardziej ekstremalne biegi świata

Siarczysty mróz, pustynie, góry… To tylko niektóre z przeszkód czekających na najodważniejszych i wytrzymałych biegaczy. Oto zestawienie najbardziej ekstremalnych ultra-biegów na świecie.

Jeśli zwykły maraton to za mało sprawdź listę 11 najtrudniejszych ultrabiegów na świecie. Tutaj bieganie wchodzi na wyższy poziom. Popełnienie błędu na jednym z tych wyścigów może kosztować życie!

1. Dragon’s Back Race

dragons back Race wyścig biegowy smoka smoczy

Bieg po walijskich górach na dystansie 300 kilometrów [!]. Co więcej, różnica poziomów na trasie sięga aż 15 kilometrów. O trudności tego biegu może świadczyć chociażby jego historia. Pierwsza edycja odbyła się na początku lat 90. ubiegłego wieku, następna – 20 lat później.

Ten bieg to nie tylko sprawdzian wytrzymałości i sprawności, lecz także sztuka przetrwania. Zawodnicy muszą się bowiem zmierzyć z ograniczoną widocznością, zimnem i wilgocią…

2. Mount Everest Marathon

Everest bieg zawody wyścig bieganie Mount

Jako, że to najwyższa góra na naszym globie – nie mogłoby zabraknąć na niej ekstremalnie trudnego dystansu biegowego. Początek trasy znajduje się na wysokości około 5 tysięcy metrów nad poziomem morza. Warunki nie sprzyjają zawodnikom – stężenie tlenu w powietrzu sięga połowy wartości obecnej w warunkach nizinnych. Czytaj więcej: trening wysokościowy w warunkach Hipoksji

3. La Ultra The High

La ultra the high bieg himalajski ultra ekstremalny

Bieg rozgrywany na jednym etapie, ale za to – w Himalajach. Dystans jest jednak wyznaczony w wyjątkowo niesprzyjających warunkach terenowych. To nie wszystko. Zawodników obejmuje ograniczenie czasowe. Na pokonanie trasy o długości 333 kilometrów mają oni jedynie 72 godziny!

4. Baikał Ice Marathon

Baikał ice maraton ultra zimowy jezioro zamarznięte

Jak sama nazwa wskazuje – biegacze mają do pokonania trasę położoną na największym syberyjskim jeziorze. Oczywiście zamarzniętym. Do tego ekstremalne zimno, lodowe nierówności oraz przeszkody. I spore ryzyko wychłodzenia organizmu. Jedynym „plusem” jest długość dystansu. Z uwagi na to, że jest to maraton – obejmuje 42 kilometry i 195 metrów.

5. Maraton Piasków

maraton na pustyni piasku saharze ultra

Pustynia i temperatura sięgająca 50 stopni Celsjusza. Oto warunki czekające na biegaczy na… Saharze. Co więcej, zawodnicy mają do pokonania trasę o długości 250 kilometrów. Wyścig na pustyni wymaga zmierzenia się z wysoką amplitudą temperatur – upałami za dnia i mrozami w nocy. Niewiarygodnie ekstremalny bieg? Dla wielu niestraszny – w każdej edycji startuje około tysiąca odważnych. Czytaj więcej: trening w upale

6. Maraton w Dolinie Śmierci

maraton dolina śmierci ultra gorący

Przez wielu biegaczy uznawany za największe wyzwanie. Upały podobne do warunków pustynnych – temperatura potrafi sięgać 50 stopni Celsjusza. Teren dystansu również nie sprzyja. Start znajduje się w najniższym punkcie Ameryki Północnej. Meta natomiast – na wysokości 2,5 tysiąca metrów nad poziomem morza.

7. Hardrock Endurance Run 100

hardrock endurance bieg ultra wytrzymałościowy

Liczba w nazwie może być myląca – oznacza nie kilometry, a mile. Zawodnicy mają więc do pokonania trasę o długości około 160 kilometrów. Wyścig ma miejsce w USA . Rozgrywa się na ekstremalnej wysokości – 3,5 tysiąca metrów nad poziomem morza. To nie wszystko. Różnica poziomów sięga aż 10 kilometrów. Dodatkowym utrudnieniem są skały i bardzo często występujące na trasie burze.

