Biegi dla twardzieli – najbardziej ekstremalne biegi świata

Biegi dla twardzieli – najbardziej ekstremalne biegi świata

Siarczysty mróz, pustynie, góry… To tylko niektóre z przeszkód czekających na najodważniejszych i wytrzymałych biegaczy. Oto zestawienie najbardziej ekstremalnych ultra-biegów na świecie.

Jeśli zwykły maraton to za mało sprawdź listę 11 najtrudniejszych ultrabiegów na świecie. Tutaj bieganie wchodzi na wyższy poziom. Popełnienie błędu na jednym z tych wyścigów może kosztować życie!

1. Dragon’s Back Race

dragons back Race wyścig biegowy smoka smoczy

Bieg po walijskich górach na dystansie 300 kilometrów [!]. Co więcej, różnica poziomów na trasie sięga aż 15 kilometrów. O trudności tego biegu może świadczyć chociażby jego historia. Pierwsza edycja odbyła się na początku lat 90. ubiegłego wieku, następna – 20 lat później.

Ten bieg to nie tylko sprawdzian wytrzymałości i sprawności, lecz także sztuka przetrwania. Zawodnicy muszą się bowiem zmierzyć z ograniczoną widocznością, zimnem i wilgocią…

2. Mount Everest Marathon

Everest bieg zawody wyścig bieganie Mount

Jako, że to najwyższa góra na naszym globie – nie mogłoby zabraknąć na niej ekstremalnie trudnego dystansu biegowego. Początek trasy znajduje się na wysokości około 5 tysięcy metrów nad poziomem morza. Warunki nie sprzyjają zawodnikom – stężenie tlenu w powietrzu sięga połowy wartości obecnej w warunkach nizinnych. Czytaj więcej: trening wysokościowy w warunkach Hipoksji

3. La Ultra The High

La ultra the high bieg himalajski ultra ekstremalny

Bieg rozgrywany na jednym etapie, ale za to – w Himalajach. Dystans jest jednak wyznaczony w wyjątkowo niesprzyjających warunkach terenowych. To nie wszystko. Zawodników obejmuje ograniczenie czasowe. Na pokonanie trasy o długości 333 kilometrów mają oni jedynie 72 godziny!

4. Baikał Ice Marathon

Baikał ice maraton ultra zimowy jezioro zamarznięte

Jak sama nazwa wskazuje – biegacze mają do pokonania trasę położoną na największym syberyjskim jeziorze. Oczywiście zamarzniętym. Do tego ekstremalne zimno, lodowe nierówności oraz przeszkody. I spore ryzyko wychłodzenia organizmu. Jedynym „plusem” jest długość dystansu. Z uwagi na to, że jest to maraton – obejmuje 42 kilometry i 195 metrów.

5. Maraton Piasków

maraton na pustyni piasku saharze ultra

Pustynia i temperatura sięgająca 50 stopni Celsjusza. Oto warunki czekające na biegaczy na… Saharze. Co więcej, zawodnicy mają do pokonania trasę o długości 250 kilometrów. Wyścig na pustyni wymaga zmierzenia się z wysoką amplitudą temperatur – upałami za dnia i mrozami w nocy. Niewiarygodnie ekstremalny bieg? Dla wielu niestraszny – w każdej edycji startuje około tysiąca odważnych. Czytaj więcej: trening w upale

6. Maraton w Dolinie Śmierci

maraton dolina śmierci ultra gorący

Przez wielu biegaczy uznawany za największe wyzwanie. Upały podobne do warunków pustynnych – temperatura potrafi sięgać 50 stopni Celsjusza. Teren dystansu również nie sprzyja. Start znajduje się w najniższym punkcie Ameryki Północnej. Meta natomiast – na wysokości 2,5 tysiąca metrów nad poziomem morza.

7. Hardrock Endurance Run 100

hardrock endurance bieg ultra wytrzymałościowy

Liczba w nazwie może być myląca – oznacza nie kilometry, a mile. Zawodnicy mają więc do pokonania trasę o długości około 160 kilometrów. Wyścig ma miejsce w USA . Rozgrywa się na ekstremalnej wysokości – 3,5 tysiąca metrów nad poziomem morza. To nie wszystko. Różnica poziomów sięga aż 10 kilometrów. Dodatkowym utrudnieniem są skały i bardzo często występujące na trasie burze.