8. The Grand Reunion

ultrabieg w tropikach dżungli jungle tropikalny

Na Oceanie Indyjskim znajduje się wyspa Reunion. A na niej – ekstremalny bieg po skałach wulkanicznych. Do tego trzeba dołożyć gwałtowne zmiany pogody i klimat tropikalny. Trasa obejmuje 164 kilometry, z różnicą poziomów sięgającą 10 kilometrów.

9. Jungle Marathon

Bieganie po dżungli dla większości nie wydaje się zachęcające. Groźne zwierzęta, robactwo, bagna… Start w tym maratonie jest nie byle jakim sprawdzianem odwagi i wytrzymałości. Te „atrakcje” czekają na dystansie 254 kilometrów. Przez dżunglę. I naprawdę są tacy, którym udział w tym wydarzeniu sprawia przyjemność. Nie da się zaprzeczyć, że ukończenie tego biegu daje na pewno wielką satysfakcję.

10. North Pole Marathon

ultrabieg pole maraton arktyczny zimno

Bieg co prawda na dystansie maratońskim, ale za to w jakich warunkach! Zawodnicy muszą zmierzyć się z najniższymi odczuwalnymi temperaturami w historii biegów. Sięgają one bowiem aż -40 stopni Celsjusza! Ponadto, ekstremalne warunki pogodowe, czyli porywisty wiatr, śnieg, mróz i lód. Jest to najzimniejszy maraton na świecie – w końcu odbywa się na biegunie północnym. Warunki odstraszają – co roku w maratonie staruje jedynie kilkudziesięciu zawodników.

11. Antarctic Ice Marathon

maraton anktartyda najtrudniejszy ultrabieg

Dawniej maratony odbywały się na sześciu kontynentach. Brakowało biegu na Antarktyce – stąd zrodził się pomysł Antarctic Ice Marathonu. Przebiegnięcie tego dystansu zalicza się do największych wyzwań dla ludzkiego organizmu. Porywisty wiatr i duże mrozy – całość na królewskim dystansie. Śmiałków nie brakuje. W arktycznym maratonie zapisali się również Polacy. Warto wspomnieć o naszej rodaczce, Joannie Mędraś. Jej zwycięstwo w ekstremalnych warunkach w 2016 roku przeszło do historii. Jest to pierwsza przedstawicielka naszego kraju, której udało się wygrać w Antarctic Ice Marathonie. Zawodniczka pokonała trasę w czasie 6 godzin 1 minuty i 45 sekund.

Dominika Górska 6 12 maja 2017  4573

Dodaj komentarz

 • ewa
  28 czerwca 2017
  Mnie samą kusi, żeby wystartować w jednym z takich biegów, ale to jednak trzeba mieć fantastyczną formę...
 • Zuzka18
  16 maja 2017
  Super temat, podziwiam sportowców startujących w takich biegach
 • GrzesBiega
  15 maja 2017
  Co do Baikał Ice Marathon to myślę, że warto dodać , że od dwóch lat jego zwycięzcami są Polacy. Dodatkowo w tym roku Bartosz Mazerski ustanowił rekord trasy.
 • Oliwia
  15 maja 2017
  A ja bym chętnie poszła na Jungle Marathon, mniej mnie kręci bieganie w wysokich lub niskich temperaturach, ale bieg survivalowy? Z przyjemnością!
 • Magdalena Zielińska
  15 maja 2017
  Nie wiem co Ci ludzie mają w głowach, żeby startować w takich biegach. Przecież to mega niebezpieczne!
 • GoUSA
  12 maja 2017
  "The Barkley Marathons" 16,500 m UP i 160 km i to w 60h... zjada "Dragon’s Back Race" na śniadanie :)

Artykuły z kategorii: Bieganie

biegasz-wyprobuj-trening-funkcjonalny

Biegasz? Wypróbuj trening funkcjonalny!

Bieganie to nie tylko praca nóg. Podczas treningu bowiem zaangażowane są niemal wszystkie partie mięśniowe. Ważna jest więc praca nad wieloma aspektami sprawności. Z tego powodu wielu biegaczy sięga po treningi uzupełniające. Jednym z nich jest właśnie trening funkcjonalny. Zobacz, dlaczego warto włączyć tę metodę ćwiczeń do własnego planu treningu biegowego.

jak-trenowac-tempo-do-maratonu

Jak trenować tempo do maratonu?

Przygotowanie do maratonu jest dość dużym przedsięwzięciem. Biegacz musi udoskonalić własne umiejętności na wielu płaszczyznach. Jedną z ważniejszych jest tempo. Jak skutecznie trenować ten aspekt biegowy, by ukończyć maraton?

jak-wyglada-trening-personalny-biegacza

Jak wygląda trening personalny biegacza?

Przed zawodami biegowymi lub maratonami sportowiec musi szczególnie zadbać o własne możliwości. Z pomocą przychodzą biegowe treningi personalne. Zobacz czym charakteryzują się osobiste zajęcia biegacza przed maratonem oraz biegami przełajowymi.

jak-zaplanowac-bieganie-w-swieta-bozego-narodzenia-bieganie-zima

Jak zaplanować bieganie w Święta Bożego Narodzenia? | Bieganie zimą

Okres świąteczny specjalnie nie sprzyja bieganiu. Mamy na głowie mnóstwo przygotowań. Sprzątanie, gotowanie, prezenty… Zobacz, jak w tym wszystkim odnaleźć czas na aktywność fizyczną. Jak zaplanować trening w Święta?

czym-sa-marszobiegi

Czym są marszobiegi?

Marszobiegi są doskonałym sposobem na rozpoczęcie swojej przygody z bieganiem. Można je traktować jako sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów czy wysmuklenie sylwetki. Tę formę aktywności szczególnie upodobali sobie seniorzy. Czy jednak tylko oni na nich skorzystają? Na czym właściwie polegają marszobiegi?

poradnik-ultrasa-przygotowanie-do-biegow-gorskich

Poradnik ultrasa – przygotowanie do biegów górskich

Wymagające górskie trasy wymagają kompleksowych przygotowań. Należy zadbać nie tylko o odpowiednie ćwiczenia w planie treningowym. Liczy się również praktyczne podejście do biegu. Zobacz, co powinno się znaleźć w plecaku biegacza i jaki sprzęt przyda się podczas górskich biegów.

ekstremalne-przygotowania-do-biegow-z-przeszkodami

Ekstremalne przygotowania do biegów z przeszkodami!

Start w Runmageddonie czy Survival Race to prawdziwa szkoła przetrwania. O ile na najlżejszych dystansach nie trzeba mieć specjalnego przygotowania, o tyle w cięższych konkurencjach jest ono konieczne. I to nie lada przygotowanie. Jak wyglądają treningi przed startem w biegu z przeszkodami?

morderczy-wysilek-jakie-sa-rodzaje-biegow-z-przeszkodami-biegi-survivalowe-w-warszawie

Morderczy wysiłek – jakie są rodzaje biegów z przeszkodami? Biegi survivalowe w Warszawie

Biegi z przeszkodami i biegi survivalowe coraz bardziej zyskują na popularności. Także w naszym kraju. Właściwie nie ma granicy wieku – startują i dzieci, i seniorzy. Jak jednak wyglądają poszczególne konkurencje biegów z przeszkodami? Oto, w jakich zawodach biegów survivalowych możesz wziąć udział. Zobacz zestawienie zawodów na 2018 rok dla Warszawy!

jak-zyskac-motywacje-do-biegania

Jak zyskać motywację do biegania?

Nie wiesz, jak zmotywować się do rozpoczęcia treningów biegowych? Przeczytaj rady coacha sportowego Marii Lachowicz-Bogunii.

w-zgodzie-z-natura-czy-warto-biegac-boso

W zgodzie z naturą – czy warto biegać boso?

Bieganie bez butów jednych zachwyca, u innych wywołuje zdziwienie. Istnieje wiele przesłanek, dla których warto wpleść bose biegi we własny plan treningowy. Wcześniej trzeba jednak zapoznać się z zasadami bezpiecznego biegania w naturalnych warunkach. Zebraliśmy wszystko, co musisz wiedzieć o tym typie treningu!

biegasz-wyprobuj-trening-funkcjonalny

Biegasz? Wypróbuj trening funkcjonalny!