8. The Grand Reunion

ultrabieg w tropikach dżungli jungle tropikalny

Na Oceanie Indyjskim znajduje się wyspa Reunion. A na niej – ekstremalny bieg po skałach wulkanicznych. Do tego trzeba dołożyć gwałtowne zmiany pogody i klimat tropikalny. Trasa obejmuje 164 kilometry, z różnicą poziomów sięgającą 10 kilometrów.

9. Jungle Marathon

Bieganie po dżungli dla większości nie wydaje się zachęcające. Groźne zwierzęta, robactwo, bagna… Start w tym maratonie jest nie byle jakim sprawdzianem odwagi i wytrzymałości. Te „atrakcje” czekają na dystansie 254 kilometrów. Przez dżunglę. I naprawdę są tacy, którym udział w tym wydarzeniu sprawia przyjemność. Nie da się zaprzeczyć, że ukończenie tego biegu daje na pewno wielką satysfakcję.

10. North Pole Marathon

ultrabieg pole maraton arktyczny zimno

Bieg co prawda na dystansie maratońskim, ale za to w jakich warunkach! Zawodnicy muszą zmierzyć się z najniższymi odczuwalnymi temperaturami w historii biegów. Sięgają one bowiem aż -40 stopni Celsjusza! Ponadto, ekstremalne warunki pogodowe, czyli porywisty wiatr, śnieg, mróz i lód. Jest to najzimniejszy maraton na świecie – w końcu odbywa się na biegunie północnym. Warunki odstraszają – co roku w maratonie staruje jedynie kilkudziesięciu zawodników.

11. Antarctic Ice Marathon

maraton anktartyda najtrudniejszy ultrabieg

Dawniej maratony odbywały się na sześciu kontynentach. Brakowało biegu na Antarktyce – stąd zrodził się pomysł Antarctic Ice Marathonu. Przebiegnięcie tego dystansu zalicza się do największych wyzwań dla ludzkiego organizmu. Porywisty wiatr i duże mrozy – całość na królewskim dystansie. Śmiałków nie brakuje. W arktycznym maratonie zapisali się również Polacy. Warto wspomnieć o naszej rodaczce, Joannie Mędraś. Jej zwycięstwo w ekstremalnych warunkach w 2016 roku przeszło do historii. Jest to pierwsza przedstawicielka naszego kraju, której udało się wygrać w Antarctic Ice Marathonie. Zawodniczka pokonała trasę w czasie 6 godzin 1 minuty i 45 sekund.

Dominika Górska 7 12 maja 2017  3673

Dodaj komentarz

 • ewa
  28 czerwca 2017
  Mnie samą kusi, żeby wystartować w jednym z takich biegów, ale to jednak trzeba mieć fantastyczną formę...
 • arachni_name
  24 czerwca 2017
  1"'`--
 • Zuzka18
  16 maja 2017
  Super temat, podziwiam sportowców startujących w takich biegach
 • GrzesBiega
  15 maja 2017
  Co do Baikał Ice Marathon to myślę, że warto dodać , że od dwóch lat jego zwycięzcami są Polacy. Dodatkowo w tym roku Bartosz Mazerski ustanowił rekord trasy.
 • Oliwia
  15 maja 2017
  A ja bym chętnie poszła na Jungle Marathon, mniej mnie kręci bieganie w wysokich lub niskich temperaturach, ale bieg survivalowy? Z przyjemnością!
 • Magdalena Zielińska
  15 maja 2017
  Nie wiem co Ci ludzie mają w głowach, żeby startować w takich biegach. Przecież to mega niebezpieczne!
 • GoUSA
  12 maja 2017
  "The Barkley Marathons" 16,500 m UP i 160 km i to w 60h... zjada "Dragon’s Back Race" na śniadanie :)

Artykuły z kategorii: Bieganie

podroz-do-zrodel-jak-powstal-bieg-maratonski

Podróż do źródeł – jak powstał bieg maratoński?

O maratonie słyszał każdy. Niewiele osób jednak zastanawia się nad tym, skąd właściwie pochodzi tradycja biegów maratońskich. Interesujące wydaje się również to, w którym momencie uznano je za dyscyplinę sportową. Poznaj historię maratonu i najsłynniejszych maratończyków!

europe-sport-power-krakow-2018

Europe Sport Power Kraków 2018

Już  Już 17 – 18 lutego 2018 roku odbędzie się ESP, czyli Europe Sport Power to jedno z największych spotkań branży fitness w Polsce. Zobacz wydarzenie które przyciąga setki profesjonalnych sportowców oraz amatorów z całej Polski. Występy kulturystyczne, nowości ze świata sportu, konferencje i wiele więcej

interwaly-trening-wytrzymalosciowy-kompletny-poradnik

Interwały – trening wytrzymałościowy kompletny poradnik

Przekonaj się jak trening kondycyjny o zmiennej intensywności wpływa na budowanie formy. Zwiększ swoją zdolność adaptacji do wysiłku dzięki ćwiczeniom interwałowym.

trening-brzucha

Trening brzucha

Mieć płaski brzuch to marzenie bardzo wielu kobiet. Niestety, ale nie zawsze udaje się zrealizować to marzenie i to z wielu różnych powodów.

trening-overspeed-podkrec-swoj-trening-szybkosciowy

Trening overspeed – podkręć swój trening szybkościowy!

Niewielu już pamięta trening overspeed, czyli tzw. trening nadmiernych prędkości. A niesłusznie! Dzięki tej metodzie można skutecznie poprawić możliwości szybkościowe podczas biegu. Zobacz, na czym polega trening overspeed i przesuń własne granice!

letnie-nawodnienie-biegacza-pic-zimne-czy-letnie-napoje

Letnie nawodnienie biegacza – pić zimne czy letnie napoje?

Do treningu biegowego w wysokich temperaturach trzeba się należycie przygotować. Komfort biegu można zwiększyć dzięki właściwemu ubiorowi, rozgrzewce i schłodzeniu organizmu czy właśnie prawidłowemu nawodnieniu. Jedni mówią, że lepiej pić zimne napoje. Inni – polecają gorącą herbatę. Co więc powinien pić biegacz latem? Zobaczmy, jak jest naprawdę.

trening-hiit-dla-biegacza

Trening Hiit dla biegacza

Bieganie interwałowe, intensywny trening dla zaawansowanych i ambitnych biegaczy. Zobacz na czym polega trening Hiit:

trening-oporowy-dla-biegacza

Trening oporowy dla biegacza

Trening oporowy jest doskonałym sposobem na zmniejszenie ryzyka kontuzji. Ma bowiem wpływ na zwiększenie elastyczności, równowagi, wytrzymałości, siły, szybkości... Na czym polega ta metoda treningowa? I dlaczego sprawdzi się w treningu biegowym?

bieganie-z-psem

Bieganie z psem

Bieganie z ukochanym pupilem może być doskonałym urozmaiceniem standardowych treningów. Zaangażowanie czworonoga w nasze ćwiczenia rządzi się jednak swoimi prawami. Jak powinny wyglądać treningi biegowe z psem? Oto porady, które sprawią, że trening biegowy będzie przyjemnością zarówno dla biegacza, jak i jego pupila!

podroz-do-zrodel-jak-powstal-bieg-maratonski

Podróż do źródeł – jak powstał bieg maratoński?

europe-sport-power-krakow-2018

Europe Sport Power Kraków 2018

interwaly-trening-wytrzymalosciowy-kompletny-poradnik

Interwały – trening wytrzymałościowy kompletny poradnik

trening-brzucha

Trening brzucha

trening-overspeed-podkrec-swoj-trening-szybkosciowy

Trening overspeed – podkręć swój trening szybkościowy!

letnie-nawodnienie-biegacza-pic-zimne-czy-letnie-napoje

Letnie nawodnienie biegacza – pić zimne czy letnie napoje?

trening-hiit-dla-biegacza

Trening Hiit dla biegacza

trening-oporowy-dla-biegacza

Trening oporowy dla biegacza

bieganie-z-psem

Bieganie z psem