Bieganie to nie tylko praca nóg. Podczas treningu bowiem zaangażowane są niemal wszystkie partie mięśniowe. Ważna jest więc praca nad wieloma aspektami sprawności. Z tego powodu wielu biegaczy sięga po treningi uzupełniające. Jednym z nich jest właśnie trening funkcjonalny. Zobacz, dlaczego warto włączyć tę metodę ćwiczeń do własnego planu treningu biegowego.

jak-trenowac-tempo-do-maratonu

Jak trenować tempo do maratonu?

Przygotowanie do maratonu jest dość dużym przedsięwzięciem. Biegacz musi udoskonalić własne umiejętności na wielu płaszczyznach. Jedną z ważniejszych jest tempo. Jak skutecznie trenować ten aspekt biegowy, by ukończyć maraton?

jak-wyglada-trening-personalny-biegacza

Jak wygląda trening personalny biegacza?

Przed zawodami biegowymi lub maratonami sportowiec musi szczególnie zadbać o własne możliwości. Z pomocą przychodzą biegowe treningi personalne. Zobacz czym charakteryzują się osobiste zajęcia biegacza przed maratonem oraz biegami przełajowymi.

jak-zaplanowac-bieganie-w-swieta-bozego-narodzenia-bieganie-zima

Jak zaplanować bieganie w Święta Bożego Narodzenia? | Bieganie zimą

Okres świąteczny specjalnie nie sprzyja bieganiu. Mamy na głowie mnóstwo przygotowań. Sprzątanie, gotowanie, prezenty… Zobacz, jak w tym wszystkim odnaleźć czas na aktywność fizyczną. Jak zaplanować trening w Święta?

czym-sa-marszobiegi

Czym są marszobiegi?

Marszobiegi są doskonałym sposobem na rozpoczęcie swojej przygody z bieganiem. Można je traktować jako sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów czy wysmuklenie sylwetki. Tę formę aktywności szczególnie upodobali sobie seniorzy. Czy jednak tylko oni na nich skorzystają? Na czym właściwie polegają marszobiegi?

poradnik-ultrasa-przygotowanie-do-biegow-gorskich

Poradnik ultrasa – przygotowanie do biegów górskich

Wymagające górskie trasy wymagają kompleksowych przygotowań. Należy zadbać nie tylko o odpowiednie ćwiczenia w planie treningowym. Liczy się również praktyczne podejście do biegu. Zobacz, co powinno się znaleźć w plecaku biegacza i jaki sprzęt przyda się podczas górskich biegów.

ekstremalne-przygotowania-do-biegow-z-przeszkodami

Ekstremalne przygotowania do biegów z przeszkodami!

Start w Runmageddonie czy Survival Race to prawdziwa szkoła przetrwania. O ile na najlżejszych dystansach nie trzeba mieć specjalnego przygotowania, o tyle w cięższych konkurencjach jest ono konieczne. I to nie lada przygotowanie. Jak wyglądają treningi przed startem w biegu z przeszkodami?

morderczy-wysilek-jakie-sa-rodzaje-biegow-z-przeszkodami-biegi-survivalowe-w-warszawie

Morderczy wysiłek – jakie są rodzaje biegów z przeszkodami? Biegi survivalowe w Warszawie

Biegi z przeszkodami i biegi survivalowe coraz bardziej zyskują na popularności. Także w naszym kraju. Właściwie nie ma granicy wieku – startują i dzieci, i seniorzy. Jak jednak wyglądają poszczególne konkurencje biegów z przeszkodami? Oto, w jakich zawodach biegów survivalowych możesz wziąć udział. Zobacz zestawienie zawodów na 2018 rok dla Warszawy!

jak-zyskac-motywacje-do-biegania

Jak zyskać motywację do biegania?

Nie wiesz, jak zmotywować się do rozpoczęcia treningów biegowych? Przeczytaj rady coacha sportowego Marii Lachowicz-Bogunii.

w-zgodzie-z-natura-czy-warto-biegac-boso

W zgodzie z naturą – czy warto biegać boso?

Bieganie bez butów jednych zachwyca, u innych wywołuje zdziwienie. Istnieje wiele przesłanek, dla których warto wpleść bose biegi we własny plan treningowy. Wcześniej trzeba jednak zapoznać się z zasadami bezpiecznego biegania w naturalnych warunkach. Zebraliśmy wszystko, co musisz wiedzieć o tym typie treningu